dag. VROOM a ÏMIEIXMAW PERSONEEL prajzen FLINKE KRACHTEN MAG. DE ZON UW MODEBRON DE KOPERKONING woens Aindacht van Ged. Staten gevraagd VISITEKAARTJES Schoenfabriek C. HENDRIKS EN ZONEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VANMAANDAG 6 DECEMBER 1954 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 8 DECEMBER 36' 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND voor waterstaatkundige en verkeersproblemen in de Langstraat. Klachten over de B.B.A. WEGWERKER 2e klasse in grote verscheidenheid van model en prijs met de nieuwste moderne lettertypen, kunt U vinden in onze collectie. Komt ze even inzien of laat ze U even tonen. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. Voor direct gevraagd VOOR DE SNIJDERIJ. Fa. H. H. DE KOKT-WINGELS St. Antoniusstraat 38 WAALWIJK Grotestraat 286 b WAALWIJK vraagt: VOOR ALLE AFDELINGEN. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". CuJ Onze bekende vetlederen werkschoenen met houtge- pende dubb. lederen^ /\95 zolen, maten 39-46 Lederen veters, per paar 43 c Prima pyamaflanel, in zeer moderne strepen, extra breed 76 cm., QQc per meter Meisjeshemdje of -broek je, in een sterke kwaliteit confetti interlock, C Ac maten 00-5, maat 00 10 cent stijging per maat Handig boodschappentas- je, opvouwbaar, in leuke ruitdessins, met waterdichte gummivoering 70 Sterke sajet werksokken, met nylon versterkt, «f 95 in grijs en zwart Jrima katoenen :loop, 50 x 68 cm. 25 Cahiers, inhoud 36 blz. primahoutvrij papier,OOc per pakje van 4 stuks r* Espolite knopen, 3 maten op kaart, was-, Q c kook- en strijkecht Petit beurre, heerlijk biscuitje, in vochtwerende verpakking, E C c 2 pak a 200 gram Boterhamworst, uitstekende kwali teit, 150 gram Herenpyama, extra zware flanel, met prima elastiek in de band, 7'® royale pasvorm SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Gootsteenvergiet, alumi nium, hygiënisch en gegarandeerd Q Cc roestvrij Citroenzeep, heerlijk ge parfumeerd, in echt citroen model, zeer geschikt voor een gevoelige huid, JLQc 3 stukken voor Dekschaal, vuurvast aarde werk, grote maat, zeer han dig voor gebruik in de oven voor de komende O 95 feestdagen memoreerde de successen die 'Concordia te 's-Hertogenbosch, te Kerkrade en nu in Utrecht behaald heeft, te weten twee maal de kampioenswimpel en eenmaal een mooie eerste prijs. En dit alles in een tijdsbesek van nog geen jaar-! Ben geweldige prestatie. Als blijk van dank voor dit alles bood hij Frans van Abee- len een radiotoestel aan. Na het Lang zal hij leven aanhoord te hebben, dankte de directeur ontroerd voor deze mooie geste, die hij niet ver wacht had, en tevens sprak hij de hoop uit dat het hem nog lang gegeven mocht zijn, voor zijn harmonie, Concor dia, te mogen werken. Dit Wenste hem ook toe de Bescherm heer, de Weledelgeboren Heer G. A. M. Verwiel, die deze successen voor een groot deel toeschreef aan de bijzondere samenwerking tussen bestuur, leden en directeur. Met een vol élan gespeelde mars, werd het officiële gedeelte van deze avond besloten. In het verslag dat uitgebracht is door de commissie van Rapporteurs in zake algemene onderwerpen van de Provinciale Begroting 1955 wordt we derom de aandacht gevraagd voor de problemen die in onze omgeving spelen. Problemen van waterstaatkundige en verkeerstechnische aard. Natuurlijk wordt de aandacht hiervoor gevraagd, omdat het deze vraag stukken zijn, die een belangrijk industrieel gebied, zoals de Langstraat toch is, in zijn ontwikkeling zeer belemmeren. Zo wordt o.a. gewezen op het feit, dat de nieuwe provinciale weg door de Langstraat gedeeltelijk onder