Waaiwijkse en Langsiraaise Courant Hen bron van geluk Uit Binnen- en Buitenland Fantastische manifestatie van Nederlandse energie '1TTE KIWIS VJ Het Nederlands herstel in levende, dynamische, boeiende vorm Weer een nieuwe dag HOGE RAAI) ACHT NESB VERBODEN VERENIGING. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. jflinAG 8 APRIL 1955 itgever ilwijkse Stoomdrukkerij ,8 Antoon Tielen ,00fdredacteur JAN TIELEN pit blad verschijnt 2 x per week ECHO \M HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 29 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. pureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2631 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Op 5 Mei zal het tien jaren 2ijn geleden dat ons land werd bevrijd. De herinnering aan dat ogenblik van ongekende vreugde en jubel is nog levend, maar ook leeft nog in ons de herinnering aan de geweldige wonden die de oorlog sloeg, aan de geweldige ont wrichting van ons maatschappelijk, economisch 'en in dustrieel leven, aan de desolate toestand waarin ons vaderland verkeerde toen. Maar wanneer we ons nu opmaken om op grootse wijze te gaan vieren de tiende verjaardag van onze bevrijding, dan is in de trotse wetenschap dat wij, wij allen het „Miracle hollandais", het Nederlandse wonder hebben gewrocht, dat wij in de tien jaren die verlopen zijn sinds die gruwelijke oorlog, ons land hebben hersteld in zijn vroegere toestand niet alleen, maar het ook een nieuwe, nog belangrijker plaats hebben gegeven in het wereldbestel. Er is een ongekende energie ontplooid in Nederland, men heeft de handen ineengeslagen en met vereniging van alle krachten heeft men gewerkt aan het grandi oze herstel. Hoe wij gewerkt hebben in die tien jaren en wat voor schone resultaten wij met ons werk hebben mogen bereiken, zal van 18 Mei tot 3 September gestalte krijgen in Rotterdam, in de E 55, de Nationale Ma nifestatie van Nederlands Energie. Ondergrond** to*vo*rgal*rlJ in d* Intending via 4* 0* natril ijk* 8t«%nkol*aaljn*o op d* t 55. EEN MANIFESTATIE ONS ENERGIEKE LAND WAARDIG. Waarom in Rotterdam? Op deze vraag onder meer werd ons dezer dagen het «woord gegeven, toen we in gezel schap van vertegenwoordigers der ge- bde vaderlandse pers in den Bosch het KO en ander mochten aanhoren van de jcweldige plannen grotendeels al ge realiseerd die de organisatie van E 55 heeft. Waarom in Rotterdam? Omdat dit een van de steden is, die wel het meest te lijden heeft gehad van de oorlog; we den ken aan het wreed weggerukte hart van deze nijvere stad we denken aan haar ijmViige wereldhaven, die volkomen dood was gemaakt door de oorlog. Ech ter ook omdat het de stad is waar men een prachtig voorbeeld kan krijgen van Nederlands energiek herstel. Te midden die geweldige wederopbouw die daar te zien is, midden in die zich krach tig herstellende en tot een van de be langrijkste West-Europese steden uit, groeiende stad zal de manifestatie E 55 gestalte krijgen. Met nadruk echter ver zekerde men ons, dat het allerminst een enkel Rotterdamse expositie zal worden, verre van daar, de E 55 zal gezien moe ten worden als een nationale manifesta tie, als een levende, dynamische, boeien de demonstratie van hoe Nederland in die ti'en jaren na de bevrijding zich heeft hersteld, hoe uit die geweldige chaos op alle gebied een bloeiende welvaart is ontstaan, die ons een groot aanzien heeft gegeven over de gehele wereld. Alle Nederlandse industrieën zullen er aan meewerken, niet individueel, niet in aparte stands, maar in een grootse ge zamenlijke demonstratie die