JEUK #/ermogene UIT DE PROVINCIE. POPENT °°qpi 2 weken AFWEZIG* DE KOPERKONING 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MEVR. M. HUNEVELD 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAK VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 3 waarschuwen tegen HOEST, GRIEP... Riek van Heesch Louis van Drunen Thérèse Weyers en Bert Smit. Riet Beekmans Kees Robben IS NA 3 JANUARI een crediet van f 500 beschikbaar heeft gesteld. De stchting van een eigen lokaliteit, welke tenminste moet kunnen bestaan uit een onderzoekruimte en wachtkamer met inventaris, is met het oog op de daaraan verbonden financiële consequenties thans nog niet te realiseren. Het is nog niet te voorspellen, welke evolutie door het ster ke dynamische karakter de nieuwe dienst zal ondergaan. Het betreft hier een no vum voor onze gemeente, zodat afge wacht dient te worden in welke opzich ten en in welke mate de diverse aspec ten van de dienst zich zullen ontwikke- len. B. en W. menen thans echter een vol komen verantwoorde oplossing te hebben gevonden voor het huisvestingsprobleem van de gem. gezondheidsdienst. Het be stuur van het Wit-Gele 'Kruis, afdeling Waalwijk, heeft zich bereid verklaard t.b.v. de dienst te -verhuren één lokaliteit in het nieuwe gezondheidscentrum van het Wit-Gele Kruis, met mede-gebruik van gang, wachtkamer en vaste inrich ting. De jaarlijkse huurprijs inbegre pen de kosten van verlichting, verwar ming, schoonhouden en verbruik van water, doch exclusief telefoonkosten 1 bedraagt f 900. Steun aan Gezondheidscentrum. Bij schrijven van 15 December 1954 richtte het Bestuur van het Wit-Gele Kruis, afdeling Waalwijk, zich tot de Raad met het verzoek om een crediet ad maximaal f 200.000.in rekening courant beschikbaar te willen stellen, op te nemen naar behoefte. Het Bestuur heeft dit bedrag nodig voor de tijdelijke financiering van de stichtingskosten van het gezondheidscen trum van het Wit-Gele Kruis, geduren de de tijd, dat dit gebouw in aanbouw is. Daar de totsandkoming van een der gelijk centrum, zoals in een eerder ver schenen prae-advies reeds is gememo reerd, van zeer groot belang moet wor den geacht, zijn B. en W. van mening, dat de gemeente tot taak heeft het Wit- Gele Kruis ook in deze zoveel mogelijk egemoet te komen. De verstrekking van een kasgeldlening heeft in het onderhavige geval weinig zin, daar de opname-behoefte van het bestuur successievelijk optreedt. Nieuwe Rioleringen. In verband met de voortschrijdende be bouwing in het Oostelijk gedeelte van de St. Antoniusparochie het gedeelte ten Oosten van de aldaar aanwezige R.K. Jongens-ulo-school is het noodzakelijk voorzieningen te treffen inzake de uit breiding van het rioleringsstelsel, o.m. worden daar 84 woningen gebouwd. In verband met de verwezenlijking van dit plan, alsmede voor de verdere realisering van het uitbreidingsplan in het bewuste gedeelte der gemeente is aanleg van een nieuw ihoofdriool in de Burg. Smeelelaan en vandaar onder de spoorlijn door, voorts in een gedeelte van de Putstraat tot aan de Victoriestraat noodzakelijk. Dit nieuwe hoofdriool zal Noordwaarts doorgetrokken worden door de Putstraat tot aan de uitmonding van het uit de Victoriestraat komende hoofdriool en bereikt aldaar de nodige verbinding met het reeds aanwezige hoofdriool, dat in de Putstraat verder Noordwaarts loopt naar de Grotestraat en voorts via de Groen- seeg naar de Buitenpolder, waar een ver binding tot stand zal komen met het daar pas aangelegde stamriool enz. B. en W. wijzen er