UIT EIGEN LAND BOKHOVEN, juweel aan ,de Maas Waalwijkse en Langstraatse Courant Reacties MAANDAG 23 MEI 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 42 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprij» 10 cent per m.m. Contract-advertenties Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Begrijpelijkerwijs heeft de ont- 1 slagaanvraag van de regering overal in den lande reacties ver wekt. Uiteraard zijn die reacties zeer verschillend. Een interes sant beeld van deze reacties bie den de artikelen die in de diverse Nederlandse bladen zijn versche nen, terwijl zij ook een goede kijk geven op de verwarde politieke situatie, waarin ons land zich momenteel bevindt. Over het algemeen worden de grootste en meeste verwijten ge richt aan het adres van de Partij v. d. Arbeid. De Volkskrant deed dit natuurlijk ook en zij schrijft voorts, dat jarenlang de KVP met de PvdA in dezelfde trein en in dezelfde richting heeft gereisd maar wat voor de KVP, aldus dit blad, noodmaatregel was, was voor de PvdA beginsel en nu de noodzaak van overheidsbemoei ing minder bestaat, stellen zich de verschillen in de doelstelling scherp genoeg voor een déraille ment. Wanneer de PvdA, besluit de Volkskrant, het nastreven van typisch socialistische doeleinden hoger blijft stellen dan een geza menlijke vooruitstrevende poli tiek, dan wordt samenreizen nu en morgen onmogelijk. Ook De Maasbode richt felle verwijten tot de PvdA, die wel licht aanstuurt op vervroegde verkiezingen; dan zal er een kwaadaardige campagne tegen de KVP te wachten zijn. De Maas bode is van mening, dat, voor zover een buitenstaander een overzicht kan krijgen van de si tuatie, vervroegde verkiezingen inderdaad voor de hand liggen. Het streven van de PvdA, zegt 't blad tenslotte, haar socialistisch standpunt te radicaliseren, maakt de positie van ministers in een brede-basiskabinet bijzonder on aantrekkelijk. Ook De Tijd schaart zich in de rij der katholieke bladen, die en ons inziens volkomen terecht de PvdA aanwijzen als de gro te oorzaak van al het politieke kwaad. En ook dit blad merkt op dat men, wanneer men de toe stand realistisch overziet, ver vroegde verkiezingen als bijna onvermijdelijk moet beschouwen. CONFLICT IN DE PvdA. Het Antirevolutionair dagblad „Trouw" verwacht, dat de val van het kabinet Drees door bet als één man tegenstemmen van de socialistische fractie in deze partij een dusdanig conflict zal doen ontstaan, dat dit de PvdA op haar grondvesten zal doen schudden. Voor allen die menen dat in de laatste jaren de christelijke par tijen in het zog van het socialis me hebben gevaren, zegt het blad, is deze crisis een aanwij zing hoe mis zij het hebben ge had. De brekers van het kabinet- Drees, zegt „De Rotterdammer", zijn de eigen partijgenoten van de Minister-president. Is hier tot uiting gekomen een zekere ontevredenheid met name tegen over de ministers Drees en Don ker Het is een publiek geheim, dat vele socialisten Dr. Drees niet „rood" genoeg vinden. „De Telegraaf" maakte er na tuurlijk een zeer opwindend ver haal van en schreef over een tweede „vader des vaderlands", nu echter door zijn eigen kinde ren vermoord. Het blad bleek overigens de zaken toch ook in de juiste ver houdingen te kunnen zien, toen het schreef De P.v.d.A. is in wezen nog steeds een Marxistische partjj. Zjj streeft, zij het langs lijnen van geleidelijkheid, écono misch nog steeds naar de ver nietiging, door stille nationa lisatie, van het privaatbezit. Daarom weigerde zij toe te stemmen in een billijke alge mene huurverhoging zonder