water zal komente liggen in bepaalde tij den van het jaar. Zoals bekend echter heeft de gemeenteraad van Waal wijk onlangs het besluit genomen door verhoging van de vloeikade van het Zuiderkanaal de polders van Waalwijk watervrij te maken, zodat de weg ook watervrij zal komen te liggen. Deze opmerking echter van het college van rapporteurs kan het klimaat voor een volledig fiat voor het genomen besluit slechts gunstig maken. AFSLUITING DONGE EN OUDE MAASJE. In het rapport wordt de vraag gesteld of het juist is, dat er een onlosmakelijk verband bestaat tussen uitvoering van het zgn. Delta-plan en van de Biesbosch- w erken en dat wat deze laatste be treft er geen onlosmakelijk verband blijkt te bestaan tussen afsluiting van de Donge en het 'Oude Maasje enerzijds en de overige Biesboschwerken anderzijds.. De voorzitter der Staten heeft in zijn openingsrede op dit losmakelijk verband reeds gewezen. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag reeds naar het aanvankelijk cordeel van de commissie, dadelijk een tweede vraag en wel nopens de rechts grond voor een eventuele provinciale bijdrage in de kosten dier werken. Be vestigende beantwoording van de hier voor gestelde eerste vraag zou hun zeer verheugen, zo daarvan het resultaat zou zijn, dat daardoor het gebied ten Z. van de Donge en het Oude Maasje nu ook zeer spoedig zou kunnen worden gesa neerd en voor industrialisatie openge legd. De rapporteurs hoopten, dat Gede puteerde Staten hieromtrent nu reeds be vredigende inlichtingen zouden kunnen verschaffen. Daarbij wensten verschillen de leden in meerdere afdelingen toch wel zeer nadrukkelijk op te merken, dat in geval de Donge en het Oude Maasje niet gelijktijdig kunnen worden afgesloten, dan de afsluiting van het Oude Maasje in ieder geval voorrang moet krijgen, om dat daardoor de streekbelangen het best worden gediend. In een afdeling, werd opgemerkt, dat de algemene economische, industriële en verkeerstechnische ontwikkeling in de Langstraat als gevolg van de water staatkundige toestand reeds gedurende decennia is achtergebleven bij de ont wikkeling elders in de provincie. Hoewel zéér verheugd over de aanleg van een nieuwe provinciale weg door de Lang straat, meenden deze leden toch er op te moeten wijzen, dat een zeer groot ge deelte van deze weg en aanstonds zal dit reeds onder de gemeente Waalwijk het geval zijn niet watervrij zal lig gen. Een belangrijk traject zal zelfs een groot gedeelte van het jaar onder di recte invloed van het water staan en om deze reden herhaaldelijk voor het ver keer kunnen uitvallen. Deze leden zagen de enige afdoende voorziening dn een af sluiting van het Oude Maasje. Deze opmerking is, zoals we reeds zeiden, een reden te meer, om spoedig over te gaan tot uitvoering van het Waalwijkse raadsbesluit dat de vloei kade wil verhogen, om zo het gebied ten noorden van Waalwijk tenminste reeds geheel watervrij te krijgen. VERKEERSPROBLEMEN. Elders in het rapport vragen de rap porteurs aandacht voor de verkeerspro blemen die in Brabant spelen en dat blij ken er heel wat te zijn. Natuurlijk ont snapt de verkeerssituatie in onze omge ving ook niet aan hun aandacht. De commissie wenst er nog eens op te at tenderen, dat een nieuwe moderne ver keersweg Tilburg Waalwijk Go- rirchem voor de verkeersgeografische ontsluiting onzer provincie van primair belang ds, waarbij een vaste oeverver binding over de Merwede te Gorinchem onontbeerlijk is; een dergelijke verkeers weg zou ook een beduidende verlichting betekenen van het verkeer op de wegen TilburgBreda en Tilburg's-Hertogen bosch. Met grote teleurstelling