x?-- r r zzzzttrz r—bthet rrtt l Wijde Wereld Steeds Waalwijkse en Langstraatse Courant OOK IN WASPIK SPEELT het wnNINGPROBLEEM. meer vragen UIT DE Oppassen met gas ^TTboiesiraat 2Q5. waalwuk 1954 kende een goede activiteit op menig terrein. I maaNPAG 14 FEBRUARI 1955 Uitgever Waalwukse Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELËN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VM HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 14 Abonnement 19 cent per week 2.48 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" t de korte vergadering die de raad van Wasp* Donderdagavond hield. problemen, xoaU «J ^1,3 worde!, da. er lossen. Maar daarnaast Kon u« v Tn** terrein een goede gestadige activiteit m, da, Waap.lt groot .s waarin een kleine gemeente groot kan zijn. SPORT EN RECREATIE. in die dingen Burgemeester Couwenberg gaf na de leden van de raad en hun gezinnen het beste gewenst te hebben voor hen te hebben gedankt voor hun wense een overzicht van de loop der bevdking. Aantal inwoners op 31 Decembe 1807 m en. 1716 v.. totaal 3323. Vermeerdering door: geboorten 44 m en 46 v. en door vestiging m. en u v., totaal 99 m. en 111 v.. n Vermindering door: overlijden en 17 v., en door vertrek 72 m. en v.. totaal 85 m. en 82 v. Totale vermeerdering in 195 en 29 v.. totaal 43. zodat he.aama m- woners op 31 Dec. 1954 bedroeg,1821 m en 1745 v., totaal 3566 P"®01*"* In het jaar 1954 werden 30 huwelijken voltrokken. 4 Aantal levenloos geboren kinderen 4. WONINGPROBLEMEN De burgemeester vervolgde: De bouwactiviteit is in 1954 beduidend aeweest Er werden door Burgemeester en Wethouders 56 bouwvergunningen afgegeven met een totaa1 bedrag aan ge raamde bouwkosten van f 643,254,25 te gen f 230,251.20 in 1953. In 1954 werden geen woningwetwonin gen gebouwd, omdat het beschikbare bouwvolume van 5 woningen, geheel aan particulieren werd toegewezen. Het is uiteraard zeer te betreuren, dat onze gemeente slechts een contingent van 15 woningen voor 3 jaren, dus 5 woningen per jaar, is toegewezen. Wanrneer in de toekomst geen ver meerdering van dit contingent komt, dan zal de woningnood in onze gemeente zich nog vele jaren doen gevoelen. Op 1 Januari 1955 stonden immers nog 81 woningzoekenden 'ingeschreven. Wan neer men dan bedenkt, dat volgens een zeer summier onderzoek van onze Tech nische Dienst nog minstens 67 woningen d.i ruim 10 van de totale woning voorraad, voor directe onbewoonbaar- verklaring in aanmerking komen, terwijl voor vervanging van eventuele onbc- woonbaarverklaarde of te verklaren wo ningen geen enkele toewijzing is ontvan gen, dan meen ik hierover verder geen commentaar meer te hoeven geven. In een uitvoerig praeadvies hebben Burgemeester en Wethouders de wo ningtoestand uiteen gezet en voorgesteld om geleidelijk tot sanering te komen. In 1954 werden in het raam van dit sane ringsplan 12 woningen onbewoonbaar verklaard, waarvan er intussen 8 zijn ontruimd. Wanneer echter geen extra-bouwvolu me voor sanering wordt toegewezen, dan zal het nog jaren duren voor dit pro bleem, met al de gevolgen van dien, zal zijn opgelost. GEZONDHEIDSZORG. In de maand Juni '1954 werd het 2e massaal bevolkingsonderzoek op t.b.c. gehouden. De deelname aan dit voor de Volksgezondheid zo ontzaggelijk belang rijk onderzoek was jammer genoeg min der dan in 1952 en wel 87,4 tegen 94,7 De raad stelde de nieuwe subsidiere geling ten bate van het Wit-Gele Kruis vast. Deze regeling, die gebaseerd is op het prestatiebeginsel, zal ongetwij feld stimulerend werken op de activi teit van deze in een gemeente onmisbare vereniging. Ook de Schoolartsen dienst heeft in 1954 haar bestaansrecht weer ten volle bewezen. In de loop van 1954 werd een begin gemaakt met de schooltandverzorging. Reeds thans doet de gunstige werking van deze schooltandverzorging zich ge voelen. Ik hoop, aldus de burgemeester, dat de ouders steeds meer en meer gaan inzien