DE LANGSTRAAT Waalwijkse en Langsiraatse Courani DRUNEN ELSHOUT MEVROUW teijssen OOOPTE EEN MIJNENVEGER: Jaarvergadering N.C.B. BLOUSES en BLOUSE-STOFFEN room. Digestif Rennies - Om zuurbrand te blussen vrijdag 8_APRILJ££Ï_ Uitgever aaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OE ECHO \MHET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 29 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Hij zal de naam van onze stad over de wereldzeeën voeren. Ik doop U „Waalwijk"; de stem van mevrouw Teijssen, de echtge note van Waalwijks burgemeester klonk ferm over het water van de Amsterdamse havens en op de romp van de grijze mijnenveger, waarop de naam van onze stad in fiere letters geschilderd stond, spatte de fles champagne uiteen, een ogenblik later klonken uit veel stoomfluiten de hoge en blije tonen, klaterde het applaus van de vele officiële gasten vanaf het m.s. „Amsterdam" en van de dokwer kers vanaf de kade en de in aanbouw zijnde schepen. En dan was er de stilte, waarin de tonen van het Wilhelmus tot ons kwamen. Het waren plechtige ogenblikken daar op de werven van Verschure en Co's Scheepswerf en Machine-fabriek N.V., Woensdag rond het middaguur en meer dan eenmaal is de hoop uitgesproken dat deze nieuwe aanwinst van de Koninklijke Marine met ere zijn naam uit mag dragen over de zeeën. En met recht en reden kon burgemeester Teijssen verklaren hoe zeer de stad Waalwijk het waardeert dat deze nieuwe veger haar naam zal dragen. Met een „Ik doop TJ „Waalwijk" drukt Mevr. Teijssen op en wordt de nieuwe mijnenveger gedoopt. Achter Mevr. Teijssen de burgemeester van Waalwijk. Links op de voorgrond burgemeest er d'Ailly van Amsterdam. knop alle flinke kerels kon de marine ge bruiken en niet alleen uit de kust provincies, er was trouwens geen sprake meer van kustprovincies, maar van een kustland. En om dat contact te verstevigen zouden de schepen zo mogelijk ge stuurd worden naar de gemeenten wier naam ze droegen. De Burge meester van Dokkum had in dit be zoek aanleiding gezien te vragen om een haven, in Waalwijk was het andersom, zoals hij gehoord had. daar was men bezig een haven te maken om de „Waalwijk" te kun nen ontvangen. EER EN WAARDERING. Ik mag vandaag hier, zei burge meester Teijssen, vertoeven in de schaduw van mijn echtgenote, maar toch wil ik graag enkele ogenblik ken naar voren komen om mijn hartelijke dank uit te spreken voor de invitatie om bij de tewaterzetting van deze mijnenveger tegenwoordig te zijn en vooral voor het feit dat dit schip de naam van Waalwijk mag voeren. Ik weet niet in hoeverre U Waal wijk kent, maar Waalwijk mag roe men op historische rechten die ou der zijn zelfs dan die van Amster dam; in 1303 namelijk gaf Hertog Jan van Brabant stadsrechten, ge lijk aan de rechten van Leuven en 's-Hertogenbosch, en Amsterdam kon toen hierop nog geen aanspraak doen gelden. Het deed de aanwezigen kenne lijk genoegen dit te horen en de burgemeester vervolgde burge meester d'Ailly heeft dit sportief genomen, want toen wij in Waal wijk feestelijk het gedenkwaardige feit vierden dat het 650 jaar geleden was dat Waalwijk stadsrechten kreeg, was hij bij ons om het feest mee te vieren. Waalwijk is bekend om zijn schoe nen; ik neem aan, zei de burgemees ter terloops, dat U allemaal op Waalwijkse schoenen loopt; het is het aloude centrum van de schoen en leerindustrie en deze industrieën hebben Waalwijk een wereldnaam gegeven, zoals thans ook deze mij nenveger de naam van Waalwijk zal voeren over de wereldzeeën. DE GROOTSTE HAVEN VAN BRABANT. Waalwijk, vervolgde hii, heeft 'n haven, en dat