Raad van Sprang-Capelle zegt samenwerking met Waspik op 2 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 APRIL 1955 3 Be groting aangenomen. De Waspikse Raad besluit de Technische kring Sprang-Capelle/Waspik op te heffen De Technische Kring Sprang-Capelle/Waspik De visie van het Waspikse Gemeente bestuur op het geschil UITBREIDING EN VESTIGING VAN INDUSTRIE Baardwijk, het Culturele Centrum achterwege zou bilden. T)e heer Brouwer, die ook nog en terugkwam op het onderhoud Her woningen, juichte de suggestie van B. en W. om gemengd zwem en toe te laten, zeer toe; momen- 1 Was het voor de badmeesters onmogelijk de dames en heren' uit hct Ven te houden. De heerVerdoorn pleitte nog maals voor een klein aantal mid- jenstandswoningen in 't Centrum, speciaal ten dienste van bejaarden. De heer v. <1. Hoven informeerde 0f systeembouw hier mogelijk was. De voorzitter betantwoordde de li verse sprekers en zei de heer nuijvelaar dat de subsidiëring naar (le culturele prestatie van de mu ziekverenigingen niet van de hand was gewezen, maar nader zou wor- (len bestu,deerd. Met de heer v. Seters verschilde hij van mening over het presentie geld voor de leden van de woning- ^mmissie. De heer v. Seters had filter zelf een argument voor deze penning aangevoerd, namelijk jat fietsengeld. De arbeiderswoningen in Besoij- fn kregen de aandacht bij 'n ver dere uitvloeiing van hel uitbrei dingsplan daar. Dat de huren voor de grote-ge- zinswoningen hoog waren, kon moeilijk anders; de huurprijs was afgestemd op de bouwkosten. Wie zou de verantwoordelijkheid dragen, vroeg hij de heer v. Seters, wanneer hier ook zo'n bioscoop- brand kwam zoals onlangs in het buitenland. De heer v. Leeven antwoordde hij nogmaals, dat het Cultureel Centrum van geheel andere aard zou zijn dan de wijkcentra. En tegen de heer Verdoorn zei hij, dat in het centrum al heel wat middenstandswoningen waren ge- boujwd, zij het dan dat het voorna melijk particuliere bouw was. Over de systeembouw had de voorzitter zich door de minister zelf laten inlichten; dit kon hier echter niet worden toegepast, dat kon alleen op heel grote schaal. In derde instantie tenslotte con cludeerde de heer Verdoorn dat er tussen de voorzitter en hem een bijzondere eenstemmigheid bestond over de bouw door particulieren; de particuliere bouw moest voor rang hebben, de overheid moest aanvullend optreden. De heer Kemperman viel de heer Verdoorn aan over het woord een stemmigheid; die eenstemmigheid bestond niet in de raad, hij name lijk kon er niet mee instemmen. Hij gaf de voorkeur aan de bouw door de gemeente. De heer Verdoorn verklaarde nog dat hij gezegd had dat die een stemmigheid bestond tussen de voorzitter en hem. Nadat wethouder van Heeswijk er nog op gewezen had dat de re- servepolitie deel uitmaakte van het Instituut Wettig Gezag, zoals de Grenswacht en de Nationale Re serve, en dat de geest in het korps menwerking met de politie een prachtige aanvulling kon zijn op de opleiding, werden de algemene beschouwingen beëindigd. Dan stelde de voorzitter aan de orde de begrotingen van de di verse gemeentebedrijven, maar geen der leden had nog iets op of aan te merken, evenmin als op de begroting voor de gemeente lijke instelling van Maatschap pelijke Zorg. Ook de subsidies, zoals door B. en W. voorgesteld, werden door de raad toegekend, nadat de heer v. Seters een kleine infor matieve vraag had gesteld. En tenslotte kondigde een ha merroffelen door de voorzitter aan dat ook de diverse hoofd stukken van de gemeentebegro ting de leden geen reden meer gaven'het woord te voeren. Het was 11 uur toen de voor