Waalwijkse en Langsiraaise Courant STEEDS ZEER ACTIEF. Binnen- en Buitenland. De Keuringsdienst van Waren E Hoe verder van moeder aarde, hoe groter de problemen. KOOPT %H sU JK D U LOTEN Duizenden onderzoekingen ter plaatse en in het Laboratorium. Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Op 16 K. M. hoogte lichten aan en zuurstofmaskers op. TREKKING: 25 SEPTEMBER 1955 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955. Uitgever Waal wijkse Stoomdrukkerij Antooa Tleien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE Cd \H BEI ZB» 78e JAARGANG No. 67 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2 70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECEO" We kregen dezer dagen inzage van het Jaarverslag 1954 van de Keuringsdienst voor Waren voor het Keuringsge- bied s-Hertogenbosch, waaronder ook de Langstraat res sorteert Het publiek kent en merkt heel weinig van deze dienst, de bereiders en verkopers van consumptiegoederen echter des te meer. Want, zoals ook overduidelijk' uit dit jaarverslag blijkt, de dienst is zeer actief en verricht de hem opgelegde taak zeer consciëntieus. En dat is zeer te loven, dat is zeer in het belang van de consument, die, wanneer deze Keuringsdienst niet zeer gestreng toezag heel vaak een inferieur artikel in de handen gestopt zou krijgen. Het aantal keuringen dat de ambtenaren van deze dienst verrichten ter plaatse en het aantal monsters dat in het laboratorium te Den Bosch wordt onderzocht, lopen in de duizenden. En dat de dienst streng is, mag geconcludeerd worden uit het vrij grote aantal afgekeurde partijen, boe ten en processen-verbaal. wegens andere redenen. Voorts waren 43 monsters gepasteuri seerde 7 monsters gesteriliseer de melk ondeugdelijk uit bacte riologisch oogpunt. Als gevolg van het aantreffen van straatmeik met onvoldoende houdbaarheid, werd in enkele gemeenten op grote schaal de reinheidsloestand van het bus- senmateriaal der slijters en ven ters beoordeeld aan de hand van een bacteriologisch onderzoek. Het resultaat, zegt het jaarover zicht, was bedroevend. Tegen 54 slijters, in wier bussen na „rei niging" een aantal kiemen groter dan 40 millioen werd aangetrof fen, werd proces-verbaal opge maakt. Een kleine, niet modern geou tilleerde melkinrichting, tegen welke bij herhaling een strafver volging moest worden ingesteld, werd met sluiting bedreigd, in dien de nodige verbeteringen in de apparatuur niet op korte ter- ALGEMEEN OVERZICHT. In het algemeen overzicht le zen we van de verschillende arti kelen, op de bereiding en de ver koop waarvan de dienst 'n stren ge controle uitoefende. We lezen daar bijvoorbeeld: Ook dit jaar werd voortgegaan met de controle op de inrichting van bereid- en verkoopplaatsen en van eetgelegenheden, waarbij bijzondere aandacht werd ge schonken aan de toiletten en de wasgelegenheden. Deze controle bleek vooral nodig in bakkerij en. Gebleken is daarbij, dat de staat van onderhoud, waarin de ze verkeerden, veel te wensen overliet. Verheugend is dat veel melk- standaardisatiebedrijven de laat ste jaren zijn overgegaan tot ver bouwing der fabriek en vernieu wing der apparatuur, verbete ringen die noodzakelijk waren met het oog op de steeds grotere nadruk, welke op de hygiënische eisen wordt gelegd. Op verzoek van het Bedrijf schap voor Visserijproducten werden ook dit jaar de viswin kels en visverwerkingsbedrijven geïnspecteerd aan de hand van de bepalingen der verordeningen van genoemd Bedrijfschap. Tijd voor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen... Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Ook de markten en kermissen werden regelmatig geïnspecteerd. Het totaal aantal inspecties van winkels, bakkerijen, melk- verkopersbedrijven, consumptie ijs-bedrijven en andere fabrieken en werkplaatsen van eet- en drinkwaren, café's, restaurant keukens, voertuigen en markten resp. kermissen, bedroeg dit jaar 38.039. Hierbij werden door de keurmeesters 1553 aanmerkingen gemaakt, inclusief de afkeurin gen van waren ter plaatse. Bij ueze inspecties werden 951 par tijen ter plaatse en 85 partijeen na onderzoek in het laboratori um afgekeurd en aan de handel onttrokken of in beslag geno men. Er werden 24.870 partijen vis en 2104 partijen eieren ge keurd. Als gevolg van de inspec ties en keuringen werden dooi de keurmeesters 09 processen- verbaal opgemaakt. Het totaal aantal in bakkerijen en op straat gewogen broden'be droeg 42.500. In het laboratorium werden onderzocht 12.870 mon-, sters van diverse waren. Naar aanleiding van dit onderzoek werden 233 processen-verbaal opgemaakt. Er werden in totaal 664 mon sters van consumptieijs onder zocht. De bacteriologische toe stand was dit jaar slechter dan gewoonlijk. Niet minder dan 235 monsters of 35 van het totaal waren uit bacteriologisch oog- unt ondeugdelijk. Meestal kon ij inspectie van het betreffende bedrijf een oorzaak worden op gespoord, die soms te zoeken was in onvoldoende reiniging van, zonder demontage moeilijk bereikbare onderdelen van de apparatuur, hoewel daarnaast ook meer voor de hand liggende oorzaken konden worden opge spoord. 7216 monsters melk werden in totaal onderzocht. Van de losse melk, gepasteu riseerde en gesteriliseerde melk, dus de melk zoals die ten ver koop wordt aangeboden, werden 6223 monsters onderzocht, waar van er 214 werden afgekeurd. Slechts 14 monsters werden af gekeurd wegens watertoevoe ging, 64 wegens een te laag vet gehalte, 9 wegens het bevatten van vuil, 9 wegens het bevatten van streptococcen, 26 wegens onvoldoende houdbaarheid en 51 mijn werden aangebracht. Bij de controle aan de fabrie ken op de aangevoerde boeren- melk werden weer talrijke ver sleten bussen en deksels in be slag genomen. Voorts werden ook dit jaar weer talrijke pro cessen-verbaal opgemaakt tegen melkverkopers, die tegen de hy giënische voorschriften hadden gezondigd. Opgetreden werd ook tegen het plaatsen van kratten met flessen melk op de openbare weg in afwachting van 't ogen blik dat deze door de slijters zou den worden opgehaald. Ook de viswinkels, visventers en de viskramen op markten en kermissen werden regelmatig ge controleerd. Hierbij werden 24.870 partijen verse en verduurzaamde vis ge keurd, waarvan 159 partijen af gekeurd werden. Dit jaar kon met het geven van waarschuwin gen worden volstaan. Ten aanzien van het vlees en de vleeswaren zegt het jaarover zicht. dat niet minder dan 62 van de 196 monsters gekookte worst en leverpastei ondeugdelijk wa ren wegens het bevatten van te veel meel en/of te veel vocht. Enkele monsters waren kunst matig gekleurd. Bij Koninklijk Besluit is het verwerken van zwavelig zure zouten in vlees en vleeswaren thans geheel verbo den. Dit jaar echter werden in 83 van de 145 monsters gehakt en verse worst zwavelig zuur aan getroffen, hetgeen aanleiding was tot bet opmaken van vele processen-verbaal. En zo gaat het rapport verder met het opsommen van veel wa ren, die op hun deugdelijkheid werden beproefd en lang niet al tijd met goed resultaat. OOK IN ONZE OMGEVING. Ook in onze directe omgeving is een strenge controle uitgeoe fend en zijn meerdere slachtof fers gevallen. In Drunen werden 360 inspec ties verricht; 789 broden werden er gewogen; 9 partijen werden ter plaatse afgekeurd en in be slag genomen. Vanuit Drunen werden er in het laboratorium 134 monsters onderzocht; 24 er van werden afgekeurd. 39 melk- monsters, genomen bij melkver kopers, werden onderzocht; een hiervan werd wegens een afwij kend vetgehalte afgekeurd. In Geertruidenberg werden 222 inspecties verricht; 280 broden gewogen en 9 partijen werden afgekeurd. Van de 76 in het la boratorium onderzochte mon sters karen er 10 afgekeurd. Van de 38 onderzochte melkmonsters werden er twee wegens watertoe voeging afgekeurd. In Heusden werden 173 inspec ties verricht en 156 broden ge wogen; 7 partijen werden afge keurd. Van de 68 genomen mon sters werden er 6 afgekeurd. 