Waalwijkse en Langsiraaise Courant r- NCB pl<"T De verbreiding van het Vendelzwaaien ALGEMENE BERICHTEN De Katholieke Vlag moet wapperen boven het bolwerk. Ook nu geen huishoudschool in Vlijmen. jan tielen Onbegrijpelijke houding van N.C.B. ^^"ÏVrh^oohbcndii „iet aanwezig te Jtumten d Waalwjjks KVP-propagandisten staan gereed WEER SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. RECORD SPAAROVERSCHOT TEN IN FEBRUARI. VRIJDAG 4 MAART 1955- Uitgever Waalwijkse Stoomdrukker*] Antoon Tielen Hoofdredacteur Dit blad verschijnt 2 x per week E ECHO mm ZUIDEN 78e JAARGANG No. 19. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Bureaux achter, dan de handgreep verwisselen (de stok komt uit de rechterhand in de lin ker) en uitval rechts en cirkel rechts boven 't hoold. Het derde spel. i Passen draaiend zijwaarts rechts, het vaandel loopt horizontaal voor het li chaam in een cirkel rechts mee rond, tot slotpas cirkel rechts om het lichaam met a rliP de raad van Vlijmen in zijn openbare ver- slotpas cirkel recüts om net iicnaam met genda <he de raad en ZQ het wellicht handgreep-verwisseling achter de rug. Het was geen grote d te behandelen had gadering van Maaodafl vergat ons een uitnodiging te sturen voor de- ook te verklaren dat me eQ ooggetuige-verslag van kunnen ze vergadennQ. zod kon meQ ons echter wel over de gang van maken. Ier 9emeent®Sf^am vas, te staan, dat deze vergadering vooral zaken inlichten, en z besiiSse0 over een verzoek van de NCB aan bijeengeroepen was, om d koming van huishoud- di gemeente, mee niets voor, evenmin nis B. en school in Vlijmen. De raa liik, een bereidverklaring afgegeven voor deze school, die m Drunen gewend, waar ineens de ling overstag 8eaaa" worden Vlijmen ging nu een prachtige VGLO school wel ™ndbouwtaishoudschool was geen levensvatbaarheid S hetTerSek van de NCB werd afgewezen. kuijk; in 1954 echter ging de NCB plot seling overstag en besloot men in Dru nen de streekschool te vestigen; hiermee waren B. en W. van Vlijmen het aller minst ééns, vooral ook niet omdat de school daar allerminst centraal lag. Wanneer nu de NCB weer probeerde 43 WONINGEN IN PLAN „DE VLIEDBERG Wethouder Berkelmans zat deze ver- daar burgemeester van Hout nog niet g- zijn ziekte; de plaatsvervangend voo gadering voor, ^c"& te verpach- LrvLt MeerendoSt S ta niet sportief om dat de heer Samuels voorstelde voortaan Dubliek te verpachten, en alleen aan in- gezeten'en, tegen een behoor ijk bedrag Met 9 tegen drie stemmen werd dit voor stel aangenomen. Bij de Ingekomen stukken was ook een mededeling van B. en W. dat de plannen voor de bouw van 43 woningen in het uitbreidingsplan te Vliedberg naar de Provinciale Directie ter goedkeuring warén gezonden. De heer van Bokhoven was het hier eigenlijk niet mee eens, hij had liever ge had dat men eerst een spoedeisende ver gadering had bijeengeroepen om dit te bespreken. De heer v. d. Meerendonk daarentegen wees er op, dat B. en W. natuurlijk zoveel mogelijkk spoed heb ben willen betrachten en zeker reken den op de stilzwijgende instemming van de raad, die immers steeds aandrong op spoed bij de bouw van huizen. De heer Wijkmans op zijn beurt achtte het weer beter eerst een vergadering te houden in het vervolg, om onaange naamheden te voorkomen. Dan was er een voorstel van B. en W. cm medewerking te verlenen aan het be stuur der bijzondere Lagere Jongens school tot het inrichten voor een lokaal voor handenarbeid, bestemd voor de VG LO-klas, dit deed de heer v. d. Meeren donk opmerken, dat het wénselijker was wanneer het schoolbestuur de begroting indiende bij de inspecteur, en de heer Vorstenbosch hield een pleidooi voor de Vlijmense middenstand, die hij graag de klandizie gunde. GEEN LANDBOUD- HUISHOUDSCHOOL. Aan de orde was dan het voorstel van B en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg, om medewerking te verlenen bij de tot stand- koming van een landbouwhuishoudschool in deze gemeente. Vanaf 1949 had de raad, op verzoek van de NCB, zijn bereidverklaring