1954waó vcor c^aa^wyk Waalwijkse en Langstraatse Courant t jaar van de plannen. ALGEMENE BERICHTEN ^Burgemeester teijssen koopt op een voorspoedige realisatie ervan BALANS van c~lÜaalwijkó culturele leven. i STRAALJAGER NEERGESTORT. ZATERDAG 1 JANUARI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 1 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2UU2. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Waalwijk breidt zich uit naar het Noorden Heel veel werken hebben we in dit jaar op stapel gezet, zei burge meester Teijssen ons, al moet men hierbij wel aanstonds in acht ne men, dat verschillende plannen nog andere fasen moeten doorlo pen dan die van liet gemeentelijk bestel. Ik denk dan aan de besluiten, de zeer talrijke en zeer ver reikende besluiten, die we dit jaar genomen hebben ten aanzien van de proble men, die liggen ten Noorden van de Winterdijk, in het kader van de watervrijmaking' van de polder en de nieuwe provinciale weg. In de laatste vergadering is het sluitstuk van dit complex van be sluiten aangebracht; maar deze plannen moeten nog elders, met name bij Gedeputeerde Staten en gedeeltelijk ook op het departe ment de revue passeren. Maar we kunnen goede hoop hebben, aldus de burgemester, dat er in 1955 al beduidende werken van stapel ko- 1114111. Inderdaad, zei hij op een op merking die we maakten, dat er toch eigenlijk al aan de provinci ale weg begonnen had moeten wor den dit jaar, inderdaad zou er al aan begonnen zijn, als we de werk zaamheden zelf niet hadden opge houden. En dan vertelt hij, hoe het gemeentebestuur heeft weten te be reiken, dat eerst begonnen zal worden aan de watervrijmaking van de buitenpolders, vooraleer men aan de werken van de nieuwe provinciale weg en wat daarom heen van gemeentewege is gepland begint. De watervrijmaking is im mers van primair belang. En zodoende heeft men ook we ten te bereiken, dat al de werken in de buitenpolder en dat zijn er vele, zoals wel gebleken is uit de vele raadsbespreking'en die hieraan waren gewijd door de provinciale waterstaat in één groot verband kunnen worden uitge voerd en in één groot bestek kun nen worden opgenomen. Zodra de officiële vergunning van de minister van Verkeer en Waterstaat er is, zal met de werk zaamheden worden begonnen, zegt ons burgemeester Teijssen, en al lereerst natuurlijk met de opho ging van de dijk langs hel Zuider kanaal, en dan, als de polder een maal watervrij is, en dat verwacht burgemester Teijssen zeker in de loop van het volgend jaar. kan men beginnen met de uitvoering van de werken aan de provinciale weg en de plannen van de gemeen te ten aanzien van de Parallelweg, de toegangswegen tot de nieuwe provinciale weg, de plantsoenen en het bouwrijp maken van bouw- en industrieterreinen, de riolerings- installalies enz. Woningbouw stagneerde In 1954, vertelt burgemeester Teijssen verder, hebben we ook het uitbreidingsplan voor Besoijen vastgesteld en er is al een beteke nend aantal straten aangelegd, ter wijl er ook al woningen zijn ge bouwd. In 1955 gaan we de plan nen ten aanzien van dat gedeelte verder uitleggen. Bij de begroting voor 1955 zullen we weer voorstel len 6 a 7 nieuwe straten aan te leggen. Heel belangstellend informeer den wij natuurlijk ook naar de wo ningbouw in de gemeente. En wat de burgemeester ons daarover zei, was niet in alle op zichten even gunstig. Want, zei hij. de woningbouw wordt in rege ringskringen zoveel mogelijk afge remd. Voor de 32 woningen bij voorbeeld, die we in Februari be sloten hadden aan de Van Assen- delftstraat te bouwen, kregen we in Augustüs pas toestemming; zo was het ook met de woningen aan de Thorbeckelaan, waarvan er 1G worden gebouwd door de gemeen te en 22 door de Bouwmij. Bakhui zen. Met de