KV Wijde Wereld I Waalwijkse en Langstraatsé Courant vraagt dringend om uitbreiding. r WITTE KRUIS"1 UIT DE i Nederland viert op de 5de Mei een waardig bevrijdings Leest. ^"A'ri^eTh^dafpS Millioenen dames Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken Veiligheid in afschrikwekkendheid. ffte. J jan tiei-en TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL Steden en in Dorpen Het heilzame tablet cachet krijgt steeds grotermvang Haak Uw bloed zuiver met Krusehen Salts. AANGEHOUDEN. De Poolstei irn" VRIJDAG 4 IV^ART 1955l Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur Dit blad verschijnt 2 DE ECHO \M HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 19. Abonnement 19 cent per week 2.4B per kwartaal 2.70 franco p. P Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. x per week Bureaux GROTESTRAAT 805. WAALWIJK TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" on de strijd om onze vrijheid hebben in Het leed in de be*ttin®S,"_mhoriaheid versterkt; onze gemeenschappe- £TvS her gevoel vaa «^gfterwinn» van de vr.,heid. Laat de lijke inspanning Jaa jit doel herdenken, dan ook een ge dag, waarop wij het bere jedere ÏNederlander, ongeacht zijn gezind- Bevrljdtngsdag 5 Mei neuzenlolzijn in strijd met het karak- van deze herdenking. Dit Comité, zeer breed van opzet daardoor inderdaad nationaal wil ee beroep doen op ons volk om van de* Mei 1955, de tiende ..v«rlaa^agd te maken. De regeruiy Wage- voorbeeW Herdenkings- plechtigheden worden nationaal karakter zullen land- zij een royaal gebaar van de se werkgevers zal op 5 Mei er een extra vrije dag hebbedorpen nu nog op aan. dat in ste Me_ plannen worden gemaa d te ma_ Nederlander kan taak gesteld deze viering (Galerij 21, Amsterdam wij ^enen en n"et ontbreken. In vele plaatsen wordt al gewerkt door comités of gemeentebe sturen. En voor dc gemeenten die nog geen plannen maakten, is het nog niet e laat: de betekenis van de vijfde Mei is té groot om deze dag onopgemerkt voorbij te laten gaan. Hoe moet de vijfde Mei worden her dacht? In de richtlijnen en suggesties van het Nationaal Comité worden verschil lende nuttige wenken gegeven. Voorop dient te staan, zoals in de aanhet al werd gezegd, dat het een gemeenschaps feest moet worden, waarbij dus zoveel mogelijk de gehele bevolking van een ge meente actief wordt betrokken. De vrij heid wordt herdacht en dat betekent ook, dat men tonen moet die vrijheid waardig te zijn. Onbeheerst én wanordelijk ver maak. of wel, populair gezegd „feest- Maar aan de andere kant: het bevrij- dingsieest moet een ware vreugdeuiting zijn èn een feest van dankbaarheid. De dankbaarheid kan worden getoond door steun te verlenen aan de Stichting 1940 —1945, die omstreeks de vijfde Mei voor het laatst een beroep op ons volk zal doen. Als voorbeelden van feestelijkheden op de a.s. vijfde Mei noemt het Comité vroeg in de morgen een jeugd-appèl voor scholieren en jeugdorganisaties met een korte toespraak van de burgemeester bij voorbeeld over wat voor de bevrijding geofferd is en wat de jeugd kan doen om de vrijheid te behouden, muzikale marsen door de feestelijk versierde stra ten, kinderspelen, kringdansen, samen zang enz. Rond het middaguur zou, vooral in de Westelijke provincies een bevrijdingsmaal thuis kunnen worden ge bruikt en in de middag zouden bijvoor beeld optochten kunnen worden gehou den met uitbeeldingen van typische Ne derlandse spreekwoorden, historische ge beurtenissen, volksliederen etc. en een bevrijdingsspel of op verschillende plaat sen