LEVEND GESCHENK u OE »dEe°£MGk!£ jemeeriteraadivergadering te Vlijmen BIOSCOOP-PROGRAMMA VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS W5 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 APRIL 1985 Haarsteeg krijgt een nieuwe school. SPROETEN-*m Koop tijdig S P R II T O Li Feuilleton II Sla Alle I GRUI PHILI „E De gemeenteraadsleden van Vlijmen hebben zich Dinsdag avond tijdens de raadsvergadering accoord verklaard met een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot 't ver lenen van medewerking aan het R.K. Kerk- tevens School bestuur van de H. Lambertus te Haarsteeg voor de bouw van een nieuwe 6-klassige jongensschool. Deze school is geplaatst op de urgentieli.st scholenbouw en vermoedelijk zal met de bouw er van nog dit jaar een aanvang worden gemaakt. Voor het eerst weer na zijn ziek te presideerde burgemeester Van Hou van Vlijmen Dinsdagavond de raadsvergadering van zijn gemeen- e. Alle raadsleden waren tegen woordig. De ingekomen stukken werden door de raadsleden voor kennisgc- «ving aangenomen. Daar was o.m. ingekomen een dankbetuiging van de Paters van Mariënkroon voor een verleende subsidie. Van de Hengelverenig'ing „De Hul" was een verzoek binnengekomen om de verschillende wielen die het ge meentebestuur voornemens was te verpach en aan particulieren, aan de vereniging in pach. af te staan. De heng'elvercniging had in ver schillende wielen n.l. vis uitgezet en ze wilde daarvan graag zelf de vruchten plukken. Met goedkeu ring van de raad zal een en ander nu aan deze vereniging verpacht worden. B. en W. dienden een voorstel in to intrekking van het raadsbesluit van 3 September 1954 tot aankoop van een perceel grond van Mevr. de Wed. L. Goossens-van Heesbeen te Vlijmen en de raad ging hierme de accoord, evenals met 't voors'el tot oekenning van een vergoeding aan een ingezetene van de gemeen te Vlijmen in de reiskosten voor een zijner kinderen, die de B.L.O.- schooi te 's-Bosch bezoekt. Bij ver- be ering van de pos'tie van de be doelde persoon, aldus licht e de voorritter toe, zal het geval nader worden bezien. Er is even gepraat over het voor- s el van 13. en W. to opzegging van de overeenkoms van 2 April 1895, aangegaan met het R.K. Kerkbe stuur van Vlijmen, houdende o.m. de verplichting voor genoemd kerk bestuur om 6 ouden van dagen voortdurend ie onderhouden en te verplegen in het S Franciscus Xaverius-gesticht tegen een prijs van G.per jaar. Deze overeen komst, aldus de voorzitter, is in deze lijd van zovele sociale voor zieningen olaal ui den boze. Met a 11 e_ respect voor de raad die in 1895 het voorstel aannam, moeten we iiu toch zeggen dat het ouder wets is en nie meer in deze tijd pas De voorzitter noemde het een affrontatie van de menselijke waar digheid. De zorg voor de ouden van dagen berust nu niet meer in de sfeer van een dergelijk contrac Door enkele raadsleden worden met betrekking tot di; voorstel nog enkele informatieve vragen gesteld to uiteindelijk allen zich met de opzegging van dit contract kunnen verenigen. Door de gemeente zal een extra subsidie beschikbaar worden ge steld aan de Stichting 1910-1945 bij gelegenheid van het 10-jarig be- rijdingsfees Ook zal de gemeen te een crediet beschikbaar' steMen 1 en behoeve van de viering van het 1 "-jarig bevrijdingsfeest op 5 Mei a s. Op de vraag van de heer Wijk- mans hoe groot het bedrag zal zijn dat per kind zal worden uitgege ven, an woordt de voorzitter dat di ongeveer 1.