woningen die ten Wes ten van de Kerkstraat zijn gebouwd in het uitbreidingsplan Besoijen, in Sprekend met Burgemeester Teijssen van Waalwijk over alles wat er in zijn gemeente te koop is, ziet ge langzaam voor U een ber" van problemen en vraagstukken, van plannen en resulta ten oprijzen. Ontzettend veelis het, wat een gemeentebestuur als dal waarvan burgemeester Teijssen het hoofd en het hart is, momenteel bezig houdt. We leven immers in een periode van een geweldige opgang op alle gebied en allerwege en om te zorgen dat een gemeente daar niet bij achter of uit de koers raakt eist zeer veel beleid en zeer veel activiteit. Aan geen van beide heeft het echter ontbroken in het afge lopen jaar, dat we het jaar van de grote plannen zouden kun nen noemen, hoewel het niet alleen bij plannen bleef, maar daarentegen ook al hetgeen men zich dit jaar had voorgenomen te doen, tot uitvoering*kwam, of minstens in uitvoering werd genomen. was dit het bouwvolume voor 1954. Het supplement dat we gekregen hebben op ons bouwvolume voor 1953 is bijna gerealiseerd. De zes woningen aan de Mgr. Zwijsenstr. zijn bijna gereed en de 18 aan de Baardwijksestraat schieten nu ook goed op. We hebben hier wel veel zorg over gehad, zei de burgemeester, buiten onze schuld overigens, maai de meeste zorg baren ons de flat woningen aan het Hertog Jan-park, die nog behoorden tot het volume 1953. En hij doelde op de financi ële moeilijkheden van de aanne mer, maar niet minder op de zeer ongunstige materialenpositie (dak pannen en bakstenen zijn bijna niet te krijgen), terwijl hij ook de span ningen op de arbeidsmarkt even aanstipte. Maar, zei hij, in elk geval, heel het volume dat we tot nog toe ter beschikking hadden, is in uitvoe ring. Ten aanzien van de industrie bouw kon hij niet anders dan te vreden zijn; van de hal ten bate van de Stahl Finish Company stond al een heel stuk, de uitbreiding van Bloch en Stibbe, waarin de ge meente een belangrijk aandeel had gehad, is ook dit jaar klaar geko men; Kadre Magie bouwt 'n nieu we fabriek aan de le Zeine Oost; do fa. Vesters zal zeer binnenkort gaan beginnen; zoals uit de laatste raadsvergadering gebleken is, zal Timtur belangrijk gaan uitbreiden, terwijl, vervolgde hij, verschillen de bedrijven met het gemeentebe- siuur onderhandelen over uitbrei ding van hun fabrieken, maar hier kan ik uiteraard nog niets over zeggen. lOOO woningzoekenden We waren een van de eerste ge meenten, die met de bouwplannen voor 1955 op tafel kwam, zei de burgemeester, en hij wees ons op de 84 woningen die gaan gebouwd worden in de St. Antoniusparo- chie, ook deze worden nog door het departement vastgehouden; er is zoiets als een s4ille bouwstop. Hoezeer het nodig is dat er in een behoorlijk tempo gebouwd wordt, bewees de burgemeester door te verklaren dat er momen teel in Waalwijk 1000 woning" zoekenden staan ingeschreven. Dit is geen geval op zich, in alle dynamische industriecentra is er nog een geweldig tekort aan wo ningen. Nee, zei burgemeester Teijssen, er zit iets scheef in de verdeling van het bouwvolume; herhaaldelijk heeft men er de mi nister al op gewezen, meer aan dacht te besteden aan deze zich ontwikkelende centra. Wat is nu een bouwvolume van 303 wonin gen in drie jaar voor 'n gemeente als Waalwijk? Ondertussen toonde hij zich over de bouw van woningen door particulieren zeer tevreden; van het volume 1954 waren zeker 30 a 10 woningen door particulieren gebouwd. Recreatie en Sport. We kwamen ook le spreken over het recreatie-centrum, dat de ge meente Waalwijk van plan is le verwezenlijken in de nabijheid van het zwembad. De behoefte aan recreatiegele genheid in onze gemeente is heel groot, terwijl de voorziening mini maal is. Het prachtige nieuwe zwembad, dat