blijkt in de af delingen te zijn vastgesteld, dat op de Begroting te zijn vastgesteld, dat op de voor 1955 geen gelden voor bedoelde brug bij Gorinchem zijn beschikbaar ge steld en de leden vonden daarin dan ook aanleiding Gedeputeerde Staten uit te nodigen wederom voor zover dit kor telings nog niet is geschied de nodige stappen te ondernemen om bij de betrok ken instanties en personen begrip te wekken voor dit desideratum, hetwelk ongetwijfeld ook een in het oog vallend Brabants facet heeft. GRENSWIJZIGING. Ook het vraagstuk van de op handen zijnde grenswijziging Bra bant-Gelderland is in de diverse af delingen ter sprake geweest. Veel leden waren niet overtuigd van de noodzaak, Berne van dit gewest af te scheiden: daar toch was eens de bakermat van een roemruchte ab dij, waaraan Brabant veel te dan ken had. Te Heeswij k wordt nu niet. enkel daaraan de herinnering le vend gehouden, maar men houdt er ook de schone traditie in hoge ere. Op historische gronden zouden de ze leden graag het gebied van Ber ne bij Brabant zien behouden. KLACHTEN OVER B.B.A. In meerdere afdelingen kwamen verschillende vragen en opmerkin gen betreffende de N.V. B.B.A. aan de orde. Daarbij was de algemene klacht dat zéér vaak meer passa giers met de bussen van de lijn diensten worden vervoerd dan is toegestaan. In geval van een ver keersongeluk met een dezer volge laden bussen is te verwachten dat de gevolgen zeer ernstig zullen zijn. Meerdere leden in deze afdelingen wezen er op dat een regeling voor de inschakeling van reserve-bussen naar hun mening goeddeels ont breekt. Zij zouden daarom graag willen vernemen op welke plaatsen in de provincie reserve-materiaal van de N.V. B.B.A., onder opgave van 't aantal reserve-bussen, voor handen is en op welke wijze in ge val een bus en route het maximum toegelaten aantal passagiers is gaan bevatten, de standplaatsen van re serve-materiaal aanstonds worden gewaarschuwd om reserve-mate riaal te zenden. Welke instructies hebben chauf feurs en conductrices op dit punt ontvangen? Het bus-materiaal laat naar de mening der leden te wensen over, terwijl de nieuwe bussen te smalle zitplaatsen hebben en de toegang niet doelmatig is. Enige leden hadden er ernstig,.be- zwaar tegen dat de N.V. B.B A. ook touringscars verhuurt en daardoor indirect dus ook met door de 'provincie gefourneerd kapitaal de bonafide middenstandsonderne- minggn beconcurreert. In de zomer maanden valt bovendien te consta teren dat het beste "materiaal voor de verhuur wordt gebezigd, terwijl het mindere materiaal op de lijn diensten wordt aangetroffen. Algemeen werd bepleit om op al le lijndiensten zo enigszins mo gelijk een halfuur-dienst te on derhouden en op diverse lijnen la tere vertrektijden in te voeren dan thans het geval is. Gevraagd werd om voor scholie ren, die inrichtingen van middel baar onderwijs bezoeken, goedkope re tarieven vast tè stellen dan thans gelden. In één afdeling meende men te moeten concluderen dat het mo nopolie van de N.V. B.B.A. zeker niet in het belang van de vervoers voorziening is. In een andere afde ling wees men er op dat de N.V. B.B.A. in haar vervoerstaak in de Langstraat nog steeds te kort schiet omdat het nog geregeld voorkomt dat de bussen te veel passagiers be vatten, dan wel passagiers niet wor den vervoerd. In dezelfde afdeling werd ge- bewerkstelligen dat de dienstrege ling van de N.V. B.B.A. beter aan sluit aan de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen. Tenslotte geeft een ander hoofd stuk de leden nog gelegenheid aan te dringen op een spoedige aanleg van vrijwillige rijwielpaden op