De Sportweek van „Ons Huis" te Waalwijk LANDBOUW Een van Waalwijks beste verenigingen organiseert een KLINKEND SPORTFESTIJN. WRIGLEY SPORTWEEK „ONS HUIS DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 De Veteranengymnastiekverenigins „Ons Huis" is zonder enige twijfel een van Waalwijks beste en sympathiekste verenigingen. Een van de beste, omdat het een bloeiende vereniging blijkt, omdat er een hecht en sterk verenigings verband is, omdat het verenigingsleven bruisend vitaal is, omdat de vereniging een bestuur heeft, dat met de ijverige voorzitter, de heer Gerrit van Oostrum aan het hoofd, en met bestuursleden als de heren S. Blom en H. v. d. Griendt (we noemen enkele namen zonder de anderen ook maar in iets te kort te willen doen) steeds een prachtige activiteit ontplooit en niet alleen de verenigingsbelangen, maar de sport in het algemeen ook niet alleen beperkt tot Waal wijk wil dienen, waar dit mogelijk is. „Ons Huis" is een van dc sympathiekste verenigingen om al die eigenschappen die we zojuist noemden, vooral om die weldadig onbaatzuchtige activiteit die de club ontplooit, omdat ze niet op de eerste plaats het eigen belang zoekt te dienen, maar de sport in haar grote algemeenheid, zonder aanzien van personen of clubs of gemeenten, omdat zij de sport beoefent en propageert om der wille van de sport, en dat is in een tijd, waarin de soort meer en meer devalu eert tot een „vermakelijkhcidsindustrie", een zeer grote verdienste. Een juiste viering van een zilveren bestaan. door een goed ingericht badhuis (hoe lang hebben de veteranen hiervoor niet gestreden), door 't voorhanden zijn van goede sport zalen (een nieuw punt van ac tie!), door medische sportkeu ring, enz. enz. Kortom, ge kunt bijna geen terrein van de sport betreden of ge merkt dat de ve teranen er grote stimulators zijn of minstens hevig er bij geïnte resseerden. Men viert het zilveren jubi leum met een sportweek, met 'n grote bijna ononderbroken de monstratie van alle mogelijke sporten, waarvan de edele turn- sport natuurlijk op het voorplan staat. Een viering dus, groots, enthousiast, gedurfd, kortom, ge heel in de stijl van de organise rende zilveren vereniging. De Heer GERRIT v. OOSTRUM 25 jaar actief voorzitter van „Ons Huis" en bezield promotor van de turnsport in Waalwijk en Omgeving. De veteranenvereniging „Ons Huis" viert op 17 September 1955 haar 25-jarig bestaan. Zij zal dit jubileum groots gaan vieren, niet om te kunnen wijzen op eigen voortreffelijkheid, niet om zich zelf 'ns in de hoogte te kunnen steken, maar enkel en dit te kent de prachtige mentaliteit van deze vereniging enkel om de sport als sport te demonstreren en te propageren. En zo zal deze viering niets anders zijn dan een accentueren van de activiteit die de vereniging gedurende de voor bije vijfentwintig jaren met groter of kleiner succes, met min of meer enthousiasme, ook „Ons Huis is een vereniging, waaraan de verenigingsziekten niet altijd ongemerkt konden voorbijgaan heeft ontplooid. De leden van de vereniging zijn stuk voor stuk, dames zowel als heren, enthousiaste beoefenaars van de turnsport en zij vormen een voor een het levende bewijs voor de stelling, dat men nooit te oud is om sport te beoefenen en dat in alle omstandigheden des levens de sportbeoefening heilzaam is voor het menselijke corpus, waarin, wanneer dit ge zond is, ook veel gemakkelijker een gezonde geest kan huizen. Ze zijn sportbeoefenaars na tuurlijk vooral om de weldoende invloed van de sport op hun ei gen lichamelijke en geestelijke gesteldheid, maar in niet minde re mate willen zij zijn propagan disten van de goede sportbeoefe ning; ze willen dat zijn door in hun eigen sportbeoefening de weldaad van de sport te bewijzen, ze willen dat ook zijn door waar het maar mogelijk is, op de bres te staan voor de sportbeoefening in 't algemeen en voor de volks gezondheid, die bevorderd wordt door een goede sportbeoefening, 25 JAREN „ONS HUIS". Wanneer wij even, in het kort, de historie van „Ons Huis" wil len memoreren, dan komen we er niet langs ook de voorgeschie denis aan een beknopte beschou wing te onderwerpen, omdat de ze duidelijk laat zien, hoe „Ons