P Lllk$t(Ltty(L()CLckt(Lll. Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit Binnen- en Buitenland Gemeenteraad Waalwijk. IVOROL: De Tandpasta van standing Nationale actie voor Rheuma-bestrijding. „DE ECHO" VRIJDAG 27 MEI 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 43 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprij» 10 cent per m.m. Contract-advertentie! speciaal tarisf. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Geen betere voorbereiding is er op de grote Christelijke feest dagen dan het lezen van de Hei lige Schrift, dan te trachten de eeuwige wijsheid te bevroeden, die schuilt in de woorden van de Goddelijke Zaligmaker, zoals Zijn Apostelen die hebben opgete kend, opdat zij tot troost, tot steun en verheugenis zouden zijn voor de mensheid van al de ko mende eeuwen. Ons bezinnend op de Hoogtij dag van Pinksteren, lezen wij in 't eerste Hoofdstuk van de Han delingen der Apostelen hoe Jezus tot Zijn leerlingen zegt: „Ge zult de kracht ontvangen van de Hei lige Geest, die over U zal neer komen, en ge zult Mijn getuigen zijn in Jerusalem en in geheel Judea en Samaria, en tot de ver ste grenzen der aarde En in het veertiende hoofdstuk van het Johannes-Evangelie le zen we Christus' woorden: Ik zal de Vader vragen en Hij zal U een andere Helper geven, die in eeu- wgiheid met U blijft, de Geest van Waarheid, die de wereld niet kan ontvangen, omdat zij Hem niet ziet en niet kent. Maar gij kent Hem wel, omdat Hij bij zal blijven en in U zal zijn. Ik zal U niet als wezen achterla ten Wat een heerlijke blije zeker heid kunnen ons de woorden van Christus geven: ..Ik zal U niet als wezen achterlaten Maar ook, wat een geweldige verantwoordelijkheid leggen zij op onze menselijk zwakke schou ders: „Gij zult Mijn getuigen zijn tot aan de verste grenzen dei- aarde Beide woorden van Christus mogen we echter niet los van el kander zien, want waar Hij U en mij, ieder die in Hem gelooft en die dat geloof belijdt, een gewel dige taak opdraagt, geeft Hij ons ook de kracht, de wijsheid en de genade, die taak te volbrengen, zoals Hij Zijn eerste apostelen begiftigde met de grote gave van het geloof, dat alles vermag: In Mijn naam, zegt Christus immers, zullen zij duivelen uitbannen; ze zullen nieuwe talen spreken, ze zullen slangen in de hand kun nen nemen en als zij dodelijk vergif drinken, zal het hun niet deren; zieken zullen zij de hand opleggen en zij zullen beter wor den Het was de H. Geest, in hen gekomen op het Pinksterfeest, die hen tot getuigen maakten voor Christus, de Geest met Zijn zeven gaven van wijsheid en ver stand, van raad en sterkte, van wetenschap en godsvrucht en vreze des Heren. En zij die eerst benauwd en beangst bijeenscholen in het Je- ruzalemse huis, zij gingen de straat op en luid verkondigden zij de mensen „de wonderwerken van God" en de mensen waren verbaasd, dat deze Gallileërs, eenvoudige vissers, ieder van hen aanspraken in de taal van zijn land, zoals alle mensen van alle eeuwen na hen verbaasd waren en zullen zijn wanneer zij verne men, hoe enkele ongeletterde ar beiders uit het Joodse land de wereld hebben veroverd voor Christus, hoe zij preekten op de Areopaag en discussieerden met de Griekse wijsgeren, hoe zij naar Rome trokken en „dé Hoofdstad der wereld" wonnen voor Christus en maakten tot het brandpunt van vele eeuwen christendom. Het was de kracht van de H. Geest, het was het geloof in Hem, het was Zijn heilig vuur en Zijn heilig enthousiasme. „En gij, gij zult Mijn getuigen zijn......" Twintig eeuwen zijn nadien verlopen, het is misschien nog slechts een klein fragmentje van de leeftijd der aarde, we weten dat niet Christus zegt: Het js Uw zaak niet tijden en uren te weten, die de Vader krachtens »1J!