wagenspelen. In de avonduren zouden een feestcon- cert en een volksdansbal kunnen worden gehouden of gondel vaar ten, lampion- of fakkeloptochten, eindigend op een cen traal punt waar een groot vreugdevuur ontstoken wordt. Het Comité heeft er de nadruk op ge legd, dat het deze suggesties bedoeld heeft als voorbeelden van wat er geor ganiseerd kan worden op de bevrijdings dag en niet als richtlijnen. Plaatselijke comités kunnen, wanneer de plaatselijke situatie dit nodig maakt, zelf wijzigingen en aanvullingen aanbrengen. Hoofdzaak blijft, dat zoveel mogelijk iedere Neder lander op de vijfde Mei 1955,nadat aan de vooravond van deze feestdag de ge vallenen zijn herdacht, deel kan nemen aan een waardige, maar feestelijke her denking van de dag, waarop ons land na vijf bange jaren de vrijheid herkreeg. uit Amerika is gekomen, blijkt dat de grondslag van de menselijke aangelegen heden een revolutie heeft ondergaan, en dat wij in een toestand zijn, die we niet meer kunnen afmeten en die geladen is met onheil. Het zijn nu niet meer de dichtbevolkte landen die uiterst kwets baar zijn, door de waterstofbom zijn ook de landen, wier bevolking over wijde gebieden is verspreid, in gevaar. Ook zij zijn uiterst kwetsbaar, maar, zei de op timist Churchill, daarom is redding niet onmogelijk, als de Sovjetunie ook een aantal waterstofbommen krijgt over twee, drie of vier jaar. 1 Het is mogelijk, dat wij dan in een opperste ironie het stadium hebben be reikt, waar veiligheid het sterke kind van de angst wordt en ons voortbestaan de tweelingbroer van vernietiging. Nadat een bepaald punt gepasseerd is, kan ge zegd worden dat de zaken er beter voor staan, narmaate zij er op achteruitgaan. Dit zegt Churchill; en we hopen niet Gat zijn wens te zeer de vader van zijn gedachten is; we hopen van harte, dat zijn blik op de toekomst juist is ge weest. GENEESMIDDEL tegen hoofdpijn, kiespijn, rnaand- pijn, zenuw- of rheumatlsche pijnen is. behalve in de vorm van poeders, 66k verkrijgbaar als Vraagtuu Apotheker ojDrogist Maar hoeveel nieuwe feiten zullen er weer komen, die deze hoop als rook uit een waaien? En zo zal het altijd blijven, want het woord van een mens is zeer wankel. We kunnen maar één kant uit, we kunnen maar één koers nemen om vei lig te zijn en gerust, en dat is de weg naar God. Aan Hem moeten we vragen om de vrede en de veiligheid, Hem moe ten we bidden, dat Hij de wereld wil spartin, dat Hij „niet moe wordt van de wereld"; en dit gebed, gesteund door een leven overeenkomstig Gods geboden, kan ons slechts de zekerheid geven omtrent de toekomst, de eeuwige toekomst in Gods liefde, en daar gaat het tenslotte om I WATERRAMP IN AUSTRALIË De overstromingen in Nieuw-Zuid Wales hebben thans een gebied van 45 duizend vierkante km getroffen. Onge veer 40.000 personen zijn dakloos. Vol gens niet officiële ramingen vallen er 70 slachtoffers te betreuren. De schade wordt geraamd op millioenen ponden sterling. Doordat de verbindingen ver broken zijn, is het niet mogehjk een juist overzicht van de ramp te krijgen. KONINGIN NAAR SURINAME. Het officiële bezoek van koningin Ju liana en prins Bernhard aan 'Suriname Is vastgesteld op 1020 October. Gou verneur J. Klaasesz, wiens ambtstermijn dit jaar is verstreken, zal in geen geval vóór het bezoek van de Koningin Suri name verlaten. Voorts is het waarschijnlijk dat minis ter Luns Suriname zal bezoeken in ge zelschap van mr Schürmann, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties. Een definitieve beslis sing hieromtrent is nog niet genomen. 