De Echo van het Zuiden ■Hl Bebouwing Burgemeester Smeelelaan en parkeerverbod in Baardwijksestraat Waalwijks raad bespreekt De Heer J. van Nispen ging met verlof. DE MATER AMABILISSCHOOL DEED GOED WERK. OPEN OF HALF OPEN BEBOUWING? Zijn fiets ook. 9 20 Geslaagden van de eerste Avondschool. 0 Zuivere vertolking van „Schoonslaapstertje". DINSDAG 31 MEI 1955. 78e JAARGANG No. 44 Voor een ogenschijnlijk „gemakkelijke" agenda heeft de Waalwijkse raad Vrijdagavond toch nog anderhalf uur nodig gehad. Twee punten waren er waarover nagenoeg alle leden zich minstens eenmaal uitlieten. Het vaststellen namelijk van het uitbreidingsplan Antoniusparochie, met name de bebouwing van de Burgemeester Smeelelaan, waartegen enkele bezwaarschriften waren ingediend. En het parkeerverbod dat B. en W. op verzoek vari de raad zelf voorstelden in de Baardwijksestraat. In beide gevallen werden de voorstellen echter, zoals B. en W. ze deden, aangenomen, echter met dien verstande, dat de voorzitter toezegging deed: in het eerste geval de kwestie nog eens te bekijken en in het tweede geval direct de nodige maatregelen te nemen wan neer de verkeersveiligheid zulks eiste. De eerste punten van deze verga dering, waarbij de heer v. Oss, zo als hij had bericht, niet aanwezig kon zijn, leverden niet de minste stof tot discussie, maar zoveel te meer deed dat punt 7, het voorstel tot vaststelling van het partiëel uit breidingsplan van de St Antonius parochie. De heer Brouwer wees er op dat er enkele bezwaarschriften tegen dit plan waren ingediend door be woners van de Burgem. Smeele laan, met name de heren Timmer mans en Smit. Indertijd immers waren B. en W. de mening toege daan dat in deze laan de bebouwing open moest zijn, aan beide zijden, terwijl het uitbreidingsplan, zoals dat ter inzage was gelegd, aan de Westzijde een half open bebouwing voorschreef. De heer Brouwer vestigde er de aandacht op dat het gedeelte van de Smeelelaan voorbij de Eerste Zeine, uitstekend geschikt was voor open bebouwing door particulieren, die voelden voor natuurschoon; hij wees er ook op dat de Smeelelaan dan via de Meerdijk in de toekomst een prachtig geheel zou vormen met de Kloosterweg, als begrenzing van het bebouwde gedeelte. De heer v. Leeven was het hier mee eens; hij was gevallen over het motief dat B. en W. tegen de be zwaarschriften aanvoerden, name lijk dat deze weg met aan ene kant half open en aan de andere kant open bebouwing, de grens moest vormen tussen het stedelijke en 't landelijke gedeelte. Wil deze laan een goede indruk maken, meende de heer v. Leeven, dan diende zij aan beide zijden de zelfde bebouwing te hebben; het was niet juist de as van een straat tot een grens tussen twee bebou wingen te maken. De heer Eibers was het hier mee eens, evenals de heer Mombers, die van mening was dat deze zeer lan delijke getypeerde huizen 'n prach tige overgang vormden naar de daarachter gelegen landerijen en bossen. De heer de Kort meende echter dat de raad niet meer moest terug komen op een plan dat hij al had goedgekeurd; het zou echter wel prettig zijn geweest wanneer B. en W. contact hadden opgenomen met de adressanten, omdat immers in dertijd was toegezegd dat ook aan de andere zijde een open bebouwing zou komen. De heer Verdoorn vond het ook onlogisch het plan nu weer te gaan veranderen en was het volkomen eens met wat B. en W. stelden in hun prae-advies; men moest een geleidelijke overgang zien te krij gen tussen het stedelijk en lande lijk gedeelte. Hij vroeg of de maximale afme tingen van de bij de huizen te bou wen