l. MALWÏK 1 Waalwijkse en Langsiraaise Courant Er zit schot in de schoenen. Wijde Wereld j yimiida UIT DE "M Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! Prof. R o m me bepleit nieuwe Sociale Orde. Zc'nnebruin m VRIJDAG a* JUNI 1935 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tlelen Hoofdredacteur JAN T1ELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HET ZUIDEN 78e JAARGANG No. 51 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Wij lezen in „De Katholieke Werkgever": Enige dagen geleden is gepubli ceerd, naast de ontwerp-instellings- besluiten voor twee andere bedrijf schappen, het ontwerp-advies tot in stelling van een bedrijfschap voor de Schoenindustrie. Dit houdt dus in dat voor deze zeer belangrijke industriële bedrijfs tak de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op het punt staat haar beslag te krijgen. Op zichzelf is dit reeds een uiter mate gunstig feit. Naar veler oor deel zat er de lahtste tijd te weinig ontwikkeling in de gang van zaken. Een bedenkelijk favoriete politiek begon het te worden om onder het motto „het overleg tussen de be trokken organisaties duurt nog voort" in een permanente afwach tende, zo niet afwijzende, houding onder te duiken. Dit „rust roest procédé" gaf vo lume aan de stemmen van velen die, om welke reden dan ook, wei nig heil verwachten van solidaristi sche gemeenschappelijke belangen behartiging door de interessenten zelve. De voortbrengers van deze gelui den wezen daarbij op de geringe successen die tot dusverre werden geboekt, waaruit zij maar al te snel en al te gaarne tot de aanwezigheid van een intuïtieve dan wel redelijke tegenstand tegen de PBO-gedachte concludeerden. Zij vergaten daarbij dat velen in een sfeer van allengs toenemende overheidsbemoeiing kopschuw ge worden voor alles wat hen bij wet in „het algemeen belang" wordt op gelegd, de wet op de PBO met een vooroordelende reserve tegemoet kwamen zonder veel kennis van het geen hun in deze wet juist aan zelf standigheid wordt geboden. Uit gesprekken tussen onderne mers en werknemers blijkt dikwijls een zeer geringe kennis, ook van di rect betrokkenen, t.a.v. de zelfstan dige belangenbehartiging welke de PBO juist voorstaat. Op deze groep van tegenstanders-door-onbekend heid zal een tijding als deze reeds langs zuiver gevoelsmatige weg gunstige effecten kunnen bereiken. Men ziet immers, dat een belangrij ke groep collega's de stap heeft dur ven wagen en men zal dientenge volge mogelijk overwegen zijn me ning opnieuw aan de feiten te toet sen. Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig 'en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet mis sen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! Een tweede en eigenlijk nog be langrijker punt is het, dat de tot standkoming van dit bedrijfschap voor de Schoenindustrie heel duide lijk de vrucht is van een normale ontwikkelingsgang in het georgani seerde overleg tussen werkgevers en werknemers. In feite is hier niets anders geschied dan de doelbewuste ordening van een aantal in de loop der jaren door bedrijfsgenoten zelf tot ontwikkeling gebrachte institu ten van samenwerking. Men heeft deze terreinen thans een publiekrechtelijke structuur ge geven, d.w.z. onder een allen-bin- dend en tevens tezamen-bindend gezag gebracht van een lichaam, waarin de macht door de eigen men sen wordt uitgeoefend. Wellicht nergens beter dan juist in de Schoenindustrie is het moge lijk om de evolutie van privaatrech telijke tot publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in haar natuurlijke gang te volgen. Daarvoor is het nodig de