mLWYK M KAATSHEUVEL Waalwijkse en Langstraatse Courant GEERTRUIDENBERGS RAAD DEED GEHEIMZINNIG. Verwiel's Lederwarenhuis - Waalwijk LAATSTE BERICHTEN Pastoor De Klijn gaat jubileren HOEDEN OVERHEMDEN ZELFBINDERS FRAAIE DAMESTASSEN LUXE HANDSCHOENEN SOLIDE KOFFERS GOEDE REISARTIKELEN TELEVISIETOESTEL J. H0ENDERVAN6ERS VRIJDAG 27 MEI 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 43 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Di BEWRDENSntAAT „,1., „L. De openbare vergadering duurde nog geen uur. De vergaderingen van de Geertruidenbergse raad plegen wfLr? ng^rudfn eei] uur te duren en dat was ook Woensdagavond het geval; maar toch konden we maar ruim drie kwartier deze vergadering bijwonen, omdat er veel van wat besproken werd, gehuld werd in een waas van geheimzinnigheid, omdat de raad van deze openbare ver gadering een bijna geheel gesloten vergadering maakte. Het begon al met het, zoals gewoonlijk, uitgestelde begin. De deuren hieven tot bijna half negen voor ons die voor een vergadering om half acht uitgenodigd waren, geslo ten. Ruim due kwartier mochten we binnen en toen gin gen de deuren wederom potdicht. We kunnen U dus alleen maar vertellen wat er in die drie kwartier is besproken; deze drie kwartieren werden gro tendeels gevuld met een ietwat ongeregeld debat, waarbij op sommige momenten het geïrriteerd hameren van de voorzitter alleen te horen was. VERZEKERINGSDEBAT. Enfin, toen de vergadering dan eindelijk openbaar was, als hoe danig ze was aangekondigd, hoorden we hoe de notulen wer den goedgekeurd en hoe een aan tal ingekomen stukken voor ken nisgeving werden aangenomen. Het voorstel gelden beschik baar te stellen voor de R.K. Meis jesschool ten behoeve van het VGLO werd goedgekeurd. De school had een credict gevraagd van 8272.86; door de inspec teur was dit bedrag terugge bracht tot 7500.— en hier hield de raad zich aan. Het voorstel tot het beschik baar stellen van gelden voor de G'bergse Bouwvereniging voor de bouw van 41 woningwetwo ningen deed de heer van Boxtel vragen of de tijd niet rijp was eventueel 'n gemeentelijke bouw- stichting te formeren. De voor zitter deed dit af met er op te wijzen dat deze vraag niet direct betrekking had op het voorstel. Dit onderwerp zou t.z.t. wel aan de orde komen. De heer Hartong beklaagde zich er over, dat de raad zo wei nig gekend werd in de bouwplan nen; wij zijn voortaan alleen nog maar financier, zei hij. Van de plannen iemmers kreeg men nooit meer iets te horen. Niets wist men van deze woningen af; wordt er zoveel mogelijk woon ruimte geschapen, vroeg hij, door er duplexwoningen van te ma ken. Enfin, het werd een verschrik kelijk verward debat over hoe 't nu wel en hoe het nu niet moest; de voorzitter en vooral wethou der Broeken trachtten de heer v. Alphen en de overige heren van de redelijkheid van dit voorstel te overtuigen, maar de heer van Alphen maakte van zijn sugges tie een voorstel, dat gesteund werd door de heer Jansen. j Later formuleerde hij, waarbij hij gesteund werd door de heer j v. Boxtel en de heer Hartong, zijn voorstel zo, dat de wethouders alleen in hun functie verzekerd zouden worden, de gemeente zou hiervoor de premie betalen; wil den zij een totale verzekering, dan moesten ze zelf de meerdere premie betalen. Eindelijk werd allereerst het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, dat werd verwor pen met alleen de stemmen van de beide