Waalwijkse en Langsiraatse Courant CHARLES EYCK toont zijn onbegrensde mogelijkheden in Waalwijk JAN TIELEN Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. Gemeenteraad R'am**°Y^Burg.meesl.r Pfi„s,e„ Ruwe. schrale huid EEN RIJK EN VEELZIJDIG OEUVRE Geneest snel MAANDAG JANUARI 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur DE ECHO \M HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 6 Abonnement 10 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties Dit blad verschijnt 2 x per week TEL. 2621 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJ* speciaal tarief. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Nimuwiaarsr enkele ^ine uitbreidingen mededelin- Agenda 1. Ingekomen stukken en °en' nntwerp-besluit om 2. Voorstel met on November het Koninklijk ^ujt toekenning 1954. Stbl. nr. 522. boUhet yierde kwar. van een tultk^ikspCrsoneel. de Burge taai 1954 aan RlP. en personeel meesters, "^htingen of -instellingen van onderw.jsmnctó ver. ï^^r^eente-personeel '3. Voorstel me. ontwe^statot de pjl gemaakt o.a. door de bouw van een meuwe kaasfabriek aan de Melkfabriek te Raamsdonk. Op 1 Januari 1954 bedroeg het aantal inwoners 8256; vermeerderd door geboor ten met 215 en door vestiging met 307, totaal 522. en verminderd door overlijden met 64 en door vertrek met 303, totaal 36/ zodat het inwonertal op 31 Dec. 54 bedroeg 8411, waarvan 4270 mannen en 4141 vrouwen. Het aantal huwelijken be droeg 80 tegen 67 in 1953. Verheugend hierbij is, dat voor het eerst sedert 1949 het aantal ingekomenen groter is dan het aantal vertrokkenen. In het begin van 1954 werd een begin gemaakt met de aanleg van het wandel en sportpark. De twee daarin geprojec teerde en aan de eisen des tijds voldoen de tennisbanen kwamen in Juli gereed, zódat velen ondanks het slechte weer reeds hun hart hebben kunnen ophalen aan de gezonde tennissport. Ik twijfel er niet aan, dat de belang stelling in het komende seizoen nog veel groter zal zijn. De overige werkzaamhe den in het gemeentelijk sport- en wan delpark naderen hun voltooiing, zodat in het a.s. voorjaar openstelling voor het publiek kan plaats hebben. Met de bouw van het gemeentelijk gymnastieklokaal in de Boterpolder is n aanvang gemaakt en het zal naar ver wacht mag worden over een maand of drie in gebruik kunnen worden genomen. Wanneer dan ook de verbouw van het Leo.gebouw te Raamsdonkdorp tot gym nastieklokaal klaar is, kan in school- en JUCI> verenigingsverband meer aandacht wor- bouwgrond aan de I den besteed aan lichamelijke oefening. In- p N. Goossens en G. N, I gaande j Nov. j.l. werd door de bijzon dere schoolbesturen overgegaan tot de vu, „Salarisverordening wijziging van ««- 1954". 1 4 Verzoek van het Bestuur der Ned. Heiv. school voor uitgebreid lager on derwijs te Raamsdonksveer, om beschik baarstelling van gelden voor het aan schaffen van leermiddelen met voorstel en ontwerp-besluit om de gevraagde medewerking te verlenen. 5. Verzoeken van de Beduren der Scholen voor bijzonder uitgebreid er onderwijs te Raamsdonksveer om tc* kenning van een voorschot op de qoeding voor vakonderwijs hchameli£e oefening als bedoeld in artikel 10lb.s dei- Lager onderwijswet 1920, over den November en December voorstel en ontwerp-besluit. 6. Voorstel met ontwerp-bes^ intrekking van de raa^jj£ustus 1954 de Irenestraat aan A. J. Dnj 7 Voorstel met ontwerp-besluit tot verkoop van straat aan C P Hendrikx, 8. Voorstel met dd. 1°9 aanvuUing van het raa s^ aangaan vr^oing-couran. wilzen personen en instellingen. 