Waalwijkse en Langsiraaise Courani VMALWIJKS RAAD TEN VOLLE ACHTER HET^BELEID VAN B. W. IN 31/2 UUR BEHANDELDE HIJ DE BEGROTINGEN Er blijft heel weinig te wensen over. Subsidie aan V.V.V. De industrie. Woningnood. Reservepolitie en Brandweer. Nogmaals: Het woningtekort. Gemengd zwemmen? Licht en schaduw. Een derde wethouder? a a NP AG 18 APRIL 1955 Uitgever ff„lwUk« Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO mHEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 32 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief- TELEGR.-ADRES „ECHO" Drie en een half uur heeft de gemeenteraad van Waalwijk Don derdagavond nodig gehad om de gemeentebegroting en de begroting der diverse gemeentebedrijven te behandelen; en bij deze behande ling bleek overduidelijk hoe de gehele raad zich volledig met het door B. en W. gevoerde en nog te voeren beleid kon verenigen. Dat bleek onder meer uit de vele woorden van lof en waardering die gericht werden tot het college en ook uit het feit dat slechts over punten van ondergeschikt belang enige discussie werd gevoerd. Er werd met name gesproken over het grootse Havenplan, dat Vrij dag voor het eerst door de speciale commissie, benoemd door Ged. Staten, zou worden besproken. Ook de kwestie van het gemengd zwemmen kwam ter sprake en de voorzitter gaf te kennen dat B. en W. thans van oordeel zijn dat ook in Waalwijk de mogelijkheden hiertoe geboden worden; binnen kort zal men met een voorstel d ienaarigaande komen. Dit zijn wel de meest opzienbarende nieuwselementen, die even uit het verslag van de begrotingsbehandeling mogen worden gelicht. Overigens beperkte de begrotingsbehandeling zich tot de algemene beschouwingen en de re- en duplieken hierop; de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting deed nog slechts een raadslid een in formatieve vraag stellen. De vergadering die de raad Don- rdagavond hield en waarbij de heer Pullens niet aanwezig was, Was uitsluitend gewijd aan de be groting en het waren de leden van de begrotingscommissie die 't eerst het woord kregen. De heer van den Hoven die de spits afbeet van de algemene be bouwingen, verklaarde dat hij ei genlijk weinig aan het rapport van de commissie had toe te voegen. De begroting, zei hij, bevat een dus danig aantal plannen, dat er heel weinig te wensen overblijft. Het beeld van deze begroting geeft te kennen dat er getracht wordt de hterstand, door verschillende om- jidigheden opgelopen, door de oorlog bijvoorbeeld en door 't voor oorlogse beleid, met rasse schreden in te lopen. Enkele wensen blijven er nog over en de heer v. d. Hoven noem de: een overdekt zwembad en een grote turnzaal. Overigens verheugde het de com missie' dat de begroting datgene zou btengen dat in Waalwijk dringend noodzakelijk is; in dit verband wees hij o.m. op de recreatiemogelijkhe den en het havenplan. Er blijft heel weinig te wensen over, concludeerde de heer v. d. Hoven, die B. en W. hartelijk dank te voor dit omvangrijke werk en hoopte dat de raad aan de realise ring er van zou mogen meewerken. De heer Me ijs sprak over de sub sidie aan de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Waal wijk, „Waalwijks Belang"; de com missie had voorgesteld de subsidie van ƒ500.te verhogen tot 1500; maar B. en W. wensten, zoals uit hun antwoord bleek, vooralsnog hier niet op in te gaan. De heer Meijs wees op de grote ontwikkeling van Waalwijk en met deze ontwikkeling diende verband te houden het streven de belang stelling voor Waalwijk te bevorde ren. Het antwoord van B. en W. op de opmerking van de commissie leek hem een tikje negatief; B. en W. waren namelijk van mening dat 't V.V.V.