in SPRANG-CAPELLE. PANG LEVEND GESCHENK *t)e vezsnapeun^ van dvmsfo zanfr Hedenavond Raadsvergadering DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 MEI 1955 Verkeersverbeteringen v oorgesteld. van Feuilleton ,De Echo van hei Zuiden''. door II Bruno J. van Lheenke. 26). Hij was echter nog maar een paar stappen van de taxi verwij derd en stond vlak bij het hor des, toen hij Chambricks naar buiten zag komen. Door de mist die nog steeds vrij dik was, was Loyons al niet meer te zien en De Weger besefte dat hij voort moest maken, wilde hij 't spoor niet kwijt raken. Hij wilde juist de straat oversteken, teneinde met een wijde hoog om Cham bricks heen te gaan, toen Stem Intuïtie, de grote, onmisbare Stem Intuïtie, hem toefluisterde, dat hij rustig achter Chambricks aan kon gaan. „Want", fluister de S. I., „Mylord gaat achter Loyons aan." De Weger grinnikte. „Dat wordt dus wat wij in Holland noemen „sjok, sjok, sjok, achter moeders rok". Een ietsje anders, maak het lijkt er veel op." Daarop ging hij Chambricks, die nu ver genoeg er voor weg was, achterna. De mist werd op eens nog veel dikker. Cham bricks moest daardoor iets dich ter achter Loyons gaan lopen en De Weger zag zich op zijn beurt genoodzaakt slechts op een paar meter afstand van Chambricks voort te gaan. En zo liepen deze drie figuren door de zware Londense mist naar een doel, dat alleen aan de voorste, Loyons, bekend was. De wandeling nam ruim een uur in beslag. Zij waren gekomen in de havenbuurt en De Weger was erg nieuwsgiering wat Dr. Loyons daar wel zou zoeken. Een nieuwsgierigheid, die in eerste instantie bevredigd werd. Loyons ging waarschijnlijk ergens bin nen; Chambricks bleef tenmin ste staan en achter hem hield ook De Weger halt. Na enige mi nuten liep Chambricks enkele meters door, met De Weger als een schaduw achter zich aan. Chambricks opende de deur van een vrij hoog gebouw en ging 't gebouw binnen. „Het belooft toch nog een niet al te tamme avond te worden" zei De Weger tot zichzelf, terwijl hij zijn slotenmoerder te voor schijn haalde en een minuut of drie nadat Chambricks de deur achter zich dicht had gedaan, het slot van die deur begon te be werken. Het was een vrij inge wikkeld slot en het gelukte De Weger niet gauw 't open te krij gen. Hij had diverse instrument jes nodig eer het slot zich gewon nen gaf. Er waren zeker zeven minuten verstreken. De Weger ging het gebouw binnen en bevond zich in een vrij donkere, grote hal, waar de muf fe lucht hing, die men vaak ruikt in oude, weinig gebruikte gebou wen. Er kwamen verscheidene deu- men." Hij probeerde een deur te openen; het bleef voorlopig bij proberen, want de deur was op slot en, naar hem al spoedig bleek, was dit het geval hij alle deuren op deze verdieping. „De slotenmoerder", zuchtte De Weger. Er terwijl hij op de wijze van „Daar wordt aan het raam geklopt" zocht voor zich uit zong: „Daar wordt weer een slot gemoerd, slot gemoerd, slot gemoerd, daar wordt weer een slot gemoerd, helemaal ge pulkte hij in het slot van de deur van een willekeurige kamer. Het ren in de hal uit en De Weger openen van dit slot kostte hem luisterde aan alle, om te horen of niet eens de tijd die nodig was er achter die deuren mensen wa ren. Het was overal doodstil. Van de voordeur af gezien rechts, leidde een vrij brede trap naar boven. Voorzichtig, zonder lawaai te maken, ging De Weger die trap op. Hij stond nu in een vrij ruim portaal, waarop weer diverse deuren uitkwamen, deu ren, waarachter zich, voor zover De Weger althans kon horen, geen levend wezen bevond. „De heren schijnen nog 'n ver dieping hoger te zitten, hoog en droog", mompelde De Weger, maar ik zal zo vrij zijn eerst hier eens poolshoogte te gaan ne- om het hele couplet te zingen. „Sesam open u", mompelde De Weger, „en op hoop van zegen. Zij die op mij wachten, worden verzocht niet te spuwen, slaan, stompen, hijten, krabben, schie ten, meswerpen of schreeuwen, verder is haast alles geoorloofd." (Met deze woorden stapte hij de kamer binnen. Zijn eerste verba zing gold de abnormale stevig heid van de deur. „En