KERSTMIS «3 In Waalwijks Gemeenteraad I I I KERSTKRUISWOORDBOOM. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 2 "A* Sportparkplannen. •jt Wegen en andere voorzieningen in buitenpolder Zandwinning bij het Zwembad. Verbetering trottoirs Grotestraat da ge Sjaan van jullieë Sjef hele- moal veur niks in jou huiske hebt laten wonen", 't was Mina die het zacht zei. „Och, da is toch niks bijzonders", glimlachte hij; d'r moet toch iemand zijn om de boel bij te houden. Ik ben blij dat ze 't goed maken; ik hoor da ze gelukkig zijn, zij en d're man en d'r kindjes". Hij zweeg en de oude pijn trok over z'n gezicht; niemand zei er iets. „Ik moest mar 'ns naar hullie gaan kijken", zei Gregoor. „Kom, Merietje „Drinkte geen koffie", vroeg Mi na meewarig. „Nee, dank u", 't kwam er af wezig uit. Janus was de eerste die wat zei, toen de wind de deur dicht sloeg achter de twee „Verdorie nee, ik kan 't nie gelove, da hij 't hee ge- doan". Da konden de anderen ook nie en stil gingen ze naar huis. Het nieuws was de volgende morgen bij iedereen bekend, 't Was alsof de wind 't aan de vensters had gefluisterd Gregoor is terug Zwarte Gregoor is er weer Men zag hem al vroeg mee Me- riekes door 't dorp lopen, fier liep hij recht op en hij was vriendelijk tegen iedereen. Nee, zeiden de mensen, zo doe nie iemand, die zo iets ergs hee gedaon En bij stilzwijgende overeen komst werd Gregoor geaccepteerd en men noemde hem geen Zwarte Gregoor meer. 't Was niet meer de vrolijke Gre goor van vroeger, die soms zo uit gelaten kon doen en overal en te gen iedereen opgeruimd was en goedlachs. De tien jaren dat ie weg was geweest de mensen spra ken niet van de gevangenis wa ren 'm aan te zien hij was ern stiger geworden, stiller, maar in z'n ogen was weer de oude vrien delijkheid, het oude geluk, leek 't. Nee, dat waren de ogen niet van iemand, die zo iets ergs had ge daan 't Zou Kerstmis worden dat grote feest werd op het dorp altijd zeer intens en zeer vroom gevierd; de nachtmis was een hoogtepunt in het jaar, misschien werd er nog meer naar uitgezien als naar de kermis. De kerk was dan stamp vol, dan werden de schoonste ge waden gebruikt en de zangers zon gen de ontroerende kerstliedjes. En kwam men dan weer thuis, hui verig van de kou en van de ont roering, dan was daar het stall eke in de warme kamer en het geurige worstenbrood, dan was er de sfeer van een blijt vrede en een diep geluk. Men bleef die dag dan thuis, geen jongen ging er naar z'n meis- ke, geen biljarter of kaarter naar 't café hij zou er trouwens niet terecht kunnen. Dat was vroeger. 't Zou weer Kerstmis worden voor alle mensen op heel de we- held, voor alle mensen uit de stad, voor alle mensen uit 't dorp. Ja, voor alle mensen Had de pastoor laatst niet gepreekt dat de mensen goed moesten bidden voor die mensen voor wie het dit jaar geen kerstmis zou zijn Ge kunt het de mensen niet kwa lijk nemen, dat ze dachten ook aan Gregoor, dat ze zich afvroegen hoe 't met hem geschapen stond men had hem in de anderhalve week, dat ie nu thuis was, nog niet in de kerk gezien. Men had .al 'ns geïnformeerd bij Jans van de pastoor, en als die zei dat ze er werkelijk niks van wist, dan kon de gij er donder op zeggen dat er ook niks aan de hand was ook want Jans was op de hoogte van alles wat er in en rond de kerk gebeurde, ze was 'n pastoorsmeid van het type „Wij horen vandaag geen biecht", ge kent ze wel. De mensen van het dorp fluister den en maakten gissingen, dat is geen bemoeizucht van de mensen en zeker geen geroddel ge moet dat zo niet beschouwen en zeker in dit geval niet. Werkelijk, alle mensen hadden met Gregoor te doen, ze. hadden een groot meelij den met 'm en