óf AMUSANTE PAROCHIEAVOND Je W )agen WRBG §J£Y DE C DE MAN UIT CHICAGO BIOSCOOP-PROGRAMMA Het Vacantiereisje. WIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 JUNI 1955 EEN GEDENKBOEK VAN EEN GROOT BRABANTS BEDRIJF. „Smedje Smee" kreeg vrolijke vlotte vertolking 'N DIERENPRAATJE. STEUNT de Co/tecte Ouden van Dagen K^uW MUSIS SACRUM. Duivelsvallei. Deze film die van Vrijdag tot en met Zondag wordt vertoond, brengt ons naar de beruchte Yuma-gevan- genis in Amerika, waar een zekere Billy terecht is gekomen, omdat hij enkele gangsters, die het op zijn le ven gemunt hadden heeft gedood. Hij wordt verbitterd en beraamt een ontvluchtingspoging, waarbij hij geholpen wordt door een gang ster, de enige vrouw tussen niets als mannelijke gevangenen, waar onder zich dan ook de twee gang sters bevinden, die de aanslag op Billy hadden gepleegd. Na tal van spannende scènes komt de film tot een einde, een gelukki; einde met een gelukkig huwelijk. Toegang 18 jaar. Vier meisjes van Broadway. Maandag en Woensdag wordt er in Musis Sacrum een showfilm ver toond, die de geschiedenis vertelt van een man en vier meisjes, die op Broadway carrière trachten te ma ken. Ze vallen in handen van een manager, die slechtsvalse contrac ten voor hen afsluit. Ze studeren 'n prachtig nummer in voor een be kende show; dat nummer heeft een geweldig succes op een liefdadig heidsvoorstelling, maar de man die de show organiseert, weet van geen contract af. Enfin, na heel veel vijven en zes sen komt alles goed, en ook de lief de komt aan haar trekken. LUXOR THEATER. Young at heart. In het Luxor Theater wordt Vrij dag, Zaterdag en Zondag een film vertoonde die veel liefhebbers van de musical zal trekken. Want Doris Day en Frank Sinatra spelen er de hoofdrollen in. Doris Day is Laurie, een meisje uit een gezellig muzikaal gezin, terwijl Frank Sinatra 4een veelbelovend, maar verbitterd mu sicus is. Laurie probeert de jonge man wat op te vrolijken en gaande weg gaat er een liefde groeien tus sen hen beiden; wanneer zij dit ont dekken, trouwen zij hals over kop. Maar het gaat hun niet voor de wind; er is 'n ernstig ongeluk nodig om de jongeman een gezondere kijk op het leven te geven. Voor het zo ver is, zijn er natuurlijk talrijke vlotte liedjes gezongen door de twee musical-stars. Toegang alle leeftijden. Amsterdam worden aangedaan. Via Zaltbommel zal men dan a.s. Zater dag weer aan de kade in de Hertog stad terugkeren. Gedegen als een jaarverslag, leesbaar als een roman. In Februari j.L jubileerde in het hartje van de Brabantse Meierij het grootbedrijf N.V. Oda-Staalwerk v.h. H. J. van de Kamp te St. Oe- denrode. Is dit feit voor heel Bra bant, ja voor heel de technische wereld van belang, het zou ons vrij wel voorbij zijn gegaan als Harry Poll er niet onze aandacht op had gevestigd. Hij schreef een gedenk boek bij dit jubileum, getiteld „van dorpssmidse tot grootbedrijf". Wat kan dan wel 't belang zijn vraagt men zich wellicht af van een gedenkboek van zoiets za kelijks als een jubilerende N.V.? Men vergisse zich niet. Dit boek geeft geen dorre opsomming van jaartallen, cijfers, overzichten van productie en uitbreidingen van de zaak enz. Zeker ,over dit alles kan men lezen in deze keurige uitgave. De betekenis van het werk is hierin gelegen, dat alle zakelijke gegevens geëncadreerd worden in de cultuur geschiedenis van Brabant, m.a.w. bij het lezen van „Van dorpssmidse tot grootbedrijf" krijgt men niet al leen een kijk op dat N.V., waarvoor men zich misschien