en beseffen van welke grote be tekenis een goed en gezond gebit is voor de gezondheid en het lichamelijk welzijn van hun kinderen. Waar mogelijk, stimuleert en steunt de gemeentelijke overheid de culturele ontwikkeling van onze gemeente. Zo werd o.m. aan de Zangvereniging Po ly mm a en O.K.K. subsidie toegekend. Ook de Kon Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak bleef actief door het or ganiseren van een onderling solisten- concours, dan wel door haar leden aan andere solisten concoursen te laten deel nemen, ter opvoering van hun muzikale prestaties. Aan Sociale voorzieningen werd «u bedrag van f 1680,85 uitgekeerd, welk bedrag geheel door het Rijk werd ge restitueerd. Naast een blinde thuiswerker is in het afgelopen jaar nog één persoon gedu rende een halfjaar tewerkgesteld geweest op een object voor werkloze handarbei ders. In November kon deze persoon evenwel m het vrije bedrijf te werk wor den gesteld. In 1954 werd besloten tot de stichting van een gymnastieklokaal. Zodra de weersgesteldheid dit toelaat, zal met de bouw worden begonnen. Burgemeester Couwenberg hoopte dat ook particuliere verenigingen van dit gebouw gebruik zouden maken. In de vergadering van 11 November werd principieel een uitspraak gedaan m b.t. de stichting van een sport- en re creatiecentrum in deze gemeente. Door wijlen onze Kringarchitect waren terzake bereids contacten gelegd en besprekingen tot aankoop van de benodigde gronden genomen. Helaas zal de afwikkeling door zijn ontijdig einde worden getraineerd. Burgemeester en Wethouders hebben in tussen maatregelen genomen om deze zaak te laten doorgaan. Ten aanzien van de brandweer ver klaarde de burgemeester: Ik herhaal wat ik reeds in mijn Nieuw jaarsrede over 1953 gezegd heb: Goede wijn behoeft geen krans. Ook in het af gelopen jaar heeft onze brandweer weer getoond, te allen tijde paraat te zijn en een hoge graad van geoefendheid te be zitten, die alle lof en bewondering af dwingt. Zij is volkomen voor haar taak berekend en het geld dat de Raad t.b.v. de materiële voorziening van de brand weer beschikbaar stelt, is geen wegge gooid geld. Ik moge dan ook hulde en dank bren gen aan de Commandant en zijn mensen voor de vele vrije uren, die zij voor de brandweer over hebben om hun graad van geoefendheid, voorzover nodig en mogelijk op te nemen. Met betrekking tot de z.g. B.B. kan ik de verheugende mededeling doen, dat Waspik ook op dit gebied klaar en pa raat is. De opbouw van de blokploegen heeft in 1954 definitief haar beslag ge kregen. De cursussen terzake zijn gege ven en met goed resultaat gevolgd. Thans zal alles gedaan worden om het instituut te vervolmaken en tot een organisatorische eenheid uit te bouwen. Ook de Bedrijfszelfbescherming zal naar ik verwacht in dit jaar worden ge organiseerd. De Nationale Reserve en Reserve Rijkspolitie in deze gemeente behoort tot een der weinige korpsen in deze streek, die volledig bemand èn qua organisatie up to date is en een grote activiteit ont wikkelt. Ook deze organisatie wil ik gaarne dank zeggen voor haar bereidheid om haar diensten te verlenen in die geval len waarbij dit van haar gevraagd wordt. BLIK IN DE TOEKOMST. U zult wel niet van mij verwachten, vervolgde hij, dat ik de profetenmantel omhang om te voorspellen, welke kapi- taalswerken in 1955 tot stand zullen ko men. Ik wil hoogstens verwachten, dat in de loop der jaren verwezenlijkt zullen worden: 1. het uitbaggeren van de Kerkvaart- se Haven, waarvan het plan naar ik hoop binnen afzienbare tijd bestekklaar zal komen; 2. de reconstructie van een groot ge deelte der straatverlichting, die in ver band met de kabeling van het electrische net noodzakelijk zal zijn; 3. verbouwing van de raadzaal en de bouw van een rijwielbergplaats bij het gemeentehuis; 4. de aanleg van het sport- en cecre- atiecentrum; 5. de aanleg van een paar kinder- speelgelegenheden 6. de aanleg van een