9 Voorstel met ontwerp-besluit be palende dat een herziening van het uit breidingsplan wordt voorbereid 10 Aanbieding van het ontwerp plan tot het te zijner tijd dempen van oen gedeelte van de haven te Raams- danksveer, met voorstel en ontwerp-be sluit tot machtiging van Burgemeester en Wethouders om alle voorbereidende maatregelen te nemen, die nodig zijn, om eventueel tot onmiddellijke uitvoering van het plan te kunnen overgaan 11. Aanbieding van het ontwerp-plan tot reconstructie te zijner tijd van een gedeelte van de Kerklaan te Raamsdonk. dorp met voorstel en ontwerp-besluit tot machtiging van Burgemeester en Wethouders om alle voorbereidende maatregelen te nemen, die nodig zijn, om eventueel tot onmiddellijke uitvoering var. het plan te kunnen overgaan 12. Voorstel met ontwerp-besluiten tot vein een a. het beschikbaarstellen crediet voor de aanleg van een zwem bad nabij de z.g. Ganzewiel aan de Ju- lianalaan, te Raamsdonksveer; b. het aangaan van een overeen komst met het Ministerie van Oorlog in zake het gebruik van het zwembad door militairen. I I1 13. Voorstel met ontwerp-besluit tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de aanleg van een gedeelte van de Pieter Breughelstraat en gedeeltelijke doortrekking van de Boterpolderlaan. 14. Vaststelling van de begroting van de keuringsdienst vein vee en vlees en van de gemeente voor het dienstjaar 1955, alsmede goedkeuring van de be groting van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor het dienstjaar 1955, onder overlegging van een algemene beschouwing, verge zeld van: I 1 a. het rapport van de commissie be last met het onderzoek van bovenver melde begrotingen; b. de nota van antwoord van Burge meester en Wethouders. 15. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1953, 1954 en 1955. Op deze eerste vergadering van 1955 ging de agenda vlot onder de voorzit tershamer door. Dat de raad voornemens is de zaken met ernst, stevig aan te pak ken, getuigen de goedkeuring aan B. en W. om een gedeelte van de haven te dempen, reconstructie van een gedeelte der Kerklaan en een crediet voor de aan leg van een Zwembad. Nieuwjaarsrede Burgemeester. In deze eerste raadsvergadering van 1955 moge ik beginnen met U en de Uwen een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar te wensen. Ik spreek hierbij de hoop uit, dat de gemeente en haar ingezetenen veel voorspoed ten deel zal vallen. Aan hen, die mij en mijn gezin bij de jaarwisseling hun goede wensen deden toekomen mag ik vanaf deze plaats wel hartelijk dank zeggen. Volgens de traditie zal ik thans een terugblik werpen op het afgelopen jaar, dat gelukkig veel goeds, doch hoe kan het anders, ook narigheden bracht. Het hoofdprobleem van onze gemeente uitbreiding van de werkgelegenheid werd niet opgelost. Er werd zelfs geen aanvang mee gemaakt, al ging het de bestaande industrieën goed voor de wind aanstelling van een gymnastiekleraar. Aan het verbeteren van wegen werd weer de nodige aandacht besteed. Zo kwamen in Raamsdonksveer tot stand: 1. De reconstructie van de vroegere Winkelsteeg, Zwanensteeg en resteren gedeelte Oranjestraat; 2. de reconstructie en waterkerende voorzieningen op het Sandoel; 3. Vernieuwing van het wegdek in de Hoofdstraat. Met de reconstructie van de Haven is een begin gemaakt. In Raamsdonkdorp konden het tweede gedeelte van de Raadhuisstraat en het tweede gedeelte van de Kerklaan resp. worden aangelegd en verbeterd. Het kruispunt Nieuwe wegde Bergenstraat onderging een verbetering en de Achter straat kreeg een fietspad. In de sector woningbouw kwamen de complexen van 40 en 21 woningen geheel voor bewoning gereed, evenals de 5 Noorse en 5 Zweedse woningen. Momenteel zijn 36 grote woningwet- woningen in aanbouw. Ook de particulieren zitten niet stil; zo werden in het afgelopen jaar 11 ver gunningen afgegeven voor pi emie-wo ningbouw en 1 voor herbouw. Ook wer den meerdere premies voor verbetering van woningen toegekend. Ondanks de moeilijkheden, die eraan vast zitten, is het feitelijk een verblijdend teken, dat terwijl er toch regelmatig gebouwd werd het aantal woningzoe kenden steeds stijgende blijft en met 95 