De Echo van het Zuiden DE L&NGSTBMÏ 0 RUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN cAPELLE De Antonius-parochie bereidde haar nieuwe Pastoor een hartelijk welkom. Er wacht hem een zeer ruim arbeidsveld. De veelzijdige priesterlijke activiteit van Pastoor Lam „DE PAROCHIANEN VERHEUGEN ZICH IN UW BENOEMING". GOEDE TEKENEN EN PROBLEMEN. MAANDAG 27 JUNI 1955. 78e JAARGANG No. 52. Vlaggen en wimpels, dreunende trommen en blij klinkende mu ziek, bruidjes en jongens met baretten, trappelende p&arden en vooral duizenden verwachtingsvolle gezichten, en over dat alles heen een gouden zon: het was het beeld dat de Sint Antonius- parochie bood, toen zij zich gisteravond had opgemaakt om haar nieuwe herder Pastoor M. Lam te verwelkomen. Het is een blij welkom geworden, een hartelijk eerste ontmoeten van parochie en pastoor, een ontmoeten dat voor beiden blij en schoon is geweest en heel veelbelovend voor 'n goede toekomst. Er was een blijheid deze avond, die slechts schoner werd door de ernst van het gebeuren, door het weten èn van de nieuwe herder èn van zijn parochianen, dat er veel problemen zijn in de St. Antoniusparochie, dat er heel veel nog dient te gebeuren. Juist daarom was er die blijheid, meenden wij, omdat men wist voor zover men dat kan weten, wat men aan elkaar had; omdat men wist dat er een schone samenwerking zal zijn tussen het kerkelijk en het wereldlijk gezag, tussen het kerkbestuur en de pastoor, en tussen de pastoor en zijn parochianen. En dan hoeft men, zich gesteund wetend door de genade van God, niet te vre zen voor de onoplosbaarheid van problemen. Aan de grens van de parochie stonden duizenden gisteravond te wachten op de komst van de nieu we pastoor; onder die duizenden waren het voltallige gemeentebe stuur van Waalwijk en het Kerkbe stuur van de St. Antoniusparochie. De duizenden waren het levende bewijs van de woorden die burge meester Teijssen sprak, toen hij als eerste Pastoor Lam mocht begroe ten. Het is een van de schone en vele deugden die het Brabantse volk sieren, dat het zijn priesters en vooral zijn pastoors met alle hoog achting, maar ook met eerbied en respect tegemoet treedt. De priesters en pastoors nemen in Brabant, gelukkig, een eigen en verheven plaats in En ook gij zult in deze parochie zijn de herder die Gods weldaden aan het volk geeft en daardoor de mensen gelukkig maakt. En de burgemeester wees er vervolgens op hoe Pastoor Lam de herder was geworden van een snel groeiende parochie. Een grote taak wachtte hem, maar zijn grote naam was de pastoor reeds voorafgegaan. Men wist dat hij gedurende zijn priesterlijk leven een zegenrijke ar beid had verricht op zeer verschei den terrein. Dat was voor de paro chianen van St. Antonius een reden te meer zich allen te verheugen in zijn benoeming. Wees welkom, mijnheer Pastoor, in Uw parochie, zei de burgemees ter, maar in het bijzonder ook in de gemeente Waalwijk. Ik ben er van overtuigd dat U en ik vaak elkaar zullen ontmoeten. Het kerkelijk ge zag en de burgerlijke overheid trachten in Brabant samen die za ken te behartigen, die behoren tot beider arbeidsterrein. En ik zeg U toe, op die voet graag met U te wil len verkeren. Ik wens U toe, dat het U gegeven moge zijn, veel en vruchtbaar werk te verrichten, dat gij zult zijn de gevierde herder van Uw kudde en Uw naam zal een nog betere klank krijgen in het bisdom. Gods zegen vergezelïe U in Uw pastoraat. En burgemeester Teijssen drukte de nieuwe herder hartelijk