onomwon den en duidelijk zal zeggen Dat hebben wij allemaal gedaan, dat hebben wij bereikt. EEN KORTE WANDELING. Het duizelde Uw verslaggever toen hij van diverse mensen van de E 55, met name van de grote organisator de heer Kleiboer te horen en te zien kreeg in tal van maquettes, wat de E 55 gaat worden. Laten we trachten een weinig orde te scheppen in die overvloed van ideeën en feiten en trachten U in de geest rond te leiden over de E 55, zoals die op 18 Mei van dit jaar, wanneer zij door On ze Koningin zal worden geopend, zal zijn. We gaan door de hoofdingang die zich aan de Methenesserlaan bevindt, dicht bij het museum Boymans; onze auto kunnen we, met duizenden anderen een plaats geven op een uitgestrekt parkeerterrein. Het entree paviljoen is door de Ne derlandse regering ingericht en biedt een beeld van „Nederland in de wereld". Op een reusachtige wereldbol is Nederland aangegeven als een klein stipje, waarop 10^2 millioen mensen wonen wier ener gie en de resultaten van deze energie in het volgende te zien zullen zijn. Tien jaren vormen slechts een klein gedeelte van de Tijd, waarvan wij in het paviljoen van de Tijdmeting zien hoe hij gemeten wordt. Dan komen we in het paviljoen „mil- vend, zoals het in de werkelijkheid is. Deze industrieën, die zich na de oor log sterk hebben ontwikkeld vormen de basis voor de bloeiende chemische in dustrie en hoe bloeiend en belangrijk die is, zien we in het paviljoën dat het „Wonderland der Chemie" wordt gehe ten en dat verzorgd wordt door de ge zamenlijke Nederlandse chemische bedrij ven. Gas en Electriciteit volgt dan; U zult er een kleine electrische centrale zien, en nog heel veel meer. De Posterijen tonen de moderne tele- communicatiemiddelen en een postkan toor zal er niet alleen zijn voor de show, maar ook ten gerieve van de bezoekers. De Nederlandse spoorwegen zijn er met een paviljoen dat als een groot sta tion is ingericht; een gratis spoorkaartje laat U een tocht maken door „spoorweg- land". In de Ahoy-hal die in al zijn reusach tigheid slechts een heel klein onderdeel vormt van deze grootse manifestatie is de metallurgie en de metaalnijverheid onder gebracht; er zijn hoogovens en complete fabrieksinstallaties zijn in deze hall on dergebracht; er is een grofsmederij, een buizen zagerij, we zien het fijnste pecisie- instrument naast de geweldige grijper die V/i ton kan slokken; U moogt hem zelf bedienen als U wilt; er is een inzending van Nederlandse automobielen, er zijn vak- en bedrijf scholen in vol bedrijf en via de vakopleiding in het bouwbedrijf komen we dan op een van de interes santste onderdelen van de Manifestatie „Bouwen en Wonen". Laten we een greep doen uit wat hier te zien en te beleven zal zijn. We zien stadsplanning, woningbouw in systeem- en traditionele bouw, de laatste snufjes op huishoudelijk gebied; een lift en een brug brengen ons naar de wonin gen in aanbouw, er is een speciale show- brug waar II voor een luttel bedrag zelfs een plantekening kunt krijgen en dan is er de spectaculaire tegenstelling tussen de oude en de nieuwe stad, tussen het Rome van 2000 jaar geleden en de Stad der Toekomst. Een watervalzwembassin bergt dag in dag uit spartelende kinderen en te midden van al deze bedrijvigheid ligt hei paviljoen der Stilte als een schelp van acoustische materiaal gebouwd. Het is gewijd aan kunst en godsdienst, als on misbare factoren in het leven van de werkende mens. LUCHT- EN SCHEEPVAART. Wat is Nederland zonder de blanke vogels van de KLM en zonder zijn tal loze schepen die de Nederlandse vlag voeren