— per kind zal zyn. De voorzitter doet voorts nog de mededeling aan de raadsleden dat hen verzocht zal worden zit- ng te nemen in een e vormen ere- comi e tot voorbereiding van de viering van de 10-jarige bevrijding. Aan de orde is vervolgens het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invor dering van belasting op oneeluit- voenngen en andere vermakelijk heden in de gemeente. De wijziging zal hierop neerkomen dat deze be lasting zal worden verlaagd. I)i is voor de heer Vorstcnbosch aanleiding om te wijzen op de bij zonder vreemde houding die nu is ontstaan, nu de gemeente de belas ing gaat verlagen en een exploi tant van de bioscoop zijn prijzen gaat verhogen. Dit laa s.e, zo antwoordt de voor zitter, is in he geheel geen kwes tie van het gemeentebestuur, doch is een volkomen persoonlijke zaak. Het is een bedrijfsaangelegenheid en de voorzit er is er van overtuigd da de kosten van een dergelijk be drijf uitermate hoog zijn. Hij geeft rle heer Vorstcnbosch in overwe ging zich hieromtrent eens door 'n ingewijde te la en inlichten en dan zal hij zeker to de conclusie ko men dat een verhoging van de prij zen ook in dit opzicht verantwoord en nodig is. De heer van der Ven wijst er ver volgens op dat hier in Vlijmen films vertoond worden die er ei genlijk niei thuis horen en wa nog erger is, hij heeft kinderen gesig naleerd, in films die absoluut niet voor kinderen toelaatbaar waren. Hij weet dat er in verband met een bepaalde film door de burgemees- .er speciale orders van controle gegeven waren, maar loch blijken er nog grote mazen te hebben be staan. komen vroeg in 't voorjaar De heer v. Helvoirt zegt dat de politie toch wel goed de hand aan hun instructie gehouden heeft, het geen niet wil zeggen dat haar niets is ontgaan. De voorzitter zegt dat in Vlijmen alleen films ver oond worden die door de Ka h. Filmcentrale voor vertoning zijn goedgekeurd. NIEUWE JONGENSSCHOOL IN VLIJMEN. Ingevolge art. 72 van de L.O.-wet 0 zal door de gemeente Vlijmen aan het R.K. Kerk- tevens School bestuur van St. Lamberius teHaar- s ceg medewerking worden ver leend voor de bouw van een zes- klassigc jongensschool aldaar. De raad ging hiermede volkomen ac coord. I)e voorzitter deelde mede- dat deze school op de urgentielijst scholenbouw is geplaatst en dal men vermoedelijk nog dit jaar met de bouw er van zal kunnen aan vangen. De school zal gebouwd worden naas. de tegenwoordige school en de voorzitter toont zich en housiast over een suggestie van de heer v. Oven om de oude school te gebruiken voor de jeugdverzor- dere gemeenten, vindt de voorzit ter niet zo gegrond. Dan zijn er de voorstellen van B. en W. tot aankoop van enkele per celen bouwland, gelegen in uit breidingsplan „De Vliedberg" en waarvan de eigenaren alsnog toi verkoop aan de gemeente hebben besloten; verder tot onteigening van een aantal percelen grond, ge legen in hetzelfde uitbreidingsplan. De raad neem' de voors ellen aan, doch de discussie die gevoerd wordt met betrekking tot een per ceel grond van de heer Bertels, is ons niet volkomen duidelijk gewor den. De voorzitter geefi in ieder geval de verzekering da! getracht zal worden om zo spoedig mogelijk tot een goede oplossing te geraken. In het uitbreidingsplan „De Vliedberg" zal de aanleg van een drie al wegen met riolering etc. uitgevoerd worden. De heer van Son vraagt in dit verband nog eens de aandacht voor de riolering, waarover al ja ren is gesproken, n.l. voor dat ge deelte van Nieuwkuijk dat nog van alle riolering verstoken is. De voorzitter zegi dat momen- eel onderzocht wordt hoe men tot een afdoende oplossing hiervan kan komen. Er wordt verder een nieuwe ta riefregeling vastges'eld voor het gebruik van het natuurzwembad. De kosten van een gezinskaart zul len het komende seizoen 7.50 be dragen, waar di' vroeger 12.50 was. Het zwemmen van de school kinderen in schoolverband is gra tis. Een persoonlijk seizoenabon nement bedraagt than 4. Het nieuw benoemde hoofd der r raterschool werd met 13 stemmen benoemd to! lid van de commissie lot wering van