huurbelasting. Want huurbe lasting, en dit ziet zij juist, is de inleiding tot de nationalisa tie van het huizenbezit. De stemming heeft duidelijk gemaakt dat het telkens beproef de compromis tussen het Staats socialisme van de PvdA en het vrijheidsstreven van de overige regeringspartijen op den duur 'n onmogelijkheid is. En wat schrijven de socialisti sche bladen? „Het Vrije Volk" constateert dat de verwerping van het „kreu pele huurwetje van Minister Witte" niet de val van het kabi net behoefde te veroorzaken. Het blad verklaart, dat Minister Wit te bij de andere KVP-ministers steun heeft gevonden, welke so lidariteit wel een kabinetscrisis tengevolge kon hebben. Indien het conservatisme van de KVP, aldus dit blad van het NVV, het uitzicht op een aan vaardbare oplossing van 't buur tprobleem, waartoe de PvdA- fractie hardnekkig en tot 't laatst toe pogingen heeft gedaan, niet had verduisterd, kunnen wij ons nauwelijks voorstellen dat een crisis onafwendbaar zou zijn ge weest. Zo liggen de verantwoor delijkheden. Tot zover Het Vrije Volk, dat natuurlijk graag de schuld geeft aan de „conservatieve" KVP, maar intussen toch niet kan ont kennen, dat het juist de starre „Prinzipienreiterei" van de PvdA is geweest, die het kabinet, ook de eigen ministers, ook de zozeer aanbeden en als reclame-object gebruikte „Vader" Drees, heeft doen sneuvelen; daarmee andere van grote vooruitstrevendheid blijk gevende zaken, zoals de be lastingsverlaging, de definitieve ouderdomsvoorziening enz. al thans voorlopig onuitvoerbaar makend. We zijn zeer benieuwd hoe de PvdA de houding van de fractie zal verantwoorden tegen de leden terwijl we er van overtuigd zijn dat een nieuwe verwoede scheid- campagne tegen de KVP een be langrijk onderdeel weer gaat worden van de partij-activiteit. Het is echter ook lang niet denkbeeldig, dat er in de PvdA zelf een groot conflict zal ont branden, zoals „Trouw" opmerk te; het is geen geheim dat de di verse „vleugels" in deze partij nu niet bepaald erg loyaal tegenover elkaar staan. Men verwijt elkaar vaak genoeg niet rood genoeg of te rood zijn. Nu kan in elk geval de vleugel van Ir. Vos gaan juichen, maar of de aanhangers van Dr. Drees dit ook zullen doen is wel heel discutabel. Enfin, we zitten, mogen we aannemen, in een behoorlijke impasse, al zegt het socialistische dagblad „Het Parool", dat het maar het beste is, dat het demis sionaire kabinet, eventueel in ge deconstrueerde vorm, tot de vol gende zomer het bewind blijft voeren. Maar we geven heel graag „De Tijd" gelijk, wanneer die schrijft dat men liet aftreden van het ka binet als een farce zou moeten beschouwen, wanneer het, zon der Minister Witte, zou terugke ren, om de belastingontwerpen af te doen. Voortaan zou men dan 't dreigement met cpllectiet aftreden niet meer ernstig kun nen nemen. KONINGIN VOOR MOEILIJK BESLUIT. Koningin Juliana heeft Vrijdag middag, nadat zij de leiders van de kleinere fracties had gehoord, ook nog minister-president Drees van 't aftredende kabinet en daarna mr J. v. Schaik, lid van de Raad van State, ontvangen. Toen verliet zij Den Haag om zich rustig te bera den over het aanwijzen van een formateur. Verschillende fractie leiders zeiden bij het verlaten van het Haagse paleis aan de Lange Voorhout, dat de situatie zeer moei lijk is vooi; de vorstin. Waarschijn lijk heeft zij zeer uiteenlopende ad viezen ontvangen. Uitlatingen van diverse partij-functionarissen wij zen in die richting. De socialisten bijvoorbeeld zou den niet graag zien dat aan een van hen de opdracht tot kabinetsforma