LEVEND GESCHENK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 APRIL 1955 2 Burgemeester: Bij de tijd blijven. Het Havenplan. De Woningbouw. Culturele Raad. Presentiegeld W oningcommissie Gemengd zwemmen In tweede instantie. Heuvelstraat 45 Tilburg veer elegante taiileurv Feuilleton II scholenbouw enz., alle werken, die Waalwijk tot een centrumgemeen te stempelden. Sinds 1931 droeg Waalwijk met trots in het poststempel de titel „Centrum der Schoenindustrie"; na mens die schoenindustrie wilde hij wijzen op het tekort aan arbeids krachten. Hij was er van overtuigd dat het gemeentebestuur alles deed wat mogelijk was; toch beval hij 't bouwen van arbeiderswoningen nog eens zeer in de aandacht van 't gemeentebestuur aan, evenals het aantrekken van zware industrie. Ook hij wees op het ontstellend gebrek aan zaalruimte in Waalwijk an kwam dan te spreken over de subsidie aan Waalwijks Belang. Als bestuurslid van Waalwijks Belang kon hij het gemeentebe stuur verzekeren dat de vereniging het gemeentebestuur zeer erkente lijk was voor de financiële steun en de samenwerking. Nu bestonden er plannen om meer dan in het verleden aandacht te besteden aan het aantrekken van touristen, waarmee ook het belang van de gemeente wordt gediend. Waalwijks Belang had de bedoe ling voor 1956 een verhoogde sub sidie aan te vragen en het leek de tief antwoord willen geven, inte gendeel, zij hebben het zo positief mogelijk willen stellen. De sugges tie die de heer Meijs gedaan had, om bijvoorbeeld de vereniging een programma te laten samenstellen voor 1955, wees ook al enigszins in deze richting. De weg lag open voor de vereniging om tot het beoogde doel te komen. De heer Duyvelaar kreeg ten ant woord op zijn vraag wat het ver schil precies was tussen de beide uitdrukkingen, dat men niet zo zeer deze formulering op de letter moest nemen. B. en W. hebben willen zeggen dat de huidige subsidiere geling voor de harmoniegezelschap pen niet zozeer gezien moet worden als een waardering in 't algemeen, maar ook en vooral als een waar dering voor al hetgeen deze mu ziekgezelschappen verrichten in 't belang van de gemeenschap. Ver leende men een subsidie naar het cultureel niveau, dan zou alleen 't specifieke culturele peil alleen we gen, dus de prestaties van de ver enigingen in een bepaalde concours afdeling. Nu was de doorslaggevende fac tor deze: de blijvende waardering voor de plaats van de beide harmo- heer de Kort aannemelijk een ver- I nieën in het gemeenschapsleven, i terwijl de commissie het gewicht enigszins wilden verleggen naar 't kennen en kunnen der verenigin gen; hierover zouden B. en W. zich beraden. Ten aanzien van de uitbreiding van bestaande industrieën en de aantrekking van nieuwe, door dhr v. Seters ter sprake gebracht, ver klaarde de voorzitter dat B. en W. steeds in alle opzichten zeer dili gent zijn. Het was een gelukkig verschijnsel dat bestaande indus trieën zich uitbreidden. Bedriegen de voortekenen niet, aldus de voorzitter, dan is er zeer binnenkort weer een uit breiding van een grote indus trie te verwachten. Bij het aantrekken van nieuwe industrie dienen we er wel degelijk rekening te houden met de voor ziening van de arbeidsmarkt, die een probleem vormt. hoogde subsidie in overweging te nemen. Toen was het woord aan burge meester Teijssen voor 't antwoord op de algemene beschouwingen en hij begon met ieder vriendelijk dank te zeggen voor de waarderen de woorden, gericht tot B. en W. en het gehele gemeentepersoneel. Het gemeentelijk beleid, ant woordde hij de heer v. d. Hoven, is er niet alleen op gericht de achter stand op bepaalde gebieden in te halen, maar ook „bij de tijd te blij ven" en als het kan zelfs een stap vooruit te zijn. In dit beeld paste de suggestie van een overdekt zwem bad en een grote turnzaal; ten aan zien van het eerste, meende de voorzitter dat men eerst eens wat meer ervaring moest hebben met de