schoolverzuim in de vacature, on staan door de Wcl- Eerw. Heer W. C. Sloots. RONDVRAAG. Aan de Heidijk en de Burg. v. d. Venstraat staan 40 woningen die nog nie. in aanmerking kunnen komen voor een aansluiting op het gasnet, aldus de heer v. Overdyk. De voorzitter antwoordt dat het inderdaad zijn aandacht heef doch dat men niet moet onderschatten dat de uitbreiding van hei gasnet in die rich ing 40.000 zal kosten. Dit zal over de gehele linie een niet geringe prijsstijging met zich meebrengen en de voorzitter is de mening toegedaan dat dit nu nog niet lijden kan. Hij s aat er in ie der geval gunstig tegenover. Men had gedacht dat er in de loop van de eerste drie jaar ongeveer 800 aanvragen voor een aansluiting binnen zouden komen, maar na 3 maanden is het aan al van 60() at overschreden. Men zal dus enig ge duld moeten betrachten. De heer Wykmans spreekt ver volgens over de maatregelen die genomen zijn met betrekking tot incasseren van de kasgelden. Hij betoogt da', er verwachtingen ge kweekt zijn bij een persoon, die door de aansluiting op hei mijn- gasnet bijzonder gedupeerd is. De voorzitter zegt dat deze maat regel een voorlopige maatregel is. Op de vraag van de heer v. Hel voirt of het zand aan de Aardap- peldijk voor niet aan de provincie wordt afgestaan, moe! de voorzit ter ontkennend antwoorden. Een nieuwe regeling in verband met de kosten van de vuilnisop haaldienst in de gemeente is mo menteel in s'udie. De heer Wijk- mans bracht de kosten van ingeze tenen van andere gemeenten ter sprake en vond dat Vlijmen wel aan de dure kant was. En dan breekt de heer van Oyen een lans voor de bewoners van Haarsteeg, die de minder aangena me gevolgen ondervinden van de bewus e sloot aldaar. Hij verbaasde zich er over dat in deze gemeente alles opgelost kan worden behalve die vervelende kwestie met die sloot. De voorzitter betoogt da! dit een uiterst moeilijk karwei is en dat hier onmogelijk een oplossing die werkelijk afdoende is, gefor ceerd kan worden. De kwestie blijft een voor durende zorg voor het ge meen tebcsiu ur. Toen er tijdens de rondvraag ge sproken werd over het gasbedrijf van de gemeente, deed de voorzit ter aan de raadsleden de medede ling dat hij van de Commissaris dei- Koningin in onze provincie bericht had ontvangen, er prijs op te stel len aanwezig te zijn bij de officiële opening van het bedrijf. STUDIETOELAGE VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL. Aan de raad wordt voorts het voorstel gedaan tot wijziging van de arbeidsovereenkomstenverorde- nmg het ambtenarenreglement en (ie bezoldidingsverordening, junc- to de vas stelling van een besluit ingevolge art. 1 dezer verordening alsmede tot vasts elling van een' studie- en kindertoclageverorde- ning voor het geineentepersoneel. De voorzi ter legt er de nadruk op dat de studietoelage uitsluitend geldt voor bepaalde vakdiploma's, die nodig zijn ter verkrijging van een hogere functie ter secretarie. Een drie al keren voor een bepaald examen zakken noemde de voorzit ter wel een maximum op de desbe treffende vraag van de heer Vor stcnbosch, doch hierover zal nog een besluit moeten worden geno men. Het bezwaar dat de heer van Oyen naar voren brengt, dat n 1 amb enaren met goede diploma's zullen solliciteren bij grote of an- ZONDAGSDIENST Zondag 3 April 1955. Arts: Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK. Zondag 3 April 1955. 