DE ECHO m HET ZUIDEN LANDBOUW Gemeenteraad Waalwijk te is-ie weer!" „Daar Handelsdrukwerk Verenigingsdrukwirk Familiedrukwerk VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 JANUARI 1955 haarsteeg, biljarten. K V U V K j V Waalwijksa en Langsiraaise Courant in 't betere genre Wailw|luc Stoomdrukkerij Antaoa Titles. aan en lieten dikwijls hun spel meer fraai zyn dan effectief. In de voorhoede bijvoorbeeld zagen wc soms voortreffelijk samenspel, waaraan echter iedere productivi teit vreemd was. Niettemin kwam die voorhoele tot vier doelpunen. maar hiervan moeten er toch wel enkele op 't debet van de Heusden- se achterhoede worden geschre ven. In de eerste minuut van de wed strijd opende Spapens, die 'n pro ductieve dag had, hetgeen wel ver meld mag worden, de score. Na een half uur spelen was het de zeer goed opgestelde Drik van Geldei, die een goede combinatie, moge lijk gemaakt ook door falen van ae Heusdense achterhoede, besj met een raak schot en liet Heusden echter profdeerdc w,, het kalm-aan-doen ®eeJ™ d_ ten- zii waren actief waar Baai cl whk het wel geloofde, en wisten voor "ust nog keeper van Os, in trainingsbroek, te passeren, zy t niet kansloos. Een van cleze doel punten werd gescoord uit een di recte vrije trap, die. voortreffelijk afgevuurd, gemakkelijk een gal wist te vinden in het zwakke muur tje dat de Baardwijk-verdediging voor haar doel bouwde. Na de rust was het weer Spa pens die in de eerste minuten de stand in het voordeel van Baard- W(J)ndanks^het offensief van Heus den, dat echter strandde op üe hechte verdediging van Baardwyk waar de twee Maasen rustig a les opruimden en van Os ..0ed d e door deze muur glipten, goed vine slaagde Baardwijk, weer door micfdel Spapens m de stand brene«, opJ-2. maar wêl zeer nuttige oefenwedstrijd I kwam. De onderlinge biljartcompetitie werd in de afgelopen week voortgezet. Er werd slechts in afd. A gespeeld en we DVK I tegen Juliana I, welke wedstrijd 1 geheel volgens de verwachting door I laatstgenoemde werd gewonnen. De uitslag was: Afd. I: Juliana I-DVK I: A Treuren—B v d Heijden Cvd Loo—Jo v Beijnen pr v LiempdeJos Treuren Th Boelen—J v Ravenstein B. Verreijt—Ad Treuren p v d LooW v Bokhoven Uitslag 20 voor Juliana I. Hoogste strie Cvd Loo 36; hoogste gemiddelde Cvd Loo 8,33. 75—59 75—9 38—75 56—75 75—35 75—39 Nagekomen prac-advies. WACHT VERBOD. Bij besluit van 20 April 1950 werden voor enkele straten of gedeelten van straten zgn. parkeervoorschnften vast gesteld. Deze voorschriften waren ge grond op de wegenverkeersregeling van 16 September 19-il (verordeningenblad nr. 193/1941) en de uitvoenng^esch.k- king wegenverkeer van 14 Octobe "anT December 19ft staatsblad I 562, houdende wijziging v de wegenverkeerswet, ts ^Mdat laatstgenoemde wet op Kroon vast te stellen tijdstip wering treedt en dat met ingang van dat tijd stip de bestaande verkeersvoorscDrften (waaronder dus ook de vorenbedoelde wegenverkeersregeling en uitvoenngsbe- schikking wegenverkeer) komen te ver- VAangezien het bedoelde tijdstip bij Ko ninklijk besluit van 31 October 1930, staatsblad K 466 is bepaald op 1 Jam 1951, is derhalve vanaf die datum aan hei besluit van 20 April 1950 de wette- liike basis ontvallen. Echter bepaalt artikel 126, derde lid, van het eveneens op 1 Januari 19d1 in werking getreden wegenverkeersregle ment (Koninklijk besluit van 28 Aug. 50, staatsblad K 377) dat de besluiten tot vasststelling van een parkeerverbod, welke van kracht waren op 1 Januari 1951, worden geacht ingevolge dat regle ment te zijn uitgevaardigd, terwijl het vierde lid van dat artikel bepaalt, dat dit slechts van toepassing is zolang de betreffende besluiten niet zijn ingetrok ken en uiterlijk tot 1 Januari 1956. Het bestaande besluit van 20 April 1950 zou derhalve, zolang het niet inge trokken wordt, geldig kunnen blijven