EEN JAAR VAN VOORSPOED LIGT ACHTER ONS. Kaleidoscoop van tal van gebeurtenissen De Langstraat in 1954. WAALWIJK. KAATSHEUVEL 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN ZATERDAG 1 JANUARI 1955 2 BINNENLANDS JAAROVERZICHT. Woning nood Droeve Balans. Deltaplan. Ons Vorstenhuis Cijfers en feiten. Beroering. Loonrondes. Ter Stembus. Goede Vacantie. Toegenomen Welvaart. Nationaal gezien is liet jaar '54 een zeer voorspoedig jaar ge weest. Wie na rustige overweging alle gebeurtenissen de revue laat passeren, zal niet tot een andere conclusie kunnen komen. Nederland heeft een jaar van grote bedrijvigheid achter de rug, waarvan een groot deel van de bevolking de vruchten heeft geplukt. Het jaar 1954 heeft de materiële gevolgen van de oor log en van .lc watersnood grotendeels overwinnen. Op zichzelf is dit niet louter een nationale verdienste, maar een gevolg van de overspannen hoogconjunctuur, die wij thans beleven. Dit al les neemt natuurlijk niet weg, dat ook dit jaar zich weer feiten hebben voorgedaan, die ons diep hebben geschokt. Gelukkig werden we gespaard voor ontzaggelijke rampen, die vele lan den in de wereld hebben getroffen. En Nederland, dat weet wat watersnood betekent, heeft zich bij de leniging van de nood in die verschillende landen van zijn beste zijde getoond door het schenken van grote geldbedragen. Wie goed doet, goed ont moet, zo luidt het gezegde. En het was dan ook logisch dat liet Nederlandse volk, dat in 1953 zo zwaar getroffen werd door de stormramp, en dat daarvoor uit het buitenland zoveel me deleven ontving, nu ook diep in de beurs tastte. De balans over het jaar 1954 wijst dus in een gunstige richting. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit, want het nieuwe jaar was nog niet begonnen, toen de mededeling bekend werd dat een van de grote Nederlanders was overleden. Op 1 Januari 1954 werd de treurige ma re alom bekend: Dr. Albert Ples- man is niet meer. De stichter en president-directeur van de K.L.M., de promotor van de Nederlandse burgerluchtvaart, overleed op Ou dejaarsavond om half tien, op 64- jarige leeftijd, in een Haags zieken huis. Hij was de man, die het idee kreeg om vliegtuigen niet alleen te gaan gebruiken voor oorlogsdoel einden, maar ook voor het vervoer van passagiers, vracht en post. „Aldus kan dit vliegen, dat een hel is, een hemel worden", waren zijn historisch geworden woorden. Zijn verscheiden was voor heel ons volk een gevoelig verlies. Minister president Drees heeft daarop ge wezen in zijn herdenkingswoord op Nieuwjaarsdag. Maar de K.L.M. moest verder. De voormalige chef luchtmachtstaf, lt.-generaal I. A. Aler, werd op 10 Maart benoemd tot president-directeur van dit gi gantische bedrijf, dat zich nog steeds beweegt in opwaartse rich ting. De vervoerscijfers van deze maatschappij zijn werkelijk fantas tisch. In 1953 heeft Schiphol ruim 565.000 K.L.M.-passagiers mogen begroeten. Dat was vergeleken bij 1952 een stijging van 16%. Ook het goederenverkeer profiteerde van deze ontwikkeling, terwijl het aan tal vluchten in het handelsverkeer steeg van 29.252 in 1952 tot 31.134 in 1953. Dit jaar waren er echter ook ern stige tegenslagen. Op 24 Augustus stortte het K.L.M.