DE LANGSTRAAT JffOAt Waalwijkse en Langsiraatse Courant Het oog gericht op Melbourne. 0 R tl N EN VLIJMEN ELSHOUT HEUSOEN SPRANG-CAPELLE SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER WIELRENNEN Een goed middeltje tegen tandpijn. ipïp*' Vuurproef voor Zwem- en AthUtiek-candidaUn 'N DIERENPRAATJE. i VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 Uitgever IVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 63 Abonnement 19 cent per week 2.45 oer kwartaal 2.70 franco d. D- Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" In het nieuwe openluchtzwembad ,,De Papiermolen' te Groningen zullen van 5 t.m. 7 Augustus de nationale zwem- kampioenschappen als een laatste gene rale repetitie voor de Olympische spelen van 1956 te Melbourne worden gehou den. Hierbij zullen de Nederlandse can- d'daten voor de spelen aan de start ver schijnen. Ongetwijfeld liggen onze sterkste troe ven in de dameswedstrijden. Op de eer ste plaats vinden wij daar Geertje Wie- lema, die haar Nederlandse titels in dc sprint en de 100-meter rugslag zal moe ten verdedigen tegen Joke de Korte, de eeuwige tweede, en de snel opkomende Jopie van Alph'en, een pupil van Ma Braun. Opmerkelijk is, dat na de nederlaag van Geertje Wielema tegen Jopie van Alphen op de 100-meter rugslag enkele maanden geleden, de rivalen niet meer tegen elkaar in het strijdperk zijn getre den. Dit zal echter het komend weekend weer gebeuren en een voorspelling om trent de uitslag zou een schot in de lucht zijn. hoewel er een felle strijd verwacht mag worden. Jonge generatie. Is op de nummers sprint en rugslag de jonge generatie reeds doorgebroken in de persoon van Jopie van Alphen, op net nummer vlinderslag vinden wij een zelfde beeld. Mary Kok, Atie Voorbij en weer Jopie van Alphen zijn de jonge sterretjes die om de zegepalm hier (en in Melbourne?) zullen strijden. Van deze drie is Mary Kok de wereldrecordhoud ster, maar zijn Atie en Jopie van gelijke kracht. Op de langa afstand (400'en 1500 in) vinden wij een nieuwe candidaat, Lenie d<_ Nijs, die het bestaan heeft Mary Kok, oorspronkelijk favoriete voor deze af standen, reeds verschillende malen te verslaan. De grote vraag voor de natio nale zwemkampioenschappen zal zijn of de jonge generatie er in zal slagen de er varen krachten (Geertje Wielema en Jo ke de Korte) te verslaan. De kans daar op is redelijk groot, maar misschien spreekt hier de langere training der ou deren een woordje mee. Hoe het ook zij, bij de dames zijn vol doende candidaten, die Nederland een sterke vertegenwoordiging in Melbourne kunnen geven. En de heren? Bij de heren staat geval enigszins an ders. Ongetwijfeld beschikken wij in eon Wim de Vreng, een Herman Willeinse, een Jaap de Jong en een Gerrit Korte- weg over zwemmers met verrassende ca paciteiten. Daarnaast mogen een Jitse v d. Veen en een Joris Tjebbes niet on- vernoemd blijven. Op de sprint en de 400 meter vinden wij weer De Vreng, Willemse en Jaap de Jong tegenover el kaar. De Vreng, sterk op revanche be lust, Willemse, de nationale sprintkam pioen en Jaap de Jong, de friese nieuw komer. Er staat ons, ook op de rugslag, een fel duel te wachten, maar de vraag of zij tussen de topzwemmers der wereld een goed figuur zullen slaan op de Olym pische spelen mag worden betwijfeld. Dat zij deze vertegenwoordiging verdie nen staat echter buiten kijf, terwijl op het gebied van schoonspringen Els van de Horn en Jan van Moll met kop en schouders boven hun tegenstrevers uit steken en hun plaats dus fen volle ver dienen. Geen geld toch zorgen. Ten aanzien van de athletiek, waar van de