LOON-OP-ZAND Grote Toekomst voor Vacantie-lndustrie Gemeenteraads-vergadering ALGEMENE BERICHTEN LEVEND GESCHENK i ADVERTENTIE 1 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 MEI 1955 Er is geld te verdienen We staan pas aan het begin W a a I w ij Ic Wilt U tydig Uw ren Zaterdag 14 Mei nog ondervon- toen het elftal met 2 competitiepun- ae°'voor bij Willem II nog een nederlaag te" incasseren kreeg en zodoende gelijk «te staan met haar zwaarste con- rent. Zaterdag moest de beslissing cur en> Willem II moest naar Voab en. •>sk naar Taxandria. Voor beide clubs ,nnd dus alles op het spel, met beide in uitwedstrijd gelijke kansen. Voab, revanche zocht op een tegen Wil- \m II geleden nederlaag, vocht wat het ton en de Willem Il-ers konden het niet verder brengen dan een gelijk spel. Desk- was ook uitgegaan om te win- en de 6—2 overwinning bewijst dat voornemen de bezieling heeft gegeven ^el te bereiken. Dat er veel goeds rit'in dit elftal blijkt mt de prestaties die het geleverd heeft. Van de 14 wedstrij den werden er 11 gewonnen en drie ver- ,oren. Vooral de voorhoede, die zeer productief is er werden 46 doelpunten gemaakt houdt een grote belofte in v00r de toekomst. KEGELSPORT. Zondagavond vierden de kegelbroeders het goed geslaagde kegelconcours onder auspiciën van de K.T.B. op de Eupho- niabanen georganiseerd door de kegel- dub „Zet 'm Op", ter gelegenheid van haar 3e lustrumviering. Was het con cours een succes, ook deze slot-avond wa* weer een echt kegelfeest. Zoals ge bruikelijk gingen heel wat waarderende v,-oorden de prijsuitdeling vooraf. De heer Hoyinck begon met een welkom en een dank voor de medewerking van de Kaatsheuvelse, Loonse en Tilburgse ke- qelbroeders; de heer Franken, voorzitter van de T.K.B. prees de organisatie, die in Kaatsheuvel steeds af is en dit te danken heeft aan de kegelsport-promo- tor de heer J. Kemmeren; de heer Kern- meren waardeerde de samenwerking, die ook hier weer tot een succes geleid heeft; kortom, 't was weer een daverende avond. De T.K.B. voorzitter reikte met warme woorden van felicitatie de mooie prijzen uit, waarop vele geestige dank woorden van de winnaars, zowel van corps als particulier het antwoord wa ren. Mogelijk nu en dan wat langer dan de dienaren en dienaressen van Terphi- chore gedacht hadden, want men zat te popelen op het dansfestijn, dat nog vol gen moest. En natuurlijk ontbrak het daarbij evenmin aan gezelligheid. De Kaatsheuvelse Revue-Band, die zo zacht jesaan naam krijgt, kweet zich weer uit stekend van haar taak. We mogen ge rust zeggen, dat het „Zet m Op ke gelconcours in alle opzichten geslaagd is. AGENDA. Maandag 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harmonie Apollo. Dinsdag 8 uur nam. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 uur nam. Apollo Theater; Charlie Chaplins Festival; toeg. alle leef- tijden. Donderdag 7.30 uur nam. repetitie Da meskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 uur nam. repetitie Ge mengd koor Bel Canto. DUIVENSPORT. De Luchtbode, gevestigd bij de heer van Onzenoord alhier hield Zondag een wedvlucht vanuit St. Ghislain, afstand 160 km. De duiven werden gelost te 9 uur bij N.W. wind. De uitslag was als volgt: Engel de Bresser 1, 13; M. Gouthiers 2. 9. 