Huis" uit de nood der tijden is geboren en in een werkelijk ge voelde behoefte voorzag. Er werd in Waalwijk bijna geen sport beoefend, toen op 6 Januari 1896 een veertiental he ren besloten tot de oprichting van de Waalwijkse Gymnastiek vereniging WGV. Hier en daar werden in beperkte mate de kolf- en schietsport beoefend, maar dat waren dan ook de enige scha keringen in het zeer arme Waal wijkse sportleven. Uit WGV ontstond de gymnas tiekvereniging „De Frank", die echter jammer genoeg weer spoe dig moest worden ontbonden. De meeste leden van deze club vormden later de voetbalclub WV. Intussen bleef men in WGV de schermsport beoefenen, de worstelsport en de korfbalsport, terwijl ook de turnsport niet ver geten werd. Rond 1900 ontbrandde er een vreedzame strijd tussen de turn sport en de voetbalsport; er be gon een wedloop om de gunst van het publiek. Wie zou er in slagen door zijn propaganda het meeste publiek tot zich te trek ken? Er werden in die tijd in Waalwijk verschillende voetbal clubs opgericht. Maar WGV bleef de aandacht op zich vestigen, vooral door de befaamde wan deltochten, en zo vormde men ook een stimulans voor de op komst van de turnsport ook in omliggende plaatsen. De geschie denis leert ons hoe in deze jaren tal van sportverenigingen wor den opgericht en weer verdwij nen; de sport maakt haar kin derziekten door, maar WGV blijft steeds bestaan. Maar het oprichten en weer afsterven van een aantal turn- clubs had ook tot gevolg, dat steeds meer turners van de ou dere garde buiten de verenigin gen bleven. In 1928 werd de eerste poging ondernomen ook deze in een or ganisatie onder te brengen. Dc tegenwoordige voorzitter van Ons Huis, de heer Gerrit v. Oos trum, zat een vergadering die hiertoe moest leiden, voor; maar de vergadering leidde tot niets. In September 1930 probeerde men het nog eens en toen slaagde dc heer v. Oostrum er wel in een aantal oudere turn-enthousiasten onder te brengen in een vereni ging. Op 17 September 1930 werd Ons Huis opgericht. Tot de eer ste leden behoorden onder meer Antoon Prinsen, Lou van Dru- nen, Antoon Snijders, Jos van de Water, Christ Treffers. De heer v. Oostrum werd meteen de zeer «actieve voorzitter. Er zijn dus dit jaar ook enkele persoonlijke ju bilea De veteranenclub, technisch ge leid door Antoon Prinsen, telde spoedig een vijfentwintig leden en de club wist zich in de eerste jaren van haar bestaan al heel populair te maken door de me dewerking aan de bekende ,,Post"-avonden. Niet voor niets bood het bestuur van de Posl- avonden Ons Huis bij haar eer ste lustrum het nog steeds in ere zijnde vaandel aan. Er gebeurt weinig officieels in Waalwijk, waarbij Ons Huis niet is gemoeid en speciaal wordt er spontaan deelgenomen aan alle mogelijke festiviteiten, om pro paganda te maken voor club en sport. Er waren echter ook moeilijk heden; zo het heengaan van de grondlegger van de Waalwijkse turnsport en de leider van Ons Huis, A. Prinsen, die in 1949 voorgoed Ons Huis ontviel. En Ook nu weer: schone demonstratie van een edele sport. ook de oorlog was voor de club geen gemakkelijke tijd. Zestien leden telde men toen de oorlog begon, maar men dacht er natuurlijk niet aan de club te ontbinden; de werktuigen doken onder en de bakkerij van Jos van de ater werd oefenlokaal. ...Vei. was, Seen gemakkelijke tijd, die oorlogsjaren, maar men kwam ze te boven, en toen de bevrijding kwam, was Ons Huis nog Ons Huis. Maar hoeveel Waalwijkse turnclubs konden dit nazeggen? Waalwijk had geen enkele turnvereniging meer! De koppen werden echter bij elkaar gestoken, de Ons Huis mannen Lou v. Drunen en Christ Treffers namen de leiding van de turn-grage jeuud op zich. Ande re oudgyinnaslen pleegden even eens overleg, en met medewer king van Ons Huis, speciaal van de voorzitter, slaagde men er in een combinatie tot stand te bren gen tussen orova, WGV en SSS; de nieuwe club werd OWS ge noemd, en deze vrucht van een voortreffelijke samenwerking ge dijt nog steeds voorbeeldig. En ook in Baardwijk en Besoijen leefde de gymnastiek meteen weer op; Kunst en Kracht en Kracht en Vlugheid zijn er de nog steeds springlevende bewij zen van. Een opmerkelijk feit uit