dag. VROOM DREEStlANN woens prijzen De Raad der gemeente Heusden Gemeenteraad Loon op Zand BOEKBESPREKING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 DECEMBER 1954 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 29 DECEMBER 21c 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND stelt begroting 1955 vast. Leuk bandschortje, merk Bowl- of vruchtencoupe, Gezellige plastic tea-cosy „Favorita", in diverse mooie verkrijgbaar in mooi wit of handig en practisch 010 340 rose glas, ïtQr 6 stuks voor Or kleuren en dessins Mooie langharige alpino, in 12 modekleuren, ê%45 Italiaanse import Idem, met chintz overtrek 50 Prima zuivere Eau de Cologne, ons bekend eigen merk, 100 gram 4 (flesje meebrengen) SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Kanten kleedjes, ovaal, in div. des sins, kleine maat grote maat 29 c rond en Onze bekende schuim- plastic inlegzooltjes; ideaal v. bescherming van koude, natte en gevoelige voeten, mtn. 36-45 vp *j)c Met extra warme voering 58 c Prima sterk keper- K c band, 10 m. opmaak^** Nootcroquant, een heer lijk nieuw koekje, /jgc 250 gram Californische rozijnen, hoog suikergehalte, AtZ c 500 gram Leuk ruiten fietstasje, van prima waterdichte stof met lederen afwerking. Gemak kelijk te bevestigen aan fiets of bagage- "5 60 drager Power vulpenhouder met ingebouwde edelstalen pen iridiumpunt en met het modernste 75 vulmechanisme Lakens en slopen, prima graslinnen met fraaie dubb. cordonrand, E 90 150 x 230 cm. 3 180 x 240 cm. 6.90 sloop, 62 x 72 cm. 2.1 5 IJzersterke blauwe over all, drie-naalds gestikt en met 3 borst- zakken O Woensdag 22 December j.l. kwam de Raad der gemeente Heusden in open bare vergadering bijeen. Afwezig wet houder J. Groen. Na opening door de voorzitter de Ed.Achtb. heer A. van Delft, werden de notulen van de vergadering van 9 Nov. j.l. goedgekeurd. Bij de ingekomen stuk ken was o.m. een kennisgeving van de Commissie grenswijziging Gelderland Noord-Brabant, waarin werd medege deeld dat op 25 Januari 1955 in het Gouvernementsgebouw te s-Bosch een openbare vergadering, zal worden gehou den. De Voorzitter werd door de Raad gemachtigd deze vergadering bij te wo nen. 1 I i I i I I Verzoek om schadevergoeding. Een schrijven was ingekomen van M. Fitters uit Herpt, waarin deze de Raad verzoekt hem schadevergoeding te doen toekomen voor de waterschade, welke hij op het perceel aan de Herptsestraat al hier, hetwelk hij van v. 'Hooft heeft ge huurd, heeft geleden tengevolge van de demping van de Demer. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel dat waterschade op een gehuurd perceel geleden door de eigenaar moeten worden vergoed. 'Bovendien was de voor zitter van mening dat niet de demping van de Demer, doch het ophogen van het perceel aan de zijde waar eerst de Demer stroomde, het gevolg was van de wateroverlast waar hij mee te kampen heeft gehad. Verder deelde de voorzitter mede dat van gemeentewege reeds een greppel is gegraven, waardoor het over tollige water kan wegvloeien en dat er in de toekomst 'n definitieve waterlozing gemaakt zal worden. