I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant HET BEGIN. UIT DE Buitenland. Binnenland. Uitgever tVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 4 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De wereld veinst, wanneer zij zegt, niet hoopvol de Geneefse conferentie van de Grote Vier te gemoet te hebben gezien. De we reld veinst ook, wanneer zij ont kent, lichtelijk teleurgesteld te zijn geweest, toen bleek, dat de meningsverschillen tussen de Oostelijke en Westelijke wereld machten nog steeds grote kloven vormden, die niet in enkele ja ren, laat staan in enkele dagen te overbruggen zijn. En toch heeft de gehele wereld opgelucht kunnen zuchten toen de conferentie van Genève Zater dagmorgen beëindigd werd. Laat men dan geen werkelijk concreet, in een of andere vorm vastgelegd resultaat hebben be reikt of het moest zijn de af spraak dat de vier ministers van buitenlandse zaken in October zullen bijeenkomen om te spre ken over dezelfde vier punten als voorkwamen op de Geneefse agenda toch is er winst ge boekt, toch is er een begin ge maakt met het gezamenlijk eer lijk streven naar de vermindering van de spanningen in de wereld, naar het behoud van de wereld vrede. Optimistisch zijn Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin met hun delegaties uit Zwitserland vertrokken en hoopvol heeft de wereld gehoord naar hun opti mistische verklaringen bij de te rugkeer in hun vaderland. De conferentie is in een zeer vrienschappelijke sfeer verlopen, zeggen zij. En we mochten dit zelf constateren aan de hand van wat de honderden persvertegen woordigers uit de Zwitserse hoofdstad seinden. De Russen, daar ging aller aandacht naar uit, de Russen hadden hun ijzig" houding laten varen; hun optre den was, zei men, een duidelijk bewijs van de nieuwe zachtere, Onticop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! niet meer zo straffe, stroeve wind die door het Kremlin is gaan waaien sinds de paleisrevolutie, die Boelganin, Kroetsjev en Zjoe- kov aan het bewind bracht. Van deze deelt Kroetsjev, de partij secretaris, de lakens uit, ver klaarde Eisenhower, toen hij weer in Amerika terug was. Maar het zijn vooral premier Boelga nin en maarschalk Zjoekov, een wapenmakker van Eisenhower, die voor de sfeer van persoonlij ke vriendschap zorgden. Die sfeer nu lijkt ons een van de grote winstpunten van Genè ve; c'est le ton qui fait la musi- que. Het wederzijdse wantrouwen is verminderd; men ontmoet elkaar als twee die naar hetzelfde doel streven; al wil men de voortref felijkheid van de zelf gekozen weg. waarlangs men meent het doel te kunnen bereiken, niet ruilen voor de voortreffelijkheid van de andere weg, men heeft el kaar gevonden, menen wij, in de wetenschap samen op weg te zijn naar hetzelfde einddoel, en in de mening, dat samenreizen voorde liger en efficiënter zou zijn, al heeft men tot nog toe dan, ieder zijn eigen voorkeur voor 't ver voermiddel en de route. Neen, de vooruitzichten zijn niet ongunstig; Eisenhower's zéér openhartige taal, ziin wer kelijk persoonlijke, eerlijke stre ven naar een modus vivendi in vreedzaamheid van de beide we reldmachten, moet indruk heb ben gemaakt op de Russische af gevaardigden, die op hun beurt, naar de Westelijke vertegen woordigers aannemen, duidelijk blijk hebben gegeven van 'n eer lijk verlangen naar de wereld vrede. Och, er zijn eigenlijk in de we reldhistorie maar heel weinig machten geweest, die doelbewust hebben gestreefd naar oorlog; ieder mens verlangt naar vrede, maar ieder mens verlangt ook naar macht en zeggingschap en