exploitatie van het openlucht zwembad. Ingaande op de suggestie van een grote turnzaal, wilde de voorzitter in het algemeen er op wijzen dat 't gymnastiekonderwijs zeer binnen kort een betere accomodatie zou krijgen en wellicht was het moge lijk dat ook verenigingen hiervan profiteerden. Aan een grote zaal echter hadden B. en W. ook reeds verschillende malen de aandacht besteed. Namens het college sprekend, zei de voorzitter omtrent het Haven plan: B. en W. zijn er van overtuigd dat het plan van zodanige betekenis is voor de gemeente, dat er wegen moeten kunnen worden gevonden om op korte, als het kan zeer korte termijn te komen tot een besluit in deze vergadering, maar ook tot de zekerheid, dat elders de plannen zullen worden goedgekeurd. De speciale commissie door Ged. Staten in het leven geroepen om dit plan te bestuderen, deelde de voor zitter mee, zou de volgende dag voor het eerst bijeen komen. De financiële consequentie, deel de hij de heer v. Leeven mee, moest vanzelfsprekend worden overzien, wilde dit plan worden gerealiseerd. De financiën speelden een zeer be langrijke rol, waren misschien wel de tegenspelende factor. Hier was sprake van een millioenenplan. Over de exploitatievorm kon de voorzitter uiteraard nog geen me dedelingen doen; trouwens dit was iets van secundair belang. Dan sneed hij de kwestie Waal- wiiks Belang aan en wees er op dat de heren uit het antwoord van B. en W. aan de commissie hadden kunnen vernemen dat het college van oordeel was dat de uitgetrok ken subsidie gehandhaafd diende te blijven, mede ook omdat de vereni ging slechts ƒ500.— had aange vraagd en omdat zij zich bij bijzon dere activiteiten altijd tot het ge meentebestuur kan wenden. Ook 't bevorderen van het tourisme is zo'n bijzondere activiteit en een reden om zich hierover nader met B. en W. te verstaan. B. en W., antwoordde hij de heer Meijs, hebben geenszins een nega- Toen hij kwam te spreken over de woningnood wilde de voorzitter op de eerste plaats de aandacht vragen voor de omstandigheid, dat onlangs de bouw van 77 woning wetwoningen is gegund, waarbij niet mag worden verzwegen, dat deze 77 woningen de eerste wo ningwetwoningen zijn die in Bra bant worden gegund in het kader van het bouwvolume 1955. Kunnen B. en W. nog meer doen? Zij houden zich practisch dag aan dag met dit vraagstuk bezig met het gevolg, dat enige kleine con tingenten reeds aan het volume voor 1955 kunnen worden toege voegd. Ook de halve premie-bouw zou de belangstelling van de raad dienen te hebben; hij tradt echter niet organiserend op, m aar coör dinerend, stimulerend en propage rend. ZEER spoedig zou de samen stelling van de culturele raad bekend zijn. Het college van B. en W. had de burgemeester verzocht te fungeren als voor zitter van de culturele raad. De voorzitter was van plan de plechtige installatie van de cul turele raad in tegenwoordigheid van de gemeenteraad te ver richten en dan ook nader in te gaan op dê taak van de raad De speeltuin in de Antoniuspa- rochie, vervolgde hij, zal binnen kort gereed zijn; enig uitstel was er geweest, omdat het uitbreidings plan enige verschuiving vergde. Sprekend over de mogelijkheden tot ontspanning en zeer bijzonder m.b.t. de lokaliteiten, verwees de voorzitter naar zijn nieuwjaarsrede waarin werd gesteld, dat B. en W. zich bezig houden met de vraag of, en in hoeverre ook in andere delen van de gemeente de behoefte be stond aan een dergelijk wijkcen trum als in Baardwijk werd inge richt. Even wilde men afwachten hoe de praktijk in Baardwijk zou zijn, wat echter niet betekende, dat B. en W. er geen aandacht aan be steedden. Om elk misverstand uit de weg te ruimen, zei de voorzitter, dat het centrum voor kunstuitingen, waar over de heer van Leeven had ge sproken, niet zou zijn, wat Baard wijk in het klein was. Een gemeenschapshuis was be doeld, om de gemeenschap de ge legenheid te geven het leven te leven, dat iedere