zitter de leden dankte voor de wijze waarop zü het beleid van B. en W. hadden willen sanctio neren en de begrotingsvergade ring sloot. Men kan niet anders zeggen dan dat alles een uitzon derlijk vlot verloop heeft gehad. B. en W. mogen zich gesteund weten door de volledige instem- leen het doelmatig verdelen van woonruimte de taak is van B. en Weth. De heer v. Dongen informeert naar wijzigingen van de politiever ordeningen, die ongeveer twee jaar geleden door de raad zijn aangeno men en waarvan sindsdien niets meer vernomen is. De voorzitter antwoordt dat de ze kwestie in de loop van dit jaar nog' aan de orde komt. De onbewoonbaar verklaarde woningen zijn ook een doorn in 't oog van de heer v. Dongen. Wij kunnen echter alleen tot af braak overgaan, antwoordt de voorzitter, wanneer dit om een af andere reden noodzakelijk is. En kele onbewoonbaar verklaarde wo ningen, die voor het verkeer zeer ongunstig gelegen zijn, hebben de grootste aandacht van B. en W. Het bouwvolume is echter te gering om hierbij radicaal te kunnen optre den. Aan de nieuwe woningen bij de Carmelietenstraat wordt door de jeugd bijzonder veel vernield, al dus de heer v. d. Broek. Hij vraagt een scherper toezicht van de poli tie. De politie oefent al een scher per toezicht uit, zo zegt de voorzit ter, maar kinderen zijn kinderen; de ouders zouden hieraan meer kunnen doen. De jeugd is overal hetzelfde en de Waspikse jeugd maakt geen verschil met de jeugd Eind 1953 werden door de raden van Waspik en Sprang-Capel le besluiten genomen om over te gaan tot een gemeenschappe lijke regeling van het bouw- en woningtoezicht en 't toezicht op gemeentewerken en -inrichtingen in de gemeenten Sprang- Capelle en Waspik. Daartoe werd een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam gevormd, genaamd „Techn. Kring Sprang- Capelle/Waspik". In besloten vergadering hebben de raadsle den van Waspik Donderdagavond het voorstel van B. en W. aangenomen tot opheffing van deze Technische Kring. tuele beslissing van Ged. Staten. De raad besluit voorts tot de be noeming van de heer L. Remmeren in vaste dienst van de gemeente. Subsidie viering bevrij- Burgemeester Couwenberg zat deze openbare raadsvergadering voor, opende deze en stelde aan de orde het eerste punt van de agen da, de notulen van de vorige ver gadering, welke onveranderd wor den aangenomen. Het bestuur van Hocres vraagt het sluitingsuur te bepalen op 24.00 uur. Bij het punt „Ingekomen Stuk ken" maakt de voorzitter o.m. mel ding van het verzoek van 't plaat selijk bestuur van „Hocres" om het sluitingsuur te bepalen op 24.00 uur. De voorzitter deelde mede dat mei betrekking tot dit verzoek in de eerstvolgende vergadering van de raad een voorstel zal worden gedaan. Dan is daar het voorstel tot wij ziging van het Ambtenarenregle ment en de arbeidsovereenkom- stenverordening. Het Centraal Bu reau inzake Gemeenschappelijke Behandeling van Gemeentelijke Personeelsaangelegenheden heeft B. en W. meegedeeld dat in het door dit Centraal Orgaan ontwor pen Ambtenarenreglement enkele wijzigingen behoren te worden aangebracht. Deze wijzigingen heb ben betrekking op art. 23d, art. 25, lid 4, art. 65 en art. 19, lid 8 van het Algemeen Ambtenarenregle ment en op de artikels 14, lid 1, art. 17, lid 2 en art. 24 van de Ar- beidoVereenkomstenverordening. De raad gaat met dit voorstel accoord. Vergoeding raadsvergade ringen. Het voorstel van B. en W. met betrekking tot de vergoeding voor het bijwonen van de raadsverga deringen, hield het volgende in. Ged. Staten hebben, na een ver zoek van de raad om de vergoe ding van het bijwonen van