de ja ren na de oorlog is ongetwijfeld nog de viering van het vierde lustrum in 1950, een viering die toen wegens de dreigende para- typhus is moeten worden uitge steld maar die in Juni 1951 gran dioos en groots doorging. Ook in de vorm van een sportweek die meer dan slaagde; door 't goede weer, waaraan vooral dat jaar zo'n behoefte was, door 't prach tige gevarieerde programma, en door de geweldige belangstelling die er voor de diverse sporteve nementen bestond. Een ander opmerkelijk feit uit de geschiedenis der laatste jaren is de oprichting van een damesafdeling, ruim een jaar geleden. Het Ons Huis-bestuur bleek goed gezien te hebben, er bestond een grote behoefte aan een dergelijke afdeling, en Ons Huis zou Ons Huis niet zijn geweest, wanneer ze niet aan stonds en radicaal in deze be hoefte had voorzien. Thans telt de vereniging 44 dames-leden en 32 heren, dat is in totaal 76! De vijfentwin tigjarige vereniging is nu in- PROGRAMMA van 3 t.m. 11 Sept. 1955 te Waalwyk. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 6.00 uur: Voetbalwedstrijd Waalwijks Elftal—D.E.S.K. Kaatsheuvel. 8.00 uur: Groot Bal in Thalia. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 3.30 uur: Optrekken der diverse Sportverenigingen naar het Raadhuisplein. Te v.m. Baardwijk vanaf het Hoogeinde: Harmonie St. Jan, Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht, Voetbal vereniging „Juliana" en Gymnastiekvereniging St. Her man Jozef, Drunen. Te v.m. Besoyen vanaf Besoyensestraat Café Holtzer- Papier: Chr. Harmonie „Marijke" Sprang, Gymnas tiekvereniging „Kracht en Vlugheid", Voetbalvereniging „R.W.BGymnastiekvereniging „Pro Patria" Sprang, Voetbalvereniging „D.E.S.K." Kaatsheuvel en de Kaats- heuvelse Gymnastiekvereniging „K.G.V.". St Antoniusparochie vanaf „de Lindeboom": Drumband, Veteranen Gymnastiekvereniging „Ons Huis", Voetbal vereniging „W.S.C.", Gymnastiekvereniging „O.W S Atletiekvereniging, Judoclub, Voetbalveren. R.K.C. Hockeyclub „Waalwijk", de Kynologen- en Politiehon densportvereniging „Waalwijk en Omstreken" en de Wielerclub Olympia. Estafette-ploeg met clubvlag „Ons Huis". 4.00 uur: Officiële Opening door de Edelachtbare Heer WpIp'h Teijfen, Burgemeester van Waalwijk, de WpiSi' wÜ t" YerJlel' Beschermheer „Ons Huis", de J iud- Timmermans, Voorzitter Waalwijks Huis" en V' 0ostrum' Voorzitter van „Ons Eventueel turndemonstraties. 4.45 uur: Défilé van de verenigingen voor autoriteiten en afmars. Rprnï^ciGr0fte^raï' v- Coothstraat, Julianastraat, rSemhaidstraat, Vredesplem, ontbinding. 8.00 uur: Optreden van het Nederlands Keurturnkorps dames en heren, met medewerking van de Nederlandse kampioene Mej. Leny Lens en de Nederlandse kam pioen de heer Klaas Boot, in de zaal „de Gecroonde neersse 10.30 uur: Groot Sportweekbal in „de Gecroonde Leers- se ZONDAG 4 SEPTEMBER 2.30 uur: Atletiekwedstrijden, Handbal en eventueel Volley Dal op het R.K.C.-terrein. 8.00 uur: Groot Concert, aangeboden door Waalwijks Belang, verzorgd door de Kon. Erk. Harmonie „Concor- cua Loon op Zand. MAANDAG 5 SEPTEMBER: 8.00 uur: Taieltenniswedstrijden en demonstraties in Gecroonde Leersse", met medewerking van Wil v Soelen en de Gezusjes v. Megeren. 10.30 uur: Sportweekbal in „de Gecroonde Leersse". DINSDAG 6 SEPTEMBER 8.00 uur: Judo-wedstrijden en demonstraties, Jiu-Jitsu, afgewisseld met schermen in „de Gecroonde Leersse". 10.30 uur: Sportweekbal in „de Gecroonde Leersse". WOENSDAG 7 SEPTEMBER 2.00 uur: Grote Kinderfeesten en wedstrijden, o.<a. rol schaatsen-, step- en vliegerwedstrijden. Optreden van Rob Steffin met zijn gezelschap: clowne rie, goochelen en poppentheater. ^course en touwtrekken door de Ouden van Dagen, Hertog-Janpark (Slemterrein). 