nationale kampioenschappen Zon dag in Rotterdam worden gehouden, staan de zaken geheel anders. Hier is niet die opkomende generatie die een Blankers-Koen, een Slijkhuis kunnen ver vangen. Zeker, daar is Puck van Duyne- Brouwer, ongenaakbaar op de 100 en 200 meter sprint, daar zijn de sprinters Saat, Rulander en Van Hardeveld, de lange-afstanders Kroon, Van dc Veer donk en Wolsink, maar zij allen missen r.et dat tikje klasse, dat noodzakelijk is voor een topprestatie. Wij zien nog wel een „vergeten" Fan ny op de 80 meter horden en misschien een Slijkhuis, maar nog steeds geplaagd door blessures zullen beiden geen top prestatie kunnen leveren. Gebrek aan geld zal de uitzending der athletiekfavo- rieten tot een minimum beperken, daar zij eveneens door gebrek aan middelen niet in staat zijn die training te volgen, die h'en in een topconditie moet brengen. Wij weten dat niet het goede resul taat van belang is bij de Olympische spelen, maar de sportieve strijd, waarin gestreden wordt. Wij vrezen echter dat de chauvinistische Nederlander bij zeer geringe prestaties gaat praten over „zon de van het geld, dat is allemaal wegge gooid". KICK MORRIS. (Nadruk verboden). ZON DAG-ARTSEN Dl ENST. Dienst: Dr. Verhaak. GESLAAGD. Aan de L.T.S. te 's-Bosch slaagde on ze dorpsgenoot P. van Delft voor het F.A.M. diploma auto-monteur. H. van Delft slaagde voor het diplo ma smid-bankwerker. OPENING TENNISBANEN. A.s. Zaterdagmiddag zullen de tennis banen op de Steegerf officieel worden geopend. Deze middag zullen ook ten- nisdemonstraties worden gegeven. GESLAAGD. Voor het diploma B deel I (Onder Riikstoezicht gediplomeerd maatschoen maker) slaagde te 's-Gravenhage de heer A. Duquesnoy uit Waalwijk. Voor diploma A (Onder Rijkstoezicht j gediplomeerd schoen hersteller) slaagden te Rotterdam de heer C. Bergmans uil Waalwijk en de heer P. J. Klerkx uir Raamsdonkdorp. I Zij genoten hun opleiding aan de Vak- school voor Schoenmakers te Drunen. GESLAAGD. Mej. G. Pullens slaagde te Tilburg voor het examen machineschrijven. MOOI RESULTAAT. Vermeldenswaard is zeker dat onze oud-dorpsgenoot de heer J. K. aan de M'.T.S. te Eindhoven voor het schrifte- lijk examen slaagde met eén gemiddeld j cijfer van 8Yi, zodat hij voor alle vak ken vrijstelling kreeg voor het mondeling examen. KAMP. De verkenners zullen van 1017 Au gustus hun kamp opslaan in een van Brabants recreatieoorden. De welpen zullen enkele dagen doorbrengen in de Drunense duinen. O.L.VR. SCHUTS. 1 In de ledenvergadering van de O.L.Vr. Schuts werd besloten Zaterdag 10 Sept. de Statiedag te houden. Op de algemene vergadering van 20 Aug. zal de nieuwe Hoofdman worden gekozen. Op een van de Zondagen in Sept. zal men met de Sc. Catharina Schuts uit 'Herpt een on derling schietconcours houden. DE ZWALUW. Zondag wedvlucht met jonge duiven vanuit Noijon. Inkorven Vrijdagavond van 7 tot 8 uur. Dus allen op tijd. Maand-vergadering de Zwaluw. Zaterdag 6 Aug. maandvergadering van de Zwaluw. Aanvang 8 uur. Zeer belangrijke agenda; trouwe opkomst ver wacht. MAANDVERGADERING ROZENJAGHT. Zondag 7 Aug. maandvergadering van Kruisbooggezelschap Rozen jacht in café A. van Vugt. Aanvang 7 uur. Belang rijke agenda. Dus allen op tijd. OPENING NIEUW CAFÉ. Vrijdag 5 Aug. zal de nieuwe zaak van de heer H. Boom officieel worden geopend. Zaterdag en Zondag is er ge legenheid voor dansen. Aanvang 6 uur. Zie advertentie in dit blad. WIELRENNEN. Vlijmense renners in dc Acht van Chaam. Woensdag 3 Aug. namen de Vlijmense renners deel aan de wedstrijden in de Acht van Chaam. Bij de nieuwelingen werd B. v. d. Ven 12e. Kuijs zat