15; M. Maas 3, 18; M. van der Steen 4, 27; G. Vermeer 5; C. v. d. Ven 6: A. Leermakers 7; A. iValk 8, 36; M. v. d. Velden 10; K. va nEsch-Verschu- ren 11, 23; M. de Brouwer 12; Gebr. IJpelaar 14; F. Dam'en 16; Krol 17, 33; H. Leermakers 19; L. v. d. Sanden 20, 21, 30; M. Vera 22; L. Berendonk 24; F. Damen 25, 28; G. Schoenmakers 26, 35; C. van Iersel 29; G. v. d. Dries 31; P. v. d. Velden 34, 37. P. v. d. Velden overduif. L. v. d. Sanden Serie III. De uitslag van de Corbeilvlucht was als volgt: 71 km. Los 6 uur. G. Vermeer 1; A. Spapens 2, 14; Goutiers 3; L. Berendonk 4; C. Dogge 5; Fr. Krol 6; Engel Bresser 7, 10; H. de Brouwer 8, 9; C. van Gompel '11, 12, 15; A. J. v. Dongen 13; K. v. Esch-Ver- schuren 16; G. Schoenmakers 17; Jos v. Dongen 18. K. v. Esch-Verschurén: overduif. Aan tal van uiterlijke omstandigheden kan men zien dat dit een record vacan- tie-seizoen wordt of moet worden. Men wil de schade van het vorige mislukte seizoen inhalen en duizenden, die het vorig jaar hun vrije tijd maar besteed hebben aan inhaalwerkzaamhed'en gaan dit jaar uit. Ieder voelt dat hij zon en lucht nodig heeft na een lange winter en een daaraan voorafgaande grauwe zo mer. Het is geen wonder dat het aantal boekingen op reisbureau s groter is dan ooit, ook al zijn de „populaire reizen het eerste uitverkocht. Men behoeft zich niet te verwonderen over de snelle groei van het ledental der neutrale en confes sionele reisverenigingen. Is het ve.rder niet logisch dat de bad mensen dit jaar méér willen verdienen wat zij het vorig jaar tekort kwamen. En dus worden de badhokjes en dito- stoelen extra opgeknapt. De pachters van eettentjes en kiosken betalen graag hun huursom en putten zich uit in het uitdenken van „vacantie-hapjes en aan trekkelijke snuisterijen. Dit alles wordt geinspireerd door dit 'ene toverwoord: 't vacantie-seizoen. Gedachte groeit. En toch geloven wij niet aan die top- seizoen gedachte omdat het vorig sei zoen zo slecht geweest is. Want de va- cantie-gedachte begint thans echt te le ven in alle lagen van ons volk en het zal ook zonder die slechte seizoenen elk jaar drukker worden in de vacantie- centra. De bevolking neemt steeds toe, de wel vaart wordt ondanks de hoge belastingen toch groter en dus kan men in alle krin gen meer gaan besteden aan de vacan- tic. De verplichte zes dagen vacantie voor alle werknemers zijn reeds een feit en men is druk bezig met plannen voor een verplichte veertiendaagse verloftijd met behoud van loon. Zeker, wij weten het, uit een oogpunt van landseconomie en rendabiliteit van het bedrijfsleven zijn er allerlei bezwaren en we zijn er nog lang niet, maar alléén de drang, van verschillende zijden in deze richting uit geoefend, spreekt boekdelen van vacan- tielectuur. Aan zee, in de bussen, op de bergen in zo ver mogelijke totaal vreem de landen! Zuurpruimen en vacantie-optimisten staan naast elkaar in hun opvatting dat de liefhebberij voor een goede vacantie, liefst ver van huis met de dag groeit en dat we er op rekenen kunn'en een gewel dige vacantie-drukte te moeten verwer ken. En dat heeft enkele economische consequenties! ONTWIKKELING. Nederland is een vacantieland van de bovenste plank geworden. En we beginnen ons er behoorlijk voor te installeren. De A.N.W.B. be hoefde zich niet aan te passen. Die ging steeds met de tijd mee. Ze groeit alleen gestadig en opent wat mooiere en grotere kantoren. Meer tekenend is het vervangen van V.V.V.-keetjes en dito -hutjes door comfortabele kantoorgebou wen in tal van vacantie-centra. Zeer goed gezien! V.V.V.