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Brink ging niet accoord met het voorstel van B. en Wdaar volgens hem de demping van'de Demer wel de gelijk de abnormale wateroverlast ver oorzaakt heeft. Spreker drong aan om toch een vergoeding te geven. Ook de heren Rijke, Geerlings, Verschuur en A. Buijs, waren 'de mening toegedaan dat de demping van de Demer de oorzaak was van het overtollige water op dat perceel. Daar er voor dat de Demer gedempt v/erd, bij hoge grondwaterstand bij grote regenval dit perceel ook meestal onder water kwam te staan, zodat dit abnor male natte najaar ook gedeeltelijk de oorzaak hiervan is, werd besloten door een bekwaam taxateur de werkelijk ge leden schade te laten opnemen en hier van 35 aan de eigenaar van dit per ceel te vergoeden. Verder stelden B. en W. voor om vanaf 1 Jan. 1955 de presentiegelden voor de leden van de raad te verhogen var, f 5 tot f 7.50 en voor de commis sieleden van f 2.50 tot f 3.75. De heer Rijke voelde niets voor deze verhoging van de presentiegelden daar het immers toch in het algemeen belang is dat de raad der gemeente bijeenkomt. De heer Verschuur zou geen cent meer willen hebben, maar de normen zijn overal zo hoog. Besloten werd de presentiegelden te verhogen zoals was voorgesteld. Van de commissie tot wering van schoolverzuim was een schrijven inge komen, waarin zij bezwaren maakte over de lage vergoedingen welke de le den ontvingen. Tot op heden waren deze vergoedingen: f 25 per jaar voor de se cretaris en f 5 per jaar voor elk lid. Thans werd besloten voor de secretaris f 35 per jaar toe te kennen en voor de leden f 2.50 per lid per vergadering. Verder was er een circulaire ingeko men om aan het gemeentepersoneel een verhoging toe te kennen van 6 op hun salaris. Hiertoe werd besloten. Verder werd voor 1955 een nieuwe salarisverordening goedgekeurd. De punten 4, 5 en 6 der agenda wer den zonder meer goedgekeurd. Bij punt 7 betreffende de hernieuwde vaststelling verordening straatbelasting vroeg de heer van Herpt of de gemeente de polderwegen liefst zo spoedig mogelijk zou willen overnemen. De voorzitter antwoordde hier echter op dat dit niet zonder meer kan geschieden; eerst moet een deskundig onderzoek uitwijzen in welke staat deze wegen zich bevinden. De heer Verschuur wilde weten wat bedoeld werd met overnemen; wordt hiermede bedoeld aankoop van deze we gen? De voorzitter zei dat het inderdaad aankoop was, maar in die zin dat de gemeente er geld bijkrijgt, al naar gelang deze wegen min of meer-in slechte toe stand verkeren. Hierna werd de verordening vastge steld. Punt 8. 'Dit betrof de vaststelling van een verordening, regelende de voorwaar de waaronder gasgeysers en douche-ap paraten door het Gemeentelijk Gasbe drijf worden verhuurd. Door de heren Geerlings, 'Rijke, Ver schuur en Brink werd gediscuseerd over het soort gasgeyser dat gebruikt zou moeten worden en over de eventuele lei dingen van de geyser naar de douche cel. Besloten werd deze verordening goed te 'keuren met dien verstande dat wan neer een gasgeyser in de keuken wordt gemonteerd en er een leiding hiervan naar de douche-cel gemaakt moet wor den, de kosten van deze leiding voor rekening van aanvrager komt. In ver band met dit agendapunt vroeg de 'heer Brink of e.r vanwege de gemeente in de gemeentewoningen geen zinken bakken in de douche-cellen zouden kunnen worden aangebracht, waarop de voorzitter ant woordde, dat 'het gemeentelijk woningbe drijf ieder jaar maar een vastgesteld be drag uit mag trekken voor onderhoud van de woningen, waarvan zij deze wo ningen kan onderhouden, zodat deze zin ken bakken er zeker bij overschieten. Punt 9. Besloten werd voor 1955 een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. (Bank voor Nederlan se Gemeenten, groot f 100.000. Punt 10. De raad besloot tot onbe- voonbaarverklaring van perceel Singel 38. en de percelen Zustersteeg 1, 3, 5, 7, 9 en 11. Op een vraag van de heer Geer lings wanneer de bewoners van deze percelen deze woningen moeten ontrui men, -antwoordde de voorzitter dat hier- voor