nieuw jcicir, Waalwijkse en Langstraatse Courant GEVAAR VOOR OORLOG LIJKT VERMINDERD. 'n qoeö en qelukkiq 1955 veRwiel's Zware of lichte dagen? KRUIS BUITENLANDS GEBEUREN. Strijd tussen ideologieën blijft bestaan. leöeRWARen- en sieRkunsthuis. Kinderzegels ZATERDAG 1 JANUARI 1955 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 1 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" het seizoen op de mens Het zal niet lang meer duren, or jaar 1954 glijdt onmerkbaar over in het volgende, 1955. Op zich is dit geen heel bijzonder feit; week volgt op week, seizoen, en jaar op jaar; en de natuur hebben zich een be paalde indeling van de tijd ge maakt, hebben dat bepaalde stuk van de eeuwigheid nog meer be paald naar eigen luim en voor ei gen gemak. Er verandert straks, wanneer volgens Greenwich het jaar 1951 heeft afgedaan, niets merkbaars; alleen de wereld is wat wij noemen een jaar ouder geworden, al is het niet te zeggen hoeveel jaren de wereld oud is, omdat we in het be gin vergeten hebben te tellen, en ook'omdat we in den beginne deze eenheid van tyd nog niet kenden. Maar ook toen werd de wereld ou der, wellicht van nieuwe maan op nieuwe maan, inplaats van jaar op jaar. We willen maar zeggen dat dit verjaren van de wereld iets heel betrekkelijks is, dat dat gemakke lijk veertien dagen vroeger of der- tien-en-een-lialve dag later had kunnen gebeuren. Maar daar gaat het niet om wan neer wij Oudejaar, wanneer wij Nieuwjaar vieren. Want de wereld viert dit over- glijden inderdaad als een feest, en daar is reden voor ook. En een van deze redenen is, dat we er aan worden herinnerd, dat er een verleden is, en een toekomst en dat we beide begrippen weer eens zien in een hechte samen hang, dat we weer eens begrijpen dat er eigenlijk—geen grcnS is tus sen deze twee gebieden van de tijd, maar dat zij ieder moment in el kaar vloeien en dat zowel het ver leden als de toekomst over wat wij heden noemen heenschuiven. En wij, wij staan met een been in het verleden en met een in de toe komst; en het heden? misschien mogen wij ons zelf zo noemen! In ons leeft het onherroepelijke van het verleden, leven de moge lijkheden van de toekomst. En het is goed ons daarvan be wust te zijn, van het onherroepe lijke en van die nieuwe, grote mo gelijkheden; bij dat bewust worden helpt ons het feest van de jaarwis seling', dat ons doet zien naar de vele gemiste en de enkele welbe stede kansen, naar de talloze nieu we kansen die voor 'l grijpen zijn. Want het leven is troostend; hoe zeer we ook in en met dat leven hebben gefaald, steeds geeft 't ons nieuwe mogelijkheden, steeds nieu we kansen, zoals God dat heeft ge wild en zolang God dat wil. In menig opzicht was 1954 voor ons, voor onze gemeente, voor ons land, een gunstig jaar; we mogen ons verheugen in een nog immer groeiende welvaart, in steeds no beter wordende materiële omstan digheden en we mogen deze winst voegen bij het credit van onze in spanning, onze moeite, daarbij ech ter niet nalatend de totstandko ming van deze winst te analyse ren, om aldus in staal te zijn, het volgende boekjaar van het leven nog gunstiger - resultaten te berei ken. Voor het eerst sinds de grote brand van de tweede wereldoorlog beginnen we een nieuw jaar ineen totale vrede, althans een totale af wezigheid van oorlog, want nog steeds niet heeft de mensheid de kunst verstaan de ware vrede te bewerkstelligen, nog steeds niet heeft men de kans kunnen grijpen op de broederschap van alle vol keren; en het nieuwe begrip van de koude oorlog, dat de laatste ja ren is ontstaan, is nog altijd op tal van gebeurlijkheden en toestanden van toepassing. Zullen we in 1955 deze kans wel weten te grijpen? God geve het. En dan, wat hebben wij persoon lijk gedaan met dit jaar, dat thans aan het sterven is? Zijn er ook in ons persoonlijk leven niet veel meer gemiste dan wel benutte kansen; is er ook in ons eigen leven niet heel veel on volkomen gebleven, is er niet heel veel goeds ongedaan en niet heel veel verkeerds wel gedaan? Tot dit besef zullen we altijd, bij iedere jaarwisseling moeten ko men, want we zijn in onze mense lijkheid