324 NEDERLANDERS OP ÉÉN VIERKANTE KILOMETER. De bevolkingsdichtheid in Nederland is in het afgelopen jaar opnieuw toege nomen van 320 tot 324 inwoners per vierkante kilometer, aldus het Statistische Jaarboek 1954 van de Verenigde Naties. Alleen het Saargebied heeft een nog gro tere bëvolkingsdichtheid, namelijk 380 inwoners per vierkante kilometer. In En geland en Wales leven 292 mensen op elke vierkante kilometer, in België 288, in West-Duitsland 200, in Luxemburg 118, in Frankrijk slechts 78, in Verenigde Staten 20. Op de Nederlandse Antillen is het gedrang heel wat groter: 188 mensen per vierkante kilometer, doch in Suri name en in Nieuw-Guinea heeft men met 2 inwoners per vierkante kilometer voorlopig nog de ruimte. In Nieuw-Gui nea en Suriname is de bevolkingsdicht heid toch nog tweemaal zo groot als in de twee belangrijke immigratielanden Canada en Australië, waar men slechts één inwoner per vierkante kilometer te genkomt. het gelukte hem niet het drenkelingetje te grijpen. De heer A. Timmermans, die intussen ladder en touwen had gehaald, had meer geluk, doch de levensgeesten waren reeds geweken. THUNDERJET IN KANAAL GESTORT. Dinsdagmiddag om ongeveer vier uur is een F 84 „Thunderjet" straaljager van de tweede tactische vliegbasis Eindhoven verongelukt. Het toestel is na een mis lukte start, aan de rand van het vlieg- zes gen: Voor de handen niet» beter dan HAM E A - G E L E veld Welschap, in het Beatrix-kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 24- jarige ongehuwde reserve-tweede luite nantvlieger M. F. Willembs uit Bruns- sum (L.), is bij het ongeluk om het le ven gekomen, DRIE ZUSJES DOOR HET IJS GEZAKT. Drie dochtertjes van het echtpaar Dek ker zijn Dinsdagmiddag aan de Room- burgerweg te Leiden, in een zandput, die daar gegraven wordt voor de aanleg van de nieuwe Rijksweg, door het ijs gezakt. De 4-jarige Greetje werd bij het dreggen 's avonds levenloos opgehaald. De 9-ja- rige Janneke wordt nog vermist. De 7- jarige Louise is opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Haar toe stand is goed. Reeds enkele jaren bestaan er plannen voor een nieuw bouw en een uitbreiding van de bestaande gebouwen van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken een school die haar leerlingental en haar cursussen steeds be perkt en belemmerd ziet door het gebrek aan ruimte en accomodatie. In Juli 1954 waren de plannen en het bestek al aanbeste- riinft^f»ereed, maar de goedkeuring bleef uit, omdat de plan- Renden te worden gewijzigd met het oog op een even tuele driejarige cursus. Het ware wenselijk, lezen we in het jaarverslag l.)o4 van de Nijverheidsschool, dat de verbouwing spoedig door kon gaan, wantEn dan volgt een lijst van onvolkomenhe den van minder goede en slechte toestanden die de ont wikkeling van de school tegenhouden en het geven van goed en deugdelijk onderwijs niet bepaald bevorderen. Het ware inderdaad wenselijk dat er spoedig kon worden begonnen met de uitvoering van de schone en grootse «innnon Hl* Ir Geenen ontwierp: onze industrialiserende plannen die Ir Geenen ontwierp, i cv streek heeft immers op dc eerste p|aats grote behoefte aan 'n voldoende gelegenheid tot scholing der jonge vaklieden. den verbeterd en uitgebreid en dat zij worden aangevuld met een Op 1 Januari 1954 bedroeg het aan.al leerlingen van de dagschool 330- per 31 December 1954 was dit „„„Li (nnn„nnmnn n+ 364. als VOlgt Wijs en rustig heeft de Good Old Churchill Dinsdag j.l. in 't Britse Lager huis gesproken over