Dl LENGSimi De Priester-Arbeider JAARVERGADERING GROENE KRUIS GAPELLE ELSHOUT DE KOPERKONING GEERTRUIDENBERG 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 DECEMBER 1954 2 Boeiende causerie van Prof. H. Bogers Veelzijdige activiteit in 1953 verpleegprijzen gaan aanzienlijk omhoog Toen professor H. Bogers van het Klein Seminarie van ons Bisdom op uitnodiging van het Katholiek Vrouwengilde Donderdag in Hotel Verwiel sprak over De Priester- Arbeider, was er een zeer grote be langstelling voor zijn boeiende cau serie. Twee grote problemen, aldus stel de prof. Bogers, kent onze moderne samenleving: het humanisme van de arbeid en het humanisme van de arbeider. De arbeid is thans een harde realiteit geworden, in tegen stelling met vroegere toestanden; ze drukt haar stempel op onze tijd. Hij sprak over de evolutie ten aanzien van de bewustwording van de ar beider en over de verschillende stromingen die hiervan het gevolg waren. En in dit verband citeerde hij de Paus, wanneer die zegt dat 't de grote schande is van de 19de eeqw dat de arbeider is losgeraakt van de kerk. Nader ging de inleider in op de gevolgen van de scheiding van kerk en staat in Frankrijk, een scheiding die er de oorzaak ook van was dat de Encycliek Rerum Novarum, die toch de problemen van de arbeid trachtte op te lossen, in Frankrijk weinig weerklank vond. De klassenstrijd was daar reeds in volle hevigheid ontbrand en de arbeiders keerden zich tegen de Kerk, die deze klassenstrijd ver bood. De arbeider, aldus prof. Bo gers, is in Frankrijk een vreemde geworden voor de Kerk en voor de natie; alleen de vakbond heeft voor hem betekenis; daardoor is 't beeld van de kerk in Frankrijk allesbe halve rooskleurig; de kerk had te laat gereageerd op de veranderde toestanden Prof. Bogers bracht de Memoires van Abé Diar ter'sprake, die tijdens de oorlogsjaren in Duitsland werd te werk gesteld tussen gewone ar beiders en daar tot de bevinding kwam dat de arbeider een eigen natuur heeft, dat er een aparte ar- beidershierarchie bestaat, maar ook ontdekte hij dat het christendom onder de arbeiders dood was. Deze memoires vormden o.m. de aanlei ding tot het pogen de arbeidende stand in Frankrijk te herkerstenen door middel van de priester-arbei ders. In 1943 werd de „Mission de France" opgericht door Kardinaal Suhard en er werd een speciaal se minarie voor geslicht. Deze Mis sion de France werd gevolgd door de „Mission de Paris", waarbij aan 7 priesters verlof werd gegeven on der de arbeiders te gaan vVerken. Er verscheen een boekje van Abbé Godin, waarin werd geconstateerd dat Frankrijk verheidenst was door het proletariaat, en dit was een nieuwe stimulans voor deze vorm van missionering in eigen land. Tien millioen Fransen kennen geen normaal bestaan, 7 millioen leven in een woning die niet geschikt is voor een normaal gezin, het waren enkele voorbeelden van de treuri ge toestanden die in Frankrijk voor kwamen en waaruit voor een groot gedeelte ook de verheidensing te verklaren valt. Kardinaal Suhard gaf zijn pries ter-arbeiders de boodschap mee vooral getuigenis te geven van het geloof; en langzamerhand groeide de waardering voor hun werk. Op bevattelijke wijze wist Prof. Bogers vervolgens uit te leggen hoe het te verklaren was dat ver schalende priester-arbeiders te ver gingen, dat zij meer werkzaam wa ren als arbeider met de arbeiders en deelnamen aan hun politieke strijd, dan als priester.. Hun boven natuurlijke roeping stelde bepaalde eisen, vroeg bepaalde waarborgen waaraan zij niet meer voldeden; er kwamen enkele incidenten voor, waarbij priesters waren betrokken en die een gerede aanleiding waren voor bepaalde persorganen om hun mening te zeggen, en zo ontstond het befaamde conflict. De heftigheid waarmee 78 priester-arbeiders hun protest kenbaar maakten, heeft aan de zaak geen goed gedaan en het is pijnlijk, aldus