m, «Ia S- r VROOM «v DKEENMA^V LEVEND GESCHENK Uit - en Buitenland woens prijzen Gemeenteraad Sprang-Capelle 59' 45 charme 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 31 MEI 1955 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 1 JUNI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Misverstand in verband met de te bouwen woningen middels de Zuid-Nederlandse Bouw combinatie uit de weg geruimd. De boeren zullen voortaan hun vee aan hal sters moeten verscheren. Feuilleton van ,,I)e Echo van het Zuiden". door II Bruno J. v. Lheenke 27). Hij ging de trap op naar de volgende verdieping en kwam op een portaal, dat gelijk was aan dat van de eerste verdieping. N11 hij wist hoe dik de deuren in dit huis waren, besefte hij ook, dat het geen zin had om aan die deu ren te luisteren, omdat geluid vanuit de kamer toch niet tot de lepe luistervink zou doordringen. „Maar" dacht hij, „ook het ge luid dat op het portaaltje wordt gemaakt, komt niet door de deur heen, hetgeen natuurlijk meer dan gewoon prettig voor mij is". „En", vervolgde hij, ik heb be neden dat gehad, wat wij „maz zel" noemen, want het had even zo vrolijk kunnen zijn dat er wel iemand aanwezig was in de ka mers, waarbij ik zo dapper aan de knoppen morrelde om te zien of de deuren afgesloten waren of niet. En tot slot had er ook nog wel eens een keer iemand in die archiefkamer of wat het dan ook zijn mag, kunnen zijn. Wij leren hieruit dus, dat wij voorzichtig te werk zullen moeten gaan en hier niet zo maar een kamer bin nen kunnen stuiven alsof het on ze eigen slaapkamer was," „En na dit veel te lange gedaas zou ik mij maar eens omdraaien, zei Stem Intuïtie. „De Weger draaide zich om en deed tegelijk een stapje op zij. Had hij dat niet gedaan, dan was de gummiknuppel, die nu vrolijk doorzwiepte, zeker op zijn hoofd terecht gekomen. „Dag broer", zei De Weger. Broer zei niets toen hij er de kans nog voor had iets behoor lijks te zeggen, en de tijd dat hij die kans had, was uiterst kort. Want De Weger voelde niets voor deze dartele broer en maak te dan ook vrij korte metten. Hij gaf broer een stomp in de maag broer zei „waw!" en dien de het even voorover hellende li chaam een serie van twee mep pen op het hoofd toe. Die mep pen nu werden gegeven met de kolf van een revolver en die kolf was beslist niet van rubber. Hoe het zij: broer stootte een kort gekreun uit en zakte ineen. „Nog nooit in mijn practijd van privé onderwerelduitmester Heuvelstraat heb ik in een zó korte tijd zulk een enorm aantal slagen op ver schillende achterhoofden uitge deeld," grinnikte De Weger. Hij liet het licht van zijn zak lantaarn over het gezicht van de bewusteloze man schijnen. „Zo, Loyons", mompelde hij. Daarop wilde hij zich feliciteren met zijn vangst, maar hij kreeg er de ge legenheid niet voor. Een van de deuren namelijk ging open en De Weger zag geen kans meer weg te komen. Hij drukte zich tegen de muur die aan de kant van de deur was, aan en bleef doodstil staan. Et- kwam iemand de deur uit. Loy ons lag buiten de lichtval uit de kamer en De Weger hoopte dat ze de bewusteloze niet zouden zien.. Verder hoopte hij dat de gene die de deur geopend had, iets verder dan de deuropening zou komen, opdat zijn gezicht te zien zou zijn. De Weger stond naast een vooruitspringend deel in de muur en kon degene, die in de deuropening stond, niet zien. Toch duurde de onzeker heid niet lang, want de man vloekte en werd door De Weger aan zijn stein herkend. Het was Chambricks „Hij heeft hem wel gezien, hij heeft hem niet gezientelde De Weger op zijn knopen na. Ver kwam hij niet, want na de vierde knoop hij heeft hem niet gezien kwam Chambricks te