de toekomst van de mensheid; want waar spreekt ge anders over, wanneer ge het hebt over de af schrikwekkend vernietigende kracht van de waterstofbom? Churchill bereikt weer een hoogtepunt in zijn prachtige loopbaan, zei men, toen hij zijn rede, die door een tjokvol Lager huis in ademloze eerbiedige stilte werd aanhoord, beëindigd had. De mensheid leeft in angst, leeft on der de dreiging van niet te temmen krachten die zij zelf ontketende; de mens heid is bevreesd voor zich zelf. En men kan zich voor een ogenblik in slaap sus sen met de uitspraak: het zal zo erg niet zijn, ze zullen deze vreselijke wapenen niet durven gebruiken, ze zijn bang van elkaar (mén hoort het iedere dag), maar vaak wordt dit een redeneren tegen be ter weten in, is het inderdaad een mid deltje voor de vaak. Ba voorkom zo kktum&tiiche Pijnen. Dc bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzui verheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het won der dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Krusehen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijni ge pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Krusehen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Dan spreekt Churchill; hij zal niets nieuws, niets opzienbarends vertellen maar hij is een zeer wijs en ervaren man, hij is denker en politicus tevens, hij is realist en optimist, hij is een vroom man; en de mensheid zal zich vastklampen wereldheerschappij zou geven. Er is geen verdediging, geen volkomen veiligheid tegen de waterstofbom, noch is er een er kei land, dat zich kan beveiligen te gen de verwoestende schade, die een klein aantal bommen over grote gebie den kan aanrichten. Wat kunnen wij doen, vroeg Chur chill, waarheen zullen wij ons keren om ons leven te redden en de toekomst der wereld? Voor de ouderen is het niet van zoveel belang, zij gaan toch weldra heen. Maar ik vind het ontroerend om naar de jeugd te kijken en vooral de kleine kin deren bij hun vrolijk spel gade te slaan en om me af te vragen, wat hen te I wachten staat als God moe wordt van de mensheid". Ja, wat gebeurt er, wanneer God moe wordt van ons, wanneer God ons beu wordt? We weten dat God met de Zijnen zal zijn tot aan het einde der tijden, dat Hij liefde is en de Zijnen niet nodeloos zal beproeven; maar we weten ook dat hij oneindig rechtvaardig is en het kwaad in de wereld straft, vaak met het kwaad zelf; we weten dat Hij niet de vrede is komen brengen, maar het zwaard en we kennen zijn voorzeggingen over wat zal voorafgaan aan de jongste dag. We staan verloren in de immense drei ging van de wereld, we staan hulpeloos, wij, een mensheid, die zoals de Britse premier zei, haar veiligheid weet te lig gen in de afschrikwekkende middelen. We kunnen ons voor even in slaap sussen met te denken dat Rusland lang zover niet is als Amerika, dat Rusland lang niet zon grote voorraad atoom en waterstofbommen heeft als Amerika; op gezag van Churchill haasten we ons dit aan te nemen. We kunnen denken aan wat er ge beurd zou zijn, wanneer Amerika de wa terstofbom niet had gehad; de commu nisten, zei Churchill zouden nu al aan het kanaal staan en het IJzeren Gordijn i zou zijn neergezakt over veel westelijke landen. i En de ontwapening? „Ons aller ideaal noemde Churchill het; maar de Sovjet- aan hem, zal zeer grote waarde hechten aan de woorden uit zijn mond, de mens- j Unie zou verreweg de sterkste zijn door heid zal bij hem de zekerheid zoeken in :~u' Aa ~1"'b««wa- deze verschrikkelijk onveilige wereld. En