een termijn van 3 maanden na het raadsbesluit is vastgesteld, doch dat deze termijn telkens kan worden verlengd. De heer Verschuur wilde weten of er nog meer percelen voor onbewoonbaar verklaring op het program staan en of hiervoor bouwvolume 'kan worden ver kregen. Volgens de voorzitter staan er 27 krotwoningen op het program voor onbewoonbaarverklaring, waarvoor voor 27 woningen bouwvolume wordt ver strekt, te verdelen over 3 jaren. Punt 11. Inzake het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om aanvulling van t beschijcbaar gestelde bedrag voor inrich- tir»u Meisjesschool, besloot de raad dit bedrag met f 1397.60 te verhogen. Punt 12. Nadat door enkele leden van de raad vragen gesteld waren omtrent verschillende mogelijkheden tot toetre ding tot een bouwkas, werd de gemeen telijke bouwcredietregeling vastgesteld. Punt 13. De raad besloot om aan C. J. van Oosterhout, wegens zijn verzoek om tegemoetkoming ex art. 13 der l.o. wet 1920 een vergoeding, toe te kennen van f 10 per maand. Punt 14. 'De heer B. Wiechmann, di recteur van het gemeentelijk gasbedrijf, werd door de raad als zodanig in vaste dienst benoemd. Punt 15. De heren Chr. van Herpt, van der Kolk, Chr, van Balkom, J. M. van Wijk en M. Smits werden herbe noemd als leden van de Commissie Woonruimtewet. Als plaatsvervangende leden van deze zelfde commissie werden herbenoemd de heren S. J. 'Deurloo, L. C. Verschuur, A. van Bladel, J. L. van de Zalm en Th. van Horen. Punt 16. Een wijziging ^an de ge meente-begroting '54 welke enkele kleine posten betrof, werd goedgekeurd. Begroting 1955. Punt 17. Vaststelling gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1955. Namens de commissie van onderzoek bracht de heer Roza hierover rapport uit; hierin kwamen o.m. de volgende punten naar voren. De commissie verzoekt het gemeentebestuur zoveel mogelijk 'bij de plaatselijke middenstand hun inkopen te doen. Verbetering van de veiligheid van de hoek SterrestraatSingel. Het Bra bants Orkest te bewegen Heusden in zijn tournee te betrekken. Bouwrijp maken van industrieterrein. Aandacht schenken aan de baldadigheid der jeugd. De voorzitter wees in zijn antwoord er op dat daar waar mogelijk was alle inkopen voor de gemeente in Heusden geschiedden. Wat de hoek Sterrstraat Singel betreft, alle kruispunten waaraan Heusden zo rijk is, zijn even gevaarlijk. Wat Het Brabants Orkest betreft zal de voorzitter aan wethouder Groen vragen of hij contact wil opnemen niet dit orkest jii» - voor een eventueel bezoek aan onze stad. Men is in onderhandeling met de Staats- Domeinen over aankoop van een indus trieterrein. Voor de baldadigheid der jeugd waren in de eerste plaats de ouders van de kinderen aansprakelijk. De heer Rijke meende te moeten op merken dat het kruispunt hoek Sterre straat—Singel inderdaad een zeer ge vaarlijk punt is, temeer doordat de Herpt sestraat geruime tijd afgesloten is ge weest, waardoor het verkeer via de Sin gel werd omgelegd. Een waarschuwings bord bij dit kruispunt zou zeker geen luxe zijn. Verder had de heer Rijke uit de begroting opgemaakt dat de gebouwen van het gemeentelijk gasbedrijf nog niet verzekerd zijn tegen brand- en storm schade. 