de raadsvergaderingen vast te stellen op 7.50 en voor de commissie vergaderingen op 3.75 per lid en bijgewoonde vergadering, gemeend deze bedragen voor Waspik op res pectievelijk 7.en 3.50 te moe ten stellen. Waar de gevraagde ver goedingen voor de gemeenten Heus den, een gemeente van gelijke grootte als Waspik, door Gedepu teerde Staten is vastgesteld, hebben B. en W. gemeend aan de raad voor te stellen het gedaan verzoek te handhaven. De raad gaat hiermee accoord. En dient echter bij te worden aan getekend dat de heer v. Iersel ge acht wenst te worden te hebben tegen gestemd. Ged. Staten maken ook bezwaar tegen de verhoging van het presen tiegeld voor de bestuursleden van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. Door de i'aad is n.l. vastgesteld de vergoe ding te verhogen tot 5.per lid en per bijgewoonde vergadering. Ged. Staten maken bezwaar tegen deze verhoging op grond van de overweging, dat het presentiegeld van de leden niet hoger dient te worden gesteld dan voor de leden van de commissies uit de raad. B. en W. blijven echter van mening dat de „aard", maar ook zelfs de „taak'' van de vergaderingen der instelling op een hoger vlak lig gen dan de raadscojnmissieverga- deringen. Met de aantekening dat de heren v. Iersel en v. d. Broek geacht wensen te worden te heb ben tegengestemd, wordt het voor stel van B. en. W., om het genomen besluit te handhaven, aangenomen. De voorzitter merkt nog op dat de j'aad altijd nog het rclit heeft om m beroep te gaan tegen een even- dingsdag 1955. De vereniging „Nederland en Oranje" heeft voor de viering van het bevrijdingsfeest op 5 Mei a.s een programma opgezet, waarvan de kosten rond 1900.zouden bedragen. Blijkens de overgelegde jaariekening over 1954 heeft tie vereniging een kassaldo van ruim 450.en is bereid een bedrag van 400.voor haar rekening te nemen, zodat er uiteindelijk een tekort blijft van 1500.De ver eniging heeft zich met een verzoek tot de raad gericht om dit tekort door een subsidiebijdrage te willen dekken. B. en W. stellen overeen komstig voor en de raadsleden had den daartegen niet het minste be zwaar. Subsidie voor de Stichting 1940—1945. Tegelijk met de in Mei a.s. alom in den lande grootse viering van 't tweede lustrum van de bevrijding hoopt de Stichting 1940—1945 haar 10-jarig bestaan te vieren. Het hoofdbestuur van de Stichting wil deze aangelegenheid aangrijpen voor een groots opgezette inzame lingsactie, waardoor het voor de voortzetting en voltooiing van de zo noodzakelijke werkzaamheden van de Stichting benodigde kapi taal ineens kan worden bijeenge bracht. Indien de actie slaagt en het alsnog benodigde bedrag van pl.m. 5 millioen gulden zal worden ingezameld, achten zij het verant woord na 1955 de openbare inza meling te beëindigen, mits de vas te contribuanten de stichting zul len trouw blijven; 4.500.000 hoopt de stichting dat bijeen zullen wor den gebracht door bijdragen van Nederlanders in binnen- en buiten land. Voor de resterende 500.000 doet zij een beroep op de gemeen tebesturen. B. en W. stellen daar om voor een éénmalige subsidie toe te kennen van 200.waar mee de raad zich kan verenigen. Wijziging begroting. Om de begroting 1954 te doen sluiten, kan de gemeentelijke sub sidie beperkt blijven tot 5662,75, waar bij de veststelling van de be groting een subsidie was toegekend van 1700. B. en W. hadden voor de raad nog een voorstel m.b.t. de toepas sing van de Gemeentelijke Bouw- credietregeling, waarbij het college meende te moeten adviseren afwij zend op de ingekomen verzoeken ,van de heren J. C. Damen en E. P. Montens te moeten besluiten, on