Cchurchill zeiEen hoeveel heid plutonium, waarschijnlijk minder dan nodig is om de doos op deze tafel te vullen, zou voldoende zijn, om wa pens te vervaardigen, die de macht, die er alleen over beschikte, onbetwistbare haar overwicht in de ouderwetse bewa pening. Het grote verschil tussen de atoom bom en de waterstofbom is, zei de Britse staatsman, dat de atoombom met al haar verschrikkingen te controleren was, maar volgens het eerste overzicht van de mo gelijkheden vein de waterstofbom, dat PAUS PIUS XII 79 JAAR. Woensdag vierde Zijne Heiligheid Paus Pi us XII zijn 79e geboortedag, ter wijl hij die dag tevens het feit vierde, dat het 16 jaar geleden was dat het con claaf der Kardinalen hem koos tot op volger van de H. Petrus. Ongetwijfeld zijn de gelukwensen van heel de Katholieke wereld, en ook van buiten de Katholieke wereld uitgegaan naar „de witte man in het vaticaan naar deze H. Paus, die zo gezien is en zo hoog wordt gerespecteerd door tal lozen in de wereld. Men is het er wel over eéns, dat zijn Pontificaat het moeilijkste is geweest in bijna twee eeuwen kerkgeschiedenis, maar, zichtbaar gesteund en begenadigd door de H. Geest, is Pius XII het waar dig hoofd der Katholieke kerk gebleken, de waardige souverein van Vaticaanstad. God moge hem nog lang voor de we reld en de Katholieke Kerk behouden. ERNSTIG INCIDENT ISRAËL-EGYPTE. Nadat al eerder schermutselingen op kleine schaal waren voorgevallen, is het Maandagnacht in het gebied van Gaza tot een ernstig treffen gekomen tussen Israëlische troepen en strijdkrachten van het Egyptische leger. Tijdens het ge vecht werden 37 Egyptenaren gedood en 30 gewond. In Cairo verklaart men, dat de Israëliërs het vuur hebben geopend tijdens een aanval op Egyptisch gebied. De lezing die Israël geeft van het inci dent spreekt van een Egyptnische aan val, die door de Israëliërs zou zijn ge keerd. waarna het gevecht aan de an dere kant van de grens werd voortge zet. Het hoofdkwartier van de V.N. te Jeruzalem gaf een verklaring uit, die Is raël in staat van beschuldiging stelt. In Cairo is men van plan, de kwestie voor te leggen aan de Veiligheidsraad. R.-CHINA WIL MET AMERIKA PRATEN. Premier Oe Noe van Birma heeft aan minister Foster Dulles meegedeeld, dat premier Tsjoe En Lai van communistisch China bereid is een „niet-officiële Ame rikaanse missie" in Peking te ontvangen. Oe Noe deelde dit Maandag op een persconferentie in Rangoon mede. Hij wilde niet meedelen, hoe Dulles op deze mededeling had gereageerd. Tsjoe En Lai had de bereidheid om een niet-offi ciële Amerikaanse missie te ontvangen in December uitgesproken tijdens bespre- kincpen met premier Oe Noe in Peking. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat van een dergelijke mededeling van pre mier Oe Noe in Washington niets be kend is. LAATSTE INFILTRANTEN In de afgelopen maand zijn de drie laatste van de groep infiltranten, die in October 1954 Nederlands Nieuw Guinea is binnengerongen, aangehouen. Onder hen bevond zich de commandant, J. A. Dimara. Een hulponderwijzer van de be- schavingsschool van de kampong Gariau Joesief Waita, heeft bij deze arrestatie een belangrijke rol gespeeld. DJAKARTA LAAT TWEE NEDERLANDERS VRIJ. Zhterdag zijn twee Nederlandse ardes- tanten in Indonesia op vrij voeten ge steld. Het zijn de heren A. E. Lapre en J. E. van Ooy. Beiden waren op 26 Ja nuari 1954 aangehouden in verband met dc zaak-Schmidt. staat aan het firmament juist in het Noorden. Zij blijft daar staan, terwijl daarentegen al de andere sterren