de weg LoonopzandTilburg. De commissie die dit rapport uit bracht bestond uit de heren F. J. C. den Ouden, voorzitter, J. W. Hove nier, J. L. Loeffen, A. L. A. Swin- kels en C. J. de Wild, leden, terwijl burgemeester J. L. P. M. Teijssen als rapporteur fungeerde. Burgemeester en Wethouders van SPRANG-CAPELLE roepen sollicitanten op voor de betrekking van in vaste dienst. In diensttreding1 Januari 1955. Salarisf 50.38 f 55.04 per week 6°/0, te bereiken na 4 jaar, exclusief kinderbijslag. De te benoemen functionaris zal worden opgenomen in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en in het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren. Sollicitaties dienen te worden ingezonden bij de Bur gemeester binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad. Burgemeester en Wethouders van Sprang-Capelle, De Secretaris, Dë Burgemeester, M. VAN PROOIJEN. H. WINKELMAN, 1b. I EEN BOEIEND FAB-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 4). Billy Hosting was rijk ,uit Californië vertrokken en had hem arm en berooid achtergelaten. Hij zou echter wel met hem afrekenen zo dreigde hij. Niemand nam hem echter serieus en „Crazy Jim" verliet na enkele dagen weer het stadje om in de een zaamheid van de bergen over de ver dorvenheid der mensen na te den ken. Hij werd nooit gestoord, want iedereen vreesde de oude dwaas wel een beetje in zijn eigen omgeving. Op de morgen na de moord op Bill Horsting verscheen er echter een bezoeker: Buck Palmer. Gezeten op „Flash" zijn bruine volbloed en vergezeld door „Hun- ter", de zwarte Newfoundlander, reed hij de kloof binnen. Vlak bij de blokhut steeg hij af en liep de kloof verder in. De ver waarloosde blokhut was gesloten en niets deed de aanwezigheid van mensen vermoeden. Buck Palmer sloeg met de kolf van zijn revolver enkele malen op de deur en wacht te af. Zijn wens de oude goudzoe ker te spreken, werd na enkele mi nuten wel op een geheel onver wachte wijze ingewilligd, toen hij vanuit een raam plotseling de loop van een geweer op zich gericht zag, waarachter zich het gezicht van de goudzoeker bevond. „Ga weg, vreemdeling", voegde de oude man hem met schorre stem toe. Buck lachte, koppelde zijn gordel met de beide revolvers los en wierp die een eind weg. „Zie je nu dat ik niets kwaads in de zin heb? Ik wil je alleen maar even spreken". De loop bleef ech ter op hem gericht en de oude zei slechts: „Ik wil niemand spreken, hoepel op". Buck trok zijn schouders op en besloot een andere tactiek te vol gen. Hij greep zijn revolver en keerde terug naar zijn paard. Soe pel wierp hij zich in het zadel en reed de kloof uit. Buiten gezichts afstand van de oude goudzoeker liet hij zich weer van zijn paard glijden, doch liet het beest doorlopen. „Flash" wist wat er van hem ver wacht werd. Hij draafde nog een stuk verder, tot een zacht gefluit hem bereikte. Toen hield hij stil en wachtte. Buck verkende intussen de om geving. Hoge rotsmuren rezen lood recht uit de vlakke prairie op. Slechts de kloof waarin de oude Jim woonde, vormde een opening in de rotsmassa. Buck liep speu rend rond tot hij een wonderlijk krom gegroeide pijnboom ontdekte, die zich wel een zonderlinge groei plaats gevonden had in de spleten en scheuren der rots. Zich optrek kend aan de wortels en takken van het gedrocht, klom hij omhoog. Staande op een smalle richel kon hij met de toppen van zijn vingers juist de rand der rotsen aanraken. Voorzichtig steun zoekend op de oneffenheden, slaagde hij er in op de rotsmuur te komen. Als een gems klauterde hij verder, tot hij op de hoogte van de blokhut was aangeland. Hij ontdekte