Waalwijkse en Langsiraatse Courant en Buitenland. BINNENLAND BUITENLAND Gemeenteraad Waalwijk. Prol. G. H. M. Holt. VRIJPA0 13 AUGUSTUS 1955 Uitgever {Vaalwijkse Stoomdrukkerij Au toon Tielen pioofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week KONINGIN EN PRINSES NAAR NOORWEGEN. H. M. Koningin Juliana verge zelt dit jaar Prinses Wilhelmina op haar vacantiereis in Noorwe gen. De Koningin en de Prinses zijn Maandagochtend vertrok ken. De reis, welke ruim veer tien dagen zal duren, draagt een strikt incognito-karakter. GEEN LANGERE DUUR HERHALINGSOEFENINGEN. Naar van officiële zijde wordt vernomen zal de minister van Oorlog, ir. C. Staf, terugkomen van zijn vorig jaar genomen besluit om de duur van herha lingsoefeningen in totaal van 85 dagen tot 150 dagen uit te brei den. Het desbetreffende door hem in December bij de Tweede Kamer ingediende voorstel, zal dan ook worden teruggenomen. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de militairen, die zijn ingedeeld bij de derde divi sie. Voor deze militairen kan worden verwacht, dat zij langer voor herhalingsoefeningen moe ten opkomen dan thans is be paald. 'T PAX CHRISTI-CONGRES TE NIJMEGEN. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, president van de Nederlandse sectie, sprak het eerste begroe tingswoord. Kardinaal M. Feltin van Pa rijs dankte gastheren en gasten voor de grote deelneming aan het congres. De president van het congres, de heer M. Pierre Braehin uit Parijs, zette het doel van het congres nog eens uiteen wak ker roepen van het christelijke geweten en de vrede. Men wil de juiste verhouding aangeven tus sen de geestelijke zending en de taak van de Pax Chnsti-bcwe- tfing. In de eerste avondbijeenkomst sprak prof. Paul Lenz-Medoc uit Parijs over „Kerk en We reld". Prof. Lenz-Medoc, die oorspron kelijk uit Duitsland afkomstig is, legde een verklaring af in zake de gedragingen van zijn landgenoten gedurende de laat ste wereldoorlog in Nederland. Hij kon hier niet officieel spreken, maar kon wel namens talrijke landgenoten en in tegen woordigheid van de bisschoppen van Frankrijk, Nederland en Duitsland verklaren, dat de vooraanstaande en hoogstaande Duitsers wel degelijk overtuigd zijn dat zij grote schuld hebben tegenover Nederland en dat zij de Nederlanders ook hun veront schuldigingen aanbieden voor alle ellende hun aangedaan. Maandag werden de hoge au toriteiten, onder wie kardinaal Feltin uit Parijs, officieel be groet. Ook Mgr. Mutsaerts en Minister Beel waren aanwezig. 'i Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... heem toch Reünies! Het Koningin Wilhelmina- Fonds gaat machtige wapenen aan het arsenaal toevoegen, waarmee de medische weten schap in Nederland de kanker bestrijdt. Uit de gelden die door het publiek voor de kankerbe strijding zijn bijeengebracht, heeft het fonds ruim 700.000 gul den afgezonderd, waarvoor bij de firma Smit-Röntgen te Lei den twee zogenaamde cobalt- bommen zijn besteld. Deze kan- kerbestralingsapparaten worden veel krachtiger dan de drie an dere cobaltbommen, die reeds in ons land aanwezig zijn, namelijk in Den Haag, Leiden en Tilburg. Hel nieuwe zware geschut voor de kankerbestrijding wordt ge plaatst in het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam en in het Rotterdamse radiothera- pisch instituut. Mede dank zij de steun van het Koningin Wilhel mina Fonds kan thans ongeveer een derde van de kankergevallen in ons land worden genezen. De strijd tegen de kanker in deze centra kost het fonds jaar lijks anderhalf millioen gulden. Uil inzamelingen e. d. komt de laatste tijd echter niet meer dan gemiddeld 1.3 millioen gulden binnen. Het fonds zal dan ook wel binnèn afzienbare tijd op nieuw een beroep doen op het Nederlandse volk om wat dieper in le zak te tasten. WERKLOOSHEID. In de loop van Juli j.l. nam het aantal werkloze mannen toe van 23.297 tot 26.598, terwijl de bezetting van de aanvullende werken daalde van 10.744 tot 9581, zodat het aanbod van ar beidskrachten in totaal met 2138 steeg. Deze toeneming moet, naar het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede