De Echo van het Zuiden mALWYK DE LEN5STHMT DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN SPRANG CAPELLE L00N-0P-ZAND LAATSTE BERICHTEN" Heren- costuumstoffen Mantel- costuumstoffen tentoonstelling in het DR. MOLLERCOLLEGE. cieSet5'..Br.endelneSSeWe'! C 58' VOOR De WONINGTOESTAND in Waalwijk was nog NOOIT ZO ONGUNSTIG ««*0! jtn nnte i RIJ DAG 1 APRIL 1955 78e JAARGANG No. 27 VERGADERING K.O.B. AFD. V bWAALWIJK-HEUSDEN Tn een geanimeerde ledenverga- iprinc, die Dinsdagavond in Hotel n Twee Kolommen werd gehou- ,!n heeft de afdeling Waalwijk i Hp KOB een aan.al belangrijke Vfinten behandeld. P A een welkomstwoord van de we voorzitter, de heer C. v. d. SI q die hieraan een persoonlijk nn'rd vooraf liet gaan, waarin hij i leden dankte voor het vertrou- n dat zij de vorige vergadering *hem hadden gesteld, werd vlol aeenda de nieuwe voorzitter er van kort te zijn, naar bij 5- afgewerkt. gij de mededelingen werd gesug- reerd dit jaar een reis te gaan maken naar de Passiespelen in Te- pion of naar de tentoons'elling E 55; de leden bleken hier wel oren naar te hebben. In de vacature ontstaan door de honoeming tot voorzit'.er van dhr. f v d. Plas werd Mej. Wagenma kers'uit Waalwijk tot bestuurslid gekozen met 22 van de 34 geldige S'C\1 «^hoofdbestuurslid werd be noemd de heer Gielen met 52 stem men en als Verenigingsredacteur de heer Teyssen met 47 stemmen. De voorstellen voor de algemens vergadering en de KOV-vergade- r;„(j werden vervolgens besproken e„ men stemde in nagenoeg alle eevallen in met prae-advies van het Hoofdbestuur. Niet zo ging het met het voorstel van het Hoofdbestuur de Bonds- eontributie met 2.per lid te verhogen. De voorzitter wees er op hoe het Hoofdbestuur vorig jaar op ,ün begroting nog een batig sa do had van 4400.—, en over een ka; oitaal beschikte van byna 50.000, waarvoor had de Bond dit kapitaal nodig, vroeg hij zich af en hy ad- viseerde de vergadering om af te wachten wat er op de Bondsverga- Jprin0, gezegd zou worden; de ui tvaardigden hiernaar kenden nu wel het gevoelen van de vergadc- f Fr was ook een voorstel om de afdelingscontributie te verhogen mel 2.— per jaar van f 20.— toi 22 Van de f 20.— die nu betaald werden, moest het afdelingsbestuur f jg.afdragen aan de Bond, bo vendien werden de reiskosten voor ],et vergaderingbezoek vergoed en dus hield de afdeling van die f 4.- pcr lid heel weinig over. De vergadering kon zich met dit voorstel van haar afdelingsbestuur verenigen, evenals met het voors.el om te trachten voortaan de contri butie maandelijks op de scholen te innen, wanneer de salarissen wer den uitgereikt. Aan alle hoofden van scholen zou per circulaire ver lucht worden deze regeling moge lijk te maken. Per 1 Juli zou men deze regeling in willen doen gaan. Tenslotte werden als afgevaar digden naar de KOB-vergadering te Den Bosch gekozen G. v. d. 1 las, F. v. d. Broek, H. Kleyn, G. v. Roy en Mej. Wagenmakers; als afge vaardigden naar de KOV-vergade- ding C. v. d. Plas, Jac. Hommel en F. v. d. Broek. De vergadering luisterde vervol gens met veel interesse naar een uiteenzetting ovr het befaamde Ar dennenoffensief. die gegeven werd door Kolonel B. de Koning, ver bonden aan de Generale Staf. WAALWIJ KS BELANG. Algemene vergadering op Maan dag 18 April 's avonds om 8 uur in de achterzaal van Hotel Verwiel. Aan de orde: 1. Opening en nolulen. 2. Jaarverslag secretaris en pen ningmeester. 3. Periodieke aftreding van de bestuursleden J. Bergmans, J. Spij kerman en J. Timmermans. 4. Mededeling van plannen voor 1955 cn verdere besprekingen. 5. Rondvraag en sluiting. Het bestuur van W. B. besloot in ztjn laatste bestuursvergadering voor de optocht op 5 Mei een pu blieksprijs beschikbaar te stellen *an 50.