\ e^en macht heeft vastge- s,8'dmaar in die twintig eeuwen christendom is er ont zettend veel gebeurd en ontzet tend veel veranderd, veel is er vernieuwd en verouderd, maar altijd nieuw blijven Christus' woorden, en altijd nieuw blijft 1J.n opdracht: Gij zult Mijn gc- 'X zijnen altijd nieuw SL !j1JA0?8 ook dc kracht jan de Helper, van de Heilige ueest, die ons in staat stelt die klacht uit te voeren. We leven in een tijd van groot se en ontstellende evoluties, in een tijd waarin een ongekende energie door de mens wordt op gewekt, we leven in een tijd die ooriutsnelt, duizelingwekkend, aarin de materie de mens nooit vroede mogelijkheden biedt. m f*..ls ae eeuw van de mens, de machtige en geniale ontdekker van de mogelijkheden der mate rie, de beheerser der materie (maar voor hoe lang En toch, zo er ooit een tijd is geweest, waarin de mens behoef te had aan de kracht van de H. Geest, aan het enthousiasme en de energie die Hij alleen kan ge ven. dan is het deze tijd, met zijn louter op de stof gerichte ener gie, met zijn louter aards en thousiasme. Schoon is het de mens te zien ills heerser over de krachten van de natuur, maar oneindig veel schoner is het de mens in deze tnd met zijn prachtige mogelijk heden te zien als de uitvoerder van de Goddelijke opdracht, als de getuige van Jezus Christus; de mens in alles wat hij wist te be reiken, te mogen zien als de ver- heerlijker van God. We zijn nog ver af van dat ide aal, dat toch ook weer zo heel dicht in ons bereik ligt. Ik zal U niet als wezen achter laten, zegt Christus; Hij laat ons niet alleen met de opdracht die Hij ons meegaf, ons ondanks al- es erg zwakke en erg afhanke lijke mensen met die geweldige taak: getuigen te zijn voor Hem. Hij zond ons de Helper, de Ver trooster, de Heilige Geest; bid den wij op het Pinksterfeest, dat wij gaan vieren, de H. Geest om het goddelijk enthousiasme en de Goddelijke energie, opdat wij ware getuigen mogen zijn „tol aan de verste grenzen der aarde", tot in de verste mogelijkheden van de stof. Opdat het aanschijn der aarde vernieuwd moge worden! DREES ANTWOORDT KONINGIN. Het Kabinet der Koningin deelt mee: Hare Majesteit heeft jongstle den Vrijdag dr. W. Dreès uitge nodigd, na kennisgeving van de over de kabinetscrisis uitge brachte adviezen en na overleg met hel kabinet, te rapporteren over de vraag, of de mogelijk heid zou bestaan van aanblijven van hetdemissionaire kabinet, met uitzicht op overeenstem ming. met de Staten-Generaal over het verder te volgen huur beleid. De heer Drees heeft thans aan Hare Majesteit meegedeeld, dat daarvoor zijns inziens geen voldoende politieke grondslag bestaat. EVERT VERMEER SLECHTS ENIG VERSCHIL VAN INZICHT In de avond van de dag waar op Dr. Drees aan de Koningin liet weten dat zijns inziens geen voldoende, politieke grondslag bestaat voor het aanblijven van het demissionaire kabinet, ver klaarde de voorzitter van de Pv dA, de heer Evert Vermeer, in 'n partij vergadering te Leiden „van oordeel te zijn, dat het huidige kabinet gelegenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten." Daar voor had de heer Vermeer ver klaard dat er tussen de socialis tische ministers en de vertegen woordigers van het democratisch socialisme „slechts enig verschil van inzicht" heerst. Mocht dit al leiden tot verkiezingen, dan zal, volgens de PvdA-voorzitter, de socialistische beweging de strijd ingaan onder aanvoerderschap van Drees. Neem dadelijk Kruschei» bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Over een goed jaar zijn er een half millioen bromfietsen in Ne derland en de bromfietsen daarbij gerekend ver over het millioen motorrijtuigen van al lerlei aard. Dit valt af te leiden uit de vandaag door de KNAC gepubliceerde cijfers over het aantal geregistreerde motorrij tuigen op 1 April j.l. Er stonden op 1 April 422.500 bromfietsen ingeschreven tegen 375.892 op 1 Augustus van het vorige jaar. In 8 maanden zijn er dus niet min der dan 46.608 bromfietsen bij gekomen, of bijna 200 per dag. Van 1 Augustus tot 1 April zijn er ook ruim 25.000 personenau to's bijgekomen. Op 1 April ston den er 244.750 geregistreerd te gen 219.411 acht maanden daar voor. Minder stormachtig is de toeneming van het aantal scoo ters en motorfietsen: 138.150 op 1 April tegen 