niets liever wilden ze, dan hartelijk zijn voor 'm en vriendelijk, dan hem 't allerbeste gunnen, en dat allerbeste was in de ogen van ons goeie mensen, de vrede en de vriendschap met On ze Lieve Heer. Ze zouden er Gregoor niet over aanspreken, nee, dat niet en ook Gregoor zelf repte er met geen woord over. Hij ging kalm en rus tig zijnen gang. Met Meriekes woonde ie weer in zijn huiske, bij z'n nichtje en d're man de schoorsteen boven 't achterhuis rookte weer. Gregoor, wisten de mensen, was weer aan 't smeden geslagen en de mensen waren daar blij om. Wat ie smeedde Och, dat zou de wel weer kandelabers zijn en mooi asbakken en meer zulke din gen. Gregoor liet ze gissen. „Hedde gij nog al te werke, Gre goor vroeg Toon van Mina's, toen Gregoor in zijn café op de bus zat te' wachten hij ging de laatste dagen heel veul naar de stad mee z'n karrebies „hedde weer werk genog „Ik heb 't erg druk", zei Gre goor. „ik heb iets onderhanden dat mee Kerstmis nog klaar moet". ,,'n Groot werk, Gregoor „Nee, nie zo groot", antwoordde Gregoor vaag en de bus maakte een einde aan Toon z'n vragen. Gekke Willem kon er ook maar niet achterkomen, waar Gregoor mee bezig was. Hij mocht zelfs niet eens in de smederij komen, en dat vond gekke Willem heel vreemd. Het zal nu immers spoedig weer gebeuren, dat de kerstklok door het duister klinkt, dat het goudbrokaat op 't altaar blinkt, en rijk de blauwe wierookwalmen geuren. En zwijgend zullen wij het zingen horen, dat hoog en blij in de gewelven klimt; ik weet dat heel het leven schoonheid wint, wanneer het Kind weer voor ons wordt geboren. Wanneer het Kind weer in ons wordt geboren, wanneer ons hart de zoete vrede vindt, en onze ziel de loutere vreugde vindt in 't jubelend zingen van de engelenkoren. O, Kind, gij waart ons allen weer verloren; het leven jaagt om ons, een koude wind; wij hebben 't leven totterdood bemind, en waren, levend, voor de dood geboren. Maar nu, nu juichen weer de engelenkoren. Ik hoor het blije zingen en ik vind in deze lichte nacht het kleine Kind, dat, opdat wij leven, werd geboren. Vroeger mocht ie altijd mee hel pen, werken met Gregoor, hij mocht mee 'n g'rote tang het ijzer vasthouden als Gregoor er z'n zware hamer op liet beuken hij mocht de blaasbalg trekken, hij was eigenlijk de enige met wie Gregoor heel kameraadschappelijk omging naderhand, toen ie niet meer in de smederij kwam met wie ie ing wandelen, ver door de akkers en de bossen, ook toen Wil lem nooit meer de blaasbalg hoef de te trekken. Wat bracht die twee verschillen de mensen eigenlijk naar elkaar toe "t Is erg moeilijk te zeggen, maar 't was een feit, dat gekke Willem Gregoor vergezelde als 'n trouwe hond. En daarom vond Willem 't zo vreemd, dat ie nou Gregoor niet mocht helpen, dat ie nie eens in de smidse mocht ko men. Tien jaar was Gregoor nou weg geweest en al die tien jaar had Willem maar wat bij de Zusters in 't klooster, waar ie eigenlijk tuinman was maar gelukkig was er ook nog Dorus Geurtjes moe ten rondscharrelen. Niemand was zo blij geweest dat Gregoor weer thuis was, als hij. „Nou wordt ie helemoal gek", hadden de mensen gezegd, toen ze 'm door het dorp zagen rennen, de klompen in de hand en hij riep „Gregoor is thuis, ik g'aoi naor Gregoor", tegen iedereen die 't maar horen wilde. 't Weerzien was bjjkans ontroe rend geweest, 't was een weerzien als van heel ouwe trouwe vrien den. Maar in de smids mocht Wil lem niet komen. Nog nie, zei Gre goor, iedere keer, als ie kwam zeu ren. 't Was gewoon zielig om te zien, hoe die half idiote man hem smeekte weer mee te mogen hel pen. 