de hand, hem- nogmaals welkom hetend en nogmaals, en nu vooral namens hem persoonlijk, zijn vreugde uit sprekend over deze benoeming. GOEDE SAMENWERKING OUD NIEUWS. Juist het persoonlijke element, zei de nieuwe pastoor, dat U even in Uw woorden bracht, maakt mij het genoegen, dat U de eerste bent die mij hier begroet, nog groter. Met veel genoegen ook had hij gehoord hoe de burgemeester graag bereid was met het kerkelijk gezag samen te werken; dat er die samen werking hier is, aldus Pastoor Lam, was voor mij oud nieuws, sinds ik vorige week op audiëntie ben ge weest bij Monseigneur. De pastoor had natuurlijk van zijn parochie nog erg weinig gehoord; dat de burgemeester zei dat het een zich sterk uitbreidende, snel groei ende parochie was, was een facet van de zaak, die hem zijn nieuwe taak des te aangenamer maakte. Ik hoop, besloot hij, dat de sa menwerking die er in Waalwijk steeds is geweest tussen U en het kerkelijk gezag, gecontinueerd mag worden en dat deze eerste ontmoe ting door vele mag worden gevolgd. Dan zetten de kranige gardes d'honneur zich in beweging, de trommels van de drumband roffel den en de tonen van de St. Cris- pijnharmonie klonken door de Sint Antoniusstraat. Gidsen en kabou ters schaarden zich in het gelid en jongens en meisjes hieven hun kleu rige vlaggen omhoog; voorafgegaan door al dit feestelijks ging de nieu we pastoor door zijn parochie, ver gezeld van kerk- en gemeentebe stuur, van zijn twee getuigen, de HoogEerw. Heer Deken van Haaren (broer van pastoor van Haaren) en de ZeerEerw. Heer Pastoor A. Ver- wiel (oud-Waalwijker) en tal van andere priestervrienden. Namens het kerkbestuur begroet te hem aan de ingang van het kerk plein, waar bruidjes en jongens met vlaggen een ere-haag vormden en waar de acolieten gereed stonden de pastoor binnen de kerk te gelei den, de Edelachtbare Heer Wethou der F. Smolders, kerkmeester dei- parochie. De heer Smolders wijdde eerst enige woorden aan pastoor v. Haaren; het bericht van zijn benoe ming tot rector van Mariënberg was als een harde donderslag bij helde re hemel gekomen. Gaarne spreken wij nog onze dankbaarheid uit, zei de heer Smol ders, voor alles was pastoor v. Haa ren voor de parochie en zijn paro chianen heeft gedaan. Na 't stichten der Sint Antonius parochie op 20 April 1902, zijt gij de vijfde herder in deze kerk, aldus richtte hij zich tot pastoor Lam. Bij de stichting nog geen 800 zie len tellende, een gedeelte der paro chie zonder verharde wegen; noch meisjes- noch jongensscholen, is de parochie uitgegroeid tot thans rond 3500 zielen. Een bloeiende R.K. Meisjes- en Jongensschool treft men er nu aan, alsook een R.K. Steek- ULO-school voor jongens. Men heeft nu overal nieuwe stra ten en de opbouw van de nieuwe wijken met arbeiderswoningen geeft een modern fris aanzien. Volgens het thans geldende uit breidingsplan, vervolgde wethouder Smolders, zijn in de St. Antonius parochie de meeste nieuwe wonin gen gepland, zodat het zich laat aanzien, dat deze parochie tot de grootste der gemeente zal uitgroei en. Het is in hoofdzaak een uitge sproken arbeidersparochie van goe de inslag, die nog gaarne volgzaam is aan de leiding van haar geestelij ke herder. Maar er waren ook problemen. De kerk wordt veel tq klein, on danks vier H. Missen 's Zondags. Een dragelijke uitbreiding er aan te geven is niet wel mogelijk. Daar bij komt dat er een doorbraak naar het Westen is geprojecteerd, waar thans de kerk staat. Plaats voor een nieuwe