danks het feit dat het college hel particuliere initiatief bij woning bouw zeer toejuicht. Na stemming bleken 6 leden voor het voorstel van B. en W., 4 tegen en een raadslid onthield zich van stemming. Evenals het voor stel van B. en W. tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling "van Bouw- en Woningtoezicht werd ook dit voorstel in besloten vergadering behandeld. Rondvraag. De heer v. d. Broek kreeg als eerste het woord en betoogde dat het beleid van B. en W. met be trekking tot de woningverdeling veel te wensen over liet. Hij sprak over de toewijzing van een duplex- woning en bracht dit in verband en de verstandhouding met de po litie hier zo goed was, dat een sa- met het feit dat een ingezetene van ming en medewerking van de ge- va.n an(lere gemeenten; onze Was- mppntpraaH. pikse jeugd verdient eigenlijk nog een pluimpje, want alle bomen die wij in de gemeente geplant hebben zijn nog welhaast onaangetast door de jeugd. Waspik, die zelf een woning had gekocht, niet in de gelegenheid kon worden gesteld deze woning te be trekken. De voorzitter gaf hierop een uit eenzetting van het standpunt van B. en W. en zei dat het niet op de weg van het gemeentebestuur lag om de taak van de rechter of de deurwaarder over te nemen, doch dat het uitsluitend de taak heeft om voor de meest dringende gevallen van de woningnood een afdoende oplossing te vinden. Het gemeente bestuur kan hier onmogelijk het ruilen van een tweetal woningen forceren, omdat 't hier geen kwes tie van moeilijke woonruimte is. De heer v. d. Broek sprak nog over de minnelijke weg die hier bewandeld had kunnen worden. De voorzitter blijft er bij dat al- De heer v. Spaandonk vraagt verlichting voor de bewoners van de Vrouwkensvaartsestraat. Het wordt al te duur, is het ant woord van de voorzitter, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat zeer binnenkort een regeling kan worden getroffen, wanneer de PNEM overgaat tot kabeling in Waspik. Ten behoeve van de persmensen had de voorzitter de rondvraag ge plaatst voor de behandeling van de twee punten, die in besloten ver gadering behandeld werden. Over de opheffing van de ge meenschappelijke regeling van Bou,w- en Woningtoezicht kunt U bijzonderheden vinden elders in dit blad. In ons vorig nummer publiceerden wij het uitvoerige prae-advies van het Sprang-Capelse gemeentebestuur over de opheffing van de technische Kring Sprang-Capelle /Waspik. Wij willen onze lezers ook de mening van B. en W. van Waspik niet onthouden en publiceren hieronder hun prae-advies, dat in geheime vergadering j.l. Donder dag door de raad werd behandeld. Het voorstel tot opheffing van de Technische Kring werd door de raadsleden aangenomen. "fchinisten-diploma B-C, grote vaart, zij er goed aan meenden te doen B. en W. van Waspik „bij voorbaat" er op te wijzen dat zij het stand punt van Ged. Staten deelden. Het verwonderde B. en W. van Waspik dat het Sprang-Capelse col lege „bij voorbaat" reeds „defini tief" zijn standpunt terzake bepaal de, terwijl terzake in de vergade ring' van de Commissie van Bestuur z.h.s. besloten werd dat de „Com missie van Bestuur uiteindelijk zou bepalen, welke diploma's of akten gelijk te stellen zijn met het diplo ma M.T.S." Zonder dat B. en W. zich op eni gerlei wijze had uitgelaten welk di ploma al of niet gelijkwaardig zou zijn, gaven B. en W. van Sprang hun stem hadden gegeven, aldus B. en W. van Waspik. Verder stelden zij eveneens bij voorbaat reeds zelf vast dat naar ,hun oordeel" met name het diplo ma „bouwkundig-opzichter P.B.N. A." niet gelijkwaardig is aan het diploma „M.T.S.". Met niet