maar matig in teresseert, maar de achtergrond waartegen de fabriekshallen in St. Oedenrode worden opgetrokken, doemt voor ons op om het zonder valse beeldspraak te zeggen: uit wat Harry Poll schreef, leert men een stuk Brabantse geschiedenis. Want het werk op de fabriek van „Vader van de Kamp" houdt ver* band met de PNEM en de electrifi- catie van Brabant. Waar stamboek- hengsten in de hoefstal stonden, daar wordt nu het emigratie-pro bleem gedeeltelijk mede opgelost hier krijgt ook de emancipatie van Brabant op technisch gebied haar beslag. Zonder tabellen en staten, die in een leesbaar geschrift geschuwd die nen te worden en verwezen naar de voetnoten, lezen we over de ont wikkeling van de fabriek. En de boeiende lezing wordt enkel maar afgeleid door de royale foto-pagi na's die de tekst onderbreken. Het frisse gespierde proza zo echt in stijl voor een kloeke onderneming als de N.V. Oda Staalwerk wordt verlucht met dichterlijke teksten van Cats tot Dickens. Bij het sluiten van het boek is slechts één wens over: Mochten eventuele jubilea steeds worden herdacht in deze geest. Het gebeurt dan in een juiste geest. week nog enkele heel amusante verlengstukken gehadin de vorm van de parochie-avonden in Musis Sacrum, waar tonelisten van de parochie onder leiding van de regisseurs de heren v. d. Hoven en II. v. Engelen een zeer plezante vertolking gaven van het Vlaamse toneelspel van Floris I' ut man Smedje Smee". De parochianen van St. Jan genoten zeer van deze toneel avonden, die hun door de jubilerende Pastoor-Deken aan geboden werden. GOEDE VERZORGING. Het Mysterie van tuimel 267. Maandag en Woensdag wordt er een griezelige film vertoond over afschuwwekkende monsters. De Mexicaanse politie komt ge heimzinnige moorden op het spoor, waarmee men aanvankelijk geen weg weet; dan daagt er plotseling een geweldig monster op en uit de verstrekte gegevens weet een pro fessor af te leiden dat het monster achtig tengevolge van atoomproeven gegroeide mieren zijn. Koortsachtig zoekt men naar het nest van de vreselijke monsters, om in staat te zijn te verhinderen, dat zij zich uitbreiden en een werkelij ke bedreiging gaan vormen voor het voortbestaan van het menselijke ge slacht. Men slaagt er in, maar men moet niet vragen hoeveel opwindende en griezelige scènes er aan zijn vooraf gegaan. Toegang 18 jaar. BRABANTSE ZIEKEN SPELEVA REND DOOR NEDERLAND. Het Kringbestuur van het Ned. Rode Kruis in Nooi'dbrabant orga niseert ook nu weer, daartoe aange moedigd door het succes van vorig jaar, een boottocht met het „Kas teel Staverden" voor een aantal chronische patiënten. De „Kasteel Staverden", voortref- Maandagavond ging de première. Hierbij waren uitgenodigd al dege nen die zich tijdens de voorberei ding en organisatie van het zilveren priesterfeest verdienstelijk hadden gemaakt. Natuurlijk u»s er ook de jubilaris zelf en zijn beide kape laans, terwijl ook de beide wethou ders van Waalwijk aanwezig waren. De genodigden werden begroet door de WelEer'w. Heer Kapelaan Wassenberg, die hen allen heel har telijk dankte voor de bijzondere wijze waarop zij het zo buitenge woon geslaagde feest hadden voor bereid. En dan begon het spel, het vro lijke spel van de slimme Smed, de vurige Vlaming, die vocht in de Gulden Sporenslag, aan de Groe- nmghebeke, en deswege door de Franskiljons werfl gekoeieneerd, zo dat alle klanten wegbleven uit zijn smesse, waar het vuur niet meer op gloeide en de hamers hun schoon lied niet meer zongen. De valse Slembrouck, die