groeide tot 329. Er werden 11 woningen onbewoonbaar verklaard. Verschillende schoolgebouwen moesten verbouwd en uitgebreid worden en wer den voorzien van centrale verwarming. Ook de fraaie 8-klassige R.K. Meisjes school aan de Rembrandtlaan kwam ge reed en kon 12 Dec. worden geopend. De werkloosheid onder de seizoenar beiders neemt steeds verder af. Op '1 Jan. 1955 bedroeg het aantal werkzoe kenden 28, waarvan 5 geplaatst op D.A. C.W. objecten en 23 geheel werkloos. Op dit moment is het merendeel weer aan het werk. Daar het werklozencijfer oo 1 Jan. 1954 60 bedroeg, kan een be langrijke daling van het werklozencijfer worden geconstateerd. 23 Juli 1954 was de dag, waarop door eendrachtige samenwerking aan de deel nemers van de driedaagse fietstochten var de VVV uit Den Bosch een waar dige ontvangst kon worden bereid. Op 4 Dec. j.l. ontstond nogal wat schade door een wervelwind. Een woon huis werd zwaar getroffen en het pak huis Sandoel 38, waarin enkele dagen later een nieuwe industrie in werking zou worden gesteld, ging geheel verlo ren. 23 en 24 Dec. dreigde wederom een stormvloed ons land te teisteren. Al wa ren de gevolgen dein niet zo rampzalig als tijdens de St. Ignatiusvloed, toch wa ren het weer uren van grote spanning. Speciaal rondom de duiker in de Sla perdijk OosterhoutsewegKartuizerpol der is de toestand zeer kritiek geweest. Eerst na 5 uren ingespannen werk dooi openbare werken, in eerste instan tie bijgestaan door burgers en later door pl.m. 100 pontonniers kon het gevaar van overstroming van een groot gedeelte van de gemeente worden gekeerd. Aan allen, die hun beste krachten ga ven aan de bestrijding van de oude erf vijand van deze gemeente, betuig ik gaarne mijn dank. Zonder anderen tekort te doen wil ik mijn grote waardering uitspreken voor het prachtige werk, dat werd verricht door openbare werken, politie en militairen. Op Oudejaarsdag vereerde de Com missaris der Koningin vergezeld van Mr. Heere en deskundigen van de Rijks- en Provinciale Waterstaat deze gemeente n:et zijn bezoek om zich van het verloop en de toestand op de hoogte te stellen. Alvorens enige aandacht te wijden aan de plannen voor het jaar 1955 kan ik niet nalaten U dank te zeggen voor hetgeen U leden van de gemeenteraad in het belang van onze goede ge meente hebt verricht. De vele uren, die Gij voor de gemeentelijke belangen hebt vrijgemaakt, leverden weer belangrijke resultaten op. Voor de beide wethouders, met wie ik uiteraard het meest contact heb, past een bijzonder woord van waar dering voor het prettige teamwerk, waar door vele belangrijke besluiten konden worden genomen. In mijn dank wil ik tevens betrekken de gemeente-secretaris, de hoofden van dienst en alle andere ambtenaren, die hun taak met ijver en plichtsbetrachting verrichten en steeds klaar stonden, wanneer een beroep op hen werd gedaan. Dit was ook het ge val met het politiepersoneel te land en te water, dat voor mij steeds een grote steun was. Het verheugt mij U er van in kennis te kunnen stellen, dat het leggen van een riolering in Raamsdonksveer zal worden aanbesteed. Een vurig gekoesterde wens zal dan in vervulling gaan, want dit pro bleem vroeg allerdringendst op een op lossing. De volledige oplossing zal door het le werk nog niet worden verkregen, want dat zal pas zo zijn, wanneer de persleiding gereed komt. Laten we hopen, dat 't spoedig zal zijn. Verder staat op het programma de aanleg van de Pieter Breughelstraat met aansluiting op de Rembrandtlaan en de Jan Steenstraat. Ook zal dit jaar verwe zenlijkt kunnen worden het gedeeltelijk doortrekken van de Boterpolderlaan. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de bouw van een nieuwe N.H. g.l.o, school te Raams donkdorp op de urgentielijst scholen bouw 1955 geplaatst. Van het architectenbureau Siebers en van Dael te Breda kan zeer spoedig te gemoet worden gezien het ontwerp van een plan tot herziening van het uitbrei dingsplan, over welk plan practisch met Uw Raad volledige overeenstemming is verkregen. Na de vaststelling van dit herzienings plan zal het zaak zijn, dat de gemeente zo spoedig mogelijk de beschikking krijgt over de benodigde grond voor woning bouw en straataanleg. Nog in deze ver gadering wordt U een voorstel gedaan om een crediet beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een zwembad nabij de zgn. Ganzewiel te R'veer. Het plan is uiteindelijk ruimer van op zet geworden, maar nu kan men ook zeg gen dat er een modem en goed geoutil leerd zwembad zal komen. Uw besluit van 8 October j.l. tot be schikbaarstelling van een crediet voor het ophogen van het industrieterrein in de Boterpolder is nog niet goedgekeurd. Ik hoop dat de gunstige beslissing van Ged. Staten spoedig kan worden tege- ir.oe tgezien. De plannen voor verbou wing van het raadhuis jnoeten opnieuw onder het oog worden gezien.Op het ge bied van de particuliere bouw wordt mo menteel een zeer grote activiteit aan de dag gelegd. Verschillende winkelpanden zullen worden gerestaureerd en nieuwe gebouwd, zodat het uiterlijk aanzien van de gemeente zal toenemen. Het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis in Raamsdonksveer komt in 1955 gereed, tenvijl drukke besprekingen worden ge voerd met Katholiek Thuisfront over de bouw van een R.K. Militair tehuis in de omgeving van de pontonnierskazeme. De plaats en de plannen voor een nieuwe marechausseekazerne met dienstwoningen links bij de oprit naar de brug Keizers- veer liggen vast en verwacht mag wor den, dat binnen afzienbare tijd met de bouw zal worden begonnen. De plannen voor de bouw van een nieuwe R.K. Kerk in Raamsdonksveer naderen hun voltooiing, hetgeen ook voor de gemeente zeer belangrijke consequen ties met zich zal brengen, omdat als ge volg daarvan een geheel nieuw centrum zal ontstaan en een belangrijke verkeers ader van de rijksweg naar het centrum zal moeten worden aangelegd. In ver bond hiermede zal het ook wenselijk zijn, dat voor een nieuw KAB-gebouw een aanvaardbare oplossing wordt gevonden. De mededeling van de Minister van Verkeer en Waterstaat aan de 2e Ka- mei .dat dit jaar de eerste gelden zullen worden ingetrokken voor de afsluiting van Donge en Oude Maasje is verblij dand. Wat mij en ongetwijfeld alle in woners van deze gemeente en de Lang straat betreft, kan deze afsluiting er niet gauw genoeg zijn, want alleen daardoor kan het gebied, waartoe onze gemeente behoort tot volledige ontwikkeling ko men. De bestaande plaatselijke industrie- en zitten gelukkig niet stil. Zo zal bin nenkort door de N.V. Scheepswerven Ruijtenberg 6 Zn. een grote nieuwe hal worden gebouwd, terwijl de Machinefa briek van Ant. Stoops reeds bezig is met eer. flinke uitbreiding. Mijne Heren, ik vraag ook voor het nieuwe jaar Uw gewaardeerde mede werking, steun en vertrouwen, doch vooral de onmisbare hulp en zegen van God, zonder Wie wij, arme stervelingen, niets vermogen. straat aan A. J. Drijvers werd ingetrok ken. Aan C. P. Goossens en G. N. Hen drikx werd bouwgrond aan de Irenestraat verkocht tegen f 4,50 per m'. Een rekening courant overeenkomst zal gedurende 1955 worden aangegaan met door B. en W. bij afzonderlijk besluit aan te wijzen personen en instellingen. Een herziening van het uitbreidings plan is in voorbereiding. De raad ging direct accoord met het voorstel van B. en W. om een gedeelte der haven te dempen; ook een gedeelte der Kerklaan zal te zijner tijd worden gereconstrueerd. Zwembad. Na de nieuwjaarsrede van de voor zitter dankte de nestor van de raad de heei van Woerden, burgemeester Prins- sen voor alles wat deze tot stand ge bracht had. Wij bewonderen U, aldus de heer van Woerden, voor Uw durf en doorzettingsvermogen. De notulen van de vorige vergadering werden vervolgens in orde bevonden en goedgekeurd. De voorzitter deed de mededeling dat op 30 Jan. met de riolering moet zijn be gonnen. Vrijdag a.s. zal de aanbesteding pi tats vinden. De arbeiders zullen wor- r' .