riolering, waar van het plan nog dit jaar bestekklaar komt; 7. de aanleg van trottoirs in de kom der gemeente. Ik durf alleen de stille hoop te koes teren, dat het mogelijk is de werken ge noemd onder punt 1 t.m. 3 nog dit jaar te realiseren, terwijl de werken onder punt 4 t.m. 7 ongetwijfeld in 1956 of 1957 verwezenlijkt zouden kunnen wor den. Burgemeester Couwenberg besloot zijn jaarrede met dank te brengen aan de raad, bijzonder de wethouders, de amb tenaren en ander gemeen tepersoneel, de Rijkspolitie en de groepscommandant. En hij besloot Moge 1955 voor U en alle inwoners eer» jaar van vrede en welvaart zijn. Dit zal alleen het geval zijn wanneer de onmisbare Zegen van God op ons aller werken en zwoegen rust. Moge Hij ons die Zegen schenken. KORTE VERGADERING. Na de nieuwjaarsrede van de voorzit ter, werden de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was o.m. de machtiging van Gedeputeerde Staten tor doortrekking van de Wilhelmina- straat, en de toestemming tot het ver lenen van een premie voor de verbete ring der woningen van de heren Smits en Coemans en een goedgekeurd raads besluit tot wijziging van de Gemeente lijke Leges. De raad verklaarde zich met alle in gekomen stukken accoord. De Gemeente-rekening 1953 werd vastgesteld zoals deze was ingediend. De commissie van onderzoek adviseer de hierbij echter dat het wenselijk zou zijn de dagelijkse uitgaven zoveel mo gelijk te beperken. De voorzitter merkte hierbij op dat in het jaar 1953 de tele foon bijzonder veel gebruikt is moeten worden in verband met de stormramp. Voorts nemen de administratieve werk zaamheden op het secretarie van jaar tot jaar toe, vanzelfsprekend dus ook 't gebruik van de telefoon. De voorzitter merkt op dat het voeren van telefoon gesprekken goedkoper is dan het maken van reizen, hij is echter overtuigd van de noodzakelijkheid van een zuinig be heer. Overeenkomstig het rapport van de Commissie van onderzoek wordt tot de goedkeuring van de Rekening 1953 van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke zorg besloten. In het kader van de algemene verho ging van het loonpeil per 1 October '54 hebben B. en W. gemeend dat er aan leiding bestaat om ook de vergoeding van de leden van de raad voor het bij wonen van de raads- en commissiever gaderingen te verhogen tot f 7,50 per lid voor het bijwonen van een raads vergadering en tot f 3,75 per lid voor het bijwonen van een commissievergade ring. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt door de raad hiertoe beslo ten. Door het bestuur van de gemeente lijke instelling voor Maatschappelijke Zorg was een verzoek ingediend tot ver hoging van de presentiegelden. Volgens de mening van Gedeputeerde Staten zou het presentiegeld voor deze instelling niet hoger mogen zijn dan het is voor com missies uit de raad. Al zou enerzijds een gelijkstelling met het presentiegeld van de raadsleden mogelijk niet juist zijn, an derzijds liggen de aard en de taak van de bestuursleden der Instelling naar de over tuiging van B. en W. op een hoger vlak dan van een raadscommissie. Op grond van deze overweging menen B. en W. dan ook dat een presentiegeld van f 5 per lid per bijgewoonde vergadering de meest juiste waardering is voor het werk en de taak van de bestuursleden dezer In stelling. Wanneer aan de heer van den Broek het woord verleend wordt betoogt deze dat hij er zeker van is dat men geheel or.beïnvloed dit voorstel heeft ingediend, doch hij meent dat er nog een groot ver schil bestaat tussen een vergadering van de raad en een vergadering van het be stuur van bedoelde Instelling. Hij meent dai het verzoek tot verhoging van hun presentiegeld het bestuur van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg niet tot eer strekt en dat het pres tige van deze instelling hierdoor een knak krijgt. De voorzitter meent dat deze verho ging alleszins verantwoord is, waarna hef voorstel wordt