130.486 op 1 Au gustus van het vorige jaar. De overeenkomstige cijfers zijn voor vracht- en bestelauto's 94.000 (87.609), autobussen 6500 (6359), trekkers m. oplegger 3930 (3846), tractoren 250 (230), motordrie wielers 10.600 (10.096) en speci ale voertuigen 4650 (4588). Hot totale aantal motorvoertuigen bedraagt dus al meer dan 925.000. VISSERSSTAKING OPGEHEVEN. De staking van de haringvis sers is Dinsdagavond opgeheven. De graaiers hebben Woensdag 't werk hervat en de vissers heb ben gemonsterd. Het besluit is gevallen in een algemene vergadering van de Centrale Bond van werknemers in de transportbedrijven, welke socialistische organisatie Maan dag 16 Mei het stakingsparool heeft uitgegeven. De algemene veronderstelling is dat de ha ringvloot, die oorspronkelijk op Maandag 23 Mei had moeten uit varen, nu Donderdag zee gekozen zal hebben. EXPLOSIES SLOEGEN 13 KRA TERS IN EINDHOVENSE STRATEN. De bevolking van het Noorde lijke stadsgedeelte van Eindho ven is Maandagmiddag tegen half drie opgeschrikt door een serie hevige explosies in de on dergrondse zuui'stofleiding, die van de Philipsfabrieken in het Emmasngel-complex naar de fa brieken in Strijp loopt. De dave rende ketting-explosie, die een groot deel van dit stalen buizen net verwoestte, sloeg dertien kraters in het wegdek van de Ga gelstraat, de Mathildelaan, de Olmenlaan en van de fabrieks complexen in het centrum en in Strijp. Zes Eindhovenaren, die op straat liepen, werden door de rondvliegende klinkers, steenen en zand gewond. De 46-jarige mevrouw de Roy- Van Zuidewijn, die met haar 17- jarige dochter en een kinderwa gen met een baby van vijf maan den door de Mathildelaan wan delde, werd ernstig aan hoofd en benen gewond. Zij heeft waar schijnlijk een hersenschudding. Hoewel een zware steen in de kinderwagen vloog, bleef de ba by ongedeerd. Verschillende Philipsfabrieken o.a. de glasfabriek en dc televi sie-persglasfabriek in Strijp, die zonder zuurstof raakten,'vielen stil. Ook in andere bedrijfson derdelen, waar de gastoevoer uit vrees voor nieuwe explosies tij delijk werd afgesloten, werd het werk gestagneerd. De bedrijfs schade voor Philips loopt in dc tienduizenden guldens. De oorzaak van de explosie in de zuurstofleiding is nog niet be kend. Misschien is door een ver keerde gasmenging, bijvoorbeeld met waterstof, een explosief mengsel ontstaan. De kettingex plosie is op het complex van de Emmasingel begonnen en heeft zich van daaruit voortgeplant naar Strijp over een lengte van 950 meter onder de grond. VERKEER EIST WEER DODEN Één dode en drie gewonden la gen Maandag langs de Utrechtse weg in Hilversum, waar twee auto's in botsing waren geko men. In Nijmegen is een kind doodgereden, dat onder een ge parkeerde auto zat te spelen. In Arnhem vloog een auto in brand ha een botsing met de masten van een electrische leiding. In Amsterdam werd een jongetje ernstig gewond bij aanrijding door een autobus. GEWELDDADEN IN N.-AFRIKA. Het einde van de Mohamme daanse vastenmaand Ramadan heeft Zondag geleid tot toene ming van het aantal geweldda den in Frans Noord-Afnka. In Cacablanca (Marokko) werd een blanke, die met zijn vrouw wandelde, doodgeschoten. Ook werden twee Franse soldaten in hetzelfde stadsgedeelte zwaar ge wond. Een van hen overleed la ter in een ziekenhuis. In het Aurèsgebergte (Alge rije) heeft een groej) van zestig opstandelingen een Franse mili taire stelling bij Cheirange aan gevallen. Scherpschutters dwon gen de aanvallers tot de aftocht, waarna de vogelvrij verklaarden door vliegtuigen werden vernie tigd, aldus de Franse politie. Men sprak van 25 doden. Bij een aanval op een andere stelling werden vier Franse sol daten gewond en een opstande ling krijgsgevangen gemaakt. Twee blanke winkeliers in Al giers werden door messteken zwaar gewond. De Algerijnse da der werd door een politieman neergeschoten en zwaar gewond. In Sousse werd een leider van de Vieux-Destour neergeschoten vermoedelijk om de dood van 'u lid van de Neo-Destour te wre ken, die