KAATSHEUVEL Grote Desk-successen veilige ten WIELRENNEN B0EKBESPREKIN6 W«er twee kampioenen 11 NOGMAALSEen zeer leerzame excursie. 2 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 JUNI 1955 3 TP ff EWTTPTTT W? V V m 1 V ■IftMÉÉWèAUy V mm Kffai 1- Heuvelstraat 45 - Tilburg <*&e mode van morgen reedó vandaag Vierde klasse E yeerse BoysTAC n.d. WILLEM II KAMPIOEN. Willem II is de eerste kampi- npn jn de eerste klas van 't voet- hafseizoen 1954—1955. De Til- hurgse club veroverde de titel vrii onverwacht, oindat haar eni ge concurrente, Fortuna uit Ge- ipen in eigen huis met 32 ver slagen werd door ADO. Willem II verkreeg na zijn zege over He racles (3—2) een puntentotaal van 38, dat door geen der andere verenigingen nog gehaald kan worden. was hij de gehele dag in staat nieuws berichten te beluisteren. Na de capitu latie van Italië begon hij de vervaardi ging van een nieuwsbulletin („Het Laat ste Nieuws"). Na een huiszoeking in Juni 1944 werd het radiotoestel overge bracht naar een stal van een boerderij; van een nabijgelegen fabriek uit werd een ondergrondse leiding naar de stal ge legd om spanning te verkrijgen. Toen echter eind Juni 1944 een varken door VLIJMEN. VOETBAL. Vlijmen se Boys—Wilhelmina. Zaterdag zou voor Vlijmen B de be slissing vallen, als van Wilhelmina werd gewonnen was Vlijmen B kampioen. Maar Wilhelmina kwam niet op. WAALWIJK. Wielerclub Olympia. Verscheidene renners van Olym pia hebben Zondag deelgenomen aan de Ronde van Goirle. Bij de nieuwelingen reed Dre de Vries wederom een prachtige course. Van de 25 ronden welke gereden moesten worden, heelt bré tot in de 22e ronde bij de kop gereden en verscheidene premies in de wacht gesleept- Het was jammer dat hij in de laatste drie ronden betrokken werd bu een valpartij, zodat hij buiten de prijzen viel. Jan Verhagen en Andre v. d. Hoven kregen pech, zodat zij uit geschakeld werden. Volgende keer wat meer geluk en beter resultaat is verzekerd, jongens. VLIJMEN. RONDE VAN GOIRLE. Zondag startten verschillende Vlijmen- se amateurs en nieuwelingen te Goirle. Bij de nieuwelingen was een overwin ning in zicht; van de Ven ging enkele ronden voor het einde alleen weg, maar werd uit de strijd genomen wegens recla- merijdën. Dat dit nu op het laatst van de wedstrijd pas gezien moest worden. De nieuweling Kivièts zorgde nog voor een goede derde plaats; dit was het groot ste succes bij de nieuwelingen. Bij de amateurs werd Wolfs 5e. De amateur F. Libregts, die het seizoen reeds met pech inzette, is van zijn ope ratie zodanig hersteld, dat hij reeds druk aan het trainen is. Libregts zal aan de grote klassieker Amsterdam, Arnhem, Tiel en terug deelnemen. Heden ontving hij zijn startkaart. Ook in de ronde van Midden-Brabant, start en finish te Waal wijk, zal Libregts vgn de partij zijn. Vol belangstelling worden zijn verrichtingen in deze grote wedstrijden tegemoet ge zien. L. E. Winkel: „De Ondergrondse Fers 19401945" (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Monographic nr. 6) 414 pagina's; geïllustreerd met enkele karakteristieke foto's. Uitgave: Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Wij vinden het jammer, dat we van dit kostelijke boekwerk geen zeer lange be spreking kunnen geven, want daarop heeft het alle recht. Wat de illegale pers in de bezettingsjaren heeft gepresteerd is werkelijk om trots op te zijn. Een over zicht daarvan krijgt U bij lezing van de „monumentale" uitgave; „De Onder grondse Pers 19401945". Met ononderbroken ijver heeft mej. L. E. Winkel jarenlang gewerkt om de no dige gegevens bijeen te krijgen en te rangschikken, voordat het boek kon wor den uitgegeven. Een woord van bijzon dere dank aan haar, alsmede aan Dr. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut en A. J. van der Leeuw, wetenschappelijk medewerker, achten wij op z'n plaats. Er was heel wat heldenmoed en op offering voor nodig om tijdens de Duitse bezetting in het geheim een krant te la ten verschijnen. Immers, redacteuren, journalisten en drukkers stonden regel matig aan het gevaar bloot te worden ontdekt, het gevaar van de dood... Zeer velen hebben hun leven moeten offeren voor de zaak der vrijheid; het was een lange, lange rij... Het nieuws werd op gevangen met clandestine radio's. Maar alleen al het „luisteren" naar nieuwsbe richten vereiste ervaring. Door slecht luisteren zijn in vele gevallen geruchten verspreid, te vroeg handelingen verricht en verkeerde woorden gevallen. Goed luisteren was een eerste noodzaak voor een illigaal blad; het beheersen van vreemde talen, Frans, Duits en Engels vooral, kennis van aardrijkskunde, een goed geheugen en snel reageren, waren hierbij primair. Vergissingen waren on vermijdelijk. De naam van generaal Hod ges werd verstaan als Hotjazz. De naam van president Truman als Crewman, Froomen, Struwman of Croomer. De volgende aspecten in dit boekwerk kregen speciale aandacht: de papier voorziening, de vervaardiging, de distri butie, de financiering, het stencilfen, de benamingen (opschriften, titels), de ty pografie, speciale uitgaven en vervalsin gen. Vervolgens zijn enkele voorbeelden afgedrukt van ondergrondse bladen, ter wijl men tevens van de honderden bla den die in dit boek worden genoemd, de volgende gegevens kan vinden: titel, on dertitel en/of leuze; plaats van uitgave; |ijd van uitgave; frequentie; vorm; in houd; oplage; aanwezigheid' in de collec tie van het Rijksinstituut; voornaamste historische bijzonderheden. In Kaatsheuvel werd de 17-jarige K. ->chraauwers door een langdurige ziekte gedwongen het bed te houden. Hierdoor deze leiding dodelijk werd getroffen en de geschiedenis in het dorp uitlekte, staakte Schraauwers de uitgave van het blad. Voor al degenen die de uitdraging van het vrije woord op prijs stellen zo la zen we in een Engelse redensie is dit een bezielend boek. Wij behoeven hier aan niets toe te voegen. Arie van Pas. GESLAAGD. Te Tilburg slaagde voor het diploma Meubel- en Interieur-tekenaar de heer D. A. M. van Wanrooij van de fa. P. v. Wanrooij en Zn., Meubelmakerij en Woninginrichting, specialisten in Win kelbetimmeringen te Kaatsheuvel. K.A.J. OPENDE ZOMER- PROGRAMMA. Donderdag 2 Juni hield de K.A.J. haar maandvergadering 'en opening van het zomerprogramma. Voorzitter J. Mo lenschot mocht zijn genoegen uitspreken over de grote belangstelling, welke voor deze vergadering getoond werd. Hij gaf een overzicht over de activiteiten in de uitvoering van het winterprogramma doorgevoerd, welke de voldoening van de leden genoten hebben. Hij verwacht ditzelfde medeleven, nu het zomerpro gramma aanvangt. Secretaris L. Laurijsen gaf een keurig verslag van het gevoerde winterprogram ma. met als hoogtepunten de 'St. Nico- laasactie, de Kerstmorgen voor de leden met hunne ouders en de viering van het 10-jarig bestaan. Het verslag droeg de volle goedkeuring der vergadering weg. Er werd medegedeeld, dat de aanmel ding voor deelname aan het Diosesaan Landjuweel in de Veemarkthallen te Den Bosch bij de groepsleiders moeten wor den opgegeven. De sportgroep houdt \oortaan op Woensdag zijn sportavond met als leider L. v. d. Mierden. Bij vol doende deelname zal een kermisreis ge organiseerd worden met als programma een bezoek aan de gebouwen van de Volkskrant in Amsterdam ën de E 55 in Rotterdam, op Donderdag de eerste ker misdag. De K.A.J. Vacantie-inlichtingen- dienst opent op Zaterdag 18 Juni a.s. Al deze activiteiten staan open