voorschijn. En Chambricks bleef bij zijn eerste knoop hij had Loyons wèl gezien. Hij boog zich over de bewusteloze heen en nam hem op. Daarna ging hij naar de kamer toe. De Weger schoof langs de muur, eveneens naar de kamer toe. Chambricks ging de kamer binnen. De Weger ging eveneens de kamer binnen. Chambricks had niets in de gaten. De Weger constateerde na één blik, dat er een man op de grond lag, die een mes in zijn borst had en die waarschijnlijk het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld had. De dode wasLoyons. „Een tweede exemplaar", dacht De Weger verbaasd. Hij kwam er niet aan toe, daar direct een na der onderzoek naar in te stellen, hoewel dat onderzoek niet te lang op zich zou laten wachten. Want Chambricks draaide zich om, teneinde de deur achter zich te sluiten en wat De Weger ook deed, hij draaide zich niet even eens om. Neen, hij teemde „Ach mijn waarde lord messensteker, zoudt u de onuitsprekelijke goed heid willen hebben, uw handen even omhoog te steken Dat lord Chambricks aan dit vriendelijke verzoek voldeed uit onuitsprekelijke goedheid, is een beetje tè sterk overdreven. Aan nemelijker immers is, dat hij het deed uit, zo niet onuitsprekelij ke, dan toch in ieder geval be hoorlijke angst voor de mogelij ke gevolgen van een niet voldoen aan dat verzoek. En deze angst was zeker niet ongerechtvaardigd. De Weger was geen vriendje van Mylord en verder had De Weger inder daad een revolver in zijn hand. Voorts dacht Chambricks op dat moment strk aan Flaneur, waar van hij nooit meer iets had ge hoord, aan Diston, waar hij even eens al dagen lang geen levenste ken van had vernomen, dacht hij aan Buston, die na een ontvoe ringspoging van De Weger spoorloos verdwenen was, dacht hij tenslotte aan de reputatie van De Weger, een reputatie, die een fikse angst ook volkomen recht vaardigde. De handjes gingen derhalve dus gedwee de lucht in. „Messen schijnen een voor liefde van je te zijn, is het niet Charles Bernhard?" lijsde De Weger. „Enfin", vervolgde hij, „daar hebben wij het zó wel over. Ga eerst maar eens tegen de muur staan. Zo ja. En nu moet je eens heel goed naar mij luisteren Chambricks. Als jij flauwe grap jes met mij uit mocht willen halen dan zou ik bij voorbaat die idee tjes maar uit mijn hoofd zetten als ik jou was. Weet je: jij ver veelt mij wel zo allergruwelijkst, en ik heb wel zulk een enorme hekel aan je, dat er weinig méér nodig is of ik maak een eind aan je walgelijk bestaantje. En ik ben er altijd iets eerder bij om mrjn plannen uit te voeren dan jij om de jouwe te verzinnen!" De stem van De Weger was fluweel zacht en héél vriendelijk maar intuïtief voelde Chambricks aan, dat De Weger niettemin héél gevaarlijk voor hem was en geen woord zei dat niet gemeend was. De Weger foulleerde Cham bricks, hetgeen hem behalve de normale dingen als zakmesje, si garenaansteker enz., een revolver opleverde, alsmede iets, dwat I> Weger als een zeer belangrijke vangst beschouwde: een porte' feuille, vol met papieren, die er kennelijk in de haast ingeproP1 waren, en een grote, gele enve loppe, die eveneens gevuld \vaS met papieren. Wordt vervolg In Italië kochten wij voor U deze prachtige multi-colour tweed, de ideale rokstof, 140 cm. breed, g 45 Rotan bloemstandaard, met 3 ringen, 70 cm. hoog, leuk voor Uw O 50 interieur of hal per meter Plastic kastranden, Brabantsbont-ruitjes, in rood, groen en 0^5' blauw, 8 cm., p. m. 28 cm., per meter 65 c. Een mooi kinderschoentje, ons merk „Prisma", in wit, rood en tan, in de maten 32-35 5.95 28-32 4.95 24-27 4.55 J25 21-23 3.75 18-20 Vistra carré, grote maat, in fleurige dessins, Q50 in diverse kleuren Prima zware ongebleekte