niet alleen, maar Waalwijk heeft ook een havenplan dat in een zeer vergevorderd sta dium verkeert. Ais deze plannen verwezenlijkt zijn, zal Waalwijk aan de Maas de grootste haven van Bra bant hebben, die ook door kust vaarders tot 2000 ton zal kunnen worden bezocht. Het zou een prachtige manifesta tie zijn wanneer de Minister zou goedvinden dat de mijnenveger „Waalwijk" acte de présence zou geven wanneer deze haven geopend wordt. Burgem. Teijssen dankte tenslot te namens zijn vrouw voor het ge schenk, dat uit schakels bestond, en dat de verbondenheid van de Ma rine met Waalwijk mocht symboli seren en ook de verbondenheid van Waalwijk met de oude Brabantse familie Verschure. Graag nemen wij dit geschenk aan, met de gedachte dat U hier mee mijn gemeente Waalwijk hebt willen eren en waarderen, besloot burgemeester Teijssen. Toen voer de „Amsterdam" weer terug en aan boord heerste een fees telijke stemming. Tijdens dit fees telijke samenzijn hadden we nog een interessante ontmoeting met een van de afgevaardigden van het Ministerie van Marine, de heer Po- let en zijn moeder, die enkele tien tallen jaren in Waalwijk bleken te hebben gewoond en daarom zeer in genomen waren met de gelegenheid die hun gegeven was, de doopplech tigheid van de „Waalwijk" mee te maken. En mocht het zover komen dat de „Waalwijk" aanwezig was bij de opening van de nieuwe Waal wijkse haven, dan zouden zij heel graag tot de opvarenden van dit trotse schip behoren. ADOPTIE? Tijdens de lunch, die hierna aan een aantal genodigden werd aangeboden in 'f Victoria-hotel, deelde de burgemeester mee, dat, wanneer de Waalwijkgeheel is afgebouwd, de gemeente een geschenk zal aanbieden, bestaan de uit een schilderstuk van het Waalwijkse stadhuis, dat een weer een inzameling voor Oostpriester- hulp. Het nadelig saldo over 1954 was f 270. Het totale nadelig saldo was f 940. Het nadelig saldo was voornamelijk ont staan door de gehouden Gezinsdag, waarop later in de vergadering dan ook nog dieper werd ingegaan. Het pakhuis had in 1954 een omzet van 2,133,959 kg, voor een geldswaarde van f 443766,De kg-omzet steeg met 12800. Er was een netto winst van f 4024,waarvan het grootste gedeelte werd aangewend voor afschrijvingen. Van de omzet werd f 334507,95 over gemaakt via de Boerenleenbank. Potersbewaarplaats, Maalderij en Weegbrug hadden een voordelig saldo. Er werd in het boekjaar 19531954 255536 kg graan gemalen. Stoomzuivelfabriek. J~,~; .rv;. t De Stoomzuivelfabriek verwerkte in plaats zal krijgen lil de officiers- ,954 7048104 kg melk met een gemid deld vetgehalte van 3,48 Hiervoor I werd uitbetaald f 1,500,074,80. De fa- i briek deed zeer veel werk voor de con- verband met het feest der Stoomzuivel fabriek zal dit jaar geen Gezinsdag worden gehouden. De heer Kamp onderstreepte nog eens het nut van een Gezinsdag en bracht als voorzitter van het organisatiecomité dank aan allen die aan het organiseren van deze dag hadden medegewerkt. De aftredende bestuursleden de heren Fr. Ploegmakers, H. Jehoel en J. van den Bosch werden herkozen. I S.andsorganisatic noodzakelijk. Dit jaar s'iart de R.K. Plattelands- huishoudschool. 