schuurtjes, namelijk 10 m2, niet wat te gering was. De lieer Duyvelaar zei, dat het helemaal niet onlogisch was wan neer de raad een besluit ongedaan maakte, om een betere oplossing te krijgen; dit zou zelfs het prestige van de raad verhogen. Hij wilde dat men streefde naar een harmonische bebouwing. REPLIEK. De voorzitter gaf de heer Duyve laar volkomen gelijk, het lag inder daad op de weg van de raad thans de aspecten van het plan onder de loupe te nemen; de vorige keer be trof het slechts een principe-besluit; waren er nu bezwaren tegen 't plan ingebracht, dan was het de taak van de raad deze te onderzoeken. De argumenten die B. en W. aan voerden tegen de bezwaarschriften zijn ontleend aan de mededelingen van bureau Kuyper, Verhagen en Gouwentor, dat het plan heeft ont worpen, en B. en W. zijn met dit bureau van oordeel dat de Smeele laan de begrenzing vormt van de bebouwingskern en de open be bouwing. Het was een logisch ver antwoorde oplossing. Gepland waren aan de Westzijde een-gezinswoningen in half geslo ten bebouwing en B. en W. zouden er voor waken dat het spectaculaire element wel degelijk meetelde. Bovendien, deze bebouwing, zo als die was omschreven, was het maximaal toelaatbare en betekende dus niet dat er geen open bebou wing zou mogen geschieden; de mo gelijkheid hiertoe bleef wel dege lijk. Is er geen tussenweg, vroeg de heer Kemperman in tweede instan tie; kan men aan de Westzijde niet met de open bebouwing beginnen ongeveer ter hoogte van de open bebouwing aan de Oostzijde? De heer Meijs had het volste ver trouwen in B. en W., maar vond 't toch prettiger te weten waar men aan toe was, zag liever dus een vast omlijnd plan. De aantrekkelijkheid van de Smeelelaan voor bouwers zou er door winnen, wanneer men hier open bebouwing toepaste. Hij pleitte ook voor eventuele groenstroken, wanneer er toch half open bebouwing kwam. De heer Brouwer was de mening toegedaan dat de particuliere bou wers vooral voelden voor open be bouwing en legde nogmaals ver band tussen Smeelelaan en Kloos terweg via de Meerdijk. De heer Verdoorn: als de parti culieren open bebouwing willen gaan toepassen, dan is er die mo gelijkheid toch. En de heer Van den Hoven ves tigde er de aandacht op dat, wan neer men het uit ging rekenen, vol gens de voorschriften de verschillen tussen open en half open bebouwing niet zo groot waren. De heer v. Seters vroeg zich af of het geen halfslachtige houding was de mogelijkheid voor alle twee de soorten bebouwingen open te la ten; kreeg men dan geen chaos? HET HELE PLAN BEZIEN. De voorzitter, de sprekersweer beantwoordend, wees er op, dat men niet alleen de bebouwing van de Smeelelaan op zich moest bezien, maar dat men het gehele uitbreidingsplan Antoniusparo chie in ogenschouw moest ne men. In dat verband moest men de bebouwing van de Smeelelaan zoals die was gepland, zien, en dan was die volkomen logisch. Bovendien werd niet de hele Westzijde met half open bebou wing vol gemaakt, zoals de kaart aangaf; er waren slechts twee blokjes geprojecteerd. En nog eens bovendien: de leden moes ten zich niet al te veel van de open bebouwing voorstellen; de minimumeisen waren hier 'n ge velbreedte van 6-50 plus 2.50 zij waartse perceelsbreedte; boven dien een dubbel woonhuis werd ook onder de open bebouwing gerekend. Zo'n riante bebouwing als aan de Oostzijde zou men ze ker niet krijgen, tenminste zo riant hoefde het geenszins te worden. Groenstrookjes zouden er eveneens 'n aantal komen tus sen, de woningen en de weg. Kortom, het zou lang niet zo verschrikkelijk zijn als de