EISHOUT NIEUWKUUK VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG-CAPELLE SPRANG 2 DS ECHO TAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 FEBRUARI 1055 2 PORTRET VAN H.M. DE KONINGIN voor Sprang-Capelse raadhuis. J v d Heijden en A L v Iersel Hen- ricus Josephus Gerardus zv W A Klerx en A M Vrijhoeven Wilhelmus Fran- ciscus Micacl Maria zv N Vesters en H M v d Wiel Johanna Petronella Ma ria dv C v Weert en F de Man. Huwelijken: Arie Portier 24 j en Ma ria Cornelia Scherpenborg 19 j An- tonius Cornelis Laarakker 26 j en Enge- lina Elisabeth de Hart 22 j Adrianus Josephus v d Brand 24 j en Maria The odora v Deift 23 j. Overlijden: Adriana van Wezel 62 j Huberta de Gouw 62 j. Feestvergadering. In cafe M. van Hiilten hield de afd. Druilen—Elshout van de Ned. Kaih. Bond van Adm. Werk. en Vcrz. personeel „St. Francisciis van Assisië" maar jaar- en tevens feestvergadcring. Na opening en een welkomst woord do >r de voorzitter, de heer A. v. d. Wiel, bracht de secretaris het jaarverslag uit. Het ledental was thans lot 50 gestegen. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van ruim 273. De kascommissie had boeken en bescheiden in orde bevonden. De af redende bestuursleden wer den allen bij acclamatie herkozen. Bij de verkiezing van een voor zitter behaalde A. v. d. Wiel 21 stemmen, Joh. v. Venrooij 3 en J. Merkx 2 stemmen. De voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en bracht dank aan secretaris en penningmeester voor de keurig verzorgde verslagen. Daarna kreeg de districtsbestuur- der, de heer Cafoe, het woord voor zijn spreekbeurt over het Bisschop pelijk Mandement en de noodzake lijkheid van het georganiseerd zijn. Na een dankwoord van de voor zitter werd de gewone vergadering gesloten, omdat de rondvraag niets meer opleverde. Men bleef echter nog' enkele uren gezellig bijeen ter gelegenheid van het 50ste lid, dat deze dag was in geschreven. De secretaris deelde nog mee dat op 11 Maart een bliksemactie ge houden wordt door de KVP, mei het verzoek die datum geen andere vergaderingen te beleggen. Het Gildewezen. Door de heer J. v. d. Mortel werd in café Klerkx voor de leden van de O. L. Vr. Schuts en geno digden een causerie gehouden over het gildewezen en de folklore. De beschermheer, burgemeester A. Snels, was verhinderd aanwe zig te zijn. Present waren o.a. de gildeheer, de ZeerEerw. Heer Pas toor G. Versteeg, de beide wet houders, de heren L. van Drunen en A. v. d. Wiel en enkele gilde- broeders uil de omgeving. De kapitein van de L. Vr. Schutse. de heer A. Vel-inan, open de met een kort welkomstwoord en gaf: daarna het woord aan de heer .1. v. tl. Mortel. In zijn historisch overzicht werd de aanwezigen duidelijk de grote betekenis die de .gilden in de loop der eeuwen hebben gehad. He* onts aan werd duidelijk verklaard uit de noodzakelijkheid van de tij den. Ten tijde van de leenheren le verden de gilden de manschappen in geval van oorlog. Daaraan ont leenden de gilden weer verschil lende privileges, met als gevolg n grote toeloop van leden. Men stel de er een eer in lid van het gilde te mogen zijn. Dieper ging de lieer v. d. Mortel in op de grote betekenis van de standaard en de betekenis van de Schutse voor de kerk en haar ei gendommen. Duidelijk liet hij uit komen de grote betekenis van het vaandel, de symboliek daarvan en de diepere betekenis van het ven delen. Ook de gebruiken werden nader bekeken, zoals het koningschieten, de gezamenlijke H. Mis, de bedoe ling van lie. offeren, het vrijmaken van de boom, de betekenis van de zilverschat en de diepere zin van de scheiding van het koningszilver en het prijzenzilver. Na een korte pauze sprak dhr. v. d. Mortel nog even over de kle derdrachten. De heer A. Veltman dankte de spreker voor zijn leerzame en in teressante uiteenze.ting. De gildeheer sprak nog een pro pagandistisch woord en hoopte dat het ledental der O.L.Vr. Schut