over alle zeeën en brengen op alle kusten? Geen wonder dat de KLM er een prachtige werkelijke inzending heeft, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie er de- monstreerd met zijn nieuwste typen. Geen wonder dat we de scheepvaart zien, dat we op een reusachtige maquette van het Rijn en Roergebied, treinen de delfstoffen en producten zien brengen naar de randstad Holland; in de Rijn zien we alles wat er in werkelijkheid leeft en groeit. Er is een enorm bassin waarin 1600 En dan komen we op het Elf-Provin, ciënplein, waar het begin en eindpunt is van de 700 meter lange kabelbaan, waar langs we op 12 meter hoogte over een groot gedeelte van het 37 H.A. grote ex positieterrein kunnen gaan. Op en aan het elf Provinciënplein wer ken de Nederlandse bouwers van brug gen, van dijken, van tunnels, en wegen en de makers van „land en water"; men zal 80 meter door een stuk riool kunnen lopen! Dan is er het paviljoen van de volks gezondheid, met een operatiekamer waar in chirurgen bezig zijn, we zien hoe het vroeger was en hoe het nu is; er is een miilieu van dit gedeelte is de Neder landse Stamboekkampioene „Boukje' met zoveel nakomelingen, zoveel liters melk, zo'n hoog vetgehalte, de getallen zijn ons ontgaan, maar het is een waar dige kampioene, een waardige vertegen woordigster van het goede Nederlandse vce' Er is verder een inzending Industriële vormgeving, een inzending Groei en Bloei van Stad en Land en dan komen de elf pr ovincies aan de beurt. En de heer Klei boer kon ons zeggen dat men van Bra bant, voor welke provincie de kunste naar Rademaker uit Sint Michelsgestel het ontwerp maakte, een zeer bijzondere, een zeer originele inzending kan ver- wachtea- Mode en Sieraad, Verzekeringen, Ban ken en Geldwezen, het zijn evenzovele paviljoenen op de E 55, een echte bank kluis is er, we zien achter zware tralies een echte goudhaar verlokkelijk glanzen. Er is een bankbiljettenpers en een nnintaanmaak-machine, U moogt gerust wat van dit geld meenemen. wordt eenWitte Kruis» poeder, die 'n barstend* hoofdpijn, knagende kiespijn* of tergende zenuw- en rheuma» tische pijnen direct wegneemt t Witte Kruispoeders zijn on« schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand I Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist! DE MAAS. Hebben we de afdelingen Export, Groothandel fen Internationale contacten bezichtigd, dan zijn we ten naaste bij aan de Maas gekomen; we zien echter voor we zover zijn een reusachtige topkraan die twee gondels met plaats voor ieder 25 mensen 60 meter hoog tilt om ze te laten genieten van een magnifiek uitzicht; we komen nog in een diepzee-paviljoen, een ruimtevaart paviljoen, we kunnen een tocht maken door een maanland- ling bij de Douglasfabrieken geplaatst, teneinde ook in de toekomst de beschik king te hebben over een uiterst moderne luchtvloot. De toestellen zullen in de periode van April tot en met Juli 1957 door de Dou glasfabrieken te Santa Monica (Califor- nië) aan de KLM worden afgeleverd. De DC 7c beschikt over vier Wright „turbo-compound" motoren. Het zeer comfortabele vliegtuig heeft een kruis snelheid van 550 km per uur. Het kan in de toeristenklas uitvoering 78 en uitge rust met „sleepairs" met lounge 38 pas sagiers vervoeren. Het kan 8200 kg be talende lading transporteren, heeft een zeer groot maximaal vliegbereik, waar door het met maximale lading b.V. de af stand Amsterdam-New York zonder tussenlanding kan afleggen. Met deze order is een bedrag van on geveer f 120,000,000 gemoeid. STAKING IN HOOFDSTAD VAN DE BAAN. In alle Amsterdamse