wethouders en de heer Schot voor. Toen was er de vraag: wat moet er met de burgemeester en 1 de secretaris gebeuren; 't groot ste gedeelte van de raad was er tegen dat de secretaris een to tale verzekering kreeg, ook de beide wethouders verklaarden zich er tegen. De burgemeester, beslopt de raad althans met meerderheid van stemmen, o.a. de beide wet houders waren hier ook tegen, zal een totale verzekering krij gen. Tenslotte werd het voorste! van de heer v. Alphen met meer- en alle soorten fyne LEDERWAREN vindt U in 't grootste assortiment in DE speciaalzaak VOOR DE LANGSTRAAT. Ook voor Motorhandschoenen en Wanten. De voorzitter, die toegaf dat 't wenselijk was een gering percen tage kleine woningen te maken, wees vooral op de behoefte aan grotere woningen, tot 320 kubiek en de heren Schot en Venus stemden hier graag mee in. Overigens wist de voorzitter niet, dat de raad zo geïnteres seerd was bij de bouwplannen van de gemeente. Voortaan zou hij de tekeningen ter inzage la ten leggen. Maar de heer Hartong wenste dat men van tevoren met de raad overlegde wat voor hui zen men zou gaan bouwen. ONGEVALLENVERZEKERING. Het voorstel tot het sluiten van een ongevallenverzekering door B. en W. en de gemeentese cretaris werd aanleiding tot een verward debat, waarin de voor zitter de verdediging grotendeels met de hamer voerde. De heer Hartong merkte op, dat door de voorgestelde verze kering de betrokkenen veel scha de werd gedaan; er waren heel andere en veel voordeligere me thoden van verzekering. De voorzitter wilde geen ver zekeringstechnische details in bespreking brengen; hij vroeg van de raad een principe-besluit en B. en W. zouden dan de meest gunstige vorm kiezen. Dit principe-besluit werd ech te1" "iet genomen. De heer Van Alphen keerde zich tegen de wij ze van premiebetaling. De ge meente zou 75 van de premie uetalen en de begunstigde 25 m! 2a8 "et liever omgekeerd, ten minste voor de secretaris en de wethouders, die hoogstens tien zakenreizen per jaar voor de ge meente maakten. derheid van stemmen aangeno men; enkele heren, waaronder de wethouders, waren er tegen. En toen werd de discussie dooi de voorzitter gesloten. De raad stelde vervolgens een bedrag van 6576.55 beschik baar voor de aanschaffing van een ladderwagen voor de brand weer; de watersportvereniging de Amer kreeg een subsidie ge lijk aan haar nadelig saldo van 186.84; de plaatselijke afdeling van Steun Wettig Gezag kreeg een bedrag van 100.— als sub sidie en de Stichting Herdenking Brabantse Gesneuvelden van 20.71. De raad vond het goed, dat er een telmachine werd aangeschaft en dat de Geertruidenbergse Bouwvereniging 'n bedrag kreeg voor het aanbrengen van verbe teringen (o.a. douchebaden) in de woningen aan de Julianastr. en voor het vergroten van een woning in de Molenstraat, die bewoond werd door een bijzon der groot gezin. Voor ZOMERSTOFFEN BLOUSES EN VESTEN 't Daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel kreeg een uitkering over het eerste halfjaar 1955, terwijl de vacan- tie-uitkering werd opgenomen in de salarisverordening voor het gemeentepersoneel. Nadat de reclame hondenbe lasting geen moeilijkheden had opgeleverd, werden de deuren weer gesloten, om de heer Ir. van Meel v. d. Planologische Dienst de gelegenheid te geven dat ge deelte van het saneringsplan toe te lichten, dat betrekking had op de bouw van een nieuwe R.K. Kerk; terwijl de raad de afzon dering blijkbaar