20 melkmonsters werden er geno men, drie hiervan werden afge keurd om bepaalde redenen. In de gemeente Loonopzand werden 589 inspecties verricht, 1089 broden werden op het ge wicht gecontroleerd en 17 partij en werden afgekeurd. 19 van de 163 in het laboratorium onder zochte monsters werden afge keurd. Van de 82 onderzochte melkmonsters werden er 2 om bepaalde redenen niet deugdelijk geacht. In Raamsdonk luidden de ge tallen: 397 inspecties, 520 gewo gen broden en 23 afgekeurde partijen. 27 van de 212 onderzochte monsters werden afgekeurd en van_de 119 melkmonsters werden er 7 afgekeurd wegens verschil lende redenen. In Sprang-Capelle werden 387 inspecties verricht; 605 broden werden er gewogen en 15 partij en werden afgekeurd en in be slag genomen. 32 monsters van de 181 die genomen werden, wer den afgekeurd. Van de 93 melk monsters kon er één niet door de beugel. In Vlijmen verrichtte de dienst 452 inspecties en woog men 754 broden; 19 partijen waren on deugdelijk. 25 van de in totaal 150 monsters werden afgekeurd en met 5 van de 69 melkmonsters gebeurde hetzelfde. In Waalwijk werden 702 in specties verricht en 1180 broden gewogen; 17 partijen weerston den de keuring niet. 33 van de 341 opgezonden monsters bleken niet goed en 6 van de 209 geno men melkmonsters konden de toets van de critiek niet door staan. Tenslotte Waspik: 260 ver richtte inspecties, 334 gewogen broden. 9 afgekeurde partijen; 110 onderzochte monsters, 12 af gekeurde; 53 onderzochte melk monsters en geen enkele afge keurde. Uit dit alles blijkt, dat er nog wel het een en ander op dit punt te verbeteren valt; het jaarver slag moge hebben aangetoond, dat de Keuringsdienst van Wa ren op zijn qui vive is en niet na laat streng op te treden wanneer dat nodig blijkt. Geleerden hebben beweerd dat voor het einde van deze eeuw in- ter-planetair verkeer mogelijk is, dat althans de gehele tocht met al zijn problemen op papier zal zijn uitgedokterd. Een onderdeel van die problemen is de vraag hoe de mens zich in het ruimte- verkeer zal gedragen. Kan hij alle krachten, welke supersonische vliegtuigen, zowel naar boven als naar beneden, horizontaal en centrifugaal op hem uitoefenen, doorstaan, en hoe doorstaat hij die het beste? De vliegerarts M. F. Lay, hoofd van de Sectie Luchtvaartgenees- kundige aangelegenheden van de Koninklijke Luchtmacht, heeft onlangs op Soesterberg aan de pers uiteengezet hoever de lucht- vaartgeneeskunde is gevorderd en met welke problemen men nog worstelt. Op 50.000 voet hoogte (circa 16 km.) bevindt zich het eerste grote gevaarsmoment. Op die hoogte heeft de mens een gevoel alsof hij helemaal geen zuurstof meer om zich heen heeft. Zonder toevoer van zuurstof kan hij hier niet leven. Op een hoogte van 67.000 voet ligt het tweede niveau. Daar heeft de mens geen middel meer om vocht in zijn lichaam te hou den en zonder speciale bescher ming zal al het water daaruit verdampen. Het volgende critische niveau ligt op 80.000 voet, de hoogte die in Augustus van het vorige jaar door kolonel Marion E. Carl in de Douglas Skyrocket D. 5582 is overschreden. king van het licht merken vlie gers op 50.000 voet hoogte al op. Ondanks de felheid der stralen moeten piloten in de cockpit op die hoogte dikwijls de lichten ontsteken om de standen op hun instrumentenbord te kunnen af lezen. Dit niveau is overigens al in 1951 royaal overschreden met 'n racket, waarin zich geen enkel levend wezen bevond. Dat was de WAC Corporal. Natuurlijk ge bruikte men een racket, want 'n straalvliegtuig zou hier door de ijl te van de lucht niets meer kun nen uitrichten. Een raket brengt zijn eigen dampkring mee, ook de zuurstof die nodig is voor de voortstuwing. Dat is de grens van 600.000 voet, waar een toestand van af wezigheid der zwaartekracht be gint te heersen. Theoretisch werkt die zwaartekracht de aantrekkingskracht van de aarde tot oneindig veel verder van het centrum der aarde. Maar op dit niveau wordt de zwaarte kracht overwonnen door andera krachten, als een vliegend voor werp een voorwaartse