nu dat de ze half tegen de rots aangebouwd, half in de rots uitgehouwen was. Hij liet zich zacht op het dak van de blokhut zakken. Een ogenblik hield hij zijn adem in en luisterde of de bewoner iets van zijn komst gemerkt had. Binnen bleef alles echter stil. Plat op het dak liggend, schoof hij naar de rand. Uit het raam stak nog steeds de loop van het geweer, Oude Jim scheen er dus nog steeds niet van overtuigd te zijn dat zijn onwelkome bezoeker verdwenen was. In stilte moest Buck glimla chen om het idee dat de man nog steeds op dé loer zat, terwijl hij rustig op het dak zat en de situatie in ogenschouw nam. Hoe kon hij de man bij verras sing overvallen? De ongeveer een decimeter uit 't raam stekende geweerloop bracht bracht hem op een idee. Hij trok zijn revolver en ging op de rand van het dak zitten. Na de afstand geschat te hebben, waagde hij de sprong naar beneden, terwijl zijn rechtervoet de loop van het geweer wegtrapte. Onmiddellijk veerde hij weer recht en keek verrast op. De loop van het geweer wees naar be neden, doch in de hut bleef het merkwaardig stil. Een ogenblik wachtte hij en deed daarna enkele stappen in de richting van de deur, revolver gereedhoudend om onmiddellijk te kunnen schieten. Er gebeurde niets. Dan duwde hij de deur open de hut was leeg. „By Jove", mompelde Buck ver- „waar is de oude nu geble- i zijn baasd, ven?" Speurend gleden zijn scherpe ogen door het vertrek. „Hé, wat is dat? Verse aarde? Waar komt dat vandaan?" Al gauw vond hij de oplossing, toen hij voorzichtig een paar oude zakken opzij schoof, die als vloer bedekking fungeerden. Onder de zakken bevond zich een ruwhouten luik. Buck floot tussen zijn tanden. „Houdt hij er een geheime berg plaats op na? Wat mag hij daarin dan wel verstoppen? Die oude is toch niet zo dwaas als men alge meen aanneemt!!" Hij legde zijn oor op het luik en luisterde. Vanuit de verte klonken doffe slagen, alsof iemand aan het houthakken was. „De oude is zeker aanmaakhout jes aan het maken voor de koude dagen", grinnikte Buck. „Toch ga ik eens kijken". Voorzichtig tilde hij het luik op. Een vochtige, duffe aardlucht kwam hem tegemoet. Nieuwsgierig keek hij naar beneden. Onder hem lag een diepe put, die in de aarde was uitgegraven. Drie zijden wer den gevormd door het lemige prai- riezand, de vierde zijde werd ge vormd door de rots. Aan twee ijze ren haken hing een touwladder. Buck klom langs de touwladder naar beneden. Het was er stikdon ker en het dreunen van daarnet was nu veel duidelijker hoorbaar. Tastend langs de wand schuifelde Buck verder de gang in. Steeds lui der werd het geraas. Plotseling maakte de gang een draai en Buck zag in de verte een licht. Zacht sloop hij naderbij. Aan het eind van de gang zag hij de figuur van de oude goudzoeker, die bij het licht van een petroleumlamp de rots wand met een houweel bewerkte. Met driftige, felle slagen hakte hij er op los. De lamp wierp grillige schaduwen in het rond en gaf een koperkleurige glans aan het gezicht van Crazy Jim. Wild wapperden diens witte haren bij de driftige be wegingen van de grijsaard. Met een fanatisme en kracht die men zo'n oude man niet toegedacht zou heb ben, hanteerde hij de houweel, on derwijl zacht in zichzelf mompe lend. Het scheen Buck een toneel uit Dante's hel. Ineens liet de oude met een schel le vreugdekreet zijn houweel vallen en wroette met zijn handen in het pas gehakte gat. Met een handvol aarde keerde hij zich naar de lamp enzag Buck. Hij uitte een schreeuw van woede en maakte een beweging alsof hij Buck aan wilde vliegen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6