historie van het georganiseerde overleg tus sen werkgevers en werknemers in de Schoenindustrie eens nader te bezien. Men ziet dan dat reeds sinds 1936 de landelijke c.a.o.'s tot stand ko men, sinds 1947 ook voor het lei dinggevend en toezichthoudend per soneel. Voorts, dat reeds in 1929 de Bedrijfsvereniging voor de Schoen industrie werd opgericht. De in 1936 ingestelde Bedrijfsraad zal na de totstandkoming van 't bedrijfschap kunnen worden opgeheven, doch laat dan een bijna twintigjarige er varing van samenwerking tussen werkgevers en werknemers bestaan. In de hele geschiedenis van de ge organiseerde Schoenindustrie be speurt men een groot begrip voor 't belang van solidariteit en samen werking. Daarom is de totstandkoming van dit bedrijfschap eigenlijk de natuur lijkste zaak van de wereld. Zonder veel risico zou men hier zelfs de voorspelling mogen wagen dat de gemeenschappelijke belangenbehar tiging in het kader van het bedrijf schap geordender en daarom nóg soepeler zal kunnen worden bewerk stelligd dan voordien in privaat rechtelijk verband mogelijk is ge weest. Voor belangstellenden volgen hier de belangrijkste punten van het ontwerp-Algemene Maatregel van Bestuur, zoals dit op 8 Juli a.s. aan de Sociaal-Economische Raad ter beoordeling zal worden voorge legd. Artikel 3 van de Algemene Maat regel van Bestuur zegt: 1. Aan het bedrijfschap is overge laten de regeling of nadere regeling van de volgende onderwerpen: a. de lonen en de andere arbeids voorwaarden; b. de aanstelling en het ontslag van personeel; c. de vakopleiding, scholing en her scholing en vaststelling van de getalsverhouding in ondernemin gen, waarvoor het bedrijfschap is ingesteld; d. fondsen en andere instellingen in het belang van de bedrijfsgeno ten; e. de verkoops-, leverings- en beta lingsvoorwaarden en daarmede verband houdende aangelegenhe den; f. de administratie van ondernemin gen, voor zover nodig op het toe zicht op de naleving van veror deningen; g. de registratie van de ondernemin gen, waarvoor het bedrijfschap is ingesteld en van de in die onder nemingen werkzame personen; h. het verstrekken van voor de ver vulling van de taak van het be drijfschap nodige gegevens; i. de inzage van boeken en beschei den, voor zover degenen, die de ondernemingen drijven, niet des gevraagd de gegevens, welker verkrijging met de inzage wordt beoogd, hebben verstrekt en de juistheid daarvan hebben doen staven door een verklaring van een deskundige, die aan door het bestuur te stellen eisen voldoet. In de nieuwe parlementaire peri ode, in 1956, zal een nieuw ministe rie, n.l. voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, moeten worden opgericht. Voorts zullen vanaf Sep tember concrete regeringsplannen moeten worden opgesteld om de be zitsvorming te bevorderen. Aldus heeft Prof. Romme ver klaard tijdens een rede, gehouden op de jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van Werknemers in Industriële bedrijven „St. Willibror- dus", die Zaterdagmiddag te Den Haag werd gehouden. Na te hebben geschetst, dat een geheel nieuwe sociale orde aan het ontstaan is, sprak Prof. Romme over de klachten, die velen uiten over 't „trage" tot stand komen van de P.B.O." Hij wees er op dat in de af gelopen vijf jaar veel is bereikt, en dat een periode van deze lengte voor het tot stand komen van een geheel nieuwe maatschappelijke structuur niet lang is. Een teleurstellend element noem de hij de industriële sector. Prof. Romme zei de tegenkanting van de ondernemers onbegrijpelijk te vin den. Zij zijn tegen socialisme en so cialisatie, maar hun tegenkanting snijdt de