Doe er nog een schepje op DE SPAR 60 NIEUWE WONINGEN IN HET WESTELIJK gedeelte VAN KAATSHEUVEL VROUWELIJK PERSONEEL MIDDENSTANDSDIPLOMA 1956. Nette Werkster Verbetering van Riolering ONTEIGENING. KINDERWAGENHUIS F. TUERLIN6S goed beklante schoenmakerij en schoenhandel OPLEIDING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Nieuwe Huishoudschool aan de Van Heeswijkstraat. De gemeenteraad van Loónopzand heeft zich door de warm te niet laten weerhouden Dinsdagavond een lijvige agenda te behandelen; maar het zal ook de warmte zijn geweest, die de lengte van de vergadering in een gunstige verhou ding deed staan ten opzichte van de lengte van de agenda. Er was enige oppositie legen het voorstel van B. en \V. om 60 woningen te bouwen in de nieuwe straten in het Wes telijk gedeelte van Kaatsheuvel, ter opvulling van de be bouwing tussen Kaatsheuvel en Berndijk. De oppositie kwam natuurlijk voornamelijk van de zijde van de heer Grootswagers, die er al meermalen op heeft aangedrongen ook in het Oostelijk gedeelte van Kaatsheuvel te bouwen. Verzet was er ook tegen de bouw van een nieuwe R.K. Huishoud- en Industrieschool aan de Van Heeswijkstraat; deze school zou in het centrum beter op zijn plaats zijn, meenden enkele leden. Niettemin kregen beide voorstellen bij een verlangde stemming een ruime meerderheid. pe vergadering, waarbij dhr. n„ssers, zoals hij had bericht, njft aanwezig kon zijn, begon op gebruikelijke manier met het ^stellen van de notulen en het ^verken van de ingekomen stuk en, zoals B. en W. hadden voor gesteld. Vervolgens werd de bouwcrc- dietregeling gewijzigd en 'n groot aantal grondtransacties werden joor de raad conform het voor del goedgekeurd. Zo gemakke- jjjk ging het echter niet met het laatste van deze reeks voorstel len- DE HUISHOUDSCHOOL. Dit voorstel handelde over de verkoop van grond aan de Van Heeswijkstraat ten behoeve van de nieuwe R.K. Huishoud- en in dustrieschool tegen een prijs van 5.per m2. De heer v. Kuik vond op de eerste plaats deze prijs te hoog en vervolgens vroeg hij zich at of het niet beter was de school in de grote parochie te bouwen. De voorzitter antwoordde hier op dat het gehele plan omsloten kwam te liggen door vier stra ten, dat maakte de grond natuur lijk duurder. Bovendien was de grond al bouwrijp; in deze prijs waren dus verdisconteerd 't aan leggen van straten, gas-, water leiding enz. En de tweede opmer king van de heer v. Kuik beant woordde hij met er op te wijzen dat ten opzichte van heel de ge meente de school bijzonder gun stig gelegen zou zijn. Met Bern dijk 'zou de verbinding ook heel goed zijn. Was deze grond, vraagt de heer v. Kuik verder, niet geschikter voor mensen die bijvoorbeeld een pension wilden bouwen. De voorzitter echter persis teerde bij zijn mening, dat deze plaats geëigend was voor de school. De heer Grootswagers vond de prijs niet te duur, maar wat de plaats betreft, was hij het wel met dhr. v. Kuik eens, was het beter de school midden in de plaats te bouwen. Voor degenen die van Loon de school bezoch ten, betekende het slechts een bushalte verder reizen; voor de leerlingen uit Berndijk, die niet met de bus konden komen, was de ligging zoals ze nu was gepro jecteerd, helemaal niet gunstig. En bovendien, vroeg hij, is de Van Hees wijkstraat niet te druk? Hierop antwoordde de voor zitter dat men met de Maria- school een goede ervaring had opgedaan. Het onderwijzerscorps verklaarde absoluut geen hinder van het drukke verkeer te heb ben. En dit was dan nog een La gere School, terwijl het onderwijs aan de Huishoudschool van dus danige aard was, dat men