'Spreker achtte dit toch wel wen selijk, Spreker vroeg ook of er al iets gedaan was voor verbetering aan het consultatiebureau en of er nog geen kans 1 was op oprichting van een gebouw voor lichamelijke opvoeding. De voorzitter wees er op dat 'bij de politie over de jaren '53 en '54 slechts één verkeersongeval bekend was op de hoek St.errestraatSingel. De gebouwen van het Gemeentelijk Gasbedrijf zijn in- derdaad nog niet verzekerd, zei de voor- I zitter, doch een verzoek 'hiertoe aan een Maatschappij is in 'behandeling. Aan 'het consultatiebureau is een verbetering aan gebracht in dien zin dat de kinderwagens kunnen worden ondergebracht onder de loods van de naast gelegen openbare school. Een toezegging voor een gebouw vöor lichamelijke opvoeding kan zeer binnenkort worden verwacht, in ieder geval in 1955. Verlangens. De heer van Herpt begon zijn spreek beurt met het uitspreken van een kerst boodschap, waarna hij een speech afstak v.aarin verschillende raadsleden onder de loupe werden genomen. Ook bracht spreker het Bernse veer onder de aan dacht van de voorzitter; dit veer, zei spreker, gaat niet met zijn tijd mee, hier moet men hoognodig gaan moderniseren. Wanneer heel Heusden op zijn kop gaat staan voor een onrendabel buslijntje en heel de Langstraat op zijn kop gaat staan voor een onrendabel spoorlijntje, vindt spreker dat men toch zeker eens aan dacht mag schenken aan dit zeer hard nodige pontveer. Verder vroeg spreker om aandacht voor de bevolkingsaanwas van Herpt en Hedikhuizen; kunnen in deze plaatsen geen woningen gebouwd worden. De bevolking van deze plaatsen verhuist liever naar elders dan naar Heusden of naar de nederzetting van Heusden onder Oudheusden. Ook pleitte spreker voor aansluiting van de buiten gemeenten op het gemeentelijk gasbe drijf. Verder zei spreker dat het voor de bewoners van Hedikhuizen een uitkomst zou zijn wanneer er bij de bushalte bij de handwijzer een onderkomertje geplaatst zou worden. Ook zou spreker gaarne zien dat de leden van de raad onder des kundige leiding de waterzuiveringsinstal latie eens zouden kunnen bekijken. Spr. had bij het inzien van de begroting op gemerkt dat in 1955 weer een massaal onderzoek zou plaats hebben voor TBC- bestrijding, waarvoor hij B. en W. prees. Nadat ook nog de andere leden van de raad 't een en ander over de gemeente en bedrijfsbegrotingen hadden opge merkt werden deze door de raad goed gekeurd. Verder waren er nog een paar aan vullende agendapunten n.l. de benoeming van 2 leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heren W. Knoop en A. van de Pol. In de vacature van de heer W. Knoop werd benoemd de heer D. Hus en in de vacature van de heer A. van de Pol werd benoemd de heer F. Hilwig. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd met algemene stemmen her kozen P. de Wilt. Besloten werd aan de heer C. Ver hoeven, Wielstraat, alhier, welke een woning wil bouwen aan de Wijksestraat, alhier, de benodigde grond (19 c.a. te verkopen tegen de prijs welke door het prijzenbureau zal worden vastgesteld. Verder besloot de raad naar aanlei ding van een schrijven van de Grondka mer, aan de heer 'G. de Hart een perceel grond te verkopen gelegen te Hedikhui zen groot 23 are voor de prijs van 1000 gulden, echter onder die voorwaarde dat eventuele schade aan pachters van dat perceel door koper zullen worden ver goed. Hierna volgde sluiting. AANVULLENDE AGENDA. Punt 3. Voorstel tot aankoop van de woning "Tuinstraat 22 'Loon op Zand met erf en tuin alsmede van bouwland tot een totale oppervlakte van 1.58.92 ha. Prae-advies N. de Vos, Tuinstraat 22 te Loon op Zand is bereid aan de gemeente in eigen dom over te dragen, vrij en onbezwaard: 1. Zijn perceel E 2375 met de daar op staande woning. Tuinstraat 22 groot -.07.52 ha. 2. Zijn percelen bouwland D 334 en E nummers 2210, 2211 en 2662, groot 1 51.40 ha, voor de prijs van f 8500.en onder voorwaarde dat hij de woning Tuinstraat 22 gratis kan blijven bewonen totdat de gemeente de beschikking daarover op eist. Deze percelen zijn in het partiële uit breidingsplan voor Loon op Zand gele gen en de gemeente zal daarover te zij ner tijd moeten beschikken om aan het uitbreidingsplan uitvoering te kunnen ge ven. De prijs achten wij redelijk en wij zijn er van overtuigr dat de grondkamer hiertegen geen bezwaar zal maken. B. en W. stellen daarom voor te be sluiten tot de aankoop, zoals boven is aangegeven. 