-! aangetrokken van het Arbeidsbureau Almkerk en het werk zal worden uitge voerd met handkracht. Het is als een goed begin dat dit grote werk al zo gauw uitgevoerd kan worden. Er is aan de gemeente een extra bouw volume verleend voor 3 woningen, zodat het aantal te bouwen huizen is gestegen tot 135 woningen voor de eerste 3 jaar. De salarisverordening 1954 werd ge wijzigd. Voor de aanschaffing van leer middelen werden aan de Ned. Herv. school voor Ulo-onderwijs gelden be schikbaar gesteld. Het raadsbesluit van 10 Juli 1954 in zake verkoop bouwgrond aan de Irene- De raad stelde zonder blikken of blozen een crediet beschikbaar van 171.000.voor de aanleg van een zwembad nabij de Ganzenwiel. De plannen hiertoe zijn niet bepaald van gisteren, want reeds enkele ja ren terug was men voornemens hier een zwembad van geringe omvang aan te leggen. De onderhandelingen met de eigenaar gingen niet zo vlot, zodat de raad op 8 October 1954 be sloot de grond te onteigenen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om de z.g. Ganzenwiel voor zwembad te bestemmen, doch door allerlei oorzaken, o.a. de voorgeno men ruilverkaveling, kan niet gere kend worden op voldoende verver sing van de wiel. Ook de bevolking is intussen uitgebreid. Zodoende is het plan herzien en zal een groter zwembassin worden aangelegd achter de wiel zodat deze wiel dienst zal doen als voorver- warmingsvijver ,als een reservoir dat de beide bassins door middel van een pompinstallatie van vers water kan voorzien. Zo krijgt onze gemeente de beschikking over een behoorlijk aan de eisen des tijds voldoend zwembad, ook voor de toekomst. Een crediet van van 34.100. werd verder verleend voor de aan leg van een gedeelte van de Pieter Breughelstraat en een gedeeltelijke doortrekking van de Boterpolder laan. Tot slot werden de begrotingen van de keuringsdienst van vee en vlees en van de gemeente voor het dienstjaar 1955 vastgesteld. Enkele raadsleden spraken zich nog uit over de subsidies, o.a. de heren Vermeer en Rodenburg. De commissie van onderzoek was van mening dat het jeugdwerk in deze gemeente ingrijpend verbeterd dient te worden en gaf daarom ais aanbeveling een z.g. jeugd-advies- raad in het leven te roepen. De heren Vermeer en Rodenburg waren het met een verhoging van 1000.— tot 2000.— subsidie voor jeugdverenigingen roerend eens. De heer Vermeer zag echter liever een jeugdraad; als het particulier initiatief hiertoe komt zal de K.a.b. zeer zeker niet achterblijven en al haar steun hiertoe geven. de eenvoudige Limburgse jongen uit een groot schoenmakersgezin, die op 11-jarige leeftijd lang en zwaar ziek werd, zodat niemand op herstel durfde hopen. Met deze woorden zette de heer Koos Bergmans als het ware de eerste rake lijnen op het doek voor het waarachtige, met liefde geschil derde portret van zijn grote vriend Charles Eyck; hij kent deze vriend, deze broeder in de kunst, jarenlang is hij met hem omgegaan, heeft hij hem leren waarderen; de kennis van diens werk is hem nu een pen seel, zijn vriendschap de verven. De energie en levensmoed, ver telt Koos Bergmans verder, die hem in latere jaren zo kenmerken, moeten hem ook toen reeds over deze crisis hebben heengeholpen. Hij geneest, maar is voortaan vol komen doof en spreekt moeilijk. Hoe tragisch dit ook is, toch is het voor hem de oorzaak dat hij zich van jongsaf tot kunstenaar zal ont wikkelen. Zijn liefhebberijen van tekenen en houtsnijden kan hij, nu het volgen van onderwijs onmoge lijk is geworden, naar hartelust be oefenen, Het is niet doenlijk, in een kort bezoek dat wij Vrijdag avond na de