deelt, in de eerste plaats worden toegeschreven aan de telkenjare voorkomende inschrijving van scholieren, die de onderwijs-in- stellingen gaan verlaten. DIJKDOORBRAAK IN BIESBOSCH. In de afgelopen nacht is de dijk van de Annapolder in de Brabantse Biesbosch, die enkele weken geleden gedicht werd, weer doorgebroken. Ruim 300 hectare vruchtbaar polderland, waarop het herstelwerk in volle gang was, staat opnieuw onder water. Pachtboer Kees Kerre- mans van de Annapolder slaag de er ternauwernood in, zijn koeien en paarden te redden, die weer in de droge polder lie pen. Ook de aangrenzende Slek van de zwaar getroffen boer De Winter is weer overgeleverd aan de vernielende eb- en vloed- stroom. Met een grote dragline, die vanmorgen in allerijl per dekschuit over het woelige wa ter naar het nieuwe stroomgat is gebracht, is geprobeerd het gat zo snel mogelijk te dichten, maar vanavond bleek de vloed sterker dan de mens. Ook in andere pol ders hebben de vers herstelde kaden schade opgelopen van het hoge water, dat op verschillende plaatsen een meter steeg. De schade loopt in de duizenden guldens. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Augustus 1955 2.040.031 tegen 2.027.843 op 1 Ju li 1955. Op 1 Juli 1955 waren er 516.266 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 514.993 op 1 Juni 1955. RELLETJES IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. In Amsterdam is het M'aandag tot relletjes gekomen tussen sla kende havenarbeiders en de po litie. De stakers, die na een och tendvergadering van de E.V.C.- vakbond op de Stadhouderskade trokken, wilden niet wijken voor aandrang van de agenten om door te lópen. Zij hadden post gevat voor 't gebouw en toen de politie, na enkele vergeefse waarschuwingen de gummiknup pels trok om de betogers te ver spreiden, kwam het tot botsin gen, waarbij enkele agenten schrammen en builen opliepen en ook een paar demonstranten werden gewond. Een van hen bleef even op de straat liggen, maar kon later toch naar huis worden gebracht. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Uit strafgevangenis te Leeuwarden. Maar weer geknipt. Zondagavond omstreeks tien uur hebben twee gevangenen kans gezien te ontsnappen uit de strafgevangenis te Leeuwarden. Het waren C. B. uit Bodegraven die wegens moord op de Woer- dense politieagent A. van Eek tot levenslang was veroordeeld en H. H. uit Maastricht, die we gens het plegen van inbraken zes jaar had uit te zitten. Zij hebben, gebruik makend van het regenachtige weer, aan 1 de zijde van de Gedempte Kei zersgracht een lang touw uit de dakgoot van het gevangenisge bouw laten zakken. Hieraan is waarschijnlijk een met rubber omklede haak bevestigd geweest, welke zij van de gevangenismuur over de gevangenisgracht heen om een ijzeren hek langs de kant hebben weten te werpen. Zij moeten zich toen langs dat touw over de gracht hebben laten glij den en zo ontkomen zijn. De mannen zijn niet ontvlucht in hun gevangeniskleren. Zij hebben zien toegang weten té verschaffen tot het kledingma gazijn, waar H. zijn eigen kleding terug vond, die hij heeft aange trokken. B. trok een pakje van een andere gedetineerde aan. Zij hebben niet veel pleizier van hun vrijheid gehad. Ze wer den Maandagavond omstreeks half zeven in een weiland op een 12-tal km. afstand van Leeuwar den gesignaleerd en aangehou den, zonder enige weerstand le bieden. TWEE MEISJES ZWAAR GEWOND. Doordat zij vlak bij het por tier van een bus waren gaan zit ten, waarin zij plaats hadden ge nomen, zijn twee Amsterdamse meisjes, Corrie van der Glas en Corrie Groothuizen, in Tirol zwaar gewond geraakt. Tijdens een excursie door het Zillerdal (in de buurt van Inns bruck in Oostenrijk) vloog het portier bij een scherpe bocht open en de beide meisjes werden op de weg geslingerd. Zij werden beiden met een hersenschudding naar een ziekenhuis in het na burige Schwaz gebracht. AUTO ONDER TREIN. TWEE DODEN. Een personenauto met vier in zittenden is Zondagavond om kwart over tien op de onbewaak te overweg te Oosthuizen aan de spoorlijn Purmerend-Hoorn in botsing gekomen met een diesel- trein. Twee