heren zich voorstelden. En de voorzitter gaf hen de verzekering, dat B. en W. hun medewerking niet zouden verle nen aan een bebouwing die niet harmonisch was. Overigens zeg de hij toe contact te zullen opne men met het betreffende bureau en ook met de beide adressanten, eehoord de opmerkingen van de raad en gelet op de zorg van B. en W. voor een verantwoorde en harmonische bebouwing. Overi gens zou het nog een hele tijd du ren, voor men zover met de be bouwing was. Verschillende heren betuigden hun instemming met deze oplos sing, terwijl de heer Verdoorn zijn vraag betreffende de afme tingen van de schuurtjes beant woord boorde door de de voor zitter met de bemerking, dat er waarschijnlijk bedoeld was, dat de schuurtjes minstens 10 m2 op pervlak dienden te hebben. Het zou echter onderzocht worden en informatief of bij wijze van een voorstel zouden de raad nog ge gevens hieromtrent bereiken. En toen ging men met 't voor stel van B. en \V. accoord, even als met 'n aantal volgende voor stellen. WONINGBOUW. Het voorstel inzake de bouw van twee premiewoningen aan- de Burgemeester Verwielstraat deed de heer Duijvelaar opmer ken, dat het hem bekend was, dat verschillende particulieren bouwvolume aan de gemeente hadden gevraagd, maar ten ant woord hadden gekregen, dat hun geen bouwvolume meer kon wor den verstrekt, daar het contin gent 1955 was verbruikt; voor hen zou een voorschot op het vo lume van 1956 worden aange vraagd. Uit dit voorstel bleek echter dat het volume toch niet geheel op was. Waarom gaf men het dan niet aan particulieren, inplaats van dat de gemeente zelf bouwde. De voorzitter antwoordde dat B. en W. dit voorstel hadden ge daan, omdat het hier een gereed plan betrof van particulieren die zich hadden teruggetrokken. Het plan was geheel gereed, de pro cedure van indiening etc. was al zo ver gevorderd, dat de premie spoedig tegemoet kon worden gezien, en bovendien vormden deze huizen het sluitstuk van 'n nieuwe straat. De andere plan nen en andere aanvragen om bouwvolume waren echter inge zonden en B. en W. zouden wel wegen weten te vinden hiervoor bouwvolume te krijgen. PARKEERVERBOD IN BAARDWIJKSESTRAAT. Er was een ander voorstel dat nogal wat stof tot discussie le verde. Hel voorstel namelijk om voor de Baardwijksestraat, met name voor de Westzijde, een par keerverbod in te stellen. De voorzitter gaf kennis van een schrijven van de N.V. Mag neet, dat die middag eerst was binnengekomen en waarin om meerdere redenen werd verzocht het parkeerverbod voor de Oost zijde van de straat te doen gel den. De voorzitetr echter merkte op dat men een onderscheid ma ken moest tussen een stopver bod en een parkeerverbod. Dit parkeerverbod verbood niet dat de betrokkenen aan de Westzijde van de straat bun wagens moch ten laden en lossen. De heer Pullens, die in de vo rige vergadering bij de rond vraag als zijn mening had uitge sproken dat het verbod moest gelden voor de Westzijde, was na een onderzoek, zoals hij zei, toch van mening veranderd; hij onderschreef de bezwaren Ivan Klerx; er moest voortdurend ge laden en gelost worden, bijna altijd stonden er wagens van vertegenwoordigers, van klanten van (Ie heer Klerx zelf, gepar keerd vlak bij de gevaarlijke bocht. De heer Meijs voelde er ook wel voor voor deze straat 'n uit zondering te maken. En wethouder van Heeswijk opperde de mogelijkheid aan het begin van de straat aan de Oost zijde een parkeerverbod in te stellen. De heer v. d. Hoven wilde niet graag afwijken van de algemene regel dat in Waalwijk het par keerverbod voor de W.estzijde