snelheid heeft van zeven a acht kilometer per seconde. Vele andere problemen houden de luchtvaartgeneeskundigen be zig. De zwaartekracht is eigen lijk geen kracht, maar een ver snelling. Snelheid doet de mens niets, als de snelheid maar een parig is, de beweging rechtlijnig en de vlieger beschermd tegen de windstroom. Door het hoofd te buigen en de spieren gespan nen te houden, kan de mens de B ILEUM JOTTERS MB AND Zend 6 postzegels 10 cent en Uw lot komt franco thuis aan SECRETARIAAT DRUMBAND, Thorbeckclaan 23, WAALWIJK. Hoofdprijs: Solex of Radio of Wasmachine (naar keuze.) Goedgekeurd bij besluit v. B. W. v. Waalwgk no. 4555 d.d. 29 Juli'55 Deze moedige luchtvaartpio nier bereikte met dit toestel een recordhoogte van 83.235 voet. Op het niveau van 80.000 voet is de lucht zo ijl geworden, dat het niet meer op de gewone manier mogelijk is de dampkring te ver dichten. Een overdrukcabine, zo als in de luchtvaart wordt ge bruikt, biedt hier geen uitkomst meer. Tot deze hoogte kan men slechts doordringen met een van de buitenlucht afgesloten cabine waarin alle zuurstof moet wor den meegenomen en het kool zuur en de waterdamp door bin ding moeten worden geëlimi neerd. De daaropvolgende „space ae- quivalent condition" ligt op een hoogte van 120.000 voet. Deze hoogte is door mensen nimmer bereikt, maar wel door dieren, twee aapjes die de proef dit jaar glansrijk hebben doorstaan. In een tweetraps raket kwam zij tot 190.000 voet. Op de hoogte van 120.000 voet biedt de dampkring geen bescherming meer tegen kosmische stralen. Het daaropvolgende critische niveau ligt op 400.000 voet. Bo ven die grens beginnen de zwer men meteoorstenen gevaar op te leveren. Deze meteorieten wor den onder die grens door de ster ke wrijving van de dampkring meestal geheel vergast. De grens van 400.000 voet is in nog een opzicht een niveau, waar andere ruimtelijke voorwaarden 'n grote rol gaan spelen. De luchtmole- culen liggen hier zo ver uit el kaar, dat het licht door de damp kring bijna niet meer wordt ver strooid. Er treden daarom hier enorme slagschaduwen op en dat is de reden waarom men hier be gint te spreken van de duisternis der ruimte. Deze bijzondere wer- de piloot met stoel en al in een tempo van 180 keer per minuut salto's door de lucht maakte. Het gevaar van een meestal dodelijke vertraging is oorzaak, dat een piloot, die zich met zijn schietstoel op grote hoogte poogt te redden, de parachute niet mag openen voor hij tot een hoogte van maximaal 20.000 voet is ge vallen. Koude, zuurstofgebrek en de kracht van de enorme vertra ging zouden hem doden, zo de parachute de geweldige schok al zou doorstaan. Springt een piloot op 50.000 voet hoogte, dan moet hij zich anderhalve minuut lang laten vallen voor hij aan zijn parachutetouw mag trekken. Die anderhalve minuut zijn in die situatie gelijk een eeuwig heid. Welk een moed en tegen woordigheid van geest zijn hier voor nodig. Het is daarom 'n ge luk, dat de automatische schiet stoel is uitgevonden, die ook als de piloot bewusteloos is geraakt, er voor zorgt, dat de parachute niet wordt geopend voor 'n hoog te van 1Ü.ÜU0 voet is bereikt. Deze automatische schietstoel is nu pas weer verbeterd door 'n vinding van Martin Baker, die het mogelijk maakt, dat ook een piloot op maar 50 voet hoogte, dus boomtophoogte, zich redt. De eerste stoel van die soort is dezer dagen in Nederland aange-, komen en op Soesterberg ge toond. Alle Meteors zullen erme de worden uitgerust en het vlie gen met straaljagers zal er weer een stuk veiliger mee zijn ge^ worden. zwaartekracht in de vrije val weerstaan. Hiervoor kan de pi loot echter ook met succes een anti-zwaartekracht-pak dragen. Zo'n pak bevat luchtzakken, die druk uitoefenen op buik, dijen en scheenbenen. Het bloed wordt daardoor verhinderd uit 't hoofd weg te stromen en het gevaar van bewusteloosheid wordt daar door verminderd. De negatieve G, de kracht die omgekeerd aan de zwaartekracht op het lichaam werkt, is nog moeilijker