af gegeven voor de tot standkoming van een landbouw Huishoudschool in Nieuw- Wenüing, passen draaiend zijwaarts links, het vaandel loopt in een cirkel links mee rond. Het vierde spel. Cirkel links om het lichaam met hand greep verwisseling. Zijwaartse passen links, wending achter de rug met rech terhand, uitval links zijwaarts, stoot schuin omhoog. Rol in horizontale houding van de stok, aan de linker zijde (bet vaandel bevindt zich in de rechter hand. Het vijfde speL Het vaandel wordt met beide handen gepakt. Cirkel links om het hoofd, uit val hnks. Golven bij horizontale houding van de stok voor het lichaam voortgezet, heen en weer met wending naar boven. Het zesde spel. Cirkel, (het vaandel in de rechter hand) aan de rechterzijde met omgrijpen In het begin bleek reeds dat Rudoif Teubner dit werkje schreef tot instand houding van het verdwijnende venueJ- zwaaien. Hij zag in diverse sporten toch nog een voortzetting van dit oude spei. Het is evenwel niet de bedoeling, in dit artikel het vendelen met sport te verge- j lijken of als een sport te beschrijven. Het tegengestelde is echter wel de be doeling, EU.: Het vendelzwaaien van on- j ze huidige gilden in Brabant terug te brengen naar het punt van uitgang, naar de middeleeuwen en zelfs nog vroeger en het niet te zien als sport, want dit was het toen niet, en is dat nu nog minder! Als wij dit mogen zien als een aloude overlevering weike beoefend is geweest in het oude Gildewezen en als wij weten dat het vaandel werd gezwaaid voor de Koning der Mensheid, voor diens altaar, aan hem gewijd voor het gilde in de pa rochiekerk, dan pas is 't begrijpelijk dat het vendelzwaaien een „spelis, dat tot eer strekt van onze gilden. Zeer zeker is 't dat uit dit spel andere spelen ontwikkeld zijn, doch elk spel heeft zijn eigen uitgangspunt, zoals ü.v. het kegelen, kaarten, kolven (die allen zéér oud zijn) e.d. De gymnastische oefeningen, als kaats- en stokbewegm- gen, hebben inderdaad iets militairs in zich, maar staan geheel los ervan. in Nieuwkuijk een tweede school op te voorwaarts links. Kol bij loodrechte zich, maar staan geheel los ervan hoedanigheid van lid richten, dan meenden B. en W. en de fcouding van de stok naar boven. Uitval 1 vj** de stokoelJSf" ^Varin voor van de Partijraad der KVP, nadat Raad te moeten weigeren, omdat deze rcchts-voorwaarts, werpen van het vaar.- U al t wertc van Kascna, waarin voor- j.. haf welkom was. geheten Het Bestuur van de afdeling Waalwijk van de Katholieke Volkspartij belegde Dinsdagavond in Café van Bracht een bijeenkomst voor degenen die zich beschikbaar hadden ge steld mee te werken aan de BLIKSEJMACTIE, die gevoerd zal worden op Donderdag 10 Maart a.s. Er was een bevre digende opkomst; er waren veel medewerkers, zijnde le den van stands- en jeugdstandsorganisaties, terwijl ande re organisaties vertegenwoordigers hadden gestuurd. Een grote groep van de Waalwijkse bevolking ontbrak; we zagen ter vergadering niets ook niet één vertegenwoor diger van de groep der katholieke arbeiders, en terecht drukte de vice-voorzitter van de KVP hierover zijn grote spijt uit. Tot nog toe hebben de katholieke arbeiders steeds een zeer voorname plaats ingenomen in de KVP, gaan ze die nu verliezen? EEN WINST VAN 50.000 LEDEN Ter vergadering was ook aan wezig de edelachtbare heer Burge meester J. L. P. M. Teijssen, die tweede school heel weinig levensvat baarheid zou blijken te bezitten, en het d" vraag was, of ooit de nodige ministe riële goedkeuringen zouden kunnen wor- dwen verkregen. Bovendien zou Vlijmen binnenkort komen te beschikken over een prachtige nieuwe VGLO. Dit alles was reden genoeg voor B. en W. en de raad om niet op het ver zoek in te gaan; zo besloot men dan ook, nadat verschillende leden nog eens het hunne over deze kwestie en over de NCB haddén gezegd. De voorschotten voor het lager onder wijs werden bepaald en toen kwamen B. en W. met hun voorstel tot openbaar en bij inschrijving verpachten van het vis recht in deze gemeente. Ook