kerk en een parochiecen trum is uitgespaard tegenover de verdere uitbouw van de Transvaal- wijk, ten OosteiJ van de R.K. Jon gens ULO-school. Het laat zich aanzien dat in de toekomst een tweede jongens- en meisjesschool nodig zullen zijn. Een parochie- of gemeenschapshuis zou helemaal geen luxe zijn. Uw priesterlijke en herderlijke taak zal hier een ruim arbeidsveld vinden. En wethouder Smolders besloot: Naast het allerhartelijkste welkom dat wij U toeroepen, spreken wij de hoop uit, dat Gods onmisbare zegen in rijke mate bij voortduring op Uw geestelijke arbeid moge rusten tot heil van de gehele parochie en tot welzijn van ieder der. parochianen. Wij van onze kant geven U de ver zekering gaarne volgzame leden van de St. Atnoniusparochie te wil len zijn. NAMENS DE KLEINE MENSEN. Een meiske Irad dan op de pastoor toe en zegde heel inooi en duidelijk een schoon vers, waarin zij Mijnheer Pastoor .na mens de kleine mensen" hartelijk verwelkomde en hem heel veel beloofde. Evenmin als O. L. Heer zou ook hij de kinderen niet ver geten En een bruidje bood hem de herderstaf versierd met witte bloemen en met deze staf in de hand dankte de nieuwe pastoor hartelijk de meisjes, en met en kele woorden ook het kerkbe stuur. Dan schreed de stoet de kerk binnen en het zangkoor zong het schone „Jubilate Deo" van Theo Al Smit. En nadat de prachtig versierde kerk zich stamnvol gevuld had met gelovigen, begonnen de in stallatieplechtigheden, die door de Hoogeerw. Heer Deken Dr. B. van den Hurk werden verricht met het Veni Creator. Allen volgden stil de zinrijke installalieplechtigheden en tóen die voorbij waren, beklom Deken van den Hurk de kansel, om zich zoals hij zei, te kwijten van zijn taak, de nieuwe pastoor voor te stellen aan zijn parochianen. Maar hij zou in zijn taak te kort schieten, wanneer hij niet met enkele woorden memoreer de de pastoor die was heenge gaan, helaas, na een pastoraat van slechts drie jaren. Maar in die drie jaren, daar was de deken van overtuigd, had Pastoor van Haaren zich zeer bemind gemaakt hij zijn paro chianen. Pastoor van Haaren was een voudig en goed, hy was een goed pastoor, die met zijn mensen meeleefde in vreugde zowel als in leed, voor wie het leed van zijn parochianen gold als zijn eigen leed. Helaas was zijn gezondheid niet sterk en heeft Monseigneur gemeend hem te moeten benoe men tot rector van de Zusters in Den Bosch, rustiger maar niet minder verantwoordelijk werk. Vergeet hem niet, zei de deken en bid voor hem en zijn werk. Sprekend dan over de nieuwe pastoor, zei de Hoogeerw. Heer Deken, dat hij iemand was, die zeker met zijn talenten, en dat zijn er veel, gewoekerd heeft op bisdoinmelijk maar ook op na tionaal niveau. De deken kende hem veel ja ren en ook zijn werk en daarom kon hij de parochianen geluk wensen met deze benoeming. Hij sprak over de vele problemen die er in de parochie waren en die grote activiteit vroegen en de inzet van de hele persoon. (Maar hij twijfelde niet, of de pastoor bezat de kwaliteiten voor deze laak. U moet Uw pastoor be schouwen op de eerste plaats als priester, zei hij en als herder van U, als herder die God in Uw mid den heeft geplaatst en die ver antwoordelijkheid en zorg heeft, U te leiden naar Onze Lieve Heer. Mag het zo zijn dat in Uw parochie een wederzijdse waar dering en vertrouwen mogen heersen en een geest van samen werking, dan kan hier iets groots tot stand worden gebracht. DE GEEST WAAIT WAAR HIJ WIL. Pastoor Lam sprak voor