voortdurend van plaats veranderen. Daar door is de Poolster voor de zeeman het meest betrouw bare punt aan de hemel. Wat de Poolster is aan het firmament dat is het merk King op uw pepermunt. De vaste en onveranderlijke kwaliteit van King maken haar tot de meest betrouw bare pepermunt. King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking. HAGENAAR VERDUISTERDE f 20.000. De 38-jarige Haagse administrateur J. WW. V. A. is door de politie gearres teerd. Hij heeft bekend, dat hij het vorig jaar ten nadele van zijn werkgever, de N.V Scheepsbelangen, bedragen tot een totaal van 20.000 gulden verduisterde. Tien dagen geleden, toen hij een con trole naderbij zal komen, verdween hij. Na in Parijs te zijn geweest, keerde hij weer in Den Haag terug, waar de poli tie hem meteen in de kraag greep. TWEE BEJAARDE DAMES DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN. In de nacht van Zondag op Maandag zijn in een rusthuis aan het van Nahuys- plein te Zwolle, twee bejaarde dames door gasverstikking om het leven geko men. Het zijn de 79-jarige Mevr. C. v. d. B--S. en de 84-jarige Mevr. M. van M.-B. KIND DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is te Zaandam de 2- jarige Gerard Vethaak door het ijs ge zakt en verdronken. Het kind wandelde met zijn moeder en grootvader over de Vaart. Plotseling zakten ze gedneen door het ijs en verdwenen in de diepte. De moeder en de grootvader wisten de wal nog te bereiken, och het jongetje was verder onder het ijs geraakt. De 15-jarige Karei Pieters dook enige malen tevergeefs in het ijskoude water, doch aantal toegenomen ot 364, als volg over de verschillende cursussen verdeeld: m Electrotechniek 47; Metselen 24 Schilderen 15; Schoenmaken 79; Smeden-bankwerken 116 en lim- meren 83. Aan het einde van het school jaar, resp. op 31 Maart en 30 Sep tember, konden 115 leerlingen een getuigschrift in on vangst nemen. Getuigschrift Electrotechniek 18; Schilderen 4; Schoenmaken 24; Smeden-bankwerken 39 en Iim- meren 30. Aan 11 leerlingen kon wegens onvoldoende prestatie geen g'eituig- schrift worden ui gereikt. In October werd begonnen met een afdeling metselen, die voorlo pig werd ondergebracht in 'n leeg staand pand. Dank zij intensic\e propaganda gaven zich voor deze cursus 62 leerlingen op. Wegens plaa'sgebrek moesten veel leerlingen worden afgewezen, in totaal 83, over de diverse cur sussen verdeeld: 6 timmerlieden, 19 schoenmakers, 25 smeden-bank werkers en 38 metselaars. Alle leerlingen, die met een ge tuigschrift de school verlieten» werden in nauwe samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbu reau aan een passende werkkring geholpen. Het aantal leerlingen van de avondschool bedroeg op l-l-'54 234; op 31-12 225, verdeeld over de verschillende cursussen: Electro techniek 19; Lederwarenbewerking 11; Metselen 29; Schilderen 16; Schoenmaken 49; Smeden-bank werken 54; Timmeren 47. Aan het einde van de cursus kon aan 86 leerlingen een getuigschrift l worden uitgereikt, aan 19 leerlin- gen het diploma „A" 3-jarige cur sus en aan 67 leerlingen het di- ploma „B" 2-jarige vervolgcursus; i hierbij waren 6 metselaars, 9 schil- 'l ders, 20 schoenmakers, 20 smeden- bankwerkers; 25 timmerlui en 6 electro-technikers. In het leerlingenstelsel waren gedurende het le kwartaal 72 en gedurende het vierde kwartaal 93 leerlingen ingeschreven. De leerlingen van dag- en avond school waren ui' de volgende ge meenten afkomstig: Almkerk (1), Berlicum (1), Culemborg (1), Don gen (4), Drunen (66), Eethen c.a. (20), Engelen (1), 's-Gravcnmoer (3), Haaren (1), 's-Hertogenbosch (2), Heusden (13), Loonopzand (126), Nijmegen (1), Raamsdonk (5), Rosmalen (1), St. Oedenrode (1), Sprang-Capelle (64), Terhey- den (2), Tilburg (8), Udenhout(3), Vlijmen (65), Waalwijk (162), Waspik (27), Wijk en Aalburg (11). 