Waalwijkse en Langsiraaise Courant Ir. Geenen maakt schetsontwerp voor nieuw Loon-op-Zands Raadhuis. Gastarieven voor grote gezinnen verlaagd VRIJDAGA VOND HO O PA VOND ZATERDAG 1 JANUARI 1955 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 1 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De raad van Loonopzand die Din sdagavond in vergadering bijeenkwam heeft enkele belangrijke besluiten genomen en dit geschiedde nagenoeg eenstemmig. Zo werd aan Ir Geenen te Eindhoven de opdracht gegeven een schetsontwerp te maken voor een nieuw gemeentehuis, de gezinskor ting op de gastarieven werd verhoogd; er werd besloten het Mgr Hoog veld-instituut een advies te laten uitbrengen inzake de jeugdzorg in de gemeente, bij een aantal bushalten werden wachthuisjes geplaatst, de kerk in Loonopzand kreeg een bijdrage in de kosten van een verlicht toren uurwerk en tenslotte besloot men zij het niet helemaal eenstemmig in de gemeente een koopavond in te stellen, waarbij de overweging, dat anders de mensen in omringende plaatsen, waar wel een koopavond was, zouden gaan kopen, zwaarder gold, dan alle andere bezwaren die ter tafel werden gebracht. Tegen de notulen van de vorige ver gadering had geen der leden iets in te brengen; naar aanleiding van de Inge komen stukken echter had de heer Groot swagers wel iets te vragen Is er, vroeg hij, een heel bijzondere reden geweest, om iemand van buiten de gemeente te be noemen direct tot voorwerker, zijn er onder al onze mensen, die al jarenlang in dienst zijn, geen die bekwaam zijn voor deze functie? (dit naar aanleiding van een mededeling door het college, dat tot tuinman-voorwerker bij gemeente werken was benoemd de heer J. van den Elshout uit Tilburg). Het is gebleken, antwoordde de voor zitter, dat er behoefte is aan iemand die volkomen op de hoogte is van tuinaan leg en plantsoeninrichting en onder onze eigen mensen is er niemand die deze ma terie volkomen beheerst, en die over een en ander aangesteld zou kunnen worden; waarmee de voorzitter niet wilde zeggen dat ze geen goed werk verrichtten en niet hun best deden; maar voor deze functie was deskundigheid vereist. B. en W. waren van mening een goe de keus te hebben gedaan. Onder punt drie stelden B. en W. voor van een aantal inwoners der gemeente grond aan te kopen, zoals onze lezers hebben kunnen lezen in de door ons reeds gepubliceerde prae-adviezen. De heer Grootswagers verklaarde hiermee accoord te kunnen gaan; bijzonder ge- roegen deed 't hem, dat de gemeente nu ook weer terreinen kreeg aan de Oost zijde van de gemeente, hij hoopte dat het gemeentebestuur er een stel arbeiders woningen neer zou zetten. Ten aanzien van de grondaankopen van de kinderen van Woensel, die een kippenkooi hadden gevraagd te bouwen en de vergunning hiervoor eerst kregen toen ze in de verkoop van hun grond hadden toegestemd, zei de heer Groot swagers dat dit leek op een zekere re- pressaille van de zijde der gemeente. Voorts had de heer Grootswagers vernomen, dat de grond van de heer van Woensel, die B. en W. onder punt 7 voorstelden te onteigenen, gewoon ver kocht zou worden omdat inmiddels over eenstemming zou zijn bereikt. Terwijl hij tenslotte B. en W. verzocht in de wo ning van Mevr. Tuerlings die ook werd aangekocht de hoog nodige herstellingen aan te brengen. Ten aanzien van dit laatste antwoord de de voorzitter, dat B. en W. misschien heel gauw met een voorstel zouden ko men, het te slopen. Ten aanzien van de percelen in de Verlengde Mgr. Nolensstraat was geen sprake van repressaille van de zij de der gemeente, integendeel het was juist andersom. We trachten steeds, al dus de voorzitter, langs een vriendelijke weg tot een accoord te komen. Maar men begint