dit jaar werd geo pend, leverde al een behoorlijke bijdrage, maar meer pijlen heeft de gemeente nog op haar boog. Er zal daar in de omgeving een recreatie centrum komen dat vooral bedoeld is voor de eigen bevolking (dus geen vreemdelingen-industrie maar in welke vorm dit precies zal geschieden, kan de burgemeester ons nog niet zeggen. In elk geval, men heeft vast de kans waargeno men, daar zand te winnen voor de werken die men elders uit heeft te voeren (stratenaanleg vooral). Natuurlijk spraken we ook over het Sportpark, waarvan thans hel plan gereed is; men heeft het park geprojecteerd in 7 vakken, omdat liet wellicht niet doenlijk is het ge hele complex, dat iets zeer fraais zal worden, ineens te verwezenlij ken; dat zal bovendien ook afhan kelijk zijn van de mate waarin men rijkssubsidie geniet. Burgemeester Teijssen hoopt dat de onlangs benoemde commissie spoedig gereed zal zijn met de be studering en dat mogelijk nog het nieuwe jaar met de uitvoering van een gedeelte der plannen kan wor den begonnen, onafhankelijk als men ten opzichte van dit plan is van al of niet combineren van de Waalwijkse sportverenigingen. Er zijn immers drie speelvelden en op het hoofdveld zal gespeeld moeten worden door die club die het best geklasseerd staat, is de gedachte van burgemeester Teijssen hier over. In het voorjaar zal ook de speel tuin in de St. Antoniusparochie ten Noorden van de MULO-school ge reed komen; momenteel zijn de di verse speelgarnituren in bewer king bij gemeentebedrijven; ten aanzien van de andere speeltuinen vroeg ons de burgemeester de be groting' af te wachten, daar zou wellicht meer over in vermeld staan. Andere belangrijke werken en bestuiten Nog andere belangrijke beslui ten waren er in 1954, en burge meester Teijssen herinnert ons aan het besluit op 't gebied van de bouw van kleuterscholen, dat de raad nam, met een eerste ver wezenlijking in Besoijen, de ver betering en verfraaiing van het gemeenschapshuis in Baardwijk, de opening van het nieuwe ge meentelijke zwembad, de aanleg van een groot aantal straten met name in plan Besoijen, de beslui ten ten aanzien van het Medisch Centrum, dat het volgend jaar aan het Vredesplein zal verrijzen, de nieuwe MULO en BLO-scho- len, die op de urgentielijst voor 1955 staan en tussen provinciale weg en Winterdijk zullen worden gebouwd de rioleringswerk zaamheden die binnen de kom op enkele kleine voorzieningen na thans geheel zijn uitgevoerd, en waarvan de andere projecten, zo als de pompgebouwen en de zui veringsinstallatie in de polder al zijn aanbesteed, de gereedkoming van een industrieterrein van 13 H.A. aan de le Zeine West. Voor 1955m Onze gedachten voor 1955 gaan vooral uit, aldus burgemeester Teijssen, naar de werken in "de buitenpolder, naar het recreatie centrum en naar een mogelijk be gin met het Sportpark, terwijl te vens op het program staat de ver wezenlijking van het Uitbreidings plan Besoijen en de verdere reali sering van het uitbreidingsplan voor de St. Antoniusparochie, waar meteen vier straten zullen worden aangelegd, zoals besloten is, en 84 woningen zullen worden gebouwd. We streven er ook naar in 1955 een uitbreidingsplan gereed te maken voor Baardwijk; mo menteel is dat in studie; hierin zal bijvoorbeeld dan ook de door trekking van de Grotestraat naar het Laageinde worden opgeno men. En zo komt Burgemeester Teijs sen van Waalwijk tot de conclusie dat 1954 een belangrijk jaar is ge weest, een actief jaar, een jaar van plannen, plannen die grotendeels in 1955 verwezenlijkt zullen wor den, zoals dit jaar ook de plannen die men vorig jaar maakte, zijn verwezenlijkt of in elk geval in be werking zyn. Moge inderdaad de activiteit en de welvaart van de gemeente Waalwyk als zodanig ge