ook nodig had voor besprekingen betreffende Yrer£?f& .van jonden aan de N. I NEM en het vaststellen van een verordening op de heffing van een straatbelasting. Over openbare vergaderingen gesproken HAVENSTAKING BREIDT ZICH NOG UIT. Tengevolge van de Britse ha venstaking, die zich nog heeft uitgebreid, worden thans in de belangrijkste Britse havens meer dan 200 schepen opgehouden. In- en uitvoergoederen begin nen zich reeds in de havens op te hopen en ook verzamelen zich schepen voor de haveningangen. Gisteren is de toestand, vooral in het gebied van Liverpool, nog slechter geworden. In 't havengebied van Londen zijn enkele honderden havenar beiders, op aandringen van de grote vakbond „Transport and General Workers Union", die de staking niet steunt, weer aan het y-'erk gegaan. Er zijn ongeveer 18000 stakers en 31000 werkwil ligen. Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, heeft van minis ter Cals opdracht gekregen, een samenvattend historisch werk over de geschiedenis van Neder land in de tweede wereldoorlog te schrijven. Een groep bergbeklimmers heeft op de Kilimanjaro het wrak bereikt van het vliegtuig der „East African Airways", dat vo rige week is neergestort. Alle 20 inzittenden blijken om het leven te zijn gekomen. Japan heeft het Rode Kruis meer dan 47 millioen gulden overgemaakt als schadeloosstel ling voor voormalige geallieerde krijgsgevangenen, die „overma tig geleden" hebben. Ook Neder landers zullen voor uitkering in aanmerking komen. Dr. J. Schouten heeft ont slag aangekondigd als voorzitter der A.R. Partij. In Den Haag werd de 600.000ste inwoonster geboren. GESLAAGD. Op het te Rotterdam gehouden examen ter verkrijging van de acte N.A., eerste gedeelte, slaagde Mej. Jeanne Kipping alhier. Voor onderwijzeres slaagde aan de R.K. Kweekschool „Mariën- burg" te 's-Hertogenbosch Mejuffr. Francien v. Drunen alhier. TANDHEELKUNDJGE VERZOR GING SCHOOLKINDEREN. De schoolartsendienst, district Waalwijk, zal volgende week in al le gemeenten, aangesloten bij de dienst, beginnen met de „tandheel kundige verzorging van schoolkin deren". De getroffen regeling is gebaseerd op het principe, dat alleen de con trole op de scholen gebeurt en dat de eventuele patiënten behandeld worden ten huize van de tandart sen die gevestigd zijn en zitdagen houden in de betrefende gemeen ten; de controle zal door de plaat selijke tandartsen geschieden; deze wisselen ieder half jaar. Volgende week Zaterdag begint men met de controle van de eerste klassen; het volgend jaar neemt men de eerste en de tweede klas en zo voorts tot en met de vierde klas. Men neemt aan dat de kinderen na de vierde klas voldoende dental- minded zijn om zelf naar de tand arts te gaan. De schoolartsendienst heeft de volle medewerking van alle hoof den van scholen en alle tandartsen; practisch alle lagere scholen wer ken mee en alle tandartsen hebben hun medewerking aan deze regeling toegezegd. De dienst omvat de ge meenten Berkel-Enschot, Dongen, Drunen, Heusden (waar reeds en kele jaren de tandheelkundige ver zorging van de schoolkinderen ter hand was genomen) Loon op Zand, Udenhout en Waalwijk. Door ieder zal deze uitbreiding van de Schoolartsendienst met vreugde worden begroet. KLOOSTERJUBILEA. Zuster Josephis J.M.J. (in de we reld Mej. M. Siebelink) in het St Philomenagesticht te Hogerheide (N.