heult met de Fran sen, is zijn grootste vijand; op een goeie dag tracteert Smedje hem op een duik in de gracht en dan moet Smedje in het gevang. Hij is een gebroken mens als ie er uit komt; het leven heeft geen waarde meer voor hem en hij wil i zich verhangen, ondanks de waar- schuwingen van het Kindeke Jezus. Dan verschijnt de duivel en die be- I looft hem zijn smesse weerom en wijn en bier en geld zoveel als ie maar wil, als Smedje in ruil daar- voor zijn ziel geeft. En dan komt 't zwakke moment van ons arm smed je; geheel de kluts kwijt, tekent hij en hij krijgt zijn smesse weer en hij wordt rijk en welgesteld, maar zijn vrolijkheid keert niet terug; hij weet dat over zeven jaar de duivel ven jaar bij, dan nog 'n keer zeven jaar en tenslotte krijgt ie het con tract terug. Het Slemme Smedje is alle dui vels van de hel te slim af geweest, maar de dood is een te zware partij voor hem; tegen de dood kan im mers niemand op. En Smedje moet een reusachtige klim gaan maken naar de hemel; als ie bij de gouden poort van de hemel komt, buiten adem van het klimmen, ontpopt zich Sinte Pieter als een heel streng por tier, en Octavie, Sinte Jozef en ook het Kindeke Jezus zelf moeten er aan te pas komen, vooraleer 't leed geleden is en Smedje samen met Octavie den hemel mag binnengaan, waar ze de Vlaamse Leeuw spelen. De wonderlijke historie van dit smedje is zeer bekend in alle mo gelijke vormen, maar Floris Putman maakte er een zeer plezant toneel spel van, dat een niet minder ple zante vertolking kreeg van de to neelspelende parochianen van Sint Jan. Alle eer voor de beide regisseurs, de heren v. Engelen en v. d. Hoven, die in eendrachtige samenwerking het gezellige stuk in een prettige vlotheid hebben gegeven en 't hier en daar nog hebben opgesmukt met voortreffelijke regievondsten. Maar alle eer ook aan de spelers en hqel bijzonder dan natuurlijk aan Jan yan Delft, die een prachtig Smedje Smee op de planken bracht. Hij speelde zijn rol smeuig en heel enthousiast; de grote gevoelsscha keringen waaraan deze rol zo rijk is, kregen van hem een treffende verbeelding. Op enkele minuten na stond hij aanhoudend op het toneel en was daar van het begin tot het einde de centrale figuur, niet alleen I omdat hem de hoofdrol was toebe dacht, maar vooral ook omdat zijn spel het hele stuk, zoals we dat za gen, een basis gaf waarop het ste vig kon rusten. Naast hem stond, zowel letterlijk als figuurlijk, Tiny Dumoulin, die we voor het eerst in een grote rol zagen; we kunnen niet anders zeg gen dat dat zij het voortreffelijk heeft gedaan. Zij speelde met een verbazingwekkend gemak; zij wist zich prachtig in haar rol in te leven; ze beheerste die rol geheel en al. Het was een zeer charmant debuut en we zullen heel graag haar nog vaak de Waalwijkse podiums zien bespelen. Ze heeft tal van mooie en grote mogelijkheden. Er waren nog meer voortreffelij ke rollen: Henk v. d. Muijsenberg was een sinistere duivel van Ghis- tel, Thijs Berkelmans excelleerde in een prachtig gespeelde rol van dui vel Du Chatillon; Bernard Demmers was een typische Vlaamse boer en dan mogen we ook nog noemen Jan Hesselberth, Piet Brouwer en Piet de Brouwer als smedjes knechten. Riny v. d. Muijsenberg was een lief Kindje Jezus. De anderen waren geen uitblin kers, dat hoeft ook niet, wanneer zij zich maar aanpassen aan het geheel, zodat dit gaaf is en homogeen, en dat deden zij allen. De regisseurs hebben het ter beschikking staande materiaal keurig verwerkt tot een in haar