L Wijde Wereld 1 Waalwijkse en Langstraatse Courant BAARDWIJK KRIJGT PRACHTIG GEMEENSCHAPSHUIS J~ «JEtJ UIT DE PROVINCIE Exit Mendes France UIT DE dat in een zeer grote behoefte voorziet I jf 4LJ UTa I*" V°rm Van de afbreak MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 12 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR -ADRES „ECHO' -f Reeds enige tijd is men in en rond het Baardwijks Patronaat, welke be naming men het gebouw van de Openbare Lagere school heeft gegeven, toen dit niet meer aan deze bestemming beantwoordde, druk doende met werkzaamheden die een ingrijpen ac verandering in de situatie zullen bren- n Het patronaat namelijk zal, onderkomen en vervallen als het was, aeheel vernieuwd en uitgebreid gaan worden tot een gemeenschapshuis, een verzamelcentrum van het Baardwijkse verenigingsleven, dat tot nog toe van een goede behuizing totaal verstoken is geweest. De industrialisatie van onze provincie zal diep grijpen in het leven, zo als dat tot nog toe in de beslotenheid van ons agrarisch gewest werd ge leefd; oude levensvormen hebben afgedaan en oude zekerheden hebben hun geldigheid verloren en dit alles heelt een zeer grote invloed op de Brabantse mens. Geen wonder is het dat van de zijde der provincie en der gemeente besturen alles in het werk wordt gesteld, om de verkeerde gevolgen van de industrialisatie zoveel mogelijk ongedaan te maken, om een tegenhan ger te vinden voor de vervlakking, die een van de consequenties der in dustrialisatie is. En daarom stimuleert men van bovenaf zeer sterk het culturele leven, de actieve en passieve kunstbeoefening, de doelmatige ontspannende en verrijkende vrijetijdsbesteding, terwijl in het kader van deze politiek de bouw en de exploitatie van gemeenschapshuizen de speciale belangstel ling genieten. ST. CLEMENSHU1S Het was geen onverdeeld genoegen de uitingen van het Baardwijkse cultu rele leven de laatste jaren mee te ma ken, omdat deze plaats moesten vinden in een zaal, die de naam van zaal eigen lijk niet eens verdiende. Het Baardwijkse Patronaat, steeds het middelpunt van het eigen verenigings leven in dat deel van Waalwijk, was een koud, ongezellig, vervallen krot ge worden. Op de muren kon de verf het tegen het vocht niet bolwerken, de ene kolenkachel vocht tevergeefs tegen de kou, de planken vloer dreigde het te be geven, het dak verloor steeds meer het recht op die naam; een garderobe was er niet, toiletten waren er wel, maar ge moet niet vragen wat voor, kortom het was bijkans onmogelijk zich er thuis te voelen. Ook de enkele verbeteringen die enige tijd geleden ns werden aange bracht konden slechts heel even het steeds verder gaande verval tegenhou den. En de parochie, bij wie de zaal in onderhoud en beheer was, was ook niet bi| machte de voorzieningen te treffen du? het patronaat behoefde. Baardwijk voelde deze onvolkomen heid zeer hevig. Want Baardwijk blijft Baardwijk; een Baardwijkenaar blijft in Baardwijk, zolang het hem enigszins mo. gelijk is. Daarom heeft Baardwijk ook een sterk ontwikkeld eigen verenigings leven: eigen Harmonie, eigen Gemengd Koor, eigen Gymnastiekvereniging, eigen Toneelvereniging, eigen secties Van groot-Waalwijkse verenigingen, en deze waren practisch allemaal aangewezen op het Patronaat, omdat dit de enige grote zaal was in dit deel van onze gemeente. Toen greep gelukkig het gemeentebe stuur, eigenaar van het gebouw in. DE KIOSK VERDWEEN. Men kwam met een plan, dat voor namelijk voorzag in een vernieuwing van de zaal en een vergroting van het com fort. Het plan liet de toestand daar ter plaatse practisch onaangetast, zodat de zaal nog