tot 1 Januari 1956. In verband met de omstandigheid, dat een wijziging en uitbreiding van het par keerverbod noodzakelijk is gebleken, lijkt het B. en W. gewenst, dat deze gelegen heid wordt benut om het parkeerverbod op de gewijzigde wettelijke basis te stel len. De bedoelde wijziging en uitbreiding houden verband met de steeds toenemen de intensiteit van het verkeer, waardoor het noodzakelijk is maatregelen te tref fen tot verhoging van de verkeersveilig heid in de Grotestraat, zijnde de belang rijkste verkeersader in het centrum der gemeente. Een grote belemmering van de verkeersveiligheid in de Grotestraat wordt gevormd door het grote aantal ge parkeerde voertuigen, in het bijzonder motorvoertuigen, aan de Noordzijde van de straat, zijnde de zijde waarvoor het bestaande parkeerverbod niet geldt. Dit gevaar voor de verkeersveiligheid achten B. en W. zo groot, dat het hun nood zakelijk voorkomt, een algeheel parkeer verbod („verbod wachten" als bedoeld in artikel 4, eerste lid, letter h, van het wegenverkeersreglement) uit te vaardi gen voor het gedeelte Grotestraat vanaf de Kerkstraat in Oostelijke richting tot perceel 304 van 8 tot 19 uur en een verbod wachten voor de Zuidzijde van dit straatgedeelte van 19 uur tot 8 uur. Hierbij zij aangeteken, dat de maatregel van algeheel verbod tot parkeren tussen 8 en 19 uur gegrond is op de overwe ging, dat in die periode het verkeer in de Grotestraat het drukst is, het gevaar voor de verkeersveiligheid het grootst. Voor het gedeelte van de Grotestraat ten Oosten van perceel 304 kan de be staande regeling gehandhaafd blijven in verband met aldaar te treffen voorzienin gen. Ter compensatie voor de verminderde parkeergelegenheid als gevolg van de totstandkoming van het wachtverbod in het vorenbedoelde gedeelte van de Grote straat, kan gevonden worden door ge bruikmaking van de Kerkstraat, de Mr. var. Coothstraat, de Westzijde van de Markt, de Oostzijde van de Stations straat, de Hertog Janstraat en de Wilhel- minastraat. De overige bepalingen van het op 20 April 1950 vastgestelde perkeerverbod kunnen ongewijzigd worden overgeno men. 1 In verband met het vorenstaande stel len B. en W. voor: 1. met ingang van 1 Maart 1955 in te trekken het besluit van 20 April 1950 tot vaststelling van een verbod tot het in stilstand houden op enkele wegen of gedeelten van wegen van motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij en voertuigen, geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde, anders dan tot het onmid dellijk uit- of inlaten of uit- en instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen. 2. met ingang van 1 Maart 1955 vast te stellen het ontwerpbesluit, houdende uitvaardiging van een verbod wachten, als bedoeld in artikel 4, eerste lid, letter h, van het wegenverkeersreglement, voor met name genoemde wegen of gedeelten van wegen. De voorgestelde datum van ingang dezer voorschriften houdt verband met het tijdig treffen van de nodige maatre gelen als plaatsing van borden enz. Een Missie-avond. Voor de Afrikaanse Missiën van de Eerw. Paters van Kardinaal La- vigerie wordt Dinsdagavond in het Restaurant van ,De Efteling" onder leiding van Mevr. v. d. Heyden-Per- quin een Missie-avond georgani seerd, die reeds voor de aanvang een succes mag genoemd worden, doch daarbij, voor velen spijtig, een teleurstelling inhoudt. In een korte spanne tijds waren reeds de beschik bare kaarten uitverkocht, zodat de vele aanvragen die no gbinnen kwa men niet meer ingewilligd konden worden. De belofte voor 'n tweede avond zit ongetwijfeld hierin opge sloten. Er is een veelzijdige mede werking voor deze missie-avond ge boden, zodat ongetwijfeld niet allen het financiëel gedeelte, doch daar naast ook het programma een suc ces belooft te worden. Terug uit de Missie. Soeur Ancilla Marie Mej. Dina de Vries meer dan 23 jaren werkzaam als zuster van de Mis sionarissen van Kardinaal Lavige- rie „Witte Zusters", arriveerde Vrij dag 14 Januari per K.L M.