11. Voorstel tot het waarborgen van tijdige betaling van rente en aflossing van door derden aan J. iW. C. van Heeswijk, Hoofdstraat 49 te Kaatsheuvel, te ver strekken geldlening. B. en W. stellen voor de gevraagde garantie te verlenen aan de stichting Hy potheekfonds te Eindhoven. 12. Voorstel tot het verlengen van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten en de N.V. Amsterdamse Bank. Prae-advies De behoefte aan vlottende middelen bestaat zowel ten aanzien van de gewo ne dienst overbruggingscrediet als de kapitaaldienst, waar volgens de finan- cieringsopzet voor 1955 een bedrag van f 1,710,403,08 van het geïnvesteerde ka pitaal met kort crediet gefinancierd zal moeten worden. Daarbij is uitgegaan van het bedrag aan vaste geldleningen dat op 1 Januari 1955 beschikbaar is. De in '55 noodzakelijk te sluiten vaste geldlenin gen zullen uiteraard op dit bedrag in mindering worden gebracht, zodat mag worden verwacht dat in de behoefte aan vlottende middelen met een rekening- courant-crediet van f 400.000 kan wor den voorzien. De plaatselijke bank bedingt dezelfde voorwaarden als de N.V. 'Bank voor Nederlandse Gemeenten. De debet- en creditrente die zijn afgestemd op het pro messedisconto van de Nederlandse Bank en dus steeds aan schommelingen onder hevig zijn, belopen in beide gevallen mo menteel respectievelijk pl.m. 2% en Yl per jaar. B. en W. stellen voor om te besluiten tot het verlengen van de rekening-cou rant overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandse 'Gemeenten en de Am sterdamse Bank N.V. alhier beiden tot een maximum van f 200.000. 13. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van de verlichting van het torenuurwerk van de kerk van de H. Johannes 'Onthoofding te Loon op Zand. Prae-advies: Het Kerkbestuur der parochie 'H. Jo hannes Onthoofding te Loon op Zand is voornemens het torenuurwerk van hun kerk te voorzien van een verlichte tijd aanwijzing, en richtte tot het gemeente bestuur het verzoek in de kosten daarvan een bijdrage te verlenen. Inderdaad leent zidh deze toren voor het aanbrengen van een dergelijke ver lichting en is het plaatselijk belang dat daarmede gediend wordt van voldoende importantie om een gedeelte daarvan voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. stellen daarom voor in be doelde kosten een bijdrage te verlenen van f 1.500,hetgeen neerkomt op on geveer 50 van de 'begrote kosten. -4. Voorstel tot het instellen van een koopavond als bedoeld in artikel 3 der Winkelsluitingswet 1951. 1 Prae-advies: Door de afdeling Winkeliersver eniging van de R.K. Middenstands vereniging Kaatsheuvel werd een verzoek ingediend tot het instelien van een koopavond op Vrijdag en de sluiting van de winkels voor die dag te bepalen op 21.00 uur. In het prae-advies voor de ver gadering van 26 November 1952 berichtten wij U dat, mocht in om liggende gemeenten, waar belang rijke middenstandszaken zijn, be sloten worden, wel een koopavond in te stellen, dan zouden wij ons over deze aangelegenheid nader beraden. Nu ons blijkt dat inderdaad in omliggende gemeenten zo'n avond is ingesteld, stellen