lijke tred houden met de activiteit en de welvaart die men momenteel kan constateren in elke geleding van onze bevolking, wensen we graag met burgemeester Teijssen. EEN GROTE LIJST VAN EVENEMENTEN. Wanneer we hieronder een beknopte opsomming laten volgen van alles wat er aan culturele uitingen in Waalwijk gedurende het voorbije jaar is gebeurd, dan blijkt dat een hele lijst te zijn geworden; een lijst die verschillende conclusies rechtvaardigt, verschillende verheugende conclu sies: zoals bijvoorbeeld een opbloei van het muziekleven, een goed succes voor de diverse toneelverenigingen, een goede belangstelling voor hetgeen de Kunstkring brengt (speciaal vcor haar toneelavonden, terwijl wij ten aanzien van de belangstelling voor de muziekavonden in het duister tas ten!), de conclusie ook dat meer en meer de jeugd, met name de school jeugd in de goede richting van de culturele zelfwerkzaamheid wordt opge voed, dat de belangstelling voor de vocale actieve muziekbeoefening hier groeit en daar afneemt enz. Laat ons eerst een opsomming geven van hetgeen we aan culturele uitingen in Waalwijk hebben geregistreerd. Op 14 Januari speelde Theo Bruins voor de Kunstkring, er was weinig be langstelling. Oefening en Vermaak had op 23 Ja nuari een heel bijzonder feest toen er zeven jubilarissen, de oude getrouwe kern van de bloeiende vereniging, wer den gehuldigd. Jan van Delft, de eerste speler van OOG vierde eveneens zijn jubileum; op 21 Februari speelde en zong het OOG kinderkoor Cantabile zeer verdienstelijk „Goudhaantje en de Troubadour". Wei nig belangstelling was er voor het con cert dat Het Brabants Orkest op 25 Fe bruari gaf. Onderussen waren er de jaarlijkse uit voeringen van de Harmonie St. Jan, en St. Crispijn, de nodige openbare concer ten ook, er was het optreden van Oefe ning en Vermaak. In Februari ook speelde DVSV het stuk Met Gedoofde Lichten, waarover n.en niet zo enthousiast was; de Besoijen- se schooljeugd gaf een alleraardigste op voering van „De Prins van Sint Baard- vijks Toneel speelde eind Februari „Om ld.000 dollar" en op 10 Maart speelde, tof veler vreugde het Waalwijks Orkest voor het eerst zelfstandig op een concert i.i samenwerking met het Gragliano- kwartet van Het Brabants Orkest. Op 24 Maart werd de Matthauspassion weer vertolkt in de Ned. Herv. Kerk, die niet geheel vol was; dit gebeurde onder auspiciën van de Kunstkring en met me dewerking van het gemeentebestuur; in 1955 echter zullen we er weer van ver stoken moeten blijven, omdat de belang stelling te gering was en men er daarom financieel niet mee uitkwam, naar we vernomen hebben. Dit zou dus een aan zienlijke verliespost zijn. Intussen vernemen we dat St. Crispijn een boerenkapel heeft opgericht, die zelfs op het einde van het jaar, na bij alle mogelijke gelegenheden de boel al te hebben vermaakt, op concours ging en een eerste prijs haalde in de 2e afdeling. Intussen verricht ook Studio-v. Boort belangrijk werk en trekt met haar leer lingen naar Grave en Oirschot, waar zeer gewaardeerde opera-concerten worden gegeven, terwijl de muziekschool in Be- scyen, die onder leiding staat van de heer Frans Wilmont, ook goede resulta ten boekt. Op 1 April wordt daar een k.K. Besoijense gemengde zangvereniging opgericht, die aanstonds al een goed aan tal leden telde. De Kunstkring liet op 23 April „The Huwelijk van onze schaats-crack Wim van der Voort. Dinsdagochtend is te 's-Gravenzarde Wim van der Voort in het huwelijk getreden met Mej. Riek de Jong. Opname van het geluk kige bruidspaar voor het stadhuis van 's-Gravenzande. Livingroom" van Graham Greene spelen en OOG voerde het niemandalletje „In Pyama" op; Putstraats Jeugdtoneel liet ook van zich horen, en op 13 Mei speel de onder auspiciën van