-vliegtuig „Raptim" op Schiphol. De aan komst werd opgenomen voor de te levisie van het Actualiteiten-pro gramma van de K.R.O. en is reeds deze week door velen op 't scherm gevolgd. De Eerw. Zuster die deze week voor enige dagen in Kaatsheu vel bij haar familie zal verblijven, was 23 jaar in (Tanganika) Midden Afrika werkzaam; de eerste 9 jaren in Mivazijde, daarna in Kijoma en tenslotte 10 jaren in Karema, be last met de zorg over de pensio- nairen van de Middelbare Huis houdschool. Waarschijnlijk blijft soeur Ancilla-Marie ongeveer een jaar voor herstel van krachten in Nederland, om na herstel wederom naar de missie terug te keren. Ze ker zal ze voordien nog wel enige tijd in haar geboorteplaats verblij ven. Bekroningen. Op de Nationale slot-tentoonstel- ling van de Pluimvee-vereniging „Ornis" op 21, 22 en 23 Jan. in de Apollohal te Amsterdam gehouden, behaalde de heer Jan Tuerlings met zijn inzending Zwart Minorca-krie- len drie eerste en een tweede prijs en met zijn inzending Wit Wyandot te krielen twee eerste, een tweede en een vijfde prijs met verschillen de ere-prijzen. Statiedag Euphonia. De Harmonie en de Drumband van het Kon. Muz Gez. Euphonia hielden Zaterdag hun jaarlijkse statiedag. Om 3 uur was het reünie in de zaal om het feest in te zetten met een muzikale wandeling. Nadat tijdens deze rondgang een bezoek was gebracht bij café Piet v. Dun en G. v. d. Hoven om even de dorst te lessen, bezorgde men tegen half zes de heer L. v. Cromvoirt Sr, een oud-enthousiast Euphonia-lid. een aardige attentie door voor zijn wo ning een paar marsen te spelen. Vanzelfsprekend werd dit door de nog immer krasse grijsaard, die nog steeds vol belangstelling is voor 't Vorige week moest ik voor mijn buurman zijn dochter in Drunen opbellen voor ernstige familieom standigheden. Aangezien de doch ter zelf geen telefoon heeft, pro beerde ik het by de naaste buren, maar die waren zeker in diepe slaap ('t was ongeveer 12 uur mid dernacht) want zij gaven geen ge hoor. Teneinde raad draaiden we het politicbureau in Drunen; het was toen by na half een midder nacht, maar hoe wij ook belden, ook daar geen gehoor. Nu is mijn vraag: Is genoemd politiebureau 's nachts gesloten of i.> er geen verbinding, *»f hebben wc verkeerd gedraaid? Wij draai den K 04136—200. H. corps, op zeer hoge prijs gesteld. Dan trok het corps verder naar de Sprangse straat om 't gouden echt paar v. Wanrooij-Netten te huldi gen. De voorzitter van het gezel schap, de heer W. v. Nieuwstadt, complimenteerde in een keurig speechje, terwijl vanzelfsprekend hierna de Drumband en Harmonie er voor zorgden dat de stemming onder de feestvierenden ten top steeg. Terug in „Euphonia" was er nog even tijd voor een glaasje en daar na verzamelden allen zich rond de tafels en lieten zich het gebodene heerlijk smaken. Rond half negen werd de feestavond, nu met de da mes, in de concertzaal voortgezet. Er bleken vele artisten onder het gezelschap te huizen en het toneel was dan ook practisch steeds bezet. Vooral de kleine, zeker niet van humor gespeende Leo Damen, had met z'n levensliedjes een verdiend succes. Al met al een zeer geslaag de feestdag, die de band tussen de Euphonia-leden wederom verstevig de. Gouden Bruiloft. Het was Zaterdag feest in de Sprangse straat, want het echtpaar v. Wanrooij-Netten vierde er zijn gouden bruiloft en zoals het in goede buurtschap behoort, was de gehele wijk mede in feeststem ming. Het feestcomité, bestaande uit de heren H. Molenschot, v. Ber- kel, G. Wagenmakers en C. v. d. Velden, onder leiding van de heer J. Timmers, had voor een passen de versiering en verlichting van het woonhuis van liet gouden paar gezorgd. Om 9 uur werd "n feest