se nog zou toenemen. Enkele vragen wérden door dhr. v. d. Mortel naar genoegen beant woord. Jaarvergadering R.K.J.B. In de R.K. Jongensschool hield de R.KJ.B., afd. Elshout, haar alge mene jaarvergadering. Na opening met de christelijke groet door de voorzitter, de heer J. Muskens Az., en een hartelijk wel kom speciaal aan de geestelijk ad viseur de Zeereerw. Heer Pastoor G. Versteeg, aan de assistent-land- bouwconsulent de heer A. v. Aren- donk en aan de technisch adviseur de heer D. v. d. Brink, las de secre taris S. de Wit de notulen voor, die zonder op- of aanmerkingen onder dan werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secre taris valt het volgende te releveren: Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1954 43, tegenover 42 in 1953. Er werden 11 bestuursvergade ringen en 6 algemene vergaderin gen gehouden. De deelnemers aan de twee-jarige tuinbouwcursus, gegeven door de heren A. v. Herpt, J. v. d. Broek en D. v. d. Brink, behaalden allen het diploma. De cursus werd beslo ten met een zeer goed geslaagde ex cursie. Eveneens werd een cursus in motorkennis met veel succes ge organiseerd. De graan-actie voor Oost-priester- hulp bracht ruim ƒ434.op. Afgevaardigde in de Lourdesbe- devaart werd, na loting, G. Moonen. Onderling werden verschillende wedstrijden gehouden, o.a. een stal- wedstrijd en een in suikerbieten- en snijbonen-teelt en een aardappel selectie-wedstrijd. Jef Muskens Mz. nam deel aan de wedstrijd in kring- verband. Met de kringproef behaal de hij een 7e prijs en met de be- drijfswedstrijd voor grasland een 4e prijs. Aan de cursus rundveekennis werd door 13 leden deelgenomen De retraite werd door 7 personen bezocht. Met succes werd deelgeno men aan de sportdagen te St. Mich. Gestel, Nuland, Berlicum en aan de athletiekdag te Drunen. De kas sloot met een klein nade lig, saldo. De aftredende bestuursleden A. Pullens en G. v. Huiten werden bij acclamatie herkozen en dankten bij monde van A. Pullens de leden voor het in hen gestelde vertrouwen. Tijdens de contributie-inning wer den de aanwezigen verrast op een kleine tractatie. De voorzitter had daarna nog en kele mededelingen voor 't komend verenigingsjaar. Met de a.s. kermis zal een oriëntatierit gehouden wor den. In de morgenuren een vee-be- oordelingswedstrijd. Kring wedstrij den zullen gehouden worden in grasland en erwtenteelt. Deze laat ste beval de voorzitter ten zeerste aan Eveneens wedstrijden in sui kerbietenteelt, snijbonen en het se lecteren van aardappelen. De as sistent landbouwconsulent gaf over het laatste enkele zeer nuttige ad viezen. De wedstrijd zal over twee jaar gehouden worden. Spr. wees op het financiëel voordeel en de zeer gunstige uitkomsten, verkre gen op de proefvelden Vogeldorp te Oisterwijk. Het selecteren moet vroegtijdig en serieus geschieden. Elk veld moet minstens zes maal gecontroleerd worden en liefst ge ïsoleerd liggen en zeker niet bij be smette percelen. Het best kan het pootgoed bewaard worden in de luchtgekoelde opslagruimte van de N.C.B. In de toekomst zullen zelf- selecteerders een kleine vergoeding van de overheid ontvangen. Een cursus volgen zou ten zeerste aan beveling verdienen. Vijftien deelnemers gaven zich staande de vergadering op voor de aardappelwedstrijd en kostprijsbe rekening. Voor de gewassen-beoor deling zou nog een jury worden aangesteld. Omdat de meningen nogal ver deeld waren welke gewassen men zou nemen voor de tuinbouwgewas- sen-wedstrijd, werd daarover geen beslissing genomen, maar aange houden tot de volgende vergade ring. Het Veertigurengebed werd de leden nog eens bijzonder aanbevo len. De geestelijk a'dviseur stelde de leden van de Boerinnenbond als voorbeeld in het bijwonen van de H. Mis op werkdagen en hoopte dat de R.K.J.B. dat zou navolgen. Tot slot had de voorzitter nog en kele mededelingen. Drie sportdagen zullen er gehouden worden, n.l. te Herpt, Rosmalen en een in de afd. Bommelerwaard. De Bosloop zal 13 Maart te Haarsteeg gehouden wor den. De culturele wedstrijden omvat ten: toneel, zang, declamatie en spreken in het openbaar. Plannen tot oprichting van een zangvereni ging waren in een vergevorderd stadium. De rondvraag bracht nog enkele zeer interessante onderwerpen ter sprake. De voorzitter sloot met dank aan allen voor de zeer geanimeerde vergadering met met de christelijke groet. Opbrengst Oliebollen-actie. De oliebollen-actie door het Ge- noveva-gilde en de Verkenners heeft ruim ƒ164.