tie zou worden gegeven. Vele niet- socialisten zijn van oordeel dat de PvdA juist wel de formateur moet leveren, omdat zij het kabinet-Drees ten val heeft gebracht. In 't licht van deze ingewikkelde situatie wordt het verklaarbaar dat de vor stin de leider van het verslagen ka binet een tweede keer wilde horen en ook, dat zij de katholiek mr Van Schaik ontving, die bij verschillen de formaties betrokken is geweest en als oud-voorzitter van de Twee-' de Kamer en oud-minister over een grote politieke ervaring beschikt. HARINGVLOOT VAART NIET UIT. Ongeveer 1200 vissers, leden van de Centrale Bond van Werknemers in het transportbedrijf, hebben Vrij dagavond tijdens een bewogen ver gadering in de Dierentuin te Den Haag besloten de actie voort te zetten. Zij zullen niet monsteren. Volgende week Vrijdag zal men op nieuw vergaderen. De haringvloten van Schevenin- gen, Vlaardingen, Katwijk en Noordwijk, mogelijk op enkele schepen na, zullen dus vandaag niet uitvaren. Smalle wegen voeren naar een der liefste kerkjes van Brabant Kostbaarste bezit schepping van Quellinus De Brabantse redactrice van )tDe TTicF schreef onder bo venstaand hoofd een interessant artikel over Bokhoven (in onze streken bekend om z'n bedevaart naar St Cornelius en z'n mooi oud kerkje. W ij laten het hier volgen met de foto's, ons welwillend in bruikleen afgestaan door de re dactie van genoemd blad. 81.41 Beeldje in terra cotta in het kerkje te Bokhoven. DROEVIGE STATISTIEK VOOR BRABANT EN LIMBURG. In dronken toestand man dood gereden en zich niet om het geval bekommerd. Per 100.000 zielen werden voor het Gerechtshof te Arnhem 33, voor het Haagse Hof 33, het Am sterdamse Hof 41, het Leeuwar- densehof 38 en voor het Bossche Hof (welks ressort de provincies Noord-Brahant en Limburg om vat) 43 gevallen van verkeerson gelukken tengevolge van drank misbruik berecht. De rechtbank te Roermond kreeg er 118 (het hoogste cijfer) te behandelen. Deze cijfers zijn een schande voor het bossche ressort, aldus riep de advocaat-generaal van 't Bossche Hof, mr. J. Hustinx, j.l. Woensdag uit tijdens zijn requi sitoir in de zaak tegen een auto bestuurder uit Heerlen, die op Zondag 12 December te Neer (L.) onder invloed van sterke drank verkerende, als bestuurder van een auto, daarmee dusdanig roe keloos had gereden, dat hij de wielrijder J. uit Neer had aange reden, die tengevolge van die aanrijding was overleden. De eis was 8 maanden gevan genisstraf en een jaar ontzeg ging. DEFINITIEVE OUDERDOMS- VERZEKERING. Niet vóór 1 Januari 1957. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi- HM ging van de noodwet ouderdoms voorziening. Het beoogt een uit breiding tot nieuwe leeftijds groepen en wel in dier voege, dat ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1955 tot en met 31 December 1956 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouder- domsuitkering in aanmerking kunnen komen, zodra zij die leef tijd bereikt hebben. Zoals de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid reeds eerder heeft te kennen gegeven, wordt zijnerzijds alles in 't werk gesteld, aldus de memorie van' toelichting, om in 't eerste half jaar van 1955 een wetsontwerp betreffende de definitieve ouder- domsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. Daar de par lementaire behandeling van het ontwerp, alsmede de totstandko ming van de nodige uitvoerings maatregelen en de administratie ve voorbereidingen voor de in voering van de wet de nodige tijd zullen vorderen, moet er reke ning mede worden gehouden dat de nieuwe ouderdomsregeling