DE LSKESIIUULI ELSHOUT Waalwijkse en Langstraatse Courant BEUNEN VLUMEN N1EUWKUUK CAPELLE WASPIK RAAMSOONKSVEER 3nieUrdi Plan omvat de terug uit de missie. VRIJDAG 27 MEI 1955 Uitgever jVaalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO VAN HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 43 BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL. 2002. D, van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" OPDRACHT. Aan Vissers Wegenbouw alhier is tegen f 275.960 gegund het verbeteren van het gedeelte provinciale weg Maas- tncht Valkenburg Heerlen, onder Berg en Ter bijt. DE KINDERSPEELTUIN. De speeltuincommissie heeft dezer da gen nog eens onder de aandacht ge bracht dat de kinderspeeltuin heden is geopend. De openingsuren zijn wel be kend en ook wij hebben die reeds eerder gepubliceerd. Nieuw zijn dit jaar de ge zinskaar ten, welke voor grote gezinnen veel voordeel bieden 'en de commissie spoort ook hen die geen kleine kinderen hebben aan, toch een abonnement te ne men voor hun neefjes en nichtjes, die in de vacantie komen logeren, of om toch zeker voor het goede doel een donatie te nemen van f 2.50. MOOI SUCCES. Ook dit jaar nam weer een Drunens team bestaande uit de heren G. de Wijs, M. Elshout en Verhoeven deel aan de gehouden Radio-ralley. Na in de voorgaande jaren zelfs éénmaal een hoofdprijs in de wacht te hebben ge sleept, had men ook dit jaar weer suc ces, door in deze verre van gemakkelijke lustrum-ralley in de Juniorenklasse als 4e geklasseerd te worden. Zij stelden zich daarmee in het bezit van twee prachtige bokalen, aangeboden door het gemeente bestuur van 's-Hertogenbosch. Proficiat en succes voor de toekomst. VOETBAL. In een harde maar faire wedstrijd ver loor RKDVC Zondag in Drunen van Heusden I, die hiermede een belangrijke wedstrijd won met 43. In het eerste kwartier maakte Heusden, dat hard aan pakte, 30. DVC hierdoor wakker ge schud, wist voor de rust de stand nog op 31 te brengen. Na de rust was het RKDVC die geregeld voor het Heusden- docl zat, maar het juiste schot werd ge nist. RKDVC maakte nog twee goals en van de enkele aanvallen die Heusden na de rust kon opbouwen kwam toch nog de winnende goal. R.K. HUISHOUDSCHOOL TEN PLATTELANDE. De lessen aan de R.K. Huishoudschool zullen nu definitief per 1 September een aanvang nemen, aldus is heden bekend geworden. De lessen zullen voorlopig nog gegeven worden in de lokalen van de huidige VGLO-school, maar reeds verkeren de plannen van de nieuwbouw in zulk een vergevorderd stadium, dat zeker mag worden verwacht dat het volgende jaar de lessen in de nieuwe school zullen kunnen worden gegeven. Nog voor 5 Juni a.s. zullen de leer lingen voor het kom'ende schooljaar moeten worden opgegeven. Op 8 Juni a.s. zal een algemene oudersavond wor den gehouden, waarop de werkwijze, het nut en het doel van deze Huishoud school nader en uitvoerig worden toe gelicht. Kort geleden werd ook de plaat selijke raad voor deze school benoemd, welke dezer dagen door Rector Bekkers werd geinstalleerd. Hierin hebben zitting Deken Rooyackers als geestelijk advi seur; Burgemeester Snels als voorzitter; Mevr. van Arendonk-Gommers als se cretaresse cn G. v. d. Wiel namens de KAB uit Elshout. Door bovengenoemde I Personen wordt het dagelijks bestuur ge vormd. Verder hebben in deze raad nog zit ting de heer M. Elshout namens de fe deratie van Schoenfabrikanten, de M. nishout namens de R.K. W^erkgevers vereniging, de heer Max Lips, industri- K A a° ^Cer Van ^orP namens de A M^de heer Fr" Ploe9makers namens ee N.C.B., de Zeereerw. heer Pastoor Versteeg namens de parochie Elshout, de heer J. Verdiesén namens de midden stand en Mevr. Dekkers namens de K. V.. Tot directrice werd onlangs be