DE LMGSIRMÏ Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN ELSHOÜT VLIJMEN HAARSTEEG CAPELLE SPRANG WASPIK Uit - en Buitenland ZUSTER ALFONSE GAAT HEEN. PAUS ZEGENDE DE PELGRIMS ,DE ECHO" MAANDAG 27 DECEMBER 1954 Uitgever Waalwqkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 103 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" KERSTMIS 1954. Kerstmis is in Drunen na 10 jaar voor de eerste keer voor de parochie van de H. Lambertus met volle luister gevierd kunnen worden. Na 10 jaar in de nood kerk dit leest te hebben gevierd is dit thans voor de eerste maal in de nieuwe kerk geschied. Juist met Kerstmis was de kerk geheel afgebouwd. Uurwerk en klokken waren eveneens aangebracht. Ter gelegenheid hiervan was met de Kerstdagen het gehele gebouw verlicht en binnen was de kerk zeer Iraai en stijlvol versiert. AANRIJDING. Vrijdagmorgen had in de Overlaat in de eerste bocht vanaf Waalwijk, een aanrijding plaats, welke wonderwel goed afliep. De heer M„ komende met een luxe wagen vanuit de richting Waalwijk kwam aldaar te slippen en reeds daar door de wielrijder v. d. A a uit Waal wijk aan. Van der Aa werd tegen de grond gesmakt. Dr van der Wouw con stateerde gelukkig slechts enkele lichte kneuzingen. GUNNING. Aan de fa. Schapendonk alhier is de bouw opgedragen van 15 woningwetwo ningen voor de gemeente Heusden. BEVORDERD. De Wachtmeester 2e klas P. Pom bout alhier, is bevorderd tot Wacht meester le klas. De Eerw. Zuster Alfonse, hoofd der R.K. Meisjesschool alhier, gaat Drunen verlaten in verband met haar over plaatsing naar Weesp. Bijna 25 jaar heeft Zus'er Alfonse als onderwijzeres gewerkt aan de opvoeding der jeugd. Velen zullen aan Zuster Al fonse een dankbare herinnering bewaien. Vormingscursus. Door de heer M. Janssens werd de eerste avond gegeven van de Vormingscursus die door „Elshout Vooruit", in samenwerking met de standsorganisaties voor de jongens en meisjes van 16 'jaar en ouder deze winter wordt georganiseerd. Voor de talrijke opkomst bleek de bovenzaal van het parochiehuis te klein, zodat er verhuisd moest worden naar de grote zaal. Met een enkel woord van welkom leidde de Zeereerw. Heer Pastoor de spreker in. Voor een zeer aan dachtig gehoor behandelde de heer Janssens het onderwerp: ,de ver houding jongenmeisje". Aan het slot dankte de Zeereerw. Heer Pas toor, die tevens de hoop uitsprak dat de volgende avond even druk en met dezelfde grote aandacht zou worden gevolgd. Tafeltennis. Op het Kersttournooi, georgani seerd door de Tafeltennisclub „B.S. M." te Dongen, behaalden H. Wil- lems en A. Willems in het dubbel spel 3e en 4e klas een 1ste prijs. H. Willems behaalde in de 4e klas enken heren een 2e prijs. MUTATIE FRATERHUIS. Met ingang van heden 27 December is Prater-Directeur die 7 jaren tot ieders tevredenheid werkzaam was in onze pa rochie, benoemd tot hoofd van de Cani- siusschool te 's-Hertogenbosch. Als zijn opvolger is benoemd Fr. Cassimiro, die eerst hoofd van de Canisiusschool was. HENGELVERENIGING DE HUT. Bovengenoemde vereniging heeft dezer dagen in de wielen achter het clubhuis Vismalen 1000 pond Pootvis uitgezet. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat begin Maart, als het 50-jarig be staan wordt herdacht nog 'n keer karper zal worden uitgezet: dit zal op feeste lijke wijze gebeuren. R.K. MIDDENSTAND. De Show-avonden van de R.K. Mid denstand! zullen op ill, 12 en 13 Januari worden gehouden in café Toonkunst van Joh. Peijnenburg. Ook het inleveren Van bonnen op 2 Januari zal in café Toon kunst plaats vindien. KORFBAL. De Korfbalwedstrijden te Vlijmen wer den Zondag afgelast. Ze zullen Zondag 2 Januari worden gespeeld. UITVOERING VOLHARDING. De uitvoeringen van Volharding die op Zaterdag en Zondag in café Oremans gegeven werden, zijn goed geslaagd. 