het eerst zijn gehoor toe met „dier bare parochianen" en hij citeer de het gezang dat na de priester wijding door de gewelven van de St. Jan klinkt „spiritus ubi vult spirat", de geest waait als de wind waar hij wil ge hoort zijn stem en ge weet niet vanwaar hij komt en waarheen hij gaat. Deze woorden hadden hem zeer getroffen, hem die God riep uit een parochie waaruit in geen veertig jaren een priester was gewijd. Tot zijn verwondering zouden deze woorden nog ster ker op hem van toepassing wor den toen de kerkelijke overheid hem op veel en veelzijdige terrei nen te werk stelde. En dan sprak de pastoor er over, hoe zijn goede moeder een ijverig vereerster was van de H. Antonius van Padua zijn eerste parochie als kapelaan was de parochie van de H. Antonius in Millingen, waar de oud-Waal wijker, Pastoor Verwiel, zijn eer ste pastoor was. De kerk waar hij nu vandaan kwam had als tweede patroon de H. Antonius en thans had hij zijn vaste plaats gekregen in de parochie van de H. Antonius van Padua te Waal wijk. De broeder van zijn eigen deken was als zijn voorganger hier geweest. Hij had ontzettend mooi en goed priesterwerk ver richt en pastoor Lam was blij zo'n voorganger te hebben ge had het was een stuk gemak kelijker hem op te volgen. Er zal hier wel het een en an der te doen zijn, aldus Pastoor Lam. Op de allereerste plaats wil ik u vragen, dat gij voor Uw priesters zult bidden. Wij kun nen wel ons best doen en wer ken, één is er die wasdom geeft en dat is God. Dan dankte hij zijn klasgeno ten en andere priestervrienden voor hun aanwezigheid, heel bij zonder nogmaals burgemeester Teijssen. Onder Gods zegen, be sloot hij, hopen we het bestuur van deze parochie te voltooien, op een wijze die ook God welge vallig is. En na een door allen gezongen Tantum Ergo hief de nieuwe pastoor voor het eerst Ons Heer in een zegenend gebaar boven zijn geknielde parochianen. Voor genodigden was er hier na in de school een koffietafel, tijdens welke maaltijd de Har monie St. Crispijn pastoor Lam een klinkende serenade kwam brengen. Het was een zonnige, mooie plechtigheid. Laat het 't begin zijn geweest van een even zonnig en schoon pastoraat. In de Helinondse Courant la zen we dezer dagen een artikel, gewijd aan de figuur van Pastoor M. Lam, die tot zijn benoeming kapelaan was te Helmond. We nemen graag uit dit arti kel enkele grote fragmenten over om u een goed beeld te geven van de rijke priesterlijke arbeid die de nieuwe herder van St. An tonius heeft verricht en nog ver richt, zoals we al eerder een be scheidener beeld daarvan hebben gegeven We lezen De nieuwe herder der Waal wij kse St. Antoniusparochie heeft een even actief als bewogen priesterleven achter zich. Ma theus D. Lam werd geboren in het landelijke Maas- en Waal- dorpje Winsen in 1909. Na zijn studies aan de Bossche semina ria werd hij in 1933 priester ge wijd. Als jong kapelaan stond hij vier jaar in Millingen om in 1937 naar Peel land te komen, waar hij zijn voornaamste werk terrein, althans wat de gewone zielzorg betreft, zou blijven vin den. In de St. Willibrordus-pa- rochie te Deurne ging hij de be jaarde Peelpionier, wijlen Pas toor Roes, assisteren. Slechts voor twee iaar, want de mobili satie riep hem in 1939 op voor zijn verantwoordelijke werk van zielzorger onder de militai ren te velde. Aalmoezenier Lam heeft de zware en droeve oor logsdagen *en volle meegemaakt. Hij vergezelde en leidde de van uit Peelland terugtrekkende troe pen over W.