noemd mej. Hörmann uit 's-Bosch. Onze dorpsgenoot de Eerw. Pater Her kan Jozef van Huiten is na een verblijf van ongeveer 6 jaar in de missie van orneo, met verlof in Drunen over. Pa ter Herman Jozef verblijft momenteel bij 'jn familie in Wolfshoek alhier. DANKBETUIGING. Van het kabinet van de commissaris der Koningin mocht het gemeente be stuur van Drunen in opdracht van H.M. de Koningin de volgende dankbetuiging ontvangen naar aanleiding van de ver jaardag van H.M., alsmede het tweede lustrum der bevrijding. „Het is mij niet mogelijk de talloze gelukwensen, die mij ter gelegenheid van mijn verjaardag uit alle delen van het land bereikten, en de bewijzen van trouw en aanhankelijkheid, die ik naar aanleiding van de tiende herdenking van enze bevrijding ontving, persoonlijk te beantwoorden. Ik zie mij daarom ge noodzaakt Uw tussenkomst te verzoe ken om aan de gemeentebesturen, de gemeenteraden en de bevolking van de gemeenten, die van hun belangstelling blijk gaven, mijn oprechte dank over te biengen." was get.JULIANA. KERMIS. Begunstigd door vrij goed weer trok de kermis in Drunen, Zondag, Maandag en Dinsdag een goede belangstelling. De diverse gelegenheden waren goed bezet en in de café s en dansgelegenheden heerste een gezellige drukte. De gezamen lijke R.K. Jeugdbeweging hield in het Dorpshuis een fancy-fair welke ook een goede belangstelling trok. Met de twee Finksterdagen zal de kermis worden be sloten. Ook dan weer overal dezelfde vermakelijkheden. DUIVENSPORT. De Vredesduif hield een wedvlucht vanuit St. Chislain, 165 km. C v Boxtel 1; G van Huiten 3, 9; van Tuijl-van Huiten 4, 15, 17, 18; A Leijten 5. G v d Sanden 6; H van Huiten 7, 8; P Willemse 10, 13, 21; H J v Kuijk 11; A Dekkers 12; M de Graaf 14; H Oos terwaal 16; W Pijnenburg 2, 19; L v Dommelen 20. FOTO'S JEUDVERKEERSBRIGADE. Bij de installatie van de Jeugdver- keersbrigade zijn verschillende foto's ge maakt. Deze zijn heden te bezichtigen in de etalage van de fa. J. IJpelaar, Grote straat alhier. Deze foto's zijn verkrijg baar bij de heer Koeman, Grotestraat 65 op Woensdag en Vrijdag tussen 122 v. d. Sterren, oud 94 jaar en 7 maan den. Huldiging bij thuiskomst. Zaterdag kwam na 9l/$ jaar in Indië te hebben vertoefd thuis de heer A. van Baardwijk. In 1945 vertrokken als vrij williger is hij na de strijd in Indië aldaar gehuwd. Thans was dan de dag aangebroken dat Nol met zijn echtgenote werd gehul digd. Een prachtige ereboog was voor zijn ouderlijke woning opgesteld. Om 8 15 uur bracht de harmonie en de bei de zangverenigingen een serenade en werd Nol door C. v. d. Water namens de harmonie hartelijk toegesproken. Na mens Semper Animato sprak M. van Helvoirt en namens OBK de voorzitter dhr. A. van Delft. Door de voorzitter van het buurtco- mité de heer Jac. Sanders werd namens de buurt een prachtig cadeau aangebo den. Twee bruidjes boden de echtgenote van Van Baardwijk bloemen aan. Hierna dankte de heer van Baardwijk de buurt en de verenigingen voor de hul de hem gebracht en bood hij ieder een couvert aan. OPBRENGST INZAMELING STICHTING 1940—1945. De opbrengst van de inzamelingsactie foor de Stichting 1940—1945 bedroeg in runen inclusief de uurloonactie en de aemeente-subsidie f 4047,26. ZONDAGARTSENDIENST. *JjCnStT?p de eerste en tweede Pink sterdag: Dr. v. d. Wouw. UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD. Ten gemeentehuize is heden bericht Drnn ^en, uitbreidingsplan Kom Coednl °!°r_GedePuteerde Staten is de aa 6 m Van lOrunen alsmede aanleg van sportvelden. 