genoeg nadruk kunnen wij herhalen, aldus B. en W. van Waspik, dat ons Col- de vervulling van deze functie, maar die niet in het bezit was van een MTS-diploma. Aangezien de door hen naar vo ren gebrachte candidaat evenwel, zoals gezegd, geen diploma MTS had, zou de Commissie van Bestuur overeenkomstig het in de vergade ring van de Commissie van Bestuur van 21 October 1954 genomen be- lege zich op dat ogenblik op geen SLU'J' ee.n beslissing moeten nemen enkele, maar dan ook geen enkele ('e diploma's, die de candidaat wijze omtrent de gelijkwaardigheid hpznt fll nf nipt van welk diploma ook met een bezat, al of niet gelijkwaardig wa ren. Hierover wensten Burgemees- M.T.S.-opleiding had uitgelaten en t tcr en Wethouders van Sprang-Ca- In de vergadering van 3 Decem ber 1953 werd door de raad besló ten met de gemeente Sprang-Ca pelle een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan met betrekking tot het Bouw- en Woningtoezicht en 't toezicht op de Gemeentewerken en -inrichtingen in beide gemeenten. In de vergadering van de Com missie van Bestuur van deze Tech nische Kring, werd wijlen de heer W. Posthuma met ingang van 1 Ju ni 1954 tot Kringarchitect van deze dienst benoemd. Over de benoeming van deze can didaat bestond tussen de leden van het Bestuur toentertijd geen enkele twijfel. Helaas is de heer Posthuma deze dienst door een noodlottig ongeval ontvallen. Ter vervulling van de ontstane vacature werd een oproep in diver se technische tijdschriften geplaatst en werden een 8-tal sollicitanten voor een nader onderzoek opgeroe pen. In een vergadering van de Com missie van Bestuur, waarbij ook de heer Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de We deropbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noord-Brabant te genwoordig was, werden de opge roepen candidaten nader beoor deeld. Hierna werd de keuze van de eventueel in aanmerking komende opgeroepen sollicitant besproken. De colleges van B. en W. der beide gemeenten, die de Commissie van Bestuur vormen, konden 't in deze vergadering over de keuze van de te benoemen functionaris echter niet eens worden en door B. en W. van Waspik werd aanhouding van de benoeming tot een volgende ver gadering gevraagd. De datum van deze vergadering werd bepaald op Dinsdag 29 Maart 1955. Terloops z:: vermeld dat tussen de colleges reeds te voren verschil van mening bestond met betrekking tot de eisen van benoembaarheid. De regeling bepaalt o.m. dat de Kringarchitect tenminste in het be zit moet zijn van 't diploma M.T.S. voor burgerlijke bouwkunde of een daarmee gelijk te stellen diploma. Door B. en W. werd kenbaar ge maakt dat het diploma M.T.S. geen „conditio sine qua non" (onvermij delijk vereiste) was voor een be noeming, maar dat een „gelijkwaar dig diploma" daarvoor eveneens voldoende was. Zij gaven in hun brief dan ook te kennen dat naar hun mening aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, als de technische- adviseur in deze, de beoordeling zou moeten worden gelaten, wat onder „gelijk te stellen diploma" zou zijn te verstaan. B. en W. van Sprang-Capelle deelden echter mee dat, waar Ged. Staten ter kennis van de Commis sie van Bestuur hadden gebracht dat met het diploma M.T.S. slechts gelijk te stellen zijn het diploma van een avond-M.T.S. en het ma- in deze ook geen standpunt had in genomen, noch een oordeel had uit gesproken. Zoals zij reeds vermeldden, vroe gen B. en W. van Waspik aanhou ding van de benoeming om zich omtrent de opgeroepen candidaten in rustiger sfeer nader te kunnen beraden. Zij hebben dit gedaan en daarbij, niet alleen en uitsluitend