hierover hebben de leden behoorlijk van gedach ten gewisseld. Speciaal de heren van O ij en en van Helvoirt toonden zich voorstanders van deze manier van ver pachten, waartoe de raad uiteindelijk besloot. Aan de agenda werd toegevoegd een schrijven van de heer van Engelen, de voorzitter van de Haarsteegse IJsclub, die de laatste dagen nogal druk op de ijsbaan was bezig geweest, maar aange zien hij gemeentearbeider was, zou hij nu hiervoor zijn snipperdagen moeien offeren. De heer van Oijen was het hier niet mee eens, de heer van Engelen diende nu toch ook het algemeen be lang én kon tijdens de vorst in dienst van de gemeente toch geen werk ver richten. Ook de heer Vorstenbosch vond dat de heer van Engelen de gemeen schap een dienst had bewezen en dit was zeer toe te juichen. De voorzitter betoogde op zijn beurt, dat men rekening moet houden met de andere arbeiders ook; het ging toch niet aan, zo maar enkele dagen weg te blij ven. De heer v. d. Meerendonk vond dit niet te horen tot de competentie van de raad, maar dat dit uitgemaakt moest wor den door de technische dienst zelf. De heer van Engelen, die als toehoor der de vergadering bijwoonde, wilde hier graag een toelichting op geven, maar dit moest hem natuurlijk door de voorzitter worden geweigerd. Bij de rondvraag tenslotte pleitte de heer Wijkmans voor een bepaalde can- didaat voor de functie van het ophalen der gasgelden. In het antwoord van de voorzitter kwam tot uiting dat voorlopig de ambtenaar Oremans met deze functie v/as belast; de aanmelding voor de gas- aansluiting ging voortreffelijk; meer dan 400 aanvragen waren reeds binnenge- komën. Dit was het laatste verheugende wat de voorzitter mee te delen had. del uit de rechterhand in de linker. Rel bij loodrechte houding der stok naar on deren. Cirkel (het vaandel in de linker hand) aan de linkerzijde met omgrijpen. Het zevende spel. Cirkel rechts over 't hoofd, cirkel rechts om de hals (z.g. kraag) met greep- verwisseling, cirkel rechts om het li chaam onder het linkerbeen door, wen ding naar boven, cirkel links om het li chaam met greepverwisseling, cirkel links onder twee benen door. Het achtste spel. Met 2 vaandels. De vaandels worden aan de zijden heen en weer met wendin gen naar boven en beneden gezwaaid. Zijwaarts opheffen der beide armen, der armen voor de borst beelden de vaan- delstokken met de armen een rechte lijn uit. Het vaandeldoek moet daarbij glad afhangen en mag de grond niet raken. Cirkel het vaandel in de rechterhand naar links, kort daarop volgend, cirkel het vaandel in de linkerhand naar rechts over het hoofd. Tot slot van het spel moeten de vaandels mooi gehouden wor den en de vendelzwaaier heeft tot af scheidsgroet een zelfde houding aan te nemén als bij de aanvang van het eerste spel. Na zo n demonstratie of na deze uit voering van bovengenoemde spelen, het geen een zeer vermoeiende prestatie is, zet hij zich dan transpirerend neder, om zijn welverdiende loon als ovatie aan te nemen. Op het titelblad van dit beschreven werkje zit dan ook de vaandrig, in hel oude uniform op een stoel, het vaandel in de linkerarm en het doek wijd uit hangend naast de trom van de com pagnie-tambour, terwijl een marketenster de vaandrig en kan fris bier of wijn aan- biedt, dat zij hem waard acht. komen: Le Jeu de la Pique (lans), le jeu de la Pertuisane, le jeu de la deime (korte lans) en le jeu du Baton S deux Bonts (korte stok met 2 punten), die allen onherroepelijk door hem zijn be schreven als militaire voorschriften voor Saksen en Maagdenburg en later alle de Duitse landen. Ook de Habsburgse lan den en West- en Zuid-Europa, alsooK hun Spaanse wingewesten in Centraal- Amerika hebben deze oefeningen in hun legers gekend. In California is nog slechts één Baletdansgezelschap, welke gebruik maakt van de korte stokjes, die van onderen zijn verzwaard met een kogel. Aan het stokje hangt soms een klein vaantje, hetgeen terdege verwant is aan ons vendelzwaaien. Hier ziet men ook weer de ontwikkeling uit de