-wezen streeksgewijs georga niseerd diende te worden en 't ver heugde de commissie dat er ook hier streek-V.V.V. bestond en dat er plaatselijke vertegenwoordigers in waren opgenomen. Maar ook voor de plaatselijke V.V.V. bleef er een grote taak. De Streek-V.V.V. kreeg echter 'n aanmerkelijk hogere subsidie en daarom meende de commissie een verhoging voor de plaatselijke VVV te moeten bepleiten. B. en W. had den gewezen op de Maandagenda die door de Streek-V.V.V. werd uitgegeven, maar de heer Meijs noemde het Waalwijkse aandeel in deze agenda zeer minimaal; men kon beter spreken van een agenda voor een bepaalde centrumplaats in deze provincie. B. en W. hadden ook gewezen op de volle medewerking die het ge meentebestuur steeds gaf en de ac tiviteiten van de plaatselijke VVV. Het was de commissie inderdaad bekend dat de samenwerking van buitengewoon gehalte is. Het was niet de bedoeling door handhaving van het voorstel af breuk te doen aan deze samenwer king, maar toch had zij gedacht dat en W. wat soepeler voor de dag zouden zijn gekomen. Dat zij bijvoorbeeld voor één {fareen verhoogde subsidie zouden nebben gegeven en dan eens zou- uen hebben gekeken wat er mee gebeurde. i* dat ziJ bijvoorbeeld de plaat- lfi V*V-V- eens een programma v!!;en..opmaken voor 1955 met een begrotmg, zodat B. en W. konden ordelen 0f de gevraagde subsidie wel verantwoord was. WpnGi ^a,s moeilijk te verwezenlij- iedlrt PlaatseUjke V.V.V. voor en W 6 contact °Pnam met B. depf c°"nnissie is evenwel van oor- vonr' *1' u.de heer Meijs. dat het de betreffende vereniging niet doenlijk is deze weg te bewandelen. Het is bekend, dat de vereniging steeds tracht grotere activiteit te ontplooien, maar telkens stuit dit af op de financiën. Inderdaad heeft de vereniging zelf, zoals B. en W. ook zeiden in hun antwoord, geen hogere subsidie gevraagd, maar dit werd verhinderd door een bepaling bij de vorige subsidieverlening. Hij hoopte tenslotte dat B. en W. in overweging zouden nemen of ze eventueel met andere subsidievoor- stellen zouden kunnen komen. Men vroeg hier niet om het steunen van een verenigingsbelang, maar van een gemeentebelang. De heer Duyvelaar, aan wie van zelfsprekend de bestudering van de subsidievoorstellen aan de muziek verenigingen was opgedragen, dankte het college voor de toezeg ging de regeling van de subsidie aan deze gezelschappen nader in studie te nemen. Hij vroeg wat het verschil was tussen het kunstzinnig peil van het gezelschap waarop de huidige sub sidieverlening was gebaseerd en 't cultureel niveau waarvan de rege ling zou afhangen. Terwijl hij ook een aanmerking maakte op een uitdrukking van B. en W. in hun antwoord, dat beide verenigingen speelden in dezelfde concoursafdeling. Dit was niet juist; voor de ene vereniging had men de voor-oorlogse toestand genomen en voor de andere de na-oorlogse; nam men voor beide verenigingen de vooroorlogse toestand, dan speelde de ene vereniging in de eerste klas en de andere in de afdeling uitmun tendheid. In zijn algemene beschouwing wijdde de heer v. Seters zijn aan dacht aan de industrialisatie. Hij noemde de industrie een levensader van de gemeente en meermalen had het gemeentebestuur er op gewe zen dat men alle mogelijke moeite deed de bestaande industrie te be vorderen en nieuwe industrie aan te trekken. Graag wilde de heer v. Seters be amen dat B. en W. ten deze zeer actief waren. Hij wees op de hoog conjunctuur waarin de industrie zich momenteel bevond en op de taak van de industrie de export mogelijkheid te behouden en te vergroten, door opvoering o.m. van de productiviteit; hoewel de man kracht van de arbeider niet tot het hoogst mogelijke mocht worden ge voerd. Graag wilde hij van deze gelegen heid gebruik maken om er op te wijzen dat het belangrijk was voor de welvaart van de industrie, dat er een goede samenwerking tussen werkgevers en werknemers was in het georganiseerd overleg; deze sa menwerking