lettend op het al of niet bezitten van het diploma M.T.S., wat ook naar de mening van meergenoemde Hoofdingenieur-Directeur niet al leen als de doorslaggevende factor diende te gelden, maar ook naar de persoonlijkheid van de candidaat. Mede namen zij daarbij in overwe ging de „taak" die de Kringarchi tect te vervullen heeft, want ook hierover bestond tussen de colleges verschil van opvatting. Zij stelden en stellen zich nog op het stand punt, dat het werk van de Kring architect in de allereerste en voor naamste plaats een „Controlerende" en niet een „Scheppende" taak is, terwijl B. en W. van Sprang-Capel le juist de „Scheppende" taak als zijn voornaamste werk beschouwen. B. en W. baseren hun standpunt op de omschrijving van de regeling zelf „Gemeenschappelijke regeling van het Bouw-Toezicht en het Toe zicht op gemeentewerken in de ge meenten Sprang-Capelle en Was pik". Weliswaar wordt in art. 3 punt 2 sub b, ook gesproken, en zij erken nen zelfs zeer terecht van de „voor bereiding van het toezicht op de uitvoering van de nieuwe werken in die gemeenten", maar gedurende het half-jaar, dat wijlen de heer Posthuma deze functie vervulde, is meer dan duidelijk gebleken dat één ambtenaar in de twee dagen, die hij voor ieder der gemeenten ter beschikking heeft, positief on mogelijk zich nog kan wijden aan het ontwerpen van nieuwe werken, op welk gebied ook. De feiten heb ben dit bewezen, doordat het nodig was een tweede ambtenaar aan te stellen voor de realisering van de nieuwe werken, die de gemeente Spran-Capelle op stapel heeft staan, uiteraard onder supervisie van de Kring-architect. B. en W. van Was pik hebben onder bepaalde voor waarden aan de aanstelling van deze tweede kracht hun medewer king gegeven, om Sprang-Capelle ter wille te zijn. Wanneer het zwaartepunt van de taak van de Kringarchitect even wel geheel verlegd zou worden naar de „scheppende" taak, dan vreesden zij en liet hierboven ge noemde feit bevestigt deze vrees, zeggen zij, dat deze Dienst een veel te duur instituut zou worden, wat zeer zeker voorkomen dient te worden. Niet dat zü principieel bezwaar hebben tegen de „schep- pelle zelfs niet te discussiëren, laat staan stemmen. Zij wensten de door Waspik naar voren gebrachte candidaat, omdat hij geen MTS-diploma had, onder geen enkel beding te aanvaarden. Bovendien brachten zij tijdens deze vergadering tegen deze candidaat minder vleiende bezwaren naar voren, die hen van bepaalde zyde, die niet met name werd genoemd, waren meegedeeld. B. en W. van Waspik vonden deze handeling verre van fair en wensten hierover nader te informeren bij de chef van de candidaat, die over hem de beste en gunstigste inlichtingen had gegeven. Zij stelden daarbij, dat, als die „bezwaren" „waar" zouden zyn, zy deze candidaat ogenblikkelijk voor een benoeming zouden uitschakelen. De chef, Hoofd van Dienst van Bouw- en Woningtoezicht ener zeer grote ge meente, ontkende positief en per tinent de aantijgingen, die die on bekende „men" zijn ambtenaar in de schoenen durfde te schuiven. Hij handhaafde de door hem zelf verstrekte inlichtingen niet alleen ten volle, maar durfde hem in alle opzichten aanbevelen. B. en W. vinden het redelijk en begrijpelijk, dat er verschil van mening kan bestaan over de vraag omtrent de „gelijkwaardigheid" van diploma's. Ieder College kan daarover zijn mening hebben en deze mening dient gerespecteerd te worden. Zij kunnen echter niet tolere ren dat men achteraf op grond van blijkbaar klakkeloos gedane mede delingen van iemand, wiens naam niet genoemd werd, tracht, een candidaat zijn kans zij 't mis schien zelfs