vaak met een heel hoge eis, waaraan we niet kunnen voldoen; als wat de betrokkenen eisen redelijk is, zijn we graag bereid tegemoet te komen. Met betrekking tot de onteigening van de grond van de heer van Woensel, wees de voorziter er op dat de man blijkbaar verkeerd was ingelicht door een instituut in den Bosch; hij meende meer te mogen eisen; we hebben hem niet kunnen overtuigen, en er schoot niet anders over dan tot onteigening te be s-uiten. Intussen heeft hij zich opnieuw tot de betrokken instantie gewend en de heeft hem toen op de onjuistheid van zijn standpunt gewezen en hij heeft er zich bij neergelegd. De heer Grootswagers vroeg nog over hoeveel bouwterrein de gemeente nu in hel verlenqde van de Mgr Nolensstraat do beschikking kreeg en de voorzitter antwoordde dat er ongeveer 24 huizen zouden kunnen worden gebouwd. VOOR DE JEUGDZORG. Toen B. en W. voorstelden een cre- d-.et beschikbaar te stellen voor het in winnen van advies bij het Mgr Hoog veldinstituut m.b.t. de jeugdzorg, wees de voorzitter er op, dat de kosten inder daad niet gering waren, maar gezien het belang dat er mee gemoeid was, moesten ze van ondergeschikte betekenis worden geacht. De heer Elshout was het er roerend mee eens, dat er iets gedaan werd voor de jeugd; het bedrag was inderdaad hoog, hij wilde er echter niet bij stil staan. Maar hij wees op een ander aspect en hij betoogde, dat de leidsters en leiders onder wier hoede nu de jeugdzorg stond, eigenlijk toch wel enige vergoeding hiervoor mochten ontvangen; was dit wel het geval dan zouden de grote moeilijkheden die men ondervond bij het vinden van geschikte krachten wel minder worden. Hij geloofde dat hier toch ook wel iets aan gedaan moest worden. Hoewel de voorzitter niet wilde be weren dat de opmerking van de heer Elshout onjuist was, meende hij toch wel dat ze enigszins buiten dit kader viel. Uit het onderzoek van het Instituut zou wel blijken, of er aanleiding was tot het aanstellen van betaalde leidsters en lei ders; daarom kon men er nu nog weinig ever zeggen; nu moest men eerst stre ven naar een verantwoorde jeugdzorg. Op een vraag van de heer Groot swagers antwoordde de voorzitter dat dit instituut ook al op andere plaatsen werkzaam was, met name Eindhoven, Breda en verschillende plaatsen in Lim burg. Dit werk, betoogde hij verder, moet met kracht worden aangepakt, ge beurt dit niet dan zal het werk falen; we mogen daarom niet op eigen gezag te werk gaan. Op een vraag van de heer Cock, zei hij, dat cr geen andere instelling was op Katholieke grondslag, die dit werk in ceze omvang en uitsluitend deed. Het was ook een belangrijke advies instantie voor de regering. Als het advies er is, meende de heer de Cock, zullen er dus nog wel meer kosten uit voortkomen. Zonder twijfel, antwoordde de voor zitter, maar er is op dit punt een nauw contact met de ministeries van O. K. en W. en van Maatschappelijk Werk; we mogen hopen, dat er van die zijde be langrijke bijdragen zullen komen. ONTWERP VOOR NIEUW RAADHUIS. Dan stelden B. en W. voor aan Ir Gee nen te Eindhoven opdracht te geven tot het maken van een schetsontwerp en maquette voor een eventueel nieuw ge meentehuis. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het hier dus geen nieu we opdracht betrof, de architect zou een schetsontwerp maken en een maquette, waar de raad zijn oordeel over te geven zou hebben en aan de hand waarvan eventueel een definitieve opdracht kon worden verstrekt. De heer de Cock was van mening dat de commissie ad hoe goed werk had verricht, hoewel het niet overbodig zou zijn geweest, dat er een ander architect was gezocht, in plaats van degene die verstek had laten gaan. Het besluit dat de raad nu gaat ne men, heeft verstrekkende gevolgen; we verwachten een gemeentehuis, dat een aangename sfeer weet te scheppen in het centrum van de plaats; maar we we ten niet of de architect de nadruk zal leggen op de inwendige ruimteverdeling, en daaraan het uiterlijke zal aanpassen, zodat dit een vrij simplistische indruk zal maken, we weten niet of hij zich zal oriënteren op het gebouw van gemeente werken, we weten zelfs niet waar en hoe het gemeentehuis zal komen te liggen. Het gevolg van dit alles is, dat de ar chitect practisch een vrij mandaat krijgt. Aan verschillende gemeentehuizen kunnen we zien wat er op dit gebied te bereiken isbijvoorbeeld in Waalwijk en in Vught. 1 Maar de heer de Cock had er tenslotte toch wel bezwaar tegen, dat de raad er eigenlijk niet aan te pas kwam, dat kon zo ook bijna niet en daarom zou hij wil len voorstellen, om in eerste instantie Ir Geenen de schetstekening te laten maken, en deze tekening dan door hem te laten toelichten in de voltallige raad en dan de architect eventueel toestemming te geven verder te werken, dan liep men ook niet het risico, dat men een dure maquette voor niets liet maken. De voorzitter verklaarde in zijn ant woord van oordeel te zijn, dat de com missie haar taak nog niet had beëindigd. Ze zou moeten samenkomen met de ar chitect om de indeling van het nieuwe raadhuis te bespreken, de ruimte, de plaats, enz., zodat hij niet in het wilde weg te werk hoefde gaan. Speciaal het bepalen van de plaats waar het zou moeten komen was niet zo eenvoudig. Maar in elk geval de architect zal wel degelijk enkele richtlijnen krijgen van ons, aldus de burgemeester, die verder er op wees. dat hij in het aestethisch ge deelte geheel vrij moest blijven. De voorzitter geloofde niet dat men er met de tekening alleen kon komen, de raad zou zich alleen een goed oordeel kunnen vormen, wanneer men zag hoe bet raadhuis in het geheel van het plein zou komen te staan: inderdaad een ma quette zei nog niet alles, maar gaf toch een veel beter indruk; men kon er op aantonen hoe het plein er over 50 jaar want( zo lang zou het wel duren, voordat alle plannen daar gerealiseerd v aren er zou uitzien. Trouwens zo hoog zouden de kosten van de maquette op zich niet zijn. Op het gebied van de schoonheid, al dus de heer de Cock, lopen de menin gen zeer ver uit elkaar, daarom vond hij het beter dat de architect eerst een teke ning overlegde; het was immers heel goed mogelijk, dat hij de tekening en de dure maquette voor niets maakte. Nogmaals betoogde de voorzitter dat men eigenlijk de conceptie van het ont werp niet kon zien, wanneer 'n niet in de gehele entourage zag. U zult een eigentijdse opvatting krij gen, vervolgde hij; we leven nu eenmaal in 1954, we moeten een gebouw hebben, dat niet ouderwets is, maar ook niet hypermodern, hoewel aangepast aan het toekomstig beeld van het plein, en om dat goed te kunnen beoordelen, hebben we juist een maquette nodig. De voorzitter had er echter geen be zwaar tegen, om de suggestie van de heer de Cock over te nemen, als de ar chitect hiermee accoord ging, het was echter heel goed mogelijk, dat hij ineens de maquette maakte; hij wilde de archi tect dus niet hieraan binden, vooral ook niet, omdat de kosten van de maquette naar zijn mening, maar een fractie zou den zijn van de totale kosten. Hij drong er echter bij de raad op aan het voorstel zo aan te nemen; dan zou hij bij de architect informeren of de mo- j gelijkheid, waarop de heer de Cock ge wezen had bestond; hiermee ging de heer de Cock graag accoord. De heer Elshout vroeg in hoeverre de commissie van plan was diverse com plexen op het plein weg te nemen. Dit, antwoordde de voorzitter, hangt af van de plannen van de architect; ik kan daarom de mening van de commissie nog niet zeggen. De heer de Cock vroeg tenslotte of de commissie al een uitwendig beeld voor ogen had; wel van het plein, maar niet van het gemeentehuis, was het antwoord van de voorzitter, waarna de raad het voorstel van B. en W. aannam. De gemeentebegroting 1954 werd gewijzigd, en het voorstel tot onteige ning van de grond van de heer van Woensel werd omgezet in een voorstel tot aankoop van die grond voor f 650.