zeer onvolkomen. Maar nooit mag het verleden ons de toe komst doen vergeten, nooit mag dit verleden, hoe groot in aantal de mislukkingen ook waren, de prach tige nieuwe kansen van de toe komst aan ons oog onttrekken. In tegendeel, het nieuwe jaar moet 'n vastberaden herbeginnen zijn, on danks de wetenschap dat 't slechts bij een pogen zal blijven, dank zij het weten, dat ook 't pogen schoon kan zijn. Dit waren enkele overwegingen, die ons moeten bezig houden „van 't oud in 't nieuw laat het oude er aan meehelpen het nieuwe zalig en gelukkig te doen zijn. God geeft ons 1955 als 'n nieuwe kans, en de kansen die God ons geeft, zijn zeer reëel en gemakke lijk te grijpen. Hij weet echter dat we mensen zijn en daarom zeer on volkomen in al ons doen en laten; maar als Hij bij ons maar de ern stige vastberaden wil aantreft, als Hij maar ons onophoudelijk pogen ziet die kans te grijpen, steeds [c doen wat Hij wil, dan kunnen we verzekerd zijn van Zijn Goddelijke steun, van Zijn Vaderlijke hulp. En dat is een sterkende en ver troostende gedachte. NADRUK OP ECONOMISCH TERREIN Zoals het afgelopen jaar is begonnen met een conferentie van de Grote Vier, d.w.z. Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, zo is ons tegen het eind van dit jaar de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld van een nieuwe conferentie, die dan evenwel onder volkomen andere omstandigheden zal worden gehouden, omdat dan naar alle waarschijnlijkheid West-Duitsland als bondgenoot van de Westelijke mogendheden aan zijn herbe wapening zal zijn begonnen. Op 25 Januari van dit jaar kwamen de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier te Berlijn bijeen en Eden bracht een voorstel ter tafel, dat gedu- la—iki fldidt vcrd«i\. ju&r aLs der baaio van de Westelijke officiële mening heeft gegolden. Eden wilde eerst vrije verkie zingen in geheel Duitsland, dan de sa menroeping van een nationale vergade ring op grond van de uitslagen. Deze vergaderinz zou zich bezig houden met de grondwet. Hierop zou de vorming van een regering voor geheel Duitsland vol gen, die verantwoordelijk zou zijn voor de vredesonderhandelingen. De kieswet zou door de vier bezettende mogendhe den worden opgesteld, en toezicht op de verkiezingen zou worden gehouden door de vier bezetters, al dan niet bijgestaan door neutralen. De Duitse regering zou, na het in werkingtreden van het vredes verdrag, vrij zijn in de keuze van haar hondgenootschappen met het buitenland. Deze voorstellen waren zodanig gefor muleerd, dat zo groot mogelijke garanties aanwezig waren, dat de Oost-Duitse communisten niet op de algemene Duitse regering een invloed zouden krijgen, welke minder prettige gevolgen zou heb ben. Dit was niets voor Molotof, de Rus sische minister van buitenlandse zaken, dit met andere voorstellen kwam, die na tuurlijk helemaal niet in overweging kon den worden genomen. Verder is men dan ook op deze conferentie niet gekomen. Naast Duitsland stond ook Oostenrijk op de agenda. Om zijn goede wil te to nen gaf het Westen Rusland in alles zijn zin, doch Molotof kwam met een nieu we voorwaarde: handhaving van de be zetting totdat het vredesverdrag met Duitsland getekend zou zijn, d.w.z. uit stel tot Sint Juttemis. Het Verre Oosten. Van een bespreking van de algemene cnwapeningskwestie met communistisch China als vijfde aan tafel, herhaaldelijk door Molotof naar voren gebracht, is niets gekomen. Amerika heeft commu nistisch China nog steeds niet erkend en wenst het niet te beschouwen als een land waarmee men over ontwapening in het algemeen kan praten. Iets anders was een regeling van bestaande conflic ten, zoals in Korea en Indo-China. Van daar dat men het eens kon worden over een nieuwe conferentie over het Kore aanse en Indo-Chinese vraagstuk, die op 26 April te Genève zou worden geopend. Het was Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, van het grootste belang geworden om tot een regeling te komen in Indo-China, waar de oorlog nu al zeven jaren aan de gang was met als enig resultaat een voortdurend sterker v/orden van de communisten, die vanuit China bevoorraad