-directeu ren deden hun werk vroeger in de vrije tijd. Nu zijn het hoofden van een belangrijke tak van dienst, wiens ja of wiens neen de opkomst, de bloei of het lijdend bestaan van tal van vacantiegenoegens kan be tekenen. Ook de overheid heeft direct met de gevolgen van deze ontwikkeling te maken. Elke gemeente moet trachten het zijn gasten naar de zin te maken. Derhalve voert zij be sprekingen over het voorzien in lo- giesruimte. De plantsoenen in de stad worden in orde gebracht. Oude bezienswaardigheden, die min of meer in het vergeetboek waren ge raakt, worden weer te voorschijn gebracht en gerestaureerd. Men be sluit tot het aanbrengen van illumi natie of schijnwerperverlichting. Al leen door dit gebaar vinden tien tallen mensen een drukke dagtaak. dit aan verkeers- en vervoers problemen met zich brengt, zal men in de komende jaren onder vinden. Wegen zullen verbreed worden en menig hekwerk en boom zal nog moeten wijken of sterven. Terwille van de mens die met vacantie wil en als offer voor een niet te stuiten snelle groei van een grootse vacantie-industrie in een der goedkoopste landen van het continent. (Nadruk verboden). Drs. MIERLO. ER IS IETS TE VERDIENEN! Het particulier initiatief heeft het meeste te verwerken. Direct stellen grote aantallen particulieren hun overtollige kamers voor logé's ter beschikking. Honderden guldens ex tra inkomsten. Café's worden ho tels en tal van oude dorps- en stads hotelletjes zijn de laatste jaren weer opgebloeid omdat ze op 't juis te moment een knus eet- of drink- hoekje hadden ingericht. Dat bete kent opnieuw werk voor talloze handen. En met al dat trekken en reizen moet de maag worden ver zorgd. Tientallen eethuisjes en au tomatieken bewijzen hun reden van bestaan. Het collectief vermaak vraagt daarbij direct de aandacht. Er wor den massale spelen in de openlucht opgevoerd door amateurs- en be roepsgezelschappen. Theaters orga niseren vacantie-voorstellingen voor regenachtige dagen. In ons land met alle optimisme voor de weers omstandigheden beslist onontbeer lijk. En wat zoudt U denken van 't souvenir-bedrijf dat elk jaar weer opbloeit in iedere plaats of er nu bezienswaardigheden te zien zijn of niet. En dit zijn dan enige beschei den opmerkingen over de nevenbe- drijven van het vacantiefeest, die nog met tal van voorbeelden kun nen worden uitgebreid. De hoofdzaak van de vacantie- industrie ligt in de vacantiebedrij- ven zelf. En u zult zien dat wij nog maar aan het begin staan van de ontwikkeling van de industrie. De vacantie van de familie P. De hotelbedrijven bestonden reeds lang. Die boden hun dien sten ook reeds aan in de tijd dat de vacantie van de fam. P. tot ver in de omtrek werd bespro ken. Mevrouw liet een speciaal reiscostuum maken en de heer des huizes bestelde enkele lood zware met ijzer beslagen koffers, die in onze tijd op zichzelf al een zomerhuisje zouden worden. Na weken lang zwoegen ging men drie weken of veertien dagen „naar buiten" en er werd weken lang tot ver in de omtrek over gesproken. Die mensen „konden het toch maar doen" en reisden met een sneltrein Het moderne hotel is ingesteld op snel komende en spoedig weer verdwijnende gasten. Daarnaast heeft het pensionbedrijf een enorme vlucht genomen. En dat geldt reeds voor alle lagen van de bevolking. Nieuwer zijn de kampeercentra al bestonden er reeds jaren jeugdherbergen die voor gehele gezinnen worden ingericht. En dan die bouw van zomer huisjes. Ga eens naar de bosrijke streken van ons land. Er zijn daar tientallen eigenaars van stukken en stukjes heidegrond, die een flinke boterham verdie nen met het verhuren en verzor gen van zomerhuisjes. Massa-industrie. Er komt geen eind aan de va- cantie-welvaart voor een land. Busondernemingen organiseren korte en lange tochten. Parken, tentoonstellingen, uitspannings- bedrijven en vermaakcentra lok ken duizenden binnen hun mu ren om niet te spreken van de moderne glorie van vacantieba- nen, midget-golf-speelgelegenhe- den t.d. En het meeste van al de ze bronnen dankt zijn bestaan aan de omstandigheid dat vacan tie een voorrecht is geworden van de kleine man. Zij kunnen van de enkeling niet leven. Veel is nog in opbouw en moei nog worden aangepast aan de moderne snelwegen met dyna mische mensen, die zich snel en comfortabel willen verplaatsen over vaak grote afstanden. Wat Openbare vergadering op Vrijdag 27 Mei '55, te 19j^ uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehouden 14 April en 28 April 1955. 