40-JARIG JUBILEUM. De heer L. H. J. Lambooy vierde j.l. Dinsdag onder grote belangstelling zijn 40-jarig dienstjubileum als Kantonnier van de Rijkswaterstaat. Zijn woonhuis werd op deze dag in e'en bloemenzee herschapen en de jubilaris mocht ver schillende fraaie en nuttige geschenken in ontvangst nemen. Tijdens de receptie in de morgenuren, kwamen de Hoofd Ir. v d. Does van de R.W.S. en de Tech nisch hoofdambtenaar de heer Bakker, alsmede een deputatie van het bureau- eri buitendienstpersoneel van de R.W.S. de jubilaris gelukwensen. Ook zagen wij een deputatie van de Bond van Watfr- schapspersoneel, de Eerw. heren Ds. *L. Schellevis en A. Verweij, alsmede de heer J. Vissers, directeur van Vissers Wegenbouw N.V. en vele anderen. Er werden vele hartelijke woorden ge sproken en ook mevr. Lambooy werd meerdere malen in de huldiging betrok ken. Vele sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een fraai geschenk. In huiselijke kring werd het feest ver der de gehele dag en avond met familie, vrienden en kennissen doorgebracht in gezellig samenzijn gevierd. GAS V OORZIENING. Deze week is de 850ste aanvrage om levering van mijngas ter gemeente-secre tarie ingeleverd. De gunstige voorwaar den voor aansluiting op het gemeentelijk gasnet gelden nog maar enkele weken. Voor de op of na 1 Juli ingediende aan vragen gelden geen vrijstellingsbepalin gen meer. Alle kosten van aanleg komen dan voor rekening van de aanvrager. Voor hen die de aanvrage nog niet hebben ingediend is het dus van belang hiermede niet meer te wachten, omdat thans de aansluiting nog onder zeer gun stige voorwaarden kan geschieden. OPENING NIEUWE SLAGERIJ. Donderdag 26 Mei werd de nieuwe slagerij van de heer C. T. Merx en Zn. officieel geopend door Burgemeester van Hout. Na 10 jaar in een noodpand ge vestigd te zijn geweest, werd nu in de Mgr. v. Kesselstraat 2, eën nieuwe zaak betrokken, die aan alle eisen des tijds beantwoordt. Met zijn volautomatische koelcel en ultra moderne verkoop-toon bank, behoort deze zaak tot een van de modernste zaken van Vlijmen. Da be langstelling was zeer groot. ACTIE COMITÉ KERKELIJKE BELANGEN. In onze parochie is opgericht een actie comité Kerkelijke belangen, dat tot doel heeft het kerkbestuur bij te staan in haar zorg voor verbeteringen en het onder houd van de R.K. Kerk. In de parochie, die dringend behoefte heeft aan een nieu we- doopkapel en verbeteringen aan het kerkhof 'en het kerkplein, zullen enige heren van het comité binnenkort de pa rochianen komen bezoeken. GESLAAGD. I Op het te Arnhem gehouden examen voor Melkcontroleur, slaagde onze J dorpsgenoot de heer B. Boom, Pastoor van Akenstraat 26, alhier. Op het in den Bosch gehouden exa- men slaagde onze dorpsgenoot de heer i Frans Bdom, Pastoor van Akenstraat 20 alhier, voor het diploma lasser. WIELRENNEN. Maandag, Tweede Pinksterdag, gaan bijna alle Vlijmense renners naar de Ronde van de Dung'en. Wie zorgt voor de bloemen. De amateur Tini Wolfs gaat 2e Pinksterdag naar Duitsland. Jongens, alle succes. KORFBALCLUB NEVER DOWN. BEDEVAART. Met niet minder dan 5 grote bussen kwamen pelgrims uit Heeswijk ter bede vaart naar De Wonderbare Moeder. Be gunstigd door mooi zonnig weer trok men eerst in processie naar de kerk waar een plechtige H. Mis werd opgedragen. Na de middag trok men met grote en kleine bruidjes, met vaandels en andere processie-attributen naar de genadekapel. Het was een stichtelijke bedevaart, die wij nog eens graag terug zien in Elshout. EGJEK&il; MEIMAAND. A.s. Dinsdag 31 Mei zal de Meimaand viering gesloten worden met het houden van „Onze Dag". Hebben gedurende de afgelopen maand honderden pelgrims hun devotie getoond voor de Wonder bare Moeder, Dinsdag doen de Elshout- se parochianen dat zelf op een meer dan gewone manier. Het hoogtepunt vormt wel de plechtige omgang, waar ieder jaar steeds meer niet-parochianen zich bij aansluiten, en het plechtig sluitings lof met Te