ook in de kopgroep maar werd niet geklasseerd. Bij de amateurs werd Wolfs 10e. Libregts, die steeds in de kopgroep zat en in de eerste ronde al met van de>- Pluijm weg trok, kwam op het laatst var, het parcours ten val en moest opgeven. Programma voor Zondag 7 Aug. De amateur Tinje Wolfs neemt deel aan de ronde van den Bosch. De overige renners, zowel amateurs als nieuwelingen, nemen deel aan de ronde van Gilze Rijen. De nieuweling B. v. d. Ven zal in Gilze zijn eerste amateurswedstrijd rijden. We zijn weer benieuwd naar de succes sen. i OUDEN VAN DAGEN. Dinsdag 9 Aug. maken de Ouden van Dagen uit Vlijmen hun jaarlijks uitstapje. Dit jaar zal de route zijn naar Arnhem, Nijmegen en omgeving. Wederom zal een groot aantal ouden van dagen de reis meemaken. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag 2 Augustus j.l. herdacht het echtpaar P. van de Griend en IH. vin Ooijen de dag waarop zij 50 jaar gele den in 't huwelijk traden. Het bruidspaar dat zich nog steeds in een goede gezondheid mag verheugen begon deze dag met het bijwonen van een plechtige H. Mis, welke uit dank baarheid werd opgedragen in de kerk van de H. Catharina alhier. Het gouden paar, dat de dag verder in intieme feeste lijke sfeer doorbracht, mocht zich in een grote belangstelling verheugen, gezien de vele bloemstukken en felicitaties welke hun werden aangeboden. V.V. HEUSDEN. In haar clublokaal bij café De Gou den Leeuw, alhier, hield de voetbalver eniging Heusden een drukbezochte ver gadering. Er werd door de leden een geheel nieuw bestuur gekozen, dat nu als volgt is samengesteld: G. Schouten, voorzitter, B. Bresser, 2e voorzitter; G. A. v. d. Pol, secretaris; J. Brink, 2e secretaris; S. Douma, penningmeester; J. Kramer en A. B. de Kok, leden. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan het oude bestuur en sprak de hoop uit met het nieuwe be stuur een goede en prettige samenwerking te hebben. BURGERLIJKE STAND. Over de maand Juli 1955. Geboren:- Johanna Allegonda Maria dv G J F v d Heijden en H A Koks Johannes Wilhelmina Gerardus zv K L de Hart en A Scheij Antonius Johan nes zv P Pelders en M J v d Donk Gerard zv D v Loon en J Jonker Lau rens Hubertus Cornelis zv J H v Hemcrt en R v Heivoort Petrus Cornelis Jo hannes zv A v Haren en H M v d Staak. Overleden Adrianus Thomas Buijs 80 j Antonius Franciscus van Bla- del 53 j echtg v S J van Heivoort. GehuwdAdriaan Wilhelmina de Hart 28 j en Johanna Theresia Timmer mans 24 j beiden alhier Jacobus Jo hannes Schapendonk 22 j te Drunen en Giuditta Christina Martha Massare 23 j alhier. KERKDIENST. Zaterdag 6 Augustus des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente, Ju- lionalaan 8, alhier op te treden de hec Elshout, Candidaat in de Theologie te Rotterdam. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer Adrie Hom mel slaagde dezer dagen voor het Mid denstandsdiploma. Hij genoot zijn op leiding bij het Hoofd der school, de Weled. heer Hoogstraten. UITSTAPJE. De leden van de Afdeling Sprang van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale zullen op Maandag 15 Augustus a.s. met hunne dames, per autobus van de Alad, hun jaarlijks uitstapje maken. Ditmaal gaat de tocht naar Zuid-Limburg; o.m. zullen Valkenburg en Vaals worden bezocht, terwijl bij dhr. Kees de Ruijter in Maas tricht het gezelschap zal dineren. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School aan de Loonsedijk is Mevr. A. Eijkelenboom-v. Thiel be noemd. Schitterend geslaagd. De door de postduivenvereniging „De Luchtvaart" georganiseerde liefdadigheidsvlucht ten bate van de tuberculose-bestrijding is ten volle geslaagd. Voor het beoogde doel kon een bedrag van 523.46 worden afgedragen. Burgerlijke Stand Sprang-Capelle over Juli 1955. Geboren: Maria Francisca Pieter- nella, dv. F. F. Smit-Verduijn; An na Maria Elisabeth, dv. J. van Til- borgh-Rijkers; Adriana Catharina, dv. H. A. Kramer-Sprangers; Hen- ny Clara, dv. G. Sprangers-Tissin; Gerardus Johannes, zv. J. S. van Zatphen-Treffers; Anna Agnita Jo hanna Willemina, dv. Chr. Heurter- Blonk; Hendricus, zv. H. Bogers- Kanters; Janna Forra, dv. C. Min- naard-de Rooij; Maria Janna, dv. T. A. Molegraaf-Minnaard; Johan na Adriana, dv. J. J. Maijers-Ver- hoeven; Antonia Maria, dv. J. van Oosterhout-KerkwijkAdriaan Pie- ter, zv. H. Huiisman-Wagerpakers. Gehuwd: Peter Roosenbrand 43 j. en Huberta Johanna v. Boxtel 29 j Leendert Dirk v. Seist 32 j. en Ma ria v. Beek 30 j.; Cornelis Groene- veld 25 j. en Hester Verduijn 20 j.; Jacobus Boeser 24 j. en Cornelia Maria de Pender 20 j.; Jacobus Jo hannes Hendriks 28 j. en Cornelia Smits 27 j.; Pieter Christoffel de Rooij 28 j. en Adriana Arnolda van Vuuren 29 jaar. Overleden: Neeltje Feijge 75 j., echtg. van N. C. v. Ommeren; Aha- suerus Oerlemans 59 j., echtg. van M. J. de Roon; Ariaantje in 't Veld 75 j., wed. van Joh. L. v. d. Linde; Johan Wilhelm v. d. Schans 74 j., echtg. van M. T. v. Thielen; Johan nes Mattheus v. Vuuren 58 j., echt genoot van A. C. Zwijgers; Dirk Cornelis Werther 72 j., echtg. van Joh. Spierings. Ingekomen: H. Ha verhals van Waalwijk; P. J. Netten van 's-Gra- vemoer; C. L. Versteeg van Waal wijk; A. Versteeg van Waalwijk; J. J. Wauben van Rotterdam; M G. A. Hoevenaars van Echt.. Vertrokken: T. Blom naar Wer kendam; G. Ossewaarde naar Loon op Zand; J. Genuit naar Amers foort; J. P. Blom naar Waalwijk; J. N. van 't Geloof naar Tilburg; A. v. Drongelen naar Waalwijk; C. D. v. d. Waals naar Hilversum; J. L. Treffers en gezin naar Waalwijk; H. Rosenbrand en gezin naar Wijk en Aalburg. Slagers op vacantie. Ingevolge plaatselijke verorde ning zullen in het tijdvak van Maandag 8 tot en met Zaterdag 13 Augustus a.s. te Sprang de slagers- bedrijven van Pluimert en W. Nieuwenhuizen en te dezer plaatse die van C. v. Oosterhout en Joh. de Jong wegens vacantie gesloten zijn. De klanten dezer slagers kunnen de volgende week voor hun vleeswa ren terecht bij de deze week van vacantie terugkerende slagers, t.w. Wed. M. Rijkers en J. Nieuwen huizen te Sprang en Ant. de Jong. A. H. Kerst en D. v. d. Werken al hier. GESLAAGD. De heer J. B. Buyks slaagde voor het ULO A-examen. Voor het examen coupeuse slaagden de dames E. de Wit, F. Timmers, Dina Smits en Jo Smits. Zij genoten hun op leiding aan de R.K. Naaischool alhier. HARMONIE. Tijdens de jaarvergadering van de Ko ninklijke Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak op Zondag j.l. in de harmonie- zaal, -werd de heer J. Rombouts met 23 van de 30 stemmen gekozen tot bestuurs lid van de harmonie. Hiermee werd voorzien in de vacature die was ont staan door het vertrek van de heer B. van Schijndel. De voorzitter dankte de heer van Schijndel nog voor de grote verdiensten die hij voor de harmonie heeft gehad. Uit het financieel overzicht bleek dat de harmonie er niet zo erg rooskleurig voorstaat. Er was maar liefst een tekort van ongeveer f 1800.