officiële opening aan de tentoonstelling van Charles Eyck in het Waalwijkse stadhuis brachten, meteen een volledige indruk te krijgen van het geëxposeerde, dat een schitterende representatie is van het rijke en veelzijdige oeu vre van deze vermaarde, soms omstreden, maar door ieder ge waardeerde Limburgse kunstenaar. Charles Eyck verbaast U, imponeert U, overdondert U als het ware met telkens nieuwe indrukken; zijn trant van werken is zo ongemeen verschillend vaak, de keuze van onderwerpen kent nagenoeg geen beperking, en in alle materiaad, in alle technieken weet hij zijn indrukken weer te geven. 126 Specimina van deze kunst laten zich niet in één bezoek tot één denkbeel, één idee, verwerken. Maar wel weten we dat deze werken ons zeer hebben geboeid, ons hebben geïmponeerd door het geraffineerde vakmanschap waarmee zij klaarblijkelijk „aus einem Gusz" op het doek zijn gebracht, ons hebben ontroerd soms door hun waarach tigheid, hun eerlijkheid, een eerlijkheid zonder pose, in alle eenvoud. DE TAAK VAN DE KUNST. Vrijdagavond is deze tentoonstel ling, mogelijk gemaakt en ingericht door Waalwijks Belang, door burge meester Teijssen geopend. Eerst was er echter de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer Jud. Timmermans, die allen welkom heette en er zijn vreugde over uit sprak dat men thans stond voor een dergelijke expositie van het. werk van Charles Eyck. Hij was ver heugd dat Eyck zelf ook aanwezig was niet alleen, maar dat hij ook twee dagen van zijn drukke tijd heeft af willen nemen om deze ten toonstelling mee in te richten. Het secretariaat was ook druk be last geweest door deze tentoonstel ling, maar heel bijzonder prees de voorzitter het bestuurslid de heer Koos Bergmans, die niet alleen de verbindingsman was geweest, maar bovendien ook enkele dagen op het gemeentehuis verbleef om de ten toonstelling gereed te maken. Ook het gemeentebestuur mocht niet vergeten worden; met name dankte de voorzitter burgemeester Teijssen voor zijn ruime medewer king. Hij hoopte dat velen de ten toonstelling zouden bezoeken en dat velen het werk van Eyck zouden bewonderen; deze expositie mocht voor velen een kennismaking zijn met het werk van deze kunstenaar, of een bevestiging van hun bewon dering voor hem. Burgemeester Teijssen voldeed graag aan het verzoek deze tentoon stelling te openen, niet zozeer om dat 't er op gaat lijken dat het een van de prerogatieven van de bur gemeester is tentoonstellingen te openen, maar wel omdat hij hier door in de gelegenheid was een en kele gedachte rond deze tentoon stelling te ontwikkelen. In deze tijd van tempo en jach tend leven, begon hij, die zo sterk is ingesteld op de materie en voert tot een zekere massificatie met ver lies van het inzicht in de waarde van het individu, in deze tijd is het goed en nodig aandacht te geven aan 't culturele levenselement, dat vervaagt, sterker nog, in verdruk king komt, tot schade van 't maat schappelijk leven, tot schade van al degenen die aan dit leven deelne men. Daarom is het zo verheugend dat wij bij tijd en wijle als het ware vanzelf en door de feiten gecon fronteerd worden met het leven en werken van degenen die hun per soon en hun geest geheel en al in dienst stellen van de cultuur in de ruimste zin. Een expositie als deze is van bij zonder belang, omdat we nog eens overtuigd worden van de belang rijkheid van het kunstenaarschap. Al dqgenen die haar bezoeken zul len zich realiseren dat behalve het alledaagse er ook nog tal van din gen zijn die hoog er boven uit rei ken. Zij zullen tot het kunstbesef wor den gebracht en kunstzin zal wor den aangekweekt en bevorderd. Deze tentoonstelling moge een spoorslag zijn voor de ouderen, maar vooral hoop ik, voor heel veel jongeren, zich te bezinen op de waarde van de cultuur. Hij dankte tenslotte Waalwijks Belang voor de activiteit