sinds wanneer", vroeg De Weger zich af, „vindt men in normale oude kantoorgebouwen of iets dergelijks zulke dikke ei kenhouten deuren?" „Sinds in zulke oude gebouwen het hoofdkwartier van een zeke re organisatie „Kareltje" geves tigd is. Ik begrijp niet dat je dat niet direct door hebt", zei Stem Intuïtie geërgerd. „Heb ik toch direct door", pro testeerde De Weger verontwaar digd, en hij knipte zijn zaklan taarn aan, waarbij de kop door een metalen buisje zodanig af geschermd werd, dat er slechts 'n dun straaltje licht te zien was. Toen kwam De Weger's twee de verbazing. I „En wanneer treft men in zo'n 1 oud ex-kantoorgebouw zulk een geordendejavroeg hij zichzelf weer af. Nog eer S. I. de I kans kreeg iets te antwoorden, gaf hij zelf haastig 't antwoord: „Ja, natuurlijk, ik heb het door: sinds in zo'n oudenfin hoofdkwartier". In de kamer stonden rijen ho ge stalen kasten; het waren er zeker veertig. John probeerde er een te openen, maar dit lukte hem niet. „Doet er niet toe", mompelde hij, „dat bewaren we dan maar als toetje. Geduld maar, je krijgt hier later de kans nog wel voor." Hij liej) de kamer door en hij kwam bij een paar openslaande deuren, die op een balconnetje uitkwamen. „Ding, bong, bengs, tingel-de- tangel!" speelde de hoofdbei aardier. Uitkijken, uitkijken, uitkijken" zei de Stem snel achter elkaar. „Dank u", zei De Weger en hij liet 't licht van zijn zaklantaarn over de buitenlijnen van de deur schijnen, zo dat het van buitenaf niet gezien zou kunnen worden. Het draadje zat boven aan de deur en het was zeer kennelijk een contactdraadje van 'n waar schuwingssysteem. „Tut, tut", mompelde De We ger, „ik mag wel oppassen. Ze schijnen hier toch minder risico te nemen dan ik eerst dacht.Maar ik vraag mij met mijn beperkte verstand af, waarom laten zij de voordeur dan onbewaakt? Of heeft de heer Chambricks Hij brak er verder zijn hoofd niet over en ging de kamer weer uit. „Kom", sprak hij, „laten wij nog eens een trapje opklauteren. Altijd bevorderlijk voor de slan ke lijn, wat." (Wordt vervolgd). >n. en- Vanavond om half 8 zal de raad van de gemeente Sprang-Capelle in openbare vergadering bijeenkomen. Hieronder treft U de agenda aan, waarop o.m. wordt voorgesteld belangrijke verkeersverbeteringen aan te brengen op de hoek Dick Flemmingstraatv. d. Duinstraat en in de Dick Flemmingstraat. Agenda 1. 2. 3. 4. Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling bedragen der vergoe ding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 en de bedragen der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven der bijzondere scholen voor g.l.o., over 1954. 5. Onbewoonbaar-verklaring woning Van der Duinstraat 143. 6. Wijziging Algemene Politie-ver- ordening. 7. Vaststelling verordening betreffen de de organisatie en het beheer van de gemeentelijke vrijwillige brandweer. 8. Bespreking rapport van de com missie, belast met het instellen van een onderzoek naar het functionneren van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg. 9. Wijziging „Rangen- en Bezoldi gingsverordening 1954". 10. Wijziging Ambtenaren-reglement. 11. Toekenning uitkering ineens over het eerste halfjaar 1955 aan het daar voor in aanmerking komend gemeente personeel. 12. Toekenning éénmalige bijdrage aan de Stichting Herdenking Brabants Gesneuvelden. 13. Aankoop grond te Sprang van de heer C. Haverhals. 14. Aankoop grond aan de Heistraat van Mej. A. C. Verheijden. 15. Aankoop meubilair voor de op'en- bare lagere school te Capclle. 16. Verbetering hoek Dick Flemming straatvan der Duinstraat en verbete ring Dick Flemmingstraat. 17. Wijziging gemeente-begroting '55. 18. Mededelingen. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. PRAE-ADVIEZEN Voorstel tot vaststelling der exploita tie-vergoedingen ex art. löl der Lager- ofidcrwijswct 1920 en van de bedragen der voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven der bijzondere scholen voor g.l.o. over het jaar 1954. Volgens opgave van het Bestuur der Vereniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Capelle, bedroeg het gemid deld aantal leerlingen over 1954 2262/z, zodat de vergoeding over dit jaar dient te worden gesteld op 2262/z x f 26.24 is f 5947,73. Het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven dient te worden vastgesteld op f 8581,92. Wat betreft de school voor Christelijk Volksonderwijs te Sprang, heeft het ge middeld aantal leerlingen over 1954, vol gens opgave van het bestuur, 303 bedra gen, zodat aanspraak op een vergoeding van 303 x f 26,24 is f 7950.72 kan wor den gemaakt. Het totaal der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven dient te wor den vastgesteld op f 8551,31. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van cfe woning, plaatselijk gemerkt van der Duinstraat 143. De woning, plaatselijk gemerkt van der Duinstraat 143 en eigendom van Mej. A. van Wijlen, wonende te Voorburg, is bouwvallig, zeer vochtig en totaal ver sleten. In deze woning zijn geen slaap vertrekken aanwezig. De zolder is open en niet voorzien van e'en borstwering. Ook de hoofdingenieur-directeur, wnd.- inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch is van oordeel, dat de onderhavige woning in een zeer slechte staat verkeert, ongeschikt ter bewoning is te achten en door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat kan worden gebracht. Genoemde functionaris adviseert dan ook de onbe woonbaarverklaring te bevorderen en, waar het een leegstaande woning be treft, de ontruimingstermijn formaliteits- halve te stellen op 1 dag. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politieverordening der gemeente Sprang-Capelle. Het komt herhaaldelijk voor, dat bij het los drijven of los laten lopen van vee, tuintjes van particulieren worden beschadigd of vertrapt, omdat het vee daarin doordringt. De meeste veehouders geleiden hun vee tijdens het verscharen aan een touw, teneinde dit euvel te voorkomen en bo vendien om te verhoeden dat hun vee op de weg eventueel aangereden wordt, doch een klein aantal veehouders bekommert zich blijkbaar daar niet om. Op grond van de voorschriften 't Wegenverkeersreglement kan reeds wor den opgetreden wanneer de veiligheid op de weg blijkens een of ander plaats ge had hebbend voorval in gevaar is ge bracht. B. en W. Wensen evenwel ter voorko ming van overlast aan en bescherming van particuliere eigendommen en open bare plantsoentjes beschadiging daarvan door loslopend vee zoveel mogelijk te voorkomen. Dit klemt te meer nu de ge meente zelf nieuwe plantsoentjes aanlegt. Hier is derhalve een geheel ander mo tief tot regeling aanwezig, op grond waarvan naast de voorschriften van het V/egenverkeersreglem'ent een gemeente lijk voorschrift zeer wel bestaanbaar is. Waar het door velen technisch onmo gelijk wordt geacht jongvee, dat nog nimmer in handen is geweest, aan een touw te leiden, maakt het 2e lid van het voorgestelde artikel 152a hiervoor een uitzondering. Daarbij zijn de nodige eisen gesteld om het beoogde doel toch zoveel moge lijk te bereiken. Eveneens is een uitzondering gemaakt voor schapen, daar enkele malen per jaar e'en schaapherder door deze gemeen te trekt. i behoefte in deze gemeente. In enkele ge vallen heef t zij daarbij gewezen op de mogelijkheid om bij de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg een aanvraag om ondersteuning in te dienen, uiteraard zonder ook maar de ge ringste inbreuk te maken op de bevoegd heden, welke door het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg op het terrein van de on dersteuning worden uitgeoefend. Als voornaamste resultaat van haar onderzoek naar de ondersteuningsbehoef te zou de commissie willen aanmerken het feit, dat de mogelijkheid van ondersteu ning door de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg een ruime re bekendheid heeft verkregen. Wellicht kunnen verschillende belanghebbenden daaruit hun voordeel trekken. 