geheel vlot en prettig spe lende troupe. Er waren nog enkele première- fouten natuurlijk; het geluid was niet onberispelijk; men vergat in het tweede tafereel een zetstuk te camoufleren; van achter de coulis sen werden wel eens rookwolken het toneel opgeblazen; de spotters werkten niet steeds feilloos en de rolkennis liet ook wel eens te wen sen over. Deze kleine feilen echter kunnen geen afbreuk doen aan de totaal-in druk, die allen kregen van het spel van Smedje Smee. een indruk die allergenoeglijkst was. Het publiek toonde zich enthousiast, zoals ook de deken zelf, toen hij in zijn har telijk dankwoord zijn grote waar dering voor het vertoonde uitte. De grootste waardering hebben we ook voor het stijlvolle decor dat Adrien Stokwielder ontwierp en met behulp van een aantal Waal wijkse aannemers uitvoerde; voor de prachtige costuums van de fa. van Nooyen uit Rotterdam en voor de uitstekende grime van Charles van den Heuvel uit Dongen. In ons dank- en huidewoord 1.1. Maandag, waar wij de namen noem den van voorzitter en secretaris van het werk-comité, verzuimden wij de naam te noemen van der Dritte im Bunde en zeker niet de minste, n.l. de penningmeester de heer A. Spit- ters. Zijn werkzaamheden in 't ver garen der penningen voor 't hulde blijk, die uit de veelvuldige weke lijkse collectes moesten worden ver zameld, zijn zeer groot en belang rijk geweest. Terecht werd hem daarvoor door kapelaan Wassenberg een speciaal woord van dank ge bracht, waarbij wii ons gaarne aan sluiten. a.s. ZATERDAG ^vutwuwi VUUiUCl" J""* VAC UUIV Cl lelijk ingericht voor 't vervoer van w^roxn zal komen om zijn ziel te patiënten, nam Maandagmorgen aan halen. de aanlegsteiger bij de Veemarkt- I Smedje blijft echter wel 'n vroom Hallen te Den Bosch in totaal 71 en gelovig Smedje, een braaf Smed- zieken aan boord. Bij de afvaart je, dat heel goed is voor de armen. En clat wordt zijn redding ,want als waren vele autoriteiten aanwezig, o.a. de vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin en de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, voorts deed ook burgemeester Loeff de patiënten uitgeleide. Van 's Bosch uit werd eerst gevaren naar Grave; vervolgens zullen Dieren, Urk en op n goeie dag Sinte Jozef bij hem aanklopt om 'm te vragen om hulp, dan geeft Smedje die zo rijkelijk, dat de goede Heilige hem drie wen sen laat doen. En met deze wensen kan ie de duivels zich van het lijf houden; eerst krijgt ie er weer ze- heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Copyright P. I. B. 80* 6 Copenhagen ri^.Eekh°?r^Üie.had heel sias' die °Peens voorbij kwam n, druk, o, wat hadden die eekhoorn- misschien was het ook Tobias a tjes nog veel te doen! Ze waren na- 1 twee takshonden zijn namelijk twee melijk zo maar ineens op het idee lingen, en bovendien nog van hnt wilde =°o°«. ndat men niet uit e!klar „Wij gaan op vacantie", zei Vader Eekhoorn en hij verheugde zich in de vele builen met noten. ze* ^os^as of misschien ook Tobias - „dat is fijn.... maar hoe wil je al die zakjes transporte ren? „Wat is dat, transporteren?" vroee Moeder Eekhoorn. „Dragen", antwoordde Josias, of 'Tobias. De beide Eekhoorns hadden er he lemaal met aan gedacht, hoe zij al hun noten mee moesten nemen. „Hm" meende Vader Eekhoorn, we eten er onderweg een paar, dan wordt de bagage toch steeds lichter omdat er dan niet zoveel noten meer ui de builen zitten." „Ja, maar...." zei Tobias, diep nadenkend. Of Josias. En hij had groot gelijk. Maar meteen liep hij weg