-. Geslaagd. Aan to Technische School te Geertruidenberg slaagden voor machine-bank werken S. Berende, M. Blom, H. Broe ders. G. Broos, J. de Bruijn, J. v. d. Elshout, H. Heijmans, H. Kerst, H. Joore, P. Lodewikus, A. Raaijmakers, A. Ros, J. van Seters en G. Volder. Afd. Timmeren: A. Blankers, J. Blom, H. Heesters (hoste leer ling), J. v. Seters en C. Volder. ElectriciënsM. v. d. Elshout, C. de Koning, G. Koreman en C. Schellekens. De heer C. v. Ommeren al hier slaagde voor het diploma Engelse Handelscorrespondentie. WAALWIJK. v P.V. DE POSTDUIF. Zondag hield bovengenoemde i vereniging een wedvlucht vanuit St. Ghislain, 167 km. Wind N.O., los 9.40 uur. Eerste duif 12.28.12. Uitslag: W. v. d. Gouw 1 67; Jan Hen- sen 2; Spapens 3 78; C. de Man 4 23; C. Schuwer 5 10 80 84; Knippels 6 17 19 28 36; A. Leij- tens 7 132; Jan v. Schaik 8; Groeneveld 9 91 95 97 124; Ant. van Schaik 11; Kramer 12 18; G. van Helvoirt 13 33 75 121; Kooijmans 14 68; M. v. d. Geijn 15 41 62; A. de Kloe 16; L. v. d. Boogaert 20 22 39 48 70 73 77 83 112; Jos Pas 21 90 113; H. van Daelen 24; H. Pullens 25 65; A. van Hul ten 26 38 123; Adr. Bak kers 27 45 47 71 89 118; B. van Biel 29 115; v. Bokhoven 30 31 129; v. d. Heuvel 32 40; van Ee- then 34 119; M. Knuist 35; P. Timmermans 37 64 105; D. van den Boomgaard 42 51 117 127; Jos van Schaik 43; H. Couwen- berg 44; C. Verhuist 46 98 109; I A. van Loon 49 72 94 104: H. van Berkel 50; C. Bouman 52 79 100 6 Copyright P. I. B. Bo» 6 Cop«nhog*A Tandpijn! Wie heeft er nog nooit van tandpijn gehoord? Ons Bientje bijvoorbeeld, het kleine vossenkind. Maar op een goeie dag was het ineens, of er iemand verschrikkelijk in Bientjes tand aan het te keer gaan was. Alsof er iemand altijd maar door met een ha mer op die tand sloeg. Maar toen ze in de spiegel keek, zag ze natuurlijk niets Dat had ze ook in geen geval verwacht. Bientje vroeg haar twee zusjes. Mien- tje en Li'entje, of ze al wel 'ns van tand pijn gehoord hadden. Dat hadden ze niet. Maar Mientje wist een heel goed middel tje tegen tandpijn „En wat is dat dan voor een middel", vroeg Bientje. „Een heel goedzei Mientje. „Ach toe, vertel me toch wat ik moet doen!" riep Bientje. „Nu, let maar 'ns op", zei Mientje, "als ge tandpijn hebt, moet ge een beetje water in de mond nemén „Dat helpt niet", zei Bientje. „Nee, maar ik ben ook nog niet uit gepraat", verklaarde Mientje. „Men moet dus water in z'n mond nemen, en dan moet men op een flinke warme kacnel gaan zitten „En dan", vroeg Bientje. „Ja, zie je," antwoordde Mientje, „als dan het water in je mond kookt, is men zijn tandpijn glad vergeten!" Dat was natuurlijk grote onzin, maar Bientje moest er toch erg om lachen. En toen deed het een ogenblik helemaal geen pijn meer maar heel gauw was er de tandpijn weer. Toen gingen de drie Vossenkinderen naar Dokter Das. Hij is dokter en uil vinder dus dan is ie zeker ook tand arts, dachten namelijk de kinderen. Dr. Das was zeer druk bezig met zijn nieuwe uitvinding maar hij wilde B-entje, Mientje 'en Lientje, in geen geval zeggen wat het voor een uitvinding was. voordat ze hem hadden verteld, wat er met Bientje aan de hand was. „Dat is in elk geval iets heel ergs", zei Dr. Das. toen ie van de zere tand pijn had gehoord. „Wat doen we nu?" „Lieve, brave Dr Das", zei Mientje, „we hebben er vast op gerekend, dat U Bientje beter kunt maken. Weet U er dan helemaal niets op te vinden?" Dr Das ging toén op zijn voorpoten staan, en dat was wel leuk om te zien, maar Bientjes tand deed nog steeds heel erg pijn. Toen maakte hij alle mogelijke buitelingen, en dat was zelfs nog leuker, maar nog steeds was het niet het juiste middel. Tenslotte zei Dr Das: „Ik geloof dat ik de tand er uit moet trekken". Oh, bij deze woorden al deed Bien tjes tand niet meer zo n pijn. En toen j Di Das zich klaar ging maken om de tand er uit te trekken, en hamers en beitels, én boren en nijptangen, en schroe- vedraaiers