Waalwijkse en Langstraatse Courant CAPELLE ALGEMENE BERICHTEN Nieuwe school voor Sprang. vrIJPAG zi JUNI 1955 Uitgever iVaalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No. 51 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" ten komen, omdat het verboden is in een afgekeurde school on derwijs te geven en men dan in moeilijkheden zou komen. Wanneer in de toekomst de leerlingenschaal in het belang van het onderwijs zal worden verlaagd, d.w.z. met maximum aantal kinderen per onderwijzer op een lager getal zal worden ge steld, zal het ruimte-tekort zich nog sterker doen gevoelen. Bij gebouwd zouden thans moeten worden 3 leslokalen, 1 gymnas tieklokaal en 1 kamer hoofd tevens dienstbaar t. b. v. de schoolartsendienst. Met verbouwing en uitbreiding is geen dragelijk resultaat meer te bereiken. De te maken kosten zouden niet ver beneden die ener nieuwe school blijven, terwijl men dan nog een oud gebouw zou hebben, dat zeker niet aan alle eisen zou voldoen. B. en W. menen dan ook met de Inspecteur, dat het verzoek om een nieuwe school gemoti veerd is. En andere belangrijke punten in Sprang Capelse Raad. De gemeenteraad van Sprang-Capelle die vandaag, Vrij dag, om half 8 vergadert, zal enkele belangrijke punten die nen te behandelen. Zo zal hij o.m. te beslissen hebben op een verzoek van het bestuur der Ver. voor Christelijk Volkson derwijs te Sprang, om mee te werken aan de bouw van een geheel nieuwe 10-klassige school. Voorts dient de nieuwe gemeente-architect te worden benoemd. In Vrijhoeve-Capelle dienen nieuwe straten te worden aangelegd ten behoeve van de woningbouw, er dienen gronden te worden aangekocht ten behoeve van rioolgemaaltjes en zuiveringsinrichting der riolering. Kortom, weer een agenda, die aantoont dat er in deze gemeente met man en macht gewerkt wordt aan een goiede ontwikkeling van de gemeente. Ook de raad zal onge twijfeld hieraan zijn medewerking geven. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Aangaan van een geldle ning, groot 350.000. 5. Verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager On derwijswet 1920 t.b.v. de stich ting van een nieuwe bijzondere school voor g.l.o. te Sprang. 6. Benoeming ambtenaar van de burgerlijke stand. 7. Benoeming gemeente-archi tect. 8. Vaststelling der instructien voor gemeente-architect en tech nisch* personeel. 9. Vaststelling nieuwe „Ran gen- en Bezoldigingsverordening 1955". 10. Wijziging verordening tot regeling van de bezoldiging van de vrijwillige brandweer. 11. Delegatie aan B. en W. van de bevoegdheid tot verpachting van percelen, kleiner dan 20 aren en grasbermen. 12. Herstel oostelijke havenbe schoeiing van de buitenhaven te Capelle. 13. Aanleg straten voor wo ningbouw te Vrijhoeve-Capelle. 14. Overname onderhoudsplicht zandweg langs de Nieuwevaart (van spoorweg tot Wittebrug). 15. Aankoop gronden t.b.v. ri oolgemaaltjes en zuiveringsin richting der riolering. 16. Aankoop grondstrook ter verbreding ingang Molenstraat. 17. Wijziging gemeente-begro ting 1954 en 1955. 18. Mededelingen. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 350.000.met de Spaarbank voor de stad Amsterdam te Amsterdam. Het tekort aan financierings middelen per 1 Januari 19o4 liet zich als volgt becijferen Boekwaarde investeringen Saldo der nog af te schrijven ka pitaalsuitgaven 2.107.44/.66 Financieringsmiddelen Restant bedrag vaste leningen 1.796.807.41 Saldi-reserve 119.728.47. Eiffen kapitalen 44.06o.o2. Reserves 87.252.89. Waarborgsommen 5.069./O. Totaal 2.052.864.05. Tekort aan financieringsmid delen 54.583.61. Het totaal der afschrijvingen, uitgaande van de ^stand op 1 Jan. 1954 bedraagt 2.062.642.90. In de financiering van de door Gedeputeerde Staten goedgekeur de investeringen dient alsnog te worden voorzien tot een bedrag van 488.583.23. Mitsdien dient een vaste geld- leninf te worden gesloten, groot 350.000.met een looptijd van 30 jaar, gedurende de eerste 10 jaren af te lossen 15.000. per laar en gedurende de daarop vol gende 20 jaren 10.000.