de dag tevoren bij een botsing tussen aanhangers van beide partijen om het leven was gekomen. DRIE DODEN OP DE WEG. ii' Meer bedden en wetenschappelijk onderzoek, maar eerst geld. De rheuma is een ernstige volksziekte, die de Nederlandse bevolking veel meer dan 100 mil lioen gulden per jaar kost. Niet minder dan 16 van de mannen en vrouwen in ons land hebben rheumatische klachten. Dit laat ste cijfer heelt betrekking op de genen die bij een arts aanklop pen, maar het is een feit, dat er vele duizenden zijn, die rheuma zo vanzelfsprekend vinden, dat ze zelfs geen arts raadplegen. Er bestaat nu het plan de rheu- ma-bestrijding grondig aan te pakken. Het Nationaal Rheuina- londs wil allereerst de mogelijk heden voor de behandeling van rheuma-patiënten, die nog verre Yan voldoende is verbeterendoor de thans beschikbare 350 bedden eei*sle fase °P te voeren tot 1000 en later tot 2000 h 3000. Het tweede deel van het plan betreft een uitvoerig wetenschappelijk onderzoek, dat tot dusver bij ge brek aan fondsen niet stevig kon worden aangepakt. Op de derde plaats zal door middel van propaganda en voor lichting het Nederlandse volk er van doordrongen moeten worden hoe ernstige volksziekte dc rheu ma is. Deze grootscheepse natio nale bestrijding van de rheuma kan echter niet worden gevoerd zonder een groot kapitaal. Daar om is de hulp ingeroepen van de heer A. M. Bergers, die in den lande bekend is als voorzitter van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO en als de mil- lioenen-goochelaar in de Pleis ter-, Steentjes-, SUS- en andere acties. Deze zal met de vrijwillige me dewerking van geheel Nederland, van de afdelingen van zijn bond, van de winkeliers en van de kan toren der Staa.tsloterij, een ver- rassingrijke actie voeren, die de ze week is begonnen en die haar ontknoping zan vinden op Dins dag 9 Augustus. Op deze dag zen den de omroepverenigingen een gezamenlijk programma uit en zal notaris A. v. d. Laan uit Am sterdam het geheim en wat voor een geheim! bekend ma ken. Op die dag zullen ook 5.456 geldprijzen vallen met een geza menlijke waarde van 225.000.-, waarin 4 prijzen van 15.000.-, 4 van 10.000.-, 4 van 5000.-, en 4 van 1000.-. Dan zijn er nog 5440 prijzen variërend van 100 tot 10.—. Om deel te nemen aan deze ac tie behoeft men niet anders te doen dan een of meer van die oranje, rode, witte en blauwe couvertjes te kopen en het dan op te bergen, waar geen licht of vocht bij kan komen. Het voor tijdig open maken van het cou- vertje kan U een kapitaaltje kos ten. Wanneer U geen couvertje in Uk omgeving kunt krijgen, dan kunt U zich rechtstreeks wenden tot het bijkantoor van het Nationaal Rheumafonds to Rotterdam, Postbus 634, Heem raadsingel 303. UW BLAD DE ECHO m HEI ZUIDEN Waarom eerst een lange lijdensweg 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzui verheden af, die nu het bloed verontrei nigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; be gin er vandaag mee. KONINGIN ONTVING DR KORTENHORST. Het Kabinet der Koningin deelt mee Hare Majesteit de Koningin heeft gis teravond dr L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. De heer Korten horst heeft Woensdag aan Hare Majes teit rapport uitgebracht. Ook Dr. Kortenhorst zal het al moei lijk verder hebben kunnen brengen in* deze crisis. De P.v.d.A. heeft de brok ken gemaakt en was dus de aangewezene om de zaak in 't reine te brengen. Waarom geen opdracht aan mr. Bur ger van de P.v.d.A.? Eenvoudig omdat men weet dat hij er in deze omstandig heden niets van terecht kan breng'en. Ja, de heren zitten er nu lelijk mee. Dr. Drees heeft zelf gezegd dit kabinet niet te kunnen reconstrueren of verder laten werken en wat nu? Wel de schuld geven aan de K.V.P. Daar is de voorzitter van de P.v.d.A. de heer Evert Vermeer al druk mee be zig, gesteund door partijbladen en in de verte door bladen als de N. Rott. Crt., die van de K.V.P. niet veel moet heb ben. Maar 't moet toch voor iedereen duidelijk zijn dat de P.v.d.A. dit mini sterie heeft