verscholen bleef liggen achter de muzieknis en men er niet in kon sla gen een bevredigend totaalbeeld te krij gen. Er kwam toen een nieuw plan, een plan dat een prachtig vooraanzicht gaf en dat het gemeenschapshuis inderdaad ook veel meer aan zijn doel liet beant woorden. Maar volgens dit plan zou de muziek nis moeten verdwijnen en dit was toch wel een van de dingen waar Baardwijk trots op was. ^.emonie Jan aan wie de nis destijds was overgedragen maakte echtei al heel weinig bedenkingen hiertegen, omdat zij wist meer gebaat te zijn met een ruim gemeenschapshuis, dat ook een imposante aanblik zou vormen, dan met deze kiosk, waarvan het gemis gecom penseerd kon worden door de verplaats bare muziekkiosk van de gemeente. ,f? wer^ plan dus aangehouden; het kreeg de nodige goedkeuringen en al heel gauw begonnen de eerste werk- van de kiosk. RUIM EN DOELMATIG n INGERICHT. Up de bij dit artikel geplaatste teke ning ziet U het voorfront van het nieu we gemeenschapshuis te Baardwijk; St. Clemenshuis? De suggestie van de teke naar is nog niet zo gek. De deur in het midden vormt de hoofdingang van het gemeenschapshuis; achter die monumentale deur is een ruim portaal dat door tochtdeuren van een brede gang is gescheiden; deze gang voert naar de grote zaal. Maar daar ko men we direct wel; laten we eerst ns even in het voorste gedeelte, het „hoofd gebouw kijken. Dit staat, zoals de le zers al wel zullen weten, op de plaats waar vroeger de kiosk stond; het wordt dus voor aan de zaal gebouwd. We waren dus in het portaal; links van dit portaal treft ge een klein zaaltje aan, dat dienst kan doen als een ruimte voor minder grote vergaderingen, en dat b.j uitvoeringen en grote bijeenkomsten kan worden ingericht als garderobe. Rechts van de hall, evenals de garde robe er van gescheiden door een glazen deur, zien we een groot vertrek van 7]/j bij 9l/2 meter, dat bedoeld is als een zaal voor grote vergaderingen en bijeen komsten en dat als er in de grote zaal iets te doen is, ook gebruikt zal worden als foyer; daarom zal hier ook een prachtig nieuw buffet komen staan en dat hieraan nog menig biertje gedronken zal worden is de wens van velen in Baard wijk, want dit bewijst dat het er gezellig is en huiselijk en dat heeft men tot neg toe in het patronaat altijd gemist. We gaan weer terug naar het portaal en zullen door de gang naar de grote zaal lopen; maar voor we die binnen gaan kijken we nog even naar de ruimte die wordt ingenomen door de toiletten, in verscheidene vorm, en door enkele wasgelegenheden; dit onmisbare gedeelte van het gemeenschapshuis ligt dus tus sen het hoofdgebouw en de zaal. Boven dit hoofdgebouw zullen een tweetal woningen worden ingericht; o.a. waarschijnlijk voor degene die met het dagelijks toezicht op en de verzorging van het Huis is belast. De toegang tot deze twee bovenwoningen is aan de westzijde van het Hoofdgebouw. EEN MODERNE ZAAL. En dan komen we in de nieuwe zaal; ge zult er de zaal met de afgeschilferde muren, met de stoffige houten vloer, met het lekke plafond, de zaal met haar kou en haar vochtigheid, niet meer uit terug kennen. Van dit alles is nu niets meer te merken. Het wordt één grote zaal, en dat ver velende tussenschot verdwijnt; er is een gloednieuw plafond geprojecteerd, en het dak zal helemaal worden nagezien en in elk geval waterdicht worden gemaakt; men is van plan de nieuwe vloer die zal worden aangebracht, naar achteren op te laten lopen; enerzijds om de mensen die achter in zitten een betere gelegen heid te geven hetgeen op het toneel ge beurt te volgen, anderzijds echter ook, om het niveau verschil tussen het te