— per De offerte van de Amsterdam- sche Bank N.V. hield de gun stigste voorwaarden in. NIEUWE SCHOOL TE SPRANG. Het bestuur der vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Sprang heeft zich tot de raad gewend met het verzoek, over eenkomstig artikel 72 der Leger Onderwijswet 1920, gelden ter beschikking te stellen teneinde daarmede de stichting van een nieuw schoolgebouw voor het geven van gewoon lager onder wijs te kunnen bekostigen. Het bestaande schoolgebouw, daterend uit 1913, vertoont mo menteel tal van gebreken en is geheel verouderd, zelfs zodanig, (lat het als schadelijk voor de ge zondheid en wegens onvoldoende ruimte voor het aantal school- §aande kinderen, voor afkeuring oor de Inspecteur van de volks gezondheid ingevolge artikel 7 der Lager Onderwijswet 1920 in aanmerking komt. Aldus is mon deling door de Inspecteur van het L. O. medegedeeld, die tevens adviseerde het niet zover te la- De Inspecteur van het L. O., schreef dat tegen inwilliging van de aanvrage geen bezwaren kun nen worden ingebracht en de nieuwe school is geplaatst op de concept-urgentielijst voor 1956. B. en W. delen de mening van de Inspecteur en adviseren dc gevraagde medewerking te ver lenen. Hoewel dit een zaak is, welke door het college in overleg niet het schoolbestuur wordt uitge werkt, komt het hun logisch voor, dat bij de Raad de vraag rijst, waar de nieuwe school zal worden opgericht en hoe groot deze zal zijn. B. en W. hebben reeds enig overleg gepleegd met het schoolbestuur en eenstem mig was men van mening, dat de school dient te worden gebouwd in het geprojecteerde uitbrei dingsplan te Sprang, bijv. in de omgeving van de aldaar nieuw aan te leggen straat. Daar zal de uitbreiding van Sprang zich vol trekken, terwijl de school dan niet aan een drukke verkeersweg komt te liggen. Uiteraard hangt een en ander af van de mogelijkheid om de beschikking over de benodigde grond te verkrijgen. Bij dit overleg is tevens ter sprake gekomen hoe groot de nieuwe school moet worden. Lettende op het aantal leer lingen, dat in de afgelopen jaren en thans de school bezoekt en overwegende, dat bij een kleine verlaging der leerlingenschaal, 9 onderwijzers aan de school ver bonden ziillen zijn. (thans bij 346 leerlingen), zijn B. en W. met het schoolbestuur tot de conclu sie gekomen, dat het aanbeve ling verdient de school te doen omvatten 9 leslokalen 1 lokaal voor handenarbeid en visueel onderwijs 1 gymnastieklokaal 1 bestuurskamer, tevens ka mer hoofd, welke ook door de schoolarts gebruikt zal worden 1 fietsenstalling 1 gedeeltelijk overdekte speel plaats. In het overleg is de mogelijk- beid besproken, dat het school bestuur het gymnastieklokaal tevens zal verhuren aan de plaat selijke gymnastiekvereniging. De kosten van een dergelijk schoolgebouw zijn, nu B. en \V. nog niet beschikken over een bestek en tekeningen niet te ra men. Zij menen, dat in een orde van grootte rekening moet wor den gehouden met een bedrag van 22.000.a 25.000.per lokaal. T.a.v. het lot van de oude school geven B. en W. de voor keur aan de handelwijze, waar bij de gemeente zonder verdere rompslomp de eigendom van het oude gebouw verkrijgt, omdat hierdoor wellicht de mogelijk heid ontstaat enige industrie aan te trekken. Voorstel tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Zoals bekend is, zijn in deze gemeente drie bezoldigde amb tenaren van de burgerlijke stand t.w. de heren A. Smit, M. van Prooijen en H. M. J. Kommers. Bij een dergelijke situatie is het evenwel niet ondenkbeeldig, dat, hetzij wegens ziekte of afwezig heid tengevolge van andere oor- zaken, op een gegeven moment geen der bedoelde heren aanwe zig is, waardoor het dan uiter aard onmogelijk is de normale werkzaamheden doorgang te doen vinden. Hierin kan op eenvoudige wij ze worden voorzien door benoe ming van een onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand, waarin de raad geheel en al vrij is. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoeming van een on bezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand, waartoe zij de volgende aanbeveling doen toe komen 1. de heer J. Waverijn, alhier. 