om dit te bereiken, schuwde men de oorlog vaak allerminst. Is de oorlog dan nooit doel geweest, voor velen was het een middel een bepaald doel te bereiken, 'n vreselijk middel, maar waarvoor men niet terugdeinsde. Wanneer men nu zou zeggen, dat men de oorlog vermijdt om de vreselijkheid en de gruwelijk heid er van, dan benadert men wellicht de werkelijkheid, maar de volle werkelijkheid is dit niet. De vreedzame houding die met name de Sovjets de laatste tijd aan de dag leggen, moet men niet in de eerste plaats afleiden uit hun afschuw van de oorlog, en hun medelijden met de mensheid die geweldige slagen zou krijgen, wanneer het tot een werkelijk gewapend treffen kwam, maar uit hun besef - zoals meerdere com mentatoren menen dat er 'n machtsevenwicht is bereikt tus sen Oost en West. Dit machts evenwicht echter is 't dat de Wes telijke volken, meer nog dan voorheen, moet doen streven naar een zeer krachtige houding, naar een sterk verdedigingsstel sel, naar een samenbundeling van alle potentieel. Slaapt men nu in met de gedachte dat alles koek en ei is, verslapt de hou ding, verslapt de militaire krachtsinspanning van 't Wes ten, dan is het machtsevenwicht weer verstoord en worden de ge varen voor de wereldvrede weer acuut. Blijft men daarentegen to nen dat men niet verslapt, dat men voor alles het wereldlot in eigen handen houdt en zich on- verbiddellijk zal verzetten tegen iedere usurpatie en iedere agres sie, blijft men respect afdwingen en tonen dat men beter met ons kan praten dan vechten, dan mo gen we aannemen, dat de wereld een tijd tegemoet gaat, waarin 't gevaar voor geweld geleidelijk 'aan vermindert en waarin men geleidelijk aan komt tot een mo dus van vreedzaam samenleven. Naar het zich thans laat aan zien, staan we aan het begin van die periode. Er blijven nog tal van kwesties, die even zovele kloven vormen tussen Oost en West, kloven, die te overbruggen een kwestie van jaren zal zijn. Nu de machtsverhoudingen in de wereld echter een zekere stabili teit hebben bereikt, zullen beide partijen ongetwijfeld zoveel mo gelijk moeite doen hun stand punten dichter bij elkaar te bren gen, de afstand tussen hen te verkleinen, tot zij op het laatst vreedzaam, met respect voor ei gen macht en eigen ideeën, naast elkander leven. Zo ver is het nog bij lange niet en of het ooit zo ver zal komen, kunnen we slechts vurig hopen en bidden. Intussen blijft de grootste waakzaamheid geboden. Afdelingen moeten het bespreken en aanvullen. Enkele dagen geleden publiceerde de Katholieke Volks partij haar ontwerp-program, een opsomming van 'n heel groot aantal actuele onderwerpen, die de aandacht zullen hebben van de Partij, haar leden en vertegenwoordigers in de beide Kamers. Het is nog slechts een ontwerp-programma en de bedoe ling hiervan is, dat de afdelingen het bespreken in hun vergaderingen, er hun visie op geven, en het desgewenst aanvullen, zodat hieruit ook het verkiezingsprogram voor het volgende jaar te voorschijn zal moeten komen, terwijl het definitieve program als richtsnoer zal dienen voor do katholieke politici in de periode naar de verkiezingen. De KVP blijkt in dit ontwerp-program allerminst haar progressieve houding te hebben laten varen; sommigen waren hiervoor bevreesd, in verband met de onderhande lingen met de groep Weiter; het egendeel echter is waar. Duidelijk is dit programma een doortrekking van het Bis schoppelijk Mandement, waarin van de Partij gevraagd werd een tot het einde toe realiseren van de sociale leer der kerk. In dit licht moeten we de programapunten bezien met be