DE LANGSTRAAT Vftïft if modettóeö VN EN KRUIDENBERG L00N-0P-ZAND Uit Loonopzand's verleden LEERLINGEN CONDUCTEUR iètid* s¥a/l' MEISJE leerlingen meisjes een prima werker in de finish-afdeling r DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 3 R.K. E.H.B.O. „ST. RAFAEL" TE LOONOPZAND. Bovengenoemde vereniging voor EHBO geeft op Zondag 11 Septem ber a.s. een locale wedstrijd, die te vens een demonstratief karakter zal dragen. Deze wedstrijd zal worden gehou den op de speelplaats va nde R.K. Bewaarschool der Zusters alhier. Mocht het weer niet goed zijn. dan is het in het Paroochiehuis. De aan vang is bepaald op 3.30 uur n.m. en de toegang is gratis. Het is de bedoeling, dat de inwo ners van onze plaats deze wedstrijd en demonstraties kunnen bijwonen, uit dank en erkentelijkheid voor hun medewerking, die zij aan de vereniging hebben verleend bij haar jaarlijkse donateursactie. Uit de leden dezer vereniging zijn acht ploegen van vijf personen ge vormd. Elke groep zal een verschil lend ongeval te behandelen krijgen, opdat het geheel een demonstratie wordt en het publiek telkens iets anders te zien krijgt. Een jury zal de groepen waarde ren op hun bekwaamheid bij de hulpverlening, waarbij aan elke groep een diploma wordt verstrekt na de wedstrijden. Moge bij deze gelegenheid de aan wezigheid van al onze bewoners blijken. Het bestuur der R.K. EHBO „St. Rafaël" mag dit zien als een spontane medewerking. Velen zijn reeds door deze onmisbaar ge worden vereniging geholpen; mogen wij dan ook a.s. Zondag 11 September allen verwachten DAME v.g.h. heeft nog verschillende op- pasavonden onbezet. Te koop aangeboden HUURT EEN WASMACHINE. «•-> Wij zijn gespecialiseerd in Geboortekaartjes Visitekaartjes Verlovingskaart jes O ndert rouwbrieven Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Ter W'aalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tlelen kunnen geplaatst worden GEVRAAGD op luxe damesschoenfabriek te Waalwyk M m fioaemaGss nnnnn DE N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN V. J Ite commissie te benoemen om kwestie eens met Gedepu- ftaten te gaan praten. Dhr. Meerendonk vraagt of het lelijk is om voorlopig dat van het plan, dat er al is, eren tot aan het punt waar- V instanties het nog niet eens I voorzitter heeft daar echter fiducie in, omdat Gedepu- Staten geen enkel crediet dien het plan niet hele reed is- In ieder geval vindt landpunt van de raadsleden 1 -waafdig en gezien de nood P* eerlijke toestand acht de jet zeer raadzaam om dit Vaan de bevoegde instan- '-[edelen. Mogelijk zal men "fdat nu reeds een aanvang jemaakt met de uitvoering f plan- voorstel tot wijziging van de ij,, 1955 heeft betrekking op «■hikbaar stellen van een cre- L 331.000.—ten behoeve stiching van een 10-klassige "v0or bijzonder lager onder- De heer van de Meerendonk jat het niet de juiste weg is, npunt van zo grote geldelijke ponder meer op de agenda igen onder het hoofd „Wijzi- J. de begroting". Het kan lfflen dat raadsleden niet in Eenheid zijn de stukken vóór ■/adering in te zien. Misschien nu ook het geval geweest en het te weten gaat men ac- met een voorstel waar zo'n bedrag mee gemoeid is. Dhr. Ie Meerendonk stelt voor in 't 0\gsoortgelijke onderwerpen in apart voorstel op te nemen. voorzitter kan de zienswijze le heer van de Meerendonk vol- j\ begrijpen en zegt toe hier- rekening te zullen houden, navolgende personen worden