aangenomen, waarbij moet worden aangetekend dat de heer van den Broek geacht moet worden te gengestemd te hebben. Het perceel Schotse Hooglandersstraat 83 werd onbewoonbaar verklaard. Met inbegrip van deze woning is te stand van zaken thans zo, dat 26 woningen onbe woonbaar werden verklaard. Nog zes van deze woningen worden bewoond door huurders en twee door eigenaren zelf. Met een voorstel tot vaststelling van 'n hernieuwde Algemene Salarisverorde ning voor de Ambtenaren en werklieden der gemeente kon de raad accoord gaan, evenals met de voorstellen tot een le herziening van de „Algemene Salaris verordening 1954", tot de 6 verhoging i van de bezoldiging van het gemeente- personeel m.i.v. 1 Januari 1955 en tot een le wijziging van de Kindertoelage- verordening. Bij de rondvraag verklaarde de heer van den Broek getuige geweest te zijn van twee ongelukken in de Beneden- Kerkstraat in de tijd van 5 minuten, i Moet het zo komen dat wij met de „Echo van het Zuiden" gaan zeggen: „Moeten er eerst mensenlevens vallen?" De Provinciale Waterstaat verzuimt nog steeds maatregelen te nemen tot bevei liging van dit gevaarlijke punt. De voorzitter onderschrijft dit betoog en zegt dat alles wat aan dit punt ge daan is, lapwerk is. Maar voor de zo veelste keer zal hij er bij de betreffende instanties op aandringen dat er zo spoe dig mogelijk een werkelijk afdoende op lossing wordt gevonden. De heer van den Broek reageert ver volgens op uitlatingen van leden van de raad van Sprang-Capelle tijdens hun laatste vergadering waarbij werd gespro ken over de gemeenschappelijke techni sche dienst. De voorzitter merkt hierbij op dat het hier in genen dele een kwes tie is van het aanvaarden van een gunst van bedoelde gemeente en dat, wat be treft de financiële verplichtingen Was pik. op gelijke voet staat. Nadat de heer van den Broek aan de voorzitter dank heeft gebracht voor zijn wensen aan de raadsleden voor het toe komende jaar en de hoop heeft uitge sproken dat de papieren plannen dit jaar zoveel mogelijk verwezenlijkt zullen worden, wordt de vergadering gesloten. J we oorlog; de volkeren worden opge roepen een einde te maken aan de be wapeningswedloop. Uitwisseling van parlementaire delegaties, aldus de ver klaring is een geschikt middel om de be trekkingen te verbeteren, want de parle menten beschikken over oorlog en vrede. Nu is het natuurlijk zo, dat alle uit latingen en verklaringen die ons van achter het ijzeren gordijn bereiken, cum granu salis genomen dienen te worden; daar kan men bijna geen peil op trekken, heeft het verleden ons geleerd. Belangrijker conclusies kunnen getrok ken worden uit de persoon van de re geringsfunctionarissen; alhoewel deze conclusies ook zeer betrekkelijk zijn, want het heel recente verleden heeft bewezen, dat geen van deze personages zich zeker kan voelen van zijn eigen hoge positie. Wat is toch die macht die over hen regeert? Er blijven veel vragen nog. Bijvoor-, beeld: wat zal de invloed zijn die Ma- lenkov nog heeft? In een land als Rus land, dat, zoals deze dagen meermalen js verklaard, zich heel bijzonder zal gaan toeleggen op de zware industrie, is het ministerie van de electrische centrales toch nog lang niet het minst betekenende minsterie; zijn betekenis zal, mag men verwachten, meer en meer toenemen. Welke rol speelt Molotov en hoe groot is zijn invloed; Zal Kroesjef zich weten te handhaven tegen de kennelijk groter* wordende invloed van het leger? Inderdaad: de toekomst is in duister nis gehuld, en we geloven dat niemand zijn blikken in die duisternis kan doen dringen, zelfs de Sovjet-groten niet. DE SCHOOLSTRIJD IN BELGIË. Protest der Bisschoppen. „In strijd met de geruststelling", aldus de bisschoppen, „ons vanwe ge de regering gegeven, is het wets ontwerp, 1.1. Zondag gepubliceerd, in feite niet anders dan een middel om het vrij onderwijs te bestrijden. Enerzijds is het ingegeven door een geest van