prof. Bogers, te moe ten constateren hoe zij niet begre pen dat de Paus de priester-arbei ders tegen grote gevaren wilde be veiligen. Thans is de toestand zo, dat deze protesterenden op 5 of 6 na zich allemaal aan het Kerkelijk gezag hebben onderwQrpen, dat nooit de bedoeling heeft gehad zich té keren tegen het instituut van de priester arbeiders als zodanig. Onlangs is een nieuw seminarie voor de prêtres-ouvriers opgericht; thans echter moeten deze aalmoe zeniers van de arbeid leven in com- munauteit, zij mogen geen tijdelij ke verplichtingen meer aangaan en mogen ook niet heel de dag in de fabriek werkzaam zijn. Het gaat er niet om, besloot de inleider, abé Pierre citerend, te zijn Waar men hef mieest nuttig is, maar wel om te zijn waar men moet zijn. God vult het verschil wel bij. Het dankwoord dat de presidente van het Kath. Vrouwengilde, Mevr. v. Loon-de Jongh, richtte tot prof. Bogers, was ongetwijfeld allen uit het hart gegrepen. Het Groene Kruis kwam Woens dag van de vorige week in z'n eigen wijkgebouw in een algemene jaarvergadering bijeen, een jaar vergadering die een zakelijk en formeel karakter droeg, daar on langs met het nodige vertoon het jubileum van deze Kruisvereniging was gevierd. Daarom was ook het aantal leden ter vergadering niet bijster groot. Enfin, de gewone voorkomende zaken werden afgehandeld, er was een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter de heer C. v. d. Ho ven, er waren no tulen, en-er waren natuurlijk de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. Uit het eerste jaarverslag bleek hoe een gezonde activiteit de ver eniging in '53 weer had ontplooid, een activiteit, waarvoor meerdere malen in het jaarverslag de wijk verpleegster Mej. Zuster van Veen, hartelijke dank werd betuigd. Het bleek, dat het aantal leden met 19 was. gegroeid en nu 522 be draagt. 334 keer werden er ver- pleegartikelen uitgeleend en dan was er een staat die een beeld gaf van de activiteiten van Zr. v. Veen; I om enkele getallen te noemen: 2564 ziekenverplegingen, 21 kraamver- zorgingen, 692 bezoeken voor zui gelingenzorg, 172 voor de kleuter zorg, 164 voor de kleuterbestrijding e.n dan waren er nog de andere ac tiviteiten, zoals de praenatale zorg, de schoolartsendiensit, de geeste- j lijke volksgezondheid, de gebrek- kig'enzorg, de rheumatiekbestrij- ding, de maatschappelijke bezoe ken en het bevolkingsonderzoek. Twintig patiënten maakten gebruik van de hoogtezon-apparatuur in 't wijkgebouw; zestien keer begeleid de de zuster een ziekentransport of een uitzending van kinderen naar een vacantiekolonie. In 1953 werd ook een cursus in Huiselijke ziekenverpleging geor ganiseerd onder leiding van Zr. v. Veen. Deze cursus werd weer een zeer groot succes; door niet min der dan 50 dames werd er regel matig aan deelgenomen. Ook het consultatiebureau voor zuigelingen mag zich in een gesta dige groei verheugen. In 25 zittin gen konden 444 consulten worden gegeven. Het aantal nieuwe inge schrevenen bedroeg 41.: Evenzo ging het met het consul tatiebureau voor kleuters. Ook hier een aanzienlijke vooruitgang. Het aantal zittingen bedroeg elf, waar in 198 consulten werden verstrekt, tegenover llo in '51 en 147 in '52. Het jaarverslag spreekt ook zijn verheugenis uit over het bezit van een eigen wijkgebouw; thans kan geprofiteerd worden van de voor uitziende blik van de vroegere be- stuurderen. Voor alle mogelijke nuttige en goede doeleinden wordt het gebouw gebruikt. De financiën bezorgden de pen ningmeester veel hoofdbrekens. Net op tijd is de contributie ver hoogd. Dank zij de hierdoor met 500.gestegen post en een uit kering van de provinciale vereni ging als tegemoetkoming in de be moeiingen bij de uitzending van kinderen, konden de uitgaven door de inkomsten nagenoeg worden gedekt. De uitzending van kinderen ver liep weer naar wens. In totaal kon den er 9 in de gelegenheid