miWYR KOOPJES WEEK BIJ AVEMA Edammer Kaas 500 gram 104 ct Sperciebonen literblik 73 ct Zovéél élCOWldi merken II«H A. VAN DRONGELEN ALGEMENE BERICHTEN vindt U alleen bij RAKONA! DE MAN UIT CHICAGO HOOVER 261.- DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 HET BRABANTS ORKEST VOOR DE RADIO. de lectuurhuisjes van het TWEE ZUSTERS DOOR VRACHT AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. «are: NIEUWE OOGST GELDIG IN ALLE WINKELS u'{ zo'n groot aantal befaamde merken maakt het kopen bij RAKONA tot een waar genoegen. De allerlaatste nieuwtjes vindt U in één showroom 'I e"(5a.r' wc™t RAKONA brengt wat nieuw en goed is en biedt U 100% service en garantie. Ginnekenstraat 61 Breda Telef. 9683 Vertegenwoordiger voor Waalwijk: VICTORIESTRAAT 31 feuilleton verkeerscommissie, welke zich ten doel stelt het bevorderen van ver- keersonderwijs onder de jeugd. Dat de werkzaamheden van deze com missie niet tevergeefs zijn geweest, is gebleken uit de op 11 Mei j.l. ge houden jeugdverkeersdag. Doch, zo als alles, kost ook dit geld. Redenen, waarom de commissie zich tot de gemeente heeft gewend om subsi die in de reeds gedane uitgaven. Deze bedragen ƒ219.21, maar van particulieren zijn eveneens bijdra gen ontvangen, zodat met een sub sidie van 175.kan worden vol staan. Voorts verzoekt de commissie om voor het boekjaar 1955/1956 een subsidie te ontvangen voor het hou den van diverse acties, verzekering jeugdbrigadiertjes en aanschaffing van regencapes voor de jeugdbriga- diers. Het lijkt B. en W. wenselijk dat de gemeente de nodige attributen en kleding aanschaft en deze gratis in bruikleen geeft aan de commis sie. Hierdoor blijven deze eigen dom van de gemeente. Voorts is 't wenselijk dat ook de verzekering direct ten laste der gemeente komt. Samenvattend stellen B. en W. de raad dan ook voor: A. aan de verkeerscommissie 'n subsidie te verlenen van: a. 175.voor de reeds ge maakte kosten; b. 150.voor de te maken kos ten in het boekjaar 1955/1956. B. een crediet beschikbaar te stellen van 330.voor aanschaf fing van de nodige hulpmiddelen voor de verzekering van de jeugd- brigadiers. De voorzitter lichtte het nut van een nevelspuit nog eens extra toe en de heer de Veer vond de subsidie aan B.L.O. wel wat laag. Volgens de voorzitter werd ook niet méér gevraagd. De raad keurde deze wijzigingen goed. Het voorstel tot toekenning van een vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet aan G. v. Wijngaarden en Th. Velthuizen, werd goedgekeurd. Crediet werd door de raad ver leend voor aanschaffing van meu bilair aan het bestuur der R. K. Meisjesschool te Drunen, tot een bedrag van ƒ4653. Aan de orde was ook het voor stel van B. en W. voor het beschik baar stellen van crediet voor de aanschaffing van een vuilniswagen. Het prae-advies zegt hierover: Zoals de raad bekend is, geschiedt het ophalen van huisvuil in deze gemeente nog steeds met paard en wagen. Aangezien de wagen een open laadbak heeft, is het een zeef on smakelijk gezicht de wagen door de gemeente te zien rijden. Bovendien is het zeer onhygiënisch, daar bij een stevig briesje nogal eens 't een en ander naar de plaats van her komst terugwaait. B. en W. hebben dan ook inlich tingen ingewonnen omtrent de aan schaffing van een vuilnis-auto, die tevens gebruikt kan worden voor vervoer van zand e.d., voor onder houd wegen enz. De kosten zijn geraamd op 25.565 gulden. De heer Brok vond het vreemd dat hij nog geen jaar geleden het voorstel deed om zulk een wagen te kopen, maar dat dit nog werd verworpen en dat dit nu plots in de raad kwam om het wel te doen. Het schijnt, aldus spr., dat de tijden snel veranderen. Spreker schaarde zich achter het voorstel en vroeg