-Brabant en Zeeuws Vlaanderen naar België en Noord Frankrijk, waar nabij Duinker ken het bombardement op het geïmproviseerde transportschip „Pavon" zovele slachtoffers, w.o. ook 'n 0-tal stadgenoten, opeiste. (We hoorden dezer dagen ook van het grote aandeel dat pas toor Lam heeft gehad in de or ganisatie van de beruchte terug tocht der geallieerde troepen bij Duinkerken. De nieuwe pastoor blijkt er een belangrijke rol te hebben gespeeld.) (Red.) Met ingang van 1 Augustus 1940 werd hij benoemd tot kape laan in de O. L. Vrouwe-parochie te Helmond. In Maart 1944 kwam de bezetter ziin illegaal werk op het spoor en volgde zijn arresta tie en een verblijf van drie maan den in het beruchte concentra tiekamp te Amersfoort. Na de bevrijding van het Zui den hervatte kapelaan-aalmoeze nier Lam onmiddellijk zijn acti viteit, ook in de militaire sector. Van het H.A.R.K.-werk was hij een der onvermoeide medewer kers. Daarna werd hij aalmoeze nier voor de repatriëring onzer militairen uit binnen- en buiten land om dan van November '45 tot Pasen de functie van garni zoensaalmoezenier te Den Haag waar te nemen. Vervolgens werd hij benoemd tot plaatsvervan gend hoofdaalmoezenier der Ko ninklijke Landmacht in Indone sië. Tot Februari 1948 heeft hij deze verantwoordelijke post ver vuld. Na zijn terugkeer in de Hel inondse pastorie bleef hij als mo derator en stuwer van Katholiek Thuisfront de jongens in Indo nesië ter zijde staan. Zo kreeg het initiatief om twee maal per week het contact met de Hel- mondse militairen overzee met 't thuisfrontblad „De Belleman" te onderhouden, direct z'n warme steun en menige succesvolle ac tie zette hij er voor op touw. Ka pelaan Lam kreeg ook zitting in de Provinciale Demobilisatie- raad, die er naar streefde de te rugkerende militairen zo snel mogelijk in het normale leven op te nemen. Als vertegenwoordiger van het Bossche bisdom kreeg hij vervolgens zitting in de Kath. Vluchtelingencommissie en van wege het Kath. Kerkgenootschap in de Centrale Evacuatie-com missie. Deze laatste functie ver vult hij nog steeds, evenals dè vertegenwoordiging in de B. B. voor de drie zuidelijke bisdom men. Ook in het maatschappelijke werk neemt hij een vooraan staande plaats in, o.m. als voor zitter van de Sectie Maatschap- nelijk aanpassingswerk van het Bossche Diocesaan Sociaal Ka tholiek Centrum. Van het Stede lijk Sociaal-charitatief Centrum was hij de Bisschoppelijke com missaris. Zo juist volgde hii als oud aalmoezenier nog de 4-maandc- 1 ij kse cursus van het Defensie StudicCentrum. Naast het zielzorgerswerk in de O. L. Vrouwe parochie was kapelaan Lam speciaal belast met de leiding van de St. Vincen- tius- en Liefdewerk Stille Ar men, het Genootschap der H. Fa milie, de Pauluskring en de Stil le Om°ang. De aan de Zuidkant van Waal wijk gelegen St. Antoniusparo chie telt momenteel circa 3500 zielen en maakt een sterke groei door. Vorig jaar kwamen er 'n 130 nieuwe woningen gereed en thans zijn er weer 'n 80-tal in aanbouw. We wensen pastoor Lam een vruchtbaar bestuur zijner pa rochie toe". KEURTURNEN. Op de Zondag 26 Juni te 's-Bosch gehouden examens keurturnen behaalde onze plaatsgenoot J. v. d. Wiel het di ploma keurturnen le graad met 85 pun ten, terwijl J. v. d. Noort het diploma keurturnen 2e graad behaalde met 82 punten. TAEFLTENNIS. In een vriendschappelijke wedstrijd te gen Never Despair uit Den Bosch wist het eerste team van De Smashers te winn'en met 64. Het tweede en derde team verloren resp. met 19 en 37. Het damesteam eindigde met 55. OUDEN VAN DAGEN. 