te verdragen. Deze kracht treedt bijvoorbeeld op bij een looping voorover een ma noeuvre die daarom dan ook bij de luchtmacht is verboden, te meer omdat zij in het gevecht geen enkel tactisch nut heeft. De vliegers hebben ook met deze kracht te maken, als zij als bom- bardeur in de punt van een B 51 of B 47 vliegen. Die toestellen hebben daar een schietstoel, wel ke naar beneden wordt afgescho ten. Indien deze wordt gebruikt, treedt een kracht op van acht maal de zwaartekracht in op waartse richting, gedurende een tiende seconde. Dat is, naar dok ter Lay vertelde, het uiterste wat een mens kan verdragen. Het beste kan de mens tegen de zogenaamde dwarse G, dat is de kracht die verticaal op de lengte-as van het lichaam werkt. Daarom probeert men nu ook vliegtuigen te bouwen, waarin de piloot het toestel in liggende houding bestuurt. Een bijzonder onaangename G is de centrifugale G. Dat zijn met grote snelheid en intensief wis selende krachten, die op het li chaam worden uitgeoefend, als een piloot met een „ouderwetse" schietstoel zijn toestel verliet. De luchtstroom was dan oorzaak dal INSTELLING VAN BEDRIJFSSCHAPPEN. Voor sigaren en leder. De Sociaal-Economische Baad heeft van een aantal organisa ties in de sigarenindustrie en in de lederindustrie verzoeken ont vangen tot het uitbrengen van advies tot instelling ;an bedrijfs- lichamen voor de sigarenindus trie en voor de lederindustrie. In het voorstel tot instelling van een bedrijfschap voor de si garenindustrie, dat aan de SER is gedaan, wordt als zetel voor het bedrijfschap Eindhoven ge noemd. Het schap zou worden ingesteld voor de ondernemingen waarin sigaren worden vervaar digd in de zin van de tabakswet. In het voorstel tot instelling van een bedrijfschap voor de le derindustrie wordt gezegd, dat het schap zou moeten omvatten de ondernemingen waarin op chemische of natuurlijke wijze uit dierenhuiden of veilen leder wordt vervaardigd. GENERAAL PARDON. De minister van justitie heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij.bereid is het verblijf te le galiseren van overigens als bona fide aan te merken vluchtelin gen, die thans clandestien hier te lande mochten verblijven, mits dezen zich vóór 1 November bij de politie aanmelden en alsnog een verzoek om asyl indienen. DRUKWERK DUURDER. Vooral als gevolg van de nieu we CAO voor het grafisch be drijf zal het drukwerk duurder worden. Het Hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversor ganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf meent de minimumtarie ven niet te kunnen aanhouden. Zij worden aangepast, echter niet zodanig, dat alle uit de loonwij- ziging voortvloeiende kosten zul len worden doorberekend. De toeslag die op het handels drukwerktarief moest worden berekend, bedroeg tot nu toe 4 pet. Deze toeslag wordt gebracht op 7 pet., hetgeen betekent dat het tarief met 2.88 pet. is ver hoogd. De toeslag op het calcu latieschema voor boekwerk is 12 pet. verhoging worden bere kend. Deze verhoging is nu ge bracht op 15 pet. Op het calcu latieschema voor de berekening van loonzetsel moet nu 20 pet. worden berekend. Voorheen be droeg deze toeslag 17M> pet. PRIJZEN IN DE RHEUMA-ACTIE. Dank zij de radio heeft Neder land gisteravond de ontknoping gehoord van de actie voor de Rheumabestrijding, die het netto bedrag van ruim twee millioen gulden heeft opgeleverd. Als eerste meldde zich de win naar uit de groep verkopers, de Hilversummer Verdonk. Met groene zeep had hij volgens het per radio gegeven voorschrift z'n kaartje ingesmeerd. Het daarop afgebeelde huisje werd zowaar rood, en daarmede werd hij win naar van een huis of 15.000 in contanten. Bij de kopers van de loten was de gelukkige winnaar van de 15.000 een sigarenwinkelier te Amsterdam. Een slager uit Bot terdam won de 10.000. NEDERLANDSE MISSIONARIS OP CELEBES ONTVOERD. Maandagavond heeft het mis siehuis van de missionarissen van het H. Hart te Tilburg een telegram ontvangen, waarin de ontvoering wordt gemeld