zeker geen hinder zou hebhen van de drukte. De ligging was volgens B. en W. uitermate gunstig; overigens was het een besluit van 't school bestuur, dat in deze te beslissen had. De heer Grootswagers vroeg voorts, of de school in het uit breidingsplan op deze plaats was geprojecteerd en de voorzitter merkte naar aanleiding van deze vraag op, dat dit bijna nooit ge beurde. Daarom ook kon men bouwen op de plaats die men het meest geschikt achtte. Is het wel nodig, was de vol gende vraag van de heer Groot swagers dat er een nieuwe school wordt gebouwd, en hij maakte een beetje zonde van de kosten die voor het onderbrengen van de school in de huidige lokalen waren gemaakt. Hij vestigde ver der de aandacht op het feit, dat er het streven zou zijn een nieu we ULO-school in het centrum te vestigen; was het beter deze beide scholen bij elkaar te laten aansluiten? De voorzitter betoogde nog maals, dat het schoolbestuur op de eerste plaats het terrein koos; had het gemeentebestuur hierte gen geen bezwaren ten aanzien van de kosten en de plaats, dan moest men zich daarbij neerleg gen. Het zou niet verstandig zijn, aldus de voorzitter, ons hier te veel mee te bemoeien. STERKE GROEI VAN DE SCHOOL. De heer VVennekes, lid van het schoolbestuur, zei, dat het niet 2o heel eenvoudig was een goed terrein te vinden; er was zeker geen overvloed. De school moest mi eenmaal aan veel eisen vol den en het bestuur was tot de .gekomen dat er geen •moer terrein geschikter was. e vraag van de heer Groot- sagers of de bouw van 'n nieu we school wel noodzakelijk was, beantwoordde hij door te wijzen op de sterke groei van de school in twee jaar tijd was het leerlin genaantal gegroeid van 60 tot pl.m. 400, terwijl de mogelijkhe den nog lang niet waren uitge put. Ten aanzien van de kosten van het noodgebouw merkte de heer Wennekes op, dat de oude school, zoals ze eerst was, ner gens bruikbaar voor was; ze was thans in een dusdanige staat ge bracht, dat ze, wanneer de Huis houdschool een eigen gebouw betrok, in velerlei behoeften kon voorzien. De heer Elshout, die vervol gens aan het woord kwam, laak te het veel te laat ontvangen van dit voorstel. Hij had er zijn va- cantie voor moeten onderbreken en hij had geen tijd gehad de be treffende stukken te bestuderen. Dit vond hij geen stijl. Ook hij kon zich niet vereni gen met de plaats van de school. Men had hem verteld dat er heel weinig gedaan was om te trach ten ergens anders een geschikt terrein te vinden. De voorzitter bracht onder de aandacht dat het uiteindelijk ge lukt was een behoorlijke opzet te krijgen voor de bouw van de school, met rijkssteun. Men moest echter niet verge ten dat het schoolbestuur de in stantie was die bouwde en niet de gemeente, die had enkel te over wegen of de keuze van het ter rein verkeerd was geweest. In dit geval kwam B. en W. die keus uitermate geschikt voor. Boven dien, nergens anders was er plaats. Waarom, vroeg de heer Snap haan, gaan we nu al grond ver kopen, terwijl er nog geen goed keuring van de Minister is. Omdat, antwoordde de voorzit ter, de school eerst grond moet bezitten voor de Minister goed keuring geeft. En de heer Wennekes vulde dit aan door te verklaren dat er al een bepaalde vorm van over eenstemming was tussen het schoolbestuur en het departe ment, maar de definitieve beslis sing kon eerst worden genomen wanneer de grond eigendom was van de school. De heer Grootswagers bleef de mening toegedaan dat de school in 't centrum beter op z'n plaats was, maar gezien de noodzake lijkheid zou hij zich niet tegen 't besluit verzetten. De door de heer v. Kuik ver langde stemming toonde aan dat de heren Elshout, v. Kuik. Groot swagers en Snaphaan zich tegen het voorstel verzetten, zodat dit met tien stemmen voor werd aan genomen. HERBENOEMING WONINGCOMMISSIES. Nadat een aantal verzoeken om medewerking ex artikel 72 L.O.