worden gesield in een gezonde omgeving nieuwe levenskracht op te doen. De secretaris, de heer W. Hoo- gendoorn, besloot zijn verslag o.m. met de woorden: Het Groene Kruis heeft dus ook zijn „bezit" en nu denk ik niet alleen aan de materi ële kant. Neen, het „bezit" reikt veel verder, ik zou zeggen veel die per. In cijfers is dit geestelijk bezit niet uit te drukken. Het is juist dit cijferloze bezit dat leven geeft aan het bezit in cijfers. Die rijkdom dreigt echter meer en meer te ver vlakken en te worden opgeslorpt door de geest van onze tijd. De Kruisverenigingen zijn echter van oudsher de dragers geweest van 'n hoger ideaal. Aan dat geestelijk ge bouw nieuwe stenen toe te voegen moge onsi aller taak zijn. Uit het jaarverslag dat de pen ningmeester, de heer J. Bonis, ver volgens uitbracht, bleek, dat de in komsten van de vereniging hadden bedragen: 7079.75 en de uitgaven 7091.27, hetgeen dus een nadelig saldo betekent van 11.52. Het financieel verlag van het wijkgebouw gaf te kennen een be drag aan ontvangsten van 1203,53 en een bedrag aan uitgaven van 996,88, hetgeen een batig saldo opleverde van 206.65. Er was in deze jaarvergadering ook nog een bestuursverkiezing aan de orde, nodig gemaakt door de ontslagname van dhr. S. Ver steeg' wegens vergevorderde leef tijd. Door de voorzitter werd hij allerhartelijkst bedankt voor de ve le diensten die hij zich voor het Groene Kruis had verworven; van af de oprichting, dus langer dan 40 jaren, was de heer S. Versteeg lid geweest en daarom werd hem bij de jubileumvergadering in het begin van dit jaar ook al 'n spon tane hulde bereid. De voorzitter gaf te kennen dat het de wens was van de' Provinci ale vereniging en ook van gemeen telijke instanties, dat het bestuur aangevuld zou worden met een vrouwelijk lid; daarom kwam het bestuur met een vrije voordracht, waaruit Mevr. Schouten met meer derheid van stemmen in 't bestuur werd gekozen. De voorzitter hoopte dat deze keuze een versterking zou beteke nen van het bestuur, hetgeen hij ook verwachtte. Tot nog toe had het bestuur uit louter mannen be slaan, terwijl het practische werk door een zuster gebeurde, en de aard van het werk zodanig was dat een vrouw er eigenlijk beter over kon oordelen. De voorzitter deelde voorts nog mee, dat er in het voorjaar een speciale ledenvergadering zou ge houden worden, die middels een spreker, een film of anderszins at tractief zou worden gemaakt. Hij wees er op dat de vereniging in moeilijke omstandigheden was komen te verkeren, dat zij eigenlijk zoals hij zei, zeilde in de mist, om dat de gemeentelijke subsidie nog niet was verstrekt, daar de ge meentebegroting nog niet door G. S. was goedgekeurd. Van de nieuwe subsidieregeling, ontworpen door het Waalwijk.se gemeentebestuur, dat zeer veel waarde hechtte aan een goede ge zondheidszorg, verwachtte het be stuur zeer veel goeds. bij het Borgstellingsfonds en de daarin geboden mogelijkheden voor boer en tuinder, om tot bedrijfsver- beterin? te komen door aanschaf fing van machines, uitbreiding vee stapel, drainering, enz. enz., om be drijven rendabel te maken en de eigenaar een behoorlijk bestaan te verzekeren. Door talrijke voorbeel den gaf hij duidelijk, de grote voor delen aan en de mogelijkheden die dit fonds biedt. Deze uiteenzetting besloot hij met de slagzin: „Ga op tijd met Uw tijd mee". Daarna gaf hij nog een over zicht van de betalingsgewoonten in de loop der eeuwen, om duidelijk te maken het grote voordeel van het girale geldverkeer. Hoever zich dat al ontwikkeld had, bewees de Cen trale Bank uit Eindhoven, waar men per uur IV2 mill, verwerkt. Tijdens de pauze werd koffie ge serveerd. Na de pauze werden er twee films gedraaid over het Boerencrediet, die de emigratie van de Hollandse kolonie in Brazilië behandelden, en een film over de Belgische ruiter sport. De voorzitter sloot de vergade ring met