was er gelukkig. Hij sprak ook over de woning nood, die inderdaad nog zeer groot was. Hij wilde wijzen op degenen die in .Waalwijk werken en wonen en nog steeds geen woning hebben; de gezinnen en „jonge" huwelijks- j candidaten van 30 jaar zouden als het enigszins kon toch een woning toegewezen moeten krijgen. Geen of onvolkomen behuizing werkte, aldus de heer v. Seters. zeer af stompend voor het werk op de fa briek. Hij wilde niet zeggen dat B. en W. niet al het mogelijke deden om meer woningen te bouwen, integen deel. Echter vroeg hij de speciale aan dacht van het college voor de grote gezinswoningen. Indertijd waren er duplexwoningen gebouwd, omdat men dacht dat daarnaast grotere konden worden gebouwd. Maar er was een zeer groot tekort aan wo ningen voor grote gezinnen. Hij betuigde zijn grote instem ming met de bouw van midden stands- en andere woningen, maar de arbeider had ook recht op een ruimere behuizing. Sprekend over de culturele ont wikkeling van de bevolking, was zijn mening dat hier op de eerste plaats een taak lag voor de vereni gingen, maar het gemeentebestuur had hier tot taak steun te verlenen. Er was besloten tot instelling van een culturele raad, maar voor hem was het een vraagteken hoe die raad zijn taak zou uitvoeren en uit welke personen hij zou worden sa mengesteld. In deze was het voor hem een kwestie van afwachten. Het verheugde hem dat er einde lijk een begin was gemaakt met de realisering van een speelgelegen- heid in de Sint Antoniusparochie. Hij pleitte voor het inrichten van zo veel mogelijk speelgelegenheden; de baldadigheid onder de jeugd werd veroorzaakt door een gebrek aan speelgelegenheden. Hij sprak over de ontspanning en vrije tijdsbesteding die van heel groot belang was voor de bevol king; vooral voor de rijpere jeugd moesten er lokaliteiten zijn; die waren nog niet in voldoende mate aanwezig. Hoe waren de plannen van B. en W. te dien aanzien? Betreffende de subsidie aan de dienst bedrijfsjeugd, deelde hij de mening van B. en W. Wel wilde hij benadrukken dat, wanneer de dienst eenmaal werkte, de raad vol ledig op de hoogte zou worden ge houden en hij hoopte dat het ge meentebestuur dan deze dienst vol ledig zou steunen. Aan de sociale jeugdvereniging werd een subsidie voorgesteld van J 2000.terwijl 2500.was ge vraagd, naar hij meende; hij wees op de zeer moeilijke taak van deze verenigingen; het was erg moeilijk de jeugd voldoende te bereiken. Als er weer een subsidie-aanvraag werd ingediend, zouden B. en W. dit vraagstuk nog eens bijzonder on der ogen moeten nemen, was zijn mening en zijn wens. Hij meende voorts dat er van het badhuis nog meer gebruik kon wor den gemaakt; misschien hadden B. en W. in dit opzicht al plannen; was het niet mogelijk, vroeg hij, ie- clame te maken in de bedrijven en de scholen. Hij had uit de begroting ook ver nomen dat er een nieuwe politie auto en een nieuwe vrachtauto voor gemeentewerken zouden wor den aangeschaft. Het was hem niet doenlijk te beoordelen wanneer een auto versleten was en hij vertrouw- le dat B. en W. zich wel deskundig lieten voorlichten. Zijn mening was echter dat de jeep wel zeer gauw versleten was; met de vrachtwagen was het anders gesteld, die moest inderdaad veel werk doen. B. en W. hadden het motief aan gevoerd dat de politie-auto ook no dig was in het kader van de Be scherming Bevolking; maar, vi'oeg de heer v. Seters, moeten we hier op nu wel direct ingaan? Hij was er niet van overtuigd dat 't nodig was zo'n politie-auto aan te schaf fen. De heer v. Seters kwam dan te spreken over de reservepolitie en de brandweer; hij meende dat de reservepolitie was ingesteld om op te treden in buitengewone omstan digheden en dat er zo weinig mo gelijk gebruik van moest worden gemaakt. Het wilde er bij de bevol king