2. dc heer H. Winkelman alhier. BENOEMING GEMEENTE-ARCHITECT. Nu de opheffing van de Tech nische Kring „Sprang-Capelle Waspik" door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeurd en bovendien dit College heeft ingestemd met het besluit van 27 Mei 1.1. tot 6e wijziging van de „Rangen- en bezoldigingsverordening 1954". waarbij de rangen en wedden van gemeente-architect en tech nisch ambtenaar werden in- en vastgesteld, kan tot benoeming van een gemeente-architect wor den overgegaan. Overeenkomstig het in overleg met de raad genomen besluit, zijn geen nieuwe sollicitanten naar de betrekking van gemeen te-architect opgeroepen, doch is teruggegrepen op de sollicitanten die oorspronkelijk hadden gere- flecteerd naar de betrekking van kring-architect. Uitsluitend lettende op oplei ding, bekwaamheid, ervaring in vroegere en tegenwoordige werk kring, voor zover dit uit de stuk ken kon blijken en mede op grond van de ingewonnen in lichtingen hebben B. en W. daar op 4 candidaten voor nadere kennismaking doen oproepen, waarnaast het gemeentebestuur van Waspik toen nog 4 andere sollicitanten voor oproeping aanwees. Op 23 iMaart 1.1. is met de sol licitanten kennis gemaakt. Ir. Bolsius woonde deze vergadering als adviseur bij. Ir. Bolsius gaf daarop te ken nen, dat op grond van de stuk ken, de door de gemeentebestu ren en daarnaast door hem per soonlijk ingewonnen inlichtin gen, maar tevens op grond van de persoonlenke indruk, die de oogeroepenen hadden gemaakt en mede in 't bijzonder gelet op de door hen overgelegde werk stukken, de heren Toen en Rene- ma z.i. verre de voorkeur geno ten boven de andere candidaten. Hij had hen beiden het cijfer 9 gegeven. B. W. geven echter nog iets de voorkeur aan de heer Toen. Daarom leggen zij voor de be noeming van gemeente-architect de volgende aanbeveling aan U over 1. P. W. Toen. 2. J. Renema. Voorstel tot vaststelling van instructies voor de ggmeente- instructies voor de gemeente- soneel B. W. bieden concepten aan voor instructies voor ge meente-architect en technisch personeel; de bestaande instruc tie voor de gemeente-architect was enigszins verouderd. Voorstel tot vaststelling van de „Rangen- en Bezoldigings verordening 1955". B. W. bieden een nieuwe verordening aan, waarin de wij zigingen volgens de ministeriële richtlijnen zijn opgenomen. Voorstel tot wyziging van de verordening tot regeling van de bezoldiging van de vrijwil lige brandweer in de gemeente Sprang-Capelle. Zoals bekend zal zijn geniet de monteur van de vnjw. brand weer krachtens de verordening tot regeling van de bezoldiging van de vrijwillige brandweer in deze gemeente leen vergoeding van 100.per jaar. Aangezien 't rijdend materiaal echter met één autospuit is uit gebreid komt het B. W. billijk voor dit bedrag te verhogen tot j 150.zulks in overleg met betrokkene. Voorstel tot het delegeren van de bevoegdheid tot het ver pachten van gemeente-eigen dommen, kleiner dan 0 20.00 H.A. Jaarlijks worden de aan de gemeente in eigendom toebe horende grasbermen verpacht. De opbrengsten van deze ver pachtingen zijn zeer miniem, en wisselen van jaar tot jaar naar gelang van de stand van 't gras en het zich op de bermen bevin dende onkruid. De verpachting dient dan ook niet in eerste in stantie te worden gezien als een belangrijke bate voor de gemeen te, doch veeleer als een middel om door het maaien der bermen het aanzien der gemeente in be hoorlijke staat te houden. Teneinde te voorkomen, dat jaarlijks voor deze aangelegen heid een raadsbesluit moet wor den genomen, en mede teneinde op korte termijn te kunnen he slissen, komt net B. en W. ge wenst voor, dat deze bevoegdheid aan het college wordt gedele geerd. Voorstel tot het herstel van de Oostelijke havenbeschoeiing van de buitenhaven te Capelle. Reeds geruime tijd bereiken B. en W. klachten over verzak kingen in het Oostelijk haven- plateau. Blijkens een terzake door de technische ambtenaar uitgebracht rapport blijken in de bestaande beschoeiing gaten te vallen, waardoor het achterlig gende