een bijzonder woord van dank aan de heer Hendriks voor diens leerzame uiteenzetting en de vertoonde films, en met dank aan de leden voor hun opkomst en het vertrouwen dat het bestuur geniet. De Boerenleenbank in 1955 in een eigen modern ingericht kantoorge bouw met safes-loketten. In de zaal van het parochiehuis hield de Boerenleenbank, afdeling Drunen-Elshout, een algemene le denvergadering. Om half 8 opende de voorzitter, de heer C. v. Drunen, de bijeen komst met de christelijke groet, heette allen welkom, zeer speciaal de heer Hendriks uit Eindhoven, de propaganda-leider van de Centrale Bank. Na een globaal overzicht van de werkzaamheden van de Bank, Waarvan de omzet van de lopende rekening gestegen is van 200.000 in 1944 tot 12.000.000 in 1953 (de totale omzet bedroeg in 1953 ƒ31.000.000), zodat thans drie man personeel een volledige dagtaak aan de Bank hebben, deed de heer v. Drunen mededeling van het door het bestuur en de Raad van Toe zicht genomen besluit om binnen kort te komen tot de bouw van een eigen, aan de eisen des tijds inge richte kantoorruimte. Hij dankte nog het kerkbestuur en met name de Hoogeerw. Heer Deken voor hun welwillende houding inzake de ge huurde lokaliteiten, en zelfs ten aanzien van een eventuele verbou wing daarvan, maar de hoge kosten van verbouwing, met als noodzake lijk gevolg hogere huurprijs, leken het bestuur minder verantwoord dan een geheel nieuwe kantoor ruimte. Reeds was een bouwterrein aangekocht van de Kinderen Van Venrooy in de Stationsstraat, en op dracht gegeven aan architect Van Huiten uit Waalwijk. De globaal geraamde kosten zullen ongeveer 50.000 belopen, een bedrag dat ab soluut verantwoord is, gezien de behoefte aan meer kantoorruimte, archiefruimte en ook de drang die door de inspectie-dienst wordt uit geoefend. De bedoeling is ook dat er safes loketten bijgebouwd worden, waar van de huur voor leden ƒ5.en voor niet-leden 6.per jaar zal bedragen. De heer A. Kamp, voorzitter van de Raad van Toezicht, roemde het genomen bestuursbesluit en onder streepte nog eens de belangrijkheid van de Bank, niet alleen voor de agrarische bevolking van de ge meente, maar ook voor de midden stand en industrie. Aan de hand van cijfermateriaal was dit gemak kelijk aan te tonen. Geen enkele stem verhief zich dan ook tegen het bestuursbesluit, zodat waarschijnlijk in 1955 de Bank zal ondergebracht zijn in een modern en geheel aan de eisen des tijds in gericht gebouw. Degenen die belang stellen in een safe, kunnen zich na verloop van enkele dagen opgeven aan 't kan toor. Daarna gaf de heer Hendriks een uiteenzetting over het „Borgstel lingsfonds voor de landbouw en wat daarmee samenhangt". Na een geschiedkundig overzicht, waarbij hij memoreerde de land bouwcrisis van 1880 tengevolge van de concurrentie van Amenka, de oprichting van de boerenleenban ken, de werkzaamheden van Pater v. d. Elzen, de regeringssteun in de vorm van land- en tuinbouwonder- wijs en voorlichting, belandde spr. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 9) „Vooruit, Buck, we leggen hem de duimschroeven aan. En als hij dan nog niets zeggen wil, dan Een veelzeggend gebaar beëindig de de zin. Buck schoot in de lach. „Niet zo bloeddorstig, vriendje, als hij dood is dan kan hij zeker niets meer ver tellen". „Gaan we of niet?" „We gaan", zei Buck plechtig. De beide mannen bestegen hun paarden en sloegen de richting van Colorado Mountains in. De blokhut van de oude goudzoeker lag nog precies zo als bij het vorige bezoek, dat Buck er gebracht had. Billy gaf een schop tegen de deur en wachtte af. Er volgde geen teken van leven. Nogmaals bewerkte Bil ly de deur. Geen van beiden zag achter hen de figuur van een man die zijn ge weer richtte. Hij talmde echter met schieten, hoewel zijn kansen gun stig waren. Ineens wierp hij zijn ge weer weer over de- schouder en sloop weg. Eerst