en kwam heel gauw weer terug met een snoeperig klein spoortrein- tje. Natuurlijn zo'n speelgoedtrein tje, maar dat is groot genoeg voor Eekhoorntjes. Nu waren alle pro blemen opgelost ja, de Taks be loofde hen zelfs de trein te trekken In elk geval het eerste stuk van de reis. Dat was prachtig. Vader en moeder Eekhoorn laad den hun builen met de heerlijke no ten boven op de trein en dan klom men ze er zelf boven op. En nu kon men vooruit. Het eekhoornkindje van daarnaast wuifde goedendag en spoedig was de trein in de verte verdwenen. „Ach", dacht 't kleine Eekhoorn tje, toen het weer naar huis ging Vl?aaj:om ben ik nog maar zo klein?' Wacht maar, als ik maar 'ns groot ben, dan ga ik ook op vacantie!" jullie nu juist gaan vertellen. Nou, het begon zo, dat vader Eek hoorn zei: „Ik geloof, dat we dit jaar maar 'ns wat vroeger weggaan". En omdat het maar heel zelden gebeurt, dat Eekhoorntjes ergens naar toe gaan, hoeft ge U er hele maal niet over te verbazen, dat zijn vrouw heel verwonderd vroeg: „Waarheen gaan?" „Wat bedoel je?" vroeg vader Eekhoorn. „Ik zeg", herhaalde Moeder Eek hoorn, „ik zeg: waarheen? Waar heen wil je dit jaar een beetje vroe ger gaan?" „O, bedoel je dat", zei Vader Eek hoorn, „nou, natuurlijk od vacan tie!" Nu begreep zijn vrouw het. Ieder jaar immers gingen de beide Eek hoorns op vacantie; eigenlijk was dit maar zo'n beetje een spelletje, want Eekhoorntjes gaan, zoals ik juist al zei, maar heel zelden ergens naar toe. Ik bedoel, echt ergens heen gaan! Ze praatten nog even met elkaar en voor ze het zelf in de gaten had den, hadden ze alle twee al besloten waar ze heen zouden gaan en wan neer ze daarheen zouden gaan. En daarom hadden ze het nu heel druk met inpakken. Ze pakten noten in. Een hele boel noten. In grote builen. Wanneer Eekhoorns werkelijk 'ns 'n keer op ïeis gaan, dan bestaat de bagage al leen maar uit noten. Men hoeft toch geen honger te lijden als men met vacantie is, en hoe kun je nu weten ot er op de plaats waar men heen wil, genoeg noten zijn? „Waar moet dat naar toe met al die noten?" vroeg de takshond Jo- Wan hun dat c seerc Een uiter het zeter zulle gaan Er zi Uw i door gulle moest ei r mee ki 'zien hoe uitstapje is en g royaal verschafl heel geldt 5n van da aen zijn i: ^rend in jag. Ie oudjes 1 jr dan ge Kifons. Wé voorrecht •en, om U nen uitbre dag belee cel niet m jjn, enthoi ritten die dagen all j»ver de pr d genietei de prach zo'n middc drijven ni middag dagen is v dan niets in het ple ben. Een u plezier; z euw, ze h zingen dat borreltje koffietafel lêdiend eten. zijn er '1 Zo „d( zingen de mii FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 2) Maar voor jongemannen had ze geen tijd, al zag ze er met haar ne genentwintig jaren en in haar spor tieve kleren nog aantrekkelijk ge noeg uit. Maar al had ze nimmer tedere dromen gekoesterd over de gemeente-opzichter, ze voelde har- lelijk mee met zijn tegenspoed en had de heren die daar zo hooghartig hem voor zondebok wilden gebrui ken graag eens terdege de waarheid gezegd. Maar de heren vonden haar toch al een extreem schepsel en in de commissie was zij alleen geko men terwille van het contact met de scholen en omdat ze met de Gooyer de enige was, die ooit iets van or ganiseren en versieren in de prak tijk had gebracht. Zwijgend liepen ze voort, maar de opzichter onderging toch de invloed van die kameraadschappelijke col legialiteit, die het meisje had be toond. Z'n gezicht verloor de som bere, plooi. „Ik ga naar Rotterdam", zei