nog op, dat door de uitvoering van dit werk ook een be tere hygiënische toestand wordt gescha pen in de omgeving van de Parallelweg, aangezien de daar thans bestaande lo zing in de open spoorsloot komt te ver vallen. I B. provinciale weg in de Buitenpolder de Havenkom moeten worden ingekort, waardoor het noodzakelijk is het bedoel de verbindingsriool ten Noorden van de Winterdijk om te leiden. Het is daarom het meest doelmatig te achten een verbinding met het reeds in de Hugo de Grootstraat aanwezige hoofdriool tot stand te brengen en wel via een nieuwe riolering in het gedeelte der Grotestraat vanaf het pand van de Heer Gragtmans tot aan de Hugo de Grootstraat. Dit is een zeer korte ver binding. Bovendien behoef de Winter dijk niet gepasseerd te worden, hetgeen extra voorzieningen zou vragen. Uitvoering kap.werken i.v.m. aanleg nieuwe provinciale weg. Nu door de Provinciale Waterstaat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de aanleg van de nieuwe pro vinciale weg door de Buitenpolder, wor den de in verband daarmede door de provincie ten behoeve van de gemeente Waalwijk uit te voeren werken urgent. Deze werken willen B. en W. voor de overzichtelijkheid hierna onderscheiden in 4 groepen. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tfcdelük Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 55 In een ander prae-advies schrijven en W. o.m.: Momenteel loost een gedeelte van de riolering iii de Grotestraat enz. in de Haven via een verbinding Zuid'Noord, tegenover het pand van de heer N. Gragtmans. Dit verbindingsriool verkeert in slechte toestand. Bovendien zal in verband met de aanleg van de nieuwe Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de .ieuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. 6ENEESMIGDEI lEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP 1. Aanleg parallelweg ten Zuiden van de provinciale weg (tussen Haven en Groensteeg) Ten behoeve van de bebouwing, welke tot stand zal komen tussen de Winterdijk en de provinciale weg is aanleg van een veg naast deze hoofdverkeersweg nood zakelijk. Dit zal moeten geschieden voor rekening van de gemeente. Niettemin is met de Prov. Waterstaat overeenstem ming verkregen inzake een bijdrage van de provincie in de kosten. De bedoelde parallelweg zal namelijk voor het gedeel te, gelegen tussen de Haven en de Groensteeg, tevens dienst doen als rij wielpad bij de prov. weg. De provincie zal daarom de kosten van een strook van 2 meter breedte van dit wegtraject aan de gemeente vergoeden. De bestrating van de zuidelijke paral lelweg zal geschieden met klinkerkeien. De breedte zal bedragen 5 meter, de breedte van het daarlangs aan te bren gen trottoir 3 meter. Voorts zal aanleg noodzakelijk zijn van een riolering ten behoeve van de bebouwing zowel als ten dienste van de afwatering van de weg. 2. Aanleg van een overstortsloot. Deze is noodzakelijk voor opname van het overstortwater van het stamriool en is geprojecteerd ten Noorden van de provinciale weg, langs het gedeelte gele gen tussen de Haven en de Groensteeg. De sloot geeft aansluiting aan de over stortsloot, geprojecteerd vanaf het riool gemaal naar het Zuiderkanaal, dus langs de Groensteeg. 'Deze beide sloten, welke slechts zeer sporadisch dienst zullen be hoeven te doen, behoeven om die reden weinig aanleiding te geven tot vrees voor verspreiding van minder aangename lucht. Volgens een berekening van het R.I.Z.A. (Rijks Instituut voor Zuivering van Afvalwater) zullen ze gemiddeld 7 maal per elf jaren de voor hen bestemde functie moeten vervullen. De provincie zal ook in de kosten van de langs de provinciale weg ontworpen overstortsloot een bijdrage betalen, aan gezien zij anders ter plaatse een eenvou- aige bermsloot zou moeten laten graven. 