voorzichtig, om A Tempo-uitvoering in Stationskoffiehuis. De mandoline-vereniging A Tem po, welke reeds een tweetal opvoe ringen in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang heeft gege ven, gaf Woensdagavond in Sta tionskoffiehuis Pruijssers te dezer plaatse een reprise van haar te Sprang gegeven uitvoering. Voor de pauze werd onder leiding van de heer P. C. v. Iersel uit Waalwijk een gevariëerd programma van muziek en zang uitgevoerd, waar mee directeur en leden veel eer in legden en veel bijval oogstten. Met eigen krachten werd tot besluit van oeze avond het blijspel in drie be drijven „Freule Josephine" voor 't voetlicht gebracht, met welks op voering de A Tempo-leden bewezen nog meer in hun mars te hebben dan muziek en zang, want de rollen werden goed vertolkt en het vlotte spel amuseerde de aanwezigen wel, hetgeen bleek uit het applaus na ieder bedrijf, dat bij het halen voor het laatste bedrijf tot een ware ova tie aanzwol. A Tempo kan op een m alle opzichten goed geslaagde uitvoering terugzien. Nutsdepartement Langstraat. In het Stationskoffiehuis van de heer Pruijssers, trad 1.1. Donderdag avond voor de leden van het depar tement Langstraat van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen de békende humoristische gooche- A Pr°G Langini uit Amsterdam op. Na een inleidend woord van de voorzitter van 't Nut, de heer Pol dervaart, bracht de heer Langini een van het begin tot het eind boei- end programma, kunstvol en afwis- selend met frappante staaltjes van goochelkunst, en dat wel op een zeer onderhoudende wijze, zich daarbij tevens ontpoppende als een beschaafd causeur, die blijk gaf over een flinke dosis mensenkennis te beschikken. Het viel dan ook niet te verwonderen dat de aanwezigen, waaronder meerdere Nutsleden uit omliggende plaatsen, zich kosteliik vermaakten, waarvan zij door een waarderend applaus gedurig blijk gaven. In zijn slotwoord vertolkte de voorzitter ongetwijfeld aller ge voelens, toen hij hartelijke woorden van waardering tot de heer Langini sprak. Het eerste gedeelte van het Nuts- programma seizoen 1954/'55, waar op het bestuur met het grootste ge noegen kan terugzien, werd met deze avond, welke zeker niet de minste was van de drie, afgesloten. Voor de eerste maanden van het komende jaar zijn nog een drietal avonden gepland, welke allen de volle belangstelling van de zijde der leden waard zijn, want degenen die op deze avonden hopen op te tre den, zijn goede vertrouwden, niet enkel in Nutskringen, doch ook daarbuiten en ieder van hen heeft op eigen gebied een reputatie op gebouwd. De data dezer Nutsavon- den zijn in een vorig nummer reeds vermeld, waardoor ieder lid in de gelegenheid is geweest hiervan aan tekening in zijn (haar) agenda te maken. Uitvoering „Hallelujah". Dinsdag 21 December 's avonds kwart voor 8 zal de Chr. Gemengde zangvereniging „Hallelujah" onder leiding van de heer M. C. Rijken en met medewerking van de onder lei ding van de directeur staande twee Jeugdkoren in de Geref. Kerk aan 't Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een uitvoering geven. Voor deze uitvoering, waarvan het accompag nement verzorgd zal worden door de organist der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer H. Spierings Adrz., is een gevariëerd programma inge- studeerd, afwisselend uit te voeren door gemengd-, dames-, meisjes- of jongenskoor. Ds. C. de Kruyk van de Geref. Kerk, die de uitvoering zal openen, hoopt eveneens een slot woord te spreken Burgemeester Bianchi begraven. Donderdagmorgen is oud-burge meester J, Bianchi van Geertruiden- berg begraven. Onder het belang stellend meeleven van velen heeft hij zijn laatste toch door zijn dier bare gemeente gemaakt. Het stoffelijk overschot stond die morgen m de hal van het gemeen tehuis, die als chapelle ardente was ingericht, opgebaard en werd ge flankeerd door leden van het