— opgebracht, dit wil zeggen dat men ruim 1700 olie- bollexi heeft gebakken. Geen klei- nig heid voor amateurs. „De Smashers". Het eerste team van „De Smas hers" speelde tegen Rota 1 uit Ros malen en won met 82. Het tweede team won van Bea trix 3 uit 's-Bosch met 100. Het eerste team won nog van zijn grote rivaal, Victoria 1 uit Haarsteeg, met 7—3. Het tweede team heeft nog één wedstrijd voor de competitie te spelen, maar is van de kampioens plaats niet meer te verdringen. BOERENLEENBANK HERDACHT 50-JAR1G BESTAAN. Woensdag herdacht de Boerenleen bank alhier onder enorme belangstelling haar 50-jarig bestaan. De dag werd be gonnen met een plechtige H. Mis van dankzegging, opgedragen door de geeste lijk adviseur pastoor Becx. Na het evan gelie hield Z.E. een toespraak waarin hij de bank geluk wenste met haar ju- bilé e® de pioniers van de vereniging herdacht. Na deze mis verzamelde men zich in café W. van Baardwijk, alwaar de feestvergadering een aanvang nam. De feestrede werd uitgesproken door een afgevaardigde van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd om 12 uur een gezamen lijke koffietafel gehouden. Van half drie tot half vier werd in café Siegers een receptie gehouden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt en bovendien nog vele felicitaties binnen kwamen. Om 7 uur begon de feestavond voor alle leden met hunne dames en verdere genodigden. Hierin trad op het Haar lems Radio Cabaret o.l.v. Harry Meijer. Het was een programma vol scherts afgewisseld met muziek, o.a. op het grootste accordeon van Nederland. Een en ander viel bij het publiek ten zeerste in de smaak en werd een groot succes. Nog zij vermeld dat de schoolgaande jeugd werd onthaald op een voorstelling met tractatie. Het is een onvergetelijke dag geworden, waarop men met genoe gen kan terug zien. Carnaval. Zondagmiddag had de intocht plaats van Prins Carnaval met zijn gevolg. Om ongeveer 1.30 uur trok de harmonie Concordia met de Raad van Elf naar de Melie naar café v. Vugt, waar Zijne Hoogheid werd ontvangen. De voorzitter van de Carnavalsvereniging' sprak de Prins en gevolg toe. Wegens het slechte weer werd het program vlug afgewerkt. Na deze korte huldiging trok men naar het raadhuis, waar de loco-burgemeester de honneurs waarnam, daar burgemeester van Hout wegens ziekte verhinderd was. Het eerst nam de voorzitter van de Carnavalsvereniging het woord, waarna de loco-burgemees- ter, de heer Berkelman.\ zich van zijn gewichtige taak kwee. om de Prins en gevolg toe te spreken en de sleutel te overhandigen. Hij sprak de wens uit dat carnaval weer ordelijk en netjes mocht ver lopen. Hierna sprak Zijne Hoog heid. Het deed hem grooi genoegen weer de eer te hebben om Carna val 1955 in Vlijmen te mogen vie ren. Met trots dacht hij terug aan 1954 en hij sprak de hoop uit dat het ook di. jaar zou mogen slagen. Hierna was er een plechtig ogen blik. De eerste, de grootste en oud ste carnavalsgek van Vlijmen werd tot ridder in de orde van de grote klomp geslagen. Nadat de voorzit ter had gesproken over de wijze waarop hij carnaval steeds hoog heeft gehouden, sprak de Prins en kele woorden en sloeg hem tot rid der. Tegelijk spelde de loco-bur gemeester hein het ereteken en de klomp op de borst. Vol irots dankte de heer P. van Oijen voor deze huldiging en hij sprak de hoop uit nog