3. Afrastering langs de parallelweg, 'ge projecteerd ten Noorden van de pro vinciale weg. De provincie zal zulks ten behoeve van de landerijen in de Buitenpolder ook ten Noorden van de provinciale weg een parallelweg aanleggen. De Noord zijde van die parallelweg zal evenwel ingevoge de gemaakte afspraken met de Provinciale Waterstaat voor rekening van de gemeente moeten worden afge rasterd. De provincie was namelijk aan vankelijk voornemens ten Noorden van de Noordelijke parallelweg een bermsloot aar. te brengen. Die sloot ten behoe ve van de gemeente in verbrede vorm uitgevoerd als overstortsloot komt nu tussen de provinciale weg en de Noor delijke parallelweg, zodat tussen deze laatste en de landerijen geen terreinaf scheiding zou komen. De provincie is wel bereid in de kosten van deze, terreinaf scheiding bij te dragen, omdat ze in het andere geval in de bermsloot zeer vele duikers had moeten aanbrengen. 4 Beplanting groenstroken tussen pro vinciale weg 'en (zuidelijke) parallelweg. Deze beplanting zal bijdragen tot ver fraaiing van het geheel. Zij zal niet al leen aanpassen aan de nieuwe bebou wing, doch tevens de hier en daar be staande minder aesthetische bebouwing, doch tevens de hier en daar bestaande en terrein-afsluitingen langs de Winter dijk camoufleren. De nieuwe hoofdweg van de provin cie zal achter het centrum de vorm krij gen van een dubbele weg met tussen liggende groenbeplanting. Aldaar zal plaatselijk dus een 4-dubbele weg gelegd worden. Mede door de geprojecteerde groenstroken zal het aspect daar naar verwacht mag worden tot algemene tevredenheid strekken. SportparkpLannen, Door de Nederlandsohe Heidemaat schappij te Arnhem werd dezer dagen ingediend het uiteindelijke plan tot aan leg van een sportpark in deze gemeente. Het sportpark is geprojecteerd aan de Z ui der-Parallelweg en zal o.m. omvat ten de bestaande sportterreinen van de verenigingen RKC, WSC en Juliana. De totale oppervlakte bedraagt ongeveer 24 hectaren. Blijkens de in het plan gegeven be schrijving is het complex ingedeeld in 7 vakken, waarin de volgende velden zijn geprojecteerd. Vak 1 i omvat een wandelpark met speelweiden, speeltuin, hertenkamp met viiver. Vak 2% hierin zijn 4 tennisbanen met clubgebouw voor tennis en hockey, ge projecteerd. Vak 3omvat 3 hockeyvelden, waar van 2 bestaand. Vak 4hierin zal een stadion met tribunes, annex kleedkamers en parkeer plaats worden gemaakt. Vak 5 betreft de aanleg van 2 voet balvelden met afmetingen van 64 x 100 m„ alsmede een oefenhoek, terwijl tevens een kleed- en clubgebouw en een par keerterrein zijn ontworpen. Vak 6 t omvat de aanleg van 4 voet balvelden met afmetingen van 64 x 100 m„ terwijl verder 2 oefenhoeken zijn ge projecteerd. Vak 7 betreft de aanleg van 2 voet- balwedstrijdvelden met afmetingen 69 x 105 m. en een parkeerterrein. Rondom hel geheel zal een passende beplanting worden aangebracht. Zoals zij reeds mededeelden in de ver gadering van 11 Februari 1954, achten B. en W. het gewenst, dat voor deze aangelegenheid wordt benoemd een tij delijke commissie als bedoeld in artikel 63 der gemeentewet (commissie tot uit voering van een bijzondere last). De taak van deze commissie zal h.i. moeten bestaan in het uitbrengen van advies over het plan als zodanig en