de Kunstkring de Nederlandse Comedie De Vuurproef, waarvoor een grote belangstelling be stond; de leerlingen van de MMS speel den Marieken van Nimweghen en op 8 Juni kwam Het Brabants Orkest ditmaal onder van Stolwijk weer naar Waalwijk weer voor een gering aantal belangstel lenden. SUCCES VOOR CRISPIJN. Vol belangstelling heeft muziekmin- nend Waalwijk ook meegeleefd met Sint Crispijn, de hernieuwde en verjongde harmonie, die na een intense studie op 1 Augustus in Groesbeek een eerste prijs haalde in de 2e afdeling met 110 punten en lof der jury; bovendien een prijs voor het grootste aantal punten van het hele concours en van de tweede afdeling. Groots was de intocht van de gelauwer de muzikanten en groots ook de huldi- g.ng daarna in Thalia. Op 5 Augustus bezocht ons de Stadt- niusik uit Solothurn in Zwitserland, na dat op 31 Juli het Museum voor de Schoen- en Leerindustrie officieel was geopend. Op 16 September opende de Kunst kring haar seizoen weer met het goed lachse stuk Come Back Peter en op de 28e van die maand werd de eerste van een reeks films door de Kunstkring ver toond „Miracolo a Milano". Op 25 September gaf studio van Boort een welgeslaagde leerlingen uitvoering, op 10 October speelde DVSV zeer goed „Vogel vlieg de wereld in", en op 12 October had de Kunstkring niet zo bijs ter veel belangstelling voor haar muziek avond die verzorgd werd door een trio van het Residentie-orkest; groter was de belangstelling van de middelbare school jeugd voor Willem Andriessen die hen in het kader van Een Uur Muziek, Chopin leerde kennen, en groter ook was de in teresse van de kunstkringleden voor de lezing die Mr Regout hield over zijn reis naar Japan. OOG boeide ons op 31 October met: „De dood neemt vacantie". Op 18 November kwam Het Bra bants Orkest voor de vierde maal in één jaar naar Waalwijk en nu was Musis Sacrum geheel gevuld met een publiek dat geboeid werd door 'een enthousiaste vertolking van een uitstekend concert, waaraan de hoboïst Evert van Tright meewerkte. Begreep het Waalwijkse pu bliek dat er veel op het spel stond? Baardwijks toneel speelde op 20 No vember in de Gecroonde Leersse het boeiende spel „Gaslicht" en de goede actrices en acteurs hadden groter belang stelling verdiend. We vernamen voorts van de plannen van de Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", die zich speciaal wil gaan toe leggen op operettes, de schone traditie van het roemruchte TAVENU dus wil gaan voortzetten. De Kunstkring gaf nog enkele opmer kelijke filmavonden, en tenslotte mogen we nog vermelden dat Putstraats Jeugd toneel weer van zich liet horen, terwijl ook de Baardwijkse schooljeugd, (bij het schooljubileum) en de jeugd van Anto- nius (in de Meimaand) uitvoeringen ga ven die hoop geven voor de toekomst. ZO DOORGAAN. Zo doorgaan, zouden we al degenen die him aandeel hadden aan bovenstaan de culturele gebeurtenissen, wilkn toe voegen. Zo doorgaan Kunstkring, zo doorgaan muziekpubliek en enthousiast blijven voor Het Brabants Orkest, dat al een uitvoe ring in Waalwijk moest laten vervallen, zo doorgaan Waalwijkse toneelvereni gingen, die zo'n groot succes had, alle drie met de laatste uitvoeringen; zo doorgaan scholen met de culturele op voeding van de jeugd, hen vooral zelf iets laten doen, zo doorgaan Harmonie St. Crispijn, naar de le afdeling, zo doorgaan zangverenigingen, al is het wel eens moeilijk. Met grote interesse zullen velen in Waalwijk al jullie verrichtingen blijven volgen. i UIT DE TREIN GEVALLEN. De 28-jarige Ulvenhoutse jonge man Gerrit van Hooijdonk is Maan dagavond op tragische wijze ver ongelukt. Ter hoogte van Rosma len tussen Oss en Den Bosch is hij uit de trein gevallen. Zijn verloof de, die bij hem was, kon eerst in Den Bosch