'Heden Maandag is het de laatste op voering van „Zwarte Willem". Een gang naar café Oremans ten volle waard; verder verslag in volgend num- VIERING 50-JARIG BESTAAN VAN DE N.C.B. De 6e Januari van het jaar 1955 zal een belangrijke mijlpaal betekenen voor de alhier bestaande afdeling van de N.C.B. Dan immers gaat ze zich opmaken om met groot feestvertoon het gouden be- staansfeest te herdenken. En terecht kan ze dat met trots doen, want deze orga nisatie van agrariërs, heeft in de 50 jaar dat ze bestaat, dn het verenigingsleven hier ter plaatse een belangrijke plaats in genomen, want niemand zal kunnen ontkennen dat, dank zij de organisatie, de toestanden voor de boer op sociaal- economisch gebied belangrijk zijn verbe terd; maar het zijn niet alleen de stoffe lijke belangen van de boeren die in deze periode zeer werden verbeterd, ook de geestelijke belangen werden niet uit bet oog verloren, terwijl daarnaast alles in het werk werd gesteld om ook op cul tureel terrein de boerenstand op hoger niveau te brengen. En terecht kunnen hier de woorden worden aangehaald van kapelaan Rem mers uit Oss, gesproken tijdens de in het voorjaar gehouden Boerengezinsdag, dat de gedachte die bij velen nog leeft, dat de organisatie alleen maar bestaat uit een pakhuis of een opslagplaats, moet verdwijnen; organisatie betekent daaren tegen, aldus genoemde spreker, het ver heffen van de boerenstand, niet alleen moet getracht worden het aardse te ver beteren, maar ook het geestelijke moet bij de boerenstand worden opgevoerd. Het was in het jaar 1904 dat onder de boeren van toen de gedache levendig werd om te komen tot een samenbunde ling van krachten om zodoende gezamen lijk te trachten de 'boerenstand uit zijn isolement te verlossen. Het was vooral de boerenapostel, de bekende Pater v. d. Elzen, die het be lang er van inzag en overal propageerde dat de landbouwers zich in een organi satie moesten verenigen. Na enkele voor bereidende besprekingen kwam jn Juni 1904 de eigenlijke oprichting tot stand. Na een vrij sober begin werd al spoe dig door velen het belang er van inge zien en steeds meer sloten er zich aan. Thans kunnen de pioniers uit die eer ste jaren met voldoening op hun arbeid terug zien; op 6 Januari zal daarvan openlijk kunnen worden getuigd. Een werkcomité is al sinds lang: bezig om die feestdag in alle opzichten te doen slagen. Het voorlopig programma voor die dag ziet er als volgt uit; om 10 uur zal die dag worden begonnen met een plechtige H. Mis, die zal worden opgedragen door de Geestelijk Adviseur de Zeereerw. heer Pastoor 'Serrarens; daarna verenigen al len zich in café J. van Oijen aan een koffietafel. Tijdens deze bijeenkomst, waarbij vele prominente figuren uit land bouwerskringen aanwezig zullen zijn, zal de feestrede worden uitgesproken door Rector Bekkers. Des avonds zal er een revue voor bet voetlicht worden gebracht, afgewisseld door demonstraties van de gymnastiek club. i SCHOORSTEENBRAND. J.l. Donderdagmiddag omstreeks vier uur ontstond bij 'K. in de Jan de Rooij- straat alhier schoorsteenbrand. De brand weer werd gealarmeerd en was binnen enkele minuten present en kon het vuur blussen, zodat, gelukkig vooral bij de storm, erger werd voorkomen. KERSTFEEST NED. HERV. ZONDAGSCHOOL. J.l. Zaterdagmiddag, le Kerstdag, werd, in de Ned. Herv. Kerk alhier met de kinderen van de Zondagschool het Kerst feest gevierd. Het kerkgebouw was ge heel gevuld met kinderen en hun ouders en verdere belangstellenden, toen de bij eenkomst, die onder leiding stond van de heer C. Nieuwenhuizen, om 3 uur werd geopend. Nadat vervolgens door de kin deren verschillende Kerstliederen waren gezongen, werd door de leider van de Zondagschool, de heer C. Nieuwenhuizen op eenvoudige, duidelijke wijze het Kerst evangelie voor de kinderen verteld. Door de kleinen werden hierna teksten uit de H. 