weg af om socialisme en socialisatie te ontgaan. Spr. achtte voorts nodig een on derzoek naar een aanvulling van 't recht op de verschillende onderne mingsvormen, die wij kennen. Zo moet het begrip N.V. een nieuwe in houd krijgen. Een onderneming moet niet alleen gericht zijn op winst maken, maar vooral op de welvaart van alle bedrijfsgenoten. De leden van de onderneming moeten allen invloed uit kunnen oefenen op be slissingen over kwesties van afschrij vingen, investeringen, etc. Waardevoller dan een z.g. wel- vaartsloonronde, die achter de din gen aanloopt en nivellerend werkt, noemde spr. een vrijere loonvor ming, waarbij het element bezits vorming (voor duurzaam bezit) niet kan worden gemist. Bezitsvorming is primair een zaak van het bedrijfsleven, maar de over heid heeft hier een taak in de fis cale sfeer met name. Na luide betuigingen van instem ming der vergadering, zei professor Romme, dat de overheid bijv. 't ei gen woningbezit en de hulp, die hier door het bedrijfsleven wordt ver leend, kan bevorderen. Het minis terie van wederopbouw zal hier steun kunnen verlenen. Op het fis cale terrein kan men bijv. de bijdra gen van de werkgevers vrij van premie doen zijn. Voorts pleitte hij voor vrijstelling van de vereve ningsheffing, verlaging van het ta rief van de inkomstenbelasting. Kapitaalbijdrage. Men zal voorts de deelneming van de arbeiders in de financiering van het bedrijfsleven kunnen bevorde ren. Ook zij hebben de plicht bij te dragen in de kapitaalvorming. Waarom zouden zij, bij een gro tere omvang van het kleinbezit, de functie van kapitaalvorming niet mede vervullen? Dan is er het cre- eren van het sparen, het bevorderen van het sparen. Prof. Romme noem de hier de premiespaarregeling voor ambtenaren, die nagenoeg gereed is gekomen. Hij zeide, van de Rooms- katholieke Kamerfractie met andere fracties, te verwachten dat het tot daden van reële steun zal komen aan de bezitsvorming. DE WELVAART DER WERELD ALS GEMEENSCHAPPELIJKE VERANTWOORDELIJKHEID. Koningin Juliana heeft Zaterdag middag in de Pieterskerk te Leiden voor rond twaalfhonderd jongeren een rede gehouden over „de wel vaart van de wereld als gemeen- schappelij ke verantwoordelij kheid". Het gehoor bestond uit leden van de Nederlandse studentenraad en van bij de Nederlandse jeugdgemeen schap aangesloten organisaties. De koningin zei onder meer: „Wij westerlingen hebben al wat wij had den, over de hele wereld verbreid, zowel het beste als het slechtste uit onze doos van Pandora. Hoeveel verruimende en verrijkende begrip pen daar ook toe mogen behoren, wij moeten niet vergeten dat wij in druk hebben gemaakt slaven van de materie te zijn. Wij hebben ons aan de overige mensheid al te vaak ge presenteerd als barbaren, wie het om het stoffelijke welzijn te doen was, het eigen welzijn in de eerste plaats wel te verstaan. Nu is de grootste rijkdom in onze handen. Onze ereschuld bestaat hierin, dat we met onze beste krachten er aan meewerken, dat ook onze andere medewereldburgers onze welvaart deelachtig kunnen worden. Daar de welvaart van het westen na de oorlog zeer gestegen en nog stijgende is, is de tijd rijp om de hand uit te steken om de steeds wij dere gaping tussen rijken en armen tot stilstand te brengen, te verklei nen en tenslotte te doen verdwij nen. Zou er geld genoeg zijn om het euvel op voldoende schaal aan te pakken? Het antwoord is „ja". Is de huidige stand van de techniek vol doende? Zeker. Tenslotte: Zijn er genoeg mensen bereid om al deze plannen aan te pakken? Het ant woord hierop is „neen". Opstaan uit zorgeloosheid. i Is het niet mogelijk juist de