'Ne keer schreide hjj zelfs, toen Gregoor beslist bleef weigeren „Nee, Willem, jongen, nee, gei zult nog efkes geduld moeten hebben, nee, helemaal nie lang meer", sus te Gregoor. Maar schreiend was Willem weg- gestrompeld en Gregoor vond 't bar zielig. Was 't eigenlijk wel zo erg, als Willem zag wat ie maakte. Hij zou misschien niet eens weten wat T voor iets was. „Vooruit dan 1" had Gregoor ge zegd, toen Willem de andere dag weer kwam „vooruit, help me dan mar weer mee En als een kind op Sinterklaasmorgen rende hij de smidse in, liep naar 't vuur en 't was of ie 't te aanbidden stond hjj streelde met z'n han den het harde staal vari het aam beeld, liep naar de werkbank, en dan bleef ie heel plotseling als be vroren staan. Z'n arm schokte naar een prachtige ciborie van glan zend goud, die daar op de bank te stralen stond in al de rijkheid van haar glanzende vormen. „Hoe vinde gij ze, jongen vroeg Gregoor zacht. „Marmarstotterde de idioot en dan schoot ie in 'nen he- vigen schreeuw, dan lachte ie hoog en schel, en ineens schoot ie naar de bank, zijn grijpvingers klauw den zich rond de ciborie, hij hief ze hoog boven zijn misvormde kop.... „Mag Willem deze ook in de sloot gooien 't Was Gregoor of er 'n reusach tige hamer op zijn kop sloeg, of 'n geweldige hand hem greep om de nek, en kneep, kneep.... „Willem, hier mijn ciborie hij stootte het uit en ook zijn grote handen gre pen naar de kelk en wrongen de klauwen van de gek van het goud. „Mar hoef ik deze dan nie in 't waoter te gooien...?" „Willem", hijgde Gregoor, „hed de gij de andere ook in 't water gegooid „Ja", zei gekke Willem, „ja, ik docht da gü da gere had, da ik 't moes doen van jou, da zou de pas toor toch heel erg' veinde „En waar hedde gij ze dan neer gegooid, gek Gregoor's hand greep de idioot, die als een schuw vogeltje in mekaar kroop. „In de vaart hierachter en hij durfde niet te kijken in de harde ogen van de smid. „Allemaal „Joa, allemaol, nee, nee, eentje heb ik er weggedouwd die was veul te mooi Mar ik heb 'm nooit meer terug kanne veinden „Witte gij, en Gregoors stem was vreemd dreigend, da ik in 't ge vang heb gezeten, omda gij da ge daan het „In 't gevang, gij de idioot schoot in een harde lach, „gij zijt toch veuls te sterk, ze douwen jou toch nie in 't gevang, da zouen ze nie durven. Nee, nou houde gij me veur de gék ge zijt in de stad ge weest, altijd, gij Zuster Emilia zee 't zelf en ik moch nie mee, 't was te wijd, zee ze Daags voor Kerstmis hebben ze gekke Willem naar de stad ge bracht naar 't gesticht. Gregoor was heel bedroefd toen ie 'm mee weg ging brengen hij was de eni ge door wie gekke Willem z'n eige iets liet zeggen. Om kwart voor twaalf in de kerstnacht luidden de klokken. En door de donkere straten gingen stil de mensen naar de kerk, waar 't orgel hun tegenklonk en waar de gouden blikkering van tientallen kaarsen was, die flonkerden in de goeie canonborden en die hun dar tel licht warm deden stralen in 't stalleke, dat naast het altaar stond. Er was het geschuifel van veel voeten en het gedempte hoesten dat klonk doorheen de wonderlijke orgeltonen. Even was er iets heel bijzon ders door de middenpad liep een grote man met een zwarte baard, fier liep hij en rechtop, in zijn ogen was de vrede en het geluk. De mensen durfden elkaar niet aan te kijken, ze zouden in eikaars ogen de tranen hebben gezien. Gregoor kwam terug 't Is een lange geschiedenis geweest, die begon toen ie amper in de gevan genis was. Pater Hendricus, de aalmoezenier, zou er U meer van kunnen vertellen, als ie 't deed, maar dat zal wel niet. „Ik ben er heel gelukkig gewor den", is alles wat Gregoor u mis- chien zal zeggen, als ge er over komt te praten, maar meestal kijkt ie u maar aan met z'n grote don kere ogen, waarin de vrede en 't geluk. 