niet goed in; tijdens de bezet ting had men met zoveel instituten kennis gemaakt en was men zo veel petten tegengekomen. Boven dien, men was nu eenmaal politie man of men was het niet. Hij had er vervolgens ook be zwaar tegen dat er bij een uitvoe ring steeds twee brandmannen in de zaal waren; bovendien was er dan een controleur van de belastin gen. Speciaal echter de controle van de brandweer vond hij wel ietwat aanstotelijk. Deze controle hoefde toch niet zo uitvoerig te zijn. De heer v. Seters sprak dan over de voorgestelde verhoging van de presentiegelden voor de leden van de commissie van Advies inzake de woonruimteverdeling en uitdrukke lijk stelde hij, dat hij met deze op merkingen geen bijbedoeling had. Hij wist uit eigen ervaring wat de taak was van deze commissie en hoe moeilijk hun werk was. Maar toch wilde het er bij hem niet in dat de presentiegelden verhoogd dienden te worden. Hier moest toch vooral gemeenschapszin aanwezig zijn en bovendien was een ambte- n'aar aan de commissie toegevoegd om de leden behulpzaam te zijn. De verkeersproblemen hadden ook de aandacht van de spreker, die zei dat het hem verwonderd had dat B. en W. indertijd hun voorstel tot instellen van een parkeerverbod in de Grotestraat weer hadden terug genomen. Hij hoopte niettemin dat het nog in studie was, want 't ver keersprobleem diende te worden opgelost. Het was bijna niet doen lijk meer per fiets of te voet naar het werk te gaan. Hij hoopte dat de kwestie nog eens ter tafel zou ko men. Sprekend over de verbetering van de woningen in de St. Crispijn- en Pulstraat, zei hij dat de bewoners over het algemeen wel tevreden waren met de aangebrachte verbe teringen; maar toch, meende hij, moesten verschillende dingen even worden herzien. Was er een nieuwe deur aange bracht, dan werd die bijvoorbeeld niet geverfd in de kleur waarin de rest geverfd was en werden de mensen weer op kosten gejaagd om overal dezelfde kleur aan te bren gen. En, vroeg hij, is er nog- een eindcontrole op de verbeteringen, want bij sommigen wordt iets niet verbeterd, wat bij een ander wel i gebeurt. Tenslotte dankte hij B. en W. en de ambtenaren voor hun activiteit, vvaarvan deze begroting een duide- lijk bewijs was. Dezelfde grote lof en waardering had ook de heer v. Leeven voor B. en. W., de secretaris, de hoofden van dienst en het secretariepersoneel, •voor het niet alleen omvangrijke, maar ook overzichtelijke en ver klarende werk dat was verricht. Hij sloot zich graag aan bij wat zijn voorganger in de raad het vo- ig jaar had gezegd over het beleid; deze had namelijk veel lof hiervoor gehad. Dit nam echter niet weg dat er geen verlangens waren en enkele wilde hij er graag kenbaar maken. Het college, was zijn mening ten aanzien van de woningbouw, doet alles om zoveel mogelijk woningen gebouwd te* krijgen, maar toch had hij de indruk dat Waalwijk een achterstand heeft op dit gebied en hij citeerde in dit verband de Echo van het Zuiden, die onlangs schreef dat de woningtoestand in Waalwijk nog nooit zo ongunstig was. In heel het land waren sinds de oorlog 379.000 woningen gebouwd en er was momenteel nog een tekort van 200.000; ging men deze getallen naar verhouding voor Waalwijk om rekenen, dan zou Waalwijk 570 wo ning gebouwd moeten hebben en er nog slechts 300 te kort moeten .