van pa ter Jos. Jötten, missionaris te Dongala op Celebes. Vermoed wordt, dat pater Jöt ten, die afkomstig is uit Spau- beek (L.), het slachtoffer is ge worden van Mohammedaanse fa natici, leden van de Darul Islam. Dongala is de uiterste post van het vicariaat Menado en gelegen op midden Celebes. Het vicariaat staat o.l.v. Mgr. Verhoeven, die momenteel in Nederland ver toeft. Pater Jos. Jötten is 34 jaar oud. Hij werd in 1947 priester gewijd en in 1949 als missionaris uitgezonden. Zijn werkterrein, dat het grootste is «op Celebes, ligt voornamelijk in het Zuiden. Vanuit Rumengkor werkte hij onder de groepjes katholieken, die overal in het uitgestrekte ge bied verspreid wonen. MAN BIJ STEEKPARTIJ GEDOOD. In de nacht van- Zondag op Maandag omstreeks twaalf uur is de 32-jarige fabrieksarbeider Piet Sweere uit Oud-Gastel bij een vechtpartij met een mes dus danig gewond, dat hij aan de ge volgen is overleden. De rijkspo litie heeft zekere A. A. uit Oud- Gastel gearresteerd als de dader. Zondagmiddag vonden er in calé Houtepen aan De Stoof te Oud-Gastel schietwedstrijden plaats van de Gastelse Bond van Schutterijen. Tijdens deze prijs- verschieting ontstond er een ru zie, waarin de verslagene en de dader waren betrokken. Deze ruzie moet aanleiding ge geven hebben tot het nachtelijke drama, dat het leven heeft gekost aan de jeugdige Sweere, vader van twee kinderen. Kort voor middernacht kwam de dader, die in het bezit van een mes was, op een naburige driesprong met het slachtoffer tot een woordenwis seling. Er ontstond een vecht partij en door een messteek werd de halsslagader van Sweere ge raakt. De man was nog bij mach te op zijn fiets te stappen om naar de dokter te rijden, maar na vijftig meter viel hij neer. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. De mannen waren onder invloed van sterke drank. Zij gingen altijd vriendschappelijk met elkaar om. DODE BIJ AUTO-ONGELUIv TE BREDA. Drie personen ernstig gewond. Bond tien uur Maandagmorgen reed een Belgische personenauto nabij de Rotonde aan de Rijs- bergseweg te Breda tegen een boom. De bestuurster, mevr. A. F.-V. uit Antwerpen, overleed tijdens de overbrênging naar hot ziekenhuis te Breda. Haar echt genoot, de heer J. F., werd ern stig gewond aan het hoofd en brak beide knieschijven. De twen andere inzittenden, het echtpaar J. E. uit Antwerpen, werden eveneens ernstig gewond. De be stuurster wilde uitwijken voor twee fietsers, die tengevolge van het inhaken der sturen op de au toweg terecht kwamen. De auto werd totaal vernield. FRANSE PLEZIERBOOT MET 60 OPVARENDEN GEZONKEN. Een Franse plezierboot met 60 opvarenden is Maandagmiddag ten Noorden van het ter hoogte van de Bretonse kust gelegen ei land op een rots gelopen en ge zonken. Veertig opvarenden zijn gered; de overige twintig kwa men om het leven. Het ongeluk geschiedde tijdens een dichte mist, toen de boot dicht onder de kust voer. Zij zonk binnen enkele ogenblikken nadat zij op een rots was gelo pen. De passagiers klampten zich, voor zover mogelijk, aan red dingsboten en -wrakhout vast. Anderen wisten naburige rotsen te bereiken. Velen der geredden zijn gewond. SLAVENHANDEL IN FRANS WEST-ARFIKA? Emmanuel la Gravière, een lid van de assemblee der Franse Unie, heeft Dinsdag verklaard, dat honderden negers uit Frans West-Afrika, die de pelgrimsreis naar Mekka maken, in Saoedi- Arabië en Jemen als slaaf ver kocht worden. In een vraagge sprek met het Franse blad „Le Monde" heeft hij verteld, dat in Frans West-Afrika een ware handel in slaven bestaat. Volgens la Gravière wordt de slavenhandel in Frans West-Af rika gedreven door een groep kooplieden, die zogenaamde pel grimstochten naar Mekka orga niseren. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de economische en sociale raad van de Verenigde Naties in Februari heeft mede gedeeld, dat het aantal slaven in Saoedi-Arabië naar schatting vijf procent van de bevolking uit maakt.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1