Waalwijkse enLangs Courant TAL VAN BELANGRIJKE BESLUITEN IN WAALWIJKS GEMEENTERAAD. In alles schaarde de Raad zich achter B. en W- MAANDAG 2 7 DECEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HET 77e JAARGANG No. 103 Abonnement 19 cent per week 2.43 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Terwijl de stormwind aan de hoge ramen rukte van de Waalwijkse raadzaal en soms het praten van de vergaderden onverstaanbaar maakte, heeft de raad onverstoord en rustig een agenda van 46 pun ten behandeld. In deze vergadering heerste er allerminst een rumoerige en„storm- achtige" stemming; integendeel, heel rustig en kalm heeft men zich door een wel zeer lijvige agenda gewerkt, een agenda overigens die toch wel weer bewees dat de gemeente Waalwijk zich in 'n „Sturm und Drangperiode" bevindt; verstrekkend waren vele besluiten en zeer ingrijpend soms, wijdse perspectieven openden zij voor Waal- wijks nabije en verre toekomst. De raadsleden lieten zich echter niet afschrikken door het grootse van sommige voorstellen; zij hebben kalm en waardig de toekomst in de ogen gezien, de toekomst die zij, vast vertrouwend op het be- leid van B. en W., allerminst vrezen. DEBAT ROND VERMAKELIJK HEIDSBELASTING. De notulen van de vorige verga dering konden alle leden niet in al le opzichten voldoen, de heren Ver doorn, Pullens en Brouwer hadden tenminste enkele aanmerkingen, waarvan graag nota werd gemaakt. Met de ingekomen stukken deed men zoals B. en W. voorstelden en alvorens men toen aan de behande ling van de voorstellen begon, ver klaarde de voorzitter namens B. en W. dat het ook hun niet ontgaan was dat het nogal een omvangrijke agenda was. Maar B. en W. ver trouwden dat de raad begrip zou hebben voor de omstandigheid dat deze vergadering een week vroeger gehouden werd dan normaal en voor het feit dat er meerdere pun ten op voorkwamen, welker behan deling geen uitstel gedoogde. Het eerste voorstel was al van dien aard dat het wel aanleiding vormde tot enige discussie; het be' trof hier een herziening van de ver ordening op de heffing van verma kelijkheidsbelasting, en omtrent de aard van deze wijzigingen kunnen we niet beter doen dan U te ver wijzen naar onze vorige nummers, waarin we er uitvoerig op zijn in gegaan; dit geldt ook voor de mees te andere agendapunten. De heer Duyvelaar stelde enkele redactionele wijzigingen voor en vroeg inlichtingen t.a.V. de regeling bij sportwedstrijden. De heer Brouwer suggereerde om bij sportdemonstraties niet alleen lidmaatschaps-donateurskaarten en dergelijke vrij te stellen van belas ting, maar ook invitaties, en hij be greep niet goed waarom de belas ting op de vloeroppervlakte nu 50 procent moest gaan bedragen. De heer v. d. Hoven verklaarde zich ingenomen met een toevoeging aan het ontwerp, die de voorzitter gegeven had, en waarin werd be paald dat ook voor andere culturele verenigingen de tegemoetkoming zou gelden, die aanvankelijk alleen bepaald was voor toneelverenigin gen. De voorzitter noch de vergade ring hadden er bezwaar tegen de door de heer Duyvelaar voorgestel de redactionele wijzigingen aan te brengen. De voorzitter legde vervolgens uit, dat voor sportwedstrijden waarbij ook niet-leden van de or ganiserende vereniging tegen beta ling van entrée van maximaal vijf tig cent toegang hadden, de leden geen belasting verschuldigd waren. De heer Brouwer werd verwezen naar een bepaling, die zijn vraag overbodig maakte. En ten aanzien van diens vraag betreffende de vloerbelasting, wees de voorzitter er op dat de belasting van vloeroppervlakte niet meer be rekend werd