trekking tot de Woningbouw, het eigen bezit, de PBO, de belastingen, het gezin, enz. enz. ren, van de ontwikkelingsmoge lijkheden voor degenen die zich voorbereiden op het huwelijk, 'n herziening van de lonen van de jeugdige werknemers, zodat deze in staat worden gesteld te spa ren voor een huwelijksuitzet; een basis-pensioenverzekering voor weduwen en wezen, met een on middellijk ingaande noodregeling ter zake; verruiming van de kin deraftrek bij de belastingen, spe ciaal voor die kinderen wier op leiding bijzondere kosten met zich brengt; een vermindering van de premie van sociale verze keringen, in het bijzonder van de ziekteverzorgingsregeling, bij 'n grotere omvang van het gezin; verscherpte bestrijding van de pornografie en van de propa ganda tot ontucht. Bevorderen van het sparen in het algemeen door premie- en belastingvrijdom van werkge versbijdragen in bouw- en spaar fondsen, door drastische verla ging van de successierechten bij erfenissen van ouders aan kin deren, of van man aan vrouw of omgekeerd. Bij noodzakelijke binnenlandse migratie bevorderen dat voldoen de grote gezinswoningen worden WONINGBOUW CENTRAAL PUNT VAN HET REGERINGSBELEID. Versnelde verdrijving van de woningnood als centraal punt van het regeringsbeleid, lezen we als een der voornaamste pro grammapunten. Verruiming van de woningproductie tot het ui terste, door vergroting van het aantal bouwvakarbeiders, door het invoeren van systemen die het bouwen vergemakkelijken, door de bouw van aanvaardbare houtrijkere huizen dan tot nog toe, en soepelere procedure, min der administratieve rompslomp dus voor degenen die willen gaan bouwen. Meer woningen voor grote gezinnen en ouden van dagen. Talrijk zijn ook de voorzieningen ten aanzien van het gezin, die de partij in haar program heeft geschreven. VOOR HET GEZIN. Op de eerste plaats het in de Grondwet opnemen van een be paling, dat de aanhoudende zorg van de overheid gericht is op de bevordering van de ontwikke lingsmogelijkheden van 't gezin. Bevordering van het jeugdspa- gebouwd; bij noodzakelijke te werkstelling buiten de woon plaats, maatregelen ten behoeve van een normaal gezinsleven; be ter maatschappelijk werk ten plattelande; een vacantieregeling van twee weken voor oudere en van drie weken voor jeugdige werknemers; bevordering van goede ontspanningsgclcgenheden en vrijheid van het bijzonder on derwijs over de gehele linie door financiële gelijkstelling enz. enz. BELASTINGEN. Ook ten aanzien van de belas tingen heeft de KVP een groot aantal progressieve maatregelen in haar program geschreven. Op de eerste plaats herziening van het belastingstelsel in die zin, dat het eigen woningbezit bevorderd wordt en de hulp daarbij van het bedrijfsleven. Hantering van de belastingen in het kader van het economisch en sociaal beleid, doch slechts in zoverre het algemeen welzijn dit eist en als het bereiken er van het best kan geschieden door middel van 't belastingapparaat. De mogelijkheid om de belas ting te innen in twaalf maande lijkse termijnen. Er dient rekening gehouden te worden met de mogelijkheid, dat tussen de inkomsten van het ene jaar en van het andere jaar grote verschillen kunnen bestaan en er dient dus een grotere periode on der de loupe genomen te worden. Van het belastbaar inkomen dienen de kosten van ziekte-, ziekenhuis- en oudedagsvoorzie ningen te kunnen worden afge trokken. Er dient een royalere tegemoet koming te zijn van de fiscus je gens de burgers die de liefdadig heid beoefenen, enz. enz. PBO. Het program vraagt ten aan zien van dit chapiter op dc eerste