vereniging diende te leven, om haar culturele taak te kunnen verrichten. Het culturele centrum echter diende een geheel ander karakter te dragen; het diende een grote zaal met veel zitplaatsen te bezit ten om allerlei kunstuitingen mo gelijk te maken; daarnaast konden er eventuele kleinere zalen zijn voor vergaderingen, enz. Sprekend over de subsidie aan de sociale jeugdverenigingen, zei de voorzitter dat het niet aanging om ieder jaar de subsidie op te voeren; dan immers zou men onder ogen hebben te zien, of er niet een andere vorm van subsidie wense lijk was, zodat de gelden nïeer effi ciënt konden worden besteed. Het acheruitlopen van het be zoek aan het badhuis moest men niet al te dramatisch stellen; de voornaamste oorzaak was het feit, dat in de meeste nieuwe huizen n douche- of badgelegenheid werd aangelegd. Er waren verschillende propagandamogelijkheden om het bezoek te stimuleren. De opmerkingen van de heer van Seters met betrekking tot de poli- tie-auto ontzenuwde de voorzitter mensen waren die handelend en alarmerend konden optreden. De brand-preventie vergde dit. Ook de controle op de vermake lijkheidsbelasting aan de bron was ook nodig. De intensiteit van de be zoeken van de controleur was een tweede vraag, die aan het oordeel en de tact van de controleur diende overgelaten te worden. wordt bestudeerd; deze moet ech- j d°or er de aandacht op te vestieen TPr nAAr 2 i 4 1 r-Jrt -C2 1 - ter door particulieren tot stand worden gebracht; B. en W. menen dat ook op dit terrein wel wegen te vinden zijn. Ten aanzien van de woningbehoefte en het contingent, dat er tegen over staat, welk vraagstuk door de heer van Leeven was ter sprake gebracht, wees de voorzitter er op, dat e r enkele factoren bepalend waren voor de omvang van het contingent; men werkte niet met landelijke gemiddelden, maar met het inwonertal van de gemeente, het overschot door vestiging en geboorte, het karakter van de ge meente, het aantal gezinnen, enz. De heer van Seters wilde hij er op attenderen, dat onlangs beslo ten was tot de bouw van twintig woningen met een huur van 9.30 dus woningen met een behoorlijk grote inhoud; dat deze woningen ei ten behoeve van de gerepatrieer- den waren betekende niet, dat er uitsluitend gerepatrieerden in ge huisvest moesten worden. Duplexwoningen waren voor het laatst gebouwd in de Trans vaal wijk, nu waren er genoeg. De voorzitter ging vervolgens in op een aantal opmerkingen, die ondergebracht kunnen worden on der het Hoofdstuk cultuur, ont spanning, enz. en wees er op dat de taak van d e culturele raad in de verordening was omschreven; het culturele leven in het algemeen 'V.UU5CI1, dat de jeep, toen hij gekocht werd, al tweede-hands was; maar afge zien daarvan, wanneer de jeep niet versleten was, dan zou ook tot aan schaffing van een wagen met mobi lofoon moeten worden overgegaan: hierop werd door het ministerie aangedrongen. Andere gemeenten van dezelfde omvang hadden ook een dergelijke wagen; hij behoorde tot de moderne uitrustingsmidde len van een politiecorps. B. en W., zei de voorzitter, die te spreken kwamen over de verhoging van het presentiegeld van de Wo ningcommissie, waartegen de heer v. Seters bezwaar had gemaakt, hebben grote waardering voor de activiteit en de werkzaamheden van de woningcommissie. Het was een zeer ondankbare taak en de betref fende ambtenaar die aan de com missie was toegevoegd, had slechts een administratieve taak. De taak van de woningcommissie was niet te vereenzelvigen met het werk van andere commissies, dat zo nu en dan eens uit gemeenschapszin werd verricht; dit werk keerde van week tot week, in feite van dag tot dag terug. De presentiegelden vormden een zeer geringe beloning voor de werkzaamheid gedurende vele uren en de grote verantwoordelijkheid die men droeg en wogen niet op tegen het werk en het tijdverlies, zodat altijd nog het dienen van de gemeenschap voorop bleef