jon gere generaties tot het besef van deze noodzaak te brengen, dat zij opstaan uit hun zorgeloosheid ten opzichte van de wereldkwestie, en dat zij samen een vrijwillig keur corps vormen, waarin ieder zijn toe komst verbindt aan de toekomst van het hele mensdom. Zij zouden zich daar kunnen voegen bij de kleine kern, die al werkzaom is. Zij zou den niet kunnen nalaten steeds meer anderen wakker te schudden, om ook hen het perspectief van aller welvaart te wijzen. Groter en groter zou de groep worden, totdat nie mand meer achterbleef Tegenstel lingen ik denk hier aan de groot ste controversen der wereldpolitiek zouden de neiging gaan vertonen te verdwijnen. Een groot motief voor oorlog valt weg, als iedereen zijn aandeel kan hebben in de wel vaart van de wereld. Wie heeft dan immers nog belang bij het verstoren van dat evenwicht, dat men in vre de geniet?" HUUR EN BELASTINGEN OP 1 SEPTEMBER. deze straf op verwaarlozing van het onderhoud „niet bijzonder zwaar is" De burgemeester en wethouders moeten beslissen of een woning in derdaad verwaarloosd wordt. In grote gemeenten zal dit door een huurcommissie gebeuren. De ge meenteraad benoemt de leden daar van. De huurder mag dus niet ei genmachtig beslissen, dat hij de huurverhoging niet behoeft te be talen. Verder moet het om belangrijke tekortkomingen gaan. DE HEREN DREES EN MANS- HOLT TIEN JAAR MINISTER. Heden Vrijdag 24 Juni, is het tien jaar geleden, dat de minister-presi dent, dr. W. Drees, en de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, tot het ministersambt werden ge roepen. Het kabinet zal hun te de zer gelegenheid op die dag in kas teel „Oud-Wassenaar" een diner aanbieden. Crème en olie De regering heeft thans de als ge volg van de kabinetscrisis gewijzig de huur- en belastingvoorstellen bij de Tweede Kamer ingediend. Zij zullen zo spoedig mogelijk door de Staten-Generaal behandeld worden, zodat de belastingsverlagingen en de huurverhoging inderdaad op 1 September van dit jaar kunnen in gaan. De Tweede Kamer zal de wetsontwerpen in de maand Juli, liefst nog in de eerste helft, behan delen. Dit is noodzakelijk met het oog op de behandeling in de Eerste Kamer. De nieuwe regeringsvoor stellen houden het volgende in: Een algemene huurverhoging van 5 percent gaat in op 1 Sept. a.s. Voor het onderhoud der woningen komen waarborgen. De inkomstenbelasting en de loon belasting worden per 1 September a.s. over de hele linie met 6 percent verlaagd. De omzetbelasting op textiel en suiker wordt afgeschaft met ingang van 1 Sept. 1955. Deze verlaging is tijdelijk en duurt tot 1 Jan. 1957. De grondbelasting wordt verlaagd. Dit komt voor de gebouwde eigen dommen neer op een verlichting met 37 percent en voor de onge bouwde eigendommen met 29 per cent. Dit gaat in op 1 Januari 1956. Voor de heffing van inkomstenbe lasting zal men van woonhuizen die niet horen tot het bedrijfs- of be roepsvermogen, de afschrijving mo gen stellen op 15 percent van de huurwaarde (thans 10 percent). De maatregel gaat op 1 Jan. 1956 in. Voor de personele belasting wordt de bestaande aftrek aan de voet en de begrenzing van de kinderaftrek verruimd met 5 percent. Het hef- j fingspercentage wordt van 4,5 ge- i bracht op 4,25. COMMISSIES VOOR ONDERHOUDSPLICHT. Woningen, die niet voldoen aan de redelijk te stellen eisen voor instandhouding en onderhoud kunnen op verzoek van de huurder van de huurverhoging worden uit gesloten. Minister Witte schrijft in zijn toelichting op het wetsontwerp, j dat hij er zich van bewust is, dat VAN EEN SCHOENMAKER IS WAT TE MAKEN. Monnikendammer schoenmaker werd Senator in Alaska „Ik ben ook nog president-direc teur van een goudmijn Het klinkt goed,maar we hebben maar 'n bank rekening van 1.60 dollar". Zo sprak een grijze heer van 69 jaar. die 47 jaar geleden Monnikendam verliet als schoenmaker Gerrit Snieder. Hij zal er nu weer terugkeren als Ger rit Snider die het in Alaska tot se nator heeft gebracht. Hij kwam Zaterdagochtend in ons land aan met de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerikalijn en de begroeting met zijn vier zus ters was allerhartelijkst. „Precies vaders stem" zei mevr. jf.J.- E. de Moes-Snieder, die ons ver telde, dat haar broer in de eerste plaats zijn moeder, de 89-jarige mevr. E de Snieder-Ruiter zal be zoeken. Zij is nog erg fit en ver heugde zich zeer op het weerzien. De heer Snider kan, zoals uit zijn verhaal bleek, bogen op een avon tuurlijk leven. In zijn jonge jaren was hij in Zuid-Afrika en Zuid- Amerika, voor hij zich te Wasilla in Alaska vestigde. Alaska is de laat ste tijd mede door de fortificaties van het leger erg veranderd, maar in 1916 woonden zijn vrouw Aal tje Aldenberg, die opgegroeid is in het doopsgezinde weeshuis en in 1915 met een Nederlandse familie naar Amerika ging en hij in een tent. Kaarsen zorgden voor de verlichting en de eerste kachel was gemaakt van petroleumblikken. Bij een temperatuur van 40 graden werd de eerste dochter geboren. In Alaska heeft hij goud gezocht en hij werkte er bij de spoorwegen. „In dat land vond ik persoonlijke vrijheid. Het is een groot vrij open land en iedereen is er gelijk". De heer Snider vertelde van de ontberingen, die men er vroeger moest doorstaan. Zijn inmiddels overleden zoon Lincoln Pieter werd geboren in een hospitaal, nadat zijn vrouw en hij zich een weg vier mijl lang hadden gebaand dooi de sneeuw gedurende een sneeuw storm. De enige moeilijkheid in Canada noemde hij het tekort aan vrouwen, dat hij als volgt illustreerde: Als 'n restaurant een serveerster zoekt, wordt er gegarandeerd dat, als een meisje de betrekking aanneemt, zij binnen een maand getrouwd zal zijn. De meisjes trouwen er al op hun zeventiende jaar, sprak de heer Snider, die verder zei erg van Alas ka te houden, maar zijn geboorte land heeft hij niet vergeten. Hij ci teerde: „O dierbaar plekje grond". Zo is hij dan nu weer in Neder land, waar hij zijn geboortestad zal bezoeken, die dit jaar het 600-jarig bestaan viert. De voorzitter van het feestcomité verwelkomde in Rotter dam het echtpaar Snidbr, die ere gasten zullen zijn. 8 September zul len zij naar Amerika terugvliegen. kingsbijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in San Francisco, een beroep gedaan op de wereld om een einde te ma ken aan de huidige bewapenings wedloop. Ik weet niet, zei hij, of op de ko mende viermogendhedenconferentie in Genève besluiten zullen worden genomen, die tot gevolg kunnen hebben dat een begin wordt ge maakt met het afbreken van 't ver schrikkelijke apparaat van vrees, wantrouwen en wapens, dat sedert de tweede wereldoorlog is opge bouwd. Wij zullen echter met ieder een samenwerken, opdat redelijke onderhandelingen in de plaats ko men van veldslagen. Als enig succes op het gebied van de ontwapening wordt geboekt, al dus de president, zou men het geld ten goede moeten laten komen aan de minder ontwikkelde gebieden. Hij vroeg voorts om beëindiging van de pogingen van sommige rege ringen om andere regeringen te on dermijnen met het doel politiek of materieel voordeel te behalen. Ook mr. Van Kleffens, de voor zitter van de Algemene Vergadering en Hammarskjoeld, hebben aange drongen op trouw aan de beginselen die tien jaar geleden werden aan