—. Gedurende de Paasvacantie zal in het Dr. Mollercollege een ten toonstelling gehouden worden van olieverfschilderijen, aquarellen, te keningen, schetsen en grafische kunst van oud-leraren en leerlin gen van deze middelbare school, Jm. de heren: A. Carpay, Boxtel; Iheo v. Delft, Waalwijk;' Dr. Hor- \v ^'aalwijk; W. Suermondt, Waalwijk; J. Zeegers, Tilburg. Ook zullen er tekeningen der leerlingen te zien zijn. Nadere bijzonderheden volgen. JAC. BERGMANS SCHOENMAKERIJEN. De heer Jac. Bergmans alhier, die in het begin van dit jaar de schoen fabriek „Barelle" te Waspik over nam, heeft thans per 15 April de schoenfabriek der N.V. Hessels te ^•apelle overgenomen. Beide bedrijven zullen worden gecombineerd en vanaf 17 April ïyoö worden voortgezet onder de S !an: Jac. Bergmans Schoen- Het is de bedoeling door goede huisvesting en outillage, vakkun dig personeel en de technische leiding der vijf gebroeders Waarts interessante kwaliteitsschoenen te brengen in diverse systemen en in perfecte uitvoering. OOK VOOR DE LEDERINDUSTRIE. In aansluiting aan ons bericht elders in dit nummer vernemen we nog dat ook voor de lederindustrie een bedrag van 60.000 beschik baar is gesteld voor productivi teitsverhoging. WAALWIJK EN „TOERISME EN VERKEER". Dezer dagen verscheen in het maandblad „Toerisme en Verkeer'' de eers e van een serie van zes re portages, gewijd aan de gemeente Waalwijk. Dit orgaan, dat in een oplaag van pl.m. 60.000 exempla ren z'n verspreiding vindt in bin nen- en buitenland, maakt een zeer verzorgde en smaakvolle indrujc met tal van prachtige foto's op kunstdrukpapier, Interessante ar tikelen, reportages, raadgevingen, enz. enz. In het Maart-nummer treffen we de eerste reportage over onze ge meente, met een inleidend artikel van onze burgemeester, een be schrijving van Waalwijk onder de titel „Waalwijk als vacantie-cen- truni". In volgende artikelen zal men beschrijvingen vinden over onze industrieën, over het museum e.d., kortom het wordt een pracht- reclame voor onze gemeente, z'n naam, z'n handel en industrie. Daartegenover mogen we ver wachten dat ook dezerzijds deze pogingen zullen worden gesteund b.v. door het plaatsen van een ad vertentie, die de goodwill der be drijven en de gemeenschap Waal wijk zeker ten goede zal komen. Het is een persoonlijk en alge meen belang dat èn gemeente èn handel èn industrie èn midden stand zich in dit geval niet onbe tuigd laten. Nadere informaties hij het secre tariaat van Waalwijks Belang, Gro- tes'.raat 205, Waalwijk. en 5 7 A/VTOH/USSri? PASSIE-AVOND BAARDWIJK. LEKENSPEL. Op Woensdag 6 April D.V. wordt er in de Ned. Herv. Kerk 'e Baard wijk een passie-avond gegeven. Door de groep „Jonge kerk te Baardwijk en Drunen" zal een le kenspel „De Herrijzenis" worden gebracht. Aan deze avond zal o.m. medewerking worden verleend door het Ned. Herv. Kerkkoor van BaardwijkDrunen. Het zal voor het eerst zijn in de geschiedenis van de Baardwijksc Hervormde Gemeente dat een le kenspel wordt gebracht. Er kan hier dan ook van een experiment worden gesproken. Het is tevens een bewijs van de drang die er heerst onder de jongeren der kerk om zich meer te laten horen, om te tonen dat ook zij, jongeren der ge- menie mee willen werken oin de blijde boodschap van Pasen te ver kondigen aan alle creaturen. Dat juist de jongeren uit de ge meente blijk geven van een derge lijke behoefte, is voorwaar een hoopvol leken, want aan hen is toch de toekomst. Wij hopen dan ook dat zij dit spel zullen brengen met volmaakte en devote overgave aan de gevoelens die hen bezielen. Het spel zal ingeleid en besloten worden me', zang van het kerkkoor. Ook van het koor wordt verwacht dat het zich geeft in volle overtui ging van de bezielende gedachte die het lekenspel omsluit. Eenieder verzuime niet deze avond te bezoeken. De aanvang is gesteld op 8 uur. WEER 'N GEMODERNISEERDE ZAAK IN WAALWIJKS CENTRUM. „Semper Florens", de bloemer.