-omen. Er waren er meer gebouwd dan 570, maar er waren er ook heel wat meer dan 300 te kort, namelijk een .Line duizend, en dan sprak de h'éer v. Leeven nog niet over de krotopruiming. Want saneren was moeilijk in deze tijd van woning nood. Speciaal in het centrum ech ter waren wantoestanden. Waal wijk kon echter, zoals uit de bere keningen gebleken was, niet naar het normale landsgemiddelde wor den beoordeeld; lag hierin geen aanleiding, vroeg hij, een andere weg te bewandelen om te komen tot een groter contingent? Zou dit niet mogelijk zijn, dan vreesde hij dat de industrie nooit voldoende ar beiders zou krijgen. Hij hoopte voorts dat het haven plan, zoals het ontworpen was, zo spoedig mogelijk in uitvoering kon worden gebracht. Wel zou het zaak zijn zich over de financiële conse quenties te beraden: zijn mening was dat er een apart gemeentebe drijf nodig was voor de exploitatie van de Haven. Ten aanzien van het vreemdelin- genbezoek had hij één wens, dat namelijk Waalwijk voortaan werd genoemd in het tentoonstellings- nieuws van de radio-omroepen. De tentoonstelling in het Dr Mollercol- lepe, de permanente tentoonstelling in het Museum, de tentoonstelling van Charles Eijck, ze hadden allemaal in het tentoonstellings- nieuws ontbroken. Hier lag een taak voor Waalwijks Belang of voor de olaatselijke afdelingen van de Om roepverenigingen. Hij vondt het verheugend dat de culturele jeugdorganisaties werden gesteund, want niet iedereen im mers voelde zich tot de sport aan getrokken. Een behoorlijke gelegenheid, was zijn mening, moest er komen voor het organiseren van kunstuitingen; dit zou een volkshuis moeten zijn in de ware zin van het woord. In Baardwijk zou men zo iets krijgen in het klein en het was te vrezen dat hier niet alle verenigingen en commissies zouden worden toegela ten, vanwelke richting ze ook wa ren. Dit zou met het bedoelde grote gebouw, dat voornamelijk met over heidsgelden werd gefinancierd, niet het geval mogen zijn. Ook de heer v. Leeven drong aan op grotere propaganda, op de scho len bijvoorbeeld, voor het gebruik van het badhuis. Sprekend over het gemeentelijk zwembad, constateerde hij één ge brek, namelijk dat het niet open stond voor het gemengd zwemmen. Hij deed een dringend beroep op het gemeentebestuur meerdere Bra bantse gemeenten te volgen en het gemengd zwemmen toe te staan. Bijvoorbeeld Eindhoven was er de zer dagen ook toe bvergegaan. Het hele gezin kon dan zijn genoegen beleven aan de zwemsport. In een van de basins kon een familiebad worden opengesteld. Ook hij sneed het vraagstuk van de verkeersveiligheid aan en vroeg of het niet gewenst was, buiten dc bestudering van het verkeersvraag- stuk, het veilig verkeer te bevorde ren door het geven van verkeers- lessen op de scholen en jeugdver- keersbrigaden samen te stellen, vooral op de scholen in de Grote straat en de Stationsstraat. Graag zag hij ook de straatnaam bordjes op de punten waar de oude straten door de nieuwe werden doorbroken. Hij had vernomen dat de plaat selijke tandartsen waren aange zocht om een schooltandartsen dienst in het leven te roepen, maar dat ze er niet veel voor voelden wegens hun drukke practijk. Ver diende het dan geen overweging, vroeg hij, in samenwerking met de omliggende gemeenten, een dienst in het leven te roepen, zoals ook ge beurd was met de schoolarten- aienst. In een aantal gemeenten werd bij gelegenheid van de tiende verjaar dag van de bevrijding aan de on dersteunden een extra uitkering ge geven. Was dat hier ook niet mo gelijk? Maar dan niet een vast be drag, maar een uitkering naar ver houding van de grootte van het ge zin. Hij maakte vervolgens een aan merking op de begrotingspost: pre sentiegelden voor de raadsleden, waarbij kennelijk rekening was ge houden met 15 raadsleden, dus ook met de wethouders. De heer v. Lee ven meende dat artikel 100 van de gemeentewet dit niet toestaat. Maai bij interrumptie zei de voorzitter hem, zich geen gewetensbezwaren te maken. Het was wel degelijk toe gestaan in de gemeentewet dat wethouders ook presentiegeld kre gen. Ook maakte hij een opmerking op de post huren voor twee lokalen in het Gezondheidscentrum, voor de gemeentelijke gezondheidsdienst en de schoolartsendienst. Konden deze twee diensten niet met één