naar de oppervlakte van de vloèr van de gehele locali- teit, maar van de dansvloer alleen. De heer Pullens meende toch een zekere onjuistheid te moeten con stateren m.b.t. de regeling bij sportwedstrijden. De voorzitter had namelijk het opvoedende en 't sen sationele element in de sport in het geding gebracht en afgaande op 't eerste hadden B. en W. deze tege moetkoming in het leven geroepen. Dus, constateerde de heer Pullens, op de eerste rang lie 60 cent kost, is dus sprake van sensatie. Het was erg moeilijk, betoogde de voorzitter, een grens te trekken, 't paedagogische van het sensationele in de sport te scheiden; dit meende men zo het beste te kunnen oplos sen. Overigens moesten de heren leden nog niet de verregaande tegemoet komendheid van B. en W. speciaal in de tarievering beapplaudiseren, want de verordening behoefde nog de goedkeuring van de kroon. De hr. Meys suggereerde dan de moeilijkheid m.b.t. de sportwed strijden te ondervangen door de uitdrukking „gemiddeld vijftig cent entrée", maar dit, aldus de voorz., zou alleen maar spoken oproepen; en bovendien was dit niet formeel vast te stellen in de verordening. Toen gingen de leden er mee ac- coord. BELANGRIJKE WERKEN IN DE BUITENPOLDER. Aan de wand van de raadzaal hing een uitgebreide kaart waarop de werken rond de nieuwe provin ciale weg in de buitenpolder ston den getekend. Bij het voorstel tot het aanbrengen van de nodige voor zieningen daar en het doen van de benodigde kapitaalsuitgaven, licht te de voorzitter aan de hand van deze kaart het een en ander toe. Hij beschreef de parallelweg die de gemeente aan zal leggen tussen de provinciale weg en de Winterdijk en die zou lopen van de haven tot aan de Groensteeg; deze weg moest een belangrijk bouwcentrum gaan ontsluiten en tevens dienst doen als fietspad voor de snelverkeersweg. Op het gedeelte tussen weg en dijk waren belangrijke gebouwen geprojecteerd, zoals het nieuwe zie kenhuis, nieuwe scholen, zoals daar zijn een U.L.O., een B.L.O., een openbare en een Nuts-ULO-school. In het middelpunt van deze weg, dus ter Hoogte van de Hertog Jan straat, was een mooi plantsoenaan- leg geprojecteerd; rechts hiervan zou het ziekenhuis komen, links de diverse genoemde scholen (waarbij echter de nodige toekomstmuziek gehoord dient te worden). Achter het raadhuis was eveneens 'n plant soen gepland, dat de schoonheid van het raadhuis en zijn monumentali teit goed moest doen uitkomen. De heer v. Leeven vroeg na deze uiteenzetting waarom de gemeente ook de verlichting van de brug over het Drongelens kanaal moest ver zorgen, de brug was toch van de provincie. Deze brug, antwoordde hem de voorzitter, zou aangelegd worden door het rijk; rijk en provincie na men nooit de kosten van 'n straat verlichting op zich: de nieuwe pro vinciale weg zou verlicht worden met natriumverlichting, tot over de brug, tot de grens namelijk van de gemeente, en de parallelweg zou waarschijnlijk van TL-verlichting worden voorzien; beide verlichtin gen dienden door de gemeente te worden aangelegd. Bij de kapitaalsuitgaven, met dit werk gemoeid, had de heer Duyve laar gezien dat er een post van 25000.was uitgetrokken voor 't maken van inritten ten Noorden van de provinciale weg. Inderdaad was het een grote post, gaf de voorzitter toe, maar hij was nodig om toegang te verschaffen tot de ten Noorden van de weg gelegen landerijen. De heer Meijs vroeg of het gedeel te tussen dijk en weg, waar de di verse gebouwen waren geprojec teerd, opgehoogd zouden worden, maar de voorz. antwoordde hem dat dit geenszins nodig zou zijn; na de verhoging van