van de straat gold, ten behoeve van één inwoner; straks zouden er misschien wel dertig komen, wanneer men elders dezelfde maatregelen wilde gaan nemen. De heer Eibers betoogde dat het wellicht wenselijk was het parkeerverbod te doen beginnen voorbij de fa. Klerx en de heer Verdoorn pleitte voor een alge heel parkeerverbod voor 't eer ste gedeelte van de straat. De heer Mombers viel hem hierin bij. De voorzitter zou willen sug gereren dit voorstel maar aan te nemen (al zou er geen kabinets crisis van komen als het werd verworpen) en mocht het, overi gens soepel gehanteerde parkeer verbod niet houdbaar zijn, dan zouden B. en W. zo gauw moge lijk met andere voorstellen ko men. B. en W. hadden zich na melijk niet zo in deze materie verdiept, dat de voorzitter over voldoende gegevens beschikte; het was immers op verzoek van de raad zelf dat men met dit voorstel kwam, en de betreffende brief had men eerst die middag ontvangen. De heer Pullens, als inwoner van de straat, meende wel op de hoogte te zijn; hij wees er op dat het altijd zeer druk was met la den en lossen en met parkeren bij de (Magneet; het ging hier niet om een uitzondering voor 'n fir ma, maar om de algehele ver keersveiligheid, en die zou on getwijfeld in het gedrang komen. De heer Meijs legde ook de na druk op de verkeersveiligheid en was van mening dat de kwestie was opgelost, wanneer men aan het begin van de Oostzijde een parkeerverbod van kracht deed zijn. De voorzitter echter herhaalde zijn suggestie en verzekerde dat B. en W. onmiddellijk de maat regelen zouden herzien, wanneer dat nodig bleek. En hiermede konden alle leden genoegen ne men. Het voorstel tot verlenen van medewerking aan de R.K. Meis jesschool in de Crispijnstraat moest van de agenda worden af gevoerd, omdat er nog geen ad vies van de inspecteur ontvan gen was. Aan de orde waren dan een aantal voorstellen tot grondaan- en verkoop, die alle werden goedgekeurd, behalve een voor stel tot aankoop van grond in de buitenpolder van Baardwijk, dat op verzoek van de heer Pul lens in gesloten vergadering be handeld zou worden. Aan de agenda werd tenslotte nog toegevoegd een voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 1.800.000.en het verlenen van een gemeentelijke garantie voor particuliere woningbouw. Toen ging de raad over in ge heime vergadering, waarna weer in openbare vergadering werd besloten de grondaankoop in de buitenpolder van Baardwijk aan te houden tot een volgende ver gadering. Op zeer hartelijke wijze hebben het gemeentebestuur, het politiekorps en de ambtenaren van het secretarie te Waalwijk Vrijdag afscheid genomen van de heer J. v. Nispen, de administrateur van het politiekorps, die de gemeentelijke dienst per 1 Juni met pensioen gaat verlaten. Hoe zeer de ïïeer van Nispen wordt gewaardeerd, door het gemeentebe stuur, door zijn collega's van het politiekorps en van de gemeentesecreta rie, is overduidelijk gebleken in de officiële afscheidsbijeenkomst die in de raadzaal was belegd. Overladen met geschenken en uitgeleide gedaan door de meest hartelijke woorden van waardering en afscheid, zal de heer van Nispen ongetwij feld de meest aangename herinneringen bewaren aan zijn bijna veertig jarige diensttijd, waarin hij zich voor de Waalwijkse gemeenschap grote verdiensten heeft verworven. Het gemeentebestuur heeft zijn af scheid gemaakt tot een hartelijke en wel gemeende plechtigheid. De gebeurtenis had plaats in de raad zaal van het stadhuis en hierbij waren tegenwoordig de burgemeester, wethou der Smolders, de Zeereerw. Heer Pas toor