gemeente diensten en -bedrijven, waar werd geslaakt, is Dinsdagochtend het werk practisch volledig hervat. Overal is het gehele personeel aan het werk gegaan. Ook de 300 man van de gemeentelijke haven- en handelsinrichtingen, die Maandag avond de staking nog wilden voort zetten. Onmiddellijk nadal men Dinsdagavond opnieuw bijeen was geweest, begaven de kraandrijvers en het onderhoudspersoneel zich naar de havens. Ook de bouwvak arbeiders, die Maandag in een 24- uur sympalhiestaking waren ge gaan, verschenen weer op 't werk. Alleen de stratenmakers van Pu blieke Werken hebben Dinsdag avond in een vergadering besloten zich gedurende de eerstkomende week te beraden over hun houding tegenover de represaille-maatrege len van de gemeente. Ruim honderd stakers, verdeeld over alle bedrijven, werd echter niet toegestaan aan het werk te gaan. Zij zullen geschorst blijven, tot burgemeester en wethouders vioeqer was en noe nee nu is; er ecu i - ------ -- reusachtige maquette vat, het nieuwe Rot- -hap kortom legers het allemaal j - - J i_JI tUUl tl± «oenen jaren waar we zien boe de j modelschepen en indruk geven van de aarde was in de oertijd en hoe de bo demschatten zijn ontstaan; die bodem schatten, Nederland is er rijk aan, dat tonen ons de inzendingen van de geza menlijke Nederlandse mijnen die een ech te mijngang zullen maken die een onder grondse trein zullen laten lopen (echter boven de grond), die het reusachtige wiel van een liftkooi zullen laten draaien enz. enz. De heer Frisshe heeft er ons op die bijeenkomst zeer veel en zeer inte ressant van verteld. Dan is er een complete boortoren in werking van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, en een „ja-knikker", de beer van Doornik vertelde ons hiervan, terwijl de heer van Braam sprak over de innenopstelling van deze geweldige in zending. Bij de delfstoffen zien we verder nog het zout en de mergel, alles echt en le- Nederlandse handelsvloot. Er is een zestig meter lang zeeschip in aanbouw op een scheepshelling; de die selmotor is er al in aangebracht en U kunt via de machinekamer-telegraaf de grote schroef voor- en achteruit laten slaan in een groot bassin. De eeuwen door heeft Nederland ge vochten tegen het water en het land aan het water ontrukt; ook deze gigantische strijd zal op realistische wijze in beeld worden gebracht. DE GOUDEN KOETS. We naderen het Nationaal Paviljoen, en we zien in de verte als in een visioen de Gouden Koets, het realistische, maar tevens symbolische middelpunt van een reeks, vaak ontroerende, beelden die een synthese geven van het wonder van Ne derland. terdamse ziekenhuis dat 60 meter hoog wordt (de kerktoren van Waalwijk) en door een gleizen wand zien we in de ver te het werkelijke ziekenhuis verrijzen, dat thans al veertig meter is. Lichamelijke opvoeding, sociale afde ling, beveiliging, op de meest reële ma nier wordt ons alles aanschouwelijk ge maakt. 1 1 j Buiten gekomen zien we een 40 meter hoge zwevende mast, het symbool van .willen is kunnen", rustend in kogella gers van 2Yi meter doorsnee en in voort durende beweging. Een brede zeer drukke verkeersweg snijdt het reusachtige terrein in tweeën, we passeren die weg met de kabelbaan, of via de „Brug der Kennis". En zijn we deze brug over dan staan we plotseling in het agrarische Neder land, temidden van de varkens, koeien en paard'en, we zien een complete ouder wetse boerderij, maar ook een prachtige Noord-Oostpolder boerderij; wetenschap, techniek en onderwijs zijn ook bij de landbouw onmisbaar, hoe duidelijk wordt ons dit alles