hij bruusk. „Ik wil er zelf bij zijn, als de boot aankomt. Ik geef me niet over voordat ik zeker ben van de nederlaag." Riek de Ruiter had hem op het doelloze en nutteloze van zulk een expeditie willen wijzen en Kruide- rink zal het zeker niet nagelaten hebben. Maar ze wist dat alles beter is dan bij de pakken neerzitten. „Doe dat", zei ze, „en succes!" Met een hartelijke handdruk ging ze haar weg. Bij de wachtenden in de grote passagiersloods van de H.A.L. stond de heer de Gooyer, gemeente-op zichter te Meeldam. Rusteloos zoch ten zijn ogen onder de passagiers. Waarnaar? Dat wist hij eigenlijk zelf niet. Want hij kende Claren- bough zelfs niet van een foto. Hij had met hem gecorrespondeerd, dat was alles. Maar hij stelde zichzelf gerust. Veronderstel dat Claren- bough tenslotte toch met de boot meegekomen was, dan was het toch in alle opzichten beter, dat er ie mand uit Meeldam was. Hij zou een reuzenfiguur maken wanneer hij de leden van liet comité kon bewijzen, dat hij tenslotte toch verstandiger was geweest om zelf naar Rotter dam te gaan en dat ze het aan hem te danken hadden, dat meneer Cla- renbough daar niet vergeefs naar zijn ontvangstcomité had staan uit kijken. Steeds meer passagiers gingen langs hem heen. Maar ieder hunner vertoonde dezelfde doelbewustheid. Niemand stond hulpeloos en vra gend rond te kijkenalhoewel, dit moest hij zichzelf toegeven, mr. Clarenbough waarschijnlijk nog wel iets anders in Holland had te doen dan zich in Meeldam te laten befui- ven en dus hier of daar wel een af spraak zou hebben. De Gooyer vocht tegen de twijfel die al sterker omhoog kwam in zijn hart, toen hij plotseling op de schou der werd getikt. Hoopvol draaide hij zich om en keek in 't gezicht van zijn oude schoolvriend Wim Jonge- mans. „Kerel, waar sta jij zo branderig naar te staren?" vroeg Wim. „Ver wacht je een Amerikaanse dollar prinses?" De Gooyer keek zijn oude vriend eerst eens goed aan. De kerel zag er patent uit, keurig in de kleren. Een grote lederen reiskoffer bewees, dat ook hij zojuist de boot verlaten moest hebben. Jan de Gooyer wierp nog 'n laat ste blik op de loods, waar nu alleen nog een groep Amerikaanse toeris ten luidruchtig stond te gesticule ren. Clarenbough was niet gekomen zijn zending was mislukt. „Nou heb je me nog niet begroet en nog geen stom woord tegen me gezegd" ging Jongemans voort. „Ke rel, je lijkt wel ziek. Weet je wat? We nemen een taxi en we gaan in Atlanta er samen eentje pakken. En stort dan je hart maar uit over je dollarprinses!" Voor de Gooyer er zich van be wust was, snorde het vehikel reeds over de beruchte Rotterdamse kei en. In de taxi was z'n vriend voort durend aan het woord en pas toen ze behaaglijk weggedoken zaten in grote clubfauteuils en de Gooyer zijn levensgeesten weer had voelen terugkeren, kon er van een geregeld gesprek sprake zijn. Eerst liet hij Wim maar vertel len. Die was na de oorlog via de illegaliteit bij een of andere officië le instantie gekomen. Zijn talenken nis had hem de weg gebaand naar New-York, waar hij bij de Vere nigde Naties een ambtenaarsbaantje had gekregen en met het schrijven van artikelen voor verschillende bladen een aardig centje opzij had gelegd. Nu was hij met verlof in Holland en van plan de bloemetjes 1000ste AANSLUITING OP GAS TE VLIJMEN. De gaslevering te Vlijmen is een groot succes. Op Koninginnedag 1.1. kon het bedrijf door de Commissa ris der Koningin officiëel in gebruik worden gesteld. Thans, nog geen 2 maanden later, is Dinsdag