Deum. Oudste inwoner overleden. Dinsdag werd de oudste inwoner van Nieuwkuijk ten grave gedragen, n.l. A. Voor de Korfbalclub Never Down 2 waren op Tweede Pinksterdam en op 5 Juni twee beslissingswedstrijden uitge schreven, een uit- en thuiswedstrijd te gen Altior uit Dnther, die kampioen j was in de afdeling Junioren B. Naar wij I nader van de Competitieleider vernemen, j heeft Altior er van afgezien deze twee wedstrijden te spelen, daar e'en éclatante l overwinning van Never Down 2 voor hen te verwachten was. Never Down 2 is dus zonder deze wedstrijden te spelen Kampioen van alle Junioren die deze competitie in het veld zijn geweest, en zal als zodanig deelnemen aan de Lands- J kampioenschappen, die 3 Juli in Tilburg gehouden worden. Voor de nieuwe com petitie zal dit Juniorëntwaalftal in zijn geheel overgaan naar de Senioren en uit komen in de derde klas. FANCY-FAIR. Met de Pinksterdagen wordt in het Patronaat een Fancy-fair gehouden ten bate van het Patronaat en vooral voor het Jeugdwerk. Op deze Fancy-fair zul len zeer bijzondere attracties te zien zijn. De nieuwste attractie zal zijn een „Ho me-Trainer die in een apart aange bouwde consumptietent staat opgesteld. Hierop zitten 4 fietsen gemonteerd, waarop liefhebbers voor rennen elkaar kunnen bevechten. Vóór deze fietsers ligt een rijwielbaan van 500 meter. Hier op rijden 4 fietsen rond, waarop poppen gemonteerd zijn, die de snelheid van de renners aangeven. De Fancy Fair wordt geopend op Za terdag 28 Mei om 4 uur, en blijft dan verder open tot elf uur. Aan deze ope ning gaat vooraf een propagandatocht van de jeugd, waaraan ook het Tam- boerkorps van de K.A.J. van Nieuw- kuijk haar medewerking heeft toegezegd. Op Eerste Pinksterdag is de zaal open vanaf 5 uur, op Tweede Pinksterdag vanaf 2 uur. Het initiatief voor deze Fancy Fair is genomen door de Toneel vereniging Utile Dulci, die hierdoor toont in te zien de noodzaak van het werk voor de jeugd. P.V. DE LUCHTVAART. Zondag hield de In café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gevestigde Postduivenvereniging De Luchtvaart een tweetal vluchten en wel van St. Chislain en van Corbeil, waarbij de prijzen ten deel vielen aan: St. Chislain: C Boer 1, 15; Adr. Ver steeg 2; M Mesch 3; J Nieuw"enhuizen 4; Adr. Stam 5, 12, 21; Adr. Spierings 6, 7, 16, 17; P. Nieuwenhuizen 8; H Verduijn 9; H. Dalmeijer 10; W Haverhals 11, 25, 29, 30, 31; H. van Campen 13 C. de Cloe 14, 33; C Groeneveld Sr 18, 20; C van der Schans 19, 22. 38; Adr van Beek 23, 40; B Pols 24, 28; J van Raamsdonk 26, 32; Adr Klootwijk 27, 45; C Groeneveld Jr 34, 35; J van Oosterhout 37; St van Peer 39, 44 en M. van Peer 41, 43, 46. Corbeil: Adr van Beek 1, 10; St van Peer 2, 24. 26, 27, 28; M van Peer 3; H Verduijn 4; M de Jong 5, 7, 12; C Gdoe- neveld Jr 6, 9, 25; Adr Tactor 8. 11; Adr Versteeg 13, 21; B Pols 14, 20; W Haverhals 15, 21; M van Campen 16, 19; D J van Helden 17, 23; J van Heu- men 18 en Adr Klootwijk 22, 29. FLORIA 1955. Aan de leerlingen van de Koningin Ju- lianaschool zullen ook dit jaar weder plantjes en bloemen ter opkweking wor den uitgereikt, om, evenals voorgaande jaren, na de grote vacantie een bloemen tentoonstelling, waaraan leuke prijsjes voor de beste inzendingen verbonden zijn, te organiseren. BENOEMD. De heer Hoogstraten, hoofd van de Chr. school aan de Loonsedijk is in ge lijke betrekking benoemd te Amersfoort. EMMABLOEMCOLLECTE. De te dezer plaatse en Vrijhoeve-Ca- pelle gehouden Emmabloemcollecte ten behoeve van de tbc-bestrijding bracht in beide plaatsen totaal f 215,81 op. WEER IN FUNCTIE. Naar we vernemen hoopt de heer W. J. van Nieuw'enhuijzen, onderwijzer aan de Koningin Julianaschool, na enige maanden door ziekte buiten dienst te zijn geweest, per 1 Juni a.s. weer in functie te treden. 