kwaadwilligheid en van wantrouwen tegenover de katho lieke onderwijsinstellingen, ander zijds blijkt daaruit de uitgesproken bedoeling niet enkel de ontplooiing, maar een onaanvaardbare overheer sing te verzekeren van het neutraal laïciserend onderwijs". De regering toonde zich bereid tot overleg met de geestelijke overheid. De bisschoppen hebben, om conflic ten te vermijden, daarop de rege ring hun voorwaarden bekend ge maakt, nodig voor de vrije onder wijsinrichtingen, in het bijzonder 't middelbaar onderwijs. Zij doen dan een beroep op de regering, opdat zij haar noodlottige beslissing zal herroepen, op de ka tholieken en tenslotte op alle land genoten, die de vrijheid, gelijkheid en rechtvaardigheid liefhebben. Steeds meer vragen rijzen er, wanneer men denkt over de veranderingen die zich voltrokken hebben in Russische re geringskringen en over de gevolgen die deze veranderingen kunnen hebben op de situatie in de wereld en de verhou ding tussen de volkeren onderling, met name tussen de communistische en de vrije landen. En wanneer men leest en hoort van de reacties in alle mogelijke regerings kringen en van de uitlatingen van be langrijke personages in de politiek, dan weet men, dat men met zijn vragen niet alieen staat. i if I „De toekomst is gehuld in duisternis antwoordde Churchill op vragen die hem in dit verband vanuit het parlement werden gesteld. Anderen zijn zeer optimistisch en ver- wachten een meer vredigere houding van j de communistische landen; de meesten daarentegen verwachten een verharding van de communistische buitenlandse po- litiek. i Enigszins is de stemming wel veran derd na de tweede dag van de verande ringen in de hoogste Sovjet-kringen. Nadat Dinsdag Malenkof zijn belache lijke zelfbeschuldiging wereldkundig had gemaakt en bekend was geworden, dat maarschalk Boelganin hem zou opvolgen ah minister-president, benoemde de Op- perse Sovjet Woensdag Maarschalk Zjoekov tot minister van defensie, welke post tot dan toe, door Maarschalk Boelganin was bekleed. Malenkof werd benoemd tot minister voor de electrische centrales en tot vice- premier. Uit deze veranderingen heeft men weer de nodige conclusies trachten te trekken; conclusies die over het alge meen niet zo somber getint waren, als die welke getrokken werden uit de fei ten van de vorige dag. Op de eerste plaats was daar de fi guur van Maarschalk Tsjoekov, wiens benoeming wel enige verrassing veroor zaakte. President Eisenhower noemde hem een goede oude bekende, een waar strijdmakker, waar hij grote bewonde ring en sympathie voor had, en wiens liefste droom het was, nog eens een reis te kunnen maken naar Amerika. Het zegt natuurlijk niet alles, maar een goede verstandhouding tussen twee machthebbers heeft de algemene wereld situatie nog nooit kwaad gedaan. En we leven in een tijd, waarin we ons graag vastgrijpen aan ieder klein sprietje,, wie weet groeit hieruit niet eenmaal de gro te sterke boom van de wederzijdse ach ting en het wederzijds respect tussen de volkeren der wereld. Al was de heer Boelganin da nmaar- schalk van het Rode Leger, men be schouwde deze titel toch als niet meer dan een titel; Boelganin immers was al lerminst een militair, maar een partij functionaris, die aan het leger was toe gevoegd, om te zorgen, dat dit leger een machtig wapen bleef in de gebalde vuist van het Russische communisme. Zjoekov echter was inderdaad een groot militair; een groot legeraanvoerder, die de Russische legers zegevierend deed oprukken naar het hart van Duitsland, na met succes Moskou verdedigd te heb ben. Met hem heeft het Russische leger een behoorlijk vaste voet gekregen in het Kremlin, en dit, zegt men, zal ongetwij feld zijn invloed hebben op de politiek, vooral op de buitenlandse politiek die de Sovjet-Unie voert Tot nog toe heeft men het militaire uic de regering gehouden, angstvallig, wel wetend, dat de militaire mentaliteit geheel anders is, dan