10 uur: Ds. W. L. Jens. 5 uur: Lijdenszangdienst. BENOEMINGEN, EXAMENS e.d. De heer A. Kemerink, leraar aan de Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken werktuigbouw kunde MTS en N IV, is in dezelfde functie benoemd to! leraar aan de nieuwe R.K. Uitgebreid Technische School te Nijmegen. De heer C. W. Verhoeven te Udenhout behaalde aan de Univer siteit te Nijmegen zijn doe'oraal klassieke le teren (cum laude). De a.s. examens van de Ne derlandse Associatie voor Practijk- examens in Boekhouden, Moderne Bedrijfsadministratie en Handels correspondentie in Nederlands en de vreemde talen, hebben plaats i overdag op 14 en 15 Juni a.s. en j 's avonds op ,20, 21 en 22 Juni a.s. De examens staan onder toezicht van de rijksgecommiTeerde Dr. H. F. J. Westerveld. De aanmelding sluit 30 April a.s. SCHOENINDUSTRIE KRIJGT DRIE TON VOOR PRODUC TIVITEITSVERHOGING. \an de tegenwaarde-rekening der Marshallgelden zal de Neder landse regering 300 duizend gul den beschikbaar mogen stellen aan de schoenindustrie, die dit geld moet aanwenden voor de opvoe ring van de productiviteit. De voorgenomen activiteiten om vatten een productivitei'svergely- king tussen bedrijven onderling, globale bedrijfsorganisatorische on derzoekingen en het organiseren van ondernemersconferenties. oorts zal in commissoriaal ver band gezocht worden naar oplos sing van een reeks problemen, die bijzondere knelpun'cn vormen bij het streven naar een hogere pro ductiviteit in de schoenindustrie. OOK IN DE NIEUWE WIJK. Het heeft wel even geduurd, maar ihans zijn ook in de wyk ten Oos ten van de Putstraat de eerste po gingen aangewend om een deelna me aan de grote optocht op 5 Mei mogelijk te maken. Na een her nieuwde oproep van het centraal comité kwamen Maandagavond in het café van de heer Jan Vrijhoe ven een aantal personen uit die wyk bij elkaar, waar hun door eni- MUSIS SACRUM. De Getekende. Van Vrijdag t/m Zondag draait in genoemd theater een film van Frank Borzage, die tot tilel heeft: De Getekende. De Getekende is een jonge man, wiens vader als moordenaar ter dood werd gebracht en die zich nu met deze vloek beladen voelt. De gemeenschap ziet hem nog s eeds als de zoon van een moordenaar, wjjst hem na en maakt hem op ve lerlei manieren het leven ondraag lijk. Als op een goede dag iemand hem toi het uiterste drijft, kom! alle opgekropte woede ineens er uit en vermoordt hij de lafaard. De Getekende is nu nog op een andere manier getekend; steeds achtervolgt hem het beeld van de vermoorde en beet je bij beetje weet de politie klaarheid te brengen in het raadsel van de moord, zodat de ongelukkige jongeman zich s eeds benauwder gaat voelen. Hij voelt zich opgejaagd en vindt am per nog veiligheid in de armen van het meisje van de vermoorde, dat zijn liefde beantwoordt. Tenslotte zal de jongeman zich vrijwillig melden om zijn schuld tegenover de gemeenschap te voldoen, en de ze gemeenschap zal genadig zyn omda. zij weet dat het ook haar schuld is dat de jongen tot misdaad werd gedreven. Dane Clark, Gail Russell, Ethel Barrymore e.a. spelen de hoofd rollen in deze film, die toeganke lijk is voor personen van 14 jaai. De dans om de galg. Maandag en Woensdag brengt men ons in Musis Sacrum een mu zikale Western, getiteld „De dans om de galg". Een sheriff, Landry genaamd (Vaughn Monroe, de be kende zanger, speelt deze rol), die juist een gevaarlijk bandiet heeft gevangen genomen, stuit op een door de Indianen overvallen kara vaan. Alleen Mary, wier man naar zij aanneemt, de heldendood is ge storven en twee kinderen die hun ouders verloren, zijn in leven ge bleven en de sheriff neemt hen drieën bij zich in huis. De zorg die Mary aan hem en de kinderen he- steed, doet vermoeden dat zij eens, wanneer ze de schok te boven is, zijn gro e liefde zal beantwoorden' en de film eindigt dan ook niet al vorens ons die zekerheid te hebben gegeven; maar intussen is er nog heel veel verrassend moeten gcbvu°- ren. Vaughn Monroe weet zich ter zijde gestaan o.a. door Joan Leslie en Edgar Buchanan. LUXOR THEATER. Bittere ervaring. Onder de li'el „Bittere ervaring" wordt van Vrijdag