de dijk langs het Zuiderkanaal, zou de polder voor 100% droog zijn, altijd. De heer Meijs suggereerde ook nog de glooiing van de Winterdijk te beplanten; de voorzitter voelde er veel voor dit te bestuderen. WATER VOOR HOEFSVENLAAN EN AKKERSTEEG. Natuurlijk gingen de leden met deze werken accoord, zoals zij ook accoord gingen met de uitbreiding van het waterleidingnet tot aan het zwembad. Alleen was de heer Pullens enigs zins bevreesd of de inhoud van de buizen wel van voldoende capaci- teit zou zijn. Het was toch heel goed mogelijk dat in de toekomst hier meer werd gebouwd. En de heer Verdoom vroeg of 't plasticmateriaal dat hiervoor werd gebruikt, wel duurzaam genoeg was. Legio panden kunnen er aan deze leiding worden aangesloten, ant woordde de voorzitter de heer Pul lens. Bovendien kon deze leiding heel gemakkelijk uit de grond wor den genomen, worden opgerold%en elders worden gelegd. De practijk had bewezen dat deze buizen zeer geschikt en voldoende duurzaam waren; de Waterleiding- Mij. Noord-West Brabant had al 300 kilometer van dit materiaal gelegd. Wethouder Smolders merkte nog op dat het niet juist was hier bui zen van bijvoorbeeld 4 duim te ge bruiken; de mensen zouden er veel te lang over doen voor ze 't water uit de buis verbruikt hadden; dit zou niet vers meer zijn dus, en door spuiten bracht ook weer groot ver lies met zich. GEDEELTELIJKE OF VOL LEDIGE BESTRATING VAN HET VREDESPLEIN? Het voorstel tot gedeeltelijke be strating van het Vredesplein was er nog niet zo maar doorheen. Verschillende leden namelijk be toogden dat het toch veel verstan diger was om nu maar ineens het hele plein te bestraten; zo deed als eerste de heer v.d. Hoven, die be toogde hoe er naar verhouding ei genlijk nog maar een klein stukje overbleef; waarom ook dit niet be straat? De heer Brouwer, om de sprekers in volgorde aan het woord te laten, had een klein verzoek, namelijk, of 't niet doenlijk' was een rolschaats- baan daar aan te leggen; zowel de jeugd als het verkeer zouden hier mee gebaat zijn. Het deed de heer Meijs genoegen dat nu een vroegere suggestie van hem, namelijk een wandelpad tus sen de bomen, verwezenlijkt ging worden. Hij was er echter tegen dat het plein ineens helemaal bestraat zou worden; men zou dan te eeu wigen dage een dooi stuk in het centrum houden. Hij zag in de toe komst hier mogelijkheden voor een mooi park, zoals zoveel steden toch in hun centrum er een hadden. De heer v. Leèven was enigszins bevreesd voor het materiaal; de klinkers op hun plat zouden te zwak zijn voor de zware kermiswagens die toch ook op 't Vredesplein zou den rijden. Men moest bepaalde in ritten maken, of een deugdelijk zwaar materiaal gebruiken. Wan neer het niet per se nodig was, achtte hij het niet gewenst om nog eens een groot bedrag te gaan vo teren voor de bestrating van de rest van het plein. Ook in het midden van het plein lag grint, betoogde de heer Ver doorn, en dat zou toch ook wel wa terhoudend zijn, zeker wanneer de rand bestraat werd. Bovendien streelde dit grint heel weinig 't oog. Het zou ontegenzeggelijk een veel mooier geheel vormen wanneer heel het plein werd bestraat; het zou in de toekomst dan bovendien kunnen dienen als parkeerterrein. De heer Eibers was er ook voor om het maar, als 't dan toch gedeel telijk moest, helemaal te bestraten; en ook de heer v. Seters was, hoe wel hij het antwoord van de voor zitter af wilde wachten, deze me ning toegedaan; een plaats als Waalwijk had een behoorlijk be straat plein nodig. Aan allebei de manieren van be strating, aldus de heer de Kort, zit ten voor- en