B. en W. ook de aandacht voor de man die met paard en wagen steeds het vuil heeft opgehaald, om deze niet gelijk met het paard en de wagen opzij te zetten. De voorzitter antwoordde dat de tijden inderdaad snel veranderen en dat speciaal al aandacht is besteed aan het geval dat de heer Brok naar voren bracht. Over de vuilophaal dienst, zoals deze nu is en in de toekomst zal moeten worden, werd uitgebreid van gedachten gewisseld. De raad keurde het voorstel goed. Dan was aan de orde het voorstel tot het bouwen van 4 premie-wo ningen aan de Prins Bernhardstraat en de aanvrage van Rijkspremie. Het prae-advies zegt hierover: De gemeentelijke woningbouw heeft enige vertraging gehad, omdat de gemeente niet meer beschikt over voldoende grond. Thans zijn echter, zoals de raad uit de ingekomen stukken is geble ken. enige percelen grond in „de Braken" weer in het bezit van de gemeente gekomen. Door de Technische Dienst zijn plannen ontworpen voor een 4-tal premiewoningen (2 blokken van 2 woningei^^^ij^ullei^wordenge- bouwd langs de Prins Bernhardstr. (achter de woning Stationsstraat 56, bewoond door A. v. Uden). De voorzitter deelde ook mee dat voor de andere woningen het bestek reeds gereed is en een voorstel hier over spoedig in de raad zal komen, als de grondoverdracht geheel ge regeld is. De raad keurde dit voorstel goed, jvaarm^d^^ittin^werc^^esloten. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het examen Heren- en Jongensboven- kleding Heren Mode-artikelen en Bedrijfskleding, de heer Tiny Trom mels. TIMTUK-JUBILEUM. Donderdag 1.1. herdacht de heer E. Hurkmans, overleder-ontvanger op de Timtur-schoenfabrieken zijn 35-jarig dienstjubileum. Om 11 uur werd hij in de cantine gehuldigd door zijn mede-arbeiders en bij monde van de heer R. Tref fers werd hem met een hartelijke felicitatie een horlogeband aange boden. Verder werd hij nog gefeli citeerd door zijn chef, de heer Hoe- venaars. Om half 12 had de huldiging op het privé-kantoor plaats door de di rectie en staf en hierbij waren ook zijn 80-jarige moeder en z'n broer, eveneens bij Timtur werkzaam, te genwoordig. De directeur de heer Jos Klijberg, complimenteerde hier de jubilaris onder hartelijke bewoordingen en bood hem het gouden horloge met een geschenk onder couvert aan, terwijl zijn moeder een mooi bou quet werd geoffreerd. Voor een en ander zegde de jubi laris hartelijk dank. Na deze officiële plechtigheid bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. 2.000.000 kg. gesorteerde tijdschrif ten zijn uitgereikt. Dit zijn onge veer 30.000.000 tijdschriften. Ruim 1 millioen boeken zijn verzonden naar die plaatsen, waar men ze be hoeft. Grote behoefte bestaat er bij het Lectuurdepót van het Neder landse Rode Kruis altijd aan actuele tijdschriften en bladen op het ge bied van techniek, sport, kunst .als mede aan buitenlandse tijdschrif ten. Wat boeken betreft, is even eens techniek veel gevraagd. Ook goede romans op elk gebied, kinder boeken, buitenlandse werken enz. enz. zijn steeds zeer welkom. Aan dagbladen heeft het Nederlandse Rode Kruis vanzelfsprekend niets. In dit verband zouden wij nog even de aandacht willen vestigen op het lectuurhuisje in onze ge meente, dat opgesteld is op het Raadhuisplein langs het trottoir. Uw tijdschriften en boeken dus lie ver niet bij het oud papier, maar in het lectuurhuisje van het Lectuur depót van het Nederlandse Rode Kruis. Het jubileum-concert van Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans zal worden uitgezonden door de K.R.O. op Zondag 14 Augustus a.s. van 13.5515.20 uur. De opname vond plaats op 6 Mei j.l. te Eindhoven. Uitgevoerd worden Ouverture Vi vat Brabantia van Oscar v. Hemel en de Zevende