getoond en het piece de veel te fantastisch om het U zo in enkele gewone woorden te vertellen. E 55 is echter ook een feest en onder de naam Unifesti is een verzameling attracties ondergebracht die geweldig is, in één woord; vijvers zijn er waarin we kunnen punteren, op een andere vijver zien we echte zeerovers hun woest be drijf uitoefenen, hun buit slepen ze naar het schateiland Carramonta; U kunt er zich in Canada wanen, en tussen de j wigwams van de roodhuiden, LI kunt er een Carnaval de Venice meemaken, of Uw bier drinken in de zuivere berglucht van tirol, kortom alle typische vermaak- centra van de wereld zijn hier bijeenge- biacht rond het Place Mondiale; echt, en dan spreken we nog niet over wat er voor de kinderen allemaal is, en dan spreken we niet over de fantastische ver lichting van parken en vijvers, die zich uitstrekken over heel het terrein tussen paviljoens en gebouwen door. In ééin woord nogmaalshet is gewel dig. Zoals hetgeen Nederland in de voor bije tien jaren heeft gepresteerd gewel dig is! Weer een nieuwe dagtaak, die 100°/0 van Uw kracht vraagt. Laat King pepermunt U ook deze dag opwekken en verkwikken. Elke dag King, elke dag fit zich er over hebben beraden wie van hen eventueel nog in gemeen tedienst kunnen terugkeren. Met de verwerping' van de be roepen van de NESB-leiders P. v. Tienen en mr J. Wolthuis, die door het Haagse Gerechtshof, dat de NESB een verboden vereniging achtte, werden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, heeft de Hoge, Raad deze NE$B eveneens tot een verboden vereniging g'equalificeerd. Een vrachtauto met aanhang wagen, uit de richting Franeker komende, is Dinsdagochtend om 0 uur te Harlingen naast de brug door het hekwerk, dat de walkant aangeeft, gereden en van de drie meter hoge kade in de Noorderha ven gestort. De drie inzittenden zijn verdronken. De wagen verdween geheel in de daar ter plaatse zeer diepe haven, waarbij de aanhangwagen nog bo venop de vrachtwagen terecht kwam. Ofschoon hulp met bootjes en een kraanwag'en spoedig ter plaatse was, duurde het geruime tijd voor men de cabine kon vin den. Pas na een uur kon deze zo ver worden gelicht, dat de drie in zittende konden worden geborgen. Het waren de 27-jarige G. Doorn hos uit Franeker, zijn echtgenote, mevr. Doornbos-Weldering, en de 60-jarig'e heer Alkema, een gepen- sionneerde Amsterdame politieman die in de Verenigde Staten woon de en met vacantie in Nederland was. Hij was bij familie in Frane- ker geweest en reed met de vracht- 1 auto mee naar'Amsterdam. ONZE IN- EN UITVOER. Dekkingspercentage tot 87 gestegen. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg de waarde van de invoer in Februari 895 (Januari 1045) millioen, terwijl voor een waarde van 776 (Januari 790) millioen werd uitgevoerd. Door de belangrijk lagere invoer steeg het dekkingspercentage tot 87 tegen 75 in Januari. Vergeleken met Febru ari 1954 zijn de in- en uitvoer in gelijke mate toegenomen, zodat het dekkingspercentage gelijk bleef. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van dit jaar 383 (vorig jaar 173) millioen. CHURCHILL VERLAAT UIT VRIJE WIL POLITIEK TONEEL Sir Winston Churchill, de red der van de vrijheid, de architect van de overwinning op het nazi dom, de behoeder van de demo cratie, heeft zijn ontslag ingediend als minister-president. De 80-jarige staatsman naar veler overtuiging de grootste figuur van deze eeuw is teruggetreden als regeringschef op een ogenblik, dat hij nog de kracht had om de wereld te vangen in de ban van zijn woord over de dreiging van een