'Schrift met betrekking tot de geboorte van Jezus Christus opgezegd, waaruit de aanwezige ouders o.m. het mooie werk van de Zondagschool werd getoond. Het gebruikelijke Kerstverhaal werd ditmaal op vlotte en keurige wijze ver teld door mej. H. van Willigenburg, dat door de kleinen met gespannën aandacht werd gevolgd. Door 'Ds. C. Streefkerk werden de leerlingen die de Zondagschool gaan ver laten speciaal toegesproken, waarbij Z.E. de jongens en meisjes opwekte nu lid te worden van de Knapen- of Meisjesver eniging. De aanwezigen zongen de scheidenden de zegenbede uit Psalm 134 toe. Tot slot werden de kleinen ver snaperingen en tractaties uitgedeeld en na de sluiting keerden allen zeer voldaan huiswaarts. t m> Hit it süüJ jL* j i - 314 VERENIGING VAN PLATTELANDSMEISJES. De onlangs te dezer plaatse opgerichte vereniging van Plattelandsmeisjes hield Woensdag 22 Dec.- des avonds half 8 in de Landbouwhuishoudschool aan de Nieuwevaart haar eerste ledenvergade ring, welke met het oog op het naderend Kerstfeest gedeeltelijk hieraan gewijd werd. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mej. Adrie van der Schans, die haar welkomstwoord in verband met Kerstmis in een toepasselijk gedicht uit sprak en vervolgens meer in het bijzon welkom heette de afgevaardigden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die van de Jonge Boerenstand en Mevr. Madjers- van der Hoeven als lid van de Agrari sche Raad. Door de secretaresse, mej. J. Minnaard, werd een resumé gegeven van de op richtingsvergadering en werd medege deeld dat het ledental inmiddels geste gen is tot 21. Mededelingen volgden over het organiseren van een Pitrietcursus of een cursus in volksdansen, alsmede over de te heffen contributie. De Kerstver rassing voor de vereniging, een enveloppe met inhoud, werd geopend en het en thousiasme over dit blijk van medeleven was algemeen en het dankwoord, dat de presidente tot de schenkster, mej. Rijken, richtte, werd door de leden met een har telijk applaus onderstreept. Mej. Metje Plugers droeg voor de pauze een Kerst gedicht voor en mej. Willie van der Schans las een Kerstverhaal, een en an der werd afgewisseld met het zingen van Kerstliederen. Gedurende de pauze werd thee met gebak geserveerd en vervolgens wissel den hersengymnastiek, voordracht en zang elkander af. De heer de Bie, die als afgevaardigde van de Jonge Boeren stand sprak, uitte de beste wensen voor de jeugdige vereniging en bij zegde na mens zijn vereniging indien nodig de volle n edewerking toe, om het werk te doen slagen, wat gezamenlijk door de Jonge renorganisatie in Noord-Brabant verricht dient te worden ten nutte van het Platte landsleven en ot opbouw en welvaart van de Plattelandsbevolking. Een afge vaardigde van de afdeling van Platte landsleven en tot opbouw en welvaart telandsmeisjes en nodigde bestuur en le den uit tot bijwoning van een 27 Jan, 1955 te houden afdelingsvergadering, De pas opgerichte vereniging kan op een goed geslaagde avond, welke gezel lig en tegelijk leerzaam was, terugzien. De gelegenheid toe te treden als lid blijft nog open en biervoor kan men zich opgeven bij één der bestuursleden of wel bij de secretaresse mej. Jans Minnaard. PLATTELANDSVROUWEN. In