werden. Bidault had te zeer gerekend op de eenheid van het Westen, maar de nood toestand bij Dien Bien Phoe had gede monstreerd, dat hij zonder noemenswaar dige kaarten in handen had zitten bluf fen. De communistische eisen waren hoog. Inwilliging zou nagenoeg geheel Vietnam in hun handen gebracht heb ben, terwijl zij ook de erkenning van de communistische tegen-regeringen in Laos en Cambodja wensten. Tenslotte kwamen de partijen al vrij dicht bij elkaar wat de wapenstilstand betreft, maar het werd duidelijk, dat de communisten de zaak probeerden te rek ken. Het was midden Juni geworden toen de regering van Laniel, na een bewind van ongeveer een jaar, viel, omdat de Nation. Vergadering haar wens een de bat over Indo-China 'uit te stellen niet inwilligde. Na enkele dagen was er al een nieuwe regering onder Pierre Men- dès-France, een van de scherpzinnigste critici van de Franse politiek. Mendeès-France, die in 'n wonder baarlijk korte tijd met grote meerderheid het vertrouwen van de Kamer had ge kregen en snel een regering had samen gesteld, waarin hij zelf als ministér van buitenlandse zaken optrad, maakte zijn aanblijven afhankelijk van het bereiken van overeenstemming in Genèv. Wan neer hij op 20 Juli geen wapenstilstand in zijn zak had, zou hij aftreden. 7 oen bleek met de communisten wel tot een accoord tc kcaicr. tt zijn cn ai mag* mm niet uit het oog verliezen, dat Frankrijk en de vrije wereld in Indo-China een zware nederlaag hebben geleden, de overeenkomst was nog het beste wat te bereiken viel. Mendès-France. Toen Mendès-France in Juni aan het roer kwam, stelde hij zich een drieledige taaka. het sluiten van een wapenstil stand in Indo-China, zonder welke het niet mogelijk zou zijn een rol van belang te spelen in Europa: b. het vinden van een weg uit de Europese impasse, waar in Frankrijk door de aarzelingen over de E.D.G. was gekomen, en c. als basis van Fi ankrijks positie in Europa het verkrij gen van een economisch herstel. En daar tussen door doken nog de Tunesische en de Algerijnse kwestie op. In Tunesië wist Mendès-France door de belofte van interne autonomie een einde te maken aan de heersende terreur en in Algerije belette de vaste hand uitbreiding van de haard van onrust. Wat het economische herstel betreft, kreeg de premier tot 1 April de volmachten waar hij om ge vraagd had. De E.D.G. Maar dan nu Europa. In Mei 1952 hadden de regeringen van Frankrijk, Ita lië, W.-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg het verdrag van het Euro pese leger ondertekend. Maar gedurende de twee jaren, waarin de andere parle menten het verdrag van het Europese leger hadden goedgekeurd, aarzelde iede re Franse regering opnieuw het verdrag ook maar bij het parlement in te dienen, omdat er daar zo'n sterke tegenstand tegen bestond. Er was geen meerderheid voor de E.D.G., maar geen van de voor gangers van Mendès-France had hieruit de consequentie durven trekken, be vreesd voor buitenlandse (vooral Ame rikaanse) reactie en voor de binnenland- Se, die vermoedelijk geleid zou hebben tot de onmogelijkheid een regering te vormen, omdat in geval van verwerping de voorstanders uit de regering zouden blijven en in geval van aanneming de te genstanders. Op deze manier zou geen enkele meerderheid mogelijk zijn. Men dès-France heeft evenwel aangetoond, dat deze vrees ongegrond is gebleken, maar dat was vooral ook daaraan te danken, dat het programma van Mendès- France meer omvatte dan alleen de kwes tie van de E.D.G. De E.D.G. vergiftigde alle verhoudin gen in Frankrijk en terecht oordeelde Mendès-France, dat dit struikelblok uit de weg moest worden geruimd vóór het economisch herstel goed kon worden aangepakt. Een poging zijnerzijds om de E.D.G. door wijzigingen voor de tegen standers aannemelijker te maken mis lukte De Gaullisten in zijn regering na men ontslag en dè andere landen bleken er op de conferentie van Brussel, die half Augustus werd gehouden, niet van te willen weten omdat aan het supra nationale karakter te veel afbreuk werd gedaan, terwijl in het Franse voorstel om alleen de troepen in de z.g. dekkings- zónes (d.w.z. Duitsland) te integreren te veel weg had van discriminatie ten op zichte van Duitsland. Mendès-France hield daarop zijn be lofte en bracht de E.D.G. ongewijzigd voor de Nationale Vergadering, die er zich tegen uitsprak. De West-Euro pose Unie Nu kwam de beurt aan Eden, om zijn grote bemiddelende gaven te gebruiken, begin September reisde Eden de Wes telijke hoofdsteden af met een nieuw pian, waarvan Frankrijk overigens vol gens sommigen het vaderschap zou kun nen opeisen. Dit plan voorzag in een uitbreiding van de Westelijke Unie (een bijna vergeten bondgenootschap, dat in 1948 gesloten was tussen Frankrijk, En geland en de landen van de Benelux) met West-Duitsland en Italië. Deze Westelijke Unie zou als een soort ver waterde E.D.G. zonder supranationaliteit dienst kunnen doen. Op 28 September kwamen negen mogendheden (Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, de Ver. Staten en Canada) te Londen bijeen om de kwestie te bespreken. Na enkele dagen, waarin Engeland be langrijke toezeggingen had gedaan, wa ren de ministers het eens geworden. Het Brusselse verdrag van de Westelijke Unie werd uitgebreid en versterkt, zo dat het toch nog de basis zal kunnen worden voor een grotere eenwording van Europa. Voordat de overeenkomsten te Parijs in definitieve vorm werden gegoten schonk de Franse Nationale Vergade ring Mendès-France met 350 tegen 113 stemmen en 160 onthoudingen haar ver trouwen in zijn beleid. Van belang was vooral de socialistische steun, die eerst onzeker was in verband met het grote aantal socialisten, dat voor integratie was. De toekenning van een loonsver hoging door de regering noopte echter de gehele fractie, gedreven door de afde lingen overal in het land, voor de rege ling te stemmen. Op 23 October werden de accoorden Gaarne wensen w(j U en hopen ook dit jaar Uw LEDERWAREN, HANDSCHOENEN EN SIERKUNST te mogen verzorgen. KOCHT U AL \an Parijs getekend, bestaande uit een overeenkomst om de bezetting van W.- -- •'♦s'and te beëindigen, Duitsland tot de NAVO toe te laten en de Westeuropese Unie uit te breiden met Duitsland en Italië, welk laatste land al lid van de NAVO was. Daarbij aansluitend een Fians-Duitse overeenkomst over Saar land, dat een Europees statuut in het kader van de Westeuropese Unie zal kiijgen. Een referendum in Saarland zal dit moeten bekrachtigen en dan is de kwestie afgedaan tot een vredesverdrag met Duitsland komt, tenminste theore- irch, want dit accoord over Saarland heeft in Duitsland veel verzet gewekt bij de partijen, die nationalistische leuzen voeren (zoals de sociaal-democraten, li beralen en de Duitse partij) en Adenauer verwijten Saarland prijs te hebben gege ven. Een Positief Resultaat. Wanneer men de Europese politiek van dit jaar overziet, komt men tot een positief resultaat. Uit de erkenning, dat op de weg van integratie en supranatio naliteit niet voortgegaan kan worden, hoe betreurenswaardig dat ook is, is 'n nieuwe samenwerking gegroeid op wat me'er ouderwetse grondslag, maar, en dat is een belangrijk winstpunt, met mede werking van Engeland. Bovendien werd het gevaar afgewend, dat Amerika zou overgaan tot wat minister Dulles „een uiterst pijnlijke herwaardering" van de Amerikaanse buitenlandse politiek had genoemd, die door sommigen werd uit gelegd als een eenzijdige oriëntatie op Duitsland, door anderen als het streven naar een z.g. periferische verdediging, een verdediging 'van Europa vanuit die randgebieden Engeland en Spanje, met prijsgeving van grote delen van het vas teland. Rusiands houding. Het is begrijpelijk, dat Rusland deze ontwikkeling met lede ogen aanzag. Want slechts bij verdeeldheid en zwak te van Europa zou het kunnen winnen zonder nu direct een oorlog te ontkete nen. Op de conferentie van Berlijn in het begin van het jaar had Molotof zich al alle moeite gegeven de E.D.G. in de grond te boren, in de loop van het jaar stapelden zich vriendelijke woorden aan de ene kant en bedreigingen aan de an dere kant op. Steeds vaker werd er op gewezen, dat een vreedzaam naast el kaar bestaan van Oost en West heel goed mogelijk zou zijn, in