11 „Polymnia" jubileert. De zangvereniging „Polymnia" viert tijdens de Pinksterdagen haar eerste lustrum. Deze jonge zangvereniging, die momenteel 40 leden telt, werd op gericht 29 Mei 1950 (2e Pinkster dag) in het Stationskoffiehuis. Het initiatief ging uit van de heer C. v. Iersel, die tevens de leiding van 't gemengde koortje kreeg. De ver eniging bestond toen uit 14 dames en 12 heren. Eerst op 25 Juni 1950 werd aan de zangvereniging een naam gege ven. Met algemene stemmen werd hiervoor de naam van de muze van het gezang „Polymnia" genomen. Tevens werd nu een bestuur geko zen. De heer P. v. Dongen werd tot voorzitter en de heer P. Berkelmans tot secretaris gekozen. De heer R. v. Iersel en Mej. B. Kamp, alsmede de directeur van het koor, werden aan het bestuur toegevoegd. De functie van secretaris is inmiddels overgegaan op de heer A. Berkel mans. Overigens kwam er in de sa menstelling van het bestuur geen wijziging. Het eerste optreden der vereni- ging had plaats met de deelname aan de optocht in 1950, die werd ge organiseerd om ten behoeve van de Koninklijke Harmonie „Volksvlijt j en Volksvermaak" te worden ver- i filmd. Vóór dit optreden was er om trent het bestaan van deze zang- j vereniging in Waspik hoegenaamd nog niets bekend. „Polymnia" liet echter allengs meer van zich horen door 't geven van concerten en door deelnemen aan concoursen. Op concoursen be haalde zij steeds mooie resultaten. Vermeldenswaard is de deelname aan het concours te Loon op Zand, waar door deze jeugdige vereniging beslag gelegd werd op de bronzen medaille, beschikbaar gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard, voor die vereniging die op één na het hoog ste aantal punten van het concours zou behalen. De sympathie voor deze jeugdige vereniging groeide allerwege. Velen werden spontaan donateur van „Po lymnia". De heer A. Fijneman had daartoe het initiatief genomen. Hij staat dan ook in de annalen der ver eniging opgetekend als de eerste donateur. Ook van het gemeentebestuur ge noot deze vereniging steeds aller medewerking. Op 23 Maart 1952 werd de zang vereniging uitgebreid met een man- watts Susila, een van de olifanten uit dc binnenlanden van Ceylon, geeft tijdens de duur van dc E 55 demonstraties met het laden en lossen van boomstammen op dc inlandse manier. Susila met een van dc Singhalese drijvers tijdens dc demonstratie. nenkwartet onder leiding van de heer C. v. Iersel. Ook dit kwartet heeft enige malen aan een concours deelgenomen en daarbij de naam van Polymnia steeds hoog gehou den. Het werd inmiddels echter weer ontbonden wegens verhinde ring van een der leden. Wel bestaat thans naast het ge mengde koor nog een mannenkoor- tje. Vooral het traditionele kermis- matiné dat jaarlijks door „Polym nia" wordt gegeven, geniet 'n steeds groeiende belangstelling. De opzet van deze eerste lustrum viering is bescheiden gehouden, omdat het jubileum, zoals de voor zitter het uitdrukte, nu niet bepaald van die aard is om hoog van de to ren te blazen, terwijl de vereni gingskas ook grote benerkingen op legt. Toch ziet het programma er heel aardig uit en zal men de be zoekers zeer zeker buitengewoon genoeglijke uren bezorgen. Voor Zaterdag 28 Mei 1955 heeft de zangvereniging in Stationskof fiehuis een dansavond georgani seerd voor haar leden en donateurs. Zondag 29 Mei 1955, aanvang 20 uur, groot feestconcert, te geven door de zangvereniging „Polymnia". Dirigent: Kees v. Iersel; Pianist: Ad v. Gorp. In het programma is enigszins de ontwikkeling der ver eniging in deze vijf jaren weerge geven. 