2. Ingekomen stukken: (Nagenoeg alle goedgekeurde besluiten betreffende aankoop grond). 3. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van vermakelijk heidsbelasting. 4. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van hondenbelasting. 5. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan J. van Nispen als amb tenaar van de burgerlijke stand. 6. Voorstel tot wijziging van het par tieel uitbreidingsplan Besoijen. I 7. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan voor de St. An- toniusparochie. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor stroomvoorziening van de zuiveringsinstallatie voor riool- j water. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend crediet voor het bouwkundig gedeelte van de zuiverings installatie voor rioolwater. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend crediet voor aanleg van een afvoerleiding voor de zuive ringsinstallatie voor rioolwater naar de Bergse Maas. 11. Voorstel inzake de bouw van 2 premiewoningen aan de Burgemeester Verwielstraat. 12. Voorstel inzake toekenning van een premie op de voet van de premie regeling woningverbetering en -splitsing. 13. Voorstel tot het vaststellen van een wacht ver bod voor de West zijde van de Baardwijksestraat. 14. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking inge volge art. 72 der lager onder wijswet 1920 voor de aanschaf fing van leermiddelen ten be hoeve van de R.K. Meisjesschool aan de St Crispijnstraat. 15. Voorstel tot aankoop van grond aan de Eerste Zeine. 16. Voorstel tot aankoop van grond aan de Elzenweg. 17. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Baard wijk. 18. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Burgemeester v. d. Schuerenstraat. .19. Voorstel tot intrekking raadsbe sluiten van 4 Febr. 1954 tot ver koop bouwterrein te Besoyen. 20. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Burgemeester Ver wielstraat. 21. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Burgemeester Moo- nenlaan. 22. Aanbieding ter goedkeuring be grotingswijziging 1954 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. 23. Wijziging begroting 1954 en '55. Wacht verbod. Na de totstandkoming van de wegverbeteringen Noorder Pa rallelweg, Burgemeester van de Klokkenlaan en Floris V-laan ten behoeve van het doorgaand verkeer 's-HertogenboschTil burg v.v., werd de Baardwijkse straat ingeschakeld in het snel verkeer. Bovendien is de ver keersdrukte in die straat gedu rende de zomermaanden nog be langrijk toegenomen na de ope ning van het gemeentelijk zwem bad „Het Hoefsven". Het is derhalve noodzakelijk, dat ook voor de Baardwijksestr.. tengevolge van de na-oorlogse uitbreiding der bebouwing, thans van een vrijwel gesloten bebou wing voorzien, eenzelfde maat regel in het belang der verkeers veiligheid wordt getroffen als reeds geldt voor de Stationsstr., de St. Antoniusstraat, de Mr. van Coothstraat en de Besoijensestr. Afvoerleiding naar de Bergse Maas. In de vergadering van 11 Febr. 1954 stelde de raad, ten behoeve van de aanleg van een afvoerlei ding tussen de zuiveringsinstal latie en de Bergse Maas, het leg gen van een zinker, het maken van een dijkkruising en een uit monding in de Bergse Maas, een en ander met bijkomende wer ken, een crediet beschikbaar van 178.190.zijnde 128.000.