de mentaliteit der grote partijmannen, die de Lenin-doctri- ne in heel haar omvang huldigen. Op de richtlijnen van Lenin zal mi nister-president Boeganin zoals hij in zijn „maiden-speech" verklaarde, zich ook verlaten; hij zou de aan de partij gege- ven opdracht stipt uitvoeren en zijn be- j gulden. ZIEKENHUIS-LABORATORIUM IN TILBURG. het dan helemaal nog geen botertje tot In een buitengewone zitting heeft de partijraad van de Christelijke Volkspartij besloten de wetsont werpen van minister Collard ter reorganisatie van het Belgische on derwijs „met alle middelen" te be strijden, „tot de opstand toe". On der de Belgische katholieken heerst op het ogenblik een uiterst agres sieve stemming, die men in deze kringen zelden ontmoet. De katho lieken weigeren over de wetsont werpen te praten omdat ze zonder meer verwerpelijk zijn en zij voelen er niets voor hun oppositie te be perken tot de politieke arena. Er wordt hoe langer hoe vaker gespro ken over een „mars naar Brussel", ditmaal niet alleen door de arbei ders, maar door menser) uit alle la gen van de katholieke bevolking. Br. Nwbl. DUITSLAND EN NEDERLAND DE BESTE HANDELSPARTNERS. Nederland is het afgelopen jaar de belangrijkste handelspartner van de Westduitse bondsrepubliek ge weest. Dit blijkt uit de dezer dagen in Duitschland gepubliceerde ge gevens betreffende de geografische verdeling van de Duitse buitenland se handel. De Nederlandse statisti sche gegevens zijn nog maar tot en met November 1954 bekend. In deze periode bleek West-Duitsland als handelspartner de belangrijkheid van de Benelux-partners voor Ne derland te hebben overvleugeld. De totale omzet in de handel tussen Nederland en de Bondsrepubliek beliep in de periode van Januari tot en met November 1954 namelijk 2.9 milliard gulden, tussen Nederland en België-Luxemburg 2.8 milliard leid baseren op de verbetering van de zware industrie; geen boter dus, zoals Malenkof het volk had beloofd (al was den boom), maar kanonnen. Betekent dit weer een teruggrijpen op de idee der revolutie? Zeker is, dat het leger en zijn leiding niet voor 100 pro cent deze idee aanhangen. Boelganin heeft slechts heel zijdelings dc buitenlandse politiek aangeroerd in zijn rede; hoofdzakelijk sprak hij over de kwestie Formosa, en hij kon natuurlijk moeilijk anders, dan het Chinese volk de verzekering geven van de steun der Sov jet-republiek; maar hij deed geen enkele positieve toezegging. In Tilburg is thans een nieuw la boratorium, dat voor Midden-Bra bant en West-Brabant en voor de medische faculteit van de Katholie ke Universiteit van Nijmegen van het grootste belang is, gereed geko men. Het is het laboratorium voor bac teriologie, virologie en serologic, dat onder leiding staat van prof. dr J.. v. d. Veen, die vorig jaar be noemd werd tot hoogleraar te Nij megen. Hier zullen namelijk de we tenschappelijke onderzoeken plaats- '^iUCVC LCrildHia}J|SdJJivc Dan is er nog de verklaring die de Op- vinden voor de universiteit, terwijl perste Sovjet uitgaf aan het einde van de studenten in dit laboratorium haar bijeenkomst en waarin gewezen practicum zullen kunnen lopen, wordt op het gevaar, dat Europa het Deze voorlopige regeling werd toneel zou kunnen worden van een nieu- getroffen door het bestuur van het Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van 7 Februari over de „gasontploffing" aan het Pr. Bernhard- piein ontvingen we van de directeur van he. Gemeente Gasbedrijf te Kaatsheuvel een schrijven met enkele opmerkingen. De directeur schrijft o.m.: Uit dit ar tikel zou m.i. de conclusie kunnen wor den getrokken dat grotere veiligheid kan worden verkregen, indien men de Hoofd- kiaan afsluit, wanneer geen gas wordt gebruikt. Dit nu zou ik juist niet willen propa geren. Bij afsluiten van de hoofdkraan loopt men nl. gemakkelijk de kans. dat een muurkraan van een of ander toestel blijft openstaan, zonder dat dit wordt bemerkt. Bij