verband met de weersgesteldheid kon de tegen Donderdag 23 Dec. 1.1. in de Landbouwhuishoudschool vastgestelde bijeenkomst van de afdeling !Sprang-Ca- pelle van de Ned. Bond van Plattelands- viouwen niet doorgaan. Het bestuur heeft deze thans opnieuw vastgesteld op Dinsdag 28 December, des avonds half acht ten huize van d,e secretaresse mevr. Minnaard-Lokerse. Het ligt in de be doeling deze avond pakjes klaar te ma ken ter bezorging op Oudejaarsavond bij Zieken. Het bestuur vertrouwt, dat zo veel mogelijk leden zullen opkomen en dat allen een sinaasappel zullen mede- brengen. Noordwesterstormen brachten wateroverlast, benevens angst en spanning aan Waspiksedijkwaar een herhaling van de Februariramp 1953 werd gevreesd. De Noordwesterstorm, die Woens dag en in nog ergere mate Donder dag over land en zee raasde, heeft te dezer plaatse en meer in het bij zonder aan de Waspikse dijk, waar de Buitenpolder, liggende tussen Capelse- en Vrouwkensvaartse ha ven diep onder water geraakte, gro te spanning en onrust veroorzaakt en tal van moeders met kinderen en oudere mensen verlieten daar Don derdagnamiddag, nadat aanzegging was gedaan zich tot vertrek gereed te houden, geleerd door de ervaring van het vorige jaar, het zekere voor het onzekere te nemen, al tegen de avond vrijwillig hun woning en zochten elders in de gemeente bij familie of kennissen een veiliger onderkomen. Gelukkig is men, dank zij de waakzaamheid en het op de meest bedreigde punten tijdig aanbrengen van waterkeringen met zandzak ken, waarbij van de zijde van het gemobiloseerde leger, versterkt met vrijwilligers en militairen uit Oir- schot, veel steun werd ontvangen, de situatie meester gebleven, en dank zij 't minderen van de kracht van de storm was het voor de geë- vacueerden Vrijdagmorgen alweer mogelijk hun woningen te betrek ken. De loco-burgemeester, wethouder Winkelman, was met wethouder Waverijn, welke laatste tevens voor zitter is van het waterschap „Het Zuider-Afwateringskanaal", tot welk waterschap het overstroomde en be dreigde gebied behoort, en de ge meente-secretaris Van Prooijen ter plaatse, om zich van de toestand op de meest critieke plaatsen te over tuigen en zo nodig order te geven tot het treffen van maatregelen. Met de hoge vloed van Woensdag morgen was de polder ten Noorden van de Waspikse dijk reeds voor 'n deel onder water gekomen. De zwa re "stormwinden van Donderdag stuwden grote massa's water over de kaden van Oude Maasje en ha vens en door een paar gaten in deze kaden gevallen, de polder binnen, waardoor de landerijen 1 a IV2 m. onder water kwamen. Speciaal het bouwland zal hierdoor erg te lijden hebben en het reeds uitgezaaide ko ren kan als verloren worden be schouwd. Het wegdek van het laagst gele gen gedeelte van de dijk, voor het herbouwde pand van de smid Adr. Cové, wiens woning vorig jaar Fe bruari door het water werd ver nield, stond Vrijdagmorgen een hal ve meter diep onder water en de golven beukten tegen de voorgevel van werkplaats en winkel van Co vé. Het verkeer met auto's e.d. naar en van Waspik moest via de Nieu wevaart worden omgeleid en deze omlegging is momenteel Zondag avond nog gehandhaafd. Het water heeft ook een deel van de Buitenpolder ten Oosten van de Capelse haven overstroomd, maar de bewoners van de Hoofdstraat en Winterdijk, die eveneens een waar schuwing hadden gekregen zich ge reed te houden, hebben geen ge vaar te duchten gehad. Alleen het laagst gelegen gedeelte tussen Oude Straat en Winterdijk staat onder water. Bij het Capelse Veer was de wa terstand eveneens abnormaal hoog, zodat niet alleen de winterbedden