voor alle jenge arbeiders van Kaatsheuvel, die hieromtrent bij het bestuur inlichtingen kunnen krijgen en opgave kunnen doen. Aalmoezenier van Oort benadrukte, dat het vooral aan de medewerking van de Kajotters zal liggen of ook de zomer- activiteiten ten volle zullën slagen. Kringleider C. Laurijsen gaf een uit eenzetting over de waarde van de va- cantie-viering. Na een jaar van werken heeft ook elke jonge arbeider recht op een vacantie-viering om geestelijk en li chamelijk weer op krachten te komen. We moeten leren gebruik te maken van de vacantie-inlichting'endienst om zo doende onze vacantie goed voor te be reiden en niet in het wilde zonder be paald doel weg te trekken. Vooral het persoonlijk contact met de jonge mede-arbeiders in de bedrijven kan zeer veel bijdragen om tot een verant woorde vacantiebesteding te komen. Na een drukke rondvraag werden nog 'enkele films vertoond door de K.A.J.- Filmdienst, waarvan de haringvangst bij zondere aandacht trok, door de explica tie daarbij gegeven en de vragen, welke deze explicatie uitlokte. Met een aansporing alle mede te wer ken tot een succesvolle afwerking van het zomerprogramma, sloot de voorzitter de vergadering, waarbij het ensemble Voogd voor zijn muzikale medewerking nog een extra compliment mocht incas seren. brand en wel even verder als de vorige maal, daar nu wat jong bos in vlammen stond. Ook Vrijdagavond te rond 20 uur werd de brandweer gealar meerd voor een bosbrand bij de Eftelingse bergen, terwijl 'n ge deelte van de mensen weg waren voor het spelen van een wed strijd in provinciaal verband te Baarle-Nassau. De volgende brandweren had den hiervoor ingeschreven; 1. Gein. vrijwillige brandweer van Oisterwijk; 2 iedein van Put te; 3 idem van Dongen; 4 idem van Sprang-Capelle; 5 idem van Waspik; (3 idem van Zevenber gen; 7 idem van Gilze-Rijen; 8 idem van Oss; idem van Loon- opzand, afdeling Kaatsheuvel; 10 idem van Chaam; 11 de be drijfsbrandweer Psych. Inrich ting Voorburg; 12 idem N.V. Volt Tilburg II; 13 idem v. Doorn en Dams, Tilburg; 14 idem van Mig- not en de Block, Eindhoven. De drie beschikbare prijzen gingen naar de landelijke klasse mentspelers Putte, Oisterwijk en Gilze-Rijen, terwijl de gemeente Zevenbergen no. 4 werd geklas seerd, gevolgd door de groep Loonopzand, afdeling Kaatsheu vel, die no. 5 werd in de gem. klassen. Dit is een mooie beloning voor de vele oefeningen welke werden gehouden en het houdt de belof te in dat men op de goede weg is. Het is dan ook voor de bevel voerder een stimulans om met zijn ploeg te blijven oefenen en voor de instructeur een dankba re herinnering voor de vele avon den welke hij belangeloos heeft vrijgemaakt. Moge dit werk ten goede ko men aan een snelle en vakkun dige blussingstactiek en het vol- fend jaar met een prijs worden eloond. Het zal ook de groep Loonopzand weer moed geven om zich op een dergelijk spel te gaan voorbereiden en de groep de Moer warm maken om 't ko mend jaar ook hun kunnen te tonen. Duivensport. De KPV vloog Zondag met 523 duiven vanuit Orleans, afstand 465 km. Lostijd 5.35 uur vin. met Z.W. wind. Eerste duif 12.29.30 uur vm. De eerste 100 prijswin naars zijn: 1 J. Muizelaar; 2 J. Remmeren; 3 52 C. Moreval; 4 24 M. van dei- Velden; 5 46 86 A. van den Ho ven; 6 22 86 A. van den Hoven; 7 17 78 M. Lensveld8 60 G van der Linden; 9 30 65 F. Damen; 10 14 21 23 31 35 42 44 56 68 83 96 98 99 100 Jos Schraauwers; 11 66 89 J. Vesters; 12 .1. Zee- brechts; 13 M. Ververs; 15 51 Jo Hamers; 16 J. Voogd; 18 R. Tim- mers; 19 M. Soeterboek; 20 45 L. Mosselveld; 25 Fr. v. d. Assem; Neen, Desk zit helemaal niet in de putl Het hele jaar hebben we ons blind ge staard op de te verwachten successen van het eerste, en... deze