2. Welke personen genieten daad werkelijke ondersteuning? Wat betreft deze vraag kan de com missie mededelen, dat zij inzage heeft genomen van de haar door de secretaris penningmeester van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg ter hand gestelde lijst van ondersteunden in deze gemeente. Bedoelde lijst leverde de commissie vergelijkingsmateriaal ten op zichte van de uitkomsten van het met betrekking tot punt 1 ingestelde onder zoek. Er kon worden geconstateerd, dat het behoefte-element vrij goed door de of ficiële ondersteuningslijst werd weerspie geld. 3. Welk bedrag genieten betrokkenen aan ondersteuning en is dit bedrag vol doende? Teneinde zich een oordeel over deze vraag te kunnen vorm'en heeft de com missie de beschikking gekregen over een exemplaar van de richtlijnen, geldende in de gemeente Sprang-Capelle voor de berekennig van ondersteuning op grond van de Armenwet 1912. Kennisneming van deze richtlijnen heeft de commissie öuidelijk gemaakt, dat de ondersteunings- nermen, welke in deze gemeente worden gehanteerd, alleszins voldoende moeten worden geacht 'en een vergelijking met in andere gemeenten geldende normen ruim schoots kunnen doorstaan. Als algemene opmerking zou de com missie onder de aandacht van het Be stuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg willen bren gen, dat het aanbeveling verdient om bij de behandeling van steunaanvragen de nodige spoed te betrachten. Uiteraard In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. B. en W. bieden aan het door de com missie samengestelde rapport betreffende het onderzoek naar het functionneren van cie Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg in deze gemeente. Bij besluit van 5 November 1954 werd de commissie in het leven geroepen, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar het functionneren van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg 'en daarbij in het bijzonder aandacht te schenken aan de volgende vragen: 1. Welke personen komen voor ondersteuning door de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg in aanmerking: 2. Welke personen genieten daad werkelijke ondersteuning: 3. Welk bedrag genieten betrokke nen aan ondersteuning en is dit bedrag voldoende. Tot leden der commissie werden be noemd de heren: D. H. de Bie. C. H. v. Caem, Chr. v. Peer. Als secretaris werd daaraan toegevoegd de heer L. J. Kui per, commies ter secretarie. Aan het rapport van de commissie ont lenen wij: 1. Welke personen komen voor on dersteuning door de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg in aan merking? Ten aanzien van deze vraag heeft de commissie getracht door het voeren van gesprekken met diverse ingezetenen een indruk te krijgen van de ondersteunings- wordt veelal eerst dan een verzoek om ondersteuning ingediend, als de nood reeds hoog gestegen is. Het lijkt de com missie ongewenst om de nood der hulp behoevenden door een minder vlugge be handeling der desbetreffende steunaan vragen in een acuut stadium te laten ko men. Verder is het de commissie bij haar onderzoek opgevallen, dat sommige per sonen hun grieven ten aanzien van be paalde beslissingen van het Bestuur der Gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg menen te moeten uiten aan net adres van de secretaris-penningmees ter der Instelling, die men voor een en ander verantwoordelijk stelt* Het ware misschien niet ondienstig het publiek er op te wijzen, dat alleen het Bestuur der Instelling evéntuele steunaanvragen beoordeelt en dat de secretaris-penningmeester slechts een passieve functie vervult. Tenslotte stelt de commissie er prijs op te verklaren, dat zij bij haar onder- zeek de grootst mogelijke objectiviteit heeft betracht en alles vermeden heeft wat het onwillekeurig bij het Bestuur der Gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg gegroeide wantrouwen eni ge voedingsbodem zou hebben kunnen geven. De Commissie moge haar rapport be sluiten met het uitspreken van waarde ring voor de wijze, waarop genoemd Be stuur zijn taak op het gebied der sociale hulpverlening vervult. Voorstel tot wijziging van de Rangen en Bezoldigiingsverordening 1954 (5e wij ziging). Nu bij de ontwerpen voor openbare werken meer en meer groenstroken c.q. gazons en beplantingen worden gepro jecteerd, lijkt het B. en W. gewenst om in de