Symphonie van Bruckner. NEDERLANDSE RODE KRUIS. In meer dan 100 gemeenten van ons land zijn korte of langere tijd geleden door het lectuurdepót van het Nederlandse Rode Kruis ca. 200 lectuurhuisjes geplaatst, waarin het publiek de boeken en de tijdschrif ten kan deponeren, die het voor de lectuuractie van het Nederlandse Rode Kruis beschikbaar stelt. Het lectuurdepót van het Nederlandse Rode Kruis wordt hierdoor in staat gesteld geheel kosteloos lectuur te verschaffen aan ziekenhuizen, thuis- liggende zieken, landgenoten onder moeilijke omstandigheden ver bui ten het vaderland en aan degenen die hulp behoeven en deze niet el ders kunnen krijgen, zoals bijv. de uit Indonesië gerepatriëerden en de Ambonnezen die ondergebracht zijn in kampen en woonoorden. Voor de Nederlandse emigranten in Austra- Jië en Nieuw-Zeeland zijn van de .door het Nederlandse publiek ge schonken boeken uitgebreide bi bliotheken samengesteld en aan deze landen verzonden. De lectuuractie van het Neder landse Rode Kruis heeft enorme af metingen aangenomen en waar nog steeds de vraag naai- lectuur bij zonder groot is, zal men steeds met genoegen de bijdragen van het pu bliek in ontvangst nemen. Om U er enig idee van te geven wat er tot nu toe werd gedaan in het kader van deze lectuuractie van het Nederlandse Rode Kruis, mogen wij enkele cijfers noemen. Eijna GROTE VLIEGTUIGRAMP IN DUITSLAND. Zeven en zestig Amerikaanse militairen omgekomen. Zeven en zestig militairen zijn Donderdag om het leven gekomen bij een botsing tussen twee Ameri kaanse troepentransportvliegtuigen in de omgeving van Stuttgart. Het ongeval geschiedde tijdens oefenin gen in het luchtvervoer van troe- pen. Beide toestellen stortten bran dend neer in een bos nabij Edel- weiler. Zes hefschroefvüegtuigen van de Amerikaanse basis te Stuttgart, de brandweer uit alle omliggende ge meenten en talloze boeren en bos wachters vertrokken onmiddellijk naar de plaats van de ramp, waar zij slechts de brand konden blussen, die door de neergestorte vliegtuigen in het bos was ontstaan. De toestel len waren volkomen vernield. Alle inzittenden waren gedood. ZEE EIST DRIE SLACHTOFFERS. Ongeveer ter hoogte van de plaat-s waar de afgelopen winter in Bel gen aan Zee de „Katingo" is ge strand, zijn Donderdagmiddag twee meisjes verdronken. Het zijn de 3- jarige A. G. en de 6-jarige A. M G. v. d. S., beiden afkomstig uit Am sterdam, die met hun ouders in Ber gen logeerden. Door d e straffe N.- Oosten wind stond er een zeer ster1 ke trek naar zee. Toen om half vier de 8-jarige A. G., die door haar ouders wei d ver mist, aanspoelde, miste men even eens het tweede kind. Nfen dacht dat zij zich tussen de omstanders bevond. Om 5 uur is ook dit meisje aangespoeld. Twee artsen trachtten nog de levensgeesten op te wekken, evenwel zonder resultaat. Op het vrije strand van Monster ten Zuiden van bad Ter Heide heb ben de broertjes B. uit Poeldijk zich te ver in zee gewaagd. Een van de beide knapen kon nog gered wor den. De andere de 13-jarige P. B., dreef af en verdronk. 2.055.000ste BEZOEKER OP E 55. Vrijdagmorgen om 11 uur is de 2.055.000ste bezoeker de controle van de E 55 gepasseerd. De gelukki ge werden een televisietoestel en bloemen aangeboden. Op weg naar het kerkhof zijn Donderdagmiddag op de Tegelseweg te Venlo twee Venlose dames om 't leven gekomen. Toen zij voor het Kerkhoflaantje uit de autobus stap ten, werden zij n.l. door een vracht auto gegrepen. Op het moment dat de twee vrouwen, de 57-jarige A. K. B. en haar zuster de 59-jarige C. C. Buit de bus stapten, ontlaadde zich boven Venlo en omstreken een noodweer, dat gepaard ging met zwaar onweer en dichte slagregens. Hierdoor zijn de beide vrouwen