VOETBALSPORT PLUIMVEE IVOROL: De Tandpasta van standing LANDBOUW DUIVENSPORT BOEKBESPREKING GESLOTEN SCHOEMANS' KAPSALON t 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 JULI 1955 6 DE JACHT OP DE EGYPTISCHE VAAS. WALTHERA MARIA KROL groene trui rond Nederlandse schouders; de Nederlandse ploeg reed als vierde in het algemeen ploegen klassement. Terwijl in 't persoonlijk klas sement van Eist dus eerste stond, Wagtmans 5 en Hinsen 6 (ruim veertig plaatsen vooruit!) Toen op een gegeven moment de Fransman Wolkowiak weg sprong van het peloton, liepen heel spoedig Fantini, Dacquay en v. Est naar hem toe en het was vooral v. Est, die vreselijk aan 't groepje rukte en zo de voor sprong op ruim drie minuten bracht. Ondertussen gingen ook Caput, Stablinsky, Hoorelbeckc, Gautier en Jos Hinsen weg en zij joegen op van Est en de zijnen, die op een gegeven mo ment de achtervolgers gelegen heid gaven 0111 bij te komen en toen kon deze versterkte groep pas goed beginnen aan een voor sprong die uniek zou zijn in de geschiedenis van de tour. Op een gegeven moment lagen zij 21 mi nuten voor en dat was vooral het werk van een vinnige van Est, die graag extra-kopbeurten reed 0111 zo ver mogelijk weg te lopen naar de gele trui, die al binnen zijn bereik lag. 17.33 minuten was de voor sprong, toen de negen de finish naderden; v. Est had alle moeite moeten doen 0111 de demarranten uit het groepje terug te halen en toen Hinsen de sprint voor hem aantrok en zag dat v. Est even dood zat, ging de jonge tour-de butant alleen al zijn tegenstan ders voorhij en won de etappe. Ondertussen werd in het pe loton een genadeloze strijd ge voerd tussen de Franse nationa- len en de Nederlanders. De eer sten deden alles 0111 het peloton naar de vluchtelingen te brengen, maar de Nederlanders waren hier niet van gediend en remden be hoorlijk at en dat was helemaal niet naar de zin van Mijnheer Bobet, die op een gegeven mo ment Gerrit Voorting een duw gaf dat hij het trottoir op vloog en toen hanteerde broer Adri de fietspomp hoven het hoofd van de 1" ranse wielerkeizer, wiens vazallen zich ook niet onbetuigd lieten en gretig grepen naar wit te truien; en van Brenen die zich ook vastgegrepen voelde, was rap met zijn vuisten en zij zullen hem dezer dagen niet te dicht in de huurt komen. Enfin, hoe het zij, het waren prachtige successen voor de Ne derlanders, die met veel vertoon van macht de Franse suprematie doorbraken, of Louison Bobet dat nou graag had of niet. Kampioenschap van Nederland. Zaterdag 16 Juli. Willem II—NAC FöVEindhoven Promotie-competitie 3e klas. Zondag 17 Juli. BoxtelHeusden Vv V U—Bh.FC HULDIGÏNGS-WEDSTRIJD. Ter gelegenheid van 't behalen van het tweede-klasserschap vond Zaterdagavond op het Juiiana-ter- rein een huidigmgswedstrijd plaats tussen Baardwijk en l)esK. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat het een gelijk opgaande wedstrijd zou worden. De thuisclub spande zich bijzonder in om aan te tonen dat zij de promotie waard is. Door Spapens en Van Luxemburg werd door Baardwijk een 20 voor sprong genomen, maar na ca. een hall uur spelen scoorde de rechts binnen van Desk het eerste tegen doelpunt 21. Hierna moest doel man Van Os wegens een oude knie blessure het veld ruimen voor doel man Van Delft, die in de 40e mi nuut niet geheel vrij uitging toen de rechtsbinnen van de gasten de stand met 22 gelijk maakte. Na de rust gaf Desk volledig de toon aan. Chabot