'De geestelijk adviseur Deken Rooy- ackers kreeg hierna het woord. Spreker stelde vast, dat het met het organisatie- leven, ook van de boerenstand, zeer goed gaat. Dit was éen verheugend teken j want een goede standsorganisatie is, al dus spreker, noodzakelijk. Het Land- j bouwschap is zeker geen aanleiding tot j verslapping van het organisatieleven, in I tegendeel, zelfs juist nu worden de prin cipiële organisaties noodzakelijk. Het Landbouwschap immers is een neutraal bestuursorgaan, waarvoor het nodig is Blijkens het jaarverslag der afdeling Jat_>ok de katholiek er zijn stem laat telde de NCB op 31 Dec. 313 leden. Men horen, middels zijn eigen sterke organi- organiseerde op 13 Mei van het vorig satie. Ö^rom blijft onze standsorgani- jaar een 'Boerengezinsdag welke zeer satie thans nog een even grote noodzaak goed slaagde. Men hield dit jaar ook als eerst. toekomst éen dwingende eis zullen zijn. Wil de coöperatie echter in de toekomst nog nuttig kunnen werken, dan is com bineren en centraliseren noodzakelijk. De coöperaties, aldus spreker, werden indertijd opgericht om de boeren te be schermen tegen de practijken van de kleinhandel. Toen zijn de coöperaties n machtig wapen gebleken om de boeren hun zelfstandigheid te bezorgen. Thans zijn onze coöperaties met hun interna tionale samenwerking onmisbaar. Het stemde spreker tot vreugde te kunnen constateren dat de omzetten der plaatselijke afdelingen der coöperaties in het afgelopen jaar weer stegen en hij sprak de hoop uit dat ook in de toe komst de boer zijn eigen instelling zal steunen tot heil en zegen van de boeren stand. De secretaris las hierna de notulen voor der vorige vergadering en bracht verslag uit over 1954. Een jaar vol activiteit en stijgende omzctt'.-.v En toen w edit hoorden kwam bij ons ook het idee naar boven van een mogelijke adoptie en hoe aardig en sympathiek het zou zijn wanneer b.v. een Waal wijkse school de mijnenveger Waalwijkadopteerde. Ons dunkt dat dit idee zeer gemakkelijk te verwezenlijken is; het zou de banden tussen de j Marine en Waalwijk, die Dins dag in Amsterdam stevig wer den aangehaald, hechter maken en het zou ook een prachtig be wijs zijn van de grote waarde ring die men in Waalwijk heeft voor het feit, dat deze trotse nieuwe aanwinst van de Marine de naam Waalwijk mag dragen. ZAL DE „WAALWIJK" DE NIEUWE HAVEN OPENEN? Deze stralende voorjaarsdag maak te Amsterdam nog zorgelozer en prachtiger dan het al is; de lente- zon goot in overvloed haar stralen over het IJ en de grote havens, kleurde de schepen die er vele lan den vertegenwoordigden in felle tinten en maakte het verblijf aan boord van het ms. Amsterdam, waarmee de gasten naar de werven voeren en van waar ook de plech tigheid van de doop werd verricht, tot een feest. De N.V. Verschure en Co. 'had veel gasten deze ochtend; zo waren er o.m. Schout bij Nacht J. B. Beik, hoofd van het bureau Nieuwbouw van 't Ministerie van Marine, Com mandeur J. Giel, directeur Zakelijk Beheer van het Ministerie, verschil lende andere hoge Marine-functio narissen, Kolonel v. Embden, de garnizoenscommandant van Amster dam, Mr Miller en Captain Hich- cock die de Amerikaanse regering vertegenwoordigden, burgemeester Mr A. d'Ailly en zijn echtgenote en natuurlijk burgemeester en Mevr. Teijssen. Vanaf de de Ruyterkade voer het schip door de havens naar de werf. Het is zeer begrijpelijk dat we erg trots waren toen we in de verte de grijze voorsteven van de nieuwe mijnenveger de fiere naam Waal wijk zagen dragen. De „Waalwijk" werd gedragen door twee drijvende bokken, want het zou geen tewaterlating, maar 'n tewaterzetting worden; het werd geen langscheepse stapelloop van de helling, maar de bokken zouden de mijnenveger opnemen en hem in 't water zetten. óók om zuurbrand te voorkomen 1 U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bi] Uw apotheker of drogist Een sleepboot legde de „Amster dam" dwars voor de voorsteven van de Waalwijk; achter ons stak een in aanbouw zijnd Russisch schip de „Svetlogorks" zijn geweldige voor steven naar de