de 1000- ste aansluiting op het gasnet te Vlij men uitgevoerd. De 1000ste aangifte was voor de familie Kuijs-van der Wiel, Wolput 115. Het gemeentebe stuur heeft ten huize der familie 'n gasgeijser aangeboden met veel har telijke woorden. eens lekker buiten te zetten. En toen moest Jan vertellen. En hij stortte z'n hart uit voor zijn vriend, die belangstellend luisterde, die af en toe z'n gezicht in de won derlijkste plooien trok om het niet uit te proesten, maar die z'n oude schoolkameraad niet nog dieper in de put wilde helpen door hem te la ten voelen hoe belachelijk zijn posi tie was. Nee, verdraaid nog toe, die Jan had daar even de boel op poten gezet, die vent had inderdaad zin voor publiciteit, die had een frisse kijk op de dingen en nu stortte het hele zaakje in elkaar en al die Meel- wormen of hoe ze mochten heten, zouden zich eveneens op Jan stor ten en hem voor zondebok gebrui ken. Het bleef stil, toen Jan uitverteld was en de laatste teug uit z'n glas nam. De onhoorbaar naderende kell- ner had maar één wenk nodig om te begrijpen, dat er meer nodig was om de Meeldamse gemeenteopzich ter weer enigszins plezier in 't leven te doen krijgen. „Dus die Clarenbough was perti nent niet op die boot?" viste Jonge mans. „Daar heb ik nu wel zekerheid van", zuchtte de Gooyer. „Ik ben zelf nog eens naar de Lijn gegaan, waar ze me al knapjes vervelend WIJZIGING VAN DE ZONDAGSWET. Oude tradities en gebruiken val len door een wijziging van de Zon dagswet, die Dinsdag door de Twee de Kamer is goedgekeurd, niet meer onder het nog jonge verbod om des Eondags voor één uur optochten te houden en gerucht te maken, dat op een afstand van meer dan tweehon derd meter hoorbaar is. De onthef fing van dit verbod, dat door Gede puteerde Staten verleend moet wor den, geldt door de aanneming var het amendement Maenen (KVPj bovendien voor uitingen van gods dienstig karakter als processies, ook al zijn deze niet te herleiden tot in het volksleven gewortelde tradities. begonnen te vinden en ik heb alle passagiers aangekeken, maar., nee, dat staat wel vast. Ik moet naar Meeldam terug." Hij kwam met een grimas tot de werkelijkheid terug. „En ik moet daar morgen de ere poorten gaan afbreken, daar moet ik jandoppie als opzichter zelf bij zijn! 't Is zoveel als mijn eigen be grafenis „Jij gaat naar Meeldam terug. Morgenochtend. Niet eerder." Jan keek zijn vriend verwonderd aan. „En je belt je comité, dat ze zor gen dat morgenochtend om tien uur die blinkende Cadillac hier voor At lanta staat. Met niemand anders dan de chauffeur er in. Meneer Claren bough wenst het comité van ont vangst eerst in Meeldam zelf te ont moeten." „Nee maar", hakkelde Jan, „ben je nouben je nou helemaal gek geworden. Waar is die meneer „Hier", zei Wim doodleuk en hij klopte met de hand op de leuning van zjjn zetel. „Hierik!" Hij grijnsde met onverholen vreugde om de zichtbare consternatie van zijn vriend. (Wordt vervolgd) 10OYMAN HONDE VI Olympia's 1 Amateur K Kooyman Ener die get t meeste re -f In de la; sch naar A njn Post ui' n hevige aar Kees leek te a sloeg zo f *gen moest j*de plaats Omstreeks 1 ■rde de reel; a de Lang: ?gstraatse f tientallen °n rijdend, e won enkel de Parallt fcr de premi feld door h( dia. f°lfs, die ei heeft ge "f de derde] 'natste etap uit Utrech- Niettemin le jats in het yde Prestatie de beste N WA 3e Spoor A-s. Zondag de gr0' 'rbaan-cite er het pa bi'zondei - ,en> daar gbffjk reed Vat echter

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2