blijkbaar vlug, en zonder op 't ver keer te letten, de weg overgestoken met genoemd gevolg. Nadat ter plaatse medische en geestelijke hulp was geboden, wer den de slachtoffers naar het Venlo se ziekenhuis overgebracht. De 57- jarige mevr. A. B. was reeds over leden; haar zuster stierf enige tijd later in het ziekenhuis. Andre van flitst ERRES EDY Squire De electrische wasmachine met de lage prijs en de grote moge lijkheden, zonder j|| wringer ten -\\e MIELE met extra grote inhoudsmaat Excl. wringer HELWA De robusfe ma chine met zware motor zonder e wringer .Tf.JT BICO King Dubbelwandig met wringer en 1 tijdschakelaar J »Oïlr—-• HOOVER De wereldbeken de wasmachine met wringer J MIELE „Populair" zonder wringer met zelfaanlo- pende wissel- sfroom-motor [fRRES - No. 1534 Berekend op een flinke gezinswas en oerdegelijk. Zonder wringer Onze eigen crediet-service maakt U de betaling gemakkelijk. Levering door de gehele provincie. Gaarne komen wij bij U thuis demonstreren. OOK VOOR TELEVISIE!!! van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 18) „Eerst ga ik naar Kwardam", zei mevrouw Boom „en over deze zaak eens praten met burgemeester de Graet. Want we moeten hieruit munt slaan, heren, tot de laatste cent toe. Nu ook meteen schoon schip maken. En misschien dit tegen Hanny kun je die dochter van Dikkenburg dan een baantje geven als typiste op de secretarie!" Corrie had tijdens de afwezigheid van de burgemeestersfamilie de taak op 't huis te passen en had de avond doorgebracht, gedoken in 'n fauteuil, verdiept in haar lectuur, die ze tenslotte afwisselde door de radio. En toen, na de grandiose af sluiting van Tsjaikowski's Pathéti- que, de omroeper een lezing over homoeopatische geneeskunde afkon digde, zei Corrie „Aboe", zette de radio af en begaf zich te bed, waar ze nog een half uurtje onder het zachte licht van het bedlampje de lectuur voortzette. Toen ze echter met een schok gewaar werd dat haar ogen over haar boek dichtvie len, knipte ze het lampje uit en be vond zich weldra in dromenland. Toen ze uren later daaruit wak ker werd door een luid gestommel in de hal en het hard dichtslaan van een deur, zat ze met een schok over eind. Ze knipte het bedlampje aan en keek op het klein wekkerklokje. Half vier! Wie kwam er zo laat nog binnen? Vader en moeder konden het niet zijn, peinsde ze. De laatste trein kwam om half twaalf aan. En zelfs wanneer ze met een auto gekomen waren zouden ze toch zulk een ka baal niet maken. Dan schoot haar plotseling iets te binnen. Glimla chend strekte ze zich weer uit, maar liet het lampje branden en luister de naar de geluiden beneden. Na tuurlijkClarenbough. Die had vanavond een diner gehad en waar schijnlijk was er nog wat nagepraat en wellicht ook na gepimpeld. Mis schien waren de blik en de tred van mr Clarenbough niet wat ze ge weest waren en was hij tegen de haldeur opgelopen in de veronder stelling dat die wel open zou staan. Ze hoorde de bezoeker de trap op komen, hoorde hoe hij een tree mis te en in weinig parlementaire taal en termen, die men eerder van een Amsterdams orgelman dan van een Amerikaans „captain of industry" zou verwachten, daarvan de trap loper een verwijt maakte. Ze hoorde de deur van zijn kamer opengaan en lag nog altijd glimla chend te luisteren naar de geluiden die uit die kamer tot haar door drongen, trachtend aan de hand daarvan te concluderen hoever de heer Clarenbough met zijn toebe reidselen om naar bed te gaan vor derde en of hij daarbij wellicht nog meer struikelblokken moest over winnen. Hij had geen vrolijke dronk, stel de ze al spoedig vast. Ze hoorde hem constant mopperen en daar tussen door diepe zuchten slaken. Hij scheen een wrok te koesteren