van het ongeluk kennis geven. De onmiddellijk uitgerukte GGD vond de jongeman langs de spoordijk. Hoogst ernstig gewond werd hij naar het Groot Zieken huis in Den Bosch overgebracht, waar liy kort nadien overleed. ONGEHUWDE MILITAIREN KRIJGEN EENS PER DRIE WEKEN VRIJ VERVOER. De minister van oorlog en van marine heeft bepaald, dat aan on gehuwde militairen van land- en luchtmacht, ingaande 3 Januari '55 eenmaal per drie weken vry ver voer kan worden verleend, uitslui tend naar en van de woonplaats van het gezin waartoe de betrok kene behoort. Bij bewegingsvrijheid of verlof ter gelegenheid van Kerstmis c.q. Nieuwjaar, moet eenmaal extra vry vervoer als vorenbedoeld worden verleend, met dien verstande dat voor gezinsbezoek in totaal ten hoogste achttien maal per jaar vrij vervoer kan worden verleend. TERMIJN KEURING KOPLAMPEN VERLENGD. Blijkens een bericht in de Staats courant is aan het onlangs door de KNAC gedane verzoek om de ter mijn tot het doen aanbrengen van een rykskeur op de auto-koplan taarns tot 1 April 1955 te verlen gen, voldaan. Een Thunderjet straaljager van de Koninklijke Luchtmacht, g'esta- tionneerd op de vliegbasis Volkel, is Dinsdagmiddag op een oefen- vlucht boven Duits grondgebied, 3 km. ten Oosten van Breitenburg verongelukt. De bestuurder, de 21- jarige gehuwde sergeant-vlieger P. J. Oostdijk uit Nijmegen, is daarbij om het leven gekomen. De piloot was op een navigatievlucht en had te kampen met slecht weer. De oor zaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. POGING TOT MOORD MISLUKTE. Te Gauw by Sneek is thans een poging tot moord aan het licht ge komen die kort geleden is gepleegd en in verband waarmee nu de 35- jarige gehuwde vrouw J. K.-A. is gearresteerd. Deze vrouw heeft in October getracht haar schoonmoe der om het leven te brengen door haar een boterham, besmeerd met rattenkruid voor te zetten. GEDURENDE KERSTDAGEN 411 DODELIJKE ONGELUKKEN Zondagavond laat was in de Verenigde Staten het aantal dode lijke ongelukken gedurende de twee feestdagen gestegen tot 499. Nim mer is dit cijfer voor twee feestda gen zo hoog geweest. Het verkeer eiste 379 doden, branden 62 en an dere ongelukken 58. Het vorig jaar bedroeg het aan tal dodelijke ongevallen voor de drie feestdagen 717. In 1948, toen er evenals nu twee Kerstdagen waren, zijn er 396 men sen omgekomen, 277 door het ver keer en de overige tengevolge van branden en andere ongelukken. SCHADE IN DE LANGSTRAAT EN DE BIESBOSCH. Deskundigen van waterschappen en de Stichting' van de Landbouw in Brabant hebben de schade, die de jongste storm in de Biesbosch en de polders van de Langstraat heeft aangericht op een bedrag van 5 a 6 millioen gulden geraamd. Dit is het bedrag dat nodig zal zijn voor het herstel van de dijken, de waterlopen en de wegen, maai er is nog niet in verdisconteerd de bedrijfsschade en de schade aan huizen, boerderijen enz., die de be woners van hel gebied hebben ge leden. In de dijken van Biesbosch en Langstraat heeft de storm ruim 50 stroomgaten geslagen, waarvan sommige meer dan 6o meter breed zijn en nog steeds doet daar 't wa ter z'n verwoestend werk en maakt de gaten groter. Iedere dag bete kent hier toename van de schade, die groter is dan in de beruchte Februaridagen van het vorig jaar, doch deze keer zijn er, doordat de bewoners tijdig gewaarschuwd zijn geworden, geen slachtoffers geval len. Wel zijn enige honderden met boten van de rijkspolitie van de bedreigde plaatsen gehaald en het feit dat vrijwel alle boerderijen na de ramp van Febr. telefonische aansluiting hebben gekregen, heeft waarschijnlijk veel onheil voorko men. Nu was iedereen voorbereid en kon tijdig maatregelen voor evacuatie nemen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1