blauwe hemel (schril contrast). Toen was 't ogen blik van de doop aangebroken; men bood Mevr. Teijssen bloemen aan, en terwijl zij de woorden sprak „Ik doop u „Waalwijk", drukte zij op een knop en langs radio-grafische weg liet zij de fles champagne te gen de romp stukkletteren. De Waalwijk had zijn trotse naam en vanaf schepen en werven klonken de stoomfluiten en door de lout- speakers van de „Amsterdam" klonken enkele coupletten van het Wilhelmus. De glazen werden geheven op de „Waalwijk", men wenste de direc tie van de werf, de marine-autori teiten en ook de burgemeester van Waalwijk, geluk en de „Waalwijk" een behouden vaart. De genodigden die zich dan weer begaven naar de boven-salon van de „Amsterdam" luisterden met be langstelling naar hetgeen de oudste directeur van de N.V. Verschure en Co. vertelde; vertelde over de bij zondere tewaterlating, over de mij nenveger, de eerste die deze werf in opdracht van de Marine bouwde, vertelde ook over de relatie tussen de familie Verschure en Brabant; de vader van de directeur woonde nog in Tilburg en de annalen had den uitgewezen dat ook een van zijn voorvaderen in Waspik woon de, dicht bij Waalwijk, waar hij wei nig' belasting hoefde te betalen. Hij dankte Mevr. Teijssen die de doopplechtigheid had verricht alsof het haar dagelijks werk was en graag offreerde hij haar als herin nering aan deze belangrijke dag 'n schakelarmband met inscriptie. Heel bijzonder richtte hij zich ook tot de burgemeester van Amster dam die, ondanks de vele beslom meringen der laatste dagen (daar om kon de oud-Waalwij ker wethou der Mr v. Wijck ook niet aanwezig zijn) toch van de plechtigheid ge tuige had willen zijn. Van de stakingsmoeilijkheden hadden de werven van de N.V. Ver schure ook een klein staaltje mogen ondervinden, toen een aantal werk lieden kwam zeggen dat zij ook deelnamen aan de staking uit sym pathie voor de gemeente, zoals zij hadden gezegd, uit sympathie dus ook, aldus de heer Verschure voor de burgemeester, en daarom had de directie graag deze moeilijkheden gedragen! NIET VOOR NIETS. Schout bij Nacht Berk sprak na mens het Ministerie van Marine en hij noemde het een wijs besluit van Hare Majesteit de Koningin een aantal schepen de naam te geven van Nederlandse gemeenten, omdat hierdoor het contact tussen de Ma rine en het gehele land hechter v/erd. De Marine immers wil geen aspi rant-zeerovers en amateur-kapers; Verleden jaar had spreker beloofd dat in September 1954 de Plattelandshuis houdschool zou starten; door bijzondere omstandigheden is dit echter niet door kunnen gaan. Dit jaar in September start de school echter in ieder geval. Zeer binnenkort is de benoeming van de directrice te verwachten plus een lerares. Ook de commissie van toezicht zal bin nenkort worden geïnstalleerd. Deken Rooyackers bracht de aanwezigen het nut van goed huishoudonderwijs nog eens ender ogen. De „Waalwijk" even voordat de bokken hem in het water laten zakken. Coöperatie en standsorganisatie bKjven noodzakelijk. De NCB afd. Drunen hield Dinsdag avond in het Dorpshuis haar algemene jaarvergadering. Aanwezig waren nage noeg alle leden, de geestelijk adviseur Deken Rooyackers en de technisch ad viseur de heer Kamp. De voorzitter de heer C. van Drunen opende de vergadering met een uitge breid openingswoord, waarin hij éen te rugblik wierp op het afgelopen jaar. Op het terrein der organisatie, aldus de voorzitter, is 1954 een goed jaar ge weest; er waren tal van activiteiten, die uit de jaarverslagen zullen blijken. Iets nieuws voor de boer en de tuin der is het Landbouwschap dat in 1954 zijn