nadelen; voor de ker mis was het ongetwijfeld gunstig als heel 't plein bestraat was, maar, aldus de heer de Kort, ieder jaar krijgen we bezoek van een circus, en dat kan niet op een steenlaag worden opgesteld. De heer Kemperman tenslotte was de mening toegedaan dat 't er toch eenmaal van moest komen dat het plein in zijn geheel werd bestraat en daarom was het 't beste 't maar ineens te doen. EERST EENS PROBEREN. De voorzitter wilde allereerst on der de aandacht brengen van de le den dat wanneer het voorstel, zoals het nu werd gedaan, werd aangeno men, dit niet behoefde te verhinde ren dat t.z.t. het andere deel van het plein werd bestraat. Het zou nu echter te veel gaan kosten. Het was, aldus de voorzitter, goed, nuttig en nodig eerst eens even dit plan uit te voeren om dan te kun nen concluderen hoe het aanzien van het plein was; dit voorstel was nog niet zo onverstandig, meende hij. Ingaande op de verschillende sug gesties van de leden, zei de voor zitter dat de rolschaatsbaan moest bekeken worden in verband met de speelruimte voor de jeugd, ten aan zien waarvan B. en W. met plan nen zouden komen. De heer Meijs antwoordde hij dat bij de aanleg van dit plein men de stedebouwkundige overweging had doen gelden dat dit plein vooral af gestemd zou moeten zijn op de toe komst, dan zou er ongetwijfeld meer behoefte nog bestaan aan dit plein dan thans. Inderdaad, nu was er f yan een pleingedachte nog maar amper spra ke, maar in de naaste toekomst zou er toch reeds veel meer sprake zijn van een werkelijk pleinkarakter en de voorzitter wees op de geprojec teerde gebouwen die het plein meer cachet zouden geven. De heer v. Leeven stelde hij ook gerust; natuurlijk moesten de nodi ge voorzorgsmaatregelen worden betracht. En wethouder v. Hees wijk wees er op dat er al inritten waren die zo nodig verzwaard zouden kunnen worden. Inderdaad, vervolgde de voorz., zou het plein in de toekomst goede diensten kunnen bewijzen als par keerterrein, zoals de heer Verdöorn aanstipte Nadat weth. Smolders tenslotte de opmerking had gemaakt dat dit plein reeds een behoorlijke uitgave vergde, omdat een groot grondop pervlak in het wooncentrum aan de bebouwing werd onttrokken, en na nog een opmerking van dhr Meijs, aanvaardde de raad 't voorstel van B. en W. Het voorstel tot zandwinning ten Noord-Oosten van het zwembad, waar nog enkele kleine vennetjes lagen, werd zonder meer aangeno men. Evenmin bestond er bezwaar te gen een voorstel t.a.v. een bezwaar schrift schoolgeld, en het voorstel tot aankoop van het Vooreinde deed alleen de heer Pullens een vraag stellen waarop de voorzitter ant woordde dat hieromtrent nadere voorstellen zouden worden gedaan. Dan volgde een groot aantal ha- merpunten, waarbij aangetekend kan worden dat de punten 12, 39 en 44, alle betreffende grondaankoop, in een besloten vergadering zouden .worden behandeld en dat het voor stel tot aankoop van de Winterdijk werd aangehouden tot de volgende vergadering. UITBREIDING TIMTUR. Niet zo gemakkelijk ging liet met het voorstel grond ten Oosten van de Mr. van Coothstraat te verkopen aan N.V. Timtur ten behoeve van een fabrieksuitbreiding'. De heer Kemperman informeer de of het hier hoogbouw zou wor den, dan zouden namelijk de hui zen aan de Mr. van Coothstraat •helemaal geen grond meer krijgen. En de heer van Leeven wees er op, dat de woningen geen achter tuin hadden eiste de bouwveror dening dit niet kan hier niet in worden voorzien, want wanneer de grond verkocht was aan Tim tur, dan was die kans verkeken. De voorzitter hield een warm pleidooi voor de medewerking die de