-; aan de St. Emiliusschool werd medewer king verleend bij het aanschaffen van leermiddelen en de begroting voor 1955 met de bijbehorende dienstbegrotingen werden aangeboden, waarna zoals andere jaren de raad verdeeld werd in twee commissies van onderzoek. WACHTHUISJES. Het voorstel tot het op diverse punten In de gemeente opstellen van wachthuis jes voor de bus, deed de heer Groot swagers toegeven, dat het inderdaad no dig was, dat er in de buurt van het sportpark twee kleine wachthuisjes kwa men, vooral in de zomermaanden, wa len daar drukke halten, maar bij het postkantoor was zeker zo'n drukke halte, en daar was ook wel plaats voor een dergelijk huisje; hij meende dat men be ter daar een proef kon nemen, dan bij htt sportpark. B. en W., luidde het antwoord van de voorzitter, hadden daar zeker aan ge dacht, en ze waren van mening, dat er daar ook wel een moest komen, maar men had er nog geen goede plaats voor gevonden. Men kon daar met een klein wachthuisje niet volstaan, want er was een stopplaats voor beide richtingen en het verkeer op het trottoir, dat toch al versmald was, was te druk, om het daar neer te zetten. Men hoopte echter een bevredigende oplossing te vinden. Is het niet mogelijk, vroeg de heer Grootswagers, in overleg met het Kerk bestuur een oplossing te vinden. Alles gaat niet in vijf minuten, ant woordde de voorzitter; we menen dat daar een geheel andere oplossing moet komen, voor het patronaat en de kerk. Op een opmerking van de heer Wen- nekes, die het jammer vond, dat de zij kanten niet dicht waren, antwoordde de voorzitter dat men aan beide kanten kon staan, en dat wat toch wel een voor ceel; voor een niet te groot aantal wach tenden waren ze zeer geschikt. De heer van Noye kon zich niet verenigen met de plaats van het wachthuisje in Loon opzand, dat zou komen voor de wonin gen naast het postkantoor, nu daar bin nenkort gebouwd ging worden. Hij zag het liever aan de westzijde van de Klokkenlaan. De voorzitter wees er op, dat men vanaf deze plaats de gemakkelijkste ver binding had met de overkant, waar bus stopte. Inderdaad was de Westzijde van de Klokkenlaan een goede halte plaats, maar tegenover een Klokkenlaan kwam een nieuwe straat; B. en W. zou den dit alles nog wel eens bekijken. In elk geval, er ziju altijd, wel iemand zijn, die last had van zo'n huisje. Ook de heer Broeders gaf hierover nog zijn mening te kennen, en de voor zitter zegde toe, het geval nog eens te bekijken en eventueel aan de Westzijde van de Klokkenlaan een wachthuisje te zetten, mist het mogelijk was aan de overkant een halteplaats te maken. Zullen de huisjes bij de Efteling, voor al 's Zomers, groot genoeg zijn, vroeg de heer Elshout. Als we voor de bezoekers van de Ef teling een wachthuisje moesten bouwen, repliceerde de voorzitter, zouden we er een heel station neer moeten zetten. Maar in elk geval, als de huisjes op een bepaalde plaats niet bleken te vol doen, dan kon er nog in voorzien wor den, ze waren verplaatsbaar. De heer Broeders vroeg nog een huis je voor de brandweerkazerne in Loon; en de voorzitter antwoordde dat er nog verschillende punten waren waar der gelijke huisjes goed op hun plaats zou den zijn. Men moest echter niet ineens alle punten benutten, om later nog no dige