werkzaamheden begon. Of dit pu bliekrechtelijk orgaan voor de land- en tuinbouw éen weldaad zal zijn, noemde spreker nog een vraag die nog onbeant woord is. Dit Landbouwschap heeft ten doel samen te werken met het departe ment om gezamenlijk de landbouwpolitiek te bepalen. Het Landbouwschap is op gebouwd uit de voormannen van de land- en tuinbouworganisaties en de kos ten voor dit bedrijfschap zullen gedragen moeten worden door de boer en de tuin der. Deze betaling, aldus de voorzitter, zal moeten geschieden in de vorm van een omslag voor de in cultuur zijnde ha. De contributie-omslag van de NCB zal hierbij echter waarschijnlijk worden af getrokken. Spreker sprak de hoop uit dat het Landbouwschap zal beantwoorden aan de verwachtingen die er aan zijn gesteld. Naar aanleiding van dit punt stelde spreker de vraag of de bestaande coöperatie der boegen nu nog wel nood- zekelijk was. Aan de hand van talrijke voorbeelden maakte spreker duidelijk dat zij in de troleverenigingen. Er konden in totaal 1052 melklijsten worden afgesloten. Deze coöperatie telt 40 21eden. Boerenleenbank. Deze coöperatie telde op 31 Dec. 407 leden. Er werd een om zet gehaald van f 35,605,616,dit is f 5,000,000 meer dan in 1953. Veecentrale. Via de veecentrale werd 680 stuks vee geleverd met een totale cpbrëngst van f 117,486,27. Via deze veecentrale werden nog ge leverd aan de Pluimvee Coöperatie te Mill 1996 stuks pluimvee met een op brengst van f 5427,60. De totale omzet is dus 2676 stuks voor een bedrag van f 122,913,87. Verzekeringen van de NCB. In Drunen en Elshout waren op 31 December uitgegeven 466 polissen van de brandverzekering voor een totaal bedrag van f 8,731,705. Bij de vrijwillige onge vallenverzekering waren op 31 Dec. aan gesloten 131 bedrijven. Dit jaar breidde de verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid zich zeer snel uit. Ook de ziekenhuisverzekering breidde zich ge staag uit, op 31 Dec. waren hierin 98 gezinnen opgenom'en. De talrijke andere verzekeringen liepen op. K.I.-Vereniging. De KI-vereniging telde op 31 Dec. 203 leden. Geinsemineerd werden 1477 dieren met een resultaat van 86,99 Over de gehele vereniging was het aantal leden 836. Geinsemineerd werden 5597 dieren met een resultaat van 94,% De stier Tom behaalde op de centrale stierenkeuring het kampioen schap. De Controlevereniging de Toekomst had 89 leden. Deze leden hadden geza menlijk 637 koeien; 552 melklijsten wer den gefiateerd. In het register van het jong vee werden ingeschreven 201 stuks kalveren. De veeverzekering St. Isidorus had 186 leden. Het jaar kenmerkte zich door een grote sterfte en veel ongevallen; 35 dieren moesten worden opgeruimd, waarvoor moest worden uitbetaald f 19280. Er waren gemiddeld 1295 dieren verzekerd. Niettegenstaande het groot aantal onge vallen kon met H premie worden volstaan. De Paard'enverzekering telde 226 le den. Deze hadden 273 stuks paarden voor een totaal bedrag van f 215,800, Twaalf paarden moesten worden opge- I ruimd, hiervoor werd uitbetaald f 7590. De RKJB van Elshout én van Drunen zaten niet stil. Men organiseerde cursus- 1 sen en wedstrijden of men nam deel aan I kring- of interkring wdestrijden. Elshout I had 43 leden, Drunen 84. I De Boerinnenbond had 155 leden, wat een vermeerdering betekende van 12 leden. Ook hier organiseerde men cursussen, excursies en lezingen. Mén nam deel aan wedstrijden en was actief op alle ter rein. De Tuinbouwvereniging had 51 leden en ook hier hield men excursies, gaf men cursussen of praatavonden. De Rijvereniging De Echo, had een goed jaar; begunstigd door mooi weer hield men