van Haren, de korpschef van de ge meentelijke politie, het bijna voltallige politiekorps, de hoofden van dienst, een vertegenwoordiger van de reservepolitie en het secretariepersoneel. Ongetwijfeld, zei burgemeester Teijs- sen, toen de heer van Nisp'en en zijn fa milie in de raadzaal waren aangekomen, ongetwijfeld is deze dag niet alleen een bijzondere dag voor U, maar ook een dag van blijvende herinneringen. Een bijzondere dag, omdat U gekomen bent aan het einde van Uw ambtelijke loopbaan. Een dag van blijvende her inneringen, omdat het niet een afscheid is zonder meer; maar al degenen die met U te maken hebben gehad, hebben het op bijzondere prijs gesteld, deze bij eenkomst te beleggen. U hebt een grote en bijzondere staat van dienst. i En de burgemeester doorliep in het kort deze staat van dienst. Op 1 Mei 1917 was de heer van Nis pen in functie getreden als agent van politie. Na 'enige tijd werd hij reeds be vorderd tot hoofdagent. In die tijd was hij een voorbeeldig politieman, en gaf hij ook blijk, een zeer bijzondere aanleg te hebben voor de administratie en zo gebeurde het, dat hij het uniform ver wisselde voor het alledaagse costuum en op de gemeentesecretarie kwam. In die werkzaamheden groeide zijn ad ministratieve ervaring en toen het poli tiekorps een eigen administrateur moest hebben, lag het voor de hand, dat de heer van Nisp'en de aangewezen man was, om deze functie te bekleden. Nu bent U zo ver, aldus de burge meester, dat U, na al die jaren de ge meente gediend te hebben, gekomen bent op het tijdstip waarop U met pensioen gaat. U hebt gedurende bijna veertig jaren de gemeente Waalwijk trouw en voor beeldig gediend. En daarom mag ik in het openbaar getuigen, dat U in Uw werk steeds iemand bent geweest, waarvan gezegd mocht worden, dat hij een onkreukbaar ambtenaar was: dat is het schoonste bre vet dat men iemand bij een afscheid mee kan geven. Hij dankte de scheidende functionaris voor de toewijding, en de zorg waarmee hij had gewerkt, voor de nimmer afla tende stimulans, die hij ook voor ande ren was geweest. Ik dank U, zei de burgemeester, voor al hetgeen U in die bijna veertig jaren in het belang van Waalwijk hebt ver richt en gepresteerd en ik wil hieraan graag de wens verbinden, dat het U ge geven moge zijn, nog vele jaren te ge nieten van de rust die nu Uw deel wordt. Dan bood hij hem een geschenk onder couvert aan, als een klein blijk, zoals hij zei, van de waardering onzerzijds, voor al hetgeen U in het belang van de ge meente hebt gepresteerd. Ik hoop dat Onze Lieve Heer U nog menig jaar in goede gezondheid moge schenken. EEN PIJP, TABAK EN NOG IETS. De chef van het Waalwijks Politie korps de heer Hoog Antink sprak de scheidende politiefunctionaris eveens in hartelijke woorden toe. U is de oudste van ons, zei de inspec teur, en bij U vergeleken, zijn we alle maal maar broekjes: 38 jaar hebt U mee gelopen en niemand beter dan U is in staat de geschiedenis te schrijven van de Waalwijkse politie. Wij van het korps, hebben met U steeds goed kunnen verkerken, ik geloof zelfs dat er sprake was van een echte vriendschap, dat U een werkelijke vriend bent geworden voor ons allemaal. De politie had haar administrateur na tuurlijk ook een aandenken willen geven; dat aandenken had wel enige zorg ge kost. Men wist dat het tuinieren een liefhebberij was van de heer van Nispen, en daarom had men een hark, een schop en een riek voor hem willen kopen; maar de overgang van penhouder naar schop en hark en riek was te groot, de han den van de heer van Nispen waren daar nog niet