't Werd de schoonste nachtmis die het dorp ooit heeft meege maakt. De mensen waren even heel verwonderd, toen de oude pastoor de preekstoel op ging na het evan gelie. Werd er gepreekt op eerste kerstdag Zijn stem was ontroerd toen ie enkel zei „Vanavond werd er een prachtige gouden ciborie gebracht met een klein briefke er bij Laat het een kribbe zijn voor het Kerst kind, dat ik eeuwig zal danken". De mensen hebben het begrepen en even blij als de herders zijn zij naar huis teruggekeerd. Horizontaal 2. verlangen 4. Europeaan 5. smal stilstaand water 7. bijb. naam 8. geluid IQ. voegwoord 11. doorn 13. bevel 14. gebogen been 15. klein persoon 16. waterhoogte 18. titel 19. onbarmhartig 21. reus 24. pers. vnw. 25. nobele 27. voorzetsel 28. zangnoot 29. nummer (afk.) 30. meetkundig figuur 33. iedere 34. gebaande grond 35. ind. winkel 37. bitter vocht 38. koor 40. electr. geladen deeltje 42. deel v. e. kopje Bij een goede oplossing ontstaat op de nummers verticaal 1 en ho rizontaal 43 een gedeelte uit een kerstliedje. Tot en met Maandag 3 Januari kan men z'n oplossing inzenden aan „Echo" Grotestraat 205, Waalwijk, met vermelding: Kerstrebus. Onder de goede oplossers worden geldprijzen vaii 10.5.en ƒ2.50 verloot. Verticaal 2. aanzien 3. paar 5. onbewoonbare wonipg 6. deel v. e. schip 8. russisch heerser 9. ijzerhoudende aarde 12. getij 15 vaas 17. vrucht 18. kneedsel 19. pers.vnw. 20. jongensnaam 22. pl. in Drente 23. vogel 24. rare 26. zeer grote menigte 28. van geringe hoogte 29. wreede keizer 31. vulkaan 32. metaal 34. vragend vnw. 36. visnet 39. bijwoord 41. voorzetsel NOOIT ZAL IK DIE NACHTMIS VERGETEN. Als de klokken van Kerstmis lui den over stad en dorp, zullen veer tigduizend van onze jonge militai ren niet thuis zijn. Hun Kerstfeest zullen ze vieren in de hospitalen, op de grensposten, in het wacht lokaal van de kazerne, in de als kerk gebruikte cantine, bioscoop of garage. Met veertigduizend zul len ze zingen van „Stille Nacht" en hun gedachten zullen gaan naar huis, naar vader en moeder, naar het meisjeZe zullen veel, heel veel missen. Want een Kerstmis in de kazer ne mist alle kerkelijke luister en telt vele uren van verveling. Het zal kunnen voorbijgaan in wat straatg'eslenter en wat bioscoop- en cafébezoek. Maar het kan ook zijn dat de jonge soldaat er juist Hem vindt, door wie het Kerstfeest bestaat Christus Dit deed een soldaat een dezer dagen schrijven Verleden jaar zat ik in Den Haag. Toch ben ik blij dat ik het Kerstfeest ook eens in de kazerne heb meegemaakt. Nooit zal ik die Nachtmis vergeten En daarna die mooie koffietafel. Daar voor zal ik Nationaal Katholiek Thuisfront mijn hele leven dank baar zijn. En met mij ongetwijfeld velen. Wat zal Kerstmis dit jaar worden Weer een onvergetelijke herinnering voor velen Ongetwij- felclmits Katholiek Thuis front in de gelegenheid wordt ge steld om iets voor die veertigdui zend jongens te doen, en het Kerst feest voor deze onze jongens te redden. Nu, rondom de dagen van Kerst mis, mogen de gedachten wel gaan naar de grote massa van de Ne derlandse jeugd, die zonder Uw hulp gedoemd is een Kerstmis te hebben, dat niet de naam van een Kerstféést mag dragen en voor hen zal kunnen bestaan in straatslen teren, verveling en cafébezoek. Maar door Uw hulp zullen ook de ze het Kind kunnen vinden. Rond om onze kribbe moeten we het voldoening-gevend gevoel hebben, dat ook zjj zijn verzorgd. Stort daarom nog in deze dagen een be dragje op giro 520.000 van Katho liek Thuifront, Den Haag'. Geef de soldaten door Uw gave liftde laatste lift van het jaarnaar het Kerstkind. U en het Kind en de veertigduizend soldaten zullen er gelukkig mee zijn. J.v.G. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft de raad naast de voorstellen die we in ons vorig nummer al nader hebben toegelicht, nog een aantal andere belangrijke punten behandeld. Zoals daar zijnde zandwinning voor gemeentelijke werken op eigen ge bied, de verbetering van de trottoirs in de Grotestraat, een lokaal voor de gemeentelijke gezondheidsdienst, een lening aan het Wit-Gele Kruis i.v.m. de bouw van het medisch centrum, en enkele reconstructies van het rioleringsstelsel. Voorts een voorstel tot benoeming van een commissie te,r bestudering van de sportparkplannen, en tenslotte een zeer belangrijk voorstel tot het uit voeren van werken in de buiten polder i.v.m. de aanleg van de nieuwe provinciale weg. In ons volgend nummer vindt U de behandeling van deze onderwerpen: laten we ons nu bepalen tot de toelichting waarvan B. en W. hun voor stellen hebben voorzien. Zandwinning in d'e nabijheid van het zwembad. Op korte termijn zullen verschillende straten, zowel in het uitbreidingsplan- St. Antonius als in het uitbreidingsplan- Besoijen, dienen te worden aangelegd, wil de woningbouw niet betekenend stagneren. In dé vergadering van 25 {November jl. werd reeds een crediet verleend voor de aanleg van enige straten, nl. de Ge neraal de Wetstraat, Generaal Botha- straat, enz., in de St. Antoniusparochie, in verband met de realisering van een cieel van het uitbreidingsplan in dit deel der gemeente. In dezelfde vergadering werd het besluit genomen om aan de genoemde straten, welke nog moeten worden aangelegd, 84 woningen te bou wen. Weldra zullen de raad de nodige voor stellen bereiken inzake de aanleg van straten in het kader van het uitbreidings plan Besoijen. Voor de aanleg van al deze straten zijn grote hoeveelheden zand benodigd om het zogenaamde zand-lichaam van de straten te kunnen vormen. Tot heden werd het voor de straten aanleg benodigde zand van buiten de gemeente betrokken, doch de verkrijging van dit zand zowel als de aanvoer van het zand gaven steeds meer moeilijkhe den. B. en W. hebben zich afgescheiden van deze steeds groter wordende moei lijkheden afgevraagd of in eigen ge meente het ene belang de zandwin ning niet zou te combineren zijn met het andere belang, nl. het door de zand- uitgravingen en -afgravingen scheppen van een voorziening van enigszins recrea tieve aard. In verschillende andere ge meenten in deze provincie is ook aldus gehandeld. B. en W. zijn op grond van meerdere overwegingen tot het inzicht gekomen, dat de hier bedoelde zandwinning voor de aanleg van straten voortaan in leigen gemeente dient te geschieden en wel in de nabijheid van het zwembad, waar de gemeente een complex gronden in eigen dom bezit, welke gronden betekenende hoeveelheden zand kunnen opleveren en uitermate gunstig gelegen zijn om aldaar t.z.t. deel uit te maken van een beschei den recreatie-centrum. Mochten gebruikers dezer eigendom men voor vergoeding wegens bedrijfs schade in aanmerking komen, dan zullen B. en W. in een der komende vergade ringen in de vorm van een ontwerp-be- grotingswijziging een voorstel dienaan gaande doen. Ten opzichte van bet in de omgeving van het zwembad in de toekomst tot stand te brengen x'ecreatie-centrum kun nen B. en W. op dit ogenblik slechts mededelen, dat zij zich daaromtrent oriënteren, ©en en ander bestuderen len voorbereiden. Zodra mogelijk zullen zij de raad van hun opvattingen op de hoogte stellen en eventueel plannen en voorstellen ter tafel brengen. Nu reeds tekenen zij aan, dat zij er van overtuigd zijn, dat onze sterk groeiende gemeente, die steeds meer een uitgesproken indus trieel karakter krijgt, ©en niet te mis kennen behoefte heeft