gemeente moest verlenen aan de industrie. We moesten ons verheugen, zei hij, over het feit, dat een voorna me plaatselijke industrie ook weer in Waalwijk gaat uitbreiden hier aan moet de gemeente zeker haar medewerking' verlenen. Door deze transactie veranderde er niets in de bestaande situatie en het lag zeker niet op de weg van de gemeente terreinen te gaan kopen om ze dan te bestemmen voor de invoeging van tuintjes hij wees er vervolgens op, dat deze woningen eigendom waren van de Timtur, dat het uitbreidingsplan daar fabrieksbouw toeliet, dat het plan misschien wel zo zou wor den uitgevoerd dat de woningen daar eerlang zouden gaan verdwij nen hij nam niet ^an dat het hier hoogbouw zou gaan worden, maar hoe het plan precies was wist hij niet, wel dat men wilde beginnen met de uitbreiding waar nu de ga rages waren. De industrie, vooral de eigen in dustrie, moest worden gediend. Niet alle woningen waren van Timtur, merkte de heer de Kort op, die ook nog constateerde dat een mogelijke fabrieksbouw achter de woningen een waardevermin dering van die woningen beteken de. Niets belet de Timtur, aldus de heer van Leeven, om vlak op de rooilijn te gaan bouwen en, vroeg hij voorts, is de Mr. van Cooth straat nu wel zo'n geschikte plaats voor de oprichting van een fa briek Ik meende, toen ik hier kwam, dat dit de elitestraat was. Aan de ene kant is ze nu al ver knoeid en om dat nu aan de ande re kant ook weer 'te gaan doen Hij zag deze uitbreiding' liever er gens anders. De heer van Seters betoogde dat het persoonlijk belang in deze moest wijken voor het algemeen belang bovendien we hebben nu toch een andere rijke buurt, zei hij. De heer Verdoorn moest ook van mening verschillen met de heer van Leeven, waar deze meen de dat de Mr. van Coothstraat was verknoeid. Dit was allerminst het geval met zo'n zindelijke fabriek als deze was ook wat het exte rieur betrof was dit gebouw aes- thetisch verantwoord. Als deze in dustrie wilde uitbreiden, dan moest alle medewerking worden verleend. De heer Brouwer wees er op, dat de mensen toch een tuintje hadden naast hun huis. Niemand zou ooit kunnen voorzien, zei hij, dat de industrie om uitbreidingen zou vragen, waar de ingezetenen een zekere hinder van ondervon den. Met Landis en Gyr waji ook zo gehandeld, aan dit 'verzoek om grond aan het Vredesplein was men ook tegemoet gekomen. Met een dergelijke uitbreiding was de gemeenschap meer gediend dan met een klein voor- of ach tertuintje. De heer de Kort merkte nog even op, dat zijn eerder gemaakte op merking allerminst was bedoeld, om deze industrie in haar expan sie te belemmeren, integendeel. GARANTIES. De voorzitter maakte een einde aan de bezorgdheid van sommige leden, door toe te zeggen, dat als de uitbreiding van de Timtur tot stand zou komen, B. en W. ten aanzien van de architectonische verzorging zeer stringente en ver reikende voorwaarden zouden stellen dit was de directie ook meegedeeld. Bovendien zouden B. en W-, waar nodig, ook de bouwverordening hanteren. Tenslotte 't algemeen belang moest altijd prevaleren boven het bijzonder belang' B. en W. streef den er steeds naar de bestaande industrie de helpende hand te bieden. We verspelen onze naam drie keer, zei hij, als we een be staande fabriek niet helpen. Het was, lichtte de heer van Leeven zijn opmerkingen nader toe, niet zijn bedoeling geweest de mensen allemaal een tuintje te ge ven. Maar hij was bang, dat de achtergevel van die huizen, waar toch ramen en deuren in waren, op ongeveer een meter afstand van een hoge fabriek zouden komen. De hoge kastelen, die U in Uw hoofd