vaard. BLOEDBAD IN SIBERIË. NATIONALE GEBEDSWEEK 15—22 AUGUSTUS 1955. „De grote terugkeer". Zoals ieder jaar wordt ook dit jaar weer de grote Nationale Bid week gehouden van 1522 Augus tus. De intentie is dit jaar: Het ver krijgen van de grote terugkeer van allen tot Christus' Kerk door een algemeen en dringend beroep op het Onbevlekt Hart van Maria. Alle inlichtingen en materiaal voor deze Gebedsweek zijn verkrijg baar bij het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria, Carmel, Clarastraat 22, 's-Hertogen- bosch, waar men ook persoonlijke intenties voor deze Gebedsweek kan aanbevelen. VREES EN WANTROUWEN MOETEN VERDWIJNEN. President Eisenhower heeft Maan dag, in zijn toespraak op de herden- In Wiener Neustadt zijn Maandag 184 Oostenrijkse geïnterneerden uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. Van hen waren 42 krijgsgevangenen. Verscheidene hunner, die, na jaren lange gevangenschap in" hun vader land terugkwamen, hebben mede delingen gedaan over een opstand in een kamp in Siberië, waarbij Russi sche wachten door gevangenen „let terlijk uit elkaar gescheurd werden en vertrapt." Dat gebeurde in een uranium-mijn „ergens in Siberië", waar de gevan genen wanhopig waren door de honger. Honderden gevangenen werden bij 't onderdrukken van de opstand gedood, aldus deze mededelingen, j Een der Oostenrijkers vertelde, dat op weg naar het werk hongeren- I de gevangenen bezweken en langs de kant van de weg bleven liggen, i Deze toestand duurde niet slechts dagen of weken, doch maanden. De opstand was niet georganiseerd doch ontstond spontaan toen een der ge vangenen op een dag, waanzinnig van de honger, trachtte een der be wakers aan te vallen en bij zijn po ging werd doodgeschoten. De dui zenden gevangenen in de mijn wier pen hun houwelen neer en vielen als één man de bewakers aan, die ver in de minderheid waren en hun heil zochten in de vlucht; „eni ge bewakers werden door de gevan genen gegrepen en door hen met de blote handen uit elkaar getrokken en vertrapt" aldus de Oostenrijkers. Verscheidene duizenden gevange nen marcheerden daarna in geslo ten gelederen de mijn uit, doch bui ten de mijn werden zij opgewacht door wachtposten met machinege weren, die het vuur openden en een ware slachting aanrichtten onder de opstandigen. Honderden werden ge dood of gewond en de opstand werd onderdrukt, zo luidde dit verslag. De teruggekeerde gevangenen verklaarden voorts, dat na de dood van Beria de behandeling in hun •kamp verbeterd was. Zij zeiden dat veel Russen er nog slechter aan toe waren dan de gevangenen. DODE IN VERKEER. In Diemen is de 59-jarige H. B. onder een achteruit rijdende vracht auto gevallen. Het slachtoffer over leed ter plaatse. De chauffeur reed langzaam achteruit langs een hek, waartegen twee personen stonden geleund. B. kwam door nog onbe kende oorzaak te vallen en werd door de vrachtauto overreden. De vrachtauto is in beslag genomen. De ZeerEerw. Heer M.'Lam, die a.s. Zondag wordt geïnstalleerd als pas toor der St. Antoniusparochie te Waalwijk. ZONDAGSDIENST. Zondag 26 Juni 1955. Arts: Dr. van Daal. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK. Zondag 26 Juni 1955. 10 uur: Ds. L. Schellevis. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer A. Kooien slaagde een dezer dagen voor het examen bouwkundig opzichter. DE KINDEREN HULDIGDEN HUN PASTOOR. Het zilveren priesterfeest van De ken Dr. B. van den Hurk is ook voor de kinderen van de scholen niet on opgemerkt voorbijgegaan. Zo heb ben de jongens en meisjes van de St. Petrus- en St. Teresia-scholen Maandag-, Dinsdag- en Donderdag middag in Musis Sacrum een heel prettige middag gehad, toen daar door kinderen van beide scholen het prachtige sprookje werd opgevoerd van „Het boek met het gouden slot". De jongens en meisjes hebben zeer genoten van dit spannende spel van de boze en de goede koning Ravio- la, van prinses Violin e, van de fee en de tovenaar en de veal andere figuren die in dit mooie verhaal een rol speelden. De HoogEerw. Heer Deken was iedere middag temidden van de kinderen, die hij royaal trac- teerde en door wie hij feestelijk ge huldigd werd. De kinderen boden hem ook geschenken aan en begrij pelijk was de deken met deze ca- deaux van zijn kleine parochianen zeer ingenomen. Woensdagmorgen hebben de kin deren van de kleuterschool op hun ongedwongen manier de deken ge huldigd en Donderdagmorgen de den de kinderen van de Don Bosco- school hetzelfde. En voor al de hulde die hem ge bracht werd en de geschenken die hem werden aangeboden, toonde de jubilaris zich zeer erkentelijk. Zo hebben ook de kleine parochi anen hun pastoor-daken enkele mooie dagen bereid, die een schone aanvulling waren op de grootse hulde die hem door de grote paro chianen werd bereid. NIJVERHEIDSSCHOOL voor WAALWIJK EN OMSTREKEN. Blijkens de aankondigingen, kun nen zich thans wederom jongelui aanmelden voor de verschillende cursussen voor 't cursusjaar 1955 1956, dat 1 October begint. De cursussen omvatten: Schoen maken (handwerk en machinaal), smeden-bankwerken, electro-tech- niek, timmeren, metselen en zo mogelijk leerlooien. Van de aangifte van leerlingen voor deze laatste cursus zal het af hangen of deze met 1 October kan starten. Het zou toch wel zeer te be jammeren zijn als in onze plaats en streek een dergelijke cursus niet voldoende belangstelling trok, te meer daar het vak der lederberei ding in onze dagen zulk een bijzon der en mooi vak is. Hier ligt o. i. ook een terrein voor de ouders, die thans met hun jongens moeten kie zen, maar ook voor de lederfabri kanten, om deze deelname zoveel mogelijk te propageren. Het wordt toch tijd dat ook de werkers in de ze industrie hun vooropleiding krij gen voor ze de fabriek betreden. Ook voor de andere vakken staat de inschrijving open; de keuze is zeer zeker groot genoeg, maar de plaats daaraan niet evenredig, zodat spoedige aanmelding gewenst is. Ook verwijzen wij naar de open bare lessen en tentoonstelling; ou ders en toekomstige leerlingen kun nen hier zien hoe er gewerkt wordt en welke resultaten er bereikt wor den. Wij hopen dat ook fabrikanten hun belangstelling zullen tonen. CONCERT ST. CRISPIJN UITGESTELD. Met het oog op de installatie van de ZeerEerw. Heer M. Lam als pas toor der St. Antoniusparochie op a.s. Zondagavond, is op verzoek der harmonie St. Crispijn, die hier bij haar medewerking moet verle nen, het concert der harmonie, aan geboden door Waalwij ks Belang, uitgesteld tot Zondag 3 Juli a.s. om 8 uur op 't Raadhuisplein. ORIËNTATIERIT. De K.AJ. van St. Antonius orga niseert a.s. Zondag een grote oriën- tatierit, waaraan iedere jonge arbei der kan deelnemen. Men kan zich opgeven bij Chr. de Peffer, le Zeine 30. Er zijn mooie prijzen te winnen. DE HEER O. L. DE ROUW PLOTSELING OVERLEDEN. In de nacht van Zondag op Maan dag overleed te Oisterwijk plotse ling tengevolge van een hartaanval de heer O. L. de Rouw, directeur van het postkantoor aldaar. De heer de Rouw was van 1924 tot 1943, dus 18 jaren, commies ten postkantore te Waalwijk, werd toen benoemd tot beheerder van een hulppostkantoor in Krommenie en verhuisde in 1947 naar Oisterwijk, waar hij directeur werd.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1