tegen bepaalde personen, want tel kens weer hoorde ze een refrein van een onsamenhangend betoog met de woorden: „De ellendelingen, die smeerlappen! Dat boevenpak! Wat een vuile, lage, schunnige streek!" Ze hoorde de waterkraan ruisen en begreep dat mr Clarenbough het verhitte voorhoofd afkoelde. Luid proesten uit de aangrenzende ka mer maakte haar vermoeden tot ze kerheid. Een schoen plofte op de grond, even later nog een. Corrie's glimlach verdween toen Claren bough duidelijk verstaanbaar een discussie met zichzelf begon, want wat ze door de kamerwand vernam, stelde haar niet op haar gemak. j „Het is die schoften natuurlijk alleen om die Dikkenburg te doen", hoorde ze hem zeggen, die blijkbaar in de mening verkeer- I de, dat het burgemeestershuis op dat ogenblik volledig uitgestor ven was. „Wat een serpent, dat mens van Boom en die schurk van een kruidenier, of wat die kerel doet. En dan dat misselijk miezerig mannetje, die zoon met z'n uitgestreken tronie. Ik had flinker moeten zijn, ik had moe ten doen of het een mop was, ik bad nooit moeten tekenen. Nou zit ik er aan vast. Oei wat zit ik er in. En de burgemeester. En die andere snijboon. Oei, wat zal dat een lekker gloeiend heet schandaaltje worden. Wat moet ik doen Uitknijpen En zo gauw mogelijk Ik zal mijn schoenen maar weer aantrekken. En de koffer pakken. En dan piep ik 'm met die Cadillac, die zet ik hier of daar weer neer. Laat ze het hier dan maar verder uitzoeken, de ruzie is ver van mijn bed Nee Wiin, jongen, de grond wordt hier te heet Zoveel begreep Corrie wel uit dit onsamenhangend gepraat, dat er iets gebeurd was, dat zeer on aangename gevolgen kon heb ben, niet alleen voor mr. Claren bough, maar ook voor haar va der en wellicht nog anderen. Dat de namen van mevrouw Boom en haar zoon en van Kruiderin, de aartsvijand van haar vader, in dit verband genoemd waren, maakte haar nog meer achter dochtig. Ze dacht niet lang, maar sprong het bed uit, sloeg een peignoir om en stond enkele ogenblikken later in de kamer van, Clarenboukh. Daar zag ze een onbeschrijfe lijke rommel. De bezoeker was blijkbaar bezig met pakken, maar te beneveld van zinnen om dit regelmatig en met overleg te doen. Overal zwierven kleding stukken, toilet-artikelen, bor stels, schoenen en tijdschriften... En temidden van dit alles stond br. Clarenbough zelf, een sliert nat haar voor het hoofd, zijn boord los en zijn dasje daaron der bengelend, met één schoen aan en de andere in de hand en keek de plotseling opgedoken verschijning verdwaasd aan. „Haha", grinnikte hij scliaap- achtig, „daar is de juffrouw van de Engelse les. Durft u zo wel op visite te komen, midden in de nacht op een herenkamer en nog wel in negligé „Herenkamer, zei u Corrie's stem sneed. „Zwijnenpan, als dat woord verstaat en ik geloof dat u het Hollands uitstekend verstaat, meneer Klarenbos of Clarenbough of hoe u heten inoogt. Wat is er aan de hand, dat 11 midden in de nacht de be nen neemt Zijn dat Amen-» kaanse manieren Zoudt u niet liever behoorlijk afscheid ne men 01 hebt u iets op uw ge weten 1 iMoet ik het tafelzilver gaan tellen of zoiets „Jaja", zei Clarenbough, geïn timideerd door Corrie's verach telijke en dominerende houding. „U hebt praatjes genoeg. Mor gen zal dat wel anders worden, als die schattige dame en haar' zoontje en die aardige meneer met het papiertje voor de dag komen, dat ik zo stom was te tekenen „Wilt u alstublieft een beetje duidelijker zijn vroeg Corrie en deed haar best haar stem vast en rustig te doen klinken, hoewel haar hart, na de dreigen de woorden van Clarenbough, hevig was beginnen te kloppen. (Wordt vervolgd) j. x -

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 2