staan. Het voorstel betreffende het par keerverbod was door B. en W. te ruggenomen om enkele aspecten nog nader te bezien, vervolgde de voorzitter. B. en W. houden zich zeer intensief met het probleem bezig; door de politie had men een enquête laten instellen naar het parkeren in de Grotestraat. Ten aanzien van de woningver betering antwoordde de voorzitter op de gemaakte opmerkingen, dat het de raad bekend kon zijn dat er regelmatig credieten beschikbaar werden gesteld voor de verbetering van een groot aantal woningen. De verbeteringswerken waren precies omschreven en van dag tot dag werd er controle op uitgeoefend. Dat het tentoonstellingsnieuws in de aether kwam was slechts zeer indirect een taak voor B. en W.; eventueel echter zou men er de ge noemde verenigingen op attende ren. B. en W., aldus de voorzitter de kwestie van het gemengd zwemmen aansnijdend, zijn in beginsel van oordeel dat ook in deze gemeente op dit ogenblik de mogelijkheid hiertoe geboden moet worden. Naast het aparte zwemmen moet ook op bepaalde uren gemengd ge zwommen kunnen worden. De commissie ad hoe, die door de Eindhovense gemeenteraad was in gesteld ter bestudering van dit pro bleem, had hierover een gefunda- menteerd rapport uitgebracht, waar in de mening van erkende moralis ten, psychologen en baddeskundi- gen was weergegeven. Het gemengd zwemmen en 't ge mengd oeververkeer was de conclu sie, was geen gevaar voor moreel en psychisch gezonde mensen. De psychologen zagen er zelfs een psychologisch goed in. En de men- n t sen uit het bedrijf wisten dat goed Keserve-politie en gereglementeerd zwemmen geen wanordelijkheden teweeg brengt. Brandweer ®ok in de naaste omgeving, in Kaatsheuvel, Oisterwijk en Ooster hout werd gemengd gezwommen. B. en W. van Waalwijk overwe gen nu ook of er een tijdrooster De voorzitter was het met de op vatting van de heer v. Seters over de reserve-politie helemaal niet eens; de reserve-politie, aldus de voorzitter, dient thans wel degelijk op te treden, al was het alleen slechts om enige practische erva ring te krijgen. Het korps heeft echter ook reeds zeer belangrijke diensten bewezen se er niet veel voor voelden. On langs was het besluit genomen in het kader van de schoolartsendienst een schooltanddienst in het leven te roepen, waaraan de plaatselijke artsen graag hun medewerking ver leenden. Op het programma van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg stond reeds de bespreking van de mogelijkheid van een speciale uitkering aan de on dersteunden bij gelegenheid van de 5 Mei-viering. Het was niet mogelijk, vervolgde de voorzitter, de gemeentelijke ge zondheidsdienst en de schoolartsen- dienst in één lokaal onder te bren gen; de huur voor de twee benodig de lokalen was overigens ook niet hoog. Het verlies van de vleeskeurings dienst zou ook door andere gemeen ten gedragen worden. Het nevelapparat voor de brand weer een suggestie van de heer Verdoorn zou in het college ter sprake gebracht worden. Ten aanzien van de spoorwegver binding kon de voorzitter slechts meedelen dat er nog besprekingen gevoerd worden; onlangs had hij nog een zeer belangrijke bespre king meegemaakt. Ongetwijfeld was het toch ook wel attractief wanneer het Museum was ondergebracht in een van de oudste huizen van Waalwijk, ge bouwd in dezelfde stijl als de wo ningen waarin de oude schoenma ker zijn beroep uitoefende. Qua huisvesting van het Museum was 't inderdaad aan de primitieve kant, terwijl het nu reeds overvol is en het zich laat aanzien dat er nog heel wat expositiemateriaal bij zal komen. Het gemeentebestuur hield zich bezig met de vraag hoe en waar aan het Museum een ruimere huisves ting kon worden gegeven. De baldadigheid van de jeugd, moest de voorzitter de heer Ver doorn toegeven, gaat inderdaad wel eens wat al te ver; jammer is het dit te moeten constateren, wanneer de gemeente alle mogelijke moeite doet. Dezer dagen was de