atoomoorlog. Na sinds 1940 in twee regeringen acht jaar, zeven maanden en 25 dagen minister-president te zijn geweest, laat hij een plaats open op het we reldtoneel, die zijn vriend en me dewerker, Sir Anthony Eden,'thans moet innemen, een bijna onmoge lijke taak. AANSLAGEN-TERREUR OP CYPRUS. In Nicosia op Cyprus hebben zich Za terdagavond zes ontploffingen voorge daan. Er werden o.m. granaten gewor pen naar de woningen van twee Britse officieren en naar e'en luxe hotel, waar de gouverneur van de Britse kolonie juist een diner had bijgewoond ter ere van de president van de internationale Rotary-beweging, Herbert Taylor. In Limassol zijn dit weekeinde twee de aangericht, doch er zijn geen per soonlijke ongelukken. In Limassol zijn dit weekeindd twee bommen geworpen. De Britse luchtmacht voert politie honden aan voor de bewaking van in stallaties van de R.A.F. De berichten volgens welke de gou verneur de Britse regering zou hebben verzocht de noodtoestand op het eiland te mogen afkondigen, zijn in Londen te gengesproken. NIEUW GAZA-INCIDENT. De uiterst gespannen toestand langs de Israëlische grenzen heeft dit weekeinde tol enkele uitbarstingen geleid. Een zeer ernstig incident vond plaats; in het gebied van Gaza hebben Egyp tische 'en Israëlische strijdkrachten elkaar twee uur lang beschoten, waar twee Is raëlische militairen het leven verloren en negentien werden gewond, van wie vier ernstig. Deze gebeurtenis wordt de ernstigste genoemd sedert het incident van 28 Fe bruari jj., waarbij 39 Egyptenaren en 6 Israëliërs werden gedood. MGR HANSSEN 25 JAAR PRIESTER. Mgr dr J. M. J. A. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, herdacht Dins dag zijn 25 jarig priesterfeest. In verband met de Vastentijd is de viering van dit jubileum uitgesteld tot na Pasen. Mgr Hanssen werd 18 Aug. 1906 in Oostrum bij Venray geboren. Na zijn priesterwijding op 5 April 1930 zette hij zijn studie in Rome voort. Op 1 October 1934 volgde zijn benoeming als profes sor aan het Groot Seminarie van het bisdom Roermond. In Juli 1937 promo veerde prof. Hanssen tot doctor in hel Romeins en Kerkelijk recht Om te vol doen aan het verzoek van mgr. Lem- mens benoemde de Paus hem op 31 Juli 1947 tot coadjutor met recht van opvol ging. In opdracht van het Nederlands Episcopaat maakte mgr Hanssen in 1950 een reis door Canada en in 1951 door Australië en N ieu w-Ze el and om bespre, kingen te voeben over de geestelijke ver zorging van de emigranten. TIEN NIEUWE DOUGLAS- TOESTELLEN VOOR K.L.M. Order van f 120 millioen. Tien Douglas DC 7c vliegtuigen zullen aan de luchtvloot van de K.L.M. worden toegevoegd. De KLM heeft deze bestel- ZONDAGSDIENST 10 April 1955 Arts: Dr van Rooy Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Vrijdag 8 April - Goede Vrijdag 7.30 uur: Ds. L. Schellevis. Viering van het H. Avondmaal. Zondag 10 April - le Paasdag 10 uur: Ds. L. Schellevis. Maandag 11 April - 2e Paasdag 10 uur: Ds. L. Schellevis. VERTREK VAN DS. HOFFMAN. De predikant bij de Ned. Herv. gemeen ten van Baardwijk en Drunen, Ds. Hoff man, heeft wegens zijn vertrek naar Kou- dekerke (Z.), ontslag genomen als leraar godsdienst- en maatschappijleer aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en om streken. NIEUW HAVENPROJECT WAALWIJK. Het college van Burgemeester en Wet houders der gemeente Waalwijk heeft de raad der gemeente in een op Maandag avond te half acht gehouden informele raadsvergadering nader geïnformeerd om trent de vordering van het nieuwe ha venplan. Daar het ter zake door deskundigen uitgebrachte