t/m Zondag ?n dit heater de verfilming vertoond van Cheynev's roman „La Mónïe Vert de Gris", met o.a. Dominique Wilms, Eddie Constanline, Howard Vernon en Jean-Marc Tennberg in de hoofdrollen. De film brengt ons naar Casa blanca, naar een rumoerige bar, waar een jonge man wordt neerge slagen; tijdens het vervoer naar 't ziekenhuis mompelt hij enkele ge heimzinnige woorden, betrekking hebbend op een goudtransport. Hoe komt hij aan dat geheim en wie is de vrouw die bij zijn doods'rijd aanwezig is; een der beroemdste Amerikaanse detectives krijgt de BEGROTING. die I)e uitvoerige mededelingen Uw blad voor durend geeff over V activiteiten van ons genieentoK stuur, zullen zeker mei grote langstelling door Uw lezerskring worden gevolgd; zo ook nu de begroting 1955 met de daarin on vouwde plannen voor de t„ koms'. Als we alles eens overwr' gen, dan zullen met de uitvoerin daarvan heel wat jaar.jes zijn inoeid. Het meest dringt m.i. de wonim, bouw en ik hoop dat daaraan niei alle spoed zal worden gewerk' ,]a is voor gemeente en industrie'van hei grootste belang. Zeer zeb voor de industrie, want wij moc. ten, om deze uit de impasse te hek pen, huisgezinnen hierheen irach ten te halen, die mede door 'n g0e" de huisvesting zich hier blijvend vestigen en zodoende een vas.e ba. sis geven voor de industrie. L Dongen bijvoorbeeld wijst men 7a° der nieuwe woningen toe aan d° werkkrachten van buiten, dat j wel minder prettig voor de wacl1 [enden, maar wai van het grootsti belang is moet voorgaan. Ook de nieuwe indus.rieterreinen moeten de volle aandacht hebben om nieuwe industrie aan te trek ken. Zo las ik dezer dagen dat Box- ei een huurkoophal gaat bouwen voor de vestiging van een machine fabriek uit Ams.erdam; ook zoiets kan van belang zijn voor de uit breiding van het arbeidspoten tieel, omdat een dergelijke fabriek immers alleen mannelijke arbeids- krach en vraagt en de vrouwelijke vrij komen voor andere industrie- en, zoals schoenfabrieken, leder- warenfabrieken e.d. Dus daarop moe. de aandacht gevestigd blijven vooral ook met het oog op de toe komstplannen van een moderne haven, waaraan dergelijke indus trieën zich graag vestigen. Tensloite moge ik nog even plei ten voor een categorie van mensen in onze gemeen!e die in de vergeet hoek raakt te komen, n.l. de ouden van dagen. Dgar, lijkt mij, moet toch iets voor gedaan worden. Men moe. hen toch in staat stellen hun oude dag lustig en prettig in hun geboorte plaats ol hun oude woonplaats .c sly en. Daarvoor is hier in onze gemeente echter heel weinig gele genheid en die wordt steeds min der inplaats van beter. Er moet toch een gelegenheid zyn voor hen, naar gelang hun om standigheden, een goed verblijf en een dito verzorgde oude dag te hebben en wat dit betreft is men hier in Waalwijk vrijwel geheel op andere plaatsen aangewezen. Zie eens wat hiervoor in Tilburg in Den Bosch en, vlak by huis, in Kaa.sneuvel wordt gedaan. En dit is volgens my een direct belang van de eerste orde, waaraan, naar ik hoop, het gemeentebestuur of mogelijk het kerkbestuur of een daartoe in het leven te roepen s.ichiing zijn volle aandacht zal willen besteden, want werkelijk dringt hier m.i. de tyd. EEN WAALWIJKS LEZER. ge heren van het centraal comité j zaak in handen; er staan grote be- van ,De Echo van het Zuiden de bedoeling van de bijeenkomst werd duidelijk gemaakt. De aanwezigen zouden graag irachtcn ook in deze wijk te komen lot een mooie deelname aan de optocht en daarom hebben zij heden (Vrijdagavond) een vergade ring belegd in café Vrijhoeven, waarop alle bewoners van de wijk ten Oosten van de Putstraat zyn uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling Za'er- dagavond een huis-aan-huis-collec- te te houden in deze wyk, om de bewoners