bouwen voorste gedeelte en de bestaande zaal te overbruggen. Men weet nog niet goed hoe men dit zal doen; of men de vloer over heel de lengte van de zaal zal laten oplopen, of van het midden tot achteraan, zodat er altijd nog een behoorlijke gelegenheid is om te dansen bijvoorbeeld. Het toneelfront wordt ook helemaal vernieuwd, het houten geval dat er tot nog toe stond zal geheel door steen wor- den vervangen en van een kooflijst wor den voorzien, waarin ook de toneelver lichting wordt aangebracht. Het toneel zelf heeft men niet uit willen breiden, om de zaal niet te klein te maken. Wel wordt de toneel-accomodatie in zoverre verbeterd, dat er een tweetal behoorlijke kleedkamers (voor dames en heren afzonderlijk) komt, voorzien van waterleiding en al de andere gemakken waarvan een kleedkamer voorzien dient te zijn. Deze kleedkamers worden aan de westzijde van de zaal, ter hoogte van het toneel, gebouwd; zodat men niet be vreesd hoeft te zijn, dat er iets van de bestaande toneelruimte verloren gaat. Het gehele complex zal voorzien worden van een verwarming, waar schijnlijk een gasverwarming. De buitenzijde van de zaal zal een heldere witte beschildering krijgen. Vermelden we tenslotte nog, dat het plein voor dit imposante gebouw in een andere toestand zal worden gebracht, aangepast zal worden aan het gebouw, dat hopen we bij U de indruk geves tigd zal hebben, dat Baardwijk een ge meenschapshuis zal gaan krijgen, waar op heel Waalwijk wel een beetje jaloers zal zijn. IN EEN BEHOEFTE VOORZIEN. Maar ook zal heel Waalwijk zonder meer beamen, dat door de inrichting van dit Huis in een grote behoefte wordt voorzien. Waalwijk in zijn geheel is met zalen niet zo ruim bedeeld en niet voor niets overweegt het gemeentebestuur de bcuw van een stadsgehoorzaal. Maar in he' Waalwijks gedeelte dat Baardwijk heet, was de situatie nog veel ongunsti ger. Er zijn enkele cafézalen, maar geen van deze is geschikt voor een toneel opvoering, voor een concert, voor de opvoering van een operette, evenemen ten, zoals die toch ieder sesizoen in Baardwijk vielen waar te nemen. Nog vanuit een ander standpunt be zien, zal de tot standkoming van dit gemeenschapshuis zeer blij begroet wor den; namelijk als een middel dat het verenigingsleven in Baardwijk weer zal activeren en stimuleren. Het kan niet ontkend worden, dat dit verenigingsleven met een gebrek aan enthousiasme van de zijde der Baard wijkse bevolking kampte, dat er voor bepaalde verenigingen veel te weinig be langstelling was. Wanneer dit gemeenschapshuis kan vorden het trefpunt van Baardwijk, het gezellige centrum, waar alle belangrijke gebeurtenissen plaats vinden, dan zal er ongetwijfeld een werking ten goede van uitgaan, dan zullen ook de verenigingen die hier hun kunnen mogen tonen, zich op een hoger plan geheven voelen, om dat zij dit mogen doen in een omgeving die de hiervoor ideale sfeer schept, om dat men hun prestaties van voldoende gehalte heeft bevonden, om een dergelijk gebouw waardig te zijn. De stimulering en activering van de Baardwijkse zelfwerkzaamheid, op het gebied der kunst en der ontspanning: dit is inderdaad de belangrijke bedoeling waaraan men dit Gemeenschapshuis wil laten beantwoorden: moge het St. Cle menshuis hierin ten volle slagen. BRABANTS WATERSNOODFONDS 1954. Vorige week heeft de minister president naar aanleiding van vra gen van het Tweede-Kamerlid, dhr dr N. H. L. van den Heuvel, mee gedeeld dat het naar de mening van de regering niet op haar weg ligt vergoeding te geven voor de schade die bij de stormvloed van 23/24 De cember 1954 geleden is in het ge bied van de Brabantse