van de inzittenden, die achterin de auto zaten, wer den op slag gedood. Het zijn de 28-jarige W. Schilder en de 25- jarige Th. E. .1. Snoek, beiden uit Volendam. De 29-jarige chauf feur S. Kras werd levensgevaar lijk gewond in het zwaar geha vende wrak van de auto gevon den. Het 17-jarige meisje S. Plumper uit Edam werd het minst ernstig gewond. Met dit ongeluk is het aantal doden op onbewaakte overwegen is zes dagen tot zeven gestegen. ZUSTER VAN H. VADER OVERLEDEN. ATOOMCONFERENTIE TE GENEVE GEOPEND. Maandag heeft de secretaris generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, te Genève de conferentie over het vreedzame gebruik van atoomenergie geo pend. Een vijftigtal landen 'van beide zijden van het IJzeren Gor dijn doet aan deze conferentie mee. De delegaties zijn meestal samengesteld uit mannen van de wetenschap. Hammarskjöld zeide in zijn openingsrede dat, hoewel de con ferentie strikt niet-politiek was, zij politieke consequenties van diepe betekenis zou hebben. Zij zou aantonen, dat de intellectu ele samenwerking tussen weten schapsmensen een „morele ver antwoordelijkheid was, waaraan wij niet kunnen ontkomen in dien wij de voortgang van onze gemeenschappelijke beschaving willen blijven steunen". Voorzitter van de conferentie is dr. H. J. Bhaba (India), die in zijn openingsrede zeide, dat in het tempo, waarin de consump tie van energie toeneemt, 's we relds reserves aan steenkolen en olie in minder dan één eeuw uit geput zouden zijn. Daarom moest de mensheid zich tot de atoom energie keren. VERZOEK OM PLAATSING OP V.N.-AGENDA. Veertien landen van de Azia- tisch-Afrikaanse groep hebben besloten, te verzoeken om plaat sing van de kwestie-Iriam (Ne derlands Nieuw-Guinea) op de agenda van de volgende zitting der Algemene Vergadering van de V. N. De Amerikaanse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Ro bertson, heeft verklaard, dat de V.S. ten opzichte van de kwestie een strikte neutraliteit in acht zullen nemen. ATOOMBOMMEN OP DE NOORDPOOL. Het zou ondergang van wereld steden betekenen. Dr. Victor Levine, lid van de New Yorkse academie van we tenschappen, heeft in een rede te Omaha, in de staat Nebreska, verklaard dat men op een een voudige manier een groot deel van de mensheid zou kunnen uitroeien door atoombommen in de Poolgebieden te laten vallen. Door de geweldige warmte ontwikkeling zouden grote hoe veelheden ijs smelten, hetgeen zou leiden tot een stijging van het peil van de oceanen, waar door steden als New York, Los Angeles, Londen, Parijs en To kio onder water zouden komen te staan. „Wij en de Russen hebben voldoende atoom- en waterstof bommen om dat te doen", aldus dr. Levine. NOORSE DELEGATIE IN RUSLAND VERONGELUKT. 25 doden b(j vliegramp. Een Russisch vliegtuig niet aan hoord een delegatie Noorse vrouwen, die een bezoek bracht aan de Sowjet-Unie, is Zondag op weg van Stalingrad naar Mos kou verongelukt, aldus heeft 't Noorse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Behalve de tien leden van de delegatie bevonden zich aan boord van het vliegtuig, een ge woon passagierstoestel, tien Rus sische passagiers en vijf beman ningsleden. Alle inzittenden kwamen bij het ongeluk om het leven. TWEE SLACHTOFFERS VAN VERKEER. De voorzitter van de dezer da gen geïnstalleerde „Commissie Woningbouw ad hoc" van de K.V.P., prof. G. H. M. Holt uit Overveen, is een man van de practijk van het bouwen. Hij is een van de weinigen, die zonder academische titel een professo raat moch aanvaarden. Hij heeft de voortreffelijke School voor Bouwkunde te Haarlem bezocht, die destijds geleid werd door de heer Verkruysen. Al spoedig evenwel ging hij in de practijk bij verschillende architecten-bu- reaux, o.m. in Amsterdam, waar hij al op 23-jarige leeftijd belast werd met het ontwerpen van een groot woningbouwproject. In 1929, nauwelijks 25 jaar oud, vestigde hij zich als zelfstandig architect. Prof. Holt richt zijn aandacht vooral op de sociale betekenis van het bouwproduct. Niet de vorm is bij hem primair, maar de functie. De woning als plaats waar het gezin kan gedijen en als deel van een woongebied. Het