HMKHEUVEL 0 r X BERNDUK Voor de Vrouw Kerstcadeaux behoeven niet duur te zijn 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 DECEMBER 1954 3 VOOR HAAR KORDAAT OPTREDEN BELOOND. gevonden en verloren. V V Pieternel Greve, 't kleine Waal- wij kse meisje dat op 9 Mei van dit jaar een jongetje van de verdrin kingsdood redde, was met haar vader door de Waalwij kse Zwem vereniging uitgenodigd op haar tij dens de afgelopen week gehouden ledenvergadering. Pieternel werd bij monde van de voorzitter van de Waalwijkse Zwemvereniging erg hartelijk bedankt voor haar kor daat optreden en hij stelde haar speciaal aan alle zwemmers en zwemsters ten voorbeeld. De Ne derlands Bond voor voor het Red den van Drenkelingen, die vanzelf sprekend ook van deze dappere red ding had gehoord, had aan het be stuur van de Waalwijkse Zwemver eniging een prachtig boek gestuurd om dit aan Pieternel uit te reiken. En Pieternel was er erg blij mee. SLUITING MARIA-J A AR. Woensdag a.s,, de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, zal 't Maria-jaar besloten worden. Om half acht is er in de parochiekerk van St. Jan-Baptist een Kindermis met algemene H. Communie der kleinen, 's Avonds om 9 uur wordt er een plechtige H. Mis opgedragen waarin de gelovigen gezamenlijk de Gregoriaanse gezangen van de 8ste Mis zullen zingen. In de St. Clemens-parochie is de Avondmis om 7 uur; in de St. An- toniusparochie om half 9 en m de parochie van O.L. Vrouw Onbevl. Ontvangen om 9 uur. AANRIJDINGEN. Vrijdag had er een aanrijding plaats in de Stationsstraat die ont stond toen P. P. uit Den Bosch met zijn auto de Bernhardstraat wilde inrijden zonder voldoende richting aan te geven, zodat een aanrijding met de auto van J- H. uit Sprang- Capelle onvermijdelijk was. Geen persoonlijke ongelukken. Diezelfde dag was er ook een aanrijding op de hoek Grotestraat—- Hooisteeg, die ontstond toen de vrachtauto, bestuurd door G. G uit Sprang-Capelle en de wielrijdster Mej A. K. uit Waalwijk, gelijktij dig 'de Hooisteeg in en uit wilden rijden. De nauwe inrit benam de wielrijdster het zicht, ze zag zich plotseling voor de wagen geplaatst en de doorgang was te nauw, dat ze hem kon ontwijken. De gevolgen voor haar, lichte materiële schade, werden door de werkgever van de chauffeur goedgemaakt. Zaterdag kwam het tot een aanrijding in de Bur gem. Smeele- laan toen J. BI. met zijn wagen voorrang wilde verlenen aan de be stelauto van A. J. P., eveneens uit Waalwijk, die uit de Eerste Zeine kwam; hierbij moest BI. natuurlijk afremmen, hij slipte echter en kwam tegen wagen no. twee; mate riële schade, geen persoonlijke on gelukken. SCHOORSTEENBRAND. Zondag werd de brandweer gea larmeerd omdat er bij v. H. in cte Smeelelaan een schoorsteenbrand was, die groter omvang dreigde aan te nemen. De brandweer was er spoedig en kon met schuimblusap- paraten het gevaar bezweren. Gevonden: plastic babybroekje, wit keeshondje, geruite wollen das, diverse wanten en handschoenen, huissleutel, zilveren broche, boe kentas met inhoud, diverse porte- monnaies met inhoud; hakstukjes, kinderzakdoek, kindertasje, bruine hond, twee sleutels aan touwtje, etui met blocnote, koffer met kle ding. Verloren: diverse handschoenen, kleine jonge herdershond, diverse portemonnaies, oorbel met blauw steentje, rood gebreide muts met flossen, bruin lederen tas met in houd, radio-antenne, zwart gelakt kinderfietsje, dameshoed, ring