omtrent de verwezenlijking daarvan, hetgeen o.m. inhoudt 1. wijze van aanleg en uiterlijk aan zien; 2. etappesgewijze uitvoering van de plannen; 3. takken van sport en ontspanning, waarover zich het plan dient uit te strekken; 4. ligging der terreinen in onderling verband; 5. verenigingen en instellingen, wel ke van het sportpark gebruik zullen ma ken; i 6. accomodatie der terreinen; 7. toezicht; 8. beheersvorm en exploitatie. Gezien de belangstelling, waarvan de •aad ten opzichte van deze aangelegen- leid reeds heeft blijk gegeven, vertrou wen B. en W., dat een door de raad te >enoemen commissie ad hoe, bestaande lit een voorzitter en twee leden, gene ren zal zijn, de vorengenoemde aspecten 'an de aanleg van een sportpark onder iet oog te zien. Aan deze commissie zal, indien zij het erlangen daartoe aanwezig voelt van de ij de van B. en W. een secretaris wor- en toegevoegd. AANVULLINGS-AGENDA oor de openbare vergadering van de aad der gemeente Waalwijk, op Don- erdag 23 December 1954. 39. Voorstel tot ruiling van grond ;n Westen van de Kerkstraat. 40. Voorstel tot aankoop van grond an de Noordzijde van de Eerste Zeine. 41. Voorstel tot aankoop grond tus- :n de Stationsstraat en de Wilhelmina- raat. j 42. Voorstel tot aankoop grond aan e Zuidzijde van de Eerste Zeine. 43. Voorstel tot aankoop grond aan Noordzijde van de Bernhardstraat. 44. Voorstel tot aankoop onroerend >ed aan de Eerste Zeine. 45. Voorstel tot aankoop grond tus sen de Eerste en Tweede Zeine. 46. Voorstel tot 'het verstrekken van gelden in rekening-courant aan het be stuur der Prot. Chr. H.B.S. in verband met schoolbouw. Rekening-courant voor Prot. Chr. Onderwijs. Door de „Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen voor ULO, M.O. en voorbereidend H.O. op Prot. Chr grondslag te Waalwijk en omge ving" is gevraagd om een crediet in re kening-courant beschikbaar te willen stellen, maximaal groot f 90.000 op te nemen naar behoefte. Zoals bekend, is het gebouw van de Prot. Christelijke H.B.S. aan de Floris V-laan, nog niet geheel voltooid. Het schoolbestuur heeft voor financiering van deze bouw reeds een vaste lening gesloten Tijdens de bouw werden even wel belangrijke wijzigingen in het 'bouw plan aangebracht en wel door beteke nende uitbreiding van het aantal lokali teiten. Een en ander hield o.m. verband 1 met het intussen sterk toegenomen aan- tal leerlingen. De bouwkosten zijn door een en ander niet onbelangrijk gestegen. De aangewezen weg voor het bestuur is het voorlopig opnemen van gelden in rekening-courant naar behoefte en het sluiten van een tweede vaste lening na voltooiing van de bouw en nadat alle betalingen zullen zijn verricht. Dit is dan ook de reden van zijn verzoek. WINTERZITTING PROVINCIALE STATEN. Een CENTRAAL SOCIAAL PLAN VOOR BRABANT. In de Winterzitting van de Pro- aciale Staten van Noord-Brabant i n enkele zeer belangrijke aspec- van het Brabantse openbare 'en aan de orde gekomen, spe- j lal ten aanzien van het sociale ren in onze provincie zijn door KVP-frac tie voorzit ter Mr. Sas- heel belangrijke dingen ge- j ;d en het antwoord van de Corn- ssaris der Koningin Prof. J. de j ay liet aan duidelijkheid even- n iets te wensen over. Hij haak- meteen in op de suggesties van KVP-fractievoorzitter. Inder- d zou 'n gewestelijk onderzoek de ontwikkelingsgebieden, naast t Rijksonderzoek, gewenst zijn, iar dan moest het aan bepaalde orwaarden voldoen. Enkele van jze voorwaarden waren, dat het derzoek algemeen zou moeten n, en alle vraagstukken zou moe- i