is dus niet te verwonderen, dat prof. Holt, behalve architect, ook danig werkzaam voor de gemeen- stedebouwkundige is en als zo- te Heerlen. Zijn werkstukken zijn overal te zien. De nieuwe kerk in Amsterdam-West, het bekroonde zusterhuis bij hel zie kenhuis in Groningen, de am bachtschool in Den Bosch (in samenwerking met ir. Bijvoet), het Mendelcollege in Haarlem, de R.K. Kerk te Dussen, de ont werper van De Slem 1953 te Waalwijk en tal van andere pro jecten. De politiek is voor deze mo derne bouwheer vrijwel een ge sloten boek. Weliswaar is hij ooit een paar jaar gemeente raadslid geweest in Bloemen- daal, maar van een actieve be langstelling voor de politieke arena is bij hem geen sprake. Niettemin heeft de K.V.P. prof. Holt verzocht de commissie Wo ningbouw te willen presideren. De opdracht van de commissie is een happort samen te stellen over de vraag, hoe men de wo- ninghoeveelheid kan opvoeren, zonder het woonkaraktcr geweld aan te doen. Er moet een omme zwaai tot stand worden gebracht in de wijze, waarop woningen tot stand komen. Het ambtelijk dirigisme moet worden doorbro ken, zodat de bouwers zelf weer interesse gaan krijgen in bet pro duct van nun arbeid. Het is be kend, dat de regering zelf zoekt naar een uitweg uit de impasse, waarin het woningbouw-beleid der na-oorlogse jaren haar ge bracht heeft. Het deskundig ad vies van katholieke zijde zal daar zeker welkom zijn. De commissie zal haar onderwerp uiteraard niet uitputtend kunnen behan delen. Daarvoor zijn jaren no dig, maar het is voorlopig al heel. wat, wanneer men een aantal nractische richtlijnen kan op stellen voor een nieuw woning bouwbeleid. Daarom prijst prof. Holt zich ook gelukkig, dat in zijn commissie niet slechts bouwkundigen, maar ook andere deskundigen zitting hebben. De kracht van professor Holt schuilt in zijn overtuiging. Hij is er van overtuigd, dat de thans bewandelde weg op het gebied van de woningbouw tot niets leidt. Hij weet waar de fouten liegen en het ligt geheel in de lijn van zijn krachtige persoon lijkheid om die fouten aan te wijzen, bij herhaling aan te wij zen en met idealistische kracht te bestrijden. Een nieuwe fase in de woningbouw, die minder let op de aesthetische vorm van het afzonderlijke project en méér op de doelmatigheid van het com plex, een woningbouw waarbij de bouwer actief geïnteresseerd is en niet meer wordt belem merd door een overdaad van ambtelijke bemoeiingen, ziedaar het doel, dat de voorzitter van de K.V.P.-Woningbouwcommis- sie zich heeft gesteld. „De Tijd". DE ECHO VM HEI MI 78e JAARGANG No. 65 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco d. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECFO' Wéér krimp'en van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch... een of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te heb ben. 'Een ware uitkomst, zo een-twee drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, ge zellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. KANKERBESTRIJDING. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER GRENSCORRECTIES. De Nederlandse regering is niet be reid met West-Duitsland onderhandelin gen te voeren over de grenscorrecties. Dit delen de ministers Luns en Beijen aan de Tweede Kamer mee in antwoord op schriftelijke vragen van de heer Goedhart (PvdA). De Duitse staatssecretaris, dr von Hallstein, heeft op 6 Juli in de Bondsdag verklaard, dat de bondsregering zich moeite geeft de teruggave der „in voor lopig bestuur" overgedragen Duitse ge bieden te bewerkstelligen. In 1952 heert de bondsrepubliek deze zaak aanhangig gemaakt, maar dit heeft niet tot onder handelingen over de grenscorrecties ge leid. Gravin Giuseppina Pacelli Mengarir.i, een zuster van Paus Pius XII, is Zondag avond in haar woning aan de Corso d'Italia, even buiten de muren van Ro me, aan longontsteking overleden. Gra vin Mengarini is 83 jaar geworden. Zij is de weduwe van graaf Ettore Mengarini, die drie jaar geleden gestor ven is. Zij was al twintig jaar verlamd er. haar gezondheid was zo zwak, dat zij in December van het vorig jaar niet on middellijk