Biesbosch, van de Beneden-Donge en het Oude Maasje. Op initiatief van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant wordt thans de stichting „Brabants Wa tersnoodfonds 1954" in het leven ge roepen. De stichting stelt zich ten doel aan degenen, die binnen de provincie Noord-Brabant tengevol ge van die stormvloed schade heb ben geleden, welke niet op andere wijze wordt vergoed, en die moei lijkheden ondervinden bij de finan ciering van het herstel dier schade, tegemoetkomingen in de herstelkos- ten te verlenen. Het bestuur van de stichting zal bestaan uit twee organen: een Raad van Bestuur van brede samenstel ling en een klein uitvoerend be stuur. De Raad van Bestuur, waar in o.m. zitting zullen hebben burge meesters van getroffen gemeenten, vertegenwoordigers van water schappen en van landbouworgani saties, alsmede een aantal deskun digen in de verschillende schade- sectoren, zal de normen vaststellen waarnaar de tegemoetkomingen zul len worden toegekend. Aan de hand van deze normen zal het uitvoerend bestuur over de toekenning der te gemoetkomingen beslissen. Voorzitter van beide organen is de Commissaris der Koningin in de provincie; vice-voorzitter is het lid van Ged. Staten, mr Th. H A. M. Heere. Het secretariaat der stich ting is gevestigd in het gebouw van het provinciaal bestuur, Waterstraat 16 's-Hertogenbosch (tel. K4100 4951). Zoals bekend, heeft de regering zich vorige week bereid verklaard aan de Staten-Generaal voor te stel- r len in een eventueel op te richten provinciaal rampenfonds een bedrag van 1.000.000.te storten. De stichting zal de regering verzoeken de beschikbaarstelling van deze bij drage te bevorderen. Aan de provincie Noord-Brabant zal de stichting eveneens om een 1 bijdrage verzoeken. Ook aan het Nationaal Rampenfonds wordt een bijdrage gevraagd. De stichting heeft reeds opdracht gegeven om tot een zo nauwkeurig mogelijke inventarisatie van de schade te komen. Hoewel van een integrale scha devergoeding geen sprake zal kun nen zijn, hoopt de stichting in staat te word gesteld aan het herstel van de jongste stormvloedschade in Biesbosch en Langstraat een bete kenende bijdrage te leveren. COMMISSIE VAN ONDERZOEK, i In hun vergadering van 21 Dec. 1954, volgnummer 59, besloten de Staten van Noord-Brabant een be drag van 3.000.ter beschikking van Ged. Staten te stellen, ten be hoeve van een onderzoek naar de noodzakelijkheid van de oprichting van een beroepstoneelgezelschap in deze provincie. In verband hiermee he.eft 't Col lege van Ged. Staten een Commis sie van onderzoek in het leven ge roepen, waarin de volgende perso nen hebben zitting genomen: Voorzitter: de heer Th. v. Eupen, wethouder van Onderwijs en Cul turele Zaken te Eindhoven; Leden: Mej. H. Kupers, lerares te Eindhoven, lid van de Provinciale Toneel Advies Commissie; en de heren: J. A. M. Cleerdin, Directeur Zuid-Ned. Drukkerij N.V. te 's-Bosch en voorzitter van de „Schouwburg Casino" aldaar; Mr P. Cleveringa, secretaris van de Stichting ..Toneelcoördinatie" te Den Haag; P. H. Coppes, lid van de Staten van Noord-Brabant, te Tilburg; A. C. M. Pillot, lid van de raad van de gemeente Tilburg, aldaar; J. M. Willems, lid van de Staten van Noord-Brabant, te Oisterwijk; S. H A. M. Zoetmulder, lid van de Provinciale Toneel Advies Com missie, te Waalre. Het secretariaat is gevestigd ter provinciale griffie, Waterstraat 16 te 's-Bosch (de heer J. A. W. van de Hulsbeek). De Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, pro fessor dr J. E. de Quay, heeft de Commissie op Maandag 31 Jan. '55 geïnstalleerd. Na de installatie-vergadering is de Commissie onmiddellijk met haar werkzaamheden aangevangen. DE TENTOONSTELLING „AARDOLIE" TE TILBURG VERLENGD. Voor de tentoonstelling „De on misbare Aardolie", die momenteel in het Natuurhistorisch Museum te Tilburg plaats vindt, blijkt in de ge hele provincie een grote belang stelling te bestaan. In verband hiermee werd beslo ten de tentoonstelling te verlengen tot 1 Maart. Op geregelde tijden vinden rondleidingen plaats en worden films over aardolie ver toond. Voor het publiek is de ex positie dagelijks te bezichtigen van 26 uur. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is er een einde gekomen aan de naar Franse verhoudingen zeer langdurige regeringsperiode van het Kabinet Mendes France. We hebben de laatste maanden beetje bij beetje de macht van deze Premier die een krachtige fi guur was in de na-oorlogse Franse politieke constellatie zien tanen. Meer en meer keerden de afgevaar digden zich tegen de door hem en zijn regering gevolgde politiek; en het heeft vaak niet veel gescheeld of de demissie viel als het zwaard van Damocles door de steeds dun ner wordende draad van het ver trouwen, dat Mendes France in steeds kleinere kring genoot. Niettemin is zijn kabinet dat het 21e was in 't na-oorlogse Frank rijk bij lange niet zo ongelukkig geweest als de meeste andere rege ringen; het begin was zelfs zeer gunstig. Met voortvarendheid is Mendes Francs te werk gegaan, zodra zijn regering was gevormd; hij bewerk te een wapenstilstand in Indo-Chi- na, vloog naar Tunesië en bood de bevolking veel faciliteiten op het gebied der autonomie; hij slaagde er weliswaar niet in het EDG-ver- drag door de nationale vergadering te doen aannemen; integendeel, men mag zelfs stellen dat het voor een groot gedeelte aan hem te danken is dat het verdrag niet werd aan vaard in Frankrijk; maar toen kwam hij met zijn Parijse accoor- den die de herbewapening van W - Duitsland inhielden en de vorming van de West-Europese Unie en die door alle betrokken ministers wer den aanvaard; hij slaagde er zelfs in deze Parijse accoorden door de nationale vergadering te doen rati ficeren, maar heel veel tegenstand had hij hierbij al te overwinnen. Toen kwam Noord-Afrika weer in de politieke belangstelling; in dertijd vond Mendes France een ba sis waarop Frankrijk en de Noord- Afrikaanse nationalisten elkaar ble ken te kunnen verstaan; de hervor mingen die de regering in het voor uitzicht stelde, werden destijds door het parlement aanvaard; maar de allarmerende berichten uit Tunesië, uit Marokko en uit Algerije bleven binnenstromen: overdreven zijn ze, zeiden de medestanders van Men des France, de meerderheid echter slikte de politiek van het kabinet niet meer; zelfs de partijgenoten van Mendes France, met name Rene Mayer, keerden zich tegen hem en zijn politiek; niet alleen ten aan zien van Noord-Afrika, maar ook konden ze zich niet langer vereni gen met de hele binnen- en buiten landse politiek zoals die door de spectaculaire premier was gevoerd. Mendes France stelde in de nacht van Donderdag op Vrijdag de ver trouwenskwestie; en bijna iedereen was er van overtuigd dat hij het dit maal niet zou halen. En hij heeft het niet gehaald; in de vroege ochtend van Zaterdag werd ds uitslag van de stemming bekend. Het kabinet Mendes Fran ce was gevallen; Frankrijk had zijn 22ste kabinetscrisis. En nu kan men weer gaan gissen naar de pogingen van zijn opvol- ger(s) op het moment dat we dit schrijven heeft President Coty nog geen kabinetsformateur benoemd, hoewel dit ieder moment verwacht kan worden en willicht kan men weer een periode tegemoetzien van pogingen en mislukkingen bij de vorming van