-toestel de „V il- lem Bontekoe" met 21 personen aan boord 5 km ten Noorden van Bergen in zee. Passagiers en be manning kwamen om. En enige dagen later, op 5 September, ver ongelukte de Super Constellation „Triton" in Ierland. Van de 46 pas sagiers en de 10 bemanningsleden zijn 28 personen om het leven ge komen. Zo heeft de K.L.M. in 1954 grote tegenslagen ondervonden. Maar het pleit voor de vitaliteit van dit bedrijf, dat het vertrouwen in de K.L.M. ongeschok is geble ven. Voor hen, die van cijfers houden zijn de eerste maanden van 't jaar altijd bijzonder interessant. Dan komen de statistische gegevens los. Zo kregen we ook nu weer nieuwe cijfers over het bestaande woning tekort. Daaruit blijkt, dat we in het begin van 1954 met een tekort za- en van 263.000 woningen. In 1953 was het tekort met 16.000 percelen ingelopen, hetgeen al een verbete ring betekende vergeleken bij 1952 toen het tekort slechts 13.000 wo ningen minder werd. Het jaar 1954 zal echter blijken beter te zijn ge weest dan 1953. Het is wel zeker dat er dit jaar 65.000 woningen ge bouwd zijn, maar gezien de toene ming van het aantal huwelijken, mag men niet verwachten dat het woningtekort nu wel spoedig op geheven zal zijn. De derde Februari was een offi ciële herdenking van de waters noodramp. Vele officiële redevoe ringen zijn er gehouden en terecht wees dr. Drees er op, dat onher stelbaar voor velen blijft het ver lies van man of vrouw, zoon of dochter. En daarom zal ons volk alles doen om de herhaling van zo'n ramp te voorkomen. Eerst in de loop van 1954 werden de juiste schadecijfers, opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bekend. Niet minder dan 1795 per sonen kwamen in de woedende golven om, veertig overleden later ills gevolg van de ontberingen. De ramp heeft dus 1835 slachtoffers gekost, waarvan er nog 144 wor den vermist. Door de overstroming werden 20.154 ha cultuurgrond buiten ge bruik gesteld. Berekend wordt dat dit een oogstverlies van 18.500 ton tarwe, 32.100 ton vlas, 279.000 ton consumptieaardappelen en 567.000 ton suikerbieten ten gevolge had. In verschillende gebieden kon echter de zomergerst weer worden ingezaaid. Deze bracht een oogst van 17.400 ton op. In het rampge bied was een achterstand in de vee stapel ontstaan van ruim 27.000 runderen, 2000 varkens en 64.000 kippen. Aan landbouwgronden, nij verheid, handel, bankwezen, voor raden, verkeer, woningen en boer derijen werd een schade van her- stelkosten toegebracht van 499 mil- lioen gulden. Daarbij komt 'n scha de van 396 millioen gulden aan dij ken, wegen, kunstwerken, scholen, kerken, raadhuizen en kleding, zo dat hel totaal der schade 895 mil lioen gulden bedraagt. Niet minder dan 11.315 arbei ders hebben direct in dienst van Waterstaat gewerkt aan de dichting van de dijken, n.l. 5000 op Schouwen en Duiveland, 2815 in de rest van Zeeland en 3500 in Zuid-Holland. Verwerkt werden in 't rampgebied 17 min. zandzakken, 17.370.000 kub. me ter zand, 1.200.000 kub. meter klei, 503.500 zinkstukken, 3 min. bossen rijshout, 919.400 ton stort- stecn, 100.000 ton asphaltbeton en 493 caissons. Van groot belang waren dan ook de conclusies van de Delta-com missie die op 16 Maart j.l. versche nen. Uit het rapport van deze des kundige commissie blijkt, dat uit het oogpunt van veiligheid de af sluiting van de zeegaten tussen de Rotterdamse Waterweg en de Wes- ter-Schelde verre te verkiezen is boven de versterking van de be staande dijken. Volgens de com missie is het mogelijk dit werk in een periode van 20 a 25 jaren uit te voeren. De kosten worden ge raamd op iy2 a 2 milliard gulden. Maar laten we terugkeren tot 4 Februari. Toen kwam er een Ko ninklijk Besluit, waarbij drie nieu we commissarissen der Koningin werden benoemd met ingang van 1 Juli d.a.v. In Noord-Holland kwam dr. M. J. Prinsen (secreta ris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken) dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk vervan gen. In Utrecht kregen we in de plaats van de heer M. A. Reinalda een man, afkomstig uit