bleven uit. Dus... het was niets met Desk. Naar de andere elftallen werd niet getaald of gekeken, doch nu komt het einde met de ene overwinning op de ar.dere, het ene kampioenschap na het andere. Met de junioren is het begonnen. Eerst werden onze jongsten kampioen van dt afdeling Tilburg, daarna van het district Tilburg, om nu te wachten op 3 Juli a.s. om het op te nemen voor het kampioenschap voor Noord-Brabant. Dat is onze jeugd en... wie de jeugd heeft... dus wat dat betreft staan we goed, te meer, daar er nog andere kampioens- candidaten in de nog lagere elftallen schuilen. Doch we kunnën ook met opgeheven hoofd hoger kijken, dat hebben de se nioren Zondag bewezen. Het tweede - «n consumptie geottreerd, netgeen de Desk-reserves stonden reeds drie tuurlijk terstond in goede aarde viel. rekend worden. Ongetwijfeld zal Kaats heuvel daarop met zijn bekende sponta niteit reageren. Voor de verslagen van de beide kam pioenswedstrijden zie onder Sportnieuws. G.V.V. 2—DESK 2, 1—3. In deze ontmoeting wist Desk het kampioenschap van de Reserveklasse te behalen met een overwinning, die tegen deze concurrenten voldoende spreekt. De terreingesteldheid was nu niet direct ide aal te noemen. De grasmat was hier en daar 30 40 cm hoog. Voor de rust nam Desk reeds een verdiende 30 voor sprong. Na de thee kwam G.V.V. sterk opzetten, terwijl elke Desk-aanval te recht of ten onrechte op buitenspel strandde, 'n Minuut of 5 voor het einde gelukte het G.V.V. de eer te redden. Direct na de wedstrijd werd door G.V.V. bij gëbrek aan bloemen aan de Dessers ten consumptie geoffreerd, hetgeen na- punten voor en togen met deze voor sprong Zondag naar GW in Gelder- malsen. En laat het dan in het kersen- land met de Geldermalsense club geen gemakkelijk kersen eten zijn, om zes uur kwam dan toch het bericht door, dat er niet 3—1 door onze jong'ens gewonnen was.. Nu, met een voorsprong van 5 punten kan er ons in de laatste wedstrijd niets meer gebeuren. Het vierde deed het niet minder goed. In Tilburg tegen Korvel moest de beslissing vallen. Een gelijk spel zou reeds voldoende geweest zijn, doch ook dit hardnekkige ploegje Desk-mannen vocht voor wat het waard was en het werd een 41 overwinning voor onze jongens op het Korvelterrein. Er is dus volop reden om te juichen met deze klinkende -cadeaux, die het be stuur van zijn leden mag incasseren op het zilveren Desk-feest dat de vereni ging gaat vieren. De stemming was er reeds Zondag avond volop in „De Steenbakker waar de beide kampio'enselftallen aankwamen en door het bestuur met veel enthousias me werden ontvangen en verwelkomd. Voorzitter van Esch huldigde de beide kampioensploegen met hartelijke woor den. Desk heeft een prestatie geleverd, die enig mag genoemd worden. Zelden zal het voorkomen dat een vereniging op een dag twee kampioenen te huldi gen krijgt en dat is Desk vandaag over komen. De toekomst van Desk mogen we met een gerust hart tegemoet zi'en, want er staat een schare voetballers te wachten, die met ere de kleuren der club hebben vertegenwoordigd en gezien de presta ties die dit seizoen geleverd, zijn, ook in de naaste toekomst zullen kunnen ver dedigen. Het zilveren jubileumjaar van Desk is op een wijze ingezet, dat op jj waardering van deze prestaties mag ge- Direct bij de thuiskomst volgde de hul diging. Nadat de spelers de inwendige mens versterkt hadden werd het woord gevoerd door de voorzitter de heer van Es. Het deed de voorzitter en de overige bestuursleden bijzonder genoegen, om te gelijkertijd twee kampioenen te kunnen huldigen. Indien beide afdelingen de ho gere afdeling kunnen bereiken zal dit voor Desk een grote steun zijn, omdat dit voor een gezonde opbouw van 'n tweede klas vereniging nodig is. In de hulde werden nog speciaal de beide aan voerders en vaste leiders betrokken. KORVEL 3—DESK 4, 1—4. 