stoet gevormd met een tiental auto's, de gebruikelijke bruidjes strooienden en de wagen van het gouden paar flankerende, om de feestelingen met familie en feest comité naar de kerk te brengen, waar de ZeerEerw. Heer Pastoor v. d. Spijker om half 10 een plech tige H. Mis van dankbaarheid op droeg'. Wederom in dezelfde stoet ging het na de H. Mis huiswaarts, waar de bruidjes klaar stonden 'n treffende bloemenhulde te brengen door de jongedames v. Nieuwen- huijsen en v. d. Ven geleid. Om 1 uur ving de receptie aan, voorafgegaan door de aanbieding van het geschenk der buurt onder couvert met toepasselijke woorden van voorzitter Timmers. Er was zeer veel belangstelling, waarbij wc o.m. ook de heren geestelijken uil de parochie, de Eerw. Broeders en Paters van het Missiehuis Sint Antonius en vele autoriteiten op merkten. In de vooravond verscheen de harmonie en drumband van 't Kon. Muz. Gez. Euphonia om een sere nade te brengen, waarbij voorzitter v. Nieuwstadt het woord voerde namens het korps. Het familielid Brouwers dankte voor de hulde aan het gouden paar gebracht. Zaterdag' a.s. wordt het buurt feest voortgezet voor de kinderen in de namiddag en voor de volwas senen in de avond in de zaal van het Kon. Muz. Gez. Euphonia. Geslaagd. Voor het 1ste doctoraal Genees kunde slaagde te Utrecht o.m. de heer Jos Frederiks alhier. Een geslaagde DESK-avond. Het bestuur van de R.K. V.V. DESK heeft Zaterdagavond voor 'n uit tekende contact-avond gezorgd onder de DESK-familie, ter com pensatie van het gemis van sport op het groene veld. De zaal van de heer Piet v. Dun was goed bezet voor de vertoning van de bekende MAWA-film, waarin het spel van de grootmeesters van de voetbal sport viel te bewonderen en door vertraging van de opnamen tot in finesses kon worden gevolgd. Na de film kwam echter het intieme van cle avond in een cabaret-dan- cing-prog'ramma, verzorgd door 't bekende ensemble „De Varianten" die er uitstekend de stemming in wisten te houden en het geheel tot een succes-avond maakten, die het gemis aan genot van het spel op 't veld ten volle vergoedde. Daaren boven was hier het contact aanwe zig dat in een vereniging moet zyn wil ze bloeien. Bel Canto. Zondag 30 Januari presenteert de Zangvereniging Bel Canto een groot vocaal concert, waarbij me dewerking wordt geboden door het Utrechts vocaal duo, de ge vierde sopraan Aukje Roggen en de hoog gewaardeerde tenor Peter Penders, heiden voor de radioluis teraars geen onbekenden. De be geleiding zal bij deze uitvoering, die in hoofdzaak werken uit „Die Jahreszeiten" van Haydn betreft, in handen liggen van Mevr. Elli v. Wermerskerken uit Utrecht, die geregeld als pianiste bij dit beken de duo optreedt. Voor de ware liefhebbers van hoogstaande mu ziek zeker een avond, die waarde ring zal genieten, waar Bel Canto in het verleden bewezen heeft de vocale muziek in deze richting tot iets goeds in staat te zyn. Nationale Kerst-etalagewedstrijd Het moge dan wel reeds gepas seerd zyn, doch zeker is het ver melding waard, dat de heer J Don ders alhier met zijn etalage mede dingend in de wedstrijd van de Nationale Kerstwedstrijd van de Stichting Aardappelen, Groenten en Fruit, de 2e pry's wist te beha len. Vrijdagavond koopavond. Het mag mogelijk nog niet ieder een hekend zyn, dat vanaf 7 Janu ari de koopavond voor de gemeen te Loonopzand van kracht 'is. Elke try dag zijn de winkels tot 9 uur geopend, zulks krachtens besluit van de laatstgehouden gemeente raadsvergadering. Zie advertentie in het nummer van Vrijdag. Een geslaagde avond. Wanneer een avond georgani seerd moest worden met een risico van slagen, dan is het zeker ge weest de avond die de KPV Zater dagavond op haar programma had gezet. Een feestavond van een dui- venclub met pl.m. 160 leden uit alle rangen en standen tot een suc ces te brengen, is het werk geweest van een bestuur onder leiding van voorzitter .T. v. Heeswyk, dat res pect verdient. 