langs de Nieuwe Maasmond, maar ook de toegangsweg naar het Veer onder water is gekomen, waardoor de overtoch met het pontveer tij delijk gestaakt is. Mooie opbrengst. De ten bate van de Ned. Herv. Zondagschoolvereniging alhier ge houden lijstcolleete ten behoeve van het Kerstfeest, bracht ruim 650. op. Studie bekroond. Onze oud-dorpsgenoot, de heer J. Dekkers, agent van politie te Waal wijk, slaagde bij het te Rotterdam gehouden examen voor het diploma A.A. Naar we vernemen is de ge slaagde de eerste bij het corps die '-en dergelijk diploma behaalde. Onze hartelijke gelukwensen voor hem en zijn gezin met dit schitte rend resultaat. Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Veen werd beroepen onze oud-predikant Ds. J. R. Cupe rus. Mooie uitvoering Chr. Zangkoor Hallelujah. Dinsdagavond gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Hallelujah" met medewerking van de eveneens on der leiding van de heer M. C. Rij ken staande Jeugdkoren in het Ge reformeerde kerkgebouw aan het Bruggetje haaf jaarlijkse uitvoe ring, welke, niettegenstaande het weer minder mooi was, door een groot aantal belangstellenden, do nateurs alsmede niet-leden, werd bijgewoond. Ds. C. de Kruyk, die ook een slot woord sprak en de uitvoering met gebed sloot, opende op de gebrui kelijke wijze, waarna onder leiding van de heer Rijken een met zorg samengesteld afwisselend program ma, dat door het gemengd koor met Psalm 98 2 en 3 naar de bewer king van F. Pijlman, gevolgd door een drietal andere zang nummers, werd geopend. Beur telings lieten de beide Jeugdkoren zich vervolgens horen, afgewisseld met zang door het gemengd koor, alsmede door het dameskoor in sa menwerking met 't meisjeskoor en het gemengd- en jongenskoor geza menlijk. Het afwisselend program ma, dat werken van Joh. S. Bach, F. Pijlman, Cath. v. Rennes e.a. om vatte, werd op verdienstelijke en te loven wijze uitgevoerd en bij ieder nummer bleek dat onder gedegen leiding met ernst gestudeerd was. Zoals steeds was het accompagne ment bij de heer H. Spierings Adrz., organist der Ned. Herv. Kerk, in vertrouwde handen. De vele be langstellenden hebben genoten van een tot in de puntjes verzorgd pro gramma en directeur en debutanten kunnen met genoegen op een schit terend geslaagde avond terugzien. Raadsvergadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waspik op Donderdag 30 Dec. 1954 om 8 uur ten gemeen tehuize alhier. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van de Gemeentebegroting 1955. 4. Voorstel tot goedkeuring van de Begroting 1955 van de Gem. In stelling voor Maatschappelijke Zorg. 5. Voorstel tot verlening van mach tiging voor opname van kasgeh den voor 1955. 6. Voorstel tot verhuring van een gedeelte van het gemeentehuis aan de Rijkspolitie. 7. Voorstel tot verhoging van de salarissen en lonen van het ge meente-personeel. 8. Voorstel tot benoeming van een bestuurslid van de Gem. In stelling voor Maatschappelijke Zorg, wegens periodieke aftre ding. 10. Voorstel tot verhoging van het crediet stichtingskosten gym nastieklokaal. Op Eerste Kerstdag is Paus Pi us XII voor het eerst sedert zijn zware ziekte in het openbaar ver schenen. Nauwelijks had op de middag de twaalfde klokslag van de Sint Pietersbasiliek weerklon ken, of het raam van de pauselijke vertrekken werd geopend en in 't wit gekleed verscheen de Heilige Vader. Ruim honderdduizend pel grims, op het Sint Pietersplein bij eengestroomd, geraakten buiten zichzelf van geestdrift en het „Ev- viva il Papa" was minuten lang niet van de lucht. Toen hief de Paus zijn handen en gaf zijn zegen. Vrijdag had de Paus via