de land- bouwwereld, mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, ter wijl mr W. A. Offerhaus, notaris in Groningen, de opvolger werd van dr. E. H. Ebels. Half Februari keek de gehele middenstand met belangstelling uit naar de middenstandsnota van minister Zijlstra en staatsecretaris Veldkamp. Dat was het eerste offi ciële stuk, waarin cijfers werden verwerkt over de positie van onze middenstanders. Uit deze cijfers is overduidelijk het belang van de middenstand gebleken. En daaruit is het te verklaren, dat van Rege ringswege het standpunt is inge nomen, dat voor deze groep hel pende maatregelen dienen te wor den genomen. Zijno Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard deed op 1 Maart van zich spreken door een drieweekse reis naar de Verenigde Staten te maken. Op zichzelf was dit niets bijzonders, maar toen bekend werd dat hij in een Sabre-straaljager de geluidsbarrière had doorbroken, kwam hij eerst goed in het nieuws. Prins Bernhard is onze beste ambassadeur. Door zijn vele reizen naar het buitenland vertegenwoor digt hij ons land op een wijze, zo als niemand anders dat kan doen. Steeds zoekt de Prins naar afzet gebieden voor onze industrie. De Koningin en de Prins hebben dit jaar verscheidene vorstelijke personen ontvangen. Zo kwamen op 26 April Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken in ons land voor een officieel drie daags bezoek. Op 8 Juni kwam Prins Bertil uit Zweden, die een kogellagerfabriek in Veenendaal opende. Op 21 Juli waren de Fran se president en Mevrouw Coty gas ten op het Paleis op de Dam. Op 12 Augustus begroette het Neder landse volk Koning Haakon en op 3 November j.l. kwam Keizer Haile Selassie I van Ethiopië, vergezeld van zijn zoon, de hertog van Har- rar, en diens echtgenote, Prinses Sarah, in ons land aan. Het statie- bezoek van deze onvermoeibare Keizer duurde het langst, n.l. vier dagen. De maand Maart was overigens de maand van plannen. Niet alleen het Delta-rapport werd gepubli ceerd, maar ook het advies van de Sociaal-Economische Raad over de komende definitieve ouderdoms voorziening. Nog in het begin van 1955 krijgen we een definititf wets- ontwerp, dat de Noodwet Ouder domsvoorziening moet vervangen. Zeker is, dat het komende ontwerp gebaseerd zal zijn op de verzeke ringsgedachte, zodat practisch ie dereen premie moet gaan betalen. Een uitzondering is in dit advies gemaakt voor de zelfstandigen, die minder verdienen dan 2000. Wy gaan op de techniek van dit advies niet in; wij stellen slechts vast, dat het juist op tijd is geko men, want Nederland veroudert sterk. Op 1 Juli '54 hadden we 10.609.154 inwoners. Het bevolkingsaantal neemt dffs nog steeds toe. En tege lijk worden we ouder. Op 31 De cember 193() was 6% van de bevol king 65 jaar of ouder, thans heeft Nederland een aantal bejaarden van 8% bereikt en op 1 Januari 1970 zal 11 van de bevolking bo ven de 65 zijn. In absolute cijfers uitgedrukt: het aantal bejaarden dat op 1 Januari 1952 815.000 be droeg, zal op 1 Januari 1980 tot 1.452.000 zijn gestegen. Een ko mende ouderdomsvoorziening kan dus geen luxe zijn. Het besluit van het NW op 17 Juli 1954 om de gereglemen teerde samenwerking in de Raad van Vakcentralen op te zeggen, veranderde daar niets aan. Dit be sluit, dat genomen werd naar aan leiding van de debatten over hel Mandement van het Nederlandse Episcopaat, heeft veel stof doen opwaaien in de kringen der werk nemers. Maar de brochures van de NVV-secretaris Roemers en van de CNV-voorzitte Rurppert, die in de laatste maanden van dit jaar ver schenen, waren op zulk een toon geschreven, dat er een verwach ting