bestrijden; op de hele provin- betrekking moeten hebben en j algemene problematiek aan de le moeten stellen. Het zou uitge- iprd moeten worden door zeer skundigen en de opzet zou ge- iiakt moeten worden door het ovinciaal bestuur. De commis- 'is zegde toe, dat de concrete werking en begroting van dit derzoek, de leden reeds in de nerzitting zouden worden voor- egd- i De bouw van buurt- en gemeen- ïapshuizen in de ontwikkelings- hedefl, waarop Mr. Sassen ook i aangedrongen, zag de commis- ■is als een onderdeel van het iele maatschappelijke werk. Joveel aanvragen kwamen er men, toen de post op de rijks- jroting' verscheen, dat toewij- g van een bijdrage slechts in- j enteel kan plaats vinden voor i provinciale subsidie waren dusver twee aanvragen binnen- ;omen. G. S. zouden wachten op komende rijksregeling' van de wijzing, en dachten in de zomer ing wel voorstellen te kunnen m. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Jr. Sassen meende echter dat ij goed zou zijn, nu reeds in de I 'roting een symbolische post op I nemen, waaruit de bereidwillig- i d in dit opzicht zou blijken, i ets voelde hier de commissaris voor, maar toch maande hij tot voorzichtigheid, om geen al te grote financiële consequenties voor de provincie te veroorzaken. Want steeds meer rijksorganen gingen aan hun subsidieverlening' de voorwaarde verbinden, dat o.ok de provincie een bijdrage zou ge ven. Mr. Sassen diende een motie in, waarin G. S. werden uitgenodigd alle nodige en wenselijke maatre gelen te treffen, waarbij zij in be ginsel uitspraken, dat ook finan cieel al het mogelijke gedaan dient te worden om de bouw van buurt en gemeenschapshuizen mogelijk te maken. Met algemene stemmen werd deze motie aangenomen. Op de laatste dag van de win- terzitting kwam de kwestie van het Brabants Toneel ter sprake na ampele discussies besloot men tenslotte een crediet van f 3000 be schikbaar te stellen voor een de gelijk onderzoek in deze materie. Eveneens veel discussie bracht de kwestie van de afvalwaterzuive ring men kwam echter tot- een eenstemmige beginselverklaring betreffende de provinciale be moeiingen inzake deze kwestie. BURGEMEESTER VAN HEL MOND GAAT HEEN. De burgemeester van Helmond, de heer A. J. W. M. Moons, die in Maart a.s. 65 jaar wordt, zal des wege met 1 April 1955 met pen sioen gaan. Hij heeft sinds 15 Sep tember 1937 het burgemeester schap van Helmond bekleed. Daar voor was hij burgemeester van Raamsdonk. PNEM VERLAAGT OPNIEUW ELECTRICITEITSTARIEVEN. Prof. dr. J. de Quay, commissa ris van de Koningin, heeft hijdens de zitting van de Provinciale Sta ten verklaard dat de PNEM m.i.v. 1 Januari de tarieven voor elec- triciteit weer zal verlagen. Dit is de derde verlaging die de PNEM in een jaar tijds toepast en ook deze keer betekent het een daling in de tarieven zowel voor de groot-indu,strie en de gemeente lijke electriciteitsbedrijven waar aan geleverd wordt, als voor de kleinverbruikers. Voor de groot-industrie en de aangesloten gemeentelijke bedrij ven betekent het een verlaging van de kolenclausule van 0.65 tot 0.60 voor de kleinverbruikers volgens vastrechttarief een verlaging van 73^2 tot 7 cent per kwu. Op 1 Januari van dit jaar ston den genoemde tarieven resp. op 0.75 en 8 cent. De tariefsverlagingen zijn moge lijk geworden door de goede be drijfsresultaten bij de PNEM, die een gevolg zijn van het feit dat in de nieuwe Amercentrale het kolen- gebruik voordeliger is en er bo vendien goedkopere kolensoorten gestookt kunnen worden. Boven dien is