Igens benoemd in de commis- advies ingevolge de woon- ewet 1947: I v. d. Hout, De Akker 2 Vlij- Mevr. P. Mostermans-Pijnen- Kerkstraat 1, Nieuwkuijk; M. Hes, Haarsteegsestraat 36 te teeg; C. A. Eekels, Nieuw- estraat 134, Nieuwkuijk; J. v. irt, Mgr. van Kesselstraat 5, en. HULDE AAN DE BRANDWEER. jieer bij zijn mededelingen de itter spreekt over het water- lik, dat door de bevolking zo laag mogelijk moet worden gehou den, wanneer er ergens in de ge meente brand is en waarbij door de brandweer assistentie wordt ver leend, grijpt de heer van de Meeren donk de gelegenheid aan om na mens de raad hulde te brengen aan de mannen van de vrijwillige brand weer, die telkens wanneer dit nodig is, in een minimum van tijd uitruk ken. Dit is zeer zeker een compli ment waard en de voorzitter zegt dat hij dit compliment van de raad schriftelijk zal overbrengen. RONDVRAAG. Dan komt de heer Wijkmans te spreken ovër de benoeming van een incasseerder van de gasgelden. De voorzitter geeft een uiteenzet ting hoe het College van B. en W. gedacht hadden deze aangelegen heid op te moeten lossen, doch het is niet naar de zin van tal van raadsleden. Daar is de heer v. Over- dijk, die met grote nadruk dit voor stel van B. en W. afwijst ën ook de heren Vorstenbosch, van Helvoirt en Wijkmans kunnen het allerminst eens zijn met de zienswijze van B. en W. Over het algemeen staan de raadsleden afwijzend tegenover de oplossing, zoals B. en W. deze zich hadden voorgesteld. Men besluit tenslotte, na hevig gedebatteer, de zaak met de per soon in kwestie te bespreken, om zodoende tot de meest geschikte op lossing te komen. De raadsleden gaan hiermede accoord. De heer Vorstenbosch vraagt het een en ander betreffende de voor zieningen op het zwembad, over de springplanken en enkele hoognodi ge reparaties. De voorzitter zegt toe hieraan zijn aandacht te zullen be steden. De heer Samuels zou wel eens willen weten, hoe het korrtt, dat aan de organisatie van de B.B. (Bescher ming Bevolking) zo bijzonder wei nig wordt gedaan. De voorzitter zegt dat 't gemeen tebestuur meer dan voldoende ge daan heeft om dit werk te stimule ren, doch dat het eigenlijke werk door de bevolking gedaan moet worden. Desondanks zal van ge meentewege binnen afzienbare tijd nog het een en ander worden ge daan dat kan leiden tot een betere organisatie. Hierna wordt de openbare i*aads- vergadering op de gebruikelijke wij ze gesloten. NING HUISHOUDSCHOOL. erdagraorgen werd de Huishoud- te plattelande, welke sinds 1 Sep- hier gevestigd is, officieel ge- Hierbij waren tegenwoordig Bur ner Snels, de commissie van toe- de leraressen en de leerlingen, de inzegening van het gebouw )elcen 'Rooyackers en de wijding t kruisbeeld, sprak Burgemeester een kort woord, waarin hij nog onderschreef het nut van deze voor Drunen en omstreken, lemeester Snels bracht dank aan ie aan de tot standkoming van de- ool hadden medegewerkt en niet nst aan de werkers van het laatste et name de vakmensen, die voor 1 nber het gebouw geheel gereed n hebben. Spreker wenste de kin- welke de lessen aan deze school gaan volgen van harte geluk en lun hoofden heen sprak hij tot de waarop hij een beroep deed tot werking. Hierna verklaarde spre- school voor geopend. De direq- ,-iiej. Horman, dankte hierna allen ïun belangstelling en de medewer- en sprak de hoop uit dat deze een succes zal mogen worden Drunen en omstreken, ma namen de lessen een aanvang nden de genodigden de pas nieuw chte school gaan bezichtigen. 