— voor directe uitvoeringskosten en 50.190.voor aanschaffing van buizen en hevelleiding, ho norarium architect en opslag al gemene kosten dienst gemeente werken. De terzake door het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten gehou den aanbesteding, geeft als laag ste inschrijving een bedrag van 137.900.welke aanbieding de oorspronkelijke raming met een bedrag van 9.900 overschrijdt. Dit hogere bedrag is verklaar baar door de loonsverhoging van 1 October 1954 en de algemene stijging van het prijspeil. Met voornoemd Adviesbureau zijn B. en W. van mening, dat de voornoemde aanbieding van 137.900-. redelijk en aanvaard baar is, in verband waarmede zij voorstellen het benodigde aan vullende crediet ad 10.200. n.l. 9.900.verhoogd met 3 opslag wegens algemene kosten van de dienst gemeentewerken, beschikbaar te willen stellen. Bouwkundig gedeelte van de zuiveringsinstallatie. In de vergadering van 20 Juli 1954 stelde de raad, ten behoeve van het maken van het bouw en waterbouwkundig gedeelte van de zuiveringsinstallatie met toebehoren, een crediet beschik baar van 319.300.zijnde 286.000 voor directe uitvoe ringskosten en 33.300.we gens aandeel kosten vrachtwa gen, architectenhonorarium enz. en opslag algemene kosten van de dienst van gemeentewerken. De door het Technisch Advies bureau der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten gehouden aanbesteding geeft als laagste in schrijving een bedrag van 306.200.welke aanbieding de oorspronkelijke raming met een bedrag van 20.200.over schrijdt. Dit hogere bedrag is eveneens verklaarbaar door de loonsver hoging per 1 October 1954 en de algemene stijging van 't prijspeil. Ook hier het voorstel het cre diet te verhogen met 20.200. ven,nogal doorzichtig en nogal dom. De socialistische Kamerfractie is op de zeventiende Mei naar buiten getreden met wat ik zie als een destructieve daad, het wegsturen van het kabinet-Drees, het stellen van een einde aan zijn brede-basis politiek", aldus prof. Romme. Prof. Romme zei te hopen, dat de z.i, thans naar buiten gebroken so cialistische strijd tussen de richting- Drees en wat hij wilde noemen de richting-Vos, „de strijd tussen de richting, die het socialisme met alle liefde, die men het toedraagt, toch j niet wil opleggen aan een volk, en de richting, die dat wel wil pogen", I niet op de zeventiende Mei afge- aaan en beslecht. 1 Erger intussen nog, want veel meer m het bijzonder de economi sche zwakken treffend, is de ver- ti aging in de totstandbrenging van een definitieve ouderdomsverzeke- ring. Bij een ongestoord voortwer- ken van de machine was invoering °P 1 Juli 1956 naar mijn mening mogelijk geweest, Er is een kink in kink"* gekomen, een onnodige Prof. Romme besloot zijn radio toespraak als volgt; „De meerder- heidsbeslissmg van de Kamer ligt er. Op het stukmaken moet nu het helen volgen, niet krammen of lij men, maar helen. THEOLOGICUM IN ZUID- SLAVIË GESLOTEN Rector en professoren naar de gevangenis. De Joegoslavische rechtbank \an riume heeft bevel gegeven het Katholieke Theologisch In stituut te in me voot vijf jaar te sluiten. De rector en verscheidene pro fessoren van het instituut wer- n veroordeeld tot gevangenis straf len, die variëren van 6 maanden tot 6 jaar. V?lge,n,s het officiële Joegosla vische blad „Borba" worden zij er van beschuldigd de theologi sche cursus voor politieke doel einden te hebben aangewend. Een college, dat aan het theo logische instituut is verbonden, werd voor de tijd van drie jaar gedwongen te sluiten. BREUK IN BREDE BASIS. In zijn rede voor de K.R.O.