scoorde na een kwartier 2—3, met vlak daarop 'n penalty, door Mosselveld in 24 omgezet. Rechtsbuiten Klerx kon de achterstand nog tot 34 terug brengen, maar nadat Desk 35 liet aantekenen, sloot Willy Damen de doelpuntenreeks met 36. Voor de wedstrijd werd namens Desk het woord gevoerd en werden aan de promoverende club bloe men aangeboden. WAALWIJK. P.V. DE POSTDUIF. Wedvlucht Orleans, afstand 476 km., wind N.O.; eerste duif 1.50.35. Uitslag als volgt: Groeneveld 1; B. van Biel 2 8; A. Bakkers 3; Knippels 4 6 10 12 G. Schoemans 5; M. v. d. Heuvel 7 9; A. Schuwer 11. I)e Postduif hield Zondag 10 Juli een wedvlucht met jonge duiven vanuit Duffel. Wind'Oost afstand 7ü km. 1ste duif 10.13.3(5. De uitslag was als volgt: C. Schuwer 1 22 120 126; W. v. d. Gouw 2 5 143; Veltmeijer 3 73 152; Kooijmans 4 87 100; H. van Boxtel 6 1 53 1(53; D. Bleek 7 123; v. Brunschot 8 12 61 62 103; H. van Dalen 9 59; Kleijn-Sars 10 111 114 149 154; de Konde 11 17 94 109; T. Verhulst 13 38 58 161; J. Timmermans 14 105 136; Gor stan je 15 50 93; A. van Huiten 16 30 106 107 122 132; J. Didden 18 72 89 118; K. Bouman 19 110; Jos van Bladel 20 83; G. Fan Hcl- voirt 21 86; Couwenberg 23; M. Verhulst 24 32 43 46 87 116; W. v. d. Geijn 25; Andr. Bakkers 26; Ant. van Schaik 27; A. A. Leijten 28 133; A. Dekkers 29 56 (59; L. v. d. Bogaert 31 45 49 65 112 139 167; Braat 33 41; André Bakkers 34 40 60 6(5 140; L. van Son 35; A. de Kloe 36 90; G. J. Schoe mans 37 145; H. Knippels 39 67 68 102 113 127 128; P. L. Pullens 42 53; P. van Esch 44 54 168; C. Verhulst 47 97 129; P. Leijten 48 80; ET. Berkelmans 51 165; Dui- vekam 52; J. Alessie 55 142; Jan Hensen 63 82; C. van Gelder 64; S. Bool 70 155; J. v. d. Pennen 71; A. Bakkeren 74; G. A. Bak kers 75 98 108; Schoemans Jr. 76; Kuijs 77; L. de Ivloe 78 84 9(5 144; J. de Bruine 79 125; C. van Beijnen 81; Jan van Schaik 58; J. Verhagen 88 135; C. de Man 91 131; Wasselewski 92 101 124 130; D. v. d. Boomgaard 95 146 16(5; Kleijssen 99; M. Knuist 104 117; van Loon 115 157; C. Damen 119; J. van Bladel 121; A. van Eethen 134 148 151; Groeneveld 137 159; van Spijk 138 141; J. Verwiel 147 164; van Vugt 150; P. Timmer mans 156; H. Pullens 158 1(50; van Bokhoven 162. Serie 1 C. Schuwer; serie 2 A. Dekkers met 56(59serie 3 C. Schuwer met 122. Dinsdag werd de traditione le kermisvlucht, zoals die vroe ger elk jaar werd gehouden, weer in ere hersteld met 'n kop pelwedvlucht vanuit Geldermai- sen en Wijk hij Duurstele met de volgende uitslag: Heesbeen 1G. Bakkers '2; L. v. d. Bogaert 3; Wasselewski 4; Veltmeijer 5; P. v. d. Houdt 6 13; Kleijssen 7 12; A. de Kloe 8 11; Groeneveld 9 16; v. Kessel 10 15; Knippels 14; Jos v. Schaik 17; Schoemans 18; Verhagen 19; v. Daelen 20; G. van Helvoirt 21. VLIJMEN. P.V. DE ZWALUW. Zondag 10 Juli hield de P.V. De Zwaiuw een wedvlucht met jonge duiven vanuit Dutlei, Bel- gie, afstand 84 km. Los 9 uur, eerste duif 10.12.3. Uitslag: H. van-Beijnen 1; H. Moinmer- steeg 2 3 7 2d 38; M. van Dal 4 19 2/ 61; A. L. van Heivoort 5 14 90; H. Merkx 6 29 76; J. Ver schuren 8 13 20 73 74; L. Aloserij 9 28 31 34 ol 66; C. de Laat 10 30 d0 75; De Laat-Parijs 11 58; H. Oosterwaal 12 46 55 o7 69; L. van Esch 15 23 83; M. Liebregts 16 33 68; M. Nicols 17 44 47; Th. van Esdonk 18 67 86; H. Helders 21; B. v. d. Ven 22 81; J. Oosterwaal 24 30 32 50; N. van Esdonk 26; J. v. d. Dungen 35 60 /l; Th. van Overdijk 36 42 52 77; H. de Vaan 37; D. Stupers 