in staat te stellen zo het hunne by te dragen lot een welge kozen deelname aan de bevry- dingsopiocht. langen op het spel; er ontwikkelt zich een felle strijd tussen de de tective en de zware jongens, een strijd met vuisten en revolvers, een strijd ook met de hersens. Veel ge heimzinnigs en sinisters is er in deze geschiedenis, veel duisters en fascinerends, maar tenslotte moet de misdaad zwichten voor de re cherche en wordt ook het geheim zinnig waas weggetrokken dat rond de gestalte van de vrouw hing; de overwinnaar krijgt zyn beloning. Toegang 18 jaar. De Zoon van Niemand. Maandag en Woensdag komt de bekende film „De Zoon van Nie- door Bruno J. van Lheenke. 9). De bu Ier, een speciale, die door John destijds me! uiterst veel zorg was uitgezocht en die allerlei kar weitjes opknapte waarvoor een gewone butler vriendelijk doch be slist zou bedanken, de bu Ier gaf deze uitleg kalm, volkomen in but lers ijl want hij was, naar hy zelf beweerde, „butler uit roe ping". Hij maakte een uitnodigend ge baar naar een man, die in de hall lag en zijn slaapje byna ui', scheen te hebben. „Harrolds, je bent 'n kampioen dakhaas en je zult voor dit staaltje van moed, beleid en trouw 'n mooi door my ondertekend dankbriefje krygen, opdat je nageslacht daar tro s op kan zijn." „Het spijt mij, meneer", zei de hutier, „maar ik heb geen nage slacht." „Wat niet is kan nog komen" meende John, die zich over de ge vangene bukte, Harrolds 'n wenk gevend hem te lielpen. Zij brachten de gevangene naar boven en legden hem neer in de biblio heek, waar Mieke voor de zekerheid de deuren sloot. Wezen was een man van een jaar of veer tig; hy had een krachtig, maar ge drongen figuur, opmerkelijk lange armen, blond, steil haar, dat hem lot in de nek kwam, en een ordi nair, brutaal gezicht. Harrolds, die even de kamer uit gegaan was, had zich wat opge knapt alleen de kreuken in zijn anders smetteloos witte en slrak- gestcvcn overhemd duidden nog op de worsteling - en kwam nu weer binnen met een kom water en een handdoek in zijn hand. Hij wies Wezen de slapen en de polsen met het resul'aat, dat deze zo'liefderyk verzorgde bengel rechtop ging zit ten. John leunde tegen de boeken kas en wipte het pijltje op en neer in zyn hand, terwyl hy Wezen s rak aankeek. „En?" vroeg hy. Wezen prefereerde een stilte. „Kijk eens makker", teemde De Weger, en hy stak een van zyn dunne sigaartjes op, ,,kyk eens: je kunt twee dingen doen, praten of babbelen. Zwygen is er wat je noemt niet by. Leugens worden in mijn huis niet geaccepteerd." „Drukwerk wordt niet terugge geven", mompelde Mieke. Het be zorgde haar een goedkeurende blik van John en een intens vuile blik van Wezen. „Ja, ze leeft", zo ging De Weger voort, en zijn stem werd scherper. „Ze leeft, en dat heeft ze ongetwij feld niet aan jou te danken." Hy zweeg even. „Heeft u my nog nodig meneer?" vroeg Harrolds. „Hangt er van af, Harrolds, dat hangt er van af", teemde nu weer De Weger. „Het ligt er aan wat Wezen van plan is." Hy richtte zich weer tot Wezen: „Ik zei dus dat het pra'en moet worden of bab belen, dat leugens niet gewenst zyn en dat je met zwygen niets verder komt. Wel, goedschiks of kwaad schiks?" Wezen zweeg. „Zoooo De Weger blies een rookwolkje naar het plafond en begon te vra gen naar Wezen's naam, zijn op drachtgever en naar alle andere be langrijke gegevens. Wezen echter bleef zwygen. Ruim een uur pro beerden De Weger en zyn butler de man aan het praten te krygen. Toen gaven zy de zachtzinnige me thode op. „Nou, Harrolds, dan uh.... moest het maar gebeuren, waf." Wezen kreeg iets schichtigs over zich. Hij werd naar een kelderka- j mer vervoerd. „Ach, Mieke, ga jij eens even wat water halen, wil je?" vroeg John. Mieke ging. Toen ze terugkwam, mocht zij