openen van de hoofdkraan kan het gas dan vrij uitstromen, met alle gevolgen van dien. Het is juist zaak voor de verbruiker, de muurkranen aan de toestellen vooral die met slang zijn aangesloten te sluiten. In dit verband zijn enige tijd geleden de verbruikers per circulaire op de hoogte gebracht van de voorzorgsmaat regelen die getroffen dienen te worden. Deze circulaire bracht onder de aan dacht van de verbruikers en het is goed gebleken hier nog 'ns op te wijzen dat, als men toestellen gebruikt die met een rubberslang zijn aangesloten, de volgende voorschriften in acht genomen dienen te worden: Als gewoonte aannemen na het ge bruik van het toestel de muurkraan af sluiten. i Uitsluitend rubberslang van goede kwaliteit gebruiken. De slang goed laten sluiten op de slangtuiten van de muurkraan èn van het gasverbruikerstoestel. Niet vergeten dat ook slang van goe de kwaliteit een beperkte levensduur heeft; en controleren of de in gebruik zijnde slangen niet oud of poreus wor den. Liever te vroeg dan te laat een nieu we goed passende slang kopen, waar door met weinig kosten meer veiligheid wordt verkregen. St Elisabethziekenhuis en de Rad- boud-stichting. Ook als streek-labo- ratorium van de volksgezondheid wordt deze nieuwe uitbreiding van het ziekenhuis van grote waarde geacht. Het is dan ook afgestemd op ruim 800.000 zielen. Een bijzonderheid voor een zie kenhuis-laboratorium is overigens nog, dat dit als eerste in ons land -r- beschikt over een afzonder lijke virologische afdeling. AMBTSAANVAARDING PROF. LOEFF TE TILBURG. Donderdagmiddag heeft prof. mr dr J. J. Loeff, buitengewoon Hoog leraar aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg, met als leeropdracht: „Wijsbegeerte van staat en gemeenschap", zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een Rede over „Verhouding staat en Rechtsgemeenschap, mede in verband met de traditionele Katho lieke Staatsleer". In het eerste deel van zijn rede laat prof. Loeff aan de hand van enige moderne Katholieke schrij vers zien dat volgens de Katholie ke traditionele staatsopvatting de Staat de universele, alle andere ge meenschappen overkoepelende en omvattende gemeenschap is. Deze opvatting wordt gegrond op het na tuurrecht, doch deze grond is vol gens prof. Loeff noch in theoretisch, noch in practisch opzicht voldoen de om het gevaar van Staatsabsolu- tisme af te wenden. Prof. Loeff geeft een nieuwe vi sie op de Staat. De Staat is slechts een onderdeel van het geheel van sociale structuren, welke haar oor sprong vinden in de sociale natuur van de mens. De verschillende ge meenschapstypen vinden hun oor sprong in de wijze waarop de mens is ingesteld op zijn omgeving. Dit geschiedt op drieërlei wijzen, n.l. ten overstaan van de vitale, onmis bare levensgoederen de nuttige, aangename levensgoederen en ten overstaan van zijn medemensen. Bij de laatstgenoemde houding hebben wij te maken met het type der personengemeenschap. De idea le personengemeenschap is de lief desgemeenschap. Door middel van het recht tracht de personengemeen schap de ware persoonsverhouding ook in de andere gemeenschappen te realiseren. Zo ontstaat de rechts gemeenschap. Deze rechtsgemeenschap zal, om dat zij aan het liefdesideaal ont spruit en dank zij het humanise- ringsproces der samenleving, in be tekenis en kracht toenemen. De ontwikkeling gaat in de richting van een steeds sterkere beklemto ning van de waardigheid van de menselijke persoonlijkheid. Daarbij zal de rechtsgemeenschap niet de steun kunnen missen van een ge meenschap op nog hoger niveau: de religieuze gemeenschap. De hier ontwikkelde ideeën heb ben volgens prof. Loeff belangrijke consequenties. Eén van die gevol gen is dat de staat niet de beteke nis heeft van een universele ge meenschap, maar van een gemeen schap, welke het noodzakelijke fun dament is voor de verdere ontplooi-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1