wijzigingen te kunnen aanbrengen. Vervolgens besloot de raad rente ere aflossing te garanderen van een door derden aan J. W. C. van Heeswijk te- verstrekken geldlening, en een rekening- courant overeenkomst met diverse bank instellingen te verlengen. VERLICHT TORENUURWERK. Dan werd behandeld het voorstel een bijdrage te verlenen in de kosten van de verlichting van het torenuurwerk van de Kerk van St. Joannes te Loonopzand. De voorzitter merkte nog op, dat de kosten wel niet waren meegevallen, maar die waren zo hoog, omdat men zo moei lijk door de dikke muren kon komen. Ik kan me er goed mee verenigen, zei de heer van Kuik; komen er nog meer? Bent U soms kerkmeester, vroeg de voorzitter, maar dat was toch niet het geval. Het bevreemdt me, zei de heer Grootswagers, dat dit besluit door het college met algemene stemmen is genomen. Ik meen te herinneren dat een van de leden van het col lege het vorig jaar tegenstemde, toen het voorstel behandeld werd 't torenuurwerk van Kaatsheuvel te verlichten. Wanneer er niets bijzonders is vermeld, is het een besluit van het college, we vermelden er nooit bij of het door de meerderheid is ge nomen of niet, antwoordde de voor zitter. En wethouder Beerens wilde voor deze keer nog eens een uitzondering maken en ingaan op de opmerking van de heer Grootswagers. Het be trof hier een opmerking die blijk gaf van een buitengewone speur zin. Het was heel logisch dat dit voorstel met algemene stemmen door het college genomen was. Wanneer we vorig jaar bezwaren maakten tegen de verlichting van het torenuurwerk van de kerk van St. Jan, dan was dat omdat we bang waren voor de consequenties; het is volkomen logisch en billijk dat wanneer de raad in het ene geval besluit mee te werken, zij ook in een ander geval niet mag weigeren. Dan ben ik het volkomen eens met die mening, zei de heer Groot swagers. Is het ook de bedoeling dat de gemeente de stroom geeft voor deze verlichting, vroeg de heer Elshout; 't gaat in elk geval met de straat verlichting aan en uit. Dat de heer Elshout vroeg, was een volkomen logische consequen tie, antwoordde de voorz. de heer Elshout, die toch wel graag de raad in dergelijke dingen gekend zag. VRIJDAGAVOND - KOOPAVOND. Toen kwam aan de orde het voor stel van B. en W. de Vrijdagavond te bestemmen als koopavond. De heer Grootswagers wees er op dat er destijds ook al veel te doen was geweest over de verplichte hal ve dag sluiting, die op Maandag morgen was bepaald; hiermee was het personeel helemaal niet gebaat. Nu kwam men met dit voorstel, waarvan hij niet overtuigd was dat het nodig was, terwijl zijn grote bezwaar er tegen was dat het per soneel er niet mee was gebaat. Men kan het personeel toch niet verplichten, antwoordde de voor zitter, een langere tiid te werken dan is bepaald; en bovendien de meeste middenstanders werken met eigen personeel. Ook de heer v. Noye maakte be zwaren, niet alleen met het oog op het personeel, maar ook ten aanzien van een grote groep van inwoners, die tegen zichzelf moesten worden beschermd, door de koopgelegen heid niet uit te breiden. Hij had veel ervaring opgedaan, jarenlang was hij van huis tot huis gekomen en heel dikwijls had hij 's Zater dagsavonds de opmerking gehoord: Nu is mijn weekgeld al weer bnna op. Door deze maatregel zou dit alles nog veel erger worden; nu zou Vrijdagsavonds het geld al op zijn. Het uiteindelijke doel wat met deze koopavond werd beoogd, zag hij er niet door bereikt. Hij was dan ook tegen dit voorstel. De heer de Cock daarentegen juichte dit voorstel zeer toe; hij zou willen dat er helemaal geen win kelsluiting bestond, zoals in Beleië, waar nu ook 's avonds in de straten een gezellig verkeer was. Hij had tot zijn