40; J. van Bokhoven 41; C. van Hei voort 43; de Vaan 45 54 88 89; B. van Esdonk 48 53 62 87; J. v. Engelen 49; C. Diepstraten 59; A. v. o. Heuvel 63; Jos Kuijs 64 78; Iv. Kieviet 65 79; Jan Kuijs 70 85; J. Kiviets 72; H. v. d. Broek 80; J. v. d. Wiel 82; F. v. d. Lee 84. De extra prijzen werden be haald door: H. v. Beijnen le pr., J. v. d. Dungen 35e pr., J. de Vaan 88e pr. Zondag wedvlüctrt metjon- ge duiven vanuit Vilvoorde (B.) alstand 103 km. Inkorven heden Vrijdag 15 Juli van 7—8 uur. Aan deze vlucht zijn weer twee ereprijzen verhonden a ,10 cent per duif. HOGEVAART. De P.V. „Nooit Gedacht", geves tigd bij C. van Tilborgh, Hogevaart. hield j.l. Zaterdag een wedvlucht vanuit Creil (Fr.). De uitslag was als volgt: 1 2 6 7 C. v. Tilborgh; 3 A. Snap haan; 4 A. Ophorst; 5 13 H. v. Zeist: 8 9 A. Tactor; 10 15 C. Broeks; 11 G. Geenen; 12 G. Janson; 14 Pt Ver hagen; 16 A. Heijblom. Vrijdagavond tussen 7 en 9 uur inmanden voor jonge duiven voor vlucht vanuit Putten. Wf Zi BOEKEN VAN UITGEVERIJ KLUITMAN VOOR DE JEUGD. Uitgeverij Kluitman te Alkmaar is vooral bekend om de grote serie boeken die zij jaarlijks 't jeugdig lezersvolk te lezen aan biedt. En we besteden graag even aandacht aan een dezer dagen ons toegezonden nieuwe collectie. Het zijn merendeels frisse vlotte boeken, uiterlijk gezellig verzorgd en met een inhoud die de jonge leesenthou- siasten ongetwijfeld zal boeien. ZEESLEPER VAST DIE TROS. Het stoere bedrijf van de Neder landse reddingsboten en zeeslepers krijgt in dit bok van de bekende schrijver W. N. van der Sluys een forse gestalte. Het is meer een reportage dan een vertelling, maar 't verhindert niet dat het een boeiend boek is gewor den, dat iedere jongen graag zal le zen, omdat het apelleert aan zijn streven naar het grootse, het echt mannelijke en dat is volop te vin den in het bedrijf van de zeesleep vaart, in het ruwe werk aan boord van de zeesleper, die bij het eerste alarm 't zeegat uitstuift des noods in een vliegende storm om het in nood verkerende schip op sleeptouw te nemen en in de veili ge haven te brengen, en om, wan neer dat nodig is, ook de beman ning te redden. Het boek is het boeiende verhaal van, is de grootse hulde aan de man nen van de zeeslepers en reddings boten en het laat zich in één adem uitlezen. Oudere jongens zullen ook veel genoegen beleven aan het verhaal van „De Jacht op de Egyptische Vaas", zoals P. Joh. Zonruiter dat vertelde. Een oude geleerde komt in het bezit van een heel oude Egyptische vaas, een zeldzaam exemplaar, dat echter ook het object is van de ver zamelwoede van een Amerikaanse millonair, die koste wat het kast die vaas wil hebben. De mannen die hij er op uitstuurt, schrikken niet gauw ergens voor terug, dat zijn van die zogenaamde zware jon gens. De oude man is echter ook niet van vandaag of gisteren en keer op keer weet hij de listen en lagen te ontlopen en daarbij wordt hij onvervaard geholpen door zijn jonge vriend, die heel wat liever meespeelt in dit avontuur, dan zijn broek te slijten op een harde stoel in een muf kantoor. Wanneer het tot een goed einde komt, dank zij hem, wacht hem een heel prettige beloning. Het zijn niet alleen de ad vertenties die belangrijk zijn voor de leden van de Post orderclub, neen, regelmatig ontvangen zij persoonlijk per post nog diverse aanbiedin gen voor prijzen, stuk voor stuk beduidend lager dan zij gewend zijn te betalen. En dit is nu zo'n aanbieding, speciaal