7 Juli zal voor de ouden van dagen weer het jaarlijkse uitstapje gehouden worden. Ter bestrijding van de daaraan verbonden onkosten heeft het comité een enveloppenactie georganiseerd. Deze week zullen die opgehaald worden. BEDEVAART. De R.K.J.B. kring 's-Bosch hield de bedevaart naar de Wonderbare Moeder, welke in de Meimaand vanwege de Kringsportdag niet kon doorgaan. Door de adviseur de Weleerw. heer Hoek werd een plechtige H. Mis opgedragen en bij de genadekapel een predikatie gehou den. De deelname was niet bijzonder groot. BRAND TE VLIJMEN. Woonhuis en schuur gingen in vlammen op. Donderdagavond omstreeks half 11 brak brand uit in de woning van de groentehandelaar H. Koks, Voordijk te Vlijmen. Met moeite wist het gezin met 7 kinderen in nachtgewaad het brandend huis te verlaten. De brandweer die spoe dig ter plaatse was kon niet verhinderen dar woonhuis en schuur tot de grond afbrandden. De Bossche brandweer was ook gewaarschuwd, omdat enkele boer derijen op korte afstand van het bran dende perceel staan, maar gelukkig was de wind gunstig en door het nat houden van deze gebouwen kon een ramp wor den voorkomen. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. BEDEVAART NAAR BRIELLE. Degenen die nog mee willen gaan met de Bedevaart naar Brielle, moeten zich spoedig opgeven bij de Broedermeester G. Kooien. 30-JARIG BESTAAN VAN DE MANNENZANGVERENIGING VRIENDENKRING LUISTERRIJK GEVIERD. Het 30-jarig bestaan van de Mannen- zangvereniging Vriendenkring, dat op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juni met een zeer geslaagd festival is gevierd, heeft in zijn geheel in het teken gestaan van tiouw en aanhankelijkheid aan de ver eniging van de aangesloten leden. L/it kwam vooral tot uiting tijdens de druk bezochte receptie die Zaterdagmid dag plaats had en waarmede het testi- val werd geopend; veel woorden van lof zijn het jubilerende koor door diverse sprekers toegezwaaid en hieruit bleek cuidelijk dat de zangvereniging in het culturele leven hier ter plaatse een zeer belangrijke plaats inneemt, met volle waaraering voor alles wat zij in de af gelopen 3U jaar op vocaal gebied heeft gepresteerd. Vooraleer eenieder in de gelegenheid werd gesteld het bestuur te complimen teren, had de huldiging van niet minder dan 9 jubilarissen plaats; het waren de leden H. v. d. Brandt, A. v. Beurden, J. van Veluw en J. Beaard, die de enige nog in leven medeoprichters zijn, terwijl Ant. van Beurden, j. v. d. Bosch, C. v. c. Wiel, M. Achten en H. van Esch, oie hun zilveren jubileum herdachten. Het was de voorzitter van Vrienden kring, de heer W. v. d. Brandt, die na mens de leden de jubilarissen hartelijk dankte voor alles wat zij in het afge lopen tijdperk voor de vereniging heb ben gedaan. Jullie zijn, aldus de voor zitter, de pioniers geweest, die de grond slag hebben gelegd voor de vereniging, die thans gezond en moedig haar 30-ja- riy bestaan herdenkt en aan Uw steun er. doorzettingsvermogen is het te dan ken dat Vriendenkring kon blijven voortbestaan, in vaak zeer moeilijke pe rioden waren jullie een lichtend voor beeld voor de jongeren. In dit verband noemde hij de oorlogsjaren, die in stilte voorbij moesten gaan, maar nadien wa ren het weer de medeoprichters die het initiatief namen om weer met vernieuw de moed te beginnen. Na nog degenen te hebben herdacht, die de vereniging door dé dood zijn ont vallen, spelde hij de