-Br.) zal Donderdag haar 60- jarig professiefeest vieren. Zuster Josephis, geboren in 1879, trad 26 Mei 1895 in het klooster van de Zusters van J.M.J. Zij was steeds in verschillende plaatsen in het on derwijs, o.a. te Rotterdam, Zeve naar, Weesp, Waalwijk, Ravestein, Boxtel en is thans rustend in Ho gerheide (N:-Br.). Tweede Pinksterdag zal Zuster Rafaela, portierster van het kloos ter der Zusters van de Visitatie te Tilburg, haar diamanten professie- feest vieren. Als buitenzuster heeft zij zich bij de bezoekers en bij haar medezus ters achter de tralies, bijzonder be mind weten te maken. RKCConcordia SVD. Op 2e Pinksterdag zal het 1ste elttal van RKC in een thuiswed strijd tegen Concordia SVD de competitie 1954-'55 beëindigen. Het zal een einde worden in de middenmoot, zoals ook Concor dia in de middenmoot zal eindi gen; voor beide verenigingen staat niet veel meer op het spel, maar het is niettemin volkomen begrijpelijk dat ze alle twee een zo eervol mogelijk einde aan de competitie willen maken. Ver wacht kan daarom worden een sportieve strijd, maar ook een spannende, want de twee elftal len zijn nagenoeg gelijkwaardig.- HEROPENING GEMODERNISEERDE ZAAK. Zaterdag zal de firma L. Zijlmans Zn haar geheel gemoderniseerde zaak openen. Men legt op 't ogen blik de laatste hand aan het geheel en als de voortekenen niet bedrie gen, belooft deze nieuwe winkel weer een prachtige aanwinst voor Waalwijk te worden. Gaarne zullen wij Dinsdag hierop terugkomen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Cornelia E M dv A J van de Pas-Klerks Antoinette M dv H H Hogenhout-Willemsen Clemens BGzvB Th J Elfring- Timmermans te Ossendrecht Gerdina W F M dv F G Ligtvoet- Brouwer Gerrit B zv B F Ver meer-Bel te Zwijndrecht Jo hanna H A dv A O H van Roes- sel-Mulders Ingrid W M dv M C Schapendonk-Leijtens Henricus P M zv P de Werd-van Gelder Hendrika J dv L van der Sijde-Verbeek te Sprang-Ca- gelle Henrica G M dv M L ipping-Beex te Loonopzand Henriëtte (M dv A Kleijssen-La- mers. Overlijden Christiaan de Rooij, 53 jaar, echtg. van E Duister Antonius L Dumoulin, 45 jaar, echtg. van C M Krol. Huwelijksaangiften J C van de Wiel 29 jaar te Drunen en G M Kelder 26 jaar alhier WC M Musch 23 jaar te Drunen en C P Kooien 21 jaar alhier M C Pelders 24 jaar te Raamsdonk en M A B Brouwer 22 jaar alhier F van den Hoof 26 jaar te Waspik en J A Lei.j- tens 24 jaar alhier W H G Mimpen 24 jaar te Drunen en Th M A Vissers 24 jaar alhier. Huwelijken: A J van Tuijl 29 jaar en K A J van Engelen 25 jaar beiden al hier JAC van Ginneken 30 i'aar en C Th G Severijns 28 jaar leiden alhier L J Ruimers 33 jaar te Rotterdam en A A H Kriek 30 jaar alhier A J van Wel 27 iaar en C A Treffers 26 jaar beiden alhier. Ingekomen: Ch H M Rek van Tilburg H H M Speekenbrink van Ubber- gen HA Schellekens van 's- Hertogenbosch CM Schalken van Dussen Cv. Triet en echtg van Jisp H J Scheerder van Didam AA Liebregts van 's-Gravenhage P van der Zan- de van Loonopzand JA van der Schans van Sprang-Capelle J A van Thiel van Loonop zand J P van Riel en echtg. van 's-Hertogenbosch J J Evers van Schijndel J E de Bree en gezin van Amsterdam. Vertrokken: P van Heivoirt en gezin naar Tilburg J E J Pols en kinde ren naar Bladel A A H Kriek naar Rotterdam A M Th Mas- suger naar Zuid-Amerika N J van den Bosch naar Tilburg. VERBOUWING DER ZAAK WONINGINRICHTING WIGGERS IN DEN BOSCH. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in de Vughterstraat in Den Bosch No. 10-12. Het is nog te vroeg om het ef fect van deze verbouwing te kunnen beoordelen, want er is nog een grote ploeg lieden bezig om de laatste hand te leggen aan deze tentoonstelling. Door het opbouwen van een verdieping beschikt deze firma thans over circa 1000 m2 vloer oppervlakte. Er waren moderne meubelen, zoals de tegenwoordige flatbe woners ze gaarne zien, doch ook voor de liefhebbers van de war me gothieke meubelen was er volop keuze. Voor zover enkele gedeelten der expositie reeds gereed wa ren, gaven deze ons de overtui ging, dat bet geheel werkelijk fraai zal worden. De opening vindt plaats op Vrijdagmiddag 4 uur en is voor ieder vrij toegankelijk. Geheel nieuwe sortering in: van de allerbeste merken. zoals FABLO en COJO, in de nieuwste kleuren, reeds vanaf f 11,90 een keurig hemd. In een zeer uitgebreide sortering in de aller nieuwste dessins. GROTESTRAAT 155 DE ECHO \M HEI ZUIDEN 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" 57 A/ZTOfJ/l/SS TR W WA A L \A/L/H Vanaf heden is ons Café voor zien van het nieuwste Aanbevelend, C J. KROOT Café „Sportzicht" Telef. 2795, Waalwijk Als de activiteiten van een jubilaris zich tot een beperkte kring bepalen, dan gaat de viering van een jubileum ge woonlijk niet ver buiten deze kring. Heel iets anders wordt het, als de ju bilaris een persoonlijkheid geworden is, die zijn stempel gedrukt heeft op meer dere werkzaamheden, welke hij zich als een taak heeft opgelegd of die hem van hogerhand zijn opgedragen. Zo ziet Kaatsheuvel nu neer op de jubilerende pastoor der St. Joseph-parochie, die de plaats niet alleen kent als pastoor, doch daarnaast in zijn vele hoedanigheden, als werker voor het algemeen belang. In Raamsdonk geboren, werd hij op 29 Mei 1915, na voleinde studie aan de beide seminaries, door Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Diepen priester gewijd. Al spoe dig volgde zijn benoeming tot assistent te Luiksgestel, daarna tot kapelaan te Beek en Donk, later tot kapelaan te Millingen en uiteindelijk tot kapelaan te Gestel bij Eindhoven. De Arbeidersbeweging, de Boeren-or- ganisatie en de Jeugdvorming waren van af zijn eerste priesterjaren de noden, die hem het meest interesseerden en waar voor hij zich geroepen voelde zijn krach ten te geven En toen hij in Augustus 1932 zijn benoeming tot kapelaan van de grote parochie St. Jan te Kaatsheuvel ontving, kreeg hij de gelegenheid op deze terreinen zijn volle werkkracht te ont plooien. Wat hij als adviseur van de K.A.B. en later ook van de afdeling Kaatsheuvel van de N.C.B. gedaan heeft, kunnen ons alleen de bestuurderen van deze grote organisaties vertellen. Geen enkele bestuurs- of ledenvergadering v/erd gehouden, of de geestelijke advi seur was present, bood zijn gewaardeer de adviezen aan en sprak zijn steeds van humor getint opwekkend woord voor de rondvraag. En dit gold niet alleen de vergaderingen van het hoofdbestuur van de afdeling, doch evenzeer van de on derafdelingen en de jeugdstandsorgani- saties.. Geen wonder dan ook, dat men hem node zag heengaan, toén hij onlangs meende, dat zijn tijd gekomen was, om zijn taak aan een jongere kracht over te laten. Zijn volle medeleven met de be langen en, in slechte tijden, met de no den van arbeiders en boeren zal in hoge waardering blijven bij hen voor wier stoffelijk én geestelijk welzijn hij werkte. Dat ook in Kaatsheuvel de jeugdvor ming hem zeer na aan het hart lag en speciaal de voetbalsport hem