't Was voor Desk IV een zware op gave, deze laatste competitiewedstrijd, want tegen nummer 2 van de ranglijst moest minstens gelijk gespeeld worden om de ere-titel te behalen eneen kat in eigen huis kan rare sprongen maken. 't Begin was dan ook wel wat zenuw achtig. 't Werd een her en derwaarts getrop zonder resultaat, tot de Dessers het heft in handen namen, 't Was de midvoor, die na 20 minuten aan Desk de leiding gaf. als gevolg van goed sa menspel tussen de rechtsbuiten 'en de rechtsbinnen, 01. Nog geen 5 minuten later verraste hij het publiek met een prachtig schot, 0—2. Na de thee kwam Korvel geducht op zetten. 't Spel werd ruw en het succes 1 daarvan was aan Korvels zijde, 12. Doch meteen was het met deze Tilburg- se overmacht gedaan. De Deskvoorhoede kwam er weer direct in, en alweer was het de midvoor die in korte tijd de stand op 14 wist te brengen. De Kor- vel-aanvallen liep'en geregeld dood op c*e sterke Desk-verdediging, ondanks het felle spel der Tilburgers. 't Was een verdiende overwinning, die als resultaat het kampioenschap bracht bij het elftal, dat dit verdiende. K.A.J.-AGENDA. Maandag 6 Juni 9 uur nam. Bestuurs vergadering. Dinsdag 9 uur nam. Pioniersgroep. Woensdag 7.30 uur nam. Sportgroep. Vrijdag 7.30 uur nam. Jong K.A.J. Zondag 12 uur v.m. Studiekring. DE NIEUWE DESK-TRAINER. Vorige week maakte DESK kennis met zijn nieuwe trainer, sergt. Maj. Last drager, instructeur van de K.M.A. in Breda. Dinsdagavond gaf de heer Last drager zijn eerste instructie en oefening. Nieuwe heden, nieuwe wetten, is een waar spreekwoord en de Dessers heb ben dat die avond reeds ondervonden. De eerste oefenavonden zullen uitslui tend gewijd worden aan de opvoering der lichaamsconditie. De bal komt er de eerste tijd niet aan te pas. De spieren moeten los komen en dan gehard wor den. Begrijpelijk was er belangstelling op deze avond, want 't is ook waar „nieu we bezems vegen schoon". Doch het zal er wel e'en beetje militaristisch naar toe gaan. Geen verzuim, geen te laat komen en de gehele man voor de gehele avond! Onze Brandweer. Moest Woensdagavond te 20 uur de brandweer uitrukken naar een plaats achter de oude ijsbaan voor een bosbrand je, Donderdagmiddag te 16 uur werd wederom gemeld voor een bos- 26 35 P. van der Velden; 27 J. v. Heeswijk; 28 36 40 43 73 Jac. Vloemans; 29 jM. Brokx; 32 Leo de Bondt; 33 64 70 71 J. v. Riel; 34 W. Hamers; 36 50 W. Molen schot; 37 61 A. Vermeer; 38 39 J. van Beers; 31 53 K. van Geel; 47 84 C. Labee; 48 A. van Boxtel, 49 67 74 W. v. d. Ven; 54 A. van Gooi; 55 J van Dongen 57 A. SnoerenA. van Boxtel62 C. de Bondt; 63 W. Oomes; 69 D. Ma- teijsen; 72 A. Pijnenburg; 74Chr. van Heeswijk; 75 C. v. d. Ven; 76 W. Hesselmans; 79 93 Th. van Wanrooij; 80 B. Remmeren; 81 94 Th. Netten; 82 W. Jansen; 87 A. van Ruijk; 88 95 H. van Hel- voirt; 90 97 Jan van Dongen; 91 C. van Boxtel; 92 L. Ververs. Agenda. Maandag 8 uur n.m. repetitie Ron. Erk. Harm. Apollo. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie R.R. Par. Zongkoor St. Jan. Dinsdag 8 uur n.m oefening EHBO dames. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Ron. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 uur n.m Apollo- theater „Duivels der Zee", toe gang alle leeftijden. Donderdag 7.30 uur n.m. repe titie Dameskoor Bel Canto. 