voorzitter nog ter ore gekomen dat in een be paalde wijk, waar eertijds helemaal geen plantsoenen of iets dergelijks was, nu al vernielingen waren aan gebracht. Graag beaamde hij hetgeen de heer Verdoorn zei over de rijke ge schakeerdheid van het onderwijs in Waalwijk. En speciaal vestigde hij de aandacht op de Christelijke School voor B.L.O. die in 1956 in een eigen gebouw gehuisvest hoop te te zijn en eveneens hoopte in September van dit jaar in noodlo- kalen te kunnen starten. Nog enige besprekingen' desbetreffende waren gaande. Het aanstellen van een derde wet houder, antwoordde hij de heer Brouwer, zou niet mogelijk zijn. De gemeentewet stelde een aantal van 20.000 inwoners voor het benoemen van een derde wethouder als voor waarde. In zeer bijzondere omstan digheden werd hiervan wel eens af- geweken, maar de practijk was dat Ged. Staten dit bijna nooit goed- beurden. B. en W. zelf hadden bo- j vendien er nooit behoefte aan ge- j yoeld het college uit te breiden; de teamgeest in het college was zeer goed en er werd vruchtdragend werk verricht. Het was niet altijd 't aantal personen dat 't hem deed. Ten aanzien van hetgeen de heer Brouwer had gezegd over de com- 1 missie voor de sportparkplannen, wees de voorzitter er op dat de commissie slechts adviseerde; het opnemen van eventuele contacten standig de tippen van de befaama sluier oplichten. De stichting van een bejaarde* centrum werd bestudeerd; enW?' prntp Hnccior-o n,ovr,n *veie grote dossiers waren er over gelegd. Overigens was dit geen oh maire taak voor de gemeente, het initiatief moest komen uit maatschappelijk leven zelf. De meente kon hier stimulerend wi!" ken, maar zeker niet beherend exploiterend. en kan worden opgesteld om het ge- j laS.°P de weg van B. en W.; mis- mengd zwemmen mogelijk te ma ken. De kwestie van het verkeerson- derwijs hadden B. en W. ook in on derzoek; aan de Inspecteur van het L.O. was gevraagd om te bevorde- schien zou dit samen met de com missie kunnen gebeuren, maar de commissie mocht zeker niet zelf- Toen kregen de raadsleden tweede instantie het woord in hl kader der algemene beschouwin gen. De heer Meys maakte hiervan eo bruik om mee te delen dat er reeds contact was opgenomen met de ra! dio en dat men dit binnenkort zon kunnen bluisteren. De heer Duyvelaar merkte ten aanzien van de subsidiëring van de harmonieën op, dat de commis sie de aandacht niet wilde verleg! gen naar het cultureel niveau ui|! sluitend, maar, zei hij, de kosten voor een harmonie worden zwaar der naarmate zij in een hogere af. deling komt; daarom achtte hij het wenselijk dat er naast de bestaan- de regeling ook hier aandacht aan kon worden besteed. Men moest, zei hij vervolgens niet te veel de nadruk leggen op dé presentiegelden voor de leden van de woningcommissie; men moest dit meer zien als een kleine ver goeding voor de grote zorg, de ver antwoordelijkheid van de leden. Ieder weet toch hoeveel tijd en moeite het lidmaatschap met zich bracht. Op de Eerste Paasdag had de heer Duijvelaar voor 12 uur al drie mensen op bezoek gehad en zo ging dat altijd maar door. Al had men honderd huisbezoeken en men kwam toevallig niet op de ver gadering, dan kreeg men er niets voor. Al kreeg men een kleine ver goeding, er moest toch nog heel veel gemeenschapszin bijkomen ook. De heer v. Seters pleitte om ook 111 Beoijen arbeiderswoningen te bouwen, opdat de mensen van daar niet elders hoefden te gaan wonen. Hij was blij, dat er geen duplexwo ningen meer werden gebouwd. En, vroeg hij voorts, kon de huur van de grote gezinswoningen niet wat lager zijn. Ook over het gemengd zwemmen had hij zijn gedachten laten gaan; het was misschien wel goed eens met een voorstel in de raad te ko men, 0111 het in zekere vorm toe te laten. Hij hoopte dat zijn uitlatingen over de presentiegelden van de woningcommissie niet verkeerd be grepen werden. Zelf had hij vier jaar in de commissie zitting