jubilarissen een her- mneringsmedaille op de borst. Van de gelegenheid tot feliciteren werd hierna een zeer druk gebruik ge maakt, terwijl vele schriftelijke geluk wensen waren binnengekomen en fraaie bloemstukken werden aangedragen. Ondertussen klonken door het dorp reeds de vrolijke tonen van de muziek der harmonieën die waren gearriveerd om de concerten te verzorgen. Na het optreden van de plaatselijke koren, concerteerden achtereenvolgens: Fanfare St. Cecilia uit Handel, Gemengd Koor TOGIDO uit Aalst, Gemengd Koor Oe fening Baart Kunst uit Nieuwkuijk, Har monie De Eendracht uit Niewkuijk; Vlij mens Mannenkoor uit Vlijmen. Het slui tingsconcert werd verzorgd door de fan fare Oefening en Uitspanning uit Wijk en Aalburg. Op Zondag werd begonnen met een H. Mis voor de overleden leden; daarna had op het graf van de te vroeg ont slapen oprichter -directeur een krans- legging plaats. De voorzitter van het Mannenkoor sprak enkele woorden tot diens nagedachtenis en door de zangers werden enkele liederen ten gehore ge bracht. Een broer van de ontslapene dankte voor de sympathieke geste om bij deze gelegenheid nog eens te herden ken die eenmaal de eigenlijke oprichter van het thans jubilerende koor was. Om half vijf werd met de concerten een aanvang gemaakt en verschenen op het podium: Fanfare St. Willibrordus, Hedel; Dames- 'en Gemengd Koor Vita Nova, Ammerzoden; Haarsteegs Gem. Koor, Fanfare lot Onderling Genoegen, Engelen; Gemengd Koor Laeti Cantando, ocrlicum, Gemengd Koor Uitspanning door Inspanning Elshout; Gemengd Koor Levenslust, Herpt; Gemengd Koor Sem per Animato, Nieuwkuijk; Harmonie De Eendracht, Herpt. Het jubilerende koor verzorgde het sluitingsconcert. EXAMEN BRANDWEER. In de openbare lagere school alhier werd Woensdag 22 Juni j.l. door de Pijksbrandweerinspectie een examen af genomen voor Brandwacht 2e klas. Voor dit examen slaagden de heren: H. A. van Beers, M. J. Boeren, A. A. G Gijselhart, G. Jonker. J. G. Klaren, H. P. Leijten, N. M. Ram, C. de Vaan, allen uil Heusden, verder A. C. van Horen, A. v. d. Wiel en J. B. M. Uitenwecrdc uit Herpt en J. J. Winkel, L. H. van Geffen en I. van Ooyen uit Hedikhuizen. Van de afdeling Bedrijfsbrandweer be scherming der PIT) slaagden de heren D. Barghoorn, J. J. Buijs en G. C. Kuijs. Dit examen werd bijgewoond door Burgemeester A. van Delft en de heer waiter, welke de brandweercursus heeft gegeven, en een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der P.T.T. 55-JARIGE ECHTVERENIGING^ Een dezer dagen was het 55 jaar ge leden, dat het eentpaar J. van Zeist, wo nende an de Winterdijk in het hu welijksbootje stapte. Moewei aan dit feit geen ruchtoaarheid was gegeven en de Herdenking meer in intieme familiekring piaats vond, mochten de jubilarissen toch van verschillende zijden blijken van me deleven in onderscheiden vorm en aard ontvangen en familieleden en de buren gaven door een persoonlijk bezoek blijk van belangstelling. Zodoende is deze dag voor de beide oudjes nog een dag ge worden, waaraan zij met het meeste ge noegen terugdenken en die zeker bij hen in lieve en dankbare herinnering zal olijven voortleven. DE EERSTE KOUDEKASTOMATEN TER VEILING. Konden we enige weken geleden mel den, dat de eerste stooktomaten, welke dit jaar aan de veiling te Drunen wer den aangevoerd, geleverd wa.ren dooi de tuinder G. Damen te dezer plaatse, thans vernemen we, dat Vrijdag 1.1. de eerste tomaten koudekas-cultuur in dit seizoen aldaar geveild zijn en dat de groentekweker J. Kerst A.Hzn. alhier de ze aanvoerde. BEDANKT. De heer A. J. Dankers uit Loon op Zand heeft bedankt als dirigent van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid". M. A. C. „MARIJKE". Het ligt in de bedoeling, dat, evenal# voorgaande jaren, de leden van de mo tor- en automobielclub Marijke, Zaterdag 16 Juli e.k. ter gelegenheid van de T.T.