zelfde lokaal volstaan en was de huur niet aan de hoge kant? Op de begroting van de vleeskeu ringsdienst vond hij een post tot dekking van het verlies.' Maar, vroeg hij, moet dit verlies niet me de gedragen worden door de andere gemeenten die bij deze dienst zijn aangesloten? En dan dankte hij de voorzitter voor het geduld, waarmee hij hem had aanhoord. De heer Eibers gaf uiting aan zijn oprechte bewondering en dankbaar heid voor de voortvarendheid waar mee dit omvangrijke werk was voorbereid. Hij was er van over tuigd dat het college alles deed om de woningbouw te bevorderen en dankte hen ook voor hun voortva rendheid in deze. Hij was het vol komen eens met het antwoord van B. en W. aan de commissie en be tuigde zich graag accoord met de gehele begroting; hij was er van overtuigd dat de "uitvoering van de werken in het belang zou zijn van Waalwijk. Het is ons bekend dat de ten toonstelling van Charles Eijck aan alle vijf de Omroepverenigingen is doorgegeven, ter opname in hun tentoonstellingskalender; dit geldt natuurlijk niet voor een permanen te tentoonstelling als het Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Red. Wanneer we het leven in de ge meente gadeslaan, begon de heer Verdoorn zijn algemene beschou wingen, dan mogen we met blijd schap en dankbaarheid constateren dat de gemeente zich verheugt in een gestadige groei. In enkele jaren tijds was de be volking met een groot aantal voor uit gegaan. In de Nieuwjaarsrede viel een spel van licht en schaduw te be speuren. Het bedrijfsleven verheugt zich in een toestand van hoogconjunctuur, maar van de andere kant was er een nijpend tekort aan arbeids krachten. Hij wenste dat de bouw van meer woningen hier een oplos sing zou kunnen brengen. De bouw van een twintigtal woningen voor gerepatriëerden kon daartoe, zij het in bescheiden mate, reeds bijdra gen. Dat spel van licht en schaduw was er ook in de woongelegenheid. Naarmate de groei van de gemeente ons verheugt, aldus de heer Ver doorn, verontrust ons het gebrek aan woonruimte. Zonder enige reserve ben ik er van overtuigd dat van de zijde van B. en W. alles gedaan wordt wat menselijk mogelijk is. Een stimu lans is overbodig. Ik wens alleen dat de pogingen in een gunstige uit slag moge resulteren. Hij sprak voorts de wenselijkheid uit dat er bij aanbestedingen nauw lettend op werd toegezien dat de aannemers ook in staat waren hun verplichtingen na te komen, opdat de ervaringen, opgedaan met de flats en andere gemeentewoningen, tot een minimum beperkt zouden blijven. Naast de bouw van middenstands woningen wees hij op de noodzaak middenstandswoningen te bouwen tegen een redelijke prijs, vooral in 't centrum, waar zij ten nutte kon den zijn van gepensioneerden die graag zo dicht mogelijk overal bij woonden. Het woningbehoud diende hand in hand te gaan met de woning bouw; met voldoening had hij ge constateerd dat er meer en meer aandacht werd besteed aan het on derhoud van de woningen. Sprekend over de brandweer, die op basis van vrijwilligheid haar zeer gewaardeerde diensten bewees, meende hij, dat teamgeest en ijver alleen niet voldoende waren; goed materiaal was een eerste vereiste en daarom vroeg hij: is het geen tijd een nevelblusapparaat aan te schaffen? Een dergelijk apparaat kon onmiddellijk met blussen begin nen. werkte veel effectiever en be perkte bovendien de waterschade tot een minimum. Naast dankbaarheid voor de aan leg van de nieuwe provinciale weg en de in uitzicht gestelde verbin ding TilburgGorinchem, voelde hij toch nog steeds het pijnlijke ge mis van de spoorwegverbinding. Was dit een vrome wens, vroeg de heer Verdoorn, of zou de Minister nog kunnen worden overtuigd van de noodzaak? Lang had men ook gewacht op het plan voor een nieuwe haven. Met een mengeling van groeiend