diverse spelen. Resumerende mogen wij besluiten dat het vendelzwaaien beslist géén sport is. Mogen wij ons als Brabantse Vendeliers en als leden van onze Brabantse aloude Gilden, voor deze uitdrukking behoeden. Op onze gildefeesten met zijn diverse wedstrijden, gehouden naar het voor beeld der vroegere Landjuwel der Gilden, door Stadsbesturen, Heren der Heerlijk heden en Vorsten, komen de vendeliers uit, om te tonen wat het zeggen wil, het vaandel te zwaaien voor het Gilde, voor hun koning en de Allerhoogste, alsmede voor de geestelijke en wereldlijke auto riteiten, in de Gilde-Missen en voor de Koning der Natie. Hoog het vaandel en houdt het be vrijd van alle smetten! Het is het sym bool van het Gildewezen! JAN TOORIANS Fzn. Loonopzand, 7 Nov. 1954. Nadruk verboden! door JAN TOORIANS. II. Dit laatste is beslist niet goed, omdat her oude vendelzwaaien van pl.m. 1616, 1673 en 1679 wel degelijk aan strenge richtlijnen gebonden was als militaire oefening in de legerafdelingen. Niet al leen in de 17e eeuw, maar zelfs nog heel veel vroeger is 't aan regels gebonden geweest. Zeker is 't, dat bij Constantijn de Grote, 312, met de invoering van het veldteken, als onderdeelsvaantje, na zijn bekend visioen, „Het Labarum" algemeen is doorgevoerd in de Romeinse landen en de landen van Centraal en West-Eu ropa. Deze periode mogen wij als uit gangspunt nemen van het vendelzwaaien. De vereenvoudiging die Teubner geeft, is alleen bedoeld om het spel meer be kendheid te geven in zijn tijd, maar 't oiriginele gaat ermee verloren in zijn werkje, en dat is jammer! Bij zijn afbeeldingen geeft hij o.a. De Begroeting bij de aanvang van het ven delen. Oudtijds heette dit „de Reverenz". Het vaandel wordt in de rechterhand ge houden met de punt van de stok naar de grond gericht, waarbij het vaandel lo.-- om de stok gewikkeld hangt en de hp van het vaandeldoek met de rechter hand, die de greep omvat, tegelijk sa mengevat wordt. De houding aan het einde van een uitvoering is gelijk aan de begroeting. Ook mag het vaandel iets afhangen als 't eenmaal om de stik is gewikkeld, maar dan mag het de grond niet raken. Het vaandel kan hierbij or in de rechter- of in de linkerhand, met de punt van de stok naar beneden gericht, of schuin voorwaarts in de hoogte, op de schouder gelegd of onder de arm geno men worden (tijdens het marcheren). De tip van het vaandel kan zich bij de bei de laatst genoemde wijzen om de hals van de vendelzwaaier slingeren, zodat hij voor de schouders op de borst naar be neden hangt. Het vaandel moet in t bij zonder op het einde der reeks var. zwaaiingen sierlijk gedrapeerd worden. De punt van het vaandel wordt los gelaten en het vaandel in de rechter- of linkerhand horizontaal heen en weer ge zwaaid, waarop het eigenlijke spel op de maat van de muziek (bruikbaar is een rustige wals) begonnen wordt. Bij alle zwaaiingen zij men er op bedacht, dat he tvaandeldoek altijd glad uitgestrekt de vaandelstok volgt en namelijk bij de laatste spelen de aarde niet beroert. Het eerste spel Het vaandel wordt meerdere keren in cirkels recht boven het hoofd gezwaaid. Wending of omkering (d.i. van richtinq veranderen met een langgerekte ovale boog) met het vaandel naar boven en zwaaien in cirkels links over het hoofd. Het tweede spel. Uitval links zijwaarts (linker voet zij waarts plaatsen), wending met het vaan del naar boven en links. Cirkel links over het hoofd. Wending naar onder en naar PERCENTAGES VAN HANDELSMARGES WORDEN BEVROREN. Naar \v*j vernemen is de regering van plan een beschikking ui. te vaardigen, die de handelsmarges in percenten uitgedrukt vast legt op het peil van de periode 1 Januari tot en mei 30 September 1954. De beschikking zal met gro.e soepelheid worden toegepast. Het is niet de bedoeling om enige tak van bedrijf volkomen aan han den te leggen. De maatregel zou slech s dienen als een basis om „prijsbewakend" op te kunnen tre den in die branches, die me. bun prijzen beslist de verkeerde kant op gaan. De beschikking zal wor