8.30 uur n.m. repetitie Gem. Roor Bel Canto. Omwille van het belangrijke on derwerp plaatsen we graag een tweede beschouwing over de excur sie die het Heemkundig Genoot schap Zaterdag maakte naar de Ned. Herv. Kerk te Sprang. Te lie ver doen we dit omdat in dit arti kel weer andere aspecten naar vo ren worden gebracht. Als we zo, gelijk dat met ver schillende leden van de Heemkun dige Kring Midden Langstraat het geval was, kersvers terugkwamen van een bezoek aan de Kath. Basi liek van St Jan te 's-Hertogenbosch, zoals dit in de Meimaand hier in Brabant te doen gebruikelijk is, en we hebben dan „dit wonder van Go- thiek" nog eens in finesses be schouwd, dan behoeft het niet te verwonderen dat de aandacht voor de Sprangse St. Nicolaaskerk des te groter was. Een 25-tal leden van genoemde kring arriveerden 1.1. Zaterdagmid dag om ongeveer 3 uur aan de Ned. Herv. Kerk te Sprang om, na har telijk verwelkomd te zijn door de president-kerkvoogd de heer Tim mermans, een rondgang te maken en zowel exterieur als interieur van dit in restauratie zijnde gebouw te bezichtigen. Nu moge het waar zijn dat dit kerkgebouw, zowel als b.v. dat van Loon, het flamboyante mist der laatgothiek, toch is het een feit dat zowel het een als het andere impo neert door zijn brede verhoudingen, sierlijke aanbouw der contraforten en strakke kernachtige details. Om met de zeer merkwaardige toren te beginnen, de massa van deze kolos wordt langzaamaan rei ziger, om tenslotte, we zouden haast zeggen z'n voltooiing te vinden in de bekapping. Toch is dit niet hele maal juist. Het wil ons voorkomen dat het gebouw oorspronkelijk ho ger moet zijn geweest, in welke ho- gere geleding de galmgaten een plaats gehad moeten hebben, zoals b.v. ook in de meeste gothische to rens. De tegenwoordige bekapping zou dan een tijdelijke of noodkap zijn, om gelegenheid te scheppen 't klokgelui duidelijker in de omge ving te doen horen. Uit het tijdperk der stichting is deze spits zeker niet. Immers, de bouwers van de gothische kerken en torens waren te logisch en te constructief om in de spits, die tot bescherming van 't geheel diende, zulke grote gaten te bouwen, waardoor regen en sneeuwjacht heenjaagt. Hoe 't even wel zij, zeker is het dat deze bekap ping het alleraardigst doet. Wat het inwendige van de toren betreft, deze is nog origineel, en 't metselwerk, nog geheel pleisterloos, doet thans nog blijken van het vak manschap der middeleeuwers. Dank zij de groei van de belang stelling voor culturele waarden in de laatste 50 jaren, ook al moesten dienaangaande ook in Sprang wel eens „harde nootjes" gekraakt wor den, volgens zeggen van onze gelei der, kreeg de langzaamaan groeien de publieke opinie ten gunste van 't behoud van dit schone gebouw de overhand en kon een stelselmatig verval een „halt" worden toegeroe pen en ook deze kerk aan een ho pelijk dankbaar nageslacht worden doorgegeven. Nadat Monumenten zorg zich alvast over de toren ont fermd had, kon in 1910 dit gedeelte grondig worden gerestaureerd en daarmee een fraai stuk architectuur voor Brabant behouden blijven; im mers, wanneer we nagaan wat er in de loop der laatste eeuw aan bouw werken is verloren gegaan of be dorven, dan komen we tot de over tuiging dat het bijna even moeilijk is een fraai bouwwerk te behouden als er een te scheppen. Allerlei factoren liggen op de loer om een bouwwerk te ondermijnen, vanaf weersgesteldheid tot gevoelloosheid enverfraaiing toe. Het is daar om nodig dat de publieke opinie ge wonnen wordt, om te bereiken dat we kunnen behouden wat we nog aan schoons hebben. Vervolgens werd het reeds voor een groot gedeelte gerestaureerde schip der kerk bezocht, welk werk met de grootste accuratesse wordt verricht en aan zeer hoge eisen vol doet. Wanneer we dan de zeer dui delijke explicatie van een bouw kundige uit ons midden volgden, kwam men onwillekeurig tot de conclusie dat zowel de stichters van dit alles als de restaurateurs van thans, kunstenaars in hun vak ge noemd kunnen