6.30 uur: Demonstraties en Dressuur door de Kynolo- -Waalwijk en 0m- derdaad in de volle energieke kracht van haar leven. EEN PRACHTIG PROGRAMMA. Dat blijkt wel uit de manier waarop dit vijfde lustrum gaat gevierd worden. U treft op deze pagina het volledige programma aan en U ziet, het vormt als het ware een prachtig stalenboek van ('e meest uiteenlopende sporten. Ons Huis blijkt haar taak zeer wel te verstaan en ongewild en onbedoeld geeft zij zichzelf met dit program het schoonste en het beste compliment dat er te ge ven is. We mogen de club van harte gelukwensen met dit zilveren ju bileum en we mogen haar, uit naam van geheel de Waalwijkse bevolking, hartelijk dankzeggen voor het vele goede, dat zij in Waalwijk heeft tot stand ge bracht. Wanneer wij haar toe wensen dat zij op deze weg mag voortgaan, dan is dit naast een oprecht gemeende wens ook een pleidooi in-eeh-notendop voor het sportleven in Waalwijk, waarin de frisse jeugdige invloed van deze „veteranen" niet is te missen.^En dat de bevolking van Waalwijk en de Langstraat met dit sportfestijn zal meeleven in een massale belangstelling, daar aan twijfelt niemand. TRACTOREN EN BODEMSTRUCTUUR. Als een gevolg van het gebruik van kunstmest en moderne land bouwwerktuigen zoals tractoren, is de bodemopbrengst de laatste tientallen jaren met sprongen toegenomen. Hoewel verheugd over deze ontwikkeling, wordt van sommi ge zijden wel de vrees uitgespro ken, dat de gevolgen van deze grote opbrengsten schadelijk zou den zijn voor de bodemstructuur. Dat deze vrees ten dele is ge rechtvaardigd, blijkt wel uit'de toenemende mate waarmede men compost en bladafval zo goed als natuurmest, tezamen met kunst mest gebruikt. De bewering, dat landbouw- tractoren door hun grote gewicht eveneens aanleiding zouden ge ven tot structuurbederf, is daar entegen nog steeds niet algemeen bestreden. In wetenschappelijke kringen staat het echter wel vast dat de schadelijke invloed niet alleen betrekkelijk gering, doch veelal zelts minder is dan die veroorzaakt door paardenstap- Enige jaren geleden is men n.l. m Nederland tot die conclusie gekomen na een vergelijkend on derzoek van dc mvioed van paardenstappen en tractorsporen oj) de vegetatie. Ook in het buitenland blijkt men in vele gevallen deze opvat ting te zijn toegedaan. Men heeft tot deze gevolgtrekking kunnen komen door een onderzoek met een speciaal instrument. Hier mee kon men de samendrukking van de bodem, nadat er 'n trac tor overheen gereden was, op verschillende diepten meten. De samendrukking overschrijdt op een diepte van 10 cm. de 5 g/cm2 niet. In feite bleek echter alleen aan de oppervlakte sprake te zijn van enige vervorming, die mén altijd kan herstellen door achter de wielen van de tractor 'n hark te monteren. Het blijkt dus, dat het gebruik van tractoren geen schadelijke invloed heeft op de bodem, mits men bepaalde kleine voorzorgs maatregelen treft. KAuW heerlijk - verfrissend 1 JéP1\.k zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust 8.00 uur: Bonte Avond in zaal Thalia met medewerking van „Ons Huis" en de Waalwijkse Humoristen, de heren v- Delft, H. v. d. Muyzenberg en H. Brok. Na afloop Sportweekbal. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 7.00 uur: Biljarten om het kampioenschap van Waal wijk m zaal Thalia. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 7.00 uur: Biljarten om het kampioenschap van Waal wijk in zaal Thalia. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 2.30 uur: Grote Wielerwedstrijden: adspiranten en nieuwelmgen-course. Afvalrace en wedstrijden ama teurs achter handelsmotoren. PARCOURS: Burg. Smeelelaan, le Zeine (Oost), Dr Ringersstraat en 2e Zeine (Oost). 8.00 uur: Bokswedstrijden en demonstraties in „de Ge croonde Leersse". 10.30 uur: Sportweekbal in „de Gecroonde Leersse". ZONDAG 11 SEPTEMBER Leersse"1"* Senioren turnwedstrijden in „de Gecroonde 12.30,uur: Receptie van jubilerende vereniging „Ons nuis in Hotel Verwiel. plemUUr: Gymnastiek"demonstraties op het Raadhuis- 6.00 uur: Officiële sluiting Sportweek op het Raadhuis plein. Sluitingsconcert door de Harmonie St. Crispijn. 8.00 uur: Bal-champêtre, versterkt orkest o.l.v. P. v d Hoven, op het Raadhuisplein. De pioniers van de turn sport in Waalwijk, de op richters van de „Waal wijkse Gymnastiekvereni ging" anno 1896: ZittendJ. v. Schuppen; Eerste rij: W. v. d. Heij den, H. Keijzer, A. Princen, H. Zwier en A. Gerris; Tweede rij: P. Gloudemans, Ger. Zuurhout, J. v. Riel en Adr. Pullens: Derde rij: G. Pullens, Ger. Brekelmans, W. Timmer mans en Th. Kolsteren.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 8