niet vóórri Januari 1957 in wer king zal kunnen treden. Er moet nog een hele weg wor den afgelegd eer het zo ver is, vooral nu we zonder ministerie zitten. HOE IS Mr. BOUMAN ONTSNAPT Mr. Bouman, de Nederlandse verdediger in het proces-Jung- schleger, heeft Indonesië verla ten met een schip van de K.P.M., dat van Djakarta via Singapore naar Medan voer. Hij heeft zich daarbij bediend van de naam Posman. In Singapore is hij aan land gegaan en vandaar per KLM naar Nederland gereisd. De di recteur van de K.P.M., de heer De Koe, heeft in verband met de vlucht van Mr. Bouman Woens dagavond een verhoor moeten ondergaan en zijn nog andere K.P.M.-functionarissen in Dja karta verhoord. Een en ander is meegedeeld door de officier van justitie te Djakarta, Sunarjo, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheden van de vlucht van mr. Bouman. NIEUWE SCHEVENINGSE PIER IN 1957 GEREED Als de vier belanghebbende ministeries, het Hoogheemraad schap Delfland, de gemeenteraad van Den Haag en talrijke Haagse gemeentelijke diensten het goed vinden en bovendien voldoende financiers kunnen worden ge vonden, zullen de Hagenaars en hun gasten medio 1957 eindelijk weer wandelingen kunnen maken oj) 'n Scheveningse pier. De N.V. Exploitatie Maatschappij Sche- veningen heeft een plan klaar voor de herbouw van het tijdens de bezettingsjaren verloren wan- delhoofd. Het nieuwe project zal zowel wat bouw als aankleding betreft, een unicum in Europa worden. Als alle autoriteiten, die ten aanzien van het bouwplan iets te vertellen hebben, spoedig een beslissing willen nemen, kan in het voorjaar van 1956 met de bouw worden begonnen. PAUS GAF BIJDRAGE VOOR BASILIEK OUDENBOSCH. De Paus heeft een aanzienlijke bijdrage geschonken voor 't her stel van de Oudenbossche basi liek. Dit heeft mgr. Angelo deli' Aqua, substituut van het pau selijk staatssecretariaat, medege deeld aan het beslmu" van de stichting tot herstel van de ba siliek. Burgemeester Funk van Oudenbosch, voorzitter van de stichting, werd met nog acht le den van het bestuur Vrijdagoch tend door mgr. dell'Aqua ont vangen. Zaterdag heeft de Paus zelf het bestuur in audiëntie ontvangen. EINDHOVEN KRIJGT SCHOOL VOOR INDUSTRIËLE VORMGEVING. Begin September start in Eind hoven een school voor Industri ële Vormgeving. Dit nieuwe in stituut, dat aan de toenemende vraag naar industriële ontwer pers wil voldoen, krijgt drie af delingen voor algemene indus triële vormgeving, publiciteit en productspresentatie, textiel-ont- werpen en ontwerpen voor aan-» verwante decoratieve materialen In de komende jaren zal het leer lingenaantal van deze dagschool (met vijf en vierjarige cursus), die in de nabije toekomst over eigen gebouwen en werkplaatsen gaat beschikken, tot 120 worden opgevoerd. DE mm HEI ZUIDEN speciaal tarief. Dit jaar vijf en dertig jaar geleden verloor de jonge Norbertijn P. Breugel mans zijn hart aan Bokhoven. Ruim twintig jaar later zei de prelaat van Berne tot hem: „Twintig jaar geleden hebt ge uw hart verloren. Ik had ge dacht het uw lichaam maar na te sturen. Ik moet een nieuwe pastoor voor Bokhoven hebben." Zo kwam de huidige pastoor Breugelmans O. Praem. naar Bokhoven, een klein dorpje aan de Maas, zeven kilometer bovten Den Bosch. Enkele jaren later kostte de bevrijding van Bokhoven de pas toor practisch zijn gehele bezit: zijn leven wist hij te redden en zijn hart bleef meer dan ooit gehecht aan dat kleine plekje grond met zijn eeuwen oude roemrijke geschiedenis en met zijn sfeer van stilte en rust, die ge in deze gehaaste tijden welhaast