de Ver. Na ties deed de Sowjetunie inzake de ont wapening enige concessies, die de kern van de zaak evenwel niet raakten, en de gehele Russische toon werd vriende- liiker. Dit moest in de Westelijke landen de indruk wekken, dat de herbewapening van Duitsland overbodig en zelfs ge vaarlijk zou zijn. Op dit gevaar werd dreigend gewezen op de conferentie, die Molotof eind November te Moskou bij eengeroepen had. Toen de Westelijke en neutrale landen de uitnodiging afsloegen, liet men haar doorgaan met slechts de satellieten als deelnemers. Besloten werd een gemeen schappelijk opperbevel voor het Ooste lijke blok in te stellen en Oost-Duitsland te bewapenen voor het geval de accoor den van Parijs werkelijkheid zouden worden. Op deze overigens vrij lege argumen ten heeft Mendès-France in een rede tot de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die hij bij zijn bezoek aan Ca nada en Amerika heeft toegesproken, op knappe wijze geantwoord. In deze zelfde rede nodigde Mendès-France Rusland, Amerika en Engeland uit voor een be spreking te Parijs in Mei, wanneer de accoorden in veilige haven zouden zijn. Maar Moskou was er snel bij te verkla ren, dat na ratificatie van de Parijse ac coorden van overleg geen sprake meer kon zijn. I De vriendelijke toon, die op het ogen blik uit Moskou klinkt, is vooral op te merken tegen Zuidslavië. Op het Krem lin worden zelfs heildronken uitgebracht op Tito en met alle landen achter het IJzeren Gordijn onderhoudt Zuidslavië nu weer handels- en politieke betrekkin- gen. Opmerkelijk was ook, dat Rusland de overeenkomst erkend heeft, welke Italië en Zuidslavië begin October over Triëst sloten. Tito laat zich overigens niet van zijn uitgestippelde koers afbrengen, zijn vol doening over de dit jaar tot een militair pact uitgebreide Balkanbond is oprecht en Tito ziet zelfs de mogelijkheid van samenwerking van deze Balkanbond met de nieuwe West-Europese Unie. Belangrijk is in dit verband de ont wikkeling van de toestand in Egypte, die door de overige Arabische landen wordt afgewacht. In Egypte zijn verscheidene groepen, die niet tevreden zijn. De fanatieke Mo hammedaanse Broederschap b.v. acht het accoord met Engeland verraad, om dat de mogelijkheid open is gehouden, dat Engeland in geval van oorlog of be dreiging van een van de Arabische lan den en Turkije, weer de beschikking zal krijgen over de basis, die door particu liere Engelse ondernemers intact zal worden gehouden. De Broederschap heeft zelfs een moordaanslag op premier Nasser laten plegen, die hierin zijn kans schoon zag de Broederschap aan te pak ken en er tevens gebruik van heeft ge maakt om generaal Naguib van zijn functies te ontheffen. Een belangrijke factor tot stabilisatie in het Midden-Oosten is ook, dat de Perzische olie, na lange onderhandelin gen met een nieuwe internationale maat schappij, weer is gaan vloeien, waar door de vrees voor een perzisch ban kroet is verdwenen. Ernstige zorgen. Ernstiger zorgen heeft dit jaar Zuid- Oost-Azië gewekt. Wij hebben al ge wezen op de versterkte positie van de communisten in Indo-China. De aan grenzende landen als Siam en Birma zijn zwak en zullen aan een sterkere druk bloot komen te staan. Dit is voor de Amerikaanse regering aanleiding geweèst te streven naar de vorming van een an ti-communistisch blok in Z.-Oost Azië. Ondanks veel moeilijkheden heeft Dul les toch zijn zin gekregen. In September 'werd te Manilla het verdedigingsverdrag voor Zuid-Odst-Azië getekend door de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Au stralië, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Pakistan en Siam. In aansluiting op dat verdrag is begin December een afzon derlijk verdrag tussen de Ver. Staten en de nationalistische Chinese regering op Formosa gesloten. Dit afzonderlijke ver drag was nodig omdat de andere landen Tsjiang Kai Sjek niet meer erkennen. De toestand in China keinen wel zeer veel gemeen hebben met de rechtse democraten. En de gematigden van beide partijen vormen de meerder heid. Er zijn zelfs waarnemers, die Ei senhowers positie nu gemakkelijker ach ten dan voorheen. In