worden. In het reeds gerestaureerde ge deelte zagen we de blootgekomen fresco's van de Apostelen St Paulus en St Bartholomeus, terwijl we in dat gedeelte waar de herstellings werkzaamheden nog in gang zijn, fresco's zagen van St Petrus en St Jan Evangelist. Een zeer interessant fresco siert de Oostmuur van het rechter kruiskoor, waar de schilder uitbeeldde het Lijden van de Zalig maker. Hoewel dit werk zeer heeft geleden bij de blootlegging en bij gevolg erg geschonden is, geeft het wel zeer duidelijk weer de bedoe ling van de middeleeuwse schilder, wiens werk ons doet denken aan de „primitieven" die voor de eenvou dige gelovige wilden ontvouwen „de Biblia Pauperum" de bijbel der ar men, of eenvoudigen. Naast door nenkroon, kruis, lans en nagelen beeldde de schilder op wel zeer pri mitieve wijze uit: de attributen dei- verloochening van Petrus, n.l. de haan, maar ook de koppen van zo wel de dienstmaagd als de knecht van Caiphas. Met belangstelling bekeken we nog de ongerestaureerde muren van priesterkoor en kruiskoren, be nieuwd als we waren wat deze nog aan schoons verborgen houden. Ook de in 1869 teruggevonden doopvont is volgens onze geleider nog aan wezig. De restauratie van dit uit godsdienstig, historisch, cultureel als architectonisch oogpunt zo kost baar juweel, dankt Sprang aan de bemoeiingen van z'n volijverige burgemeester, onder wiens voorzit terschap tijdens de bezetting reeds een comité werd gevormd, dat la ter in een stichting werd omgezet en waarin deputaties uit de ge meente zitting hebben Onder de alleszins bekwame lei ding van Monumentenzorg werd 't herstel ter hand genomen en 't zijn de architecten Van Bilderbeek en Basters uit Dordrecht, bij wie het werk wel in zeer goede handen is. Ook van de zijde der Provincie en der betrokken Departementen werd alle medewerking ondervonden, ter wijl ook de bevolking al het moge lijke doet om dit monument straks in al zijn oude glorie te doen stra len. De beramingskosten, die op 500.000.geschat worden, komen bijeen uit bijdragen van het Rijk tot 55%; Provincie en Gemeente ie der voor 16% en de rest door de Kerkvoogdij. Er is in de kerk van Sprang nog veel te doen. Het in ons oog schoon ste deel vraagt nog bijzondere aan dacht. We mogen hopen dat het ge heel, ook datgene wat herondekt werd aan muurschilderingen, even als al het andere een vakbekwame behandeling zal ondergaan, immers niet uit zijn gothieke structuur al leen spreekt de artistieke rijkdom van dit Godshuis, doch tevens uit de vele monumentale fresco's, die lange tijd waren „de Bijbel" van de gewone Christen. Wij geloven trouwens dat deze mening ook wel 't gevoel vertolkt van de president- Kerkvoogd, die, naar we menen, ruim genoeg van opvatting is om deze opvatting met ons te delen. Na een hartelijk woord van dank door de plaatsvervangend voorzit ter van de Heemkundige Kring en een stevige handdruk met een tot weerziens, wanneer na een tweetal jaren het gebouw geheel zal zijn gerestaureerd, namen we van onze joviale gastheer afscheid en we von den het na deze leerzame en ge notvolle Zaterdagnamiddag hele maal niet zo erg dat we een nat pak haalden. In een naburige gelegenheid werd nog enige tijd over Sprang en zijn oude geschiedenis nagekaard, waar na allen weer tevreden over de ge slaagde namiddag huiswaarts ped delden. P. A v. B. te L. Iedere schipper volgt altijd de veilige koers om zijn doel te be reiken. En U? Volgt U de juiste koers bij Uw verkoop-reclame? Dan betrekt U hierin toch vóór alles het plaatselijk nieuwsblad. Want daarin wordt iedere advertentie door velen vele malen ge lezen. Voor hen een betrouwbaar baken, voor U de juiste weg naar succes I

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3