de radio aan de wereld zijnpontificale ze gen gegeven vanuit zijn slaapver trek. De Kerstgroet, die eveneens Vrijdag werd uitgezonden, was Donderdag reeds opgenomen. „Als eenvoudige kinderen", al dus de Paus, „bereiden wij ons voor op hef Kerstfeest, om er de zuivere vreugden van te proeven, daartoe aangespoord door de woor den van de apostel: Gaudete in Domino semper (verheugt u steeds in de Heer) Dominus prope est (de Heer is nabij). Hij wordt reeds j verwacht in de duizenden van licht stralende kribben, die in de kerken en in de intimiteit van het gezin zijn klaar gemaakt door liefheb bende handen. Hij is geboren. Bin nen enkele uren zullen in de ge heimzinnige stilte van de nacht de riten van de liturgie ons de vre desboodschap van de Heer als een echo aankondigen. Gij ook, bemin de zonen en dochters1 uit de chris tenwereld, aanvaardt deze serene vreugde van Kerstmis, het rijke element van heilige verheffing, van zoete vervoering en van tedere ge voelens van blijdschap, van goed heid en vrede, welke Kerstmis ver spreidt, hoezeer zou de wereld dan anders en gelukkiger zijn. De Goddelijke Voorzienigheid heeft ons dit jaar niet toegestaan onze traditionele kersttoespraak lot u te richten, waaraan wij deson danks nog werken, voor zover mi- ze gezondheidstoestand dat toe laat. Maar wij beloven u hierbij dat, teneinde niet de lange reeks van toespraken te onderbreken, de tekst van de toespraak, zodra hij zo God wil gereed is, te pu bliceren. Vervolgens danken wij de gehele katholieke wereld voor de gebeden waarmee deze ons zonder ophou den troost, en denken wij bij deze Kerstmis aan al onze kinderen over de gehele wereld en verder aan de gehele menselijke familie. Op de eerste plaats denken wij er aan, alle genaden van de Heer toe te wensen aan onze onmiddellijke medewerkers, de dierbare lejden van het heilig college van kardi nalen, wier wensen aan ons over gebracht zijn, aan de Romeinse Curie en aan alle anderen, die deel uitmaken van de pauselijke „fami- glia''. Wij denken aan de herders van Gods kudde, die staan in de uitoefening van hun ambt, aan al le priesters en religieuzen, orden en congregaties, aan de dierbare strijdkrachten van de Katholieke Actie, die steeds in ijver voor het goede voor ons klaar staan, en aan allen tot welke maatschappelijke rangen en standen zij ook mogen behoren. Wij schenken onze wensen voor al ook aan allen, die Christus heeft uitverkoren om hen deelgenoten van Zijn kruis te maken, aan allen die, verzwakt naar lichaam en geest, in tranen verkeren, en het slachtoffer zijn van de mensen en de omstandigheden. Wij wensen vertroosting toe en heldhaftige standvastigheid aan al onze zonen die, met geweld weggerukt in de gevangenissen, in de concentratie kampen, waardig bevonden zijn te lijden voor de zaak van het geloof, de waarheid en van de gerechtig heid. De boodschap van goedheid en vrede van de Mensgeworden Zoon van God moge tenslotte alle volkeren bereiken, hun bestuur ders, heu op wier schouders de verantwoordelijkheid rust van de lotgevallen der wereld en zij mo gen door hen ook worden opgeno men in de oprechtheid van hun werken. Als onderpand van de he melse en overvloedige genaden verlenen wij aan allen in naam van de Goddelijke Verlosser onze va derlijke en apostolische zegen." (Reuter). FRANSE ASSEMBLEE BESLIST HEDEN OVER ACCOORDEN VAN PARIJS. Ondanks het feit, dat de Natio nale Vergadering Donderdagnacht met een meerderheid van 280 tegen 259 stemmen en 83 onthoudingen het eerste artikel van de Accoor- den van Parijs heeft verworpen, blijft men er in regeringskringen van overtuigd, dat het Franse