katoen, voor lakens en slopen, blijft prima in de was, 180 cm. breed 2.95 *Ï45 150 cm. breed Prima kwaliteit luiers, in oogjes en hydrophile, royale maat, voor de Q&c speciale prijs van 'O Latexo directoire-elas tiek, was- en kookecht. Per 10 meter stuk 73c Picnic-koeken, in practi- sche cartonverp., /Cc geen statie Cervelaatworst, 1e soort, werkelijk heerlijk A Cc 100 gram SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Blauwe overall, van prima keper, voorgekr., Q95 en 3 naalds gestikt Onze reclame-kwaliteit, ook voorgekrompen 8.75 Combinatie-pakket, best. uit: schrijfbloc, inh. 50 vel houtvrij papier, m. 25 bijp. enveloppen, goed gegumd, m. binnendruk Handig plastic slacouvert, een leuk model, In de kleuren kristal en ivoor Onbreekbare zeepdooj, die tevens zeepspaarder'{- massageborstel is. Met prima stuk q toiletzeep 0? De meeste punten van de agenda der openbare raadsvergadering der ge meente Sprang-Capelle, die Vrijdagavond gehouden werd hadden niet veel om het lijf. Enkele voorstellen van B. en W. lokten enig commentaar uit, vooral dat voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening met betrekking tot het verscharen van vee. De heer Maijers richtte minder vlijende woorden aan het adres van de raad, maar na stemming werd het voorstel toch aangenomen ten nu zullen de boeren voortaan hun vee aan halsters moeten verscharen. Wethouder Winkelman was op deze vergadering afwezig. De voorzitter, Bur gemeester Smit, opende op de gebruike lijke wijze, waarna de raad de notulen van de op 15 April en 5 Mei j.l. gehou den vergaderingen goedkeurde. De inge komen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Er was nog eten schrij ven binnengekomen van het kabinet van H. M. de Koningin, waarin aan het ge meentebestuur werd verzocht dank te brengen aan al degenen die H.M. bij ge legenheid van haar verjaardag hadden gelukgewenst. Dan volgden de voorstellen van B. ten W. waarvan wij in ons vorige nummer de prae-adviezen afdrukten. Vastgesteld konden worden de bedra gen der vergoeding ex art. 101 der L.O.- wet 1920 en de bedragen der voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven der bijzondere scholen voor g.l.o. over 1954. Bij de behandeling van het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Van der Duinstraat 143 vraagt de heer de Raadt zo spoedig mogelijk tot af- b-aak daarvan over te gaan. Het vete aan halsters. De heer Maijers is het in het geheel niet eens met het voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening met betrekking tot het vervoeren van vee. Hij betoogt dat het voor de boeren een on mogelijkheid is om, als ze veel vee heb ben, hiervoor personeel te krijgen. Hij betwijfelt het of men op burenhulp kan rekenen. Hij vraagt of het niet mogelijk is de bepalingen zo te wijzigen dat b.V. tussen 8 uur v.m. en 5 uur n.m. geen vee los verschaard mag worden. Hij moet wel constateren dat men met alle geweld de boeren de „das" om wil doen. Hij vindt het ook niet democratisch, de boeren hier als minderheid in de raad zo in de verdrukking te brengen. Hij zou willen voorstellen om, ter bescherming van particuliere eigendommen, ieder ver plicht te stellen zijn erf behoorlijk af te sluiten, zodat men van tuintjes vernielen geen last behoeft te hebb'en. De reactie van de zijde der raadsle den blijft niet uit. De heer de Raadt zegt dat de boeren moeten zorgen voor m afdoende afrastering van hun weilrjiden, opdat de koeien niet uit kunnen 'oreken. Mevr. Gerlach zegt al aardig bedreven te zijn in de koeienjacht, omdat het al meer dan eens is voorgekomen dat in haar tuin koeien de zaak vernielden. Bo- vendien ziet zij slechte afrastering