-micro foon heeft de katholieke fractielei der mr Romme de thans uitgebro ken crisis als duidelijk in strijd met 's lands belang afgeschilderd om twee redenen: 1. De brede basis, door hem zo sterk voorgestaan, heeft een breuk gekregen. 2. Belangrijke voorzieningen die dringend om doorvoering vragen krijgen nu vertraging. Wat punt 1 betreft noemde prof Romme de poging, om de crisis in haar slechte oorzaken en in haar slechte gevolgen op hem af te schui- SALK-VACCIN LEIDT TOT „VERWARDE TOESTAND". De inentingscampagne tegen kinderverlamming in de Vere nigde Staten ondervindt opnieuw vertraging. De reeds vrijgegeven hoeveelheid van het Salk-vac- cin, ongeveer acht millioen ku bieke centimeter, is bijna opge bruikt, doch de „komende dagen zullen geen nieuwe hoeveelheden worden vrijgegeven", zo is van officiële zijde meegedeeld. Eerst zal een verder onderzoek worden ingesteld naar de „verwarde toe stand", die is ontstaan. TELEVISIE-AUTOMAAT. In West-Duitsland is een tele visie-automaat voor huiselijk ge bruik op de markt gebracht. Men verwacht alle heil van dit appa raat, dat het nieuwste is in het kader van de afbetalingsartike- len. Het biedt een programma van een uur tegen in worp van 50 pfenning. De muntstukken worden elke maand aan huis gc- ind bij wijze van afbetaling. Natuurlijk willen de firmanten van het geval een bepaalde ze kerheidsstelling. De gebruiker moet bij plaatsing dan ook toe zeggen dat hij per maand voor minstens 25 mark aan program ma's „afneemt". Het toestel is dan in drie jaar afbetaald. opgeven voor 't Pinksternum mer van „DE ECHO". Het is uw en ons belang. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". door II Bruno J. v. Lhcenkc 25). „Wagen volgen", luidde dit maal de opdracht. »,A11 right", zei de chauffeur en hij ging achter de wagen van Chambricks aan. Chambricks reed regelrecht naar huis. ,,'t Belooft een verduiveld tam me geschiedenis te worden", zo mopperde John en zuchtend gaf bij de chauffeur opdracht maar weer rustig te wachten. „'Hoe lang denkt u dal het dit beer zal duren, meneer?" vroeg de man. dO, ik ben er wel zeker van, dat wij voor Kerstmis nog weg rijden", stelde John hem gerust. „Hoezo?" „Nee, dan niets", antwoordde de chauffeur, „ik dacht dat het misschien weer lang zou duren en in dat geval zou ik wel graag rerst cffe wat gegeten hebben. Maar tot Kerstmis kan ik nog wel wachten. Da's nog maar een vette maand." „Dacht ik ook, makker" zei John, „maar als je die ouwe rammelkast van je hier wilt la ten, dan kun jij gerust eerst wat gaan eten. Geef mij je pet en ik ben de taxichauffeur." I)e chauffeur dacht, dal Kerst mis toch eigenlijk nog wel een aardig stukje uit de buurt was en besloot John zijn pet maar te geven en hem zijn wagen toe te vertrouwen. „Nou, ik ben met een half uurtje terug, meneer. Enne als u hier niet meer slaan mocht, dan kom ik de kar morgen wei halen. Ik weet het adres en u kent de prijs." „Afgesproken. Doe me een ple zier en neem voor mij ook flink wat eetbaars mee. En als 't kan ook wat te drinken." John gaf de man geld en zat even later, als taxichauffeur in zijn eentje te wachten op de dingen die komen gingen. Maar er gebeurde niets en de taxichauffeur, die van het half uurtje haast een uur had gemaakt,- kon zijn etenswaar nog aan John kwijt. Nadat John gegeten had, gaf hij de chauffeur opdracht wel vlak in de buurt te blijven, maar r^iet verdacht lang op één plaats te gaan staan. Zelf zocht hij een plaats tegenover 't huis van Chambricks en daar stond hij tot half tien die avond te wachten. Er kwam juist een dikke mist opzetten, toen John iemand bin nen zag gaan hij Chambricks. Het was een man, die lopend ge komen was. „Nou, wat doenne-me-nou", vroeg John zichzelf. „Je kunt niet weten", sprak zichzelf, ,,'t kan