alsnog bestaande vacature een tuin man te benoemen, die zich speciaal met he1. onderhoud daarvan zal bezighouden. Uiteraard beseffen B. en W. zeer goed, dat het onderhoud van de thans reeds bestaande plantsoenen en beplantingen nog geen volledige dagtaak vormt, in de zeer nabije toekomst, wanneer o.a. de projecten Nieuwevaart, Parallelstraat, Molenstraat etc. zullen zijn uitgevoerd, zal dit zeker wel het geval zijn. Teneinde aan de te benoemen func tionaris behoorlijke eisen te kunnen stel len op het gebied van theoretische en practische bekwaamheden, dient benoe ming in de rang van le wegwerker te geschieden, overeenkomende met de rang „vakman" in de Rijksregeling. Voor be noeming zal n.l. als eis worden gesteld het diploma 2e knecht Hovenier van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde. Daartoe dient de genoemde ver ordening te worden gewijzigd. Voorstel tot wijziging van het Ambte naren-reglement. Formeel bezit het personeel van de vrijwillige brandweer de hoedanigheid van „ambtenaren" in de zin van de Ambtenarenwet 1929 en van het gemeen telijk Ambtenaren-reglement. Het zal duidelijk zijn, dat hoewel in principe de status gelijk is aan die van de overige ambtenaren der gemeente, een groot aantal bepalingen van het ge meentelijk ambtenaren-reglement niet op het personeel der vrijwillige brandweer van toepassing kan zijn. Daarom hebben B. en W. nagegaan, welke artikelen van het gemeentelijk ambtenaren-reglement wel dienen te gel den voor het personeel der vrijwillige b-andweer. Voorstel betreffende uitkering in eens over het eerste halfjaar 1955 aan het daarvoor in aanmerking komend perso neel der gemeente Sprang-Capelle. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft verzocht de totstandkoming te be vorderen van een raadsbesluit waarbij ten gunste van het gemeente-personeel soortgelijke maatregelen worden getrof fen als t.a.v. het Rijkspersoneel onlangs is geschied. Deze maatregelen komen in hoofdzaak hierop neer, dat, inafwachting van de algemene incorporatie per 1 Juli 1955, over het le halfjaar 1955 een uitkering ineens wordt verstrekt ten bedrage van f 90.voor die ambtenaren wier maand salaris ligt tussen f 266,54 en f 582,14. Voor de andere maandsalarissen wordt de uitkering naar evenredigheid vastge steld. I Voor de ambtenaren-werklieden is' de ze uitkering vastgesteld op f 52,met uitzondering van de werkman le klasse waarvoor de uitkering f 72,bedraagt. Geen uitkering ontvangen de ambte naren en arbeidscontractanten-niet werk lieden wier uitkeringsbasis ligt beneden f 144,48 per maand, de jeugdlonen en de werksters, alsmede zij die neven functies vervullen, voor zover deze laat ste niet wordt betaald met een evenre dig deel van de hoofdfunctie of wel de gezamenlijke nevenfuncties een volledige dagtaak opleveren. Uiteraard geldt ook dan weer een minimale uitkeringsbasis van f 144,48 per maand. Voorstel inzake het verlenen van sub sidie aan de Stichting herdenking Bra bants gesneuvelden. De stichting herdenking Brabants ge sneuvelden heeft verzocht een éénmalig subsidie ad f 0,005 per inwoner te mo gen ontvangen t.b.v. de voltooiing van het carillon, geplaatst in de toren van de gerestaureerde Willibrordus-kapel te Waalre. Bij raadsbesluit van 13 Januari 1947 werd een bedrag van f 10.toe gekend t.b.v. de vervaardiging van rouw- borden waarop ook de namen voorko men van de gesneuvelden uit deze ge meente. Teneinde genoemde stichting in staat te stellen dit provinciale monument thans geheel te kunnen voltooien, wil het B. en W. voorkomen, dat inwilliging van dit verzoek op haar plaats is. 1 f'i Aankoop van grond. I De heer C. Haverhals, wonende te Zuntphen, is bereid gevonden van het peiceel grond, kadastraal bekend ge meente Sprang, Sectie B nr. 743 en groot C.80.60 ha een zodanig gedeelte te ver kopen, dat voor zijn broer J. A. Haver hals nog 0.10.00 ha voor aanwending als bouwterrein beschikbaar blijft. De ge meente kan dus de beschikking krijgen over 0,70,60 ha en wel tegen de prijs, berekend naar f 4000,per ha. Bedoel de grond is gelegen in het voor Sprang