1 staat verbaasd, het oude gebouw ide, wat vakm'ensen hiervan in :ijd nog hebben weten te maken, lokalen zijn alle keurig netjes en vol ingericht met voldoende licht ntilatie. De start van de nieuwe is niet slecht geweest, en met een schoolgebouw in het vooruitzicht len zeker een goede toekomst te- ONGELUK. het 8-jarig zoontje van de heer foort, Stationsstraat alhier, Don- (pnorgen bij het naar school gaan juist passerende melkwagen wil- mraen, schoof hij uit en kwam on- e zware wagen terecht. Het jonge- tfg het voorwiel over zijn lichaam rd hierdoor zeer ernustig gewond. d. Wouw die de eerste hulp ver- gelaste overbrenging naar het wis, waar later op de dag opera rest worden ingegrep'en. De toe van het slachtoffertje is zorgwek- i ENGDE ZANGVERENIGING BESTAAT 10 JAAR. fdagmiddag heeft Burgemeester Faure van Geertruidenberg een 'ionaal concours geopend voor vo- ejJ instrumentale muziek, dat ter ^d van het 10-jarig bestaan van lengde Zangvereniging „Geertrui- I op die dag en de Zondag volgend werd gehouden. Iflruidenberg" is een bijzondere vereniging die meermalen met flfelnam aan concoursen en ook M meermalen vergastten op een operette. De vereniging telt momenteel een dertigtal leden, die onder leiding van hun bekwame directeur Jan Nollen met niet aflatende ijver werken aan de ver dere vervolmaking van hun zangtechniek. Het concours, dat de jubilerende ver eniging nu gehouden heeft, stond wer kelijk op een zeer hoog plan en niet minder dan 26 zangverenigingen namen cc aan deel. Chronologische lijst der pastoors sinds 1380 Zoals bekend, werd aan de Zeereerw. Heer Schoenmakers, pastoor van de pa rochie van St. Jans Onthoofding te Loon- op-Zand, door Zijne Excell. Mgr. Mut- saerts, tegen einde September a.s. als zodanig eervol ontslag verleend. Begrijpelijk zien de parochianen in een dergelijk geval vol spanning uit naar de benoeming van de nieuwe herder. En niet zonder reden! De verwachtingen zweven alsdan zo tussen de questies... zal de nieuwe pas toor goed kunnen preken 'en... zal hij zich kunnen aanpassen aan de plaatse lijke gebruiken en toestanden. Als van zelf worden bij zulk een gelegenheid nog eens namen opgehaald van pastoors die reeds lang zijn overleden of oudtijds de parochie hebben gediénd. In vérband met dit laatste lijkt het ons niet ondienstig voor belangstellenden in zake onze dorpshistorie eens iets te ver tellen omtrent de opvolging der pastoors die na 1380 de herderlijke bediening over Venloon (dit is het tegenwoordige Loon- opzand met Kaatsheuvel tot 1787) en la ter over het kerkdorp Loonopzand, heb ben waargenomen. Vóór 1610 behoorde ook Sprang ker kelijk onder Loon, zodat gelijk we weten de pastoors voor di'en tijd officieel de titel hadden „pastoir van Loen ende Spranghe Uit een en ander zal blijken dat oud tijds de benoeming van een parochie herder op geheel andere wijze tot stand kwam dan thans, wijl de kasteelheren zich mede in de benoeming moeiden en op die manier zich somtijds toestanden ontwikkelden zeer ten nadele van de ker kelijke gemeente. Misbruiken waren dan ook geen zeldzaamheid en het duurde nog tot het Concilie van Trente, alvo rens hiertegen met enig succes de strijd kon worden aangebonden. Hoe en door wie vóór 1380 de directe geestelijke belangen der Loonse parochie werden behartigd, kunnen we vooralsnog niet