is, dat de drie vakcentrales toch weer dichter bij elkaar zullen komen. Dat is te hopen, want juist de samenwerking van de drie ar beidersorganisaties met de werk geversverbonden heeft zegenrijke gevolgen gehad voor onze econo mie. Weliswaar is het aantal sta kingen de laatste tijd iets toegeno men, maar van verontrusting kan geen sprake zijn. De laatste offici ële jaarcijfers dateren uiteraard van 1953. Toen beleefden we 58 werkstakingen waaraan ruim 11000 werknemers deelnamen. Dat is niet noemenswaard. In 1952 beliep het aantal stakingen 38 met 3500 ar beiders. Twee loonrondes hebben we dit jaar gekregen. We kregen 5 op 1 Januari en een vergunning voor 6% per 1 October. Deze laatste was een welvaartsloonronde. Maar tegelijk stegen de prijzen. Niet ech ter in de mate waarmee de lonen werden verhoogd. Die stijging wordt veroorzaakt door het buiten lands prijspeil, maar ook door het feit, dat de productiekosten van de Nederlandse industrie in verhou ding met andere landen laag zijn. Men zou gaan denken: hoe vol ler Nederland wordt, hoe meer personen ons land zullen verlaten. Het mag worden toegegeven dat de emigratie nog steeds van belang is. Op 3 Juni j.l. vertrok bijvoorbeeld de 50.000ste emigrant naar Austra lië, die daar hartelijk werd ontvan gen. Het aantal emigranten loopt echter terug. Het totaal zal dit jaar ongeveer 36 a 37.000 bedragen. Dat is 'ruim 3 a 4000 minder dan in 1953 en zelfs 25% minder dan in 1952. Hebben we de woningnood een nijpend probleem genoemd, er is nog een ander vraagstuk, (lat ons aller aandacht moet hebben, n.l. de verkeersveiligheid. Het aantal on gelukken in ons land neemt nog steeds toe. De cijfers over 1953 zul len dit jaar wel weer geslagen zijn. Dat betekent, dat het aantal ver keersongevallen groter zal zijn dan 85.705 of wel 235 per dag. Het to tale aantal weggebruikers, dat in 1953 bij verkeersongevallen werd gedood, bedroeg niet minder dan 1300. Een cijfer dat onrustbarend hoog is. Op 21 April trok Nederland naar de stembus om de leden voor de Provinciale Staten te kiezen. De grootste winst ging naar de Partij van de Arbeid, die nu 181 zetels vergaarde in plaats van 156 in 1950. Maar de KVP ging met een andere eer stryken. Zij werd weer de grootste partij in ons land. Zij behaalde 31.5% van het aantal stemmen. Doch daarentegen viel zij van 189 zetels terug op 186. De A. R. verloor 7 zetels, de C.H.U. 6, de C.P.N. 7, terwijl de V.V.D. gelijk bleef. Veel spanning hebben deze verkiezingen niet opgeleverd, al deden de partijen haar best con clusies te trekken over het al of niet slagen van de doorbraak. Op 23 Juli zijn duizenden naar het Amsterdamse stadion getogen om Billy Graham te horen, de Ame rikaanse Evangelist, die een suc cesvolle tournée door W.-Europa heeft gemaakt. Enkele dagen later waren er weer duizenden in dit stadion. Nu met een ander doel, n.l. om de start van de Tour de France gade te slaan. Het was de eerste maal dat deze monsterwieler- tocht begon op Nederlands grond gebied. Maar intussen speelden zich nog wel andere dingen af. In de Haagse Ridderzaal b.v. werd in een feestelijke bijeenkomst op 26 Juni Prins Bernhard Landscom- mandeur in de orde van Sint Jan. Een paar dagen later haalden de Nederlandse vissers verruimd adem want er was met Rusland een con tract gesloten voor de levering van 150.000 vaten haring. Behoudens de twee ernstige vlieg tuigongelukken en de twee statie- bezoeken van President Coty en Koning Haakon verliepen de va- cantiemaanden Juli en Augustus opmerkelijk kalm. Minister Staf slaagde er in op 13 Augustus een squadron Amerikaanse lucht macht op Soesterberg te