ge meente-personeel; velen kwamen hier de overledene de laatste eer be wijzen. Tegen tien uur vertrok de lijk stoet vanaf het gemeentehuis naar de kerk, en in die stoet vergezelden velen de dierbare overledene: o a. familieleden van de heer Bianchi burgemeester en wethouders van Geertruidenberg, raadsleden, veel burgemeesters uit de omtrek, ver tegenwoordigers van garnizoen, po litie en vele anderen. Diverse kransen en bloemstukken werden in de stoet meegedragen. Bij de ingang van de kerk was een ere-haag van meisjes van de Gym nastiekvereniging Right 'Oh. De plechtige H. Mis van Requiem met assistentie werd gecelebreerd ™r„.de Zeereerw. Heer Pastoor Lpv'/a?ïna de stoet trok "aar het R.K. Kerkhof; aan de voet van de kruisberg was het graf gedolven Namens de familie werd 'n woord van dank gesproken door een broer van de overleden oud-burgemeester, die allen dankte voor het hartelijk medeleven, dat zeer door de familie werd gewaardeerd; speciaal het meeleven van het gemeentebestuur werd zeer op prijs gesteld. r J™ a *ula Yan het gemeentehuis nam de familie vervolgens de con doleances van veel medelevenden in ontvangst. Naar verwachting zullen de ver- r pleegprijzen der ziekenhuizen met ingang van 1 Januari stijgen met o0 cent tot f 1.60 per dag, en de premie van de vrijwillige zieken fondsverzekering met 20 tot 25 De Verhoging der verpleegprijzen kunnen voor verschillende zieken huizen, die onder bijzondere lasten gebukt gaan (b.v. tengevolge van salarisverhoging voor 't verpleeg- personeel en door „dure" nieuw bouw), zelfs aanzienlijk meer be dragen. Een ziekenhuis in Tilburg zal bijvoorbeeld zijn prijzen ver hogen van 8,05 gulden tot 11 80 gulden De verhoging, welke vast gesteld is voor de derde klas ver- pleging, zal gelden voor iedereen dus ongeacht of men voor rekenin« van een ziekenfonds, een particW liere verzekering, dan wel op eigen kosten wordt verpleegd. Waar schijnlijk zullen de verpleegprijzen voor de eerste en tweede klas af delingen met tenminste dezelfde bedragen omhoog gaan. niet de aandacht te trekken, doch spoedig versnelde hij zijn tempo en holde naar zijn paard. Spoorslags reed hij de prairie in. Intussen wachtten Buck en Billy nog steeds voor de deur. Eindelijk verscheen de oude, overdekt met stof en steengruis. Hij groette Buck, maar bekeek Billy argwanend. „Wie is dat", vroeg hij, wijzend op Billy. „Een vriend van mij", antwoord de Buck noch voor Billy iets had kunnen zeggen. „Wat komen jullie doen?" Buck besloot om alles op één kaart te zetten. „Ik wil eerlijk tegenover je zijn", begon hij. „De zaak zit zo. Ik heb je al gezegd dat de oude Bill Hosting plotseling vermoord is. Ik ben nu deze zaak aan het uitzoeken. [Er hangt veel van af. Jij vertelde me dat je Wonn Cortilla verdenkt, maar je weigerde me hem te beschrijven. Het enige wat je zei te weten, was: Wonn woonde vroeger in Arizona. Maar daar heb ik niets aan. Wil ik iets kunnen doen, dan moet ik we ten hoe hij er uit ziet, waar je hem het laatst ontmoet hebt, enzovoorts. Jij alleen kunt me helpen deze zaak tot een oplossing te brengen. Oude Jim keek van de een naar de an der. „Ik verraad geen vrienden", zei hij dan. „Aha, je spreekt van verraden, dus dan moet je wel iets weten, an ders kun je niets verraden". „Jij praat niet gek, Palmer, maar van mij krijg je toch niets te horen" „Dat zou ik ook niet doen, Jim, 't zijn gevaarlijke lieden, die twee. Handen omhoog en kom naar bui ten". Een vreemde stem had zich in hun gesprek gemengd en de drie mannen kieken elkaar verbaasd aan. Waar kwam die stem vandaan? „Nu, gebeurt er nog wat?" Nu zag Buck de man. Hij stond voor het raam en de loop van zijn geweer zwierf tussen de mannen en liet hen weinig keus. Langzaam hie ven zij hun armen op. „Kom naar buiten". Buck liep voorop. Vlak bij de deur zou hij juist even buiten schootsveld komen. Van die gele genheid