voor de dag haalde, om aan de kleine operatie te beginnen, ja, toen was ineens Bientjes tandpijn helemaal i weg. En dat was ook de bedoeling. Dr Das zou nooit het kleine vossen- vossenkind met hamers en tangén heb- j ben durven helpen, en omdat hij geen echte tandarts was, moest hij' er wat an ders op zien te vinden. Nu was alles weer in orde, en niet op de laatste plaats Bientje, en Dr Das leg- de hun zijn nieuwe uitvinding uit. Cc kunt het hier op de tekening zien. „Kijk 'ns", zei Dr Das, „dit molentje draait, wanneer m'en het vasthoudt en er i mee rondloopt. Maar ik zou niet hard j genoeg kunnen lopen, om het aan het j draaien te krijgen en daarom heb ik dit j keurige, kleine apparaat gebouwd. En nu kan ik aan mijn tafel blijven zitten en heel rustig met mijn poot wat bewegen, terwijl de molen beweegt, wanneer ik ;n de trechter blaas. Toen bewoog hij zijn poten onder de tafel op en neer, om het hun te laten zien, en toen durfden het de drie Vos senkinderen ook wel 'ns proberen. En dat was het allerbeste middel tegen tandpijn! 122; Jos van Bladel 53 61 96; v. Brunschot 54 74 88 93 131; L. v. Son 55 125; .los Hensen 56 128; G. Schoemans 57 86 103 133; A. Timmermans 58 111; P. L. Pul len 59; P. van Es 60; Th. Ver hulst 63; Schoemans Jr. 66; J. Yerwiel 69; Bakkers 76; W. Her man 21 82 85; J. Didden 87; A. van Hilst 92; Kleijn-Sars 99; C. van Gelder 101; Jo de Bruine 192 107; Berkelmans 106; G. A. Bak kers 108; Braat 110 126 134; J. Verbaen 114; J. v. d. Pennen 116; Corstanje 120; A. Schilders 130. Derbyprijzen zijn behaald als volgt 1 Jan Hensen; 2 Spapens; 3 H. Knippels; 4 Groeneveld; 5 Dl Kramer; 6 Groeneveld; 7 Knip pels; 8 idem; 9 L. v. d. Bogaert; 10 C. de Man. LOUISON BOBET VERDIENDE ONGEVEER 39.000 GULDEN. Franse ploeg in totaal 130.000. Engeland kwam er slecht af. Voor de jongste Ronde van Frankrijk was in totaal een be drag van 36.685.000 francs (on geveer 296.000 gulden) aan prij zen beschikbaar. Hiervan heeft de Franse nationale ploeg, met Louison Bobet als winnaar van de Ronde (2 millioen francs) en de eerste plaats in het ploegen- klassement (3 millioen francs), bijna een derde gedeelte opge ëist, namelijk 11,6 millioen francs (ongeveer 130.000). Bobet's aandeel wordt becij ferd op 3,6 millioen francs (on geveer 39.000 gulden) 't grootste van alle deelnemers. Dc Luxem burger Charly Gaul, die alleen aan bergpremies 1,2 millioen francs verdiende, blijft met een totaal van 3.4 millioen niet ver bij Bobet achter. De Fransman Antonin Rol land kwam op een totaal van on geveer 2 millioen francs (pl.m. 22.000 gulden). Wat de verdiensten van dc ploegen aan prijzen en premies aangaat is al gemeld, dat de Ne derlandse ploeg, buiten de gega randeerde gages om, ongeveer 3.5 millioen francs (pl.m. 35.000 gulden) verdiend heeft, in welk bedrag niet de extra-premies zijn opgenomen, welke door Neder landse firma's voor etappe-over winningen ter beschikking wa ren gesteld. De schraalste oogst haalde de Engelse ploeg binnen, n.l. onge veer 600 gulden. Slechts vijfmaal viel een Engelse renner in de etappe-prijzen. Het lijstje voor de verdiensten van de verschillende ploegen ziet er als volgt uit: Frankrijk 11.6 millioen francs. België 5.5 millioen, Italië 5.1 millioen. Gemengde ploeg 4 mil lioen, Nederland 3,5 millioen, Spanje 2,05 millioen, N.O. Frank rijk 1.35 millioen, lie de France 1.3 millioen, Z.O. Frankrijk 1 millioen, W.-JFrankrijk 650.000 francs, Zwitserland 485.000 fr., Z.W. Frankrijk 120.000 en Engc- geland 55.000 francs (één franc is 1.1 cent). - Tv TTXt

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5