- zaak van de Wed. Frits v. Bladel, met de zo toepasselijke naam „Semper Florens" betekent name lijk „Altijd Bloeiend" is in een nieuw kleed gestoken. Verschillen de weken hebben timmerlieden en schilders nodig gehad om deze bloemensalon een nog ruimere aan blik te geven en toen we er een kijkje gingen nemen, straalde ons de nieuwheid, cle helderheid en de ruimte tegemoet. Men heeft speci ale aandacht besleed aan de mo gelijkheden van het etaleren van bloemen en die mogelijkheden zijn volkomen benut. Een nieuwe ver lichting zorgt er voor dat de koper of de bezoeker zich midden in de lente waant, hetgeen vooral dit jaar niet overbodig is. Volgens de jongste gegevens zijn er momenteel in Waalwijk bijna 1000 woningzoekenden; wanneer men weet dat dit getal in 1952 682 bedroeg en in 1954 874, dan komt men heel gemakkelijk tot de con clusie dat de toestand nog nooit zo ongunstig is geweest. Een nadere specificatie van de cijfers toont aan, dat er 75 huwe- lijkscandidaten zijn boven de 30 jaar en 185 beneden de dertig. Er zijn 273 inwonende gezinnen en 344 gezinnen die een vrije wo ning hebben, maar hard een grotere nodig hebben. Dit zijn getallen per 1 Januari j.l., sindsdien zijn er weer 80 wo ningzoekenden ingeschreven. Bovendien zijn er 188 krotwoningen, 14 saneringswoningen, die even eens moeten verdwijnen en 42 nog ongeregistreerde samenwoningen, dit maakt een totaal van 1189; wanneer men hier voor de woningen die vrij komen, wanneer bepaalde gezinnen een grotere betrekken, 240 woningen aftrekt, blijft er altijd nog een reëel woningtekort van 941 woningen. En dan zijn er nog ruim 1600 pendelaars, mensen die in Waalwijk werken, maar elders wonen. Een enquête enige tijd geleden toonde aan dat van dezen vierhonderd direct een woning zochten; voor dit ontzettende getal kreeg de gemeente 34 migratie-woningen toegewe zen! Het zijn slechts druppels op een gloeiende plaat, die niet in staat zijn het gloeien ook maar enigszins te verminderen, integendeel. Wij willen gaarne wijzen op de uitnodiging die in advertentievorm in ons blad voorkomt. Onze beste wensen voor de fam. van Bladel in de toekomst! OPENING NIEUWE ZAAK. Wederom is de St. Antoniuspa- rochie een nieuwe zaak rijker ge worden. Zaterdag a.s. opent de heer Mulders namelijk zijn nieuwe winkel in rijwielen en rijwielon derdelen en toebehoren in de Sint Crispijnstraat. Het is altijd 'n ver heugend verschijnsel als een zaak reed na een be rekkelijk kort be staan tot uitbreiding en verbou wing moet overgaan om aan' de vraag te kunnen voldoen, maar wat er nu tot stand is gebracht, kan de toets van elke critiek doorstaan en geeft de heer Mulders de zo nodi ge ruimte voor zijn rijwielen. Gezien de uits'ekende naam die de heer Mulders in de St. Antonius- parochie heeft, twijfelen wij er niet aan of het zal crescendo blijven gaan. Gaarne voegen wij onze ge lukwensen bij de vele die ongetwij feld zullen binnenkomen. COLLECTE VOOR DE VERE NIGING „HET HOGELAND". Voor de bekende Vereniging „Het Hogeland" zal van 4 t.m. 9 April ten bate van haar verzorgings-, op- voedings- en reclasseringswerk hier ter plaatse een collecte wor den gehouden. Hartelijk bevelen wij deze Hogelandse collecte voor het uitgebreide en belangrijke werk in haar 4 landkolonies en 5 tehui zen, waarin per jaar meer dan 700 personen worden verpleegd en waarvoor veel geld nodig is, aan. Geeft dus met milde hand voor dit mooie christelijke maatschap pelijke werk, dat voor velen van onze naasten een grote zegen is. AANRIJDING. Dinsdag was er in de Grotestraat zen lichte aanrijding lussen een vrachtauto van A. J. W. uit 's-Bosch en een luxe auto, bestuurd door J. I). uit L'den; de aanrijding ontstond doordat de vrachtwagen bij 't pas seren van een geparkeerde wagen te veel naar links week en toen in aanraking kwam met de luxe wa gen. Er was een lichte schade. AGENDA. Aanstaande Zondag 12 uur vergadering bij Ko de Nijs van de nieuwe Spaarclub 1955. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Johanna C G dv \V van Vugt-van den Anker Maria E G dv A A Laurijsen-Schilders Maria G A dv M Schapendonk-Oerlemans Lambertus G zv L J Hamers-Mul ders Aloysius J M zv J M van Helvoirt-de Rooij Maria J dv J H van Vlie'.-Pullens Franciscus P L zv P A van Beijnen-Slaats Henricus J G M zv J Verheyden- Wassink. Overlijden: Hendrikus de Nijs, 66 jaar te Loonopzand Johanna Poerstamper, 83 jaar, wed. van M Gilde te Vlissingen. Huwelijksaangiften J W M Coenders 30 jaar en D J M van Vliet 26 jaar beiden alhier II W M Hermens 26 jaar te Heer len en J F Moonen 25 jaar alhier H CM van der Meijs 27 jaar en A M A Klerkx 24 jaar beiden alhier. Huwelijken: Gene. Ingekomen: J A Graumans van Gilze ca C E A van den Boscli van Veghel AH Couwenbergh van Veghel JE Barkey van Loonopzand H Velthuijzen van Drunen J A v Osch van Geleen. Vertrokken: J A Klerx naar Vlij men J C M de Keijzer naar Bre da J Meulman en gezin naar Breda W J Verhoeven naar Vught C Kramer en gezin naar Ee'.hen G L Knuist naar Barneveld M Koenen naar 's-Bosch MC Schilders naar 's-Bosch J W F Bouwman cn echt. naar 's-Bosch; 1) Schiedon naar 's-Bosch. KONINKLIJKE DELFTSCHE LEERLOOIERIJ. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Delftsche Leerlooierij en Drijfrie- menfabriek v/h Alex Adam te Delft wordt voorgesteld over het afge lopen boekjaar een dividend uit te keren van 9 (vorig jaar 8) pCt. ZOND AG-ARTSEN DIEN ST. Dienst: Dr. Verhaak. PROPAGANDA-AVOND STICHTING 1940-45 Maandagavond werd in de zaal van Th. Elshout een propaganda-avond ge houden voor de Stichting 1940'45. De avond was belegd door het inzamelings actiecomité, een subcommissie van het feestcomité tweede lustrumviering. Onder de aanwezigen waren de Hoog- eerw. heer Deken Rooyackers, de E.A. heer Burgemeester A. D. C. Snels en Notaris Schreurs. De voorzitter van het comité de heer L. van Drunen heette allen van harte welkom, om hierna het woord te geven aan Burgemeester Snels in diens kwali teit van voorzitter van het district N. Brabant van de Stichting 1940'45. Zeer uitvoerig zette spreker het doel en de werkwijze van de ons zo bekende stichting uiteen. Tot slot van zijn uit eenzetting wees Burgemeester Snels er met klem op, dat wij allen zonder uit zondering een ereschuld hebben teg'en- over hen die in de moeilijke jaren der bezetting door hun verzet alles gaven. Er zullen tal van inzamelingsacties wor den gehouden in het kader van de laat ste grote inzameling welke rond de twee de lustrumviering plaats vind. Drunen za1 in deze actie zeker niet willen achter blijven. In totaal is de opbrengst van deze laatste grote actie geraamd op vijf millioen. Dit betekend voor Drunen pl.m. f 2500 of 40 cent per man. Spreker was van mening, al was het het dubbele dan zou het nog niet veel zijn, want 40 cent is ons de vrijheid toch zeker wel waard. Allen ter vergadering aanwezige per sonen gaven zich op als collectant of collectrice voor de huis aan huis actie, welke zal moeten word 'engehouden. Voor het intensief uitvoeren van deze actie is echter nog meer hulp nodig. Voor collectant of collectrice kan men zich opgeven bij het actie comité, de heer L. van Drunen, Grotestraat en Mej. Cor- ry Merkx, Stationsstraat. Doe mee aan de ereplicht, tot mede werking evenzeer kan niemand zich ont