par lement hedenmiddag toch de mi nister-president zal machtigen om he; verdrag te bekrachtigen. Arti kel 1 van de Accoorden van Parijs heeft betrekking op de stichting van een Westeuropese Unie en de herbewapening van West-Duits- land. Zowel voor de aanhangers als voor de tegenstanders van de regering is de ui is lag van de stem ming van Donderdag een grote ver rassing geweest. MAN VERMOORDT ZIJN ECHTGENOTE. In de Kerstnacht is te» Hengelo een jonge vrouw door haar man vermoord. Kort voor de afschuwe lijke daad werd het echtpaar een kind geboren, dat gered werd. De dader, die de moord pleegde in zijn woning aan de Twekkelerweg, handelde in een vlaag van waan zin. STORMSCHADE WAS BEPERKT. Nederland heeft een paar rustige Kerstdagen gehad in het besef, dat de dijken èn de dijkwachten het hebben gehouden in de zware storm van de vorige week. Een ge detailleerd overzicht van de scha de was Zondag nog niet te krijgen, omdat de schade-opneming deze keer niet centraal geleid wordt, maar de nodige voorzieningen nu plaatselijk moeten worden" gere geld. Ongetwijfeld loopt zij in de millioenen, maar in vergelijking met Februari 1953 is zij van be perkte omvang. Nergënji is sprake geweest van catastrofale dijkdoor braken als bij de Februari-ramp waar schade is aangericht was het afgezien van kleine plaatselijke afkalvingen slechts de kruin die het moest ontgelden. VIJF DODEN DOOR LAWINES. Tengevolge van de zware sneeuw val van de afgelopen dagen en het zachter wordende weer, is de kans op lawines aanzienlijk toegeno men. Op Kerstavond kwamen vier arbeiders om het leven, die in een hut sliepen op> de Grand Combin- berg in Zwitserland. De hut deed dienst als slaapverblijf voor arbei ders, die aan de in aanbouw zijn de hydro-electrische centrale te Mauvoisin werken. De meesten hunner waren voor de Kerstdagen naar huis gegaan, nadat zij geloot hadden wie dienst moesten doen. Bij Salzburg in Oostenrijk wer den twee bosarbeiders door een lawine bedolven. De ene wist zich zelf uit de sneeuwmassa te vevrij- den, terwijl de andere om 't leven kwam. ENGELSE STRATOCRUISER IN KERSTNACHT VERONGELUKT. In de Kerstnacht, om half vier 's morgens, voor de ogen van de familie en vrienden der inzitten den, sloeg een Stratocruiser van de BOAC bij de landing op 't vlieg veld van Prestwick over de kop en vloog in brand. Negenentwintig- personen, 3 kinderen, tien vrou wen en zestien mannen kwamen hij het ongeluk 0111 het leven. En toen het reddingspersoneel na twee uur lang tegen de woeste vlammen te hebben gevochten, er eindelijk in slaagde de cabine van het vliegtuig open te hakken, werd hun oog ge troffen door het lichaampje van een klein kind, de dochter van de omgekomen steward Frogin, die een teddybeer in de armen hield. Doordat de cockpit van het toe stel afbrak, kwamen de acht leden van de bemanning, gezagvoerder Stewart Laing' en zijn mannen,, er met de schrik of lichte verwondin gen af. TOERISTENBEZOEK IN 1954 MET 30 PERCENT GESTEGEN. Het bezoek van buitenlandse toe risten aan Nederland is het slechte weer ten spijt in 1954 opnieuw aanzienlijk toegenomen. Het aantal overnachtingen in ho tels en pensions tussen Januari en October was bijna 30 percent ho ger dan in de overeenkomstige pe riode van 1953. Dit aantal bedroeg voor wat betreft de eerste 9 maan den van dit jaar één millioen 841.020 tegen één millioen 422.366 gedurende de eerste drie kwarta len van 1953. Daarin zijn niet be grepen de millioenen dagbezoekers van Duitsers en Belgen. gaait U voor Waalwijk Kaatshauval an da Lang straat DE BESTE RECLAME.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1