het nieuwe kabinet, zoals Frankrijk er al zo veel heeft meegemaakt in de tien jaren na de tweede wereldoorlog. Men noemt Antoine Pinay als formateur, en Pfimlin, de MRP-er; en ook de par tijgenoot van Mendes France René Mayer. Hoe het zij, de gang van zaken in Frankrijk zal niet zonder invloed blijven op de gehele West-Europese politiek; met name maakt men zich ook zorgen over de bekrachtiging en de realisering van de Parijse ac coorden, niet voor niets heeft in W. Europese regeringskringen het be richt van Mendes France nederlaag een grote ontsteltenis teweeg ge bracht. Voor Frankrijk, voor West-Euro pa en voor geheel de wereld kunnen we slechts hopen dat spoedig een oplossing gevonden kan worden, een uitweg uit de doolhof, waarin de Franse politiek zich weer heeft gebracht; onze verwachtingen ten aanzien hiervan zijn echter niet zo bijster gunstig. RUSSISCHE UITGAVEN VOOR BEWAPENING VERHOOGD. Met een nadrukkelijk applaus van ze ven ministers heeft de Opperste Sovjet de aankondiging begroet, dat op de be groting voor 1955 de uitgaven voor de Russische bewapening aanzienlijk zijn verhoogd, van ruim 100 milliard roebel vcrig jaar tot 112 milliard roebel voor 1955. Dat is iets meer dan 100 milliard gulden. Het totale budget, dat niet ver geleken kan worden met een gewone staatsbegroting, daar de staat onder meer alle productiemiddelen in handen heeft, bereikt een totaal van 589 milliard 600 millioen roebel. Voor de bewapening geeft het Kremlin hiervan dus 20 per cent uit. Voor sociale en culturele dien sten is een bedrag uitgetrokken van bijna 147 milliard roebel. Ruim 222 milliard roebel is bestemd voor de economie en de industrie. DE BELGISCHE SCHOOLSTRIJD. 4 Het eerste van een drietal wetsont werpen, dat nieuwe regels geeft voor het orderwijs in België en in het normaal- en technisch onderwijs, is thans bij de Kamer ingediend. In de toelichting wordt erop gewezen, dat de toelagen aan het Rooms-Katho- ieke onderwijs van 1949 tot 1954 geste gen zijn van fr. 1835 millioen tot fr. 3185 millioen. Tijdens het bewind van de vorige Rooms-Katholieke regering, zo heet het in deze toelichting, stegen de subsidies aan het vrije (Rooms-Katholieke) on derwijs met fr. 1500 millioen. De regering wil rekening houden met een zekere aanwas van de schoolbevol king in het middelbaar onderwijs en heeft daarom de subsidies aan het Rooms-Ka tholieke middelbare onderwijs niet willen verminderen tot die van 1950. Verlaging nodig. Een verlaging tot fr. 3000 millioen is ■i j C\ echter noodzakelijk gebleken. Het rijk zal de salarissen voortaan rechtstreeks aan de betrokken leerkrachten betalen en voor het Rooms-Katholieke personeel zal dit dus niet meer via de instellingen gaan waar zij verblijf houden. De salarissen van het religieuze onderwijzend perso- neer, dat in een gemeenschap leeft, zal de helft bedragen van dat van het leken- personeel. Het wetsontwerp voorziet verder in de instelling van een staatsexamen voor gesubsidieerde Rooms-Katholieke nor maalscholen. De commissie voor dit staatsexamen zal een gemengd karakter dragen. In afwachting van een rationa lisatie in het normaal onderwijs en het technische onderwijs, zal aan geen en kele nieuwe Rooms-Katholieke school van dit type een subsidie worden ver leend. De bisschop van Brugge heeft de noodklok reeds geluid! ZAL CHINA GEEN OORLOG AANDURVEN? De Britse minister van buiten landse zaken Anthony Eden, heeft een ernstige waarschuwing tot Pe king gericht, waarin hij onder meer zegt: De eilanden voor de Chinese kust behoren weliswaar tot China, maar als de Chinese communisten geweld gebruiken om zich er van