maakte hij gebruik. Hij maakte plotseling een zijsprong en trapte de deur dicht. Bijna gelijk tijdig had hij zijn beide revolvers in de handen. De man aan het venster zocht ijlings een goed heenkomen, doch een schot deed hem in 't zand bijten. Door het raam kon Buck het ter rein overzien. De blokhut was om singeld door een grote groep man nen. Overal zag hij de glinstering van wapens, doch de belegeraars hadden zich goed verstopt. Billy en Jim kwamen naast hem staan. „Wat betekent dit?" jammerde de oude. „Geven jullie je toch over en laat mij met rust". „Doe niet zo stom, Jim. Wat moe ten ze van ons? Niets! Ze hebben het op jouw goud voorzien en wij zullen helpen het te verdedigen". Als bij toverslag was de houding van Jim veranderd. Haastig zocht hij zijn wapen, een splinternieuw repeteergeweer, dat in een kist ver borgen lag. „Je hebt je een beter geweer aan- geschaft dan dat je de vorige keer had", merkte Buck op. „Je rekende zeker op een overval". Jim sloeg geen acht op deze op merking, doch zei: „We behoeven alleen de voorkant der hut te ver dedigen, de achterzijde is in de rots uitgehouwen, dus daar kan niemand bij komen". Buck tuurde naar buiten. „Hé, mannetje, niet zo onvoor zichtig", mompelde hij, toen hij ie mand zag die zich te veel bloot gaf. Hij mikte even nauwkeurig en schoot dan. De man bleef liggen, een stomme getuige van Buck's schietvaardig heid. Het bleef nu rustig. De tegen standers schenen te overleggen hoe zjj de mannen in de hut het beste konden aanpakken. Ook Buck overdacht de toestand. Erg rooskleurig zag het er niet uit. Alleen konden zij het niet lang uithouden. Er moest hulp gehaald worden en gauw ook. „Luister eens, jongens. We kun nen het hier niet lang houden. We moeten versterking hebben. Ik zal pogen uit te breken en hulp halen op Diamond-G-ranche". „Waarom kunnen we niet met z'n drieën een uitval wagen?" vroeg Jim gemelijk. „Wij zitten als ratten in de val, en jij laat ons in de stëek". Buck keek hem scherp aan. „Ik ben niet van plan te vluchten. Jul lie moeten hier blijven om de aan vallers bezig te houden tot ik te rugkom met versterking. Dan kun nen we die lui inrekenen". Billy lachte. „Ik zal ze warm hou den" beloofde hij, maar hoe wil je hier uit?" „Door het dak en dan langs de rotsen verder. Ik heb die weg wel eens meer gevolgd. Jim, jij houdt ze in de gaten en Billy geeft me een duwtje". Buck klom op de schouders van Billy en rukte aan het dak. „Het is niet te best meer, Jim, Maar ik ben blij dat je het nooit vernieuwd hebt". Voorzichtig, om de belegeraars niet te alarmeren, wrikte hij een paar planken opzij, tot hij een ope ning had die groot genoeg was om hem door te laten. „Houd je taai, jongens" fluisterde hij. „So long". Hij hees zich op en werkte zich door het gat naar buiten. Eenmaal op het dak, gleed hij als een scha duw verder langs de rotsen, tot hij uit het gezicht van de mannen rond de hut was gekomen. Nu kwam het op snel handelen aan. De mannen zouden ongetwij feld het paard horen en een achter volging inzetten. Het was jammer dat hij nu „Flash" niet tot zijn be schikking had. Hij liep naar de twee paarden die bij de ingang van de kloof stonden te wachten. Hij slingerde zich in 't zadel en gaf het dier de sporen. In galop reden ze naar de prairie. Ach ter hem verraadde 't gekletter van paardenhoeven dat de achtervol ging was ingezet. Het gefluit van een kogel, die gevaarlijk dichtbij in de grond sloeg, toonde aan dat het ernst werd. Buck boog zich voor over en spoorde zijn paard tot het uiterste aan. De hoeven sloegen een driftig staccato op de rotsige grond. Straks bereikten ze de prairie en dan zouden de achtervolgers afla ten. Het geweervuur werd heviger. De bandieten, ziende dat de man hen zou ontsnappen, zetten alles op al les om hem te beletten hulp te ha len. Wordt verv»lgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2