vast te stellen uitbreidingsplan en beno digd voor de aanleg van een straat en de bouw van woningen Waar deze grond een geheel vormt met de boerde rij, plaatselijk gemerkt Kerkstraat 58, en dus mede het „boerengerief" vormt, zal vervreemding hiervan de bedrijfswaarde der boerderij aanzienlijk doen verminde ren. Verkoper eist dan ook als vergoe ding voor de aldus veroorzaakte waarde vermindering een bedrag van f 2676, Bovendien zal als vergoeding voor dooi de pachter van het aan te kopen per ceelsgedeelte te lijden bedrijfsschade moeten worden betaald een bedrag van f 1000,—. De benodigde grond zal derhalve kun nen worden aangekocht voor de prijs van f 6500. De gemeente is thans in de gelegen heid van Mej. A. C. Verheijden alhier, aan te kopen het perceel grond, kadas- tiaal bekend gemeente Capelle, Sectie E, r.r. 554, groot 0,34.80 ha, gelegen langs de Heistraat alhier, tegen de prijs van f 1650 de massa. De breedte van van dit perceel is zo- denig, dat hierop een normale woning kan worden gebouwd. Aangezien de gemeente niet in ruime mate over bouwrijpe bouwterreinen de beschikking heeft, komt 't B. en W. ge wenst voor van dit aanbod gebruik te maken, temeer waar de gevraagde koop som alleszins redelijk te achten is. Voorstel tot aankoop van meubilair voor de openbare lagere school. Nu de verbouwing van de openbare lagere school haar voltooiing nadert die nen maatregelen te worden getroffen t.b.v. de inrichting der school. Het be staande schoolmeubilair is n.l. van een dergelijke inferieure kwaliteit, dat hand having door middel van uitgebreide re paratie niet verantwoord is. Daarnaast dient de nieuwe kamer van het school hoofd te worden gemeubileerd, terwijl voor alle lokalen verlichtingsornamenten dienen te worden aangeschaft. Boven dien zullen m.b.t. de verwarming van de verschillende lokalen voorzieningen die nen te worden getroffen. Teneinde al deze aangelegenheden in een besluit op te vangen hebben B. en W. een begroting opgesteld tot een be drag van f 14000, De Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Waalwijk berichtte dat tegen de voorgestelde voorzieningen zij nerzijds geen bezwaren bestaan 'en dat het bedrag ad f 14000,de normale eisen aan het onderwijs te stellen niet overschrijden. Wat betreft het oude meubilair onder zoeken B. en W. nog de mogelijkheden welke bestemming hieraan kan worden gegeven, mogelijkerwijs bestaat er bij de inwoners interesse voor de aankoop van één of meer oude schoolbanken. Verkeersverbetering. Nu ingevolge besluit van 15 April 1.1. de aan de oostelijke zijde van de Dick Flemmingstraat gelegen percelen met de aan de noordzijde daarvan aanwezige 2 opstallen in eigendom der gemeente zijn verkregen, is het tijdstip aangebroken de noodzakelijke verbetering van de zeer gevaarlijke verkeerssituatie aan de hoek Van der DuinstraatDick Flemming straat ter hand te nemen. De bebouwing in de S-bocht, waar de Raadhuisstraat overgaat in Van der Duinstraat, ontneemt het verkeer ieder uitzicht, doch bovendien mondt de Dick Flemmingstraat juist in die S-bocht uit. terwijl ook op deze hoek volkomen het uitzicht op het verkeer, komende uit de Dick Flemmingstraat, is ontnomen. Vele verkeersongevallen zijn reeds het gevolg geweest van deze onhoudbare si tuatie en nog vele zullen volgen, indien hier ge'en maatregelen worden genomen. Het ligt in het voornemen te komen tot een oplossing van dit probleem door sloping van de daar bestaande bebouwing en aanleg van een verkeersheuveltje met plantsoen. Volgens het terzake door de Technische Kring Sprang-Capelle/Was- p;k ontworpen plan is een driehoekig plantsoen geprojecteerd langs de be staande S-bocht, aan de Zuidzijde afge sloten door een straat lopend ongeveer in het verlengde van de van der Duin- 1 straat naar de Dick Flemmingstraat. Hierdoor wordt de mogelijkheid gescha- pen om het verkeer van Kaatsheuvel naar Sprang door de verbindingsstraat te le-den, terwijl het verkeer in omgekeerde richting om het plantsoen heen geleid wordt. Het verkeer van Kaatsheuvel naar 'en van Vrijhoeve-Capelle zal ge_ splitst door