- wet waren ingewilligd, waaron der ook een verzoek om een cre- diet van pl.m. 13.000.be schikbaar te stellen voor de bouw van een nood-ULO-school, moest de raad overgaan tot be noeming van de commissies van advies als bedoeld in de Woning wet. De uitslag van de stemming betreffende de Kamer 1 (com missie voor Kaatsheuvel) was: .1. Vloemans 7; C. Nouwens 9; B. van Pelt 9; C. van Rooij 9; J. Stokkerinans 9; IJpelaar 3; C. Snoeren 2; Grootswagers 2; van Kuik 1; Elshout 1; A. Snoeren 1. Twee briefjes waren blanco en een ongeldig, zodat de zittende heren allen waren herkozen. De uitslag van de stemming over Kamer 2, de commissie voor Loonopzand was: J. v. Noijell; J. Brands 12; W. Lichtenberg 11; J. van der Lee 11; Mej. C. van Velthoven 12; Broeders 2, van Riel 1, twee blanco, zodat ook deze commissie in haar geheel was herkozen. Enkele begrotingswijzigingen werden vervolgens vastgesteld en het beheer en onderhoud van de Molenstraatseloop werd overge dragen aan het Waterschap „De Zandleij" te Udenhout. NIEUWE ORGANISATIEVERORDENING BRANDWEER. Toen de vaststelling van een nieuwe organisatieverordening voor de brandweer aan de orde werd gesteld, vroeg de heer Els hout hoe met het bepalen van de vergoeding, die, zoals de nieuwe verordening zei, door B. en W. werd vastgesteld en ter kennis van de raad werd gebracht. Inderdaad, antwoordde de voor zitter, in deze verordening staat de raad deze bevoegdheid af aan B. en W.; meent de raad dat B. en W. het niet goed doen, dan kan hij dit artikel laten verval len. De heer Elshout vroeg of het niet beter was brandwekkers te gebruiken in plaats van sirenes. B. en W., bleek uit het ant woord van de voorzitter, hadden deze kwestie in onderzoek. In dertijd was op de begroting een bepaald bedrag uitgetrokken voor een brandmeldingssysteem brandwekkers waren veel duur der dan dit bedrag, terwijl sire nes goedkoper waren. Men zou de zaak bekijken en dan eventu eel met een begrotingswijziging komen. De heer Elshout drong er ver der op aan, dat de controle op 't materiaal werkelijk regelmatig zou gebeuren; in het verleden had dit wel eens te wensen over gelaten. In het algemeen, meende de voorzitter echter, hebben we er niet over te klagen. Er kan na tuurlijk altijd wel eens iets bij zonders gebeuren. In elk geval werd het materiaal regelmatig beproefd. De heer Broeders vond brand wekkers niet doeltreffend voor de Moer, waar de brandweer na genoeg geheel uit landbouwers bestond. De voorzitter gaf dit toe en wees er bovendien op dat dit systeem ook voor 't centrum bezwaren met zich bracht, om dat de brandweer voor een groot gedeelte bestond uit gemeente- personeel, dat meestal over de gehele gemeente was verspreid. Ten aanzien van de bluswater voorziening vestigde de heer van der Lee er de aandacht op dat cr altijd nog belangrijke achterwij ken verstoken waren van blus watervoorziening, zelfs van de telefoon om de brand te melden. De voorzitter kon niet anders dan toegeven dat er bedrijven waren die ver van de waterlei ding lagen. Maar overal brand putten te slaan, zoals wel 'ns was overwogen, was ook zeer moei lijk. Momenteel had men in on derzoek of het mogelijk was ge bruik te maken van de regenin- stallatics. Maar het bleek, dat de koppelingen verschillend waren en het gevaar bestond, dat men de installaties kapot maakte door er te veel