den uitgevaardigd op grond van de prijsopdrijvings- en hamster- wet 1939. EISENHOWER WAS TEGEN GESPREK MET MALENKOF. Sir Winston Churchill heeft j.l. Dinsdag tijdens hei defensiedebat in het Lagerhuis on huid, dat hij verleden jaar had gehoopt Malen kof te ontmoeten, maar Ruslands campagne tegen de EDG en Chur chill's ziekte hadden dit verhin derd. Hei bleek niet mogelijk om Eisenhower te winnen voor be sprekingen met Rusland op het hoogste niveau. MINISTER ZIJLSTRA VERDE DIGT BELASTINGVERLAGING IN JULI. De deviezenreserves zijn groot genoeg om tegenmaatregelen te ne men als er een economische terug slag komt. Aldus de minister van Economische Zaken, prof. Zijls'ra, Woensdagmiddag in de Eerste Ka mer. Hij verdedigde op economi sche gronden het besluit van het kabinet om een belastingverlaging van een half milliard door te voe ren. De begroting 1955 van zijn de partement werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op de boerderij van De C. in de nabijheid van het voormalige sta tion van Philippine (gemeen e Ter- neuzen) heeft de douane Dinsdag in de vooravond 650 kilo boter, die voor smokkel naar België bestemd was, in beslag genomen. De chauf feur van de auto, die de boter moest vervoeren, H. L. uit Asse nede, kon gearresteerd worden. Ook de eigenaar van de boerderij, De C., is in verzekerde bewaring gesteld. EBU-SALDO FEBRUARI 59 MILLIOEN GULDEN. Volgens voorlopige cijfers resul teerde het betalingsverkeer met de landen der Europese Betaling1» Unie voor Nederland in de afgelo pen maand in een overschot van 59 millioen gulden. Sedert Septem ber vorig jaar zijn onafgebroken overschotten behaald. In Januari 1955 bedroeg dit 97,3 millioen en in December 1954 zelfs 108 milli oen gulden. In Februari 1.54 had Nederland een EBU-tekort van 3 millioen gulden. hij har elijk door de^vice-voorzitler. De Bliksemactie, aldus burge meester Teyssen, is bedoeld en in gezet om het ledental van de KVP in Brabant zeer belangrijk op te voeren. Tot heden heeft de actie zeer veel weerklank gevonden, en bedriegen de lekenen niet, dan zal ze een groot succes worden. We mogen blij constateren dat de katholieke Brabander op poli tiek gebied volledig is ontwaakt. Het jaar 1952 bracht voor ons een teleurs ellende verkiezingsuit slag, maar toch is dat jaar voor ons van betekenis geweest, omdat de verkiezingen toen het teken aan de wand waren, dat wij niet langer moes en dommelen, maar ontwa ken en tonen, dat w*j de KVP een goed hart toedragen niet alleen, maar haar ook steunen met ons werk. Na die verkiezingen is er aller- wege in onze provincie belangstel ling voor de KVP ontstaan en in vele plaatsen is een gro.e activiteit ontspro en; er is een goede geest vaardig geworden over ons, zodat we nu allemaal tezamen lopen om de grote overwinnende slag tot een grandioos succes te maken. Overal staan de propagandis en gereed, in alle plaarsen is de belangstelling groeiende, en het is misschien niet te hoog geschat van het partijbe stuur, wanneer men verwacht op één dag 50.000 leden le winnen. Ook het gebeurde der laatste dagen heeft heel bijzonder he ka tholieke volksdeel wakker geschud. De feiten in de PvdA hebben voor menigeen boekdelen gespro ken; men meent daar het woord van de Bisschoppen te kunnen ver onachtzamen, maar hel lijkt me toe dat op 10 Maar zal blijken dat dc Brabanders als één man achter hun Bisschoppen staan. We moeten tot ons leedwezen constateren dal de groep van ka tholieken in de PvdA zich heeft gedis anciëerd van het herderlijk woord, gesproken in het Mande ment, waar de Bisschoppen hun grote bezorgdheid uitspraken, dat de rijke verworvenheden die we bezi ten, verloren zouden gaan als we niet in staat waren ze te be schermen. En daar gaa'. het ook bij deze actie om, om de verworven heden die we als vanzelfsprekend beschouwen; als deze echter ver loren zouden gaan, dan zou het 'n stryd van jaren kosten, voor we ze weer beza'en. Daarom hebben we politieke macht en eendracht nodig; en om die macht en eendracht e kunnen