aan gewend; toen had men ge dacht aan tabak en een pijp, die zou hij wel beter kunnen hanteren. En de in specteur bood hem een pot tabak aan 'en een pijp. En toen kwam er nog een kleinigheid meer; en die „kleinigheid" was een be wijs van de sympathie die het korps hem toedroeg; het korps was vrij royaal uit de bus gekomen, zei de inspecteur, en toen reed men een prachtige nieuw» fiets binnen. Een fiets, omdat U het royaal hebt verdiend, èn omdat Uw oude fiets ook wel met pensioen mag worden gestuurd. De inspecteur wilde Mevrouw van Nispen ook in de feeststemming betrek ken, en bood haar bloemen aan, als be wijs van sympathie van het korps. NAMENS HET SECRETARIE- PERSONEEL. De gemeentesecretaris de heer Vlaar sprak namens het gehele secretarieper soneel. De heer van Nispen, had ook veel jaren als ambtenaar ter secretarie in dienst der gemeente doorgebracht; bo vendien was hij nog controleur geweest der belastingen, deurwaarder bij de ge meentelijke belastingen, ambtenaar van de burgerlijke stand, marktgaarder en schatter van de dranklokalen. Het con tact tussen hem en de andere ambtena ren was steeds van de meest prettige aard geweest. De ambtenaren, vooral de ouderen, dachten steeds aan hem terug, niet alleen om zijn plichtsbetrachting en ambitie, maar ook omdat hij altijd zo amicaal 'en bereidwillig was geweest om te helpen. Dit wilde de secretaris namens de ambtenaren op dit moment even naar voren brengen en graag ook wilde hij hem een blijk van waardering namens de ambtenaren overhandigen. LI gaat nu met pensioen, en dit is voor LI. aldus de secretaris, een moment van grete overgang; U zult nu een manier moeten weten te vinden om de godsgan- selijke dag door te komen, en dat zal niet meevallen. Wij kunnen U daarbij misschien eni germate helpen; 'en die hulp bestond dan in een prachtige kist sigaren, die de se cretaris de heer van Nispen namens het secretariepersoneel aanbood. Namens de reservepolitie sprak de heer van der Lee, de commandant van dit korps, dat gemeend had hier ook met een deputatie aanwezig te moeten zijn. Uit ervaring wist de heer van der Lee, dat de heer v. Nispen altijd heel plichts getrouw was geweest. U bent, zei hij. in klein Waalwijk gekomen, en U ver laat de dienst, nu het groot Waalwijk is. U hebt daartoe ook een steentje bijge dragen. Ook hij bood hem namens het korps rcserve-politie een kleine attentie aan in de vorm van een kist sigaren. HARTELIJK DANK. De heer van Nispen sprak toen aeer welgemeende en zeer welgekozen woor den van hartelijke dank. Op de eerste plaats dankte hij d« bur gemeester voor zijn welgekozen woor den, en voor alles wat hij voor hem had gedaan. Hij dankte het gemeentebestuur voor het feit, dat men het besluit had genomen hem zijn volle pensioen te geven. Hij dankte de inspecteur onder wiens leiding en met wie hij de laatste Jaren dc gemeente had mog'en dienen; door zijn beleid en zijn voortdurende activiteit had hij het korps tot volle sterkte opgevoerd, zodat hij nu kon beschikken over een model korps, dat volkomen geschikt was om zelfstandig op te treden. De uitbrei ding, aldus de heer van Nispen, heeft van ons niet alleen op politioneel gebied, maar ook op administratief gebied heel veel gevergd, maar toch heeft de inspec teur steeds tijd gevonden om mij behulp zaam te zijn, wanneer het werk mij over her hoofd dreigde te groeien. Ik dank U van harte, richtte hij zich nogmaals tot de inspecteur, en hoop U spoedig te kunnen feliciteren met Uw drie sterren. Hij dankte heel het politiekorps, voor hun gezellige samenwerking en