vreupde vernomen dat de werkgevers voortaan Vrijdagsavond zouden uitbetalen; de winkeliers zouden er zeer mee gebaat zijn. De voorzitter vond het moeilijk hierover een discussie op te zetten; dit voorstel was er niet om de koop avond op zich, maar omdat 'n groot gedeelte van de inwoners nu Vrij dagsavonds elders gingen kopen. De winkeliers hier moesten toch de zelfde rechten hebben als hun col lega's elders. Indertijd was in uitzicht gesteld, zei wethouders Beerens, dat wan neer de omliggende plaatsen een koopavond bepaalden, ook in deze gemeente zulks zou gebeuren. De plaatsen in de omgeving hadden 't allemaal, en daarom was het ver zoek van de winkeliers volkomen gemotiveerd. De bezwaren ten aanzien van het personeel waren niet zo zwaarwe gend, de meeste middenstanders ga ven hun personeel nog een namid dag vrij, terwijl als men Vrijdags avonds moest werken, op een ander tijdstip de werktijd bekort moest worden. Bovendien werden de uren na 6 uur beschouwd als overuren. Hij wees er op dat in het begin de koopavond helemaal geen succes zou zijn. zo was de ervaring elders, maar na verloop van tijd werd er steeds meer gebruik van gemaakt en in Dongen bijvoorbeeld was het 8000 KM in een ijzeren long. Terwijl John Taylor als geoloog werkzaam was in de oerwouden van Ecuador overviel hem de gevreesde ziekte kinderverlamming. De 75 km die hem van zijn basis scheidden wist hij met een jeep af te leggen. In het kamp werd, na een radio-oproep, door de militair vliegtuig een ijzeren long gebracht, waarna John cie reis van 8000 km naar Engeland begon. In Southampton was de moeder van John ter begroeting aanwezig. Vrijdagsavonds zeker zo druk als Zaterdagsmiddags. In de gemeente was het Zater dagsmiddags in de winkels veel te druk, daarom moest men ze ont lasten door de koopavond in te stel len. Enfin, de heer v. Noye wenste stemming, en het resultaat hiervan was dat het voorstel werd aange nomen, met twee stemmen, name lijk die van de heren v. Noye en IJpelaar tegen. Een voorstel tot het treffen van enige voorzieningen inzake de be zoldiging van het gemeenteperso- neel deed de heer de Cock vragen of er verandering kwam in de stand van zaken. De voorzitter antwoordde dat er een nieuwe reorganisatie in studie was, waarmee zij t.z.t. zouden ko men. De heer v. Kuik wist, zoals hij zei, dat er hier arbeiders waren die min der verdienden dan die van de ge meente Sprang-Capelle, waarbij de voorzitter echter aantekende dat dat natuurlijk lag aan de klasse waarin men was ingedeeld. Men had hier immers 6 klassen. KORTING OP GASTARIEVEN. Het voorstel tot verhoging van de korting voor grote gezinnen op de gastarieven werd in het kort nog door wethouder Drs. van Rooy toegelicht, die zei, dat men zich op de hoogte had gesteld van de ver schillende systemen van gezins korting, waarbij gebleken was dat men hier inderdaad aan de lage kant was. Rekening houdend met de incasso zoals die hier was, had men een systeem gekozen, dat de minste administratieve rompslomp met zich bracht. Eindelijk is het er dan toch, ver zuchtte de heer Elshout, die ver volgens te kennen gaf, dat 't hem zeer was tegengevallen. Een gezin niet fi kinderen bijvoorbeeld, dat 80 M3 gas verbruikte, kreeg nu slechts een korting van 1.60 per maand, dat was slechts 60 cent meer dan bij het vorige systeem. Op zijn minst genomen zou die korting 3 en 4 cent moeten zijn voor de beide categorieën, inplaats van 2 en 3 cent zoals het nu werd voorgesteld. Nu kan ik het steen tegemoetkoming noemen, zei hij. Men kan alle tarieven wel gaan afschaffen, zei wethouder v. Rooy. die er op wees dat men er ook niet meer van moest verwachten dan een tegemoetkoming; zelfs al zou den we de korting optrekken, zo als