plaats het instellen van een Mi nisterie van de Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie. Voorts: een sterkere binding in liet regeringsbeleid tussen pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, kartelwezen en loonvorming; een totstandkoming op grond van de wet van bed rij fs- en pro ductschappen, bij voorkeur met J instemming van alle daarbij be trokken organisaties en bij on redelijke weerstand van minder heden door kracht der wet; een passende inschakeling van hoofd- arbeiders in product- en bedrijf schappen. Door een herziening van dc winkelsluitingswet een ruimere koopmogelijkhcid, echter niet ten koste van het personeel; her ziening van de wet op de uitver kopen; een verder gaande xvct- telijke regeling van het afbeta lingswezen en tenslotte: erken ning van de grote betekenis van particuliere eigendom voor en keling en gemeenschaj) door be houd en ontwikkeling van de be staande gezonde vormen van be zit, met name in de vorm van familieonderneming en door het I uitbreiden van bezit tot bezit lozen. TAL VAN ANDERE PUNTEN. Nog tal van andere zeer bete kenende punten nam de Katho lieke Volkspartij in haar pro gramma op. We noemen tenslotte nog: Tegengaan van stakingen, wij ziging van de vrijheid van druk pers, om bepaalde uitgaven te kunnen verbieden; medewerking tot het opnemen in dc Grondwet. overeenkomstig het advies van j de Grondwetscommissie, tol we ring van revolutionnaire verte genwoordigers in vertegenwoor digende lichamen; bevordering van de processievrijheid; bevor dering van christelijke zeden bij ontspanning en toerisme; 'n wet telijke regeling voor het kampe ren; een milder gratiebeleid voor politieke delinquenten; de voor bereiding van de verlenging van de leerplicht tot en met het 16e jaar en gevolgd door een ver plicht gedeeltelijk onderwijs tot en met het 18e jaar op levens scholen en dergelijke op het vol le leven voorbereidende institu ten. Nog tal van andere punten ver meldt 't ontwerp-partijprogram der KVP; we meenden met deze te mogen volstaan, om U een idee te geven van het volkomen up- to-date zqn van deze Partij, die streeft naar een doorvoeren van de christelijke beginselen in het politieke en openbare leven. VRIJDAG 29 JULI 1935 DE ECHO W HET ZB 7Se JAARGANG No. 61 Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zon pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig 'en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet mis sen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! DE TOESTAND IN MAROKKO. Sterke militaire en politie-eenheden patrouilleerden Dinsdag door Meknes, terwijl de Franse resident-generaal in het vroegere koninklijke paleis van de stad besprekingen voerde met de caids, de religieuze leiders, uit de omgeving van Meknes over zijn hervormingsplannen. Grandval wil zijn programma, dat er op gericht is de Marokkanen meer zelf bestuur te geven, doorzetten ondanks de tegenwerking van de zijde der Franse ko lonisten en de moeilijWieden die de Ma rokkaanse nationalisten veroorzaken. De nationalisten pogen de soepeler houding van Grandval te benutten om hun eigen eisen, onder andere de terug keer van de twee jaar geleden verban nen sultan Ben Yoessoef, volledig inge willigd te krijgen. Grandval, die ook met de andere Marokkaanse stromingen rekening moet houden, is dit niet van plan 'en de nationalisten hebben hun eisen kracht bij gezet door overal waar de resident-generaal kwam betogingen te organiseren, die steeds in relletjes uit liepen. 