trekken. „DE DRUNEN". Een van de 32 kustmijn'envegers welke gedeeltelijk voor Amerikaanse rekening bii de Nederlandse werven worden ge bouwd en bestemd zijn voor de Kon. Marine, krijgt de naam „Drunen". Van dit feit heeft het ministerie van oorlog dezer dagen schriftelijk mededeling ge daan aan het gemeentebestuur. De kustmijnen veger wordt gebouwd bij de N.V. Werf Gusto voorheen fa. A. F, Smuldes te Schiedam. De mijnenveger zal een inhoud hebben van pl.m. 400 ton en straks bemand worden met 4 officieren er. pl.m. 40 manschappen. CURSUS BEDRIJFSLEER. Maandag 4 April zal de sluitingsles met diploma-uitreiking plaats hebben van de Cursus Bedrijfsleer, die werd gegeven door de heer J. van den Broek. RIKAVOND, Door de K.A.J. afd. Elshout zal Za terdagavond 2 April een rikavond wor den georganiseerd in café Klerks. Prach tige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Het inleggeld bedraagt f 1. Aanvang half 8. PAARDEN-ZEGENING. A.s. Zondag zal op het terrein nabij de genadekapel van de Wonderbare Moeder door de Z.E. Heer Pastoor de paardenzegening worden gehouden om half 12. Niet alleen leden van de rijver- eniging worden verwacht, maar ook an dere paardenbezitters. TAFELTENNIS. In café Klerks hield de tafeltennisclub De Smashers haar jaarvergadering. Daar de voorzitter de heer J. van Delft niet aanwezig kon zijn, werd de vergadering geleid door de heer C. Willems. In het jaarverslag werden de verschil lende successen van de vereniging en van de leden persoonlijk op de tournooien gememoreerd. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer A. van der Aa gaf een batig saldo aan. Het nieuwe reglement werd na enkele wijzigingen vastgesteld. Het bestuur werd uitgebreid met mej. Toos Merkx. Daarna gaf de heer J. Willems namens het voorbereidend co mité een uiteenzetting over het a.s. Zil veren Schoen-tournooi op 1 Mei as. Besloten werd om binnen drie weken opnieuw een vergadering uit te schrij ven. Na een kort opwekkend woord van de geestelijk adviseur Kap. G. van Veg- gel. sloot de vice voorzitter op gebruike lijke wijze. Jaarvergadering K.A.B. Maandagavond hield de K.A.B, afdeling Vlijmen, haar jaarvergade ring in café Van den Hout (Den Braai). Na het jaarverslag van se cretaris en penningmeester, was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende leden, de heren J. Wijkmans, A. v. d. Lee en H. v. d. Wiel, werden herkozen, daar geen andere candidaten voor deze func tie zich hadden aangemeld. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt en de vragen werden door de voorzitter tot ieders tevreden heid beantwoord. Aan het einde van deze vergade ring richte de voorzitter zich in het bijzonder tot de heer v. d. Hout, die tijdens de ontwikkelingsavon den van deze winter telkens belan geloos zijn zaal beschikbaar stelde voor de K.A.B. Hij bood hem een cadeau aan en zijn echtgenote werd in de bloemetjes gezet. De heer v. d. Hout dankte voor deze aardige attentie. Rikconcours. De uitslag van het Rikconcours, georganiseerd door „Rozenjacht" in café A. v. Vugt, was Zondag j.l. als volgt: 1. M. Luijben, Vlijmen; 2. J. v. Beijnen, Nieuwkuijk. A.s. Zaterdag en Zondag worden de wedstrijden voortgezet met be schikbaarstelling van extra dag prijzen. De Zwaluw. Zaterdag 2 April maandvergade ring van „de Zwaluw" in café v. d. Hout (Den Braai); belangrijke agen Hout (Den Braai). Er is een be langrijke agenda. Inleveren hoklijsten. Degenen die hun klok nog niet hebben ingele verd, moeten dat Zaterdag zeker doen. Africhtingsvlucht. Zondag eerste africhtingsvlucht vanuit Hilvarenbeek; inkorven Zon dagmorgen van 8 tot 9 uur; los 11 uur. Laten we hopen dat het weer spoedig verandert, anders komt er van de africhting niets terecht. Wielrennen. Zgndag 