krijgen en op 22 Augustus kreeg de veelbe sproken officier van Justitie, mr. F. Hollander, eervol ontslag. Ver der ging Nederland met vacantie. Het toeristenverkeer in ons land door binnenlandse gasten heeft ruim 350 millioen gulden opge leverd, terwijl de buitenlanders J 150 millioen aan deviezen in het laadje hebben gebracht. Nederland komt als vacantieland steeds meer in trek. Over de laatste maanden van dit jaar behoeven we niet veel te zeg gen. Zij liggen nog vers in het ge heugen, al is het opmerkelijk, dat het jaar zonder grote gebeurtenis sen naar het einde is gespoed. Ne derland heeft een rustig jaar ach ter de rug. Een jaar, waarin de welvaart is toegenomen. Als deze ontwikkeling zich voortzet, zullen we ons spoedig geheel hersteld hebben van de klappen die we in de oorlog ontvingen. De Neder landse degelijkheid schijnt weer te zegevieren. Als de conjunctuur niet omslaat, zijn we op weg een rijke natie te worden. In dat geval staat het vast dat de verdere wel vaartsverdeling o.a. door belas tingverlaging en loonsverhoging' een belangrijk punt in 1955 zal worden. Laten we er het besle van hopen. En als nieuwerwetse men sen maar een sigaret opsteken. Of wist u niet dat de sigarenproduc- tie het niet meer haalt bij die van voor de oorlog? 't Is alles sigaret ten wat de klok slaat. Onlangs werd bekend dat in 1953 niet min der dan 10.000 millioen sigaretten zijn gerookt. Dat is vergeleken bij het topjaar 1939 een stijging van 100%. Het shagverbruik loopt te rug. In 1953 verkocht men 9 milli oen kg shag tegen 11 millioen in 1939. Zelfs de pijp moet er aan ge loven. Pijptabak wordt minder ge vraagd. En dat terwijl het aantal studenten in vergelijking met 1938 met 17.000 gestegen is, tot een to taal van 29.000 (Nadruk verboden). In onderstaande regels vindt U het jaar 1954, dat vannacht zal sterven, in enkele lijnen getekend. Het is geen droeve necrolo gie geworden, want tal van gebeurtenissen zijn er geweest die wijzen op een grotere bloei en een grotere welvaart in ons ge west. Enige gebeurtenissen in ieder van de gemeenten van de Langstraat zullen we nog' eens de revue laten passeren; we zullen ons er nog even op bezinnen. Morgen is het Nieuwjaar, is het 1955; dan is alles wat er ge beurde, definitief verleden en mogen we slechts oog hebben voor de nieuwe taak die ons wacht; bij de uitvoering' van die laak echter, zal de gedachte dat we op de goede weg zijn, ons sterken, en zal veel van wat in 1954 werd bereikt, ons een hechte grondslag en een goed uitgangspunt zijn. van de KAB de einddiploma's uit gereikt; op de 26ste was de voor jaarsvergadering van Waalwylcs Belang en maakte men grote plan nen voor het Volksfeest en voor meer overleg bij de organisatie van alle mogelijke evenementen. Op 4 Mei herdachten we de do den; er was de onthulling van een gedenkplaat in het Dr Mollercol- lege, het dodenappèl bij het monu ment, de uitvoering van Mozart's Requiem door Oefening en Ver maak en het Waalwijks Orkest. Op 11 Mei bestond de bouwvak arbeidersbond St. Joseph 35 jaar en vier dagen later werden de di ploma's van de Mater Amabilis- school uitgereikt; het bleek prima te gaan met die school. Op 23 Mei won G. Verhoeven het tweede spoorbaan-criterium, on danks de r^gen, en terwijl op die zelfde dag veel Waalwykse vaders en moeders met de Bond Zonder Xaam naar Zandvoort gingcu. Een bijzondere sportgebeurtenis had er op 12 Juni plaats, toen com binaties van WSG—RKC en Baard wijkRWB met elkaar een onbe sliste strijd aanbonden; in zoverre was die echter niet onbeslist, dat hij duidelijk sprak in het voordeel van een mogelijke combinatie van het