van de weilanden als een gevaar voor het 1 verkeer. De heer de Bie heeft oog voor de bezwaren van de heer Maijers. De heer Vos komt even terug op de uitla ting van de heer Maijers van de „das" om willen doen en het verdrukken van de boeren. Hij is het daar in het geheel niet mee eens. Ook de voorzitter spreekt over scherpe opmerkingen van de heer Maijers, maar hij betoogt dat het doel van deze verordening is de boeren zelf tegen eventuele schade, die ze zelf zul len moeten betalen, te beschermen. Bo vendien gebruiken ^de meeste boeren reeds halsters bij het verscharen. Te langen laatste wordt er over ge stemd. Met 10 tegen 2 stemmen, van de heer Maijers en de heer de Bie, wordt het voorstel aangenomen. De verordening betreffende de orga nisatie en het beheer van de gemeente lijke brandweer kan ook worden aange nomen. De heer van Caem heeft echter enig bezwaar tegen de bepaling dat brandweerlieden eervol ontslag zal wor den verleend zodra ze de leeftijd van 55 jaar bereikt zullen hebb'en en de com mandanten wanneer ze 60 jaar geworden zijn. In bijzondere gevallen kunnen deze leeftijdsgrenzen worden verlengd tot ma ximaal 5 x 1 jaar en de voorzitter stelt zich voor dat dit wel regelmatig gedaan zal worden. Gemeentelijke Instelling voor voor Maatschappelijke Zorg. Aan de orde is thans de bespreking van het rapport van de commissie, be last met het instellen van een onderzoek naar het functionerten van de Gemeente lijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg, het rapport, uitgebracht door de commissieleden de heren van Caem, de Bie en van Peer. In ons vorig nummer drukten wij dit rapport grotendeels af. De heer Genuit werd hierover het woord verleend en hij betoogde met be langstelling naar dit rapport te hebben uitgezien. Hij was de mening toegedaan dat de Instelling voor Maatschappelijke Zorg niet de eerste instantie moet zijn waar de mensen aan moeten kloppen. Daar zijn op de eerste plaats de kinde ren en familieleden om waar nodig bij te staan en daarnaast ook de kerkelijke in stellingen. Hij had verwacht dat het rap port zou vermelden of de kerken hun taak in deze verstaan. Men kan ook om ondersteuning komen wanneer men enige bezitting heeft, was o.m. een gedachte van de heer Genuit, maar wordt dan ook gedacht aan het feit dat een ondersteun de bij zijn overlijden iets kan nalaten. Voorts informeerde hij naar de wense- liikheid of de noodzakelijkheid van eten Maatschappelijk Werkster. Ook de heer Ros was de mening toe gedaan dat de Gemeentelijke Instelling op de derde plaats moest staan wanneer het ging over ondersteunen. De voorzitter geeft dan het woord aan de heer van Caem als voorzitter van de commissie. Deze steekt de loftrompet over het werk van Maatschappelijke Zorg in Sprang-Capelle. De commissie heeft de werkmethode van de Instelling onderzocht, het .reglement bestudeerd en nagegaan welke mensen door de Instel ling werden geholpen. Hij betoogt dat alles prima in orde is bevonden en dat de Instelling eerst dan tot uitkering over gaat wanneer een onderzoek is ingesteld, dus ook bij de kerkelijke instellingen. Een maatschappelijk werkster acht de com missie in de gemeente niet nodig. De commissie had gemeend het rapport niet anders te moeten samenstellen. Alle raadsleden gaan er mee accoord en de heer Genuit dankt de heer van Caem voor zijn uiteenzetting en zegt dat het alleen zijn bedoeling was er naar te in formeren of er zonodig contact met de kerkelijke instellingen werd gehouden. De volgende agendapunten worden hamerstukken. Rondvraag. Bij de rondvraag blijkt dat er in de ge meente enig misverstand bestaat met be trekking tot het kopen van huizen van de