verwittigd werd van de ern stige ziekte van de H. Vader. De an dere zuster van Z. H. de Paus, Elisa- betta, is 75 jaar. De Heilige Vader is 79 jaar. De 36-jarige Bussemse kleermaker L. Frederiks is op een druk kruispunt Over 't Spoor in Hilversum op zijn bromfiets tegen een remmende auto gereden. Hij liep een schedelbasisfractuur op en over leed enkele uren later in de R.K. Zieken verpleging in Hilversum. De 32-jarige R. de Jong uit Drachten is in een ziekenhuis te Drachten over leden aan verwondingen, opgelopen tij dens een aanrijding, Zaterdagavond op de Stationsweg te Drachten. Openbare vergadering op Donderdag 11 Augustus 1955, te 19'/$ uur, ten ge meentehuize. Punten van behandeling 1Ingekomen stukken 'Van de Gedeputeerde Staten o.rn.: 1. Mededeling onthouding goedkeuring aan het besluit van 23 'December 1954 tot aankoop grond in de Buitenpolder van Waalwijk van de Erven A. C. van Tuyl. 2. Mededeling verdaging beslissing om trent het besluit van 24 Februari 1955 tot aankoop grond tussen de Eerste en Tweede Zeine te Waalwijk (van de Kinderen A. Janssen. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 Februari 1955 tot aankoop grond tussen de Stationsstraat en de Wilhelminastr. te Waalwijk van de N.V. Stoomschoen- fabriek A. H. van Schijndel. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 17 Juni 1955 tot aankoop onroerend goed aan de Eerste Zeine van M. C. v. Nooy en H. J. Verhoeven 'en tot aankoop grond te Besoijen van- en verkoop grond al daar aan J. A. Verdoorn. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juni 1955 tot aankoop van een strookje grond aan de Grotestraat te Besoijen van de N.H. Gemeente aldaar. 2. Voorstel tot teruggaaf van ver- lofsrecht (prae-advies nr. 147). 3. Nader voorstel inzake de bouw van 20 woningwetwoningen in de St. Antoniusparochie (prae-advies nr. 151). 4. Voorstel inzake de bouw van 26 woningwetwoningen in de St. Antonius parochie (prae-advies nr. 153). 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de organisatie en het be heer van de vrijwillige brandweer (prae- advies nr. 146). Voorstel tot wijziging van de overeenkomst met de Deken van Riei- Stichting inzake garantie betaling rente en aflossing van een te sluiten geldle ning (prae-advies nr. 149). 7. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerking ingevolge arti kel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bouw van een R.K. Meisjesschool te Besoijen (prae-advies nr. 152). 8. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerking voor de aan schaffing van schoolmeubelen en leer middelen ten behoeve van de Chr. School voor B.L.O. te Besoijen i(prae-advies nr. 154). 9. Voorstel tot het verstrekken van een rentedragend voorschot aan de Stich ting „Vrienden van het Waalwijks Or kest" en tot verhoging van de jaarlijkse subsidie aan deze stichting (prae-advies nr 150). 10. Voorstel tot aankoop grondstro- ken aan de Tweede Zeine (prae-advies nr. 155)'. 11. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Eerste Zeine (prae-advies nr. 148)'. 12. Wijziging begroting 1955. PRAE-ADVIEZEN. Geldlening aan de Stichting „Vrienden van het Waalwijks Orkest". In de vergadering van 30 Juni j.l. be sloot Uw raad om aan de Stichting „Vrienden van het Waalwijks Orkest" een renteloos voorschot te verlenen ten bate van f 3.000. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie wordt bij schrijven van 20 Juli '55 G nr 20380/20417, Ille Afdeling, mede gedeeld, dat het voorkeur verdient om aan de stichting in plaats van een rente loos voorschot een rentedragende geld lening te verstrekken. In de dekking van de lasten zou dan zo nodig kunnen wor den voorzien door een verboging van het jaarlijks subsidie. Teneinde nu de stichting in staat te stellen uit haar moeilijkheden te gera ken, is er slechts één mogelijkheid, n 1. het jaarlijks subsidie te verhogen met de kosten van rente van de geldlening ad f 3.000.