Waalwykse voetbal. Nog steeds een vraagstuk, dat eens flink en eerlijk onder de ogen dient gezien Waalwijk begon het jaar in de verwachting van de 15.000ste in woner, maar intussen volgden de gebeurtenissen in deze vitale ge meente zich op. Er was de jaar vergadering van de Kamer van Koophandel, waarbij uit de rede van de voorzitter ons duidelijk werd, dat de Nederlandse Leder en ook de Schoenindustrie nog met moeilijkheden ten aanzien van de huidenmarkt te kampen had den. Er was de gemeentebegroting die een goede reserve liet zien, en En nadat op 2 Februari de paar- tal van belangrijke plannen, denverzekering haar gouden jubi leum had gevierd en alle schaats liefhebbers hun hart hadden kun nen ophalen, ook op het Vredes- plein, hoorden wy op 11 Februari de Nieuwjaarsrede van Burgemees ter Tcyssen, die veel beloften in hield voor de toekomst, en maak ten we ook de begrotingsbehande ling mee. Op 15 Februari werd toen de 15.000ste geboren, het was Jac queline, Jacoba, Johanna Valen- tijn, dochter van P. Valentyn en M. J. Mekënkamp, Paul Krüger- straat 5; 't was een hele gebeur tenis; heel de gemeente leefde mee. DE 15.000e IN WAALWIJK. Op 15 Februari werd in Waalwijk de 15.000e inwoner geboren: Jacqueline, Jacoba, Johanna Valentyn. De geboorteaangifte door de gelukkige vader werd een betekenisvolle plechtigheid. Op 23 Februari togen de KVP-le- den ter stembus, eensgezind een rechte eenheid vormend. De Waal- wijkse candidaten burgemeester Teijssen en J. van Heesbeen kwa men op verkiesbare plaatsen. Op 9 Maart werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe pastorie in Be.soijen, het was het begin van de realisering van een prachtige kern in dit deel van de gemeente. Op 29 Maart werd de laatste gaslantaarn in Waalwijk gedoofd en op de 30e vierde men het 40- jarig jubileum van het Groene Kruis. Op de 1ste April (serieus!) bestond de Nijverheidsschool 12 jaar; het aantal leerlingen was van 64 gegroeid tot 564; 1700 leerlin gen hadden de school bezocht en 1000 diploma's werden uitgereikt. Op die dag besloot de Waalwijk- se Raad ook om de twee weken voortaan markt te houden, ondanks het verzet van middenstandszijde. Op 21 April gingen we naar de stembus; burgemeester Teijssen werd Statenlid, de heer J. v. Hees been werd verdrongen door een twijfelachtige propaganda en het raadselachtige KVP-instituut der voorkeurstemmen. Op 10 April was er een feestver- gadering van St. Willibrordus ge weest en 13 jubilarissen werden er gehuldigd; op de 24e werden aan cursisten van de Sociale School te worden. Anders krijgen we een prachtig Sportpark en geen enkele behoorlijke club. Op 11 Juni stak de afd. Waalwijk van de Ned. Chr. Bouwbedrijfs- bond in het zilver en zilver was ook het feest dat de Besoijense on derwijzeres Mej. Surig' op de 22ste vierde. Een grote dag was ook de 20ste Juni, toen het zwembad Het Hoefs- ven werd geopend met de Bra bantse Kampioenschappen; die dag was er ook een Handbaltournooi van WSC en op de 20ste won Gys Pauw de Ronde van Midden-Bra bant, georganiseerd door 't Waal- wijkse Olympia. Op 6 Juli gingen we met de Ou den van Dagen naar Rooij; 't was plezant, plezanter dan de verre gende kermis op 't Vredesplein. Tijdens deze kermis werd in Be- soijen de prachtige nieuwe winkel van de fa. Zeegors geopend, weer 'n stap naar de totale realisering van het Besoijense uitbreidings plan. Ondertussen werd kapelaan P. Ras van St. Antonius pastoor in Loosbroek en ontvingen we het be richt dat in Waalwijk de Stahl Fi nish Company uit Chicago een be drijf zou vestigen. Op 26 Juli werd de heer L. van Roosmalen gehuldigd omdat hij 25 jaar in