met twee sleutels en plaatje, schooltas, twee muntbiljetten van 2.50, ge vlamde vulpen. AGENDA: Woensdag 8 December van 8 tot 9 uur repetitie Dameskoor „Oe fening en Vermaak", in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in De Twee Kolommen. APOLLO HEEFT EEN DRUMBAND. Toen het instrumenten fonds enige i maanden geleden de nieuwe instrumenten i en de drums voor een nieuw op te rich ten drumband aan Harmonie Apollo overdroeg, had niemand zich kunnen voorstellen, dat heden al een complete drumband aan het publiek voorgesteld zou kunnen worden. Om half twaalf vond in de Apollo- zaal de officiële overdracht plaats van de Drumband aan Harmonie Apollo. Onder de bezielende leiding van het be stuur van de Drumband de Heren K. Steenbergen, A. van Mosselveld en W. Smit is er in drie maanden tijd iets groots verricht. Men had beslag weten te leggen op de eminente drumband-in structeur de heer Wouters, Met hard werken heeft men in deze betrekkelijk korte periode een drumband va nformaat en grootheid kunnen formeren. Zelden is er een zo n intense en vruchtbare sa menwerking geweest door Bestuur en le den van een vereniging als nu. Het be stuur van de drumband had te zorgen voor leerling-leden, een instrument en de nodige gelden om de band nu en in de toekomst op de been te brengen en te houden. Dank zij velerlei steun is het hun ge lukt. De Firma Schrauwers leverde de wonderbare rood-blauwe showuniformen. De firma Dekkers, Handschoenenfabriek was de belangeloze leverancier van de riemen, schootsvellen en handschoe nen. Toen vanmorgen, de gordijnen van het toneel, waarop de band opgesteld stond, opengetrokken werden, werd het bij alle aanwezigen even stil. De trommels rof felden en sloegen in strak rythme hun parademansen. Zo maakte Harmonie Apollo kennis met dit gloednieuwe on derdeel van de harmonie. De voorzitter van de Band de heer Kees Steenbergen memoreerde de noeste arbeid, welke aan dit resultaat verbon den zit. Dank zij aller medewerking heeft men dit kunnen bereiken. Hij sprak de wens uit, dat de Drumband Harmo nie Apollo waardig zal mogen zijn. De voorzitter van Harmonie Apollo dankte voor het prachtige succes. Hij stelde vpor, daar de statuten van de Harmoine voor toetreding tot de Harmonie een stemming vereisen, de gehele drumband bij acclamatie tot leden te kiezen. Mei een hartelijk applaus betuigde men hun instemming' met dit voorstel. Hierna trok Harmonie en Band naar buiten om zich op te stellen voor de feestelijke Sint Nicolaasmars door de straten van Kaatsheuvel. Apollo zou 'Kaatsheuvel centrum en oost ditmaal voor zijn rekening nemen. Het publiek langs de straten keek haar ogen uit naar dit machtige kleurenrijke schouwspel. Stram in de houding, marcheerde men op naar het beginpunt: het gemeentehuis, waar Sinterklaas afgehaald zou worden. MARIA GORRETTI. Ben aangrijpend en dramatisch schouw spel dat ieders hart zal ontroeren, op nieuw vertoond1 in de grote film Maria Gorretti. I Vol eenvoud en aangrijpend verteld, ontrolt zich opnieuw deze ontroerende, dramatische vertoning aan onze ogen, een realistisch fragment dezer eeuw. Vertoond' in de Apollo-bioscoop te Kaatsheuvel op Maandag 20, Dinsdag 21 en Donderdag 23 December a.s. om 8 uui nam. Op 2e Kerstdag a.s. om 3 uur LM 11 'In draait eveneens in de Apollo-biostoop een amusante kinderfilm. De opbrengst is ten bate van Herwon nen