't Was Zaterdagavond in „De Sportwereld" voor de volle hon derd procent voor elkaar. Er was stemming, er was geen wanklank, er was gezeligheid en er was ver enigingsgeest, die begreep en sa menwerking wilde. Dit was be reikt onder ruim 160 aanwezigen, die zich zeer zeker moesten behel pen, doch die dit deden omdat ze aanvoelden dat anders de gezellig heid teloor ging. Het ensemble v. Engelen was weer eens niet te traag om stemming' te kweken en zeker niet te traag om, waar stem ming kwam, deze gaande, te hou den. Er werd gezorgd voor lafenis en verzorging van de maag, naast de nodige humor en leut. De KPV had een goed geslaagde avond, die om herhaling vraagt. Agenda. Maandag 8 uur n.in. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Dinsdag 8 uur n.m. Missie-avond in Restaurant „De Efteling". Woensdag 8 uur n.m. Apollo the ater: „Een vrouw met slechte re putatie". Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.30 uur n.m. repeti tie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur n.m. repeti tie Gemengd Koor Bel Canto. „Ie", dat is de krant, niet zo maar een krant, maar het plaatselijk nieuwsblad. Voor haar en voor allen in deze omgeving de brenger van het nieuws. Nieuws, waarin ze belangstellen. Een krant waar naar ze uitzien en waarin ze alles lezen en herlezen, van het eerste tot het laatste woord. Ook de advertenties! Benut daarom het plnntsi-lijk nirmcsblnd voor Uw verkoop-reclame! Dan weet U, dat Uw advertenties intensief en meerdere malen worden gelezenl EEN BELANGRIJKE DEMONSTRATIE. Het was korl geleden voor de 28ste keer dat een grote demon stratie van trekkers en bijpassende grondbewerkingswerktuigen werd gehouden in Frankrijk. Er waren niet minder dan 300 trekkers, verdeeld over 70 merken. Begrijpelijk was voor deze de monstratie een zeer groot terrein nodig. Het is onmogelijk om in dit korte artikel een omschrijving van deze groot opgezette demonstratie te geven; we moeten ons dan ook bepalen om het nieuwste en het belangrijkste te bespreken. Speciaal geldt dit voor de wiel- trekkers met vierwielaandrijving. De laatste jaren zijn er verschillen de fabrieken in Frankrijk, welke zich op de constructie van de trekker met vier even grote wielen toeleggen. Hierdoor verkrijgt men een goe de gewichtsverdeling over voor- en achteras. De motor wordt zoveel mogelijk naar voren gebracht. Hoewel een dergelijke trekker aanmerkelijk duurder is, blijkt de ze vooral op zware gronden, waar veel hakvruchten verbouwd wor den, zeker voordelen te bezitten. Vooral is deze wieltrekker van belang met het oog op behoud van een goede bodemstructuur. Im mers hoe minder slip hoe minder kans op structuurbederf. Bij vierwielaandrijving komt slippen practisch niet voor, zodat dit een van de beste middelen is om slip te voorkomen. Ongetwijfeld is een dergelijke demonstratie van groot belang, te meer daar de kwestie van aantas ting van de grondstructuur door de trekker in het middelpunt van de belangstelling staat. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU WAALWIJK Worden gevraagd: Kleding - Reiniging: Naaisters Stiksters Halfwas of leerling herenkapper Bouwnijverheid Halfwas schilder Leerling schilder Schoen- en Leder: Bedrijfsleider kleine schoenfabriek Assistent stikmeester Bijtuigers Overleersnijders Handschoencoupeurs Machinezwikkers Overhalers Doorzetters Kantenschrooiers Afmakers Uitpoetsers Zoolleerstanzers Binnenzoolstanzers Hulp-ophalers Hulparbeiders voor alle afdelingen Jeugdige schoenfabrieksarbeiders voor alle afdelingen Schoenstikkers Schalmers Schoenstiksters Plaksters Handschoenstiksters Hout - Kurk - Stro Machinele houtbewerker Meubelmakers Leerling meubelmakers Metaalnijverheid Machine-bankwerkers Stempelmaker Halfwas-monteur