ongeduld en toenemende belang stelling had men er naar uitgezien, maar men had niet vergeefs ge wacht. We mogen zeggen, aldus de heer Verdoorn, dat er op dit gebied in Waalwijk iets groots "staat te ge beuren. Hij twijfelde er niet aan of niet de grootst mogelijke spoed zou de zaak behandeld worden door het college. Hij zag met belangstelling de ver richtingen van de culturele raad te gemoet en vroeg voorts de aandacht voor de primitieve wijze waarop 't Museum was ondergebracht. Een ruimere huisvesting zou de aan trekkelijkheid en de expansie mo gelijk bevorderen. Een spoedige realisering van de plannen ten aanzien van de diverse speeltuinen was zeer wenselijk; de baldadigheid, om niet te spreken van vernielzucht, nam verontrus tende vormen aan. Het was wel licht niet ondienstig de onders en onderwijzers te vragen de jeugd meer liefde bij te brengen voor de natuur in het algemeen en voor de plantsoenen in het bijzonder. Ten aanzien van de verkeersvei ligheid suggereerde hij de moge lijkheid een of twee agenten op te leiden voor het geven van verkeers- onderwijs op de scholen. De meeste verkeersongevallen werden veroor zaakt door het niet in acht nemen van de verkeersregels. Hij vroeg ook of het hier niet mo gelijk was het voorbeeld van Slie- drecht te volgen, waar overtreders van de verkeerswetten voor de keu ze werden gesteld 5.te betalen of een gratis verkeersles te volgen. Waalwijk, zei hij, wordt steeds meer het centrum van onderwijs voor de gehele streek; hij betuigde zijn warme waardering voor de ob jectieve en intensieve medewerking die B. en W. het onderwijs verleen den. Ook hij voegde zijn lof toe aan die van ziin voorgangers. Ten aandien van hetgeen de heer v. Seters had gezegd over de pre sentiegelden van de woningcommis sie, zei de heer Verdoorn: Wanneer ik van iemand waardering zou heb ben verwacht voor de prestaties van de commissie, dan toch van de heer v. Seters, omdat hij ervaren heeft hoeveel tact, overleg, geduld en toewijding dit werk vraagt. Tegenover de opmerking van de heer v. Leeven over het gemengd zwemmen, plaatste hij zijn verzoek om hier maar de ouderwetse dege lijkheid te handhaven. Bij alle ijver, werklust en werk kracht, besloot hij, is Gods zegen de voornaamste voorwaarde. Moge die zegen onze stad en hare bewoners met heerlijk licht over stralen. Ook de heer de Brouwer nam deel aan de algemene beschouwin gen en wees er op hoe plannen die men het vorig jaar nog als wellicht wat fantastisch zou hebben be schouwd, thans in een werkelijk vergevorderd stadium waren. De toename van de omvangrijke werkzaamheden voor B. en W. deed de heer de Brouwer vragen of het niet dienstig zou zijn te proberen een derde wethouder te benoemen, zij het op een andere grondslag; een zgn. ongesalarieerde wethou der. Ten aanzien van de sportpark plannen vroeg de heer de Brouwer of het niet dienstig was dat de commissie ad hoc in contact trad met de diverse verenigingen, die sceptisch stonden tegenover de plannen, omdat zij bang waren hun eigen home te verliezen. Hij vroeg B. en W. ook toezicht uit te oefenen op de verbetering van I bestaande, met name ook particu- i liere woningen, en of het t.z.t. ook niet een punt van bespreking kon uitmaken te komen tot de stichting van een bejaarden-centrum. Hij hoopte tenslotte dat onder Gods zegen de plannen alle verwe zenlijkt mochten worden. De heer de Kort achtte het even eens zeer op zijn plaats het college met de voorzitter als centrale fi guur zijn groot respect te betuigen voor het vele en omvangrijke werk dat hier is en wordt tot stand ge bracht en waaraan hij graag zijn medewerking hoopte te geven. Hij noemde een aantal kapitaals- werken op, woningbouw, straten aanleg, waterstaatkundige werken,

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1