zand in de haven spoelt, hetgeen uiteraard verzakkingen tengevolge heeft. Waar de ge meente wettelijk aansprakelijk is voor het onderhoud der kade, dienen terzake maatregelen te worden getroffen teneinde onge lukken te voorkomen. Aangezien bij uitvoering van dc aanleg van de geprojecteerde provinciale weg door de polder de Capelse haven gehandhaafd zal blijven, behoeft geen vrees te bestaan voor ondoelmatigheid der geraamde uitgaaf. Weliswaar zal bij afsluiting van het Oude Maasje het kade-niveau moeten worden verlaagd, doch de ver wezenlijking van genoemde plan nen zai ongetwijfeld nog zovele jaren vorderen, dat ook hierin geen beletsel voor een grondig herstel kan worden gezien. Het herstelplan beoogt verwijdering van de bestaande beschoeiing, verwijderen en ontgraven van de achterliggende grond, inspuiten van nieuwe betondelen, deze in de kade te verankeren door mid del van trekstangen en keerpla ten. Het geheel naderhand af te dekken met een betonnen boven- legger. De kosten hieraan verbonden worden begroot op 20.000. STRATEN IN VRIJHOEVE-CAPELLE. Aanvankelijk besloot de raad het bouwvolume 1955 geheel in Vrijhoeve-Capelle te realiseren later, toen dit als gevolg van het ontbreken van bouwterrein niet mogelijk bleek, besliste de raad, dat het bouwcontingent 1956 ten behoeve van de verruiming van de woningmarkt te Vrijhoeve- Capelle zal worden aangewend. Inmiddels zijn de benodigde gronden voor het grootste ge deelte aangekocht, doch deze gronden moeten nog bouwrijp gemaakt worden. Slechts de gronden voor straat- aanleg ten Westen van het ge meentehuis zijn nog niet in het bezit van de gemeente. De werken zullen omvatten a. de verharding van de Koe- steeg vanaf de Raadhuisstraat noordwaarts ter lengte van 175 m. met betonklinkers. De breed te der verharding zal 5 m. zijn, met aan de westzijde een trottoir. b. de verharding met beton klinkers van de nieuwe straat vanaf de Koesteeg, parallel aan de Raadhuisstraat, ter lengte van 139 m. met aan weerszijden trottoir en tussen wegverharding en zuidelijk trottoir een groen strook. c. het aanbrengen ener riole ring in genoemde straten, voor de afvoer van hemelwater. De riolering zal op het peil worden Meer dan 100.000 oorlogsinvaliden zijn in het afgelopen weekend in Hamburg bijeen geweest. Een van de onderdelen van het programma was het bezoek aan een tentoonstelling, waarop werd getoond hoe deze oorlogsslachtoffers tot volwaardig worden opgeleid, wanneer men de juiste therapie aanwendt en gebruik maakt van de nieuwste vindingen op 't gebied van kunsteledematen en andere hulpmiddelen. Een oorlogsgewonde bekijkt een aantal tentoongestelde prothesen. gelegd, zoals dit ingevolge het rioleringsplan wordt vereist. Voorstel inzake het overnemen van de onderhoudsplicht van de zandweg langs de Nieuwe vaart van de spoorwegover gang tot aan de Witte brug. Aansluitend aan de plannen tot verbetering van de Nieuwe vaart, dient thans de overname van de onderhoudsplicht van het door de gemeente te verbeteren gedeelte te worden geregeld. Dit betreft de Westelijk van de Nieu wevaart gelegen zandweg tussen de spoorwegovergang en de Wit te brug. Met liet Waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal" volgens de wegenlegger de hui dige onderhoudsplichtige, is in principe overeenstemming be reikt over een afkoopsom van rond 500.hetgeen neerkomt op een bedrag gelijk aan 10 maal de huidige jaarlijkse onder houdskosten. Voorstel tot aankoop van een strook grond t.b.v. de aanleg van de Molenstraat te Sprang. In verband met de aanleg van het trottoir langs de Westzijde van de Molenstraat, dient een strook grond ter lengte van 85 meter en ter breedte van onge- v. 1.20 meter in eigendom te wor den verkregen. De eigenaar van genoemd per ceel Mej. C. B. W. van den Hoven j alhier, is bereid deze strook I grond aan de gemeente te verko- i pen voor de totaalprijs van 1. mits de gemeente een nieuwe erfafscheiding levert van beton- palen met draad en een liguster haag. De kosten van deze af scheiding worden begroot op rond 250. Afd. Sprang-Capelle van Plattelandsvrouwen. Donderdag 30 Juni a.s. des avonds half acht houdt de afdeling Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in de zaal van mevr. Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart 'n algemene ledenver gadering. Voor deze vergadering is als spre ker aangezocht dhr. Duif uit Ara- hem, die een lezing, toegelicht met lichtbeelden, zal houden over de Balkanlanden en daarbij ook iets zal vertellen over 't leven van de Zigeuners. Tevens zullen op deze bijeenkomst door het bestuur mede delingen worden gedaan aangaande de Dinsdag 5 Juli te maken excur sie naar de B etuwe en Bommeler- waard. Het bestuur verwacht, dat de le den zoveel mogelijk aan de oproep tot bijwoning der ledenvergadering gevolg zullen geven en huisgenoten of kennissen zullen opwekken tot een bezoek aan deze bijeenkomst. Beroepen. De oud-predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, ds. J. R. Coperus, is beroepen bij de Ned. Herv. Ge meente te Ouderkerk a.d. IJsel. Eindbedrag Emmabloem-collecte. Nu de opbrengst van de te Sprang gehouden Emmabloem-collecte be kend is, blijkt, dat deze, door de vereniging „Het Groene Kruis" ge organiseerde inzameling in totaal ƒ304,63 heeft opgebracht, t.w. in Sprang 88,82 en te Capelle en Vrijhoeve 215,81. SOVJET-VOORSTELLEN VOOR „VREDE". Molotof's plan omvat zeven voorwaarden. In een gematigde rede heeft de Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, op de her- denkings-bijeenkomst van dc UNO zeven punten voorgesteld, die, volgens hem, bereikt moe ten worden als eerste stap tot beëindiging van de „koude oor log". Een voorstel om een we reldconferentie over economi sche kwesties te houden vond bij waarnemers dc meeste aandacht. Molotof betuigde in zijn rede. die weinig nieuws bracht, dat de Sovjet-Unie bereid was al het mogelijke te doen om de wereld vrede te verstevigen en de Ver enigde Naties te steunen. Hij riep de afgevaardigden op over te gaan van „woorden naar daden" en legde „om te komen tot het noodzakelijke vertrou wen tussen de volkeren", de vol gende uunten voor Oorlogspropaganda. Deze moet in alle landen beëindigd worden. Militaire bases. De grote mo gendheden moeten overeenstem ming bereiken over het opheffen yan hun steunpunten in andere landen. Atoomenergie. Het vreedzaam gebruik moet ontwikkeld worden en achtergebleven gebieden moe ten hulp ontvangen. Duitsland. Dè Grote Vier moe ten overeenstemming bereiken over de terugtrekking van hun troepen uit dit land. Verre Oosten. De belangrijke geschillen moeten geregeld war den. Formosa hoort aan commu nistisch China en dit land moet toegelaten worden tol de UNO. Handel. De beperkingen op internationale economische sa menwerking en handel moeten opgeheven worden. Culturele betrekkingen. Door uitwisseling van afgevaardigden en ontwikkeling van het toeris me moet nieuwe internationale samenwerking ontsaan. Tijdens de redevoering van de Cubaanse afgevaardigde, dr. Nu nez Portuondo ontstond een in cident, het eerste tijdens de zit tingen. Mr. Van Klef fens onder brak de Cubaanse afgevaardigde toen deze wilde gaan spreken over de „slavernij van de Bal- tische staten". De voorzitter wees er op, dat specifiek poli tieke onderwerpen tijdens deze herdenking niet aan de orde kon den komen. De Philippijnse al gevaardigde Romulo sprong op en liep onder wild applaus naar voren om tegen deze regel te j protesteren. Hij verklaarde dal mr. Van Kleffens dezelfde maat regel had moeten nemen tijdens de rede van Molotof. i HERTOG VAN EDINBURGH MAAKTE NOODLANDING. Koningin Elisabeth en de her tog van Edinburgh zijn voor een staatsiebezoek van drie dagen naar Noorwegen vertrokken. Al vorens de reis te beginnen doop te de Koningin een nieuw schip. Deze plechtigheid moest bijna afgelast worden omdat de her tog, die de koninklijke trein met een helicopter van de RAF tege moet zou vliegen, onderweg moest overstappen in een taxi, daar het toestel op een voetbal veld een noodlanding moest ma ken. DE ECHO \M HET ZUIDEN roc' k</<7

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5