Zuid-Nederlandse Bouwcombinatie. De heer van Caem had daarom aan B. en W. in verband hiermee enige vragen gesteld. Het gaat n.l. over de adverten ties van de Zuid-Nederlandse Bouwcom binatie, waaruit men zou kunnen ver slaan dat degenen die van deze maat schappij woningen kopen, deze zelf ook zouden kunnen betrekken. Ook de voor zitter noemt deze advertenties enigszins misleidend, doch met nadruk wijst hij er op dat het toewijzen van deze woon ruimte geschiedt door B. en W. De men sen die een dergelijk huis van de maat schappij kopen zullen het dus niet zelf kunn'en betrekken. De voorzitter las daarop nog enkele passages voor uit een tweetal brieven gericht aan bedoelde maatschappij, waarin uitdrukkelijk werd bepaald dat B. en W. alle woningruimte zelf zouden verdelen. De heer van Willigenburg, die zoals bepaald was, in dienst van de gemeente zou terugkomen wanneer de Technische Kring werd opgeheven, werd als Tech nisch Ambtenaar benoemd. Hierna sluiting. FORMATEUR EN PARTIJEN VINDEN EEN GRONDSLAG VOOR GESPREK OVER KABINETSCRISIS. De socialistische formateur, mr Burger, heeft kans om het kabinet- Drees, dat hij heeft laten vallen, ook weer op de been te helpen. Zo oordeelde men Vrijdagavond laat in politieke kringen. Er is nog geen reden voor groot optimisme, maar kennelijk is een basis voor gesprek gevonden. Eindelijk hebben de so cialisten hun onwrikbaar stand punt, dat de oorzaak was van het conflict, enigszins gewijzigd. Naar wordt vernomen zijn de belangrijk ste partijen het in beginsel eens ge worden over enkele hieronder ge noemde uitgangspunten: 1. Binnenkort een beperkte huur verhoging (minder dan tien per cent) voor alle woningen, zonder huurbelasting. 2. Nader beraad tussen de partijen over het huurbeleid, met name over de socialistische eis, dat ver dere huurverhogingen gepaard moeten gaan met het heffen van een huurbelasting. 3. Doorvoering van de door het ka- binet-Drees voorgestelde belas tingverlaging. Deze verlaging zou enigszins worden uitgebreid op het gebied van de grondbe lasting. De oorlogsopcenten op bebouwde eigendommen zouden worden afgeschaft, ten behoeve van de huiseigenaren, die minder huurverhoging krijgen dan werd verwacht. Dit zou een offer van wachtverbod; het onvoorzichtig openen van auto-portieren; de gedragingen van de voetgangers in het verkeer; de wijze van rijden van gemotoriseerd verkeer op interlocale wegen en op kentekens en rij bewijzen. Afgezien van de voorgenomen actie heeft de minister van Justitie de politie nog eens extra op het hart laten druk ken voortdurend met de nodige gestreng heid op te treden tegten verkeersovertre- ders. Hoge uitzonderingen daargelaten moet zij niet meer waarschuwen, maar terstond proces-verbaal opmaken. ENGELSE VERKIEZINGEN. De Engelse conservatieven heb ben in de verkiezingen van Donder dag een meerderheid behaald van waarschijnlijk 60 zetels over alle andere partijen. In het oude parle ment was de meerderheid der con servatieven 18 zetels. Zij behaalden thans 344 zetels (tegen 322 in het oude parlement), Labour kreeg 277 (tegen 295), de liberalen 5 (tegen 6), de Ierse Sinn Fein 2 en de com munisten weer geen enkele. De uitslag van twee zetels is nog niet bekend. Een zegevierende Eden hield Vrij dagavond op 10 Downing Street een zitting van het kabinet, dat zonder meer kan aanblijven en met grote re kracht kan regeren dan het team van Churchill. Maar het kabinet moest meteen een duistere situatie 't hoofd bieden, namelijk de spoor wegstaking, die zich uitbreidt en 't hele probleem der Engelse arbeids onrust, die zeker niet kleiner zal tussen de 20 en 30 millioen gul- gorden, nu Labour de verkiezingen den voor de