voor onze heren leden. Sigarettenaanstekers, zó mooi en zó knap gemaakt, dat ze een complete revolutie be tekenen op dit gebied. U kent dit model toch wel? Bij duizenden worden ze ver kocht, maar meestal voor een prijs, die bijna het dubbele Is van wat U er voor gaat betalen. Met het volmaakte pomp- systeem is het een luxe aan steker die nooit weigert en waarbij U beslist geen luci fers als reserve nodig heeft. In een keurig doosje ver pakt en met de volledige garantie, kunt U hem be stellen voor nog geen twee gulden. E>Af* Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub zonder enige verdere ver plichting) zo'n aansteker voor een ongekend lage prijs, voor w WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM WAS IK MAAR EEN JONGEN. Dit is de verzuchting die Hellen Randers haar romanfiguur Robby laat slaken. Roby ziet zich voor de taak gesteld zich een plaats te vero veren in de maatschappij en dat valt niet mee voor haar; als ze nu 'n jongen was geweest, maar ja, dat is ze nu eenmaal niet en ze zal on danks de beperktheden van haar meisje zijn zich er toch doorheen moeten zien te slaan. Dat doet ze ook en zelfs zo, dat ze op het laatst helemaal geen spijt meer er van heeft een meisje te zijn. Het boek is ietwat vlak, een beet je onbeduidend; ondanks de goede bedoelingen van de schrijfster zegt het niet zo veel. JORIEN IN 'T ZADEL. „Jorien in 't Zadel" heet 't boek dat Charlotte .Phaff schreef voor meisjes van 8— -12 jaar; maar Jorien komt pas heel op het laatst van dit fris geschreven boek echt in het za del; wel heeft ze er al heel lang naar verlangd. Naast haar was een manege van de vader van haar vriendinnetje en Jorien zou dol graag op dat prachtige kleine pon- ny-paardje willen rijden; maar haar vader en moeder kunnen dat zo maar niet betalen. Hoe ze op den duur toch haar wens in vervulling ziet gaan, vertelt dit boek. WEGENS VACANTIE van 18 tot cn met 23 JULI. Laageinde 87 WAALWIJK IN DE GREEP VAN DE GRAND CANYON. n-sr cur r^-.*^aa2EL^aïf' Voor jongens van 8-12 jaar schreef J. W. v. d. Klei in de Zonnebloem serie van Uitgeverij Kluitman een spannend Wild-West verhaal over blanken en indianen. We lezen hoe een groep ingeni eurs en landmeters, geleid door In diaanse gidsen, in opdracht van een spoorwegmaatschappij op expeditie gaat om te onderzoeken of het dal van de Colorado geschikt is om er een spoorweg doorheen te leiden. Dan komen de Indianen, de Navajo- en Shewitt-Indianen, die niet willen dat de blanken een vuurpaard door hun gebied zullen laten draven, en dat de rust van hun doden wordt ge stoord. Er komen felle gevechten van vastberaden, goed gewapende blanken tegen wilde horden india nen, totdat er tenslotte een geza menlijke vijand is: het gebrek aan water, die blanken en Indianen zich aaneen doen sluiten en de vredes pijp doen roken. En dan wordt ook de belofte afgelegd dat er nooit een spoorweg zal komen door 't woeste dal van de Colorado. En dat is tot op de dag van vandaag ook niet het geval. HET ONBEKENDE LAND. In de Sneeuwbal-serie van Kluit man schreef H. Golden eveneens 'n Wild-West-verhaal voor oudere jon gens. Het valt niet te loochenen dat de romantiek van de Far West al tijd nog een grote aantrekkings kracht uitoefent en niet alleen op jonge mensen. In de geest van deze romantiek, van deze strijd van het goede tegen het kwade, het misdadige, is ook „Het Onbekende Land" geschreven Het goede wordt vertegenwoor digd door een jonge vreemdeling, die op een goede dag, reizend in de postkoets, met zijn medepassagiers wordt overvallen. Het kwade vindt zijn gestalte in de persoon van de overvaller, een onbekend persoon. Zelfs de jonge man wordt nog van deze misdaad, die zich nog enige keren herhaalt, verdacht, maar ondertussen is hij druk doende de werkelijke dader op te sporen en dit lukt hem ook, zij 't niet dan na heel veel spannende en hachelijke avonturen. 