wij U voor ook voor deze gemeente een koopavond vast te stellen en wel voor Vrijdag en de sluiting van de winkels' op die dag vast te stellen op 21.00 uur. 15. Verzoek van de minister van binnenlandse zaken tot het treffen van voorzieningen in de bezoldigingsregeling voor het personeel der gemeente; verho ging met 6 16. Voorstel tot herziening van de in deze gemeente geldende regeling voor de gezinskorting op de gastarieven. Prae-advies: Zoals U bekend zal zijn wordt door het gemeente-gasbedrijf op haar tarieven een gezinskorting toegepast van 2 cent voor de eer ste 20 m3 en 1 cent voor de reste rende m3 bij aanwezigheid van 4 of meer inwonende kinderen be neden de leeftijd van 18 jaren. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat de in onze gemeen te geldende regeling ongunstig af steekt bij die van vele andere ee- meenten, zodat het naar onze me ning zeer gewenst is om de gel dende bepalingen in gunstige zin te herzien. Gedacht is aan een nieuwe rege ling die ongeveer het midden hou,dt tussen die van de gemeen ten Waalwijk, Goirle, Tilburg en 's-Hertogenbosch, en waarbij de korting zou worden gebracht op Voor 4 t/m. 6 kinderen 2 cent per m3; Voor 7 en meer kinderen 3 cent per m3. Wijl de g'ezinskorting in feite een sociale maatregel is, terwijl bovendien de voorgestelde verho ging de bedrijfsbegroting al te zeer nadelig' zou beïnvloeden, wordt 't wenselijk geacht om deze korting uit de bedrijfsbegroting te lichten en zoals in nagenoeg alle an dere gemeenten gebruikelijk is voortaan te verantwoorden op Hoofdstuk IX van de gewone dienst der gemeentebegroting. In totaal is met deze korting naar schatting een bedrag gemoeid van 7.860.waarvan voor in woners onzer gemeente 6.660. en voor de inwoners van Sprang- Capelle 1.200.Wij hebben in tussen aan het gemeentebestuur van Sprang-Capelle verzocht dit bedrag eveneens aan het kasbedrijf te vergoeden. 17. Rondvraag. „HET BOEK DER BOEKEN" in die nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap, met verklarende kanttekeningen onder redactie van de Professoren J. H. Bavinck en A, H. Ettelkoort. Deel I» GenesisNumeri, (Uitgave: Bosch en Keuning N.V., Baarn) Velen, ja zeer velen in onze dagen lezen de Bijbel niet meer. Dat is een be droevend verschijnsel en er zijn verschil lende oorzaken voor aan te wijzen. Eén Van dé oorzaken is echter gelegen in het feit, dat de Bijbel voor een grote schare van ons volk zo moeilijk te „begrijpen" is. Immers de_ Statenbijbel dateert van 1637 en sedertdien is de taal belangrijk geëvolueerd (veranderd, ontwikkeld.), terwijl daarnaast ook de wetenschap grote vorderingen heeft gemaakt. Sterk werd de behoefte gevoeld aan een nieu we 'Bijbelvertaling die voor eenieder be grijpelijk en volkomen verstaanbaar zou zijn. En gelukkig, die nieuwe vertaling is er gekomen! Maar... aan dit lalles is een niet geringe arbeid en studie voorafge gaan. In een prospectus lezen we daar over het volgende „In 1911 werd, op initiatief van de Zutfense predikant Ds. P. Veen, de eerste poging gedaan tot het voorberei den van een nieuwe Bijbelvertaling. Het werd echter 1926 voor, onder auspiciën van het Nederlands Bijbelgenootschap, de definitieve commissie voor het Nieuwe Testament 'kon worden gevormd, terwijl die voor het Oude Testament pas in 1933 aan het werk ging. In het jaan 1939 kwam het Nieuwe Testament gereed. En op 16 Januari 1952 kon, in een officiële samenkomst in het Bijbelhuis te Amsterdam, de complete Nieuwe Vertaling van de Bijbel aan de vertegenwoordigers der kerken worden aangeboden. Het stemt tot verheuging, dat