hebt, stelde de voorzitter hem gerust, zullen wel luchtkaste len blijken te zijn, en toen aan vaardde de raad het voorstel. AANBESTEDING IN BAARDWIJK. De storm buiten nam in hevig heid toe, en die storm en boven dien ook de verkoudheid van de heer Pullens waren er de oorzaak van, dat we niet in staat waren zijn gedachtenwisseling met de voorzitter helemaal te volgen, toen de raad werd voorgesteld boven het patronaat in Baardwijk twee woningen te bouwen. Uiteraard juichte de heer Pullens dit toe, maar, vroeg hij, worden deze wo ningen niet openbaar aanbesteed? Het kwam de voorzitter echter heel moeilijk voor deze woningen aan te besteden, omdat de bouw hiervan zeer nauw verbonden was met de werkzaamheden aan het patronaat, welke werkzaamheden aanbesteed waren en geglind wa ren aan de aannemers de fa.'s Coppens en van Huiten. Besteedde men deze twee woningen ook aan, dan zou, men twee aannemers in het gebouw laten werken. De heer Pullens stelde juist zijn vraag, omdat hij van mening was, dat het bij die aanbesteding zeer vreemd was toegegaan hij zou zelfs willen zeggen, dat er een luchtje aan was. Niets had hij te gen deze aannemers, maar toch had men niet de gebruikelijke weg gevolgd. De voorzitter antwoordde hier op dat men destijds aan twee aan nemers prjjs had gevraagd, te we ten de fa. Coppens en v. Huiten en Vermeer en van Brunschot. De heer Pullens wees er echter op dat het steeds een goede ge woonte was geweest, dat de in- schrijving'senveloppe werd geo pend in het bijzijn van de meedin gende aannemers zoals het nu was gegaan was het heel erg ge makkelijk de laagste te zijn. De voorzitter zei echter dat dit alleen gebruikelijk was bij een openbare aanbesteding. En daar bleef, als we het goed hebben gevolgd, deze discussie bij Weer volgden bij wijze van in termezzo de nodige hamerstukken, waaronder een voorstel was be treffende een rekening-courant overeenkomst met de Ned. Handel Mij. dat de heer Eibers deed vra gen of er bij de andere ter plaatse gevestigde banken ook wel eens was geïnformeerd of er interesse bestond. De voorzitter betoogde, dat het hier een relatie betrof die reeds geruime tijd bestond en die altijd goed had voldaan overigens moest men er toch niet te veel waarde aan hechten, op bepaalde ogenblikken kreeg de gemeente er wel eens kasgeld van. SPORTPARK-COMMISSIE. Toen kwam aan de orde het voorstel tot benoeming van een commissie ad hoe ter bestudering van de sportparkplannen. De heer Eibers maakte in dit verband de opmerking', dat het zijns inziens helemaal niet nodig Vas, een sportpark aan te leggen. Maar de voorzitter wees hem er op, dat dit hier niet aan de orde was het betrof hier alleen de instelling van een commissie, hetgeen B. en W. hadden toegezegd, zodra de plan nen klaar waren en die zijn nu zo ver gereed. De heer Duyvelaar gaf als zijn mening te kennen, dat het beter was, wanneer bepaalde heren die lid waren van een of andere ge- interesseerde vereniging', geen zit ting namen in de commissie, op dat de objectiviteit geen gevaar zou lopen en de heer Brouwer re pliceerde hierop met te zeggen, dat een raadslid altijd objectief moest handelen, ook al was hij lid van een bepaalde vereniging. Enfin, men ging aan het stem men. De eerste vrije stemming had tot resultaat dat de heer de Kort 4 stemmen kreeg, de heer van den Hoven ook 4, de heren Meijs, Duy velaar en Eibers elk twee en de heer Brouwer 1. Een tweede vrije stemming had de volgende uitslag' de Kort 7, van den Hoven 3, Duyvelaar en Brouwer 2 en Meijs 1. De eerste verplichte stemming tussen de heren de Kort en van den Hoven