'T GELUK WACHT BIJ DE EVENAAR. Ans van Breda heeft de Kluit- man-collectie weer verrijkt met een nieuw boek. Inderdaad verrijkt, want ,,'t Geluk wacht bij de Eve naar" is een boeiend geschreven boek over een niet alledaags gege ven en een goede strekking. Het is het verhaal van een meisje dat in contact komt met een door haar flirtend zusje achteloos verwaar loosde pen-friend in Afrika. Er ont staat een frequente briefwisseling en er groeit een oprechte, op hoog achting gebaseerde vriendschap. Het moment komt dat het meisje, een onderwijzeresje, naar Afrika zal gaan om er haar vriend te ontmoe ten en voor altijd bij hem te blijven. Dan is er de hevige teleurstelling van het eerste ontmoeten, het el kaar allerminst begrijpen. Tenslotte is er de tijd die alle wonden heelt en die bij elkaar brengt wat voor elkaar is bestemd. Graag bevelen we oudere meisjes deze roman aan. WEET WAT JE DOET MARJOLEIN. Freddy Hagers heeft nog geen af scheid kunnen nemen van Marjo lein, het romanfiguurtje, dat bij veel jonge meisjes heel sympathiek is. In dit boek laat zij Marjolein een niet alledaags avontuur beleven. Marjolein lijkt heel veel op een bekende Amerikaanse filmster, die het land zal bezoeken (het boek is kennelijk geïnspireerd door Audrey Hepburn's bezoek), maar te elfder ure verhinderd is te komen. De filmmaatschappij besluit Marjolein de plaats van de beroemdheid te la ten innemen en Marjolein gaat op het aanbod in en fungeert als film diva, als hoedanig zij natuurlijk heel veel gezelligs meemaakt, voor al ook, wanneer ze een avond moet doorbrengen in de kring van haar vrienden, waarvan er slechts twee de waarheid weten. Enfin, dat is natuurlijk allemaal heel amusant en Marjolein zal zich ongetwijfeld in de belangstelling van de oudere meisjes mogen blijven verheugen. S? jrw f ncjfjprj De vraag van de heer M. te V., die ik per brief beantwoordde, wil ik nog even aanvullen met het vol gende: Dell'tse studenten brengen op hun manier een muzikale hulde aan het Architectencongres te Scheveningen. Het betreft hier de opfok van jon ge eendjes, die de eerste 14 dagen niet in 't water mogen komen, wel zo nu en dan eens in een heel on diep bakje, om zich te wassen, maar niet in sloot of plas. Veel groenvoer is nodig en zorgt U vooral dat ze flink haksel of turfmolm onder zich hebben, om daar 's nachts lekker warm en droog op te zitten. Bij de lichte rassen (Leghorns, Minorca's e.d.) ontwikkelen de kam men en de kinlellen der haantjes zich op de leeftijd van 3 a 4 weken veel sterker dan bij de hennetjes; ook zijn ze wat donkerder van kleur, meer bloedrood; de staartjes der haantjes zijn doorgaans ook meer opgericht dan van de hennetjes. Bij de zwaardere rassen (Barnevelders, Wyandottes, Reds, Plymouthrocks e.d.) houdt de ontwikkeling van kam en lellen meer gelijke tred. Daardoor is 't geslachtsonderscheid dan ook moeilijk vast te stellen. Op de leeftijd van 4 of 5 weken zullen enkele kuikens op de schouders en rondom de staart kale plekken