juist het Nederlands Bijbelgenootschap de verta ling van de Bijbel heeft kunnen verzor gen. Want door het interkerkelijk karak ter van het N.'B.G. kon men zich ver- zekeren van de medewerking van be- j kwame geleerden uit de verschillende j kerkelijke groeperingen. En de verwach- ting lijkt gewettigd, dat mettertijd deze Nieuwe Bijbelvertaling aanvaard zal kunnen worden door het gehele protes tantse deel van ons volk. Het vertaalwerk heeft in totaal onge veer 25 jaar in beslag genomen. Dit is begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat, op enkelen na, de leden van de cam- misses niet, zoals in 1625 met de Staten vertaling het geval is geweest, voor deze arbeid konden worden vrijgesteld. Bo vendien geschiedde het vertaalwerk op uiterst grondige wijze. Na een proefver- taling opgesteld door twee vertalers en bewerkt door de zogenaamde vaste com missie, werd elk bijbelboek afzonderlijk in de plenaire commissie doorgenomen, besproken en gecorrigeerd. Daarna pas werd door een commissie van professo ren en doctoren in de Nederlandse taal (de leescommissie) de tekst bestudeerd op zuiverheid van taal en stijl". Van de uitgever ontvingen wij deel I (Genisis—Numeri) ter bespreking. En waarlijk, dit eerste boek overtreft onze verwachtingen. Het is, kort gezegd, zo helder en duidelijk, dat er voor geen enkele Protestant nog; een verontschuldi ging mag zijn de Bijbel niet te lezen of te bestuderen. Aan elk Bijbelboek en aan elk hoofdstuk gaat een inleiding vooraf. De beknopte kanttekeningen zijn van on schatbare waarde. Allerlei gegevens en verklaringen historische, taalkundige, archaelogische (oudheidkundige) enz. kan men er in vinden. Ook wordt zo nodig, naar andere Schriftgedeelten ver wezen. Wij raden u, geachte lezer (es), U van deze werkelijk bijzondere en schone uit gave met spoed te voorzien. Het zal U nooit spijten! Sta niet al te critisch te genover deze nieuwe vertaling. Geen en kele vertaling is tenslotte feilloos; ook de oude Statenvertaling was dat niet. Aan de Nieuwe Vertaling van de Bijbel is circa 25 jaar gewerkt en het kan niet anders of het is Gods wil geweest, an ders zou dit monumentale werk nimmer zijn voltooid. De typografische en uiterlijke verzor ging van de delen is zeer geslaagd te noemen. Er is inderdaad de grootst mo gelijke zorg aan besteed. De boeken zijn gebonden in een sobere, zware, donker groene buckram-band; uitgevoerd in zwart, goud en blinddruk. We zijn 'Bosch en Keuning heel veel o'ank verschuldigd voor het doen ver schijnen van dit verheven standdaard- verk. Tenslotte nog iets over de prijs. Deze is vastgesteld op f 17,50 per deel. De complete uitgave bestaat uit acht delen, maar elk deel is natuurlijk afzonderlijk verkrijgbaar. Tekent men echter in op het gehele werk, dan bedraagt de prijs f 15.Voor de betaling heeft de uit gever een speciale regeling getroffen, zo dat het voor ieder mogelijk is, in te te kenen op de Bijbel in de Nieuwe Ver taling, Uw boekhandelaar zal U hierom trent gaarne uitvoerig inlichten. Sprang-Capelle. A. VAN PAS. DE GENTLEMAN-DIEF f 75.000 gestolen in 14 gemeenten. De 36-jarige Gooise gentleman-dief heeft niet alleen inbraken in Hilversum gepleegd, maar ook in veertien verschil lende gemeenten in het Gooi en daarbui ten. In het afgelopen jaar heeft hij f 75.000 gestolen. Hij beperkte zich tot gelddief- stallen. Uit „sport" is de oud-vertegenwoordi ger met het zetten van kraakjes begon nen, en toen het goed ging, heeft hij zijn beroep van handelsreiziger maar opgege ven.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6