een vluchtheuvel het be staande Noordelijk gedeelte van de Dick Flemmingstraat kunnen blijven gebruiken B. en W. zijn van mening, dat hier mede het gevaar voor verkeersongeval- len ter plaatse, in belangrijke mate zal rijn bestreden. Voorts is in het plan opgenomen een verbetering van de Dick Flemmingstraat zelve. Immers is de verkeersintensiteit over de Dick Flemmingstraat sterk toe genomen. Enerzijds de verbetering van de Jan de Rooijstraat te Kaatsheuvel (lig. gende in het verlengde van de Dick Flemmingstraat), anderzijds de pendel beweging van enige honderden arbeiders uit deze gemeente, die in Kaatsheuvel en Tilburg werken, maar meer nog het be zoek door automobilisten, motorrijders bromfietsers en fietsers, komende uit westelijke richting van het natuurpark „de Efteling te Kaatsheuvel, hebben de Dick Flemmingstraat tot een zeer druk ke verkeersweg gemaakt. De bestaande bitumen-verharding van de Dick Flem mingstraat is 5 meter breed. Dit is thans reeds geheel onvoldoende. Wanneer binnen enkele maanden de vier industrieën zich zullen hebben ge vestigd, aan wie de grond, gelegen aan de westzijde van de Dick Flemmingstraat is verkocht, zal dit verkeer nog meer toenemen en zulks nog sterker, wanneer in de naaste toekomst ook het industrie terrein, gelegen aan de oostzijde van de Dick Flemmingstraat in gebruik wordt genomen. Een belangrijke verbetering zal reeds zijn verkregen, indien de bromfietsers en fietsers van de weg verdwijnen. Daarom stellen B. en W. voor de greppels langs de weg te dempen en aan beide zijden van de weg een rijwielpad ya" te9els aan te leggen ter breedte van 1.80 m. Tussen weg en rijwielpad zal een grondstrook van 50 cm open blijven, waarin draineerbuizen zullen worden aangebracht om de afvoer van het he melwater van de weg te bevorderen. Op deze wijze behoeft voorlopig ge'en riole ring, welke een extra-uitgaaf van ongev. f 20.000, zou vorderen, te worden aan gebracht. Ook de rijwielpaden zullen zo worden aangelegd, dat zij afwateren naar de gedraineerde grondstrook. Wanneer later het rioleringsplan dezer gemeente als D.A.C.W.-werk wordt uit gevoerd, kan de rioolleiding in dit rij wielpad worden gelegd. De tegels van het rijwielpad kunnen dan worden verwijderd en opnieuw ge legd. Bovendien zal aan deze weg straatver lichting moeten worden aangebracht. De kosten van de verkeersverbetering hoek Van der DuinstraatDick Flem mingstraat alsmede de aanleg van de rij wielpaden worden geraamd op totaal f 25.000,—. Voorstel tot wijziging van de gemeen te-begrotingen voor de dienstjaren 1954 en 1955. O.a. 18e wijziging: Reeds in 1953 werd f 17.000,uitgetrokken voor verbete ring van de Wittedijk, waarbij gerekend werd op f 8000,rijkssubsidie. Aange zien onvoldoende subsidie op de Rijks begroting aanwezig was, vond dit werk noch in 1953 noch in 1954 doorgang. Blijkens mededeling van de Cultuur technische Dienst is thans wel subsidie voor verbetering van de Wittedijk op de Rijksbegroting aanwezig. Er is n.l. 47 subsidie toegekend, zodat het werk thans kan worden uitgevoerd. Ged. Sta ten verzoeken echter de uitgaaf thans op de begroting 1955 te ramen. De kosten worden i.v.m. gestegen lonen en prijzen echter thans op f 18,000,geraamd. 19e wijziging Het personeel van de vrijwillige brandweer te dezer plaatse beschikt niet, zoals in andere gemeenten wel het geval is, over pantalons, te dra gen bij wedstrijden, demonstraties, 'enz. ^-ij staan hierbij ten achter bij andere brandweercorpsen, waardoor het corps in zekere zin een onvolwaardige indruk biedt. Dit grieft de manschappen. Waar B. en W. veel waardering hebben voor de prestaties van onze brandweer, menen zij dat het gerechtvaardigd is, voor de vele vrijwillige diensten, welke de leden van de brandweer bewijzen, de waar dering van het geme'entebestuur tot uiting te brengen, door hun brandweer-panta lons te verstrekken. Naast de reeds ver strekte brandweerjekkers is het tenue dan volledig en dit stimuleert de goede geest in het corps. De kosten worden geraamd op f 950.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 12