voor onmogelijk zoudt houden. Bokhoven is oud, een vrije heerlijkheid, die in oude documenten reeds in de dertiende eeuw genoemd wordt. Oorspronkelijk lag het op de rechter- Maasoever, maar de St. Elisabethvloed in 1421 maakte de doorsnijding van de Maas tussen Bokhoven en Loevestein noodzakelijk, waardoor het op de linkeroever kwam te liggen. In de strijd tegen de Geldersen heeft Bokhoven ook zijn rol gespeeld. In 1498 werden kerk, kasteel en huizen zelfs to- taa' platgebrand. In die tijd lag de woon kern nog ongeveer een kilometer ver derop dan thans. Jan van der Aa, die in die jaren Heer van Bokhoven was, liet kerk en kasteel herbouwen: de kerktoren werd een verdedigingstoren, die een eer ste bescherming vormde tegen de vijan den, die van over de Maas het kasteel wilden bedreigen. Het kasteel is geheel verdwenen. Slechts enkele overblijfselen var de fundamenten wijzen de plaats, waar het heeft gestaan. De oude toren echter staat er nog en aan die toren ge- bouwd, vindt ge een van de liefste kerk jes, die er in heel het Brabants gewest te vinden zijn. Een kerkje, dat een tocht naar Bokhoven meer dan waard is. Van Den Bosch uit bereikt ge Bokhoven over een smalle, maar goed onderhouden dijk weg, lopend langs de Dieze via Engelen, waar Dieze en Maas samenvloeien. Als ge het dorp per se langs een andere kant wilt verlaten, moet ge de nog smallere weg naar Haarsteeg nemen. Andere mo gelijkheden zijn er niet. Vermoedelijk is dat de reden, dat behalve de duizenden bedevaartgangers, die ieder jaar naar Bokhoven komen om er St. Cornelius te vereren, nog zo weinigen dit landschap pelijk, historisch en cultureel juweel heb ben ontdekt. Want de bedevaartgangers zijn veelal brave, eenvoudige zielen, die naar Bokhoven komen met hun zorgen en moeilijkheden, of met hun dankbaar heid die er een vreugdevolle dag bele ven, maar die niet de aangewezen per sonen zijn om de culturele en historische betekenis van het plaatsje meer bekend heid te geven. Toen wij het dorpje bezochten, was "t eer. gure, winderige dag en onder de voortjagende wolken leek het of de her en der verspreide huisjes probeerden weg t® schuilen rond het kerkje met zijn fiere torenspitsen. Maar rond en tussen die huizen bloei den bloemen in de tuintjes en de bomen hadden witte en roze hoeden, die schud den in de wind. „De Maas ziet zwart", zei pastoor Breugelmans, die ons ontving .met de gastvrijheid, waarmee ge in afgelegen oorden en in Norbertijnerabdijen pleegt ontvangen te worden, „dat betekent ze- kei een dag of drie storm. Als de wind gaat liggen, wordt de Maas weer licht". Het water, de wind, het weer het zijn goede bekenden voor wie gewend is in een eenzaam Maasdorpje zijn dagen en avonden door te brengen. En met uit zondering van de dagen van de ergste strijd in en rond Bokhoven woont de pastoor daar nu reeds van 1941 af. Toen hij er terugkeerde na de oorlog en nadat de geallieerde troepen het dorp hadden verlaten vond hij er een ravage; het dak van de kerk vernield, het interieur zwaar beschadigd, geen huis, dat niet geheel of gedeeltelijk verwoest was en geplunderd. Talloze kostbaarheden waren gestolen of vernield. Het was eten triest beeld van ellende maar zo spoedig mogelijk werd alles in het werk gesteld om te herstel len, wat hersteld kon worden. Het kostbaarst» bezit ven Bokhoven, de door de beroemde Artus Quellinus ge beeldhouwde graftombe van Engelbert van Immerzeel en Helena de Montmoren cy was gelukkig aan het oorlogsgeweld niet ten otter gevallen. Dit praalgraf is na de restauratie van het kerkje door