U voorstelt, dan zou het nog maar een kwestie van centen blij ven. Uiteindelijk moet er 'n grens getrokken worden; gezien de an dere gemeenten was dit systeem zeer redelijk en kwam zeker boven het gemiddelde uit. De heer Elshout daarentegen, die de moeite genomen had te infor meren naar de andere gemeente lijke systemen, zei dat men hier aan de lage kant zat. Gezien wat hier vroeger gebeur de, antwoordde de wethouder, en wat er in andere gemeenten ge beurt, is dit zeer gunstig. Boven dien moest men bedenken dat er in veel gemeenten een maximum afname was bepaald, waarboven de korting niet gold; daarvan was hier geen sprake. Het was een kwestie van systeem bet kwam echter overal op hetzelfde neer. Men moest dit ook zien, merkte de heer Wcnnekes op, in relatie tot datgene waartoe 't staat. Het betekende een korting van 2.40 per maand, en dat alleen voor gas, dat mocht men niet verwaarlozen. De voorzitter had bezwaar om dit amendement van de heer Els- bout in stemming te brengen; om dat er aanmerkelijke financiële consequenties aan vastzaten, die men niet kon overzien, hield hij zich aan de bepaling van het regle ment van orde, dat een dergelijk amendement drie dagen tevoren schriftelijk had moeten worden in gediend. De heer Grootswagers vond het compromis: we zijn tevreden met deze korting, al is het niet zo veel en bij de begroting kunnen we dan aan de hand van de bedrijfsresul taten kijken of er nog andere mo gelijkheden zyn. En toen ging iedereen met het voorgestelde accoord. RONDVRAAG. De heer van, Noye was de eerste die gebruik maakte van de rond vraag, toen hij er op wees dat men in Loonopzand een prachtige hulp secretarie had, maar wanneer zal deze nu eens volledig aan haar be stemming gaan beantwoorden en zal er dagelijks iemand zitting hou den in voor- of namiddag. In het begin, antwoordde hem de voorzitter, werd er bijna geen gebruik van gemaakt, het aantal zitdagen is toen teruggebracht van drie tot twee; en het is niet doen lijk er een complete secretarie van te maken, met dubbele bevolkings registers e.d., of Loonopzand zou moeten uitgroeien tot een plaats van 6 h 700n zielen. Het is my bekend, zei de heer v. Kuik, dal er als compensatie voor de huurverhoging een toeslag ge geven wordt door 't rijk. Dit geldt alleen bij krotoprui- ining, antwoordde de voorzitter. Ze zijn by ons in de parochie, vervolgde de heer v. Kuik, hele maal niet tevreden over de nieu we woningtoewijzing. We hebben er veel te weinig gehad. De voorzitter antwoordde hem dat dit niet parochieel was beke ken, maar over het gehele dorp. De volgende keer komt Uw paro chie er misschien wel heel goed af, zei ny. De heer IJpelaar vroeg hoe het stond met de verlichting in de Ak kerstraat, die de voorzitter destijds had toegezegd. De opdracht was gegeven, zei de voorzitter, het was mogelijk dat 't materiaal nog niet voorhanden was, hij zou het onderzoeken. De heer IJpelaar vroeg ook ver lichting tussen de Hihctraat en de Markttraat, maar daar lag geen ka bel, antwoordde hem de voorzitter. De heer Broeders tenslotte vroeg om zo spoedig mogelijk de sintel wegen die nog niet behandeld wa ren, te verharden, en hij doelde speciaal op de Venloonweg, de Mo lenstraat, Kraanven, Kerkpad, de Rechtvaart en Lage Zandschel. Wij zijn momenteel proeven aan 't nemen om wekelijks met de we- genploeg zoveel mogelijk alle we gen te bewerken, antwoordde hem de voorzitter. Over het algemeen waren de we gen ook wel goed zei de heer Broe ders, die nog speciaal eens de aan dacht vroeg voor de kruiswegen. Dit was het laatste wat in deze vergadering werd besproken en toen kon men dus tot sluiting over gaan, hetgeen gebeurde.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 13