Levenskracht, afd. Kaatsheuvel. LL kent toch het doel van deze edele instelling? Honderden TBC patiënten worden er door deze instelling jaarlijks uitgezonden naar sanitoria; eveneens ontvangen honderden patiënten dank zij de dona teurs en begunstigers een goede verzor ging. Eveneens is ook de bouw en in richting van sanatorium Berg en Bosch tot stand gekomen: helpt U nu nog even mee aan de bouw van een rheuma zie kenhuis. Uw onmisbare hulp is nodig om van Herwonnen Levenskracht ook Her wonnen Volkskracht te maken. Daarom de daad aan U. Bezoekt de film Maria Gorretti, die ten baten van deze instelling draait. Plaatsbespreken voor de film Maria Gorretti op alle speeldagen vanaf 12 t.m. 1.30 uur nam. en 's avonds voor de aan vang. Voor de kinderen wordt nader bekend gemaakt. ST. NICOLAAS IN KAATSHEUVEL. ttu*»»-....- 1 ,1 I', 1,1 Reeds om half twaalf was het een on gekende drukte in de verschillende stra ten, maar speciaal in de Hoofdstraat, want het was bekend, dat Sint Nicolaas op het Gemeentehuis door Burgemeester Ml. van der Heijden zou ontvangen worden bij zijn bezoek aan Kaatsheuvel. Geen kind was nog thuis en begrijpelijk duurde het wachten velen te lang, want waar de hartjes vol verwachting klopten, was het geduld gauw ten einde. Doch Sint Nicolaas moest eerst zijn beleefd heidsbezoek afleggen bij de Burgervader, die hem hartelijk verwelkomde, waarop de H. Man een dankwoordje sprak en de aanwezigen een heerlijke' surprise-avond toezegde. Na een kleine verversing ge- noten te hebben, vertoonde St. Nicolaas zich op het bordes van het gemeentehuis. Een daverend hoera steeg uit de honder den kinderkeeltjes op en nu was het maar weer werk van een ogenblik en Sint steeg op zijn schimmel en ving zijn rond tocht aan. De Harmonie Apollo stond niet haar kleurige geüniformeerde drum band reeds lang te wachten en t was een fraaie afwisseling voor klein en groot om de fijn uitgedoste roffelaars van Apollo vooraf eens goed te kunnen op nemen. Bij de nieuwe Pastor maakte het corps even een kleine opwachting om dan het westelijk gedeelte van Kaats heuvel met een bezoek vain Sint Nicolaas te vereren. De zwerm van Zwarte Pieten, gedeel telijk op motor en scooter trok n enorme belangstelling. Teruggekeerd in de Hoofdstraat nam de drumband en de harmonie van het Kon. Muz. Gez. Eu- phonia de taak van Apollo over voor het Westelijk gedeelte, terwijl de Apollo- drumband even front maakte voor de winkel van de Fa. Schraauwers, een kleine attentie voor de keurig afgeleverde drumbands-cosïuums, die voor de eerste maal geshowdi waren. In Berndijk werd met evenveel span ning gewacht en bij het Missiehuis was het de Harmonie St. Jan, die de H. Man daarheen zou begeleiden, om ook in deze parochie een rondwandeling te maken. 't Was een zware toch voor de oude H. Man, di.e blij was zijn schimmel weer te kunnen stallen en zich verder te kun nen bezighouden met het vele werk, dat 5 December nog voor hem meebracht. KLEUR- EN ZANGKANARIE- TENTOONSTELLING. Op Zaterdag 11 en Zondag 12 De cember a.s. organiseert de Kaatsheuvelse Kanarievereniging Zangveredeling een rote kleur- en zangkanarietentoonstel- ling in de achterzaal van Euphonia te Kaatsheuvel. Aan deze tentoonstelling nemen deel: Made, Raamsdonksveer, Raamsdonk, Waspik, Sprang-Capelle, Dongen, Oosterhout en Kaatsheuvel. Er wordt hard gewerkt door de Kaatsheu velse vereniging om deze tentoonstelling niet alleen