3 April a.s. starten onze Vlijmense renners in de Ronde van Veldhoven. Bij de Amateurs starten Wolfs, Hans Kiviets, G. v. Baard wijk, Fr. Libregts en vermoedelijk ook Parijs. Bij de Nieuwelingen starten v. d. Ven, v. Dal, v. Weert en v. Engelen. Voor de meeste renners is het Zon dag de eerste wedstrijd. Laten we hopen dat het weer gunstig is. Met belangstelling wordt naar de pres taties van de Vlijmense renners uit gezien. Vele supporters maken de reis mee per touringcar van J. Ki- viets, P. v. Akenstraat. Degenen die nog mee willen gaan, kunnen zich opgeven. Rozenjacht. Zondag 3 April maandvergade ring van „Rozenjacht" in café A. v. Vugt. Zeer belangrijne agenda. Alle leden worden zeker ver wacht EJH.B.O. Door een damesploeg van de EHBQ- vereniging alhier werd Zondag jl. deel genomen aan een grote nationale wed strijd die in Helmond werd gehouden. Niet minder dan 36 ploegen namen er aan deel, de Haarsteegse damesploeg wist met 89 van de te behalen punten de derde prijs in de wacht te slepen. De leidster mej. Ria van Oij'en, be haalde de le leidstersprijs. Dit mag zeer zeker een mooie prestatie worden ge noemd. KAARTEN. In café J. van Oyen werd Zondag j.l. een ééndaags rik- en katconcours geor ganiseerd. De deelname was zeer groot eu het ging er spannend naar toe. De uitslag was: Rikken: 1 Jac Vugts; 2 M. van Heeswijk; 3 C. J. van Esch; 4 W. van Lamoen; 5 G. Ketels; 6 T. van Esch; 7 J. van Bokhoven; 8 N. van Bijrien. Katten: 1 W. van Gurp H. van Bokhoven; 2 Mevr. v. Veluw A. v. Ravenstein; 3 Th. Theunissen LX v d Lee; 4 J. van Bijnen B van der Lee; 5 J. van Delft F. van der Loo; 6 F. van Liempde J. van Helvoirt; 7 A. van Delft J. van Veluw; 8 J. van Oijen W. van den Brandt. TEWATERLATING. Dinsdag 29 Maart j.1. werd des voor middags om 10,45 uur met goed gevolg te water gelaten het motor-vrachtschip „Durhambrook", hetwelk voor een En gelse rederij in aanbouw is bij De Haan en Oerlemans, scheepswerf N.V. alhier. De Durhambrook heeft op zomermerk een draagvermogen van ca. 1700 me trieke ton en zal worden voorzi'en van een „Deutz" voorstuwingsmotor met een vermogen van 1100 PK bij 250 omwen telingen per minuut, hetwelk het schip een dienstsnelheid zal geven van ca. 11.5 knoop. De doopplechtigheid werd verricht door de jongste dochter van de Directeur der rederij. BEROEP. Ds. J. W. de Bruijn te Harderwijk, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar Gorinchem. bestuurslid, waarvan tal van jarou voor zitter-directeur, is geweest, heeft hiervoor bedankt. JAARVERGADERING. De agenda voor de a.s. Dinsdag 5 April in Stationskoffiehuis Pruijssers te houden algemene ledenvergadering van de gemengde zangvereniging 't Roze- knopje, vermeldt naast de behandeling van enkele verslagen o.m. verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de hertn Dr. N. L. Ger- lach en C. Kooter. WIJDINGSSAMENKOMST. Op Zondag 3 April a.s. des avonds om 8 uur zal de wijdingssamenkomst, welke jaarlijks bij het einde van de Lij densweken ter voorbereiding van het Paasfeest wordt gehouden, weer plaats vinden in de Geref. Kerk aan het Brug getje. Als gebruikelijk zal de samenzang, waarvoor een voorname plaats is inge ruimd, afgewisseld worden door decla matie, terwijl een jongenskoor onder lei ding van de heer M. C. Rijken weer enige liederen zingen zal. De korte meditatie wordt gehouden door Drs. C. Blokland, leraar aan de Prot. Chr. H,B,S, te Waalwijk, voor ve len geen onbekende meer. Alle belang stellenden zijn hartelijk welkom. BEDANKT. De heer J. Huijsman, die vanaf de op richting van de Coöp. Boerenleenbank GILDE ST. AMBROSIUS. Zondag 27 Maart hield het gilde St. Ambrosius, een belangrijke ledenverga dering, waarbij als hoold-agendapunt de benoeming van