gehad; ook het fietsengeld zou vergoed kunnen worden, want zelf had hij ook heel veel bezoeken af moeten leggen, 0111 geval voor geval te gaa/i bekijken. En hij wilde niet zeggen dat er niet heel veel werk aan ver bonden was. Maar liy meende dat het presentiegeld van die aard was dat het toch een behoorlijke ver goeding was. Zoveel sociaal werk werd er verricht, waarvoor nie mendal werd gegeven. Hij wilde niets kwaads zeggen van de reservepolitie, maar hy was toch van mening dat deze niet zo veel tact en invloed hadden als een werkelijke agent. Hij voelde ondanks alles niet zo veel voor een scherpe controle van de brandweer, zoals die hier werd uitgeoefend. De heer van Leeven, sprekend over het culturele centrum, meen de dat, wanneer er nog meer cen tra werden gebouwd zoals in en de voorzitter riep de dagen van j re^ dat het perSneë van de h" 1 de stadsfeesten en de SLEM in her- -----7. t- "V-*; vw»- - v= innermg, toen de reserve-politie ook werd ingeschakeld; men had toen een korps van eigen vertrouwde mensen, inplaats van dat men er anderszins in had moeten voorzien. Ook de reserve-politie zelf had er geen enkel bezwaar tegen. De controle op de zalen, waar uitvoeringen gegeven werden, zou in elke gemeente toch wel zo zijn. Men moest zorgen dat in die loka len, waar veel personen bijeen zijn, len hierin speciaal onderricht kon Jfjj krijgen. Men stond namelijk op het standpunt dat dit onderwijs niet door de politie gegeven kon worden om paedagogische redenen. Aan de straatnaamborden, waar-£- op de heer v. Leeven had geatten- deerd, zou aandacht worden be-'.v."? steed. Betreffende de schooltandverzor- ging bleek de heer v. Leeven niet goed geïnformeerd, wanneer hij meende dat de tandartsen ter plaat- van „De Echo van het Zuiden door Bruno J. van Lheenke. 14) Lady Chambricks kon niet we ten, dat er die ochtend op 't nacht kastje van lord Charles Bernhard Chambricks een enveloppe had ge legen, met als inhoud een kaartje. -Niets dan één kaartje, waarop slechts één krabbeltje: een weeg schaal, die niet meer helemaal in balans scheen te hangen. „Het leven, Harrolds", zei John die middag, toen hy na een wel verdiend slaapje en een even wel verdiend bad, iets warms naar bin nen zat te werken, „het leven is gelijk een pyp kaneel". „Ongetwijfeld, meneer", beaam de Harrolds en hy schonk 'n verse kop koffie in. j,\Veet je wat het allerberoerdste is, Harrolds?" vroeg John. „Ik weet veel beroerds, maar wat het allerberoerdste isnee, dat zou ik niet weten, meneer", beken de de butler. „Ik zal het je openbaren zei John goedmoedig. „Het Allerbe roerdste dan is, Harrolds, dat het niet zo gaat als het gaan moet, dat niet ieder die aan de pyp zuigt, zyn deel krijgt, maar dat Kareltje zulk een zuig heeft, dat hy 'n stuk méér krygt dan zyn deel, en tot slot, dat het stuk in kwestie de jongedame is, waarmee ik van plan ben te gaan trouwen." „Trouwen, meneer?" zo echode Harrolds. „Mogelijk", zei John, „ik ga eens kyken hoe 't met lord Chambricks is." Hij stond op, rekte zich even en maakte zich klaar om te gaan. Nog diezelfde avond had John succes: Chambricks ging uit. Hij was lopende. John kon hem, be schermd door een portie routine en een dikke mist, volgen zonder veel gevaar te lopen ontdekt te worden. Chambricks nam de ondergrond- se en John volgde hem op de hie- „Trouwen,^ Harrolds", bevestig- len. Daarna liep Chambricks nog was. Na enige minuten kqerde John naar het huis terug, met een instru mentje in zyn hand, dat hy zelf zeer plastisch „slotenmoerder" noemde en waarmede hy altijd veel succes had. Het vlotte dit keer ech ter niet en er moesten meer instru mentjes aan te pas komen. Eindelyk klikte het slot en de deur zwaaide open. John stapte naar binnen en begon snel doch grondig het huis te doorzoeken, zonder dat hem dit echter iets bij zonders opleverde. Het bleek een de zolder onderzocht te hebben op de grond terecht kwam. Voor zonder