schatkist betekenen. De maatregel komt overeen met een huurverhoging van drie a vier percent. Dat wil zeggen: de huurders merken hier niets van, maar de exploitatiekosten van de eigenaren dalen, zodat de huren drie a vier percent dichter 't peil naderen, dat zonder controle op de huren zou worden bereikt. WEER VERSCHERPTE CONTRöLE OP 'T VERKEER IN JUNI EN JULI. Een tweede landelijke verkeersactie zal np last van de minister van Justitie wor den gehouden in de maanden Juni en Juli. Rijks- en gemeentepolitie zullen dan voornamelijk aandacht besteden aan: de technische toestand van de motorrijtuigen e„ speciaal die van de vrachtauto's. Van deze groep zullen zeer in het bijzonder de remmen, stuurinrichting en koppeling met aanhangwagens worden gecontro leerd. Ook wordt gelet op de auto-pa pieren, om na te gaan of de daarin ver nielde gegevens kloppen met de werke lijke toestand van de auto: naleving van cie verkeersregels door alle weggebrui kers; het rechts rijden door wielrijders; he" aangevten van verandering van rich ting door gemotoriseerd en wielrijdend verkeer; het op-stellen van wachtend verkeer; het naleven van het stop- en heeft verloren. Daar staat tegen over, dat Eden en MacMillan, thans goeddeels bevrijd van de schaduw van Churchill, de vergaderzalen van de komende besprekingen tussen de Grote Vier met hernieuwd gezag kunnen betreden. SOVJETLEIDERS IN BELGRADO. De Russische leiders Kroesjef, Boelga- nin en Mikoyan zijn Donderdagmiddag om 5 uur in Belgrado aangekomen. Het eerste wat Kroesjef deed, was een rede voering afsteken voor een microfoon, die met radio-Belgrado was verbonden. Hij t-ood de verontschuldigingen van het Kremlin aan voor de breuk tussen de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië in 1948. „Beria, Abakoemof en hun handlan gers dragen de schuld voor deze breuk. Wij betreuren oprecht wat er is ge beurd", zei Kroesjef. INDONESIË ZEGT: TIJDBOM ONT- PLOFTE IN „KASHMIR PRINCESS". Volgens een verklaring van de Indo nesische regering is een tijdbom op 11 April oorzaak geweest van het veron gelukken van de „Kashmir Princess", een to'estel van de Indiase luchtvaartmaat schappij Air India. 74 DODEN DOOR WERVELSTORM Bij een hevige wervelstorm zijn in de Amerikaanse staten Kansas, Oklahoma en Texas minstens 74 mensen om het le ven gekomen en 600 gewond. Dertien plaatsen werden getroffen, enkele wer den practisch geheel verwoest. Een bom menwerper van de luchtmacht met 14 bemanningsleden verongelukte. Alle in zittenden kwamen om het leven. Het stadje Udall in Zuid-Kansas is het zwaarst getroffen. Van de 750 inwoners zijn er 55 om het leven gekomen en meer dan honderd gewond. Negentig per cent van alle gebouwen is vernield. De verbindingen zijn verbroken. De straten zijn versperd door modder en puinho pen. De electriciteitsvoorziening stag neert. Blackwell in Oklahoma, 130 km van Udall, ziet er uit als na een bombarde ment. Hier zijn zeventien personen om het leven gekomen en meer dan 500 ge wond. Ongeveer 36 huizenblokken et verscheidene fabrieken zijn volledy vernield. Ook in Blackwell zijn de ve. bindingen verbroken. Reddingsploegen zoeken naar slachtoffers onder de puin hopen. SPORTFEEST IN MADE. Op 4, 5 en 6 Juni wordt in Made een sportfeest gehouden. In het feëriek ver lichte dorp zullen verschillende voetbal-, tennis- en turnwedstrijden worden ge houden, terwijl er ook een vermaakcen- trum zal zijn. Hoogtepunten van de feesten zullen zijn een Biesbosch-wandel- tocht en speedboatraces en waterski-de monstraties op de Amer. Deze water sportevenementen zijn voor het Zuiden van het land een unicum.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 16