rapport nog van interne aard is en zowel burgemeester en wethouders, als de raad zich nog nader over de me rites van het rapport zullen hebben te beraden, kan de inhoud van het rapport nog niet gepubliceerd worden. In hoofdzaak komt het nieuwe plan neer op a. de aanleg van een buitenhaven, gelegen aan de Bergse Maas, bevaarbaar voor binnenschepen tot 2000 ton en kust vaarders tot 400 B.R.T. b. het direct bereikbaar maken van de Waalwijkse haven vanuit genoemde buitenhaven via een sluis voor binnen vaartschepen tot 1000 ton en van kust vaarders tot 300 B.R.T. c. de aanleg van een binnenjachtha- ven (winterhaven). d. de aanleg van nieuwe industrie terreinen. Een eventuele uitvoering van het plan zal in etappes geschieden. Als gevolg van de aanleg van de nieuwe provinciale weg, waardoor de bestaande loswallen aan het Zuid-einde van de haven zullen komen te vervallen, zal de verbetering van het meest Zuide lijk gedeelte van de haven met de aan leg van een nieuwe zwaaikom vermoede lijk het eerst dienen te worden uitge voerd. R K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL IN 1954. We ontvingen het jaarverslag 1954 van de R.K. Huishoud- cn Industrie school voor Waalwijk en Omstreken en daaraan ontlenen we graag enkele gege vens betreffende deze belangrijke school. Op 1 Januari werd de school bezocht door 474 leerlingen (250 opleidingen en 224 cursussen), op 31 December van het jaar 1954 was dit aantal 529 (opleidin gen 254 en cursussen 275), een verheu gende groei dus. Ongeveer de helft van de leerlingen kwam uit Waalwijk, de rest uit de verre omgeving; Drunen (70), Kaatsheuvel (56), Nieuwkuijk (23), Elshout (17), Sprang-Capelle (13), Waspik (18) en voorts uit Eethen, Drongelen, Meeuwen, Heesbeen, Dussen, Tilburg, Vlijmen, Raamsdonksveer, Raamsdonk, Dongen en Geertruidenberg. 39 Getuigschriften primaire opleiding werden behaald in 1954; 5 diploma's huisnaaister, 3 diploma's costuumnaaister, 11 diploma's schoenstikken A en 7 diplo ma's schoen stikken B. Hoewel het bestuur der school toe stemming kreeg om met een vormings klas te beginnen, was dit nog niet moge lijk, door onvoldoende positieve inschrij vingen. Door een tekort aan lokalen kon slechts één cursus koken gegeven wor den, terwijl andere jat'en altijd twee cur sussen mogelijk zijn. De Mater Amabilisschool groeit steeds. Met September zijn er twee groepen bij gekomen, zodat er nu 8 groepen zijn, 6 avondgroepen en 2 groepen, gedeeltelijk in bedrijfstijd. De geest van de M.A. school is prima; in September werd be gonnen met een jongerengroep, maar men kan op deze proefneming, zegt het jaar verslag, niet erg enthousiast zijn. Voor de opleiding tot schoenstikster is de opgave voor deelneming altijd groot; zowel in de avondlessen na de volle werkdag, als in de middagcursussen wordt flink gewerkt en is het verzuim gering. De juiste materialenvoorziening in de juiste hoeveelheden door de fabrikanten blijkt niet mogelijk te zijn; daarom is een extra-subsidie verzocht voor een deel van de materialenonkosten. 1 j BOUW. Dit jaar kreeg de school toestemming tot aanbesteding en gunning van de uit breiding. Deze toegestane uitbreiding bestond uit een handenarbeidlokaal en een hulp gymnastieklokaal, met een kleedkamer en een gelegenheid tot voetbaden. Het gym lokaal is ook bedoeld als overblijflokaal, waarvoor een omwaskeukentje, en als aula, waarvoor een podium. Tijdens de eerste werkzaamheden bleek het oorspronkelijke plan in verband met verdere uitbreidingen, die binn'en afzien-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5