gaf de Kort 9 en van den Hoven 4 stemmen, zodat de heer de Kort gekozen was hij aan vaardde' zijn benoeming. De stemming om het tweede lid had in eerste instantie het volgen de resultaat van den Hoven 7, Duyvelaar 3, van Leeven 2, Pul lens, Meijs en Brouwer ieder 1 niemand had de volstrekte meer derheid en dus een tweede vrije stemming van den Hoven 10, Duyvelaar 3, Brouwer en Eibers 1. De heer van den Hoven was dus gekozen en ook hij aanvaardde zijn benoeming. De stemming om de derde zetel resulteerde in 6 voor Duyvelaar, 3 voor Meijs, 2 voor Kemperman en 1 voor Brouwer, Eibers, Ver doom en van Leeven. De tweede vrije stemming Duy velaar 8, Meijs 3, Eibers 2, Kem perman en Verdoorn 1. Gekozen waren dus de heren de Kort, van den Hoven en Duyve laar, want ook de laatste nam zijn benoeming aan. Nu werd er gestemd om een voorzitter. De heer van den Hoven kreeg 7 stemmen, de heer de Kort 6 en de heer Duyvelaar 2. Tweede stem ming De Kort en van den Hoven allebei 7, Duyvelaar 1. Toen maak te de heer de Kort duidelijk, dat hij liever het voorzitterschap over liet aan de heer van den Hoven, die meer ervaring had in raads commissies. De uitslag van de verplichte stemming was van den Hoven 8, de Kort 5, zodat de heer van den Hoven als voorzitter van de sport- commissie kwam te fungeren. De overige punten die op de agenda voorkwamen, betroffen grotendeels grondaankopen en le verden geen noemenswaardige stof tot discussie. Het punt dat de benoeming be trof van een aantal commissiele den nam evenwel nog' wat tijd in beslag, hoewel het hier tot geen enkele herstemming hoefde te ko- i men. In de commissie van toezicht op hét Middelbaar Onderwijs werd herbenoemd de heer P. J. A. Leng let met algemene stemmen. Eveneens met algemene stemmen werd G. J. de Vries herbenoemd als lid van de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Als lid van het bestuur van het R.K. Burgerlijk Gasthuis werd her benoemd de heer J. Timmermans, die 13 stemmen kreeg, twee wer den er uitgebracht op de heer J. de Kort. De heer N. L. Klerx werd met 13 stemmen herbenoemd als regent van 't Oude-Mannenhuis te Baard wijk, de heer W. van der Mee kreeg 2 stemmen en tenslotte werd met algemene stemmen herbe noemd als lid van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg de heer F. H. Eibers. Toen het 46e punt, evenals zo veel andere in deze vergadering onder de voorzittershamer geruis loos was doorgegleden, ging de raad over in geheime zitting, waar in de genoemde grondkwesties werden behandeld. De raad kon zich met de voorstellen van B. en W. betreffende deze krondkwes- ties ook accoord verklaren. STORMVLOED TENSLOTTE BEDWONGEN. Honderdduizenden Nederlanders in bet kustgebied tussen Vlissingen en Delfzijl hebben de nacht van Donderdag op Vrijdag wakend doorgebracht. Zij luis terden gespannen naar elk nieuw bericht van Hilversum over waterhoogten en stormkracht. De zeeweringen hebben de zwaarste dubbele storm van deze eeuw doorstaan. Waar polderdijken bezweken bestreden militairen en vrijwilligers van bet dijkleger de boze vloed van nabij met zandzakken en zeildoek. Na uren vechten onder hagel- en sneeuwvlagen kregen de mannen van het onuitroeibare leger te middernacht enig respijt; de bul derende storm begon in kracht af te ne men; het weerbericht was niet ongunstig, En na het uur van de vloed zagen de bewoners der rampeilanden dat hun pas herstelde dijken hoog genoeg: waren voor het boze getij. Al is er hier en daar scha de aangericht en stonden dorpen onder water, de ramp is gekeerd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5