vormen, is het nodig dat op 10 Maart de partij wordt vers erkt. Gij, richtte burgemeester Teijs sen zich tot de aanwezigen, gij hebt U beschikbaar gesteld om Uw steun te verlenen; gij kunt niet beter doen, wanneer men te genwerpingen maakt, te verwij zen naar al hetgeen in de loop der jaren werd bereikt en dan te vragen: hetgeen gij hebt. aan ka tholieke scholen, katholieke ra dio, aan katholiek cultureel leven enz. enz., wilt ge dat behouden, wilt ge dat uitgebreid zien, wilt ge dat de katholieke geest over ons gewest blijft heersen en dat het openbaar bastuur van onze provincie zijn katholieke signa tuur blijft behouden, wilt gij dit alles, wordt of blijft dan lid van de KVP. En hij sprak de hoop uit dat de ze ac ie in Waalwijk een waarde volle bijdrage zou mogen zijn in t geheel der provinciale actie, zelfs meer nog dan elders, opdat bewe zen zou worden dat de Waalwijkse katholieken besef hebben van de be'ekenis van de politieke een dracht, besef hebben van de ver worvenheden en van de katholieke beginselen in het politieke leven, die wy juis in deze vormdriftige tijd moeten handhaven. Mede ook om ons gewest te voe ren naar een loekomst, waar de katholieke vlag' wappert boven het bolwerk. Daarom moeten we of fers we en te brengen om de vele anderen die langs (ie weg staan te bewegen tot het lidmaa.schap van de KVP. Een enthousiast applaus toonde aan dat de woorden van de burge meester-lid van de par ijraad, hun uitwerking niet hadden gemis Op deze bijeenkomst werden ook de diverse wijken onder de mede werkenden verdeeld, waarhij bleek hoe groot het enthousia.me en de wil tot meewerken onder alle aan- bezigen was. Ook werden de besluiten 'en aan zien van de contribu ie, onlangs door het bestuur genomen, bespro ken; het bestuur peilde de mening van de vergadering en stelde hier na vast, dat het nie wenselijk was de incasso-kosten in rekening le brengen. De contributie zal dus 2.per lid blijven bedragen; degenen voor wie dit bedrag al te bezwaarlijk wordt, worden in zoverre tegemoel gekomen, dat man en vrouw uit een gezin samen voor 3.lid kunnen worden. Ook bij betaling per kwar aal zal dus geen incasso in rekening worden gebracht. Medegedeeld werd nog' dat op Donderdagavond 10 Maart in Tha lia of in café v. Bracht het „Iloofd- kwar ier" zal zijn gevestigd, waar de opgehaalde formulieren moeien worden gebracht, opdat het be- s uur diezelfde avond nog' een vol ledig overzicht heeft van de stand van zaken en dit doorgegeven kan worden naar het provinciale cen trum, van waarui. het over geheel Nederland zal worden bekend ge maakt. Lees „de Bel" Ondanks de kou, die soms extra ui'gaven vergde en ondank* de kor'e duur van de afgelopen maand leverde Fehr. de Rijkspostspaar bank en de Spaarbank voor de Stad Amsterdam record-spaarsaldo's op. Bij de RPS werd ingelegd 49,2 mil lioen gulden en opgevraagd 29,7 millioen, hetgeen in een ongekend hoog spaaroverschot van 19,5 mil lioen gulden resulteerde. Slechts in Januari 1955 werd ook meer dan 10 millioen gulden gespaard, na- belijk 13,2 en 15,9 millioen. Febru ari handhaafde dus de traditie van een der beste spaarmaanden van het jaar. BRABANTS RAMPENFONDS KRIJGT TWEE TON VAN PROVINCIE. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant wil aan de stich ting Brabants Watersnoodfonds 1954 een bijdrage uit de provinci ale kas verlenen van 200 duizend gulden. Dit blijkt uit een voors'el van Gedeputeerde S'aten, dat op de komende buitengewone zitting van de Provinciale Sta en van Bra bant op 4 Maart aan de orde komt. Met deze gelden zal dit Walers- noodfonds, dat ook op 1 millioen gulden van het Rijk en een belang-, rijke bijdrage van het Nationaal Rampenfonds kan rekenen, een re delijke egemoetkoming kunnen geven in de abnormale schade, die op 23 en 24 December in West Brabant is geleden. Voorsproef voor de Keukenhof. In de Bloemlusthallen te Lisse is Dinsd ag 1 Maart 1955 een bloemententoon stelling ,$loem lust II" geopend.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9