vooral voor de mooie fiets, waarvan hij goed en lang gebruik hoopte te maken, i Ook zijn opvolger sloeg hij niet over; een jaar lang had hij heel gezellig met hem samengewerkt. Hij dankte ook de collega's van het secretarie, heel bijzonder de ouderen, met wie hij zoveel jaren in de beste ver standhouding en de gezelligste samen werking had gewerkt; hij dankte ook het jongere personeel de directeur en de ambtenaren van gemeentewerken; de heer van der Lee, voor zijn hartelijke woor den en zijn sympathiek cadeau, en ten slotte allen die hem, zijn echtgenote en ziin kinderen de attentie van hun be langstelling hadden bewezen. Moge God hen allen zegenen, besloot hij. Toen werd het glas geheven op het welzijn van de scheidende ambtenaar en men zong een hartelijk „lang zal ie le ven", en bij dat ene „lang zal ie leven" zal het wel niet blijven veronderstellen wij. Donderdagavond kwamen allen die direct en indirect bij de Mater Ams- bilisschool te Waalwijk betrokken zijn in de Gecroonde Leersse bijeen om getuigen te zijn van de uitreiking der diploma's aan de twintig geslaag den van de eerste Avondcursus, en tevens om te luisteren naar een zui vere vertolking van Pater Boon's toneelbewerking van het schone sprook je, dat wij kennen als „Doorn-roosje". Beide gebeurlijkheden zijn duidelijke bewijzen van de bloei van deze vor- mingsschool voor het jonge meisje, zoals ook de voorzitter van het schoolbestuur Burgemeester J. Teijssen in zijn openingswoord met genoe gen verklaarde. Moge de avond er werkelijk toe hebben bijgedragen, dat de onmisbaar heid van deze school door steeds meer ouders en meisjes wordt ingezien. GEEN GERINGE OPGAAF. We zagen in de goed gevulde zaal, de Hoogeerw. Zeergel. Heer Dr B. van den Hurk, de Weleerw. Heer Pater Adam, docent van de M.A. school, een aantal eerw. Zusters, de leidster van de school Mej. M. Hoffmans, de andere da mes en heren docenten, ook een aantal docenten van de M.A. school te Kaats heuvel, en natuurlijk de leerlingen en tal van vaders en moeders, en verloofden van de meisjes. Als voorzitter van het bestuur der Mater Amabilisschool heet ik U gaarne op deze avond van harte welkom, aldus burgemeester Teijssen; deze avond is niet alleen bedoeld om de diploma's aan dc derde-jaars uit te reiken, maar vooral om een nader contact te leggen tussen degenen die direct of indirect bij de school betrokken zijn, ouders, docenten en leerlingen. U zult ook een toneelstuk opgevoerd zien, en dit zal een bewijs zijn voor het feit, dat de school niet bedoeld is, als een onderwijsinstituut zonder meer, maar vooral ook als een instelling waar het jonge meisje gevormd wordt naar diver se methoden. Dit toneelstuk zal U het bewijs leveren, dat ook op dit gebied het meisje van de Mater Amabilisschool wat meekrijgt, en iets kan presteren. Aan twintig meisjes, zou de burge meester het diploma mog'en uitreiken, omdat zij drie jaren lang, en met succes de school hadden bezocht. Maar alvorens deze diploma's uit te reiken wilde de voorzitter van het school bestuur de leidster, de docenten en de secretaresse van de school zeer hartelijk danken voor de toewijding en de zorg, die zij gedurende drie jaren voor de school en de meisjes hebben betoond. Het is géén geringe opgaaf, aldus de burge meester, noch voor de docenten, en ze ker ook niet voor de meisjes, omdat zij na een lange dagtaak nog de ambitie en de ijver moeten opbrengen de school te bezoeken. Ik feliciteer hen niet alleen, maar ik betuig hen ook graag mijn groot respect, omdat zij een voorbeeld zijn ge weest voor de anderen, omdat