1. Wiegenlied J. Brahms 2. Kortjakje Oskam 3. Du Hirte Israëls Bortnianski 4. Twaalf Rovers (mannenkoor) solist Wim v. Gorp Chigaroff 5. Slavenkoor uit „Nabucco" Verdi 6. Die Frühlingszeit (dameskoor) Fr. Abt 7. Heimwee (mannenkoor) J. Weber 8. Bruidskoor uit „Lohengrin" met dubbel dameskwartet R. Wagner 9. Lied van de Zee P. Hartog Pauze. 10. Viljalied F. Léhar 11. Es ist bestimmt Mendelssohn Barth. 12. „Die Himmel", koor uit „Die Schöpfung" met inleidend Re- citativ voor tenor Haldn Solisten: Miet van Strien, so praan, Wim de Hond, tenor en Sjef Langer werf, bas. 13. Voorjaar O. Koop 14. Walslied uit „Gasparone" Millöcker 15. Die Vesper (mannenkoor) L. v. Beethoven 16. Serenade van een Landknecht Orlando di Lasso 17. Blauwe Donau J. Strauss 18. Jagerskoor uit „Freischütz" (mannenkoor) Weber 19. Zangersmars A. Trube Het concert wordt gegeven in het café van Kees v. Iersel, tegenover het Station. Ook het terras van dit café is overdekt, zodat het aantal zitplaatsen aanmerkelijk is ver groot. Nog veel succes voor „Polymnia". Dus Zaterdag en Maandag a.s. ge legenheid tot dansen en Zondag a.s. concert in het café van de heer C. v. Iersel, tegenover het Station, in verband met het lustrum van „Po lymnia". Mooie prestatie. De heer Chr. Kuijten behaalde met de harmonie „Excelsior" uit Tilburg in de afdeling Uitmuntend heid van de Katholieke Federatie voor Harmonie en Fanfare de eer ste prijs met promotie in de Ere- afdeling en Lof van de Jury ZONDAGDIEN ST. De Zondagdienst voor H.H. Doktoren wordt waargenomen voor R'veer 'en G berg door Dr. de Boer. Tel. 444. NAAR CONCOURS. r R.K. Gem. Zangkoor zal op Zondag nt li ^'S', onder leidin9 van de heer J. Nollen deelnemen aan 't groot zangcon cours te St. Geertruid (L.). Wij wensën haar veel succes. INENTING. In Maart j.l. werd door de gezamen- lilke kruisverenigingen van Raamsdonk e.i Raamsdonksveer ter hand genomen de inenting tegen dyphterie, kinkhoest er. tetanus van alle kinderen beneden 6 jaar uit de gemeente Raamsdonk. Deze massale inenting is thans nage noeg voltooid. Het resultaat van deze actie is ge weest dat 780 kinderen werden ingeënt; dit is bijna 95 van het aantal kinde- kwam V°°r inentin9 in aai"nerking Zeer zeker een mooi succes. INDONESIË LAAT BUITEN LANDSE ADVOCATEN NIET TOE. hnf I»d°neïsche ^°Se gerechts hof heeft uitgemaakt dat buiten- 1 and se advocaten niet voor een Indonesische rechtbank kunnen optreden. Om deze reden heeft de viSTni? tm Dï'ukarta geweigerd visa uit le reiken aan de Britse junst Curtiss-Bennett en zijn as sistent Kenneth Richardson, die door de Nederlandse regering waren aangezocht als verdedigers op te treden in de processen ungschleger en Schinit. Dit heeft de Indonesische ambassade te Londen meegedeeld. Enkele uren tevoren was mr. Richardson op deze ambassade ontboden en of- "SLe®!. Yan de beslissing, die on- ollicieel reeds enkele dagen gc- eden door 't Indonesische pers bureau Antara hekend werd ge maakt, op de hoogte gebracht. De instructies uit Djakarta wer den Dinsdagavond per telegram ontvangen. De Nederlandse regering heeft de motivering die de Indonesi sche ambassade gaf aan de wei gering van de visa voor de Britse advoeaten „deels onjuist en deels tendentieus" genoemd en haar diepe teleurstelling uitgesproken over het feit „dat onder de po litieke spanningen, waaronder 't proces zich afspeelt, toepassing van duidelijke wetsbepalingen niet mogelijk blijkt te zijn". In de weigering ziet de regering „een voortzetting van de pogin gen der Indonesische regering om een deskundige verdediging onmogelijk te maken". Zij zal nagaan, welke andere middelen haar nog open staan en verwacht „dat het proces tenminste wordt uitgesteld tot op de door de be klaagde gewenste wijze in de ver dediging zal kunnen zijn voor zien. O

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1