water aan te ont trekken. We zijn, zei hij verder, bezig ver schillende wijken aangesloten te krijgen; binnenkort zullen de raad wel voorstieten bereiken en zo willen we steeds verder gaan. Nadat het voorstel tot verhu ring van het jachtrecht voor de Noordelijke helft van de draina- gevelden was goedgekeurd, be sloot de raad de woning Hoofd straat 2 af te breken. Naar aan leiding hiervan vroeg de heer Elshout of het gehele complex werd gebruikt voor de verbre ding van de straat of voor nog andere doeleinden. Een heel groot gedeelte, ant woordde de voorzitter, wordt ge bruikt voor de straat en 't trot toir. Er zou nog wel een stukje overblijven, maar dat zou men wel nodig hebben voor 't plaat sen van een pompinstallatie bij de uitbreiding van de riolering. Misschien, meende de heer Elshout, bleef er nog wel plaats over voor het plaatsen van uri noirs. VERBETERING RIOLERING gevraagd Huisnaaister vraagt THUISWERK NET MEISJE KINDERWAGEN WANDELWAGENTJE van Wagenberg Festen C.V. SI REPARATIES KUNSTGEBITTEN Aanvang der cursus Sept. a.s. C. v. HERPT, ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES Nu weet ik het geheim van véél lekkerder thee: doe er nog een schepje opl Dan krijg je geurige, pittige, verkwikkende thee. Of ik zo royaal kan zijn met thee? Gerust hoor. Ik koop mijn thee bij De Spar en dan kost het niets om er nog een schepje op te doen: Want De Spar geeft U zoveel schepjes geurige thee gratis dank zij altijd 10% korting. Drink lekkerder thee voor minder geld door de 10% korting en 100% kwaliteit bij Aan de orde was dan het voorstel tot beschikbaar stellen van een crediet ad f 636.500.voor de aanleg van een hoofdriool met beipalingsinstallatie te Kaatsheuvel en daaraan inhaerent het verhogen van de straatbelasting voor die bebouwde eigendommen die aari de rio lering gelegen waren, deed de heer Els hout een vraag stellen, waarop de voor zitter antwoordde, dat men van dit be drag allereerst de kosten afnam van het stamriool, de overblijvende kosten van de riolering, zou men verhalen op de be bouwde percelen die er op aangesloten waren. hl Er waren verschillende mensen, aldus de heer Grootswagers, die wel straat belasting betaalden, maar niet op de rio lering waren aangesloten; moesten die nu ook de verhoogde straatbelasting gaan betalen. De voorzitter antwoordde hier natuurlijk ontkennend op en toen werd het voorstel aangenomen. 4' COMMISSIE GEMEENTE REKENINGEN Dan werden de gemeenterekeningen aangeboden en de voorzitter wees op het verheugende feit, dat de gewone dienst sloot met een batig saldo. Er moest een commissie van onder zoek worden benoemd. In de vorige commissie hadden zitting de heren Wen nekes, Grootswagers en IJpelaar; de uit slag van de eerste stemming was Grootswagers 12 stemmen, IJpelaar 11, van Laarhoven 8, Elshout 2, Wennekes 2. Snaphaan 1 en twee blanco. Zodat dus de heren Grootswagers, IJpelaar en van Laarhoven waren gekozen. De heer Grootswagers echter ver klaarde zijn benoeming niet te kunnen aannem'en. Een tweede stemming volgde en hier van was de uitslag Elshout 3, Broeders 3, Wennekes 2, van Kuik 2, van Noije 2, de Cock 1; een blanco. Een derde stemming had als uitslag: van Noije 7, van Kuik 2, Wennekes 2, Broeders 1, Elshout 1, en een ongeldig, zodat dus de heer van Noije gekozen was als derde lid van de commissie. 