wat zijn, 't kan ook niets zijn. Maarga eens poolshoogte nemen." John ging. ,,'t Wordt een ver trouwde weg", grinnikte hij, toen hij weer in de dienstgang stond en naar de tuin liep. Hij liep de tuin in en keek naar boven. Het licht in de stu deerkamer van Chambricks was aan. Maarook beneden was overal licht en het was John te gewaagd om binnendoor te gaan. „Weshalve wij de geveL nemen" mompelde hij en de daad bij het woord voegende, begon hij als 'n aap zo lenig langs een regenpijp naar boven te klimmen. Hij ze gende de mist, die voor hem het gevaar van ontdekt te "worden aanmerkelijk kleiner mankte, en vloekte de klimop, waarvan hij geen gemak had, en dat alleen zijn kleren maar smerig maakte. Het duurde niet lang of hij be reikte de eerste verdieping van het huis. De kamer van Cham bricks was nog een meter of drie van hem af, maar vlak bij hem was het raam van het archief kamertje en op dat schuifraam beproefde De Weger zijn krach ten. Niet tevergeefs overigens, want na korte tijd stond hij bin nen. „Jij wordt veel brutaler dan wel goed voor je is! Jij hebt ge loof ik, het idee, dat jij de leiding van de organisatie hebt, is het niet? Wel, dan heb je het tocii mis, Chambricks! Jij hebt maar je bevelen op te volgen, net als de anderen. Dat jij wat méér dan de anderen weet, is voor jou nog geen reden je aan te stellen alsof ik er niet meer was. Begrepen?" „Neeezuchtte De Weger in opperste verbazing, „nee, dat heb ik niet gehoord. Ik weiger aan te nemen dat dit zuivere kof fie is. Ik droom!Dat zijn ongeveer dezelfde woorden als die welke Mylord gisternacht te gen Flaneur sprak! Het enige verschil is, dat ze ditmaal tegen hem worden gezegd. Dus... blik sems: dus is Chambricks Kareltje niet!" De woordenwisseling in de ka mer werd steeds heviger en na 'n paar minuten hoorde De Weger geraas als van een worstelpartij. Het speet hem, niet even 'n kijk je te kunnen nemen. Het lawaai hield niet lang aan. „Nou, wie is de dooie?" mom pelde De Weger. En teleurgesteld vervolgde hij, toen hij weer dui delijk twee stemmen hoorde: „Bah, wat flauw! Ze zijn allebei nog helemaal levend." „Laten we onze hersens ge bruiken, Chambricks", hoorde De Weger de hem onbekende zeggen. Chambricks fluisterde schor iets en De Weger kon niet pre cies verstaan wat hij fluisterde, maar hij hoorde de woorden ,saast" en „vermoord" en vond het niet zo moeilijk te reconstru eren wat er binnen gebeurd was. Maar De Weger hoorde iets, dat voor hem veel interessanter was: hij hoorde dat Chambricks zijn bezoeker Loyons noemde. „Dus Loyons is Kareltje?" vroeg De Weger zichzelf. Maar hij durfde niet met zekerheid te zeggen dat hij het dit keer bij het rechte eind had. „Loyons... Allemaal beroemd heden. Chambricks, de financië le expert van het land. Dr. H. G. Loyons, een van 's lands be roemde economenZo aan stonds komt de voltallige minis terraad nog op de proppen en dan is de zaak compleet..." mom pelde De Weger. Hij hoorde Loyons weg gaan en besloot, om Chambricks te la ten schieten en Loyons tot doel te nemen. In minder dan geen tijd was hij in de tuin en vandaar weer op straat. Loyons kwam juist de deur uit, uitgeleide ge daan door Chambricks zelf. „Laat het je dus een les zijn geweest. Chambricks" hoorde De Weger Loyons zeggen. „Wat je bent, ben je door mij. Je bent mij geen dank verschuldigd, maar wel gehoorzaamheid. Strikte ge hoorzaamheid. Jij zo goed als de anderen. Tot ziens." Loyons ging het bordes af. De Weger zocht, op een draf lopend, naar de taxichauffeur, die hij snel vond en opdracht gaf om maar naar huis te gaan. Toen ging hij Loyons achterna. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3