als zodanig, doch ook als een algehele show te doen slagen. Buiten de ruim 400 zang- en kleurkanaries, valt er te genieten van een prachtige verlichting, een bloemen- en tuinaanleg rondom gro te volières en vijver. Verlichting en na tuur binnenshuis zullen hier iets bieden, dat de moeite van een gang naar de Euphonia-zaal zeker zal lonen. De be kende vogelhandel Jan van Riel, alhier verzorgt de volières, hetgeen voor een ieder in de verre omtrek voldoende zegt. We mogen hier even wijzen op de laat ste show in Waalwijk. Zaterdag om 7 uur n.m. wordt de show geopend, terwijl Zondag de tentoonstelling vanaf 11 uur tot 5 uur open staat. Reeds Dinsdag a.s. moeten de vogels worden ingezonden; Woensdag en Donderdag worden de vo gels volgens de bondsvoorschriften dooi de gediplomeerde keurmeesters Wouters en Colijn beoordeeld, 't Is voor Kaats heuvel de eerste keer, dat een dergelijke show georganiseerd wordt, wat zeer ze- kti zijn invloed op de groei van deze edele vogelsport zal hebben. BEVORDERD. De heer A. van den Dungen, groeps commandant van de Rijkspolitie met als standplaats HelvoirtHaarenEsch, wonende te Kaatsheuvel is op Vrijdag 3 December met terugwerkende kracht tot 1 September 1954 bevorderd tot de rang van Adjudant bij de Rijkspolitie. Adjudant van den Dungen is voorzit ter geweest van de afdeling Waalwijk en omstreken van de R.K. Politiebond St. Michaël en hoofdbestuurslid van deze Bond. Gedurende zijn politieloopbaan heeft de nieuwe adjudant 30 jaren zijn stand plaats Kaatsheuvel gediend. AGENDA. Maandag 6 December 8 uur nam. Re petitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Dinsdag 7.30 uur nam. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 uur nam. Apollo Theater De Zwarte Kat, toegang 18 jaar. Donderdag 7.30 uur nam. repetitie Da meskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur nam. repetitie Ge mengd Koor Bel Canto. ST. NICOLAAS BEZOEKT BERNDIJK. Ir. verband met de rondgang van St. Nicolaas door Kaatsheuvel Berndijk voelt het bestuur van de harmonie Sint Jan zich ver plicht het volgende onder de aan dacht te brengen, speciaal van de bewoners, die St. Nicolaas niet za gen verschijnen. Het bestuur van St. Jan was ver zocht om medewerking te verlenen bij het rondtrekken van de Sint door Berndijk. Dit zou gebeuren tot de R.K. Kerk. Door toedoen van het bestuur wist men St. Nicolaas te bewegen de route te verlengen. Kwart voor één zou St. Nicolaas aan het einde van de Kruisstraat door St. Jan worden overgenomen. Maar tot groot ongenoegen van be stuur en leden der harmonie kwam St. Nicolaas eerst om kwart voor 2 aan 't Missiehuis aan en kon toen onmogelijk de route meer maken, die oorspronkelijk zou worden ge volgd. Vanzelfsprekend is niet St. Jan de schuld van het te laat ko men van de Heilige Man en ook kon zij niet voorkomen dat er maar een gedeelte van Berndijk door de Sint bezocht werd. Het bestuur van St. Jan heeft dan ook direct contact opgenomen met de Sint en de H. Man heeft reeds nu toegezegd, het volgend jaar de hele Berndijk te bezoeken. Het Bestuur van St. Jan. PLECHTIGE SLUITING VAN IIET MARIAJAAR. Donderdagavond 9 December a.s. zal er om 7.30 uur voor de mannen en jongens (boven 17 jaar) van onze parochie in het Patro naatsgebouw van Berndijk 'n slui tingsplechtigheid voor de sluiting van het Mariajaar plaats vinden. Hierin zal Dr. W. P. Teunissen een causerie houden over: „Op de we tten van de Moeder Gods in Oost en West", waarin hij een duidelijke kijk zal geven op de tijd waarin wij leven. Het geheel wordt omlijst met Russische muziek en onder de pauze is er een tentoonstelling te bezichtigen van Oosterse Maria-af- beeldingen. De toegang is geheel gratis. Gezien de bekendheid welke Dr. Teunissen elders geniet, wordt ook hier een grote opkomst ver wacht. AGENDA. Dinsdag 7 Dec. 7.30 uur repetitie biljartvereniging' Poedelvrees. Woensdag 8 Dec. 7 uur trainen voor de jeugd van v.v. Berkdijk. 7.30 uur repetitie voor toneel ver. Maria Goretti. Donderdag 9 Dec. 7 uur trainen voor de voetbalver. Berkdijk. Woensdag 8 Dec. 7.30 uur aanvang van de sluitingsplechtigheid in het Patronaat. 4 \J Nu kleine hoedjes zo in de mode zijn, kunnen we met wat handigheid van een restje stof een grappig hoofddeksel ma ken. De meeste vrouwen zijn dol op hoe den. Met een nieuwe hoed voelen zij zich meestal „herboren". 'Het nadeel van zo n nieuw hoedje is echter meestal, dat het een lief sommetje kost en dus kan het merendeel der vrouwen zich niet zo vaak een nieuw hoofddeksel permitteren. Voor handige vrouwen is hier echter wel wat aan te doen: een restje stof, een Stukje hoedengaas, wat garnering, en met vat fantasie kan hieruit een snoezig dopje gefabriceerd worden. De tekenin gen geven enige ideeën. Het draperen van wat dunne wollen jersey, het aan brengen van wat versiering: het is alle maal niet zo moeilijk, als het wel lijkt, Als men maar wat „feeling" heeft. Stof laat zich niet makkelijk in de rondte draperen. Een „blok zoals hoe denmakers gebruiken, bezitten de meeste vrouwen niet. Maar een gewone ronde keukenpan met dezelfde omvang als het hoofd, waarvoor het hoedje gemaakt moet worden, kan hier uitkomst brengen. De basisvorm van een confectiehoed is, i wanneer deze wordt gemaakt van wol- i len stof of fluweel, meestal spaterie. Niet overal is dit materiaal te koop. In dat geval kan men tarlatan nemen. Men be- gint de tarlatan in de gewenste vorm om de pan te spannen. Is deze gazen vorm klaar, dan kan het experimentele gedeel- i te. het draperen van de stof, beginnen. Alle restjes dunne wollen stoffen: dus tweed, jersey, fantasiestof, fluweel, wol- len plush, mohair en zelfs (imitatie) bont, j komen in aanmerking. Een speld of broche en eventueel een overgebleven oorknop, kunnen de garnering vormen. Wanneer we nu reeds beginnen restjes te verwerken, dan kunnen we tegen Kerstmis een hele serie hoeden hebben gecreëerd. 'Dit soort kleine wollen kap jes is heel leuk om zelf te maken. Daar bij zijn, het alleraardigste kerstgeschen ken. En het voordeel van deze geschen ken is, dat ze niet duur zijn! MEISJE VIEL UIT RIJDENDE TREIN. Zaterdagmiddag is op de Zeeuw se lijn een tragisch ongeval ge beurd. Reizigers in de trein, welke om even voor drie uur uil Goes was vertrokken, zagen in de nabij heid van het hulpstation Lewedorp een vrouw op de spoorbaan liggen die uit de wagon bleek gevallen te zijn. Zij was op weg naar Arne- muiden om bij haar zwager, de burgemeester, het St. Nicolaasfeest te gaan vieren. NEDERLANDSE TROEPEN IN WEST-DUITSLAND. De Nederlandse troepen hebben de laatste jaren in West-Duitsland een reputatie opgebouwd. Een re putatie namelijk van marsdiscipline en marsveiligheid. De Derde Divi sie, die thans in Duitsland oefent, heeft deze reputatie hooggehouden, ook door met al haar voertuigen zonder een