Monumentenbouw in het noordelijk tran sept van het kerkje geplaatst. Het is een der weinigt gratmonumenten, waarvan de officiële opdracht tot het vervaardi gen, ondertekend door opdrachtgever en kunstenaar, bewaard gebleven is. De in witmarmer gehouwen figuren van de graaf en zijn echtgenote zijn van een uitzonderlijke schoonheid en rust. Niets in deze twee gestalten doet denken aan de dood. Het is alsof zij sluimeren en ieder ogenblik kunnen ontwaken; een krachtig krijgsman en een zachte, nobele vrouw. Hier geen treurende figuren rondom, geen overdaad van wapenschil den, slechts op de achterzijde een ont roerend mooi engelenkopje, volg'cns de overlevering een jong gestorven kind van het gravelijk paar en de geslachtswapens van graaf en gravin. Een monument dat men niet meer vergeet als men het een maal gezien heeft 'en dat door kenners gerekend wordt tot het beste, dat de grote Quellinus heeft gemaakt. Het vroeg-gothische kerkje, dat in vroeger jaren in en uitwendig ongeveer een meter was opgehoogd met het oog op ac voortdurende overstromingen van de Maas, heeft bij de restauratie zijn oud, evenwichtige verhoudingen teruggekre gen. Van binnen is het geheel wit be pleisterd, met 'n tongewelf, dat op speel se wijze met stukwerk is versierd. Het herstel van dit stukwerk is geschied door Pijnenburg uit Vught, die ook een aan tal allerliefste, ondeugende engelenkop jes langs de muren aanbracht. Het oude te zware altaar werd vervangen door het altaar uit het vervallen kerkje van Den nenburg, dat als het ware voor Bok hoven geschapen is. Een rijkgebeeldhouwde preekstoel beeldt enige taferelen uit het leven van de H. Norbertus uit, wiens volgelingten steeds de zielzorg in Bokhoven hebben uitgeoefend. Hoewel sinds 1839 de reli kwieën van de H. Cornelius in Bokho ven vurig worden vereerd en de plaats ook als officiële bedevaartplaats voor St. Cornelius is erkend en met aflaten begunstigd, is de patroon der kerk St. Antonius Abt, van wie de kerk twee bijzonder fraaie beelden heeft, een in terra cotta en een houten. Het houten beeld draagt tegenwoordig weer een zil- vpr»n kroon, die pastoor Breugelmans mrrm. Het beroemue engeieuKopjc op net praalgraf van Immerzeel-Mont- morency te Bokhoven. bij het kerkbezit aantrof, maar waarvan niemand de bestemming meer wist. D» pastoor, bedenkend dat volgens litur gisch voorschrift de patroonheilige in zijn eigen kerk een kroon mag dragen, paste hem Antonius Abt op en vond daarmee de oplossing van het vraag stuk. In de kerk vindt ge verder een hout- gésneden kruisweg van Lucius, prachti ge houten beelden van verschillende hei ligen, als St. Rochus, St. Martinus en de j Zalige Herman Jozef, een fraaie St. Jo- zelf een kruisbeeld uit de twaalfde eeuw, enige fraaie schilderijen, een speels or geltje en bekoorlijke ramen van J. v. d. Pol, waarin taferelen uit het leven van St. Norbertus naar oude kopergravures zijn geëtst. De ramen van een warm geel en een blauwachtig grijs geven het witte kerkje onder het steeds wisselen de daglicht van onze bewolkte hemel een weldadig aandoende gloed. Wat zullen we u nog meer vertellen van dit kostelijke plaatsje in het wijde polderland van Noord-Brabant's Maas gebied. Och, waarom zullen wij er nog meer van vertellen? Wij raden u aan: ga zelf eens kijken deze zomer en ontdeK zelf hoe charmant Bokhoven is. Waar om zoudt ge de schoonheid gaan zoela-n in het buitenland als ge ze zo dicht in uw nabijheid kunt vinden? Het uit 1500 daterende kerkje van Bokhoven na de restauratie.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5