een zeer geslaagd concours. Zelf nam men ook verschillende malen met succes deel en organiseerde men oriëntatierittfen en individuele dressuur- wedstrijden. De voorzitter bracht de secretaris de heer M. van den Hoven dank yoor het uitbrengen van deze verslagen. Aangaande het nadelig saldo dat was ontstaan in verband met de Boerenge zinsdag werd op voorstel van het be stuur besloten de contributie te verhogen met f 1. Om de twee jaar zou men dan een gezinsdag kunnen houden. Eensge zind was men van oordeel dat een der gelijke gezinsdag van veel nut was. In 5 7 AwroNtussr» \A/A A L Waterbeheersing en Ruilverkaveling. De technisch adviseur de heer A. Kamp stelde in een kort maar krachtig woord deze twee punten, Waterbeheersing en Ruilverkaveling, aan de orde. Voor wat het eerste betreft zijn wij in ons gebied al ver gevorderd, zelfs zo ver dat in en kele officiële rapporten ons gebied ten voorbeeld wordt gesteld. Voor wat het laatste betreft, de ruil verkaveling, deze werd reeds in 1932 aangevraagd, maar tot enig positief re sultaat is men in bijna 25 jaar nog niet gekomen. En dit alles, aldus spreker, zou nog niet zo erg zijn als gezien de alge mene landbouwpolitiek, deze ruilverka veling geen dwingende eis zou zijn. Bij de toekomstige kostenbepaling zal de re gering zich alleen gaan baseren op die bedrijven waar economisch verantwoord kan worden gewerkt en dit noemde spr. in deze streek in zeer vele gevallen zeer vei zoek. Spreker noemde een voorbeeld van een boer met 7 ha grond, verdeeld over 34 percelen. Van een economische bedrijfsvoering kan hier, aldus de heer Kamp, geen sprake meer zijn. Wil men economisch werken en onze grond een zo hoog mogelijk rendement laten ople veren, dan is voor onze streek niet al leen bevloeiing, maar een goede water beheersing en ruilverkaveling een drin gende noodzaak. Spreker wees hierbij ook terloops nog op de nieuwe ruilver- kavelingswet, waardoor die streken, waarin de ruilverkaveling wordt toege past, extra voordelen krijgt. Na enige bespreking kreeg het bestuur de machtiging de nodige stappen te doen om tot goede waterbeheersing en ruil verkaveling te komen. De heer Kamp noemde dit een ver strekkend en belang rijk besluit. Van de rondvraag werd nog door en kele leden gebruik gemaakt. Algemeen had men bezwaar tegen de veel te hege oprijstoepën van het nieuwe wandelpad en besloten werd bij het gemeentebestuur stappen te ondernemen voor verbetering. ZONDAG-ARTSENDIENST Eerste Paasdag; Dienst Dr Verhaak. Tweede Paasdag; Dienst Dr van der Wouw. TREKKING LOTERIJ. Tweede Paasdag zal om 12 uur in de Gymnastiekzaal de trekking plaats vin den van de grote loterij van de Gym nastiek- en Atletiekvereniging S.H.J. BALAVOND. Blijkens de in ons blad voorkomende advertentie zal Tweede Paasdag in de zaal van Th. Elshout een Balavond wor den gegeven. De balavonden bij Elshout staan bekend om hun prettige en gezel lige sfeer. Daarom zal hij Tweede Paas dag weer veel bezoekers trekken. UITVOERING. Door de zangvereniging „Uitspanning door Inspanning" zal 2e Paasdag een uitvoering gegeven worden voor haar ereleden en donateurs in de zaal van het parochiehuis. De toneelgroep van U.D.I. zal spelen; In een andere wereld, een comedie in drie bedrijven door Joh. Blaa- ser. SLUITING CURSUS. In de cantine van de Veiling had de sluiting plaats van de cursus in land- en tuinbouwbedrijfsleer. Aanwezig waren o.a. de Rijkslandbouwconsulent voor Midden-Brabant Ir Crijns, de directeur van de veiling de heer J. Nijssen en ver tegenwoordigers van de RKJB, bestuurs-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9