de nieuwe hoofdman voor dit gilde werd meegedeeld. Dr. C. Ten Horn-Verheijen werd op voorstel van de scheidende hoofdman Jhr. Mr Eugèn Ch. F. X. Verheijen uit Den Bosch, als hoofdman aangesteld. De eerste is in Loonopzand woonachtig en kan zodoende de gildebelangen van dicht bij volgen en leiden. Om de naam der adelijke familie aan het gilde te hand haven is de aftredende Hoofdman be noemd tot „Ere-Hoofdman" van 't Gilde St. Ambrosius. De naam der Familie Verheyen moet immers onafscheidelijk gedacht worden aan dit Gilde, want hun voorvaderen hebb'en altijd de functie van Hoofdman gevoerd en Jan Baptist Ver heyen stichtte in 1784 reeds het genoem de Bijengilde St. Ambrosius. De leden hebben op deze vergadering eenparig deze benoemingen aanvaard. De wnd. Overdeken sprak dan ook namens alle gildebroeders de w'ens uit, dat onder de bekwame leiding van Dr. C. Ten Horn-Verheyen het gilde werke lijk een hoofdman zal hebben, die het gilde zal doen bloeien, zoals dit onze huidige erehoofdman 25 jaar lang heeft gedaan. Het gilde zal hiermee zeer ge baat zijn. Voor het zomerprogramina is besloten deel te nemen aan het Landjuweel te Eindhoven op 26 Juni a.s. Mogelijk zal in 't najaar nog aan e'en ander gildefeest worden deelgenomen. Het spaarsysteem voor gildedag-reizen e.d. is in werking. De voorwaarden zijn zeer gemakkelijk. Na afwikkeling van enige huishoude lijke agendapunten sloot de wnd. over deken deze vergadering, welke slechts schamel was bezocht, op de gebruikelijke wijze. HERVORMDE SYNODE OVER CHRISTEN-ZIJN IN DE NEDERLANDSE SAMENLEVING. De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft het ontwerp-her- derlijk schrijven „Christen-zijn in dé Nederlandse samenleving" met grote meerderheid van stemmen aanvaard. In de inleiding van het ontwerp wordt o.m. gezegd dat het schrijven geen antwoord is op het Mandement; wel wil het mede dien stig zijn bij het gesprek tussen de kerken van de Reformatie onder ling en van deze met de Rooms- Katholieke kerk. In dat herderlijk schrijven van de generale synode der Hervormde Kerk over „Christen-zijn in de Ne derlandse samenleving" wordt stel ling genomen tegen „die mede christenen, die de antithese als al gemeen geldend beginsel zouden willen doorvoeren". De Kerk staat volgens de synode op de bres voor het democratisch staatsbestel. Met het oog op de me deverantwoordelijkheid voor de vrijheid, die christenen en niet- christenen gelijkelijk hebben, die nen de christenen niets aan huma nisten in de weg te leggen, als zij plaats vragen voor hun zorg aan de mens. Terwille van die vrijheid zullen de beperkingen aan processies op gelegd, moeten blijven bestaan. De Kerk mag zo zegt 't schrij ven ten aanzien van partijkeuze geen heerschappij over de gewetens uitoefenen. Het kan voorkomen dat de vergaderingen der Kerk moeten waarschuwen tegen een bepaalde partij, wanneer deze ten onrechte de indruk maakt verenigbaar met 't christelijk geloof te zijn, terwijl dit. naar het oordeel der Kerk, niet het geval is. Maar deze mogelijkheid doet zich volgens de synode thans niet voor. De beoordeling of een partij naar Gods woord handelt, wordt beslist door haar concreet positie-kiezen, niet alleen door haar program of idealen. Het doen van Gods wil in deze tijd in Nederland is niet te vereenzelvigen met de practijk van een onzer democratische partijen. Het beginsel van christelijke or ganisatie mag, volgens de synode, niet als een gebod Gods gelden. De christen moet met anderen samen werken voor de opbouw van een verantwoorde maatschappij. Van geval tot geval, afhangend van ve lerlei factoren, zal hij zijn keuze voor een „algemene" of „bijzonde re" organisatie doen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9