enkel ongeluk op de plaatsen van bestemming aan te ko men. Het enige ongeval betrof een grote kraan van de genie, die veer tien meter naar beneden van de au tobaan duikelde, doordat de chauf feur oververmoeid was. De man zelf moest uitgezaagd worden, maar had overigens practisch geen schram metje. Deze reputatie van veiligheid spreekt temeer, als men weet dat 80 procent van de chauffeurs, die voor herhaling opkomen, in het burger leven niet achter het stuur zitten en in jaren geen stuurwiel hebben aangeraakt. Wel zijn de chauffeurs voor het vertrek nog aan een korte test onderworpen en daarbij is 5 procent afgevallen en naar de chauffeursschool verwezen. Het was dan ook geen wonder dat de commandant van de divisie, ge- neraal-majoor J. G. Warringa ook over het rijdend personeel zeer te vreden wd's en zijn prestatie „fan tastisch" noemde. Dat al het ma teriaal op de plaats van bestem ming aangekomen is, is mede een compliment voor het onderhoud, want er zijn zelfs wagens bij die de slag bij El Alamein nog hebben meegemaakt en na de oorlog van de Engelsen zijn overgenomen. Het le- gerprogram voorziet uiteraard in de voorziening van nieuw materieel. Binnen afzienbare tijd zal het oude materieel dan ook zijn opgeruimd, zo zei generaal Waringa. CONFECTIE-INDUSTRIE BELANGRIJKE BEDRIJFSTAK. Jaarlijkse omzet f 750 millioen. De Nederlandse confectieindustrie is in de loop der jaren uitgegroeid tot een belangrijke bedrijfstak, waarin 6Ó.000 werknemers in 1300 bedrijven werk vinden en waarin f 750 millioen gulden per jaar wordt omgezet. Groningen neemt in deze industrie een vooraan staande plaats in. De herenconfectie-in- dustrie staat hier aan de spits. In dit Noordelijke centrum zijn 25 confectie fabrieken, waaronder 8 herenkledingfa brieken gevestigd. 'Zij geven werk aan circa 3500 arbeidskrachten en de totale omzet is f 45 millioen, waarvan f 25 millioen voor rekening komt van de he ren-kledingindustrie. Dit vertelde de heer Th. de Both, di recteur van een Groningse herenkleding fabriek, in een rede over de betekenis van de Nederlandse confectieindustrie, voor leden van de Vereniging van Han delaren te Groningen. Na de verschillende ontwikkelingsfa sen van deze industrie te hebben bespro ken, wees spreker er op, dat de export van de dames- en herenconfectie op 'het ogenblik naar waarde gerekend tien pro cent van de gehele Nederlandse kleding industrie uitmaakt. Belangrijk vond hij de vorming van het hoger en lager per soneel, di eer voor zal moeten zorgen, dat de Nederlandse confectie-industrie de buitenlandse concurrentie aan zal kun nen in de toekomst. HOOFDCONDUCTEUR VIEL UIT RIJDENDE TREIN. „SS» Door nog niet opgehelderde oor zaak is de 58-jarige Amsterdamse hoofdconducteur J. de H. uit de ba gage-wagen van een personentrein gevallen. Zijn stoffelijk overschot is in een sloot langs de spoorberm ge vonden. De trein was om 19.10 uit Lage Zwaluwe vertrokken. Toen de trein op topsnelheid was gekomen zag 'n passagier de conducteur plotseling uit de bagagewagen vallen. De po litie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in. HEREN CORRESPONDENTEN worden dringend verzocht hun berichten tijdiig te posten. Nu ontvangen we her haaldelijk 's Maandags en Donderdags berichten met de middagpost. Dan is t voor ons blad te laat en voor de cor respondent nutteloze moeite. RED.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3