19 Doden vielen er bij de aankomst van de resident-generaal, terwijl tal van gebouwen in brand werden gestoken en veel personen werden gearresteerd. TOCH GEVANGENISSTRAF VOOR NEDERLANDS CHAUFFEUR. Dirk de Baat, de 24-jarige Nederlandse vracht-chauffeur, is Dinsdag veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Hij wordt beschuldigd van nalatigheid bij een auto ongeluk op de Duitse autobaan, dat twee jaar geleden aan zes m'ensen het leven heeft gekost. Het ongeluk geschiedde op de weg Frankfort-Keulen, nabij de brug over 't Wiedbach-dal op 23 Oct. 1953. De Baat verloor daar de macht over het stuur toen zijn remmen weigerden. Zes ande re auto's en een motorfiets werden hier door geramd. DE DRIE AMERIKANEN VANDAAG THUIS. De drie Amerikaanse korporaals, die na de wapenstilstand op Korea in com munistisch China wilden blijven, en kort geleden opnieuw van gedachten ver anderd naar Hongkong kwamen, zul len bij hun aankomst in Amerika zeker gearresteerd worden. Dit deelde een woordvoerder van het leger mee. De boot, waarop de mannen de reis naar huis maken, wordt vandaag in San Francisco verwacht. Zij kunnen niet voor de rechter worden gebracht, omdat zij communistisch China boven Amerika verkozen. Dat staat in de wapenstil- standsovere'enkomst. Een formele aan klacht is alleen mogelijk, wanneer zij hun medegevangenen ten behoeve van de Chinezen hebben bespionneerd of wan neer zij in de krijgsgevangenkampen an dere ernstige misdaden tegenover hun strijdmakkers hebben gepleegd. TEGENSTRIJDIGHEDEN IN GETUIGENVERKLARING. Mevrouw Bouman, die evenals in het proces-Jungschleger ook in het proces- Schmidt als verdedigster optreedt, heeft op de zevende zitting van deze laatste zaak een getuige op een hele serie te genstrijdigheden betrapt. De rechter, die eerst aanmerkingen maakte dat mevr. Bouman strikvragen stelde, verklaarde tenslotte dat zij het lijstje van tegenstrij digheden maar moest verwerken in haar slotpleidooi. Er kwam overigens op deze zitting niets nieuws aan het licht. Twee getui gen verklaarden Schmidt in 1950 op een onderneming te hebben gezien, waar sub versieve organisaties gevestigd zouden zijn. Schmidt ontkende dit. ENGELAND BEDREIGD DOOR INFLATIE. De Engelse minister van Financiën, R. A. Butler, heeft op 25 Juli in het Lager huis verklaard, dat de voorwaarden voor de verstrekking van afbetalingscrediet zullen worden verscherpt. Deze maatre gel maakt deel uit van een actie, die ten doel heeft de bestedingen in Engeland te beperken, daar deze een zodanige om vang hebben aangenomen, dat zij dreigen inflatie te veroorzaken. Minister Butler deelde mede, dat men bij aankopen op afbetaling voortaan 33 l/a van de koopsom ineens zal moeten betalen. Tot dusverre was dit 15 Verder verklaarde de minister, dat hij de gouverneur van de Bank van Enge land zal verzoeken de banken er op at tent te maken, dat het van belang is, het bedrag der uitstaande credieten aanzien lijk te verminderen. Voorts zullen de bestedingen der ge nationaliseerde industrieën in de onmid dellijke toekomst worden beperkt. De in vesteringen voor nieuwe projecten zul len worden uitgesteld of zo veel mogelijk worden vertraagd, waarbij er voor zal worden zorg gedragen, dat de ontwikke ling der kolenindustrie en der kernener gie niet in het gedrang komt. De vrees voor krachtige maatregelen ter bestrijding van de inflatie had eérder op de dag een scherpe koersdaling op de Londense effectenbeurs veroorzaakt. De beurswaarde van 6 toonaangevende aandelen daalde met meer dan 700 mil- lioen gulden. De totale koersverliezen waren nog aanzienlijk groter en de ef fectenmakelaars noemden deze dag „zwarte