geringe kans op een benoeming te ontnemen. In de ver gadering van Zaterdag 2 April heb ben B. en W. van Waspik B. en W. van Sprang-Capelle van de uitslag van het telefonisch onderhoud met de chef van de candidaat medede ling gedaan en dat dit vanzelfspre kend inhield dat zij hun candidaal- stelling ten volle handhaafden. Aangezien B. en W. van Sprang- Capelle eveneens hun standpunt niet wensten prijs te geven en over deze „gelijkwaardigheid" van de diploma's van deze candidaat zelfs niet het lot wilden laten beslissen, zat de zaak derhalve volkomen in de impasse. Het is onder deze omstandighe den, dat beide partijen er meer voor voelden om met toepassing van art. 31 met wederzijds goed vinden de regeling op te heffen. Hiertoe bestaat te meer aanlei ding, omdat de liquidatie in dit stadium voor geen der beide ge meenten financiële consequenties van enige betekenis met zich mee brengt en zeker geen financiële gevolgen voor het personeel van de Cap'elle ons niet de kans hierom- j vrije beroepen, als bijv. van de ar- trent een beslissing in de Commis- j chiteclen. Na overweging van al si evan Bestuur uit te lokken, der- I deze motieven en derhalve na zeer halve volkomen in strijd met het ryp beraad bepaalden B. en hun hiervoren vermelde besluit van de keuze op een candidaat, d e naar Commissie, waaraan zij toch ook bun mening geschikt zou zijn vooi pende" taak van de Kringarchitect, i Dienst, in verband met de onver- Jj| vulde vacature van Kringarchiiect. Na overdenking van de gehouden besprekingen kan, menen B. enW. van Waspik, niet aan de indruk worden ontkomen, dat de geeste lijke en mentale verschillen tussen de beide gemeenten dermate groot zijn dat een door blijven werken op deze gemeenschappelijke basis op de duur toch tot moeilijkheden aanleiding zou geven. Het geneesmiddel van een ge dwongen samenwerking thans zou dan voor later erger zijn dan de- kwaal. maar dan alleen onder beding dat dit niet gepaard zou gaan met ver waarlozing van de „controlerende" taak. liet college heeft destijds wel de indruk gekregen, dat meerge noemde Hoofdingenieur-Directeur in wezen bezwaar had tegen de be palingen van de instructie voor de Kringarchitect, omdat hierin een concurrerend element zat voor de De laatste tijd krijgt de gemeenteraad van Sprang-Capelle telkens opnieuw een aantal voorstellen te behandelen die van grote belangrijkheid zijn en die bewijzen, dat er een weldadige activiteit aan de dag wordt gelegd. Hieronder verstaan we niet het voorstel tot opheffing van de Technische Kring Sprang-Capelle/Waspik, maar wel voorstellen als: de aanleg van een plein, van een proefrijwielpad, de verbetering van de Nieuwevaart, de verkoop van grond aan een Kaatsheuvelse schoenfabriek tot vestiging van een nieuwe fabriek, voorts de bouw van een industriehal ten behoeve van de Sprangse rolschaatsenfabriek ESMI. Ook de bouw van een nieuw politiebureau heeft een punt van bespreking uitgemaakt; maar het bleek wel dat de raad er niet veel voor voelde dit nieuwe bureau te bouwen aan de Nieuwevaart, zoals de Rijkspolitie dat wilde; hetgeen nu ook weer niet wilde zeggen, dat men de bouw hierop zou laten afstuiten; maar men meende zo: als wij het betalen, dan mogen we ook voor het zeggen hebben waar we het bouwen, en dat is alleszins redelijk. stem verheffen in eén openbare raads vergadering. Ook de heer Genuit had bij de be handeling van de begroting al opmer kingen betreffende deze gemeenschappe lijke dienst gemaakt. Maar toen had h'j toch niet kunnen vermoeden, dat ziin wensen, zo spoedig bewaarheid zouden worden. Hij was de mening toegedaan dat :nt n uit