Leerling constructie-bankwerker Leerling machine-bankwerkers Leerling automonteur Leerling plaatwerker Handel: Winkeljuffrouw Vrije beroepen: Vrouwelijke kantoorbedienden Magazijnbedienden Huishoudelijke diensten: Dienstbode (dag en nacht) Dagmeisjes (event. dagen) Werkster Bieden zich aan: Kleding - Reiniging: Leerling dameskapster Bouwnijverheid Timmerman Schilder Stucadoor Metselaars Opperlieden Schoen- en Leder: Finishmeester Modeleur Huidenkeurder Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur voormiddag op het Arbeidsbu reau Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig vanaf 24 Jan. tot en met 29 Jan. 1955. Het Arbeidsbureau Waalwijk ver strekt ook inlichtingen aan aspirant- •migrantan. NA MOEILIJKE JAREN IN INDONESIË S1BAJAK BRACHT 902 ONTHEEM DEN IN HET VADERLAND. ..Beloofde land" voor velen onbekend. De Volkskrant schrijft Het waren Dinsdagmiddag trieste uren op de Lloydkade, waarlangs de „bibajak" was geschoven. Het schip had 902 pas sagiers aan boord en toch hingen maar enkele kleine groepjes van hen over de reling op uitkijk naar familie en beken den. Verder kleumden de vrouwen diep weggedoken soms in dikke dassen m hutten, zalen en gangen bij elkaar. De mannen, van wie er meer dan een de tropenhelm nog op en het dunne tropen jasje aan als dierbaarste bezit dioeg, vervulden gespannen de gewenste formaliteiten. En alleen de kinderen, met grote vraagogen in veelal matbruine ge zichtjes, maakten zich nog met al te veel zorgen. Voor 899 van de opvarenden begon echter met de ontscheping in kcude en gesmolten sneeuw een tweede leven. De „Sibajak bracht hen mee uit Indonesië, waar de gewijzigde omstan digheden het menigeen lastig maakten. Vele mannelijke passagiers hebben er tientallen jaren een positie gehad, welke zij nu hebben moeten opgeven en hun ja ren en Nederlanderschap weerhounden hen ervan de ladder der gemeenschap af te dalen. Een nieuw levéL dus in heat moeder land, dat echter voor meer dan de helft van de opvarenden een onbeschreven boek is, omdat zij er nooit zijn geweest. Niet minder dan 782 van hen zijn er zo ongekend, dat zij niet eens een onder aak wisten. De Dienst voor Maatschap pelijke Zorg had voor al deze „ontheem den adressen klaar in contactpensions, terwijl op de boot al warme onderkleding was uitgereikt om de aan warme klima ten gewend zijnde en van Suez af al rillende mensen tegen de gure grauwe Europese winter te beschermen. De Ne derlandse regering heeft voor deze men sen nog meer gedaan. Van de passa giers waren 277 zo berooid uit de Indo nesische gebeurtenissen te voorschijn ge komen, dat zij totaal dreigden te ver pauperen. Door hun reis te betalen en voorlopig hun onderhoud te financieren heeft de regering de ergste gevallen een nieuwe kans in het moederland gegeven. Tientallen anderen, wier nood nog niet hoog genoeg gestegen was, om eveneens eeu betaalde overtocht te krijgen, heb ben op schuldbekentenissen geld geleend om in Den Haag (de enige stad van Nederland, waarop veler hoop is ge- bcuwd) aan de slag te komen. BARRE TOCHT. De weergoden hebben bovendien ge wild, dat het laatste stuk van de reis een bar stuk is geworden. Kapitein Frits de Jonge uit Breda (die zijn laatste reis op de Sibjaak maakte, omdat hij commodore van de Lloydvloot is geworden) heeft geprobeerd wat hij kon, om de depressie var. Zondag voor te blijven. Om vijf uur na middernacht moest hij zich echter gewonnen geven, omdat het schip toen gemiddeld 32 graden slingerde. Hij beval alle passcagiers in bed te blijven (waar zij geen verwondingen konden oplopen) en heeft toen twaalf uur lang „dead slow" op de Atlantische Oceaan kop in de wind gelegen. In die uren zijn er maar weinigen geweest, die de reis naar het „beloofde land" niet met een zeeziekt* i hebben moeten betalen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3