Maandag". HERTOG VAN KENT ONDER TOEZICHT. Koningin Elizabeth heeft een legerin- structeur bevel gegeven haar neef, de hertog van Kent, te vergezellen, wanneer de jonge hertog aat autorijden, de jonge hertog gaat autorijden, omdat de hertog, die de zevende troon opvolger is, te roekeloos rijdt. Hij heeft in één jaar tijds drie ongelukken gehad. De hertog, die thans 19 jaar is, heeft dc liefde voor auto's en hard rijden van zijn vader geërfd. Ook deze heeft twin tig jaar geleden van de toenmalige ko ning George V order gekregen niet meer alleen uit rijden te gaan. IN DOUCHECEL DOOR STROOM GEDOOD. Tragisch verscheiden in Nijmegen. Zaterdag is de 36-jarige mevrouw Z. uit Nijmegen, moeder van twee kinderen, in de douchecel van haar woning door de electrische stroom dodelijk getroffen. Bij onderzoek bleek dat, als een be paald lichtpunt in de keuken werd ge bruikt, de installatiebuis van de cel on der spanning kwam te staan. Door deze buis kwam ook spanning op de afvoer buis van de douchecel, die niet geaard was. Toen mevrouw Z. de handdouche ge bruikte, kwam zij onder stroom te staan met het gemelde noodlottige gevolg. RAADSELACHTIGE BRAND. De Rijkspolitie te Epe stelt een ern stig en uitgebreid onderzoek in naar de mogelijkheid van brandstichting op de Veluwe. Het feit, dat de brand, die Maandag een gebied van naar schatting 250 hectaren heeft geteisterd, vrijwel te gelijkertijd op drie plaatsen is uitgebro ken. vormt hiertoe de aanleiding. De ver dachte omstandigheid doet zich voor, dat de tweede vuurhaard werd ontdekt op 1500 meter afstand van de eerste. De derde vuurhaard werd enige tijd later ontdekt, vierhonderd meter van de plaats waar vrijwilligers op dat moment aan het blussen waren. De deskundigen achten ook deze afstand te groot voor verspreiding van het vuur door de wind. De politie houdt er bij haar onderzoek voorts rekening mee, dat de brand van Maandag reeds de derde is, die binnen zeer korte tijd in deze omgeving is uit gebroken. Deze branden konden echter snel worden bedwongen. EEN MILLIOEN GULDEN TE VERDELEN. De Staatsmijnen gaan per 1 Augustus beginnen met de verdeling van een be drag van 1 millioen gulden onder hun personeel. In de bedrijfsbegroting van 1953 werd deze som afgezonderd voor bezitsvorming en het aankweken van spaarzin. Met deze verdeling wordt te vens een reeks nieuwe maatregelen inge luid, waarmee de directie de werfkracht van de onderneming die de laatste jaren gevoelig is verminderd, wil vergroten. Alle werknemers, die op het ogenblik van de uitkering in dienst zijn, en zij die in de loop van dit jaar reeds zijn gepen- sionneerd, ontvangen 12 gulden. STAATSLOTERIJ UITGEBREID. Het regeringsvoorstel tot het uitbrei den van het aantal loten der Staatslote rij is Dinsdag door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het voorstel werd met 28 tegen lO stemmen aangenomen. De tegenstanders werden uitsluitend gevonden in de pro testantse partijen, die de gokkerij scherp- afwijzen. Een van de CHU-senatorten echter, prof. De Zwaan, stemde tot ve ler verbazing voor. Eerst dacht iedereen dat hij zich vergiste, doch hij maakte ook geen gebruik van de mogelijkheid om te zeggen, dat hij een fout had gemaakt. Een tweede verrassing was, dat alle socialistische afgevaardigden voor wa ren (in de Tweede Kamer stemden en kele protestantse socialisten tegen). Nu het wetsontwerp is aangenomen, wordt het mogelijk voor elk van de vier loterijen, die per jaar worden gehouden, zes series loten uit te geven in plaats van vier, zoals tot nu toe het maximum was. ONTGINNINGSPLANNEN