34 leerlingen volgden de cursus Voorbereidend Middelbaar Tech-, nisch Onderwijs op 1-1-54; op 31-12-'54 waren dit er 50, afkom stig uil: Budel (1), Heusden (1), Drunen (6), Loonopzand (7), Raamsdonk (1), Sprang-Capelle (4), Vlijmen (9), Waalwijk (20), Wijk en Aalburg (11). groot hoofdgebouw, blijkt overdui delijk uit hei jaarverslag. Gangen en garderobes e.d. ver keren in een slechte toestand, .er- wijl ze ook nog te smal zijn en voor 't aantal leerlingen niet zijn berekend. De riolering is vaak ver stopt en kan bij regenval het water niel verwerken, waardoor over stromingen ontstaan. De rook- en stofzuiging in de smederij is zeer slecht cn dient tc worden veranderd. De tegels in de gangen zijn al danig versie.en en dienen te worden vervangen door nieuwe en geglazuurde. De ruimten voor '.ekenen, A\ U- onderwijs' en theorie zijn te klein en onvoldoende in aantal. AVO- lessen moeten in de cantine gege ven worden. Ofschoon reeds in 1952 een deel van lokaal 8 werd afgeschoten en als hulptheorielo kaal in gebruik genomen werd, is dit nog niet voldoende en enkele lessen moeten zelfs gegeven wor den in de bes uurskamer. Alhoewel in 1952 de plannen al geraamd waren voor uitbreiding en nieuwbouw, architect en advi seur voor verwarming en verlich ting in 1953 werd benoemd en de schetsplannen in dat jaar gereed kwamen, bleef een aanbesteding uit, omdat de vereiste goedkeuring niet kon worden verkregen, daar de plannen dienden '.e worden ge wijzigd met het oog op een eventu ele 3-jarige cursus. Zelfs moest in het afgelopen jaar het bestaande bouwplan worden gewijzigd. Een en ander werd aan het archi ecten- bureau Ir GeenenIr Oskam te Eindhoven opgedragen, die voor een spoedige ui.voering zouden zorgen. Voor de nieuwe afdeling metse len werd tijdelijk een oud gebouw gehuurd aan de Parallelweg. Na dat de allernoodzakelijkste voor zieningen waren aangebracht, kon deze werkplaats in gebruik wor den genomen; zij blijkt nu vrij goed voor de praktijklessen me.selen te voldoen. VERBETERING EN UITBREI DING DRINGEND GEWENST. Hoe wenselijk het is dat de ge bouwen van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken wor- NOG MEER WENSELIJKHEDEN. Er zijn echter ook nog andere wenselijkheden en daarvan lezen we ook in he. jaarverslag. Het aantal leerlingen aan de dag school steeg, doch deze stijging is meer een gevolg van een uitbrei ding met een afdeling met.elen, dan dat deze s ijging uit een betere beze ting per klas voortkwam. Nog altijd, zegt het jaarverslag, gaan er te veel jongens naar ande re inrichtingen van onderwijs, waardoor deze of wel voor het vak manschap verloren gaan, of wel later een teleurstelling ondervin den, omdat zij het gedach e onder wijs niet kunnen volgen. Eensdeels is de aansluiting L.O.-N.O. helaas zo, dat de leeftijd van 12 jaar en 8 maanden de intelligentste leerlin gen dwingt een andere onderwijs inrichting 'e volgen, dan bun oor spronkelijk plan is, willen zy niet een jaar verloren laten gaan. Te veel leerlingen ook verlaten de school nog voortijdig, zodra na melijk aan de leerplicht is voldaan. Allerlei redenen worden daarvoor aangevoerd doch meestal blijkt wel dat een werkkring aantrekkelijk is

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1