de kelderkamer niet meer I in. Op haar bonzen kwam Harrolds I haar zeggen dat meneer haar ver zócht het water voor de deur neer te zetten en liever in de bibliotheek t(? wachten. Door het luikje, dat Harrolds opende, zag Mieke John staan met een soldeerbout in zijn hand. Toen sloot Harrolds 't luikje in de deur. Mopperend en onge rust ging Mieke naar boven. In de kelderkamer, die iets weg had van een grote gevangeniscel en ook als zodanig bedoeld was nam de butler de soldeerbout van John over. Langzaam ging hij er mee op Wezen af. Deze lag op een bank vastgesnoerd met leren rie men. Zijn schoenen en sokken wa ren hem uitgetrokken. Het angst- zvyeet gutste de man langs het ge- maanden geleden ook „Niets" wilde „Al van plan veranderd?" vroeg John haast bedeesd. Maar by de volgende vraag was er een onheil spellende metaalklank in z'n stem: „Wie ben jij en wie is je opdracht gever?!" Langzaam maar zeker naderde de roodgloeiende soldeerbout de voetzool van de gevangene.... Het bleek voor Wezen te veel te zijn. Hij begon te brullen: „Schei uit, vuile martelaren, fielten!" en hijgde zwaar, terwyl hy dodelijk beangst keek naar de gloeiende soldeerbout, die Harrolds nog al tijd vlak bij zijn voet hield. „Nou tempo", commandeerde John. Wezen zwichtte, niet wetend dat John dit foefje al vele malen met succes had toegepast, maar dat hy er nooit toe over zou gaan de sol deerbout werkelijk tegen het vlees te houden. „Ik weet nergens iets van af, al len dat ik dat juffie een pijltje in d'r borst moest schielen, of, als t niet anders kon, d'r gewoon most mollen. Dat is alles." „Zo", zei John langzaam, „zo, is dat nu dus Alles. .Gunst, Harrolds, ik dacht dat Alles veel méér was. Heeft deze namaak-Cupido het nu bij het rechte eind, is Alles niet meer dan dat, of heb ik gelijk? Zeg eens, is Alles méér?" „Ongetwijfeld, meneer'', zei Har rolds. „Dan, Wezen, was het dus niet mand" weer in Waalwijk in Luxor. Duxor. De film heeft een spannende, enerverende intrige. Het is het ver haal van Guido, de zoon van een Gravin, eigenaresse van een mar mergroeve; Guido houdt van een eenvoudig meisje; de tegenwerking van zyn moeder en vooral de kui peryen en bruutheden van de op zichter Anselmo verhinderen een huwelijk, terwyl er ook voor ge zorgd wordt dat het kind van hun ïefde voor zyn vader wordt ver borgen gehouden en met zyn eigen afkomst onbekend blijft. Guido, die intussen getrouwd is met Helena, die, ook achter de waarheid geko men, deze angstvallig voor hem verzwijgt, komt tenslotte toch van alles op de hoogte, wanneer de ge beurtenissen hun dramatisch hoog tepunt bereiken en zijn vrouw He lena de waarheid niet langer kan verzwijgen. Voor „de zoon van niemand" hebben de gebeurtenis sen dan echter al een noodlottig verloop gehad, dat niemand meer ongedaan kan maken. Alles, maar ook namaak en namaak wordt gestraft. Let op het handels merk en laat u niet beduvelen. Kom Harrolds, laten we deze on gewillige maar net zo gewillig ma ken als die meneer, die een paar aanden geleden ook „Niels" wilde verkopen onder 't etiketje „Alles". Weer kwam het gloeiende ijzer dichter by de voet, maar nu zo snel, dat Wezen er van rilde. En hij had z'n doopceel gelicht nog eer hy er zelf erg in had. Diston, heette hy, Jack Diston. Hy was ei genlijk jockey, maar werkte ook nog voor iemand, die hem daar goed voor betaalde. En hy moest goed betaald worden, want hij had het ongeluk met een vrouw te zijn getrouwd, die vóór haar huwelijk altijd geld gehad had en van hem nu ook geld eiste, veel geld. Boven dien was zy ziek en dat koslte hem zo héél verschrikkelijk veel geld. En daarom had hy dit alles ge daan. (Wordt vervolgd)- het t bedr hijimd Zjjn v« H. SI Grotes

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6