vele jaren van de partij te mogen zijn. Vanaf 1889 was hij steeds present ge weest. Met een „lang zal de carna val leven" werd deze huldiging be sloten. Daarna trok de stoet naar het plein, waar eerst by Creles nog enkele woorden door de voorztter van de Baad van Elf werden ge sproken. Hierna ging alles naar hel sportterrein van Vlijm. Boys, achter café H. Boom, waar 'n voet balwedstrijd plaats, vond iussen twee uitgekozen elftallen; ver schillende oud-internationals wa ren present. Na spannende strijd kwam de rus! met de siand 11. Tijdens de rust had een verloting plaats op entréekaartjes en voor de jeugd was er een verloting voor de aankoop van ballonnen. Alles viel zeer in de smaak. Hierna gngen de Prins en gevolg, elftallen en genodigden naar café H. Bqoiii, waar een koffietafel de inwendige mens versterkte. 's Avonds was er weer volop leut en de groepen bekampten elkaar. Het werd een gezellige drukte en ook voor de dansliefhebbers was er volop vermaak. In de café's, waar een gecostumeerd bal was en prachtige prijzen te verdienen wa ren, was l\et een schitterende kleu renpracht. De mooiste costuums waren te bewonderen. De eerste dag verliep netjes. Heden, Maandag 21 en Dinsdag 22 Februari groepswedstrijden. Komt zien. Ontwikkelingsavond. De belangstelling wad matig te noemen voor de vierde en laatste ontwikkelingsavond die de KAB in samenwerking met de KAV en de VKAJ Donderdagavond j.l. in café J. van Oijen hield. Om de opkomst te stimuleren had het bestuur van de KAB huis aan huis een circu laire laten bezorgen, waarin stond 'te lezen dat er een tractatie zou worden aangeboden en een gratis loterij zou worden gehouden. Nadat de voorzitter van de KAB, de heer L. v. d. Heijden, de bijeen komst op de gebruikelijke wijze ge opend had, deed hij allereerst me dedeling van het feit dat de KAB binnenkort 25 jaar bestaat en hij hoopte bij het organiseren van dit feest op aller steun te kunnen re-, kenen. Verder deelde hij mede dat de afdeling in de maand Juni een bezoek zal brengen aan Tegelen om er de Passiespelen by te wonen en hij stelde voor een spaarclub op te richten voor het bekostigen van de reis. De KAB met zijn diensten en in stellingen was het onderwerp van de spreker van deze avond, dhr. v. Gestel uit Tilburg. Deze alles zins. bekwame spreker zette in een gloedvol beloog zijn aandachtig ge hoor het doel en de werkwijze van de instellingen van de KAB uiteen. Hy begon met de aanwezigen aan te sporen mede de actie te onder steunen om het aantal leden van de KAB op-, Ie voeren iot 400.000. Hij toonde de verdiensten aan van een instelling als de Maatschappij Concordia, van de Centrale Volks bank, van Herwonnen Levens kracht en van de Volkskrant. Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van dhr. W. v. d. Brandt hield de Mannen- zangvereniging Vriendenkring in café M. Achten haar jaarvergade ring. De voorzitter heette allen hartelijk welkom en gaf een kort overzicht over het afgelopen jaar* Hierna kreeg de secr.-penn., dhr. B. Boelen, het woord. Uit zyn jaar verslag kan de conclusie worden getrokken dat het met het Mannen koor nog steeds vooruit gaat. Het financiëel verslag' sloot met een batig saldo. De kascommissie, de heren Kipping en v. Oijen, die de boeken en bescheiden hadden nagezien, dankte de functionaris voor het gevoerde beheer. Als voornaamste punt stond op de agenda de viering van het 30- jarig bestaan, dat men in de maand Mei hoopt te vieren. Er werd be sloten om een grools festival te organiseren. Indien mogelijk zal ook aan en kele concoursen worden deelgeno men. Tot 2e directeur werd benoemd de heer M. v. d. Brandt. Nadat de voorzitter aan de directeur de heer M. Fitters, zijn dank had betuigd voor hel vele werk door hem ver richt, wer.l de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Mijnenveger „Gieten" te water gelaten. Donderdag 17 Febr. j.l. werd van de scheepswerf