zij met inspanning fen vlijt de school hebben bezocht, zo hebben bezocht, dat hun het getuigschrift kan worden uitgereikt. Zich tot de ouders richtend, wees de burgemeester er op, dat zij het bezoek aan de school gestimuleerd en geacti veerd hadden, zonder hun steun waren de meisjes misschien niet zo ver gevor derd, dat hun het getuigschrift kan wor den uitgereikt. Daarom dankte hij ook de ouders en betuigde hun zijn gelukwensen. Nadat hij voorgelezen had welke meis jes het getuigschrift van het eerste jaar en het tweede jaar kregen, spoorde hij deze meisjes nadrukkelijk aan e'en voor beeld te nemen aan degenen die het ge tuigschrift van het derde jaar ontvingen, en ook met ijver en toewijding de school te bezoeken. Hij wenste tenslotte iedereen een ge noeglijke avond en dankte bij voorbaat alle medewerkenden aan het toneelspel, heel bijzonder de regisseur de heer Tiny van der Heijden; het was slechts ama teurtoneel, zei de voorzitter, van meis jes die het heel goed bedoelen, als men het spel zo zou willen zien, dan zou iedereen zeker een genoeglijke avond be leven. DE GESLAAGDEN. Aan de volgende meisjes reikte de burgemeester dan de getuigschriften uit: Toos Brekelmans, Cor de Munnik, Jo Steenbergen, Anny Steenbergen, Betsy Didden, Anny Didden, Greta Didden, Riet Hamers, Betsy Hamers, Rla van der Heijden, Jo de Peffer, Toos Wagema- kers, Nel van de Wiel, Mia Buys, Bep van Soelen, Bertha Brent, Virginie Steenbergen, Antonet van Dun, Regien van Muilekom, Sepha Steenbergen. Het waren Riet Hamers en Mia Buys, die in een keurige samenspraak de leid ster en alle docenten bedankten voor de lessen en de vorming die de meisjes van hen gekregen hadden, en die de leidster enkele geschenken aanboden. De vijf gezusters Didden, alle vijf leer lingen van de M.A. school toonden in een gezellig nummer, te beschikken over heel wat zelfcritiek; het is het begin van alle wijsheid. SCHOONSLAAPSTERTJE. En dan zagen we de eerste bedrijven van het sprookjesspel van Pater Boon „Schoonslaapstertje het sprookje van Doornroosje, voor het toneel bewerkt en van een goede christelijke symboliek voorzien. Het spel verraste ons reeds in het eer ste ogenblik. Om de voortreffelijke, kleurrijke en beweeglijke enscenering van het eerste tafereel, wanneer de bloemen ontwaken, om het spel van de meisjes, dat van een zuivere intentie was, 'en van eer natuurlijke ongecompliceerdheid; het verraste ons om het wel zeer zuivere spe len van een figuur van Anemoontje, sym boliserend het goede, de genade, die uit eindelijk zegeviert over het kwaad, zo al s dat in dit spel gestalte krijgt in de figuren van de Zwarte Ridder (de dui vel) en zijn trawante de Heks (ook een voortreffelijk, met gemak gespeelde rol). De decors waren gelukkig sober en sug gereerden daarom des te beter de sfeer waarin het spel zich afspeelde Grime, costumering en geluid verdienen de grootste lof. We zullen natuurlijk niet alle mede werksters gaan noemen, maar als wij een grote pluim steken op de hoed van de man die dit zeer goede geheel wist te bereiken, die bepaalde meisjes in dic tie en gebaar, en in intentie iets mee wist te geven, dat zeer wist te ontroeren, dan willen we hierin graag eren alle meisjes die meewerkten aan dit spel (waarvan we jammer genoeg maar twee bedrijven konden zien) en dan willen we graag ook onze waardering en onze bewon dering uiten voor de Mater Amabilis school die zo veel weet te bereiken. In deze vertolking is het spel waard door tal van anderen gezien te worden.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 15