60 WONINGEN IN HET WESTEN Toen het voorstel aan de orde kwam tot het bouwen van 60 woningwetwo ningen in het westelijk gedeelte van Kaatsheuvel, was het de heer Grootswa gers die er de aandacht op vestigde, dat hij al meermalen gevraagd had ook in het Oosten van Kaatsheuvel woningwet woningen te bouw'en. Maar hij had nog steeds geen meerderheid van de raad voor zijn suggestie kunnen vinden. En dat zou nu ook wel niet het geval zijn. Niettemin wilde hij toch voorstellen, de helft van deze woningen te bouwen in het Oostelijk gedeelte. De heer de Cock vroeg of de bewo ners van de vijftien migratiewoningen de gemeente opgedrongen werden, of dat de gemeente de keuze had uit verschillende groepen. Men moest mensen kiezen, die aan de Kaatsheuvelse aard verwant wa ren, meende hij. De voorzitter antwoordde de heer Grootswagers dat het zwaartepunt van de bebouwing in Kaatsheuvel nog steeds in het Oosten lag; deze 60 woningen in het Westen zouden zeker het evenwicht niel verstoren. Bovendien kreeg men een betere aaneensluiting van de bebouwing van Berndijk en de bebouwing van Kaatsheuvel. Trouwens men beschikte in het oostelijk gedeelte ook niet over vol doende bouwgrond. De bewoning van de migratiewonin gen legde hij, op de vraag van de heer de Cock, als volgt uit. Een bepaald be drijf trok arbeidskrachten van buiten de gemeente aan, in dit geval zouden deze arbeiders vermoedelijk uit Drenthe ko men. Wanneer bleek, dat deze hier kon den aarden, dan zouden ook de gezinnen van die arbeiders worden aangetrokken. Voor de gemeente bracht dit geen enkel risico met zich. De heer Grootswagers betoogde, zo als hij al enkele malen eerder had ge daan, dat de bevolking niet graag in het westelijk gedeelte woonde; in het ver leden waren hiervoor bewijzen genoeg geleverd. De vroegere colleges pasten blijkbaar hun besluiten wel aan aan de wensen van de bevolking. Als het gemeentebe stuur moeite deed om in het oostelijk ge deelte bouwterrein aan te trekken, dan zou men dat best kunnen krijgen. Bij Berndijk, betoogde hij voorts, waren en kele middenstandswoningen gebouwd, al maandenlang is men er mee aan het ad verteren, maar men raakt ze niet kwijt. Komt er eenmaal weer een overschot van woningen, dan krijgt men die in het Westen rtiet bewoond. De toekomst, zei de voorzitter hierop, zal ons gelijk geven. Als de verbindin gen verbeterd zijn, was de mening van de heer Wennekes, moet het er onge twijfeld prettig wonen zijn. In het ver leden was er inderdaad wel een motief, voor de trek naar het Oosten, maar nu gold dat motief niet meer. Het lijkt wel, zei de voorzitter nog, of we kilometers ver van elkaar wonen. Maar de sfeer is er helemaal aan het veranderen. De heer Grootswagers wenste stem ming en hiervan was het resultaat dat vier heren tegen het voorstel waren, na melijk Elshout, van Kuik, van Laarhoven en Grootswagers, de rest was er voor. BAATBELASTING. B. en W. vroegen tenslotte aan de raad een principiële beslissing inzake in voering van baatbelasting i.v.m. aanleg van straten. De heer Grootswagers ging er in gro te lijnen mee accoord. Maar e'en bezwaar vond hij, dat degenen die na 1937 had den gebouwd, ook nog zouden moeten betalen. Deze bouwers, antwoordde de voor zitter, wisten dat hun straat was opge nomen in het uitbreidingsplan en ver hard zou worden. Het zou echter, wel onbillijk zijn, wanneer degenen die voor 1937 hadden gebouwd deze baatbelasting volledig zouden moeten betalen. Overigens ging het hier om een prin cipe-beslissing; in de verordening worden de straten natuurlijk precies genoemd en onderscheiden. Men ging bij deze heffing uit van de gedachte van het bouwrijp maken. Ook de heren Broeders en van Kuik stelden nog enkele informatieve vragen, waarna het voorstel werd aangenomen. De Heer en Mevrouw W. VAN BOEKEL-SNOEREN betuigen hierbij mede namens wederzijdse ouders, hun har telijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun Hu welijk ondervonden. Waalwgk, Augustus 1955 St. Antoniusstraat 13 voor 2 dagen per week, Mevr. VAN LEYEN. Wilhelminastr. 