- races een bezoek aan Assen zullen bren gen, ter bijwoning dezer wedstrijden op motoren. De reis wordt per luxe-touring car gemaakt en naar men ons mededeelt zijn voor belangstellenden nog enkele plaatsen in de bus vrij. VERGADERING SPAARKAS. De Spaarkasvereniging „Vele Klein tjes maken één Grotehoudt Zaterdag 2 Juli e.k. des avonds 8 uur in haar club lokaal, café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, een ledenvergadering. Naast enkele huishoudelijke aangele genheden zal ook de uitbetaling van de gespaarde gelden aan de orde komen. ORANJEVER. WILHELMINA ORGA NISEERDE ORANJEFEEST. Het door de Oranjever. Wilhelmina met 't oog op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard j.l. Zaterdag georgani seerde feest kan, hoewel een grotere deelname voor de volksspelen 's mid dags verwacht was en de belangstelling in de avonduren niet zo overweldigend was als vorig jaar, goed geslaagd wor den genoemd. Begunstigd door ideaal zomerweer werden de feestelijkheden 's middags 2 uui geopend met volksspelen op het aan de Nieuwevaart gelegen feestterrein. Door te weinig animo voor enkele spelen moesten deze van het programma \v orden afgevoerd. De spelen, welke doorgingen, hadden het navolgende re sultaat: Zaklopen dames 14 jaar en ouder: le pr Mietje Wervers, 2e G. van Esch, 3e Kia Spierings. Zaklopen heren boven 14 jaar: le pr. Gerrit de Bie, 2e Piet Verduijn, 3e Nico Rosenbrand. Par'en kruien: le pr. Mej. D. Vos en de heer A. H. Kerst ,2e Mej. Ries van Bruchem en de heer Henk de Jong, 3e de dames Tonnie Sprangers en Coba Lems. Hordenloop dames: le pr. Eva Cové, 2e Coba Lems. Hordenloop heren: le pr. Piet Ver duijn, 2e Henk Pruijssers, 3e Jan Ro senbrand. Na de volksspelen wérd de zo lang zamerhand traditie geworden wielerron de van Capelle verreden op het bekende parcours aan de Nieuwevaart over een afstand van ongeveer 15 km, 20 ronden van ruim 700 m. Na vinnige strijd werd de le prijs behaald door A. Duister, die mede een drietal premies in de wacht sleepte. P. Bakkeren won de 2e en H. Pruijssers de 3e prijs. De 4e premie werd gewonnen door A. Bakkeren. Het avondprogramma werd te onge veer 7 uur geopend door de Kon. Har monie Pieter Aafjes uit Culemborg, wel ke na aankomst onder het spelen van op gewekte marsen naar 't feestterrein trok, gevolgd door vele belangstellenden. Van 8 uur af gaf deze vereniging onder lei ding van de kapelmeester Jac. v. Dillen een concert, dat voor ieder wat wils bood, en door honderden belangstellen den, en daarbij vanzelfsprekend in het bijzonder de muziekminnaars, met aan dacht en afgaande op het applaus na ieder nummer, met waardering werd be luisterd. Tijdens de pauze van het con cert werden door de padvindstersgroep Florence Nightingale onder leiding van Mevr. Oerlemans-Aalfs enkele volks dansjes uitgevoerd, welke bij de aanwe zigen blijkens het waarderend applaus zeer in de smaak vielen. Eén uit 50 nummers bestaand vuur werk met een verrassend en schitterend slot bracht het einde van deze goedge slaagde viering van 's Prinsen verjaar dag.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 13