het Vaticaanm In Rome zijn er dit jaar ook weer en kele zeer bijzondere gebeurtenissen ge weest, waarvan we vooral noemen de heiligverklaring van Paus Pius X, een feit dat met buitengewoon grote luister is gevierd. De laatste maanden heeft de hele Rooms Katholieke wereld met groot mee leven de gezondheidstoestand van Z.H. Paus Pius XII gevolgd. Aanvankelijk vreesde men het ergste, maar gelukkig is er vooral de laatste weken een ver betering gekomen in de toestand, hoewel de H Vader de sluiting van het Maria- jaar zelf niet kon bijwonen, en zich met Kerstmis moest beperken tot een korte boodschap. Dit verdrag met Tsjang geeft een af bakening van de Amerikaanse veilig- heidsgrens. Het verdrag vermijdt grote risico's en is zuiver defensief gedacht. Van steun aan Tsjiang om naar het vasteland terug te keren is geen sprake. Deze ontwikkeling in de buitenlandse politiek van de Amerikaanse republikein se regering, heeft de woede van de rech tervleugel van de republikeinse partij op gewekt, die het liefst met Tsjang het regime van Peking te vuur en te zwaard zou willen uitroeien. De ruzie in de par tij liep op het einde van het jaar zo hoog. dat van een scheuring werd gesproken, maar ook deze soep zal wel niet zo heet gegeten worden. De lachende derde is de democratische partij van oud-presi dent Truman, die bij de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en een derde van de Senaat in deze beide Kamers van het Congres in November de meerderheid op de republikeinen wist tc veroveren. President Eisenhower moet nu dus twee jaren regeren met «en meer derheid van politieke tegenstanders in het Congres. Dit is evenwel minder tra gisch als men bedenkt dat de gematigde democraten, evenals de rechtse republi- Conclusle. Wanneer men het wereldgebeuren overziet, valt te constateren dat in zo verre van een ontspanning sprake kan zijn, dat het gevaar voor een oorlog verminderd lijkt. De koude oorlog, de strijd tussen de ideologieën van Oost en West, zal evenwel blijven aanhouden en naar het zich laat aanzien wat meer van militair en politiek gebied naar eco nomisch terrein worden overgebracht. In West-Europa is de droom van de inte gratie en een verenigd Europa vervlo gen, maar de leemte is opgevuld door de West-Europese Unie, die de federalis ten weliswaar niet bevredigt, maar die toch als een positieve factor moet wor den gezien. Er mag tevredenheid heer sen omdat men uit bet slop is gekomen. Een grote tegenslag blijft echter de ont wikkeling in Indo-China. (Nadruk verboden) Dames, Uw keus kan niet •^moeilijk zijnl Dank zij Witte Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zien I Ze verdrijven pijn en lusteloosheid en zijn onscha* delijk voor de maag I Een- maal geprobeerd zorgt U ze» ker ze altijd in huis te hebben. Ook in tablet- en cachet-vorm. it Vraagt Uiv Apo theker oj Drogist I FRANSE ASSEMBLEE AANVAARDT DUITSLAND ALS NATO-LAND. De Franse Rationale Vergade ring heeft Maandagavond de toe lating van West-Duitsland tot de NATO goedgekeurd met 289 tegen 251 stemmen. Maar niet dan nadat zowel de Amerikaanse als de En gelse regering hadden gedreigd, Duitsland te herbewapenen buiten Frankrijk om en nadat premier Mendès-France de weerspannige afgevaardigden met alle overre dingskracht tol rede had trachten te brengen. Hij wendde zich daar bij vooral tot diegenen, die onder handelingen met Rusland wensen vóór de ratificatie der Parijse Ac coorden. En hij bezwoer hen, dat verwerping van deze Accoorden dergelijke onderhandelingen moei lijker zou maken dan ooit. Voor Mendès-France is het moei lijk besluit van de Nationale Ver gadering nog slechts een voorlopi ge overwinning. De zwaarste strijd ligt nog vóór hem. De Nationale Veradering moet nog ten tweeden male stemmen over het werkelijke verdrag van de Duitse herbewape ning, dat Vrijdag j.l. met 280 tegen 259 stemmen verworpen werd. Het is dit eerste artikel van de Parijse Accoorden, dat in het Palais de Bourbon het meeste verzet ont moet en waaraan de minister-pre sident eveneens de vertrouwens kwestie heeft verbonden.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 17