13, Waalwijk Telefoon 2228 tevens b.z.a. voor halve dagen ('s middags) Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Drunen, MAAKT BEKEND, dat, ter voldoening aan artikel 80 der Onteigeningswet, vanaf 29 Augustus 1955, gedurende 30 dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt, het door de Raad der gemeente Drunen bij besluit van 12 Augustus 1955, voorlopig goedgekeurd onteigenings plan met bijbehorende stukken, ter verkrijging van de gebouwde en ongebouwde eigendommen begrepen in het uitbreidingsplan in onderdelen der gemeente Drunen. „Kom Drunen" welke onteigening plaats vindt ter uitvoering van dat uitbreidingsplan in het belang van de volkshuisvesting. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 14 dagen na bovengenoemde termijn schriftelijk hun bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Drunen, 23 Augustus 1955. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, A. D. C. SNELS. Voor Uw of gaat U het beste naar Tuinstraat 59 Tilburg Daar vindt U pracht- modellen en kleuren De beste merken. Bedragen vanaf f 85.- ook te regelen in 6 of 12 mnd. Telefoon K 4250-23417 Voor onmiddellijke indiensttreding vragen wij Goed loon Eigen vervoer Dagelyks aanmelden aan onze fabriek Conservenfabriek Heusden Wegens ziekte en gebrek aan opvolger ter overname aan geboden nabij staatsmijn Maurits t op beste stand. Pand met winkel en werkplaats 1000 m3 inhoud. Burg. Lemmensstr. 215 Geleen Tel. 0 4494-2232 Hebt U ook in vacantietgd In 't buitenland gezeten Een dubbel pretje was 't toch Zo U Widelovado niet hebt vergeten, Sneller, beter engoedkoper Sigarenmagazijn, Grotestr. 34, WAALWIJK. Aanmelding en inl. Leraar M. O. Handelswetenschappen A Laageinde 10 WAALWIJK. ons bijkantoor U KAATSHEUVEL en om. agentan In all* plaatsen van d. Langstraat naman steeds gaarne ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN aan RONDVRAAG Bij de rondvraag in verband met de hitte alstublief niet te veel vragen, had de voorzitter verzocht informeerde de heer Elshout^of Loonopzand ook ge meentepolitic! kreeg. Gezien de couran tenberichten, antwoordde de voorzitter, krijgen alleen de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners, gemeentepolitie. We hebben het al 'ns meer geprobeerd, maar de kans is niet groot. Hebben B. 'en W. al een schrijven ge had, informeerde de heer Elshout ver der, met betrekking tot het bouwen van kennels voor honden die hondsdolheid hebben. I- 1 In het kader van de Vleeskeurings dienst, antwoordde de voorzitter, heeft de gemeente Waalwijk een kooi ge bouwd, waarvan alle bij de dienst aan gesloten gemeenten gebruik kunnen ma ken. De heer Elshout wees vervolgens op het feit, dat er in de gemeente geen ge legenheid was de honden te laten afma ken. De voorzitter had nooit iets van de behoefte hieraan gehoord; maar men zou er wel iets op weten te vinden. De heer van Noije klaagde over het langzame tempo waarin de vier in aan bouw zijnde woningen te Loonopzand werden gebouwd. Deze bouw was gestagneerd op dc fundering, die niet goed was; de aan nemers echter bouwden nu in Kaatsheu vel de woningen af, en het successieve lijk vrijkomend personeel ging naar Loon opzand. Nadat nog de heer Grootswagers een vraag had gesteld, waarvan we op zijn verzoek niets zulten schrijven, kon de voorzitter de vergadering sluiten. De temperatuur in de raadzaal was aanmerkelijk gestegen. ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9