financieel oogpunt evengoed zelf een dienst in het leven kon roepen ah in sam'enwerking met Waspik. Men kan, antwoordde de voorzitter, zeker nu reeds niet een eigen dienst in het leven roepen; het besluit van beide raden moest eerst door Ged. Staten wor den goedgekeurd en deze zouden zich wel door de Hoofdir. Directeur van de Volkshuisvesting laten voorlichten; deze directeur daarentegen was er steeds voor geweest dat in beide gemeenten een goed geoutilleerde dienst was; dus, zo gemak kelijk zou het misschien nog niet gaan. Uit alles blijkt wel, merkte de voor zitter op, dat het juist geweest zou zijn, als alles gebeurd was, zoals ik in mijn nieuwjaarsrede al zei, en wanneer geen nieuwe sollicitanten waren opge.oepen. Dan had het geen half jaar hoeven du ren en nu zou het nog wel langer duren. OPHEFFING GUNSTIG VOOR DE GEMEENTE. De voorzitter begon deze vergadering, waarbij de heer Dekkers niet aanwezig was, met een speciaal woord van wel kom tot de heren Timmermans en de Raadt, die hij feliciteerde met hun herstel c.q. aanvankelijk herstel. Notulen én Ingekomen Stukken lever den blijkbaar geen moeilijkheden op en dan stelde de voorzitter aan de orde, het voorstel tot opheffing van de Technische Kring Sprang-Capelle/Waspik. De heer van Caem was de eerste die zijn mening hierover kenbaar maakte, en die mening kwam hierop neer, dat hij het betreurde, dat de Kring werd opge heven; bij de begroting had hij reeds ge- wezten op de financiële consequenties. Alleen was het jammer, dat het zo moest gebeuren. Is het de bedoeling, vroeg hij, tegelijk een eigen dienst in het leven te roepen? En vervolgens vroeg hij, hoe B. en W. zouden handelen bij de benoeming van een nieuwe func tionaris. De heer de Raadt informeerde hoe in de Waspikse raad op het voorstel was gereageerd en toen mochten en durfden wij voor het eerst in ons leven onze Want wanneer men aannam dat G. S. de besluiten van de raden goedkeurden, dan moest de betrokken persoon roc'n een opzeggingstermijn in acht nemen. De raad, antwoordde hij voorts de heer van Caem, zou een nieuwe functionaris dienen te benoemen. De voorzitter ge loofde dat het de bedoeling was van B. én W. hun huidige sollicitant te hand haven. Nu echter ging de gemeenschappelijke dienst gewoon door en dat was voor Sprang-Capelle een grote handicap. Inderdaad, beaamde hij de opmerking van de heer Genuit, we kunnen het fi nancieel goed alleen. Het college had berekend dat wanneer men dezelfde dienst liet voortbestaan, echter alleen voor Sprang-Capelle, dit de gemeente f 300 meer zou kosten; maar dan had men ook een eigen dienst en was men baas in eigen huis. Hij gaf vervolgëns de heer Timmer mans toe, dat dit alles een grote stagna tie betekende voor de gemeente; men fad grote plannen, deze konden weliswaar door de heer Fljan afgewerkt worden en die nam inderdaad veel werk uit handen, maar het was toch correct en gentleman like, dat de heer van Willigenburg iede re week nog een paar dagen naar Was pik bleef gaan. De schade, zei de voorzitter, kwam alleen op Sprang-Capelle terecht. Enfin het was in elk geval goed, dat in een prettige stemming de begrafenis kon wor den voorbereid. Mevrouw Gerlach echter wierp een ar.der licht op de zaak, toen zij er op wees, dat men van het standpunt uitging, dat alles door Ged. Statten zou worden goedgekeurd; maar wat zou er gebeuren, wanneer deze hun goedkeuring niet ga ven. Dan, antwoordde de voorzitter, moest men zo voortgaan tot 1959 en dan zou Waspik deze man, die alleen belast was met het toezicht op de reparaties van

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3