de efficiëncy op een hoog peil gebracht, waardoor een goede bedrijfsvoering verkregen werd. VERLOOFD en Waalwijk, St. Antoniusstraat 60 Drunen, Grotestraat 8, 2e Kerstdag 1954 VERLOOFD Hilversum, Larixlaan 5 Groningen, Tweede Willemstraat 29 Kerstmis 1954. Geen ontvangdag. VERLOOFD en Tilburg, Heuvel 39 a Kaatsheuvel, Vaartstraat 34 2e Kerstdag 1954. Receptie van 23.30 uur Vaartstraat 34 Kastheuvel. De talrijke blijken van hartelijke deelneming die wij mochten on dervinden bij het overlijden, de uitvaart en de begrafenis van on ze onvergetelijke Vrouw en Moe der, Mevrouw MARIA PAULINA VAN BLADEL, hebben ons diep getroffen. Wij betuigen U hiermede onze oprechte dank voor Uw blijk van medeleven met ons groot Verlies en van hoogachting voor onze dierbare overledene. ANDRÉ VAN DONGEN- VAN BLADEL en Kinderen. Waalwijk, Dec. '54 Grotestraat 173 Alle voormalige plaatsgenoten Zalig Kerstfeest en Zalig Nieuwjaar KOOS VAN HOOF Portier Missiecollege „Sparrendaal" VUGHT. Gedipl. Schoonheidsspecialiste en Voetverzorgster Baardwijksestraat 81 WAALWIJK. Tel. 2607 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 10) Met een grimmige trek op zijn gezicht gleed Buck half van zijn paard af. Met één voet in de stijg beugel hing hij naast zijn paard, dat zich zonder iets van de zonderlinge gedragingen van zijn berijder aan te trekken, voort rende. Buck draaide zich nu een halve slag om en leunde met zijn zijde tegen het paard, terwijl zijn rechterarm steun zocht op de rug. Nu kon hij zijn te genstanders zien. Hij greep zijn buks en vuurde vanuit de heup. De berijder van het voorste paard greep naar zijn borst en zakte op zij. Vertwijfeld zochten zijn handen steun. Hij gleed van de rug van het paard af, maar bleef met de voet in de stijgbeugel hangen. Onvrijwillig voerde hij dezelfde beweging uit als Buck, maar deed dit zo onhandig dat hij doorgleed en op de grond terecht kwam. Het paard rende door en sleepte de man mee. Een tweede schot klonk. Een tweede ruiter storte uit het zadel. De anderen achtten het geraden de achtervolging stop te zetten. Buck zond ze nog enkele kogels na en zette zich dan weer in het zadel. Na de bende van zich afgeschud te hebben, bereikte hij spoedig de Diamond-G-ranche. Reeds enkele minuten later reed de ploeg uit. De mannen hadden Buck's bevel stipt uitgevoerd en stónden reeds klaar. De paarden werden niet gespaard. Iedere minuut was kostbaar. Larry kwam naast Buck rijden. „Wat denk je?" vroeg hij, „zou den we nog op tijd komen?" Als antwoord gaf Buck zijn paard de sporen. „We moeten opschieten", zei hij kort. Ondertussen was de toestand in de blokhut van „Crazy Jim" er niet op vooruit gegaan. De belegeraars deden alle mogelijke moeite om de beide mannen in de hut onschade lijk te maken. Billy en Jim waren zuinig op hun kogels en schoten slechts wanneer er een behoorlijke kans was iemand te raken. Hun tegenstanders daar entegen vuurden maar raak en de gevolgen bleven niet uit. Er kwa men gaten in de muren en 't slot van de deur begaf het op den duur ook. Billy sleepte alles wat los zat bij elkaar en barricadeerde daar de deur mee. Bij het raam stond Jim op de loer én af en toe kraakte een schot. Een kreet van pijn of een vloek van woede toonden aan dat hij zo'n slecht schutter nog niet was. Langzamerhand werd het vuur minder hevig. „Zij krijgen gebrek aan munitie of ze beramen een nieuw plan", merkte Billy op en hij maakte van de gelegenheid gebruik om een schampschot aan zijn been te ver binden. Jim bromde een onver staanbaar