aan recreatie-mo gelijkheden, niet het minst voor het wer kende volk en dat het de taak is van het gemeentebestuur om voor de eigen bevolking deze recreatie-mogelijkheden in het leven te roepen. Verbetering trottoirs Grotestraat. De toestand van de trottoirs aan beide zijden van de Grotestraat is reeds jaren lang minder goed geweest. De laatste jaren is deze toesand echter dermate verergerd, dat verbetering voor deze hoofdstraat in het centrum der gemeente dringend noodzakelijk is geworden. Ge durende de oorlogsjaren hebben niet al leen de trottoirbanden, maar ook de te gels veel geleden van tanks en andere militaire vervoermiddelen, van granaat- insdag enz. Plaatselijk zijn de meest gro ve vernielingen uiteraard hersteld, doch de beschadigingen van geringere aard zijn gebleven. IHet slijtingsproces wordt hierdoor echter versneld. Nadien zijn deze trottoirs herhaaldelijk opgebroken geweest voor het leggen van kabels e.d., zowel in de lengte-richting van jde weg, :als voor en na op ontel-' bare plaatsen loodrecht daarop, namelijk voor particuliere aansluitingen aan tele foon, gas, water, electriciteit of riolering, en voor het systematisch onderzoek, in gesteld in verband met het gasverlies, dat optrad na de aansluiting aan het gasnet der Staatsmijnen, waarvoor even eens op zeer vele plaatsen de trottoirs in Ceze dichtbebouwde straat moesten wor den opgebroken. De toestand is langza merhand werkelijk, desolaat geworden voor deze drukke winkelstraat. Het ma teriaal is slecht, terwijl de oppervlakte zeer onregelmatig is geworden en het uiterlijk beeld, als gevolg van de her haaldelijk plaats gehad hebbende ver nieuwingen van beperkte aantallen te gels, verre van fraai. B. en W. hebben gemeend, dat het meest drukke gedeelte der Grotestraat, vanaf de Hugo de Grootstraat tot en met het Hoekeinde, dat ook in de slechtste toestand verkeert, zo spoedig mogelijk verbeterd dient te worden. B. en W. houden zich er van over tuigd, dat de raad het met het boven staande eens zal zijn en tevens hun me ning zal delen, dat naast dé reeds plaats gehad hebbende verbetering van het rijvlak ter plaatse, alsmede van de straatverlichting een vernieuwing van de trottoirs dringend noodzakelijk is. De vrij komende trottoirbanden en tegels welke nog bruikbaar zijn, zullen elders in de gemeente nog worden benut. Gemeentelijk© Gezondheidsdienst. Op 1 April 1954 is door de Raad het besluit genomen met ingang van die da tum in te stellen een gemeentelijke ge zondheidsdienst en als hoofd daarvan te benoemen de heer Drs. W. Hordijk, schoolarts bijl de districtsschool artsen- dienst alhier. De onderscheiden aspecten van de taak van de nieuwe dienst ken schetsen B. en W. als het dienen van advies in gemeentelijke aangelegenheden, de volksgezondheid in ruimste zin betref fende, het keuren van ambtenaren, enz., het verrichten van vaccinaties van de bevolking. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwbe noemde functionaris, wil de gemeente lijke gezondheidsdienst naar behoren en op de meest efficiënte wijze kunnen wer ken, de beschikking moet kunnen krijgen over een lokaliteit, welke qua ligging, accessoires, enz. aan zekere minimum eisen moet voldoen. Immers een gebrek kige huisvesting kan niet anders dan belemmerend werken op de aard en de omvang van de verschillende activiteiten, welke moeten worden ontplooid. De huidige werkzaamheden worden order zeer primitieve omstandigheden verricht in een kleine kamer in de zij vleugel van het gemeentehuis, tevens spreekkamer van de Maatschappelijk Werkster, met behulp van apparaturen en accessoires, waartoe de Raad reeds

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2