interesseer de heeft DES, toen nog onder die naam, mogen ondervinden. Gevochten is er om het neutrale DES in R.K. verband te krijgen, gestreden werd er om splitsing te voorkomen, toen een Don-Bosco kwam opgroeien, maar, zoals in 1950 in het gedenkboekje van DESK geschreven werd, kapelaan de Klijn zou kapelaan de Klijn niet zijn, als hij het er bij zou laten zitten na een eerste teleurstelling. In kapelaan Rietra, zijn onversaagde medewerker, waar het de sportbelangen van Kaatsheuvel betrof, vond hij een collega, die eveneens tact aan doorzet tingsvermogen paarde en was het eerst het terrein achter het gemeentehuis, al gauw volgde de opening van het „sport park", waar de eerste grondslagen wer den gelegd van wat wij nu met trots „De Efteling" noemen. Doch zijn werkterrein kreeg spoedig uitbreiding. De parochie St. Jan waa reeds uitgegroeid tot een der grootste parochies van het bisdom en Mgr. Die pen achtte de tijd gekomen, dat een derde parochie te Kaatsheuvel zou worden op gericht en niemand anders dan Kapelaan de Klijn kreeg de vererende opdracht in het Oostelijk deel een nieuwe parochie te vormen. Groot waren de zorgen van de nieuwe bouwpastoor, doch er was nauwelijks een jaar verlopen, of nie mand minder dan de wereldbekende bouwmeester Grandpré Molière bood de nieuwe pastoor een situatieschets van een modern kerkgebouw, door architect van Beveren in tekening gebracht en door de aannemersfirma Wortel én Bui zing ten uitvoer gebracht. Op de feestdag van de H.H. Petrus en Paulus volgde onder zeer grote belang stelling de plechtige consecratie van de nieuwe tempel en werd kapelaan Rietra hem als kapelaan van de St. Joseph-pa rochie toegevoegd. Bijna 25 jaar mocht Kaatsheuvel, bijna 20 jaar de parochie St. Joseph profite ren van de grote werkkracht van de ju bilaris. Hij bouwde er een Kleuterschool, een nieuwe meisjesschool, bleef geïnte resseerd voor alles was de jeugdvorming in zijn parochie betreft, stond op de bres voor de uitbreiding van het nog steeds groeiende natuurpark De Efteling en de oprichting van het Bejaardenhuis „Rosa- gaerde" en was de collegiale priester, die een bungalow bouwde toen de Hoog- eerw. heer Deken v. d. Brekel de tijd gekomen achtte zijn en^ritaat te nemen. Is het wonder dat Kaatsheuvel zich opmaakt om Pastoor de Klijn te gaan huldigen? Niet alleen de Parochie St. Joseph, wier herder hij is, doch geheel Kaatsheuvel, dat ondervonden heeft, dat niet alleen zijn geestelijke belangen, doch daarnaast ook zijn stoffelijke en culturele belangen zijn belangstelling hadden en nog steeds ondervinden. Filiaalhoudster MEVR. v, d. BRAND-HENS Reeds maanden is de parochie in voor bereiding, om het 40-jarig priesterschap waardig te gaan vieren. Er werd een ere-comité gevormd bestaande uit de kerkmeester A. v. Mensvoort, A. de Kort H. van Woensel en M. Didden met als ere-voorzitter de Hoogeerw. Oud-Deken A. J. v. d. Brekel. Onder voorzitterschap van de Weled. achtb. heer Mr.-R. J. Th. v. d. Heijden werd een feestcomité opgericht, waarin zitting namen de Eerw. Kapelaan F. van Hoeck en de heren W. Vloemans, S. J. C. de Cock en P. van Laarhoven, waar naast een werkcomité saamgesteld uit de heren A. de Kort, L. Hamers, J. Jansen, L. Lagarde en H. Pooters de taak op zich nam de festiviteiten te organiseren. Verschillende wijk-comité's hadden de zorg de nodige gelden bijeen te brengén

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3