antwoord. „Let op", zei hij dan ineens. „Links komen ze met een boom stam aan dragen. Ik denk dat ze daarmee de muur willen rammen". De vijand concertreerde al zijn aandacht op de linkermuur. Onop houdelijk sloegen de kogels in en maakten die kant van de hut le vensgevaarlijk. Billy ging plat op de vloer liggen en wrikte een paar planken opzij. Door de zo ontstane spleet vuurde hij een paar maal en met succes. De onbeschermde aanvallers vluchtten weg, met achterlating van de boom stam. „Een kijken wat ze nu weer gaan doen", zei Billy. „Ik hoop dat Buck maar gauw komt. Het wordt hier heet". p het dak hoorden ze voetstap- óorzichtigheidshalve trokken ze ig in het in de rotsen uitgekapte éelte. an scherpe brandlucht drong tot door. 7 erdomme", schreeuwde Billy et, „ze steken de zaak in brand" het wilde weg begon hij door dak te vuren. oven hoorden ze schamper la- t. „Schiet maar door de rots", een spottende stem. „We wach- nu tot jullie lekker bruin ge- ten zijn". Vat doen we?" vroeg Billy aan „Overgeven?" n zweeg, maar schoof een paar i zakken weg, die op de grond tl. Het daaronder liggende luik ide hij en wenkte Billy, die iverbaasd had toegekeken, hem olgen. Jim daalde de ladder af Billy volgde. luit het luik", commandeerde ude. ineden aangekomen, ging hij g op de grond zitten. fier zijn we veilig",; zei (hij. konden niet boven blijven, vuur en rook zijn onprettige en. Zelfs al hadden we die staan, dan zouden we nog een itige schietschijf gevormd heb- als de houten voorkant van de hut het begeven zou hebben". „Wat is dit hier?" vroeg Billy. Zijn ogen begonnen aan het duister te wennen en hij keek nieuwsgierig om zich heen. „Niets", zei Jim ineens ruw. „En ik zou je ook niet aanraden hier nog eens terug te komen", voegde hij er dreigend aan toe. In de nu volgende stilte hoorden zij duidelijk het geknetter van de vlammen. „Er zal niet veel van je hut over blijven, Jim. Maar je kunt er op rekenen dat, wanneer alles voorbij is, mijn cowboys er voor zullen zor gen dat de tent weer wordt opge bouwd". Het werd drukkend heet in de ruimte. Billy geeuwde. Het werke loze wachten begon hem danig de keel uit te hangen. „Zou het luik het niet begeven?" Jim zei niets, doch scheen inge: spannen te luisteren. Ook Billy spitste de oren. „Hoefgetrappel. Ze gaan weg of het is Buck met de boys". Nog even luisterden zij en dan hoorden zij een nijdig geblaf. „Hunter", riep Billy, „of liever: Buck". Hij sprong recht en ging de lad der op. Toen hij het luik opensloeg kwam hem een dikke rook tege moet. De hut brandde als een fak kel en het was niet gemakkelijk haar te verlaten. Het voorste ge deelte was ingestort. Met zijn armen het gezicht be schermend, waagde Billy het. In enkele sprongen rende hij door de vuurpoel. Jim volgde hem. Buiten keken zij om zich heen. De laatste belegeraars verdwenen vlak voor hen over de rotsen. Yerder terug, de kloof in, lag Buck met de boys van Diamond-G. Vanaf het punt waar zij lagen kon den ze de bende echter niet zien vertrekken. „Buck", gilde Billy, „daar gaan ze". De cowboys zagen Billy en Jim en schoten toe. Buck bekeek de stijle rotswand. Geen paard zou er tegen op kun nen. „Hoe komen we daar met onze paarden", vroeg hij. „Lopend heb ben we geen schijn van kans hen te achterhalen". Oude Jim had Buck's vraag ge hoord en wees hem hoe zij rijden moesten. De jongens renden terug naar hun paarden. „Waarom hebben jullie ze niet ingesloten?" hijgde Billy onder het lopen. Wordt vervelgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3