enig gunstig resultaat, ging zichtig gluurde hij om een hoekje. Leen beelie mistroostig weer Dan een snelle sprong naar binnen naar beneden. j en een schop tegen het vuurwapeI1( „Onze lord is het huis binnen- dat uit de hand vloog van de man, gegaan, dus liy moet hier iets te die languit op de grond la<* in een zoeken hebben. De kelder is de enige plaats waar ik niet geweest ben, derhalve: naar de kelder", sprak De Weger en hij daalde de keldertrap af. Nu gingen er belletjes in zijn hoofd rinkelen, en John wist dat fikse plas bloed. De man was dood. In zyn borst stak een groot dolkmes. En het was niet Chambricks. Buiten was nog' steeds de mist en toen John een minuut of tien na- de John. „Of dacht je dat zy géén haast twintig minuten, met John normaal woonhuis met als enTg weldurrtis6'"»81 ."°,?passen' kon' i dat hÜ de dode had gevonden, op ja zou zeggen? Je bent 'n vry goed als een trouwe hond op enige af- abnormale dat hï i "b^ h« berend de stond waar een ordentelijk woon- j tig verder. Hy kwam niet, zoals hy ïuis niet hoort te staan, omdat 'n eigenlijk had gedacht, direct in de mensenkenner, zie je." „Ik denk, meneer, dat de juf frouw in kwestie zeker „ja" zal zeggen, behalve natuurlijk wan neer zij onverhoopt niet van u zou houden." „Juist jaWel, dan dank ik je voor je openhartigheid en ver zoek ik je nu, onze beide gasten, Diston en die andere opeter, te gaan verzorgen. En mocht ik bin nen een week niet boven water zijn dan mag je wat my betreft heel Londen de lucht in laten vliegen; als je er maar voor zorgt dat Cham bricks aan die destructie mede ten onder gaat". „U gaat dus voor enige dagen weg, meneer?" op enige stand schuin achter zich. Zij wa ren nu in het centrum van de stad in een straat die op dit uur al vrij stil was. Chambricks hield stil voor een hoog huis en paste enige sleu tels in het slot. Na korte tijd van proberen kon hy naar binnen. Een weinig verbaasd bleef John achter. „Altyd wat nieuws en altyd wat verrassends, is het niet, Mylord?" mompelde John. Hij overwoog net het slot te forceren, toen hy stap pen achter zich hoorde, stappen, die kennelijk genomen wei den door een van de leden van het onover troffen Londense corps d'Herman- dad. Langzaam liep John door, tot de surveillerende agent voorbij ordentelijk mens er niet hoort te wonen Na een minuut of vyf waren de kamers gelijkvloers en die op de eerste verdieping doorzocht. Nergens een teken van leven. Het was doodstil in het huis. Licht was nergens te zien. John klom de trap op naar de tweede verdieping. Ook hier kamers, maar deze wel als kantoor ingericht. Er lag over al dik stof en het was dus waar schijnlijk, dat er al in lange tijd niemand op dit kantoor geweest was. Na ook de derde verdieping, waar ook kantoorlokalen waren, en kelder, maar eerst in een portaal, waar twee deuren op uitkwamen. handen in zyn zakken. „Chambricks, Chambricks" mom pelde John, „wat ben jij een naar mannetje". Hij had de kelder onderzocht, „Het voorgeborgte", mompelde maar geen andere levende wezens De Weger, „en nu dan maar eens ontdekt dan een aantal cavia's. De kelder bleek een uitstekend in de hel geneusd. En „oppassen" j is ons devies." Oppassend opende hy een deur. „BengEen kogel floot ra kelings langs hem heen. „Welkom in de hel en of je de kanonnen per ongeluk niet verge ten bent", sprak De Weger. Binnen klonk een plofje en vlak daarop ging er weer een schot af; er werd kennelijk niet op John ge schoten, want hij hoorde hoe bin nen iets geraakt was en rinkelend geoutilleerd laboratorium te zijn en John kreeg al een vaag vermoe den. Hij doorzocht een bureau, dat hy in een afgeschoten hokje ont dekte, maar kennelijk was iemand hem voor geweest; alles lag in gro te wanorde door elkaar en er was niets van belang meer te vinden. Toch had John de zaak meegeno men in een enveloppe, die hy aan zichzelf adresseerde. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2