gemeentedienst was en op 3, 4 en 5 Augustus was er een zeer goed geslaagd ziekentriduum. Op 4 Augustus werd Pastoor Dr. van den Hurk benoemd tot waarnemend deken en op 9 No vember volgde zijn benoeming tot deken van 't dekenaat Waal wijk, als opvolger van deken van den Brekel uit Kaatsheuvel. De parochie St. Jan en heel Waal wijk was zeer ingenomen met de ze benoeming. Op 15 Augustus was er 'n pracht tig geslaagd Volksfeest van Waal wijks Belang dat naar meer smaak te en op diezelfde dag won P. van Steenvoorden de Ronde van Sint Antonius, georganiseerd door Le onora. 23 Augustus vierde de grote Van Haren-familie 'l zilveren bestaans- feest van de N.V. Ivo van Haren'» Schoenfabrieken; er was een ge weldige belangstelling. Van 14 tot en met 18 September hielden de Waalwijkse middenstan ders hun binnenmarkt en op 15 September werd Tiny v. d. Heij den gehuldigd als de zilveren on derwijzer van de openbare school. Op 23 September was er weer 'n zakenjubileum, toen de C.V. Leder- fabriek L. Mombers 100 jaar be stond; ook hier 'n prachtig feest. 29 September vierde men in Baardwijk het zilveren jubileum van de St. Clemensschool en van de onderwijzers de heren G. Velt- man en G. Smits; twee dagen te voren xette men de Kamer van Koophandel in de bloemen, toen die 75 jaar bestond en toen de staatssecretaris Dr. G. Veldkamp het nieuwe gebouw aan de Wilhel- minastraat opende. Op 10 October openden de R.K. Verkenners officiëel hun nieuwe hoofdkwartier en een dag later vierde G. van Loon's Importmaat- *s chap pij N.V. haar 200-jarig be staan, een feest dat niet meer ver geten zal worden. 16 October werden de poorten van King' Lumber's Paleis geopend, de actie bracht ruim 400() gulden op voor de Waalwijkse charitatie ve verenigingen, en bovendien ver schafte ze velen enkele dagen een groot genoegen. Een belangrijke datum was ook 22 October, toen de Contactgroep voor Handel en Industrie werd op gericht en ook 30 October, toen op de verjaardag van de bevrijding Waalwijks Belang namens de ge- meentenaren de gemeente een ge schenk aanbood, bestaande uit een buste van H. M. de Koningin, ver vaardigd door Theo van Delft. Op 21 November landde Sinter klaas veel te laat per helicopter op het Vredesplein en op de 27ste opende Helmitin nieuwe magazij nen en kantoren. Op 25 November was de ^Vaal- wykse Raad voor een zeer bijzon dere vergadering bijeengekomen men besloot de polders watervrij te maken, de kermis definitief naar het Vredesplein te doen verhuizen, terwijl men ook al druk over ver korting praatte; belangrijke beslui ten nam men ten aanzien van het kleuteronderwijs, en men zou 84 woningen gaan bouwen in de St. Antoniusparochie; tenslotte was er 23 December nog een raadsverga dering, waarin het aantal maatre gelen dat ten Noorden van Waal wijk genomen diende te worden, werd gecompleteerd; het was een vergadering met 46 agendapunten: een beeld van 't vele dat in Waal wijk gebeurt en nog te gebeuren staat. Kaatsheuvel begon het nieuwe jaar met een Boerengezinsdag, die een buitengewoon succes werd en Bel Canto begon met een nieuwe voorzitter, die 6 Februari werd ge ïnstalleerd; het was de heer H. Hoynk van Papendrecht. Op 21 Februari was er de Zan gersdag van de Dekenale Koren- bond e?i op de 24ste van die maand kwam de raad in vergadering bij een en besprak het plan om Bern- dijk en Kaatsheuvel aan elkaar te doen groeien. Op 10 Maart kwamen de vroe de zonen in een jeugdgemeente- raad bijeen en op 18 April, eerste Paasdag, gingen de poorten van de Efteling weer wagenwijd open om de schatten van het sprook-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 18