VAN TILBURG. Het gemeentebestuur van Tilburg is t voornemens een belangrijk ontginnings plan te gaan uitvoeren op het gemeente lijk grondgebied onder Hilvarenbeek. Het complex dat een uitgestrektheid heeft van ongeveer 230 ha. bestaat uit heide- en zandgronden. Een onderzoek door een deskundige commissie heeft uit gemaakt dat ontginning van deze gron den gepaard gaande met voldoende wa tervoorziening, goede landbouwgrond en voor een klein gedeelte tuinbouwgrond zal opleveren. Het Rijk heeft er bereids in beginsel onder bepaalde voorwaarden in toege stemd om ten behoeve van de water voorziening water aan het Wilhelmina- kanaal te onttrekken. Alvorens echter c'en definitieve beslissing te nemen, stel len B. en W. voor, voorlopig dc ont wikkeling van het Deltaplan af te wach ten. De uitvoering van het door de Ned. Heide Maatschappij opgemaakte plan. waarvan de kosten zijn geraamd op f 2,575,000, kan evenwel geschieden on afhankelijk van de vraag, hoe de water voorziening tenslotte zal worden opge lost. In de raadszitting van vandaag komt het voorstel aan de orde. Een uitgebreid werkprogram voor de KIP. 45.000 BEZOEKERS MEER BIJ „ANIMALI". i I Gezien het gunstige zomerweer telde Aniiuali op 26 Juli reeds 45.000 bezoe kers meer dan het vorig jaar. Momenteel is het dan ook een én a) kleurenpracht wat „Animali" biedt. De wevers, de wida's, alle vogels uit de Tropen, hebben hun grijze pakje ver wisseld in fluweel zwart, helder wit of wel rood-oranje, alleen van deze soor ten reeds zijn er een 500-tal aanwezig; hoeveel vogels men er te zien krijgt, het juiste aantal is niet op te geven, echter t loopt in de duizenden. De arara col lectie is uitgebreid tot 30 stuks, bestaan de uit Roodgele, de Grotenvleugel en de Blauwgele araras. Ook in papagaaien is een rijke collectie aanwezig, een vijftig tal zitten op stok en in de kooien, ver dei een 30 stuks geenckamazonen, gear riveerd van Costa Rica, welke in de winkel geshowd worden. Deze spreken allen, doch alles Spaans, wanneer ze al len doende zijn is het lawaai wel wat te groot. Er zijn er bij die fluiten, andere huilen als babies van 14 dagen, een an dere lacht uitbundig als een giechelende juffrouw enz. Verder is er een uitgelezen verzame ling tropische wilde duiven aanwezig, o a. Indische Bronsvleugel duiven, Au stralische Bronsvleugel-duiven, dwerg duiven, Piquiduiven, blauwe Cubadui- Ven, tambourine duiven, blauwkappen Cubaduiven, Olive duiven, kopernek- auifjes, wonga wonga duiven, wander- duiven van Amerika, welke daar zo goed als uitgestorven zijn. Struisvogels en Nandoes zijn aan de leg, de heer van Dijk trachtte deze zelf aan het broeden te krijgen, echter het gaat bezwaarlijk, de ruimte is n.l. te klein en de vogels zijn te onrustig. J.l. Zaterdag hadden de Nandoes een nest gemaakt en de heer van Dijk deponeerde er 4 Struis en 5 Nandoe-eierten in, ho pende dat zij deze aan zouden nemen en bebroeden, echter het resultaat was dat de Nandoe-eieren door hen zelf op gegeten werden en de struisvogel-eieren stuk getrapt. De kweek van kwartels, fazanten én pauwen gelukte beter. Deze werden in de Machine uitgebroed, en hiervan zijn er reeds een 600-tal jongen aanwezig. De Tuin is momenteel in volle bloei, bloemen en vogels wedijveren met hun kleuren, het een al mooier dan het an dere, mén komt er niet uitgekeken, daar men steeds weer wat nieuws ontdekt. Ook het dansen 's avonds is erg in trek, avonden van over de 2000 bezoe kers bewijzén voldoende dat het er des avonds ook aangenaam vertoeven is.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1