—. Dit subsidie is voor het jaar 1955 uit getrokken op post 470 der gemeentebe groting en wel ten bedrage van f 350. daarnaast is nog een bedrag van f 250 uitgetrokken als éénmalige bijdrage voor de aankoop van instrumenten, In het geldleningsbesluit ware te bepa len, dat 1. de lening per 1 Januari 1956 wordt verstrekt; i 2. de rente (3 telken jare, tegelijk met de aflossing, moet worden voldaan op uiterlijk 31 October, voor de eerste maal op 31 October 1956. Naar verwacht wordt, zal de stichting het leningsbedrag reeds op 1 Januari 1956, of mogelijk zelfs nog vroeger, ge heel opgenomen hebben. In verband hiermede hebben wij het meerdere sub sidie voor het jaar 1956 gesteld op 3 van het totaalbedrag ad f 3000 is f 90. Resumerende stellen B. en W. voor a. het desbetreffende besluit van 30 Juni 1955 in te trekken; b. een nieuw leningsbesluit te nemen c. in beginsel te besluiten de stich ting telken jare een extra-subsidie te ver lenen 'en wel in maximum tot de ver schuldigde rente. Aankoop hiermicklelen en meubilair voor Christelijke B.L.O.-school. Door de Stichting voor Christelijk Bui tengewoon Lager Onderwijs voor Waal wijk en Omgeving te Waalwijk zal in onze gemeente per 1' September 1955 een school voor christelijk buitengewoon la ger onderwijs worden geopend. Deze school is bestemd voor zwakzinnige kin deren, eVenals de hier reeds bestaande Don Boscoschool. Zij krijgt het karakter van streekschool en zal worden bezocht door leerlingen uit de gehele omgeving, sommige zelfs uit veraf gelegen plaatsen. Stichting van een schoolgebouw. Het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van de „Onbevlekte Ontvangenis van Maria", Grotestraat 66, alhier, wendt zich bij schrijven van 8 Augustus 1955 tot Uw raad met het verzoek, om over eenkomstig de bepalingen van artikel 72 der Lager-Onderwijswet J920 medewer king te verlenen voor de* stichting van een nieuwe zes-klassige school voor bij zonder gewoon lager ortderwijs voor meisjes in deze gemeente. De toename van het aantal leerlingen in de voormalige gemeente Besoijen .maakt deze nieuwbouw dringend nood zakelijk. i Blijkens mededeling van de Inspecteur van het Lager Onderwijs van 21 Decem ber 1954 ,no. G 1247, komt de bouw van deze school voor op de urgeniielijst scho lenbouw 1955. De Minister van Onderwijs, Kunsten eu Wetenschappen heeft de levensvat baarheid van deze school erkend, door bij schrijven van 10 December 1954 mede te delen, dat hij bereid is aan het school bestuur, vanaf de datum van opening, in de kosten van de school een rijksbijdrage te verlenen overeenkomstig de daarom trent in het „Besluit Buitengewoon La ger Onderwijs 1949" gegeven voorschrif ten, onder voorwaarde, dat aan de voor dergelijke scholen gestelde wettelijke eisen zal worden voldaan. In de ten laste van onze gemeénte ko mende netto-kosten van deze school wordt door de woongemeenten van de buitenleeriingen jaarlijks een bijdrage verleend, welke bijdrage telkens voor een periode van drie jaren door Gedepu teerde Staten wordt vastgesteld, eén en ander overeenkomstig de bepalingen van het „Bijdragenbesluit Lager Onderwijs wet 1920". Deze kosten worden dus over de belanghebbende woongemeenten om geslagen naar rato van het aantal leer lingen, dat mit die gemeente afkomstig de onderwerpelijke school bezoekt. Bovengenoemd stichtingsbestuur ver zoekt thans biji schrijven van 4 Augustus 1955 om de nodige credieten beschikbaar te stellen voor Bankoop van leermiddelen en meubilair, een en ander voor eerste inrichting van de te openen school. Geldlening aan de „Deken van Rielstichting". In de jongste vergadering van de raad is besloten de gemeente borg te stellen voor de tijdige betaling van rente en af lossing van een door het Bestuur van de „Deken van Rielstichting" aan te gane geldlening, groot f 200.0CX). In artikel 3 der concept-overeenkomst tussen genoemde stichting en de geldge ver, welke overeenkomst ter visie heeft gelegén, komt de volgende bepaling voor: „op de geleende hoofdsom, groot f 200.000.(Twee honderd duizend gulden) zal worden terugbetaald in de jaren T956 tot en met 1975 ter keuze van de geldneemster een bedrag van minimaal f 10.000 (Tien duizend gulden) en ma ximaal f 15.000 (Vijftien duizend gulden) per jaar".

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1