meester te maken, brengen zij de vrede in gevaar. De regering van de V.S. verwacht echter niet dat communistisch Chi na een oorlog met Amerika zal ris keren, zoals de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken meedeelde. Hij geloofde niet dat de Chinese communisten hun dreige menten om alle eilanden onder de Chinese kust, ook Formosa, met ge weld te nemen, zullen uitvoeren, zolang Amerika voor een afdoende bescherming zorgt. Amerika, is bekend gemaakt, zal zich niet hevig verzetten wanneer er buiten de UNO, op wier uitnodi ging communistisch China gewei gerd heeft afgevaardigden te zen den naar de Veiligheidsraad, waar op Nieuw-Zeelands verzoek de kwestie behandeld zal worden, een vergelijk wordt bereikt. India met name, stelt pogingen in het werk dit vergelijk te bereiken. MOGELIJK RIJKSSUBSIDIE VOOR HET N.O.C. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is voornemens, een subsidie-aanvrage van het Nederlands Olympische comité voor uitzending van een Nederlandse vertegenwoordiging naar de spelen te Melbourne, in gun stige overweging te nemen. Dit blijkt uit de thans verschenen Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, betref fende de begroting voor 1955. GEEN UITLEVERING VAN BREDA-VLUCHTELING. Een Duitse rechtbank in Celle heeft de met Kerstmis 1952 uit Breda ont snapte Nederlandse oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker tot Duitser verklaard, waardoor de door Nederland gevraagde uitlevering onmogelijk is geworden. Deze uitspraak, die van 16 December dateert, is eerst thans bekend geworden. Bikker wordt voorlopig in verzekerde bewaring gehouden daar onderzocht wordt of hij zich voor zijn daden voor een Duitse rechtbank zal hebben te verantwoorden. Dezelfde beslissing heeft de rechtbank in Keulen indertijd genomen ten aanzien van een andere ontsnapte, Antoine Tou- seul, doch het schijnt inmiddels vast te staan dat het tegen deze niet tot een Duitse strafvervolging zal komen. Veel eer wordt verwacht dat Touseul spoedig op vrije voeten zal komen. Hij zou dan de eerste de Bredase vluchtelingen zijn, die als vrij burger in de Bondsrepubliek rondloopt. Beiden zijn door de Duitse gerechten op grond van verordeningen uit de tijd van het nazi-regiem als Duit sers erkend. GROOT WINKELBEDRIJF EN FINANCIERING. Klant profiteert met van de winst. Een groot Nederlands winkelbedrijf heeft een nieuwe vorm'van industrie-fi nanciering ontworpen, waardoor de klan ten van de zaak kunnen gaan meegenie ten van de winst. Het gaat hier om klanten-obligaties met een nominale waarde van 50 gulden. Deze stukken geven een blijvende rente van 4 alsmede een rente die varieert naar gelang de winst die door het bedrijf wordt gemaakt, d.w.z. een half procent van iedere procent winst die boven de 5 wordt gemaakt. Het winkelbedrijf zal ook spaarbrieven gaan uitgeven van 50 gulden. Deze zul len na 22 jaar 150 gulden opbrengen, na 15 jaar 100, na 10 jaar 77,50 en na 5 jaar 62,50. De beide vormen van financiering, die in de Ver. Staten al langer in zwang zijn, worden mogelijk gemaakt door ze gels. Het bedrijf dat thans deze vernieuwin gen introduceert zal binnenkort ook de „supermarket", verkoopplaats waar naast kruideniersparen ook vlees en groenten zijn te krijgen, introduceren, de eerste in Rotterdam. IÉJBWPIIIbFTOSI /*r.,3 i|«iir..J( HOEVEEL LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland be droeg per 1 Februari '55 1.976.139 tegen 1.963 894 op 1 Januari 1955. Op 1 Januari '55 waren er 508.381. aangeslotenen op het Draadomroep- net tegen 505.232 in 1 Dec. 1955.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1