ten deze aan den dag gelegd, hij dankte Charles Eyck, wiens naam overal klinks, Martien Coppens, die ons op andere wijze in contact bracht met de fraaie kruiswegstaties van Eyck; de gemeentelijke diensten die de tentoonstelling mee hebben helpen maken tot dit groots geheel. En met zijn beste wensen voor deze ten toonstelling verklaarde hij ze voor geopend. EEN BOEIEND KUNSTE NAARSLEVEN. Zou er wel één kunstenaar in Ne derland zijn die zo algemeen be kend en bemind is als Sharles Eyck, Zijn eerste klanten vindt hij, te kenend langs de weg, in toeristen, die er plezier in hebben; en vaak is Charles blij en moeder verontwaar digd, als hij voor zo'n snerttekening meer krijgt dan vader in een hele week verdient. Dan vertelt de heer Bergmans hoe Charles Eyck naar een keramische fabriek moest om de kost mee te verdienen voor het grote gezin; daar ontdekt hem Maria Viola, die er voor zorgt dat hij de academies in Rotterdam en later in Amster dam kan volgen. Dat was in 1916; in 1922 krijgt hij de Prix de Rome; dan maakt hij reizen naar Frank rijk en Italië; in 1924 ontmoet hij in Parijs een Zweedse schilderes, die nog hetzelfde jaar in Stockholm zijn vrouw Karin zal worden. Moeilijke jaren volgen dan, in Stockholm, in Zuid-Limburg, in Pa rijs, in Amsterdam, in Zuid-Frank rijk, de financiële nood in die jaren is vaak groot maar vrienden, zoals de later zeer beroemd geworden cineast Allexander Korda en de schilder Jules Pascin helpen hem, hij krijgt zijn eerste tentoonstelling in Parijs, alle werken worden ver kocht. In Amsterdam exposeert hij, het Haags Museum koopt gouaches van hem, hij exposeert er, zijn eerste opdracht voor een kerkschildering krijgt hij en de strijd om het be staan wordt vanaf 1930 minder zwaar, maar de strijd om de op drachten zo uit te voeren dat zij de schilder artistiek bevredigen en de opdrachtgever voldoen, blijft. UIT DE MOUW GESCHUD. De moderne stromingen in de kunst hebben zijn werken steeds zeer beïnvloed, niet de naturalisti sche weergave en de preciese uit beelding interesseren hem, maar de essentie van een onderwerp vastleg gen in directe vorm, die uiting geeft aan zijn innerlijke overtuiging, is zijn hoofddoel. De kunst van Char les Eyck heeft een sterk lineaire in slag, zijn beeldend vermogen in zwart-wit is frappant, hij tekent zo als een gewoon mens schrijft en de duizenden tekeningen en schetsen die hij als het ware uit de mouw schudt, getuigen hiervan. Koos Bergmans spreekt over Eyck als portretschilder, over zijn monu mentaal religieus werk, zijn werk als glazenier (het Martinusraam in Venlo!). Ook als beeldhouwer heeft Char les Eyck naam gemaakt en we ver melden dit met zoveel genoegen, omdat Waalwijk in zijn kruisweg zeker het meest bewogen en fraai ste werk bezit dat door hem geboet- scerd is De Kruisweg die in 14 taferelen het Lijden van Christus weergeeft vanaf de veroordeling tot de gral- legging, is zeker de fraaiste op dracht die de Kerk aan een groot kunstenaar kan geven. Het tijdstip van de opdracht, in het begin van de laatste oorlog, zal wel mede oor zaak zijn dat Eyck dit drama zo doorleefd heeft en zo boeiend heeft weergegeven. Vaardig geboetseerd in chamotte en na het bakken door hem gepolychromeerd, is cut een kunstwerk geworden waar Waal wijk terecht trots op is het te be- zitten. - Het is zeer verheugend dat de fo tograaf Martien Coppens bereid was de fraaie serie foto's hier tege lijk met de tentoonstelling van Charles Eyck te exposeren; voor velen zullen deze foto's een open baring zijn en de schoonheid van de Waalwijkse Kruisweg eerst goed onthullen. Er is voor deze kunstenaar wer kelijk geen terrein of techniek die moeilijkheden geeft; steeds komen mij, bij het zien van nieuwe series werken van hem, de woorden van Picasso voor de geest„Je ne chei -

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3