doen kantelen, daar is niets aan te veranderen en nu zit de P.v.d.A. en 't gehele land er mee. NEDERLAND KRIJGT ELKE DAG 200 BROMFIETSEN BIJ. Twee volwassenen en een kind hebben het leven verloren ten gevolge van ver keersongelukken. Onder de ernstig ge wonden, die het wegverkeer Dinsdag eiste, is h^t slachtoffer van e'en ongeluk op een onbewaakte overweg. Dinsdagmiddag of 12 uur is de 8-jari- ge Wiebe Biek uit Hoofddorp, die op de Parklaan aldaar fietste, tegen de aan hangwagen van een vrachtauto gereden en tegen de grond gesmakt. De jongen is tijdens het vervoer naar een zieken huis in Haarlem overleden. In zijn woonplaats Aerdenhout is de 51-jarige commissionnair in effecten, mr. F.. Helbertsma, door een ongeval om het leven gekomen. Door de gladheid van het wegdek slipte daar gisteravond een uit de richting Vogelenzang komende N Z H-autobus op de hoek van de Boe- ken rode weg en de Zonnebloemlaan. De buschauffeur raakte de macht over het stuur kwijt en de bus kwam terecht op de hem tegemoetkomende auto van mr Halbertsma. Des avonds is op de onbewaakte over weg aan de Dennendijk te Winterswijk een jeep met melkwagen, bestuurd door de 33-jarige G. ter Heurne uit Winters wijk, door de diesel-electrische trein die om 19,54 uur van Winterswijk naar Zut- phen was vertrokken, gegrepen. Bij de botsing brak de koppeling tussen jeep en wagen. De jeep, waarin de bestuurder was blijven zitten, bleef over een af stand van ongeveer 150 meter op de ca bine van de trein liggen. Toen Ter H. uit zijn benarde positie was bevrijd, bleek hij een hersenschud ding en ernstige hoofdwonden te hebben opgelopen. WETHOUDER F. H. C. VAN WIJCK Wij lezen in de Volkskrant De vorige week is mr F. H. C. van Wijck, wethouder voor de Financiën en de Bedrijven te Amsterdam en lid van de KVP, in het huwelijk getreden met me vrouw Florence Dyckhoff. Het huwelijk werd in alle stilte inge zegend in de parochiekerk „De Goede Herder aan de Stoeplaan te Wassenaar, dc woonplaats van de bruid. Van de voorstellen die vanavond in de vergadering van de Waalwijkse gemeen teraad aan de orde zullen komen, be reikten ons nog de volgende praeadvie- zen. VASTSTELLING PARTIEEL UIT BREIDINGSPLAN VOOR DE ST. ANTONIUSPAROCHIE. In de vergadering van 31 Maart 1955 werd in ontwerp vastgesteld een partiële herziening van het uitbreidingsplan voor de St. Antoniusparochie, alsmede een verordening houdende de bebouwings voorschriften, als bedoeld in art. 39 van de Woningwet. Het in uitvoerige kaarten uitgewerkte plan en de bebouwingsvoorschriften heb ben gedurende de door de wet voorge schreven termijn van 4 weken op de ge meentesecretarie voor eenieder ter inzage gelegen. Gedurende deze termijn zijn een twee tal bezwaarschriften ingediend, die ter visie zijn gelegd. B. en W. stelten voor op deze bezwaarschriften afwijzend te beschikken op de gronden, in het aange boden ontwerpbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan aangegeven. WIJZIGING PARTIEEL UITBREI DINGSPLAN BESOIJEN. In de vergadering van 31 Maart 1955 werd in ontwerp vastgesteld een plan tot wijziging van het partiële uitbreidings plan voor Besoijen en een verordening, houdende de bebouwingsvoorschriften, als bedoeld in artikel 39 van de Wo ningwet. Het in uitvoerige kaarten uitgewerkte plan 'en de gewijzigde bebouwingsvoor schriften hebben gedurende de door de wet voorgeschreven termijn van 4 we ken op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Gedurende deze termijn werd geen en kel bezwaar ingediend. B. en W. stellen daarom voor het on derhavige plan 'en de verordening, hou dende bebouwingsvoorschriften, vast te stellen. ONTSLAG J. VAN NISPEN ALS AMBTENAAR VAN DE BURGERLIJKE STAND. Door de heer J. van Nispen, commies titulair ter secretarie, is wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 Juni 1955 ontslag gevraagd als ambtenaar van de burger lijke stand dezer gemeente. B. en W. adviseren het gevraagde ontslag met ingang van 1 Juni a.s. eer vol te verlenen. j TARIEVEN VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. De verlaging van het tarief voor bals en danspartlj'en naar vloeroppervlakte van f 0.50 op f 0.25 per m2, waartoe de Raad in de vergadering van 31 Maart jl. besloot, ontmoet bij gedeputeerde sta ten van Noord-Brabant overwegende be zwaren. Gedeputeerde Staten delen mede eerst na ampele overweging te hebben ingestemd met de verlaging van onder scheidene tarieven, waartoe de Raad reeds eerder besloot en waarmede een bedrag gemoeid is van rond f 3731, p^r jaar. Gezien de begrotingspositie dezer ge meente, dienen de tarieVen volgens Ge deputeerde Staten zodanig te worden verhoogd, dat de totale mindere op brengst uiteindelijk niet boven het ge noemd bedrag van f 3731,uitgaat, zijn de het bedrag waarmede in eerste in stantie werd ingestemd. Met het oog op de ernstige bedenkin gen van Gedeputeerde Staten menen B. en W. dat zij het noodgedwongen moet worden overgegaan tot verdubbe ling van het „oppervlaktetarief" voor bals- en danspartijen niet tegen entree, waardoor het nadelige resultaat voor de gemeentekas hetwelk tot pl.m. f 5000, per jaar was verhoogd, op de door Ge deputeerde Staten gewenste limiet ad pl.m. f 3731,wordt teruggebracht. B. en W. stellen voor artikel 9 sub 9 van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting gewijzigd vast te stellen als volgt „9. In afwijking van het bepaalde bij lid 7 bedraagt de belasting a. voor bals en danspartijen, waartoe toegang wordt verkregen zonder vertoon van toegangsbewijzen: 1. in lokaliteiten f 0.50 per m2 vloer oppervlakte per etmaal tot een maximum van f 75,als vloeroppervlakte wordt voor de berekening van deze belasting beschouwd de oppervlakte van de dans vloer; 2. in de open lucht f 25,per et maal of gedeelte daarvan; b. gedurende het tijdvak, waarin te Waalwijk de jaarlijkse kermis gehouden wordt, voor de vermakelijkheden, be- doeld in lid 7 en lid 9 sub a, onderschei denlijk 25 van de opbrengst en f 0,125 per m2 vloeroppervlakte per etmaal tot eeu maximum van f 37,50". VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE VERORDENING OP DE HEF FING VAN EEN HONDENBELASTING. In de thans vigerende verordening op de heffing van een hondenbelasting is geen bepaling opgenomen omtrent terug betaling van de verschuldigde belasting aan de belastingplichtige in die gevallen, waarin deze in de loop van het belas tingjaar ophoudt houder van een hond te zijn. Artikel 5, 2e lid, der verordening houdt wel de bepaling in, dat voor een hond, in de loop van het jaar verkregen of belastbaar geworden, de belasting ten volle verschuldigd is, wanneer dit plaats heeft in de eerste zes maanden en voor de helft, wanneer dit later plaats heeft. Uit overwegingen van billijkheid wa re, naar analogie van de bepaling van genoemd artikel, aan de verordening een nieuwe bepaling toe te voegen, welke voorziet in de hierboven gesignaleerde leemte. Deze bepaling zou dan moeten luiden als volgt: „Wanneer de belastingplichtige in de loop van het EERSTE halfjaar ophoudt houder van een hond te zijn, kan resti tutie tot de helft van de verschuldigde belasting volgen". BOUW VAN TWEE PREMIE WONINGEN AAN DE BURG. VERWIELSTRAAT. In het kader van de verdere inperking van het schrijnende woningtekort, is de gemeente thans in staat om uit het bouwcontingent, toegekend voor de ja ren 19541956, alsnog de bouw van een tweetal premiewoningen te realise ren. Ter verkrijging van een afgerond ge heel en ter completering van het aan de Burgemeester Verwielstraat van gemeen tewege gebouwde complex van 8 mid denstandswoningen, adviseren B. en W. bedoelde premiewoningen te doen bou wen aan de Oostzijde van die straat op de hoek van de Burgemeester de van der Schuerenstraat, waartoe het uitbreidings plan der gemeente de mogelijkheid biedt. De woningen zullen evenals de 8 wo ningen aan de Westzijde van de Burge meester Verwielstraat door het gemeen telijk woningbedrijf in exploitatie wor den genomen. ook

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 11