heb ben, de veren komen niet geleide lijk over het ganse lichaampje. Dat zijn de haantjes. De hennetjes zijn zediger; ze bedekken haar hele corpsje van het begin af aan met veren en ook zijn ze ij deler, want de veren zitten altijd heel netjes verzorgd, terwijl de haantjes er non-chalanter bij lopen. Alsof ze het geslacht hierdoor nog niet voldoen de demonstreren, stappen ze ook veel lummelachtiger, brutaler, met grote, onregelmatige passen. Dat verschil merkt men niet zo zeer bij de lichte rassen. De zadel veren en de halsveren komen bij de haantjes al spoedig met spitse top- einden te voorschijn, terwijl ze bij de hennetjes meer afgerond zijn. Er is een zekere routine nodig om bij sommige zware rassen 't geslachts onderscheid met zekerheid te kun nen bepalen. i mI WELKE GROOTTE VOOR LANDBOUWBANDEN? Bij beantwoording van de vraag of men voor drie-tons landbouwwagens grote dan wel kleinere banden moet ge bruiken, speelt de weerstand, die de banden bij het rijden ondervinden, een grote rol. In het algemeen heeft een klei nere band het voordeel van een lagere aanschaffingsprijs, geringere laadhoogte en in sommige gevallen de mogelijkheid van montage op de voorwielen van de trekker. Grotere banden b.v. in de maten 18 20 inch hebben minder rijweerstand te overwinnen vooral op zachte bodem bezitt'en een langere levensduur en voegen zich bovendien gemakkelijker naar oneffenheden in de grond. Dit laat ste geldt in bijzondere mate voor lage- drukbanden. Bij een serie practijkproeven, genomen met 16 en 20 inch banden is komen vast te staan, dat beide typen banden op droge, vaste bodem nagenoeg gelijke re sultaten opleveren mits echter de wagens niet vol belast zijn. Bij volle belasting op droge, vaste on dergrond en bij elke belasting op natte, vette bodem, blijkt de 20 inch band im mer 10 tot 15 minder trekkracht te vereisen, hetgeen een besparing op ben zine betekent. Op grond van deze uitkomsten is het gebruik van de kleinere band dus in de meeste gevallen gerechtvaardigd. Slechts in bepaalde streken en onder speciale omstandigheden zal de hogere rijweer stand nopen tot gebruik van grote ban den, vooral wanneer sprake is van paar- detractie. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een ge duldig gedragen lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze inniggeliefde en zorgzame Echtgenote. Moeder en Grootmoeder echtgenote van Adriaiïus Hendrikus van Huiten in de leeftijd van 74 jaren. Overtuigd van Uwe deelneming in dit voor ons zo smartelijk verlies, bevelen wij de ziel van de dier bare overledene in Uwe gebeden aan. Waalwijk, A. H. v. Huiten A. v. Huiten Ca. v. Hulten-v. Heivoort Ca. v. Huiten C. v. Huiten A. v. Hulten-Beljaars en kinderen Ja. Bakkers-v. Huiten A. Bakkers en kinderen J. v. Huiten W. v. Hulten-Termeer en kind Eindhoven, Ma. v. Helvoort-v. Huiten C. v. Heivoort en kind. Waalwijk, 14 Juli 1955 Grotestraat 239 De Plechtige Uitvaartdienst zal gehouden worden op Zaterdag 16 Juli a.s, des voormiddags om 10 uur in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkransgebed om half zeven in de kerk. Hei personeel van de Fa. P. BREKELMANS, Marktstraat 22 Kaatsheuvel, betuigt hiermede zijn hartelijke dank, voor de gezellige reis, die het Zaterdag 2 Juli gehad heeft en voor de royale houding, hierbij door de Directie op die dag aangenomen. HET PERSONEEL. Kaatsheuvel, 14 Juli 1955

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2