De Haan en Oerlc- mans N.V. alhier met goed gevolg de mijnenveger „Gieten" te water gelaten. Dit. schip behoort tot een serie van 32 mijnenvegers, die op diverse Nederlandse scheepswerven in aanbouw zijn. Deze schepen zul len allen de naam van een Neder landse gemeente dragen. Achttien van deze schepen worden gebouwd voor Amerikaanse rekening, terwijl de overige 14 voor de Koninklijke Marine uit de zgn. tegenwaarde fondsen gebouwd worden. De echtgenote van de burgemees ter van Gieten, Mevr. Nyenhuis- Werners, verichtte de doopplechtig heid, waarna het schip van de hel ling gleed. Onder de vele genodigden die deze plechtigheid bijwoonden, wa ren o.m aanwezig commandore A. M. Valkenburg, kapitein ter Zee, B. Poortman (commandant Mijnen- veegdienst), Kapitein ter Zee P. A. Kiedel, de Consul-Generaal van Groot-Brittannië H. J. Evans, de Shipbuilding Liaison Officer der U.S.A.-Navy Captain R. S. Hit- cheock, de hoofdingenieurs ir R. F. Scheltema-de Heere, Mevr. J. Nyen- huis-Werners, die de doopplechtig heid verrichtte, de heer Nyenhuis, burgemeester van Gieten, de heer A v. Delft, burgemeester van Heus- den, benevens vele andere autori teiten. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld dat deze in Nederland te bouwen mijnenvegers voorzien worden van zgn. „omkeerbare schroeven", welk systeem nog nooit eerder is toegepast. Dit is de eerste opdracht die door de scheepswerf De Haan en Oerle- mans voor de Kon. Marine wordt uitgevoerd. Ten aanschouwe van de genodig den werd direct na de te water la ting de kiel gelegd van de tweede te bouwen mijnenveger, die ge noemd zal worden naar de Neder landse gemeente Leersum. Oranjevereniging. Het bestuur der Oranjevereniging alhier heeft besloten de jaarverga dering te doen plaats vinden op Donderdag 3 Maart a.s. Het voor naamste agendapunt zal zijn: be spreking Koninginnedag 30 April en Nationale Feestdag 5 Mei. Eerste steen nieuw gemeentehuis. De eerste steenlegging voor het nieuwe gemeentehuis, die op 28 Fe bruari a.s. zou plaats vinden, kan vanwege vertraging van werkzaam heden door de vorst geen doorgang vinden. Als datum hiervoor is nu voorlopig bepaald 7 Maart a.s., des voormiddags 11 uur. Benoeming. Met ingang van 21 Februari is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Open bare Lagere School alhier benoemd Mej. L. M. Tjio te Driebergen. Verkeersstremming. Door de gladheid van de weg tus sen Heusden en Herpt geraakte Donderdag j.l. een vrachtwagen uit Nieuwendijk van de weg af en kwam met het voorste gedeelte in de sloot terecht. Een bus van de A.L.A.D. die even later dit punt wilde passeren, moest afremmen en geraakte eveneens van de weg en kwam aan de overkant gedeeltelijk in de sloot terecht, waardoor de ge hele weg versperd werd. Het ver keer van Heusden naar Den Bosch v.v. moest tijdelijk omgelegd wor den over Drunen; zelfs de melkslij- ter alhier, die de melk betrekt van de fabriek te Herpt, moest via Dru nen en Vlijmen in Herpt de melk ophalen. Persoonlijke ongevallen deden zich bij deze slippartijen ge lukkig niet voor. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVERENIGING SPRANG-CAPELLE. De Christelijk Historische Kiesvereni ging te Sprang-Capelle houdt Dinsdag 22 Februari a.s. des avonds 8 uur in het gebouw van de Chr. Volksbond Sprang, een propaganda-vergadering, tevens de jaarvergadering. ,Aan de orde komen o.a. de jaarversla gen van secretaris en penningmeester, de Contributieregeling, Bespreking leden wervingsactie enz. Als spreker hoopt deze avond op te treden de Weled. Zeergel. Heer Drs. C. Schouten uit Waalwijk, die een propa gandistisch woord in het algemeen zal spreken over en voor de Chr. Historische Unie. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. COLLECTE VOOR PROT. ZIEKEN HUIS TE DEN BOSCH. In de grote actie ten bate van de uit breiding van het Prot. Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, werd in de gemeente Sprang-Capelle door een ijverig comité een rondgang voor dit doel gehouden, die het mooie bedrag van f 2420.71 op bracht. Van Mej. To Janssen, voorzitster van het propaganda-comité, mocht het plaat selijk comité onderstaande dankbetuiging ontvangen, waarmede wij het publiek dat deze mooie actie steunde, gaarne in ken nis stellen Op Woensdag 16 Februari 1.1., kwam een kleine deputatie uit Sprang-Capelle naar 's-Tdertogenbosch, om namens een grote schare van vrienden en bewonde raars van het Protestants Ziekenhuis al daar, een bijdrage te overhandigen voor de Bazar-actie die onder de voortvaren de leiding van een veelzijdig comité te Den Bosch en in wijde omtrek wordt ge voerd. Wat de deputatie, bestaande uit de Heer en Mevrouw Heijmans en Mej. Vos Vrijdag j.l. werd in tegenwoordigheid van raadsleden en amb tenaren ter secretarie in 't herbouwde gemeentehuis van Sprang- Capelle dit door de kunstschilder Bernard van Vlijmen geschil derd portret van H.M. de Koningin plechtig onthuld. De gemeen te Sprang-Capelle is in het bezit gekomen van dit prachtige schilderij door een gulle gift van het Zweedse volk. Zweden heeft namelijk een bedrag beschikbaar gesteld voor die gemeenten in onze provincie, die geleden hebben van de stormvloed van 1953; de gemeenten konden aan dit bedrag een bestemming geven naar eigen verkiezing, waarbij de wens te kennen werd gegeven dat deze bestemming zou liggen op cultureel gebied. De burgemeester van Sprang-Capelle gaf daarop de voorkeur aan een goed schilderij van H.M. de Koningin, terwijl van het resterend bedrag nog een tiental schilderijen van diverse Neder landse kunstenaars kon worden aangekocht. Zowel dit prachtige portret van onze Koningin als de andere werken zullen een schoon sieraad zijn voor het herbouwde en driemaal vergrote gemeentehuis van Sprang-Capelle, dat Vrijdag avond door de gemeenteraadsleden en ambtenaren met hun dames werd bezichtigd en enigszins feestelijk in gebruik werd genomen. kwam aanbieden, overtrof de stoutste verwachtingen van het comité, dat ten huize van de Penningmeestercsse Mevr. L Heinen-Bouwmeester de welkome gasten ontving. Zij mocht de vorstelijke gift van f 2420,71 in ontvangst nemen, benevens een keur van goederen van een nog niet te schatten waarde. Met grote ontroering heeft het Bazar- Comité kennis genomen van de manier waarop het bedrag is bijeen gebracht. De ambitie waarmee dat is gebeurd, maar ook de liefde, waarmee soms ogenschijn lijk kleine giften met waarlijk grote offer vaardigheid zijn afgestaan. Sprang-Capelle, onze hartelijke dank! Moge Uw schitterend voorbeeld inspira tie geven aan duizenden anderen, tot ze gen van het Prot. Ziekenhuis te 's-Her togenbosch en tot zegen van allen, die daar genezing zoeken. Nogmaals dank! dank! i ri"-~V-r*-vj,pr HET VERBOUWDE EN UITGE BREIDE RAADHUIS IN GEBRUIK GENOMEN. Geschenk van de Burgemeester. Geschilderd portret v. H.M. de Koningin als geschenk van het Zweedse volk. Vrijdagavond kwamen de raadsleden en ambtenaren ter secretarie van Sprang- Capelle met hunne dames, in een gezel lig samenzijn bijeen om het uitgebreide eu verbouwde, we mogen wel zeggen vernieuwde, raadhuis eens te bezichtigen. Ook de architecten, de heren van Bil- derbeek en Basters, die het plan tot de verbouwing hebben ontworpen, waren aanwezig. Burgemeester Smit, die een hartelijk welkomstwoord sprak, memoreerde de welwillende wijze, waarop de raad de voorstellen van B. en W. inzake de ver nieuwing en inrichting van het gemeente huis heeft aanvaard, zodat het nu een raadhuis is geworden, waarop we trots kunnen zijn. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de dames aan de uit nodiging van het gemeentebestuur gevolg hebben gegeven, zodat zij eens kunnen zien, waar hun echtgenoten vergaderen en werken. De uitbreiding van het raad huis was, aldus de burgemeester, drin gend noodzakelijk, maar de royale wijze waarop het geheel is opgezet, dwingt spreker, mede namens secretaris en amb tenaren, tot een woord van erkentelijk heid aan de raad; degenen, die hier wer ken, brengen immers een derde van hun leven in het gemeentehuis door. Als blijk van zijn persoonlijke waardering bood de burgemeester daarop een prachtig groot door hem zelf geschilderd doek aan de gemeente aan, voorstellende de Sprangse kerk met toren. De Burgemeester had evenwel nog een verrassing voor de raad. Hij deelde mede, dat het Zweedse Volk na de stormramp in 1953 gelden bijeen heeft gebracht, en dat daarvan door de Zweed se gezant f 3000,via de Vereniging van Ned. Gemeenten aan de gemeente Sprang-Capelle was toegewezen, onder voorwaarde, dat dit bedrag zou worden bestemd voor een door de Burgemeester te bepalen cultureel doel. De keuze is gevallen op een geschilderd portret van H. M. de Koningin, waarna opdracht werd gegeven aan de bekende kunst schilder Bernard van Vlijmen te Huizen (N.H.) om dit te vervaardigen. Het schilderij is uitstekend geslaagd en be tekent een prachtige aanwinst voor de gemeente. Op deze wijze Zal de'herin» ring aan de hulp van het Zweedse her Nederlandse Volk levendig wtósa gehouden, terwijl bij een andere bestem ming het bedrag zou zijn versnipperd, zonder dat iets blijvends zou zijn achter gebleven. Ook zijn nog enkele andere schilderijen van dit bedrag gekocht. Wellicht vragen de raadsleden zich af aldus de burgemeester waarom geen crediet van de raad nodig was, doch hiermee wordt verklaard, waarom ook de Raad nu eens aangenaam kon worden verrast. Na de koffie werd daarop het gemeen tehuis met het prachtige portret van I i. M. de Koningin bezichtigd, waarna in een gezellig samenzijn nog enige ver versingen werden aangeboden. Tijdens dit samenzijn dankte de heer Genuit namens de raad de Burgemeester voor zijn woorden en voor deze gezellige avond, die bij de raadsleden zeer in de smaak viel en aanvaardde hij namens de Raad, het geschenk van de Burgemees ter, waarvoor hij deze hartelijk dank bracht. Ook de ambtenaren lieten zich niet onbetuigd en lieten in een zeer amusante samenspraak hun visie op de nieuwe in richting horen. Het woord werd verder nog gevoerd door de heren architecten, die in het bij zonder hun hartelijke dank brachten aan de Burgemeester voor het aandeel dat Z.E.A. heeft bijgedragen aan de tot standkoming van de vernieuwing van hel gemeentehuis. Nadat de Burgemeester de architecten de waardering van het gemeentebestuur had betuigd en ook de secretaris namens het personeel B. en W. en de Raad dank had gebracht voor de wijze, waarop een efficiënte werkwijze is mogelijk gemaakt, werd dit gezellig samenzijn besloten. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ", De competitiestand der patrouilles heeft na Zaterdag nogal enige wijziging ondergaan. De Sperwers wisten zich na een mach tige zwaai nummer 1 te plaatsen met 55 punten, gevolgd door Eekhoorns en Spechten met elk 53 en de Kieviten met 52 punten. Ook de individuele ranglijst wijzigde zich. Hier is de stand van de eerste 20: 1 H. van Oosterhout 59 pt; 2 S. Schou ten 54; 3 J. de Cloe 51; 4 G. voor d< Poorte 49; 5 G. Gouda 47; 6 A. Bras penning 45; 7 W Kappert 43; 8 A. van Vuuren 42; 9 A. Willeboordse 39; 10 A- Dercksen 38; 11 C. de Cloe 36; 12 N. Nieuwenhuizen 35; 13 A. Quirijns 34; 14 C. Nieuwenhuizen 33; 15 H. Ver- duijn 31; 16 G. de Rooij 28; 17 A. de Roon 26; 18 P. Pruijssers 25; 19 R- de Roon 21; 20 G. Schep 19 punten. 70-JARIG BESTAAN CHR. GEM. ZANGVER. „EXCELSIOR". De Christelijk Gemengde Zangvereni ging Excelsior alhier herdenkt dezer da gen het feit dat zij voor 70 jaar werd opgericht. Dit feit zal natuurlijk op bij zondere wijze worden herdacht. Bij vorige jubileums organiseerde Ex celsior enkele malen een bijzonder 9e' slaagd muziek- en zangconcours; thans

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2