zeggen. Wel weten wij dat in 1233 Hendrik I van Lotharingen de kerk van Loon schenkt aan de abdij van Tonger- loo, tegelijk met de kerken van Wahl- wijk en Drunen. Het origineel van deze acte berust nog in de abdij van Tonger- loo. Dat deze kerk een eenheid vormde met die van Waalwijk, in die zin, dat Loon en Sprang afhankelijk waren van Waal wijk, zoals wel eens betoogd is, is verre van waarschijnlijk. Immers niet St. Jan Baptist was de patroon der Loonse kerk, doch St. Willibrord, zoals overduidelijk blijkt uit een schrijven van de Loonse kerkmeesters aan Bisschop Metsius, welk schrijven berust in het Bisschoppelijke ar chief te Den Bosch. St. Jan Bapt. werd eerst patroon der Loonse kerk, toen de tegenwoordige kerk was gebouwd, nl. rond 1395. Wel was de oude kerk van Loon een eigen kerk. d.w.z. de eigenaar v. Loon (in dit geval de Hertog van Lotharingen) had ook het eigendom van de kerk en stelde de pries ter voor die daar pastoor zou zijn. Dit gebruik of liever gezegd deze rechtstoe stand kwam in de Middeleeuwen zeer vaak voor en groeide uit tot misbruiken, die herhaaldelijk uitgroeiden tot geschil len, zoals boven reeds gezegd, en waarin soms zelfs de Paus uitspraak moest doen, c.a. nog in 1550 Paus Julius III. De eerste pastoor die wij vermeld von den, en wel in de „Bossche Protocollen is Peter Coelborne, als in 1384 te Oden- hout (Udenhout) aan de „Hessendove een beemd wordt verkocht, welke voorheen in eigendom toebehoorde aan Peter Coelborne, pastoir van Lóen. Deze pastoor wordt opgevolg door Henricus van Stiereken, deze is tevens kannunik te 's-Bosch. Hij bouwde de te genwoordige kerk van Loon, noemde zich pastoir van Loen ende Spranghe. re sideerde te 's-Bosch, waar hij op 16 Sept. 1412 overleed. De pastorale zorg liet de ze pastoor over aan Gerardus dc Merica, van 14051412. 14121418 Johannes Willem Junior. 1418 Joannes van Oorschot (afw.) 1419 Joannes Willem Junior. 14191421 Joannes Hoelcop. 1419 Joannes Haen (afwezig). 1421 Hermanns (een goed priester). 14271445 Henricus Baeek (afw.). 1427 Antonius Block (seculier pries- ter). 14361438 Cornelis de Merica (Cor- nelis v. d. Heijde) sec. priester. 1441 Lambertus Boerchmans. 14421443 Joannes Riggccl (Riggel) 1445 Cornelis van der Heijden. 1448 Joannes Vuchts. 14591499 Joannes van, Beringen, pastoir van Loon en Sprang, bouwde de Sprangse kerk in haar tegenwoordige om vang en ligt in de kerk van Loon begra ven. Zijn zerk ligt los (zandsteen) op het kerkhof te Loonopzand. 14591479 Joannes van Ghcysteren (seculier). i 14691479 Rudolphus van Otters- dijk (seculier). 14851487 Magister Jacobus Poort vliet. 1485 Wilhelmus Moliaert. 1487 Gregörius Glismans (seculier). 14791502 Joannes Brocckman (stu deert te Leuven). 15...1548 Magister Michael v. En- ckevoirt. 15441548 Heer Christoffel van Schouwen. i 15491558 Mag. Balthasar Massche- reel» Kannunik v. Breda en tevens pas toor van Groot Zundert (afwezig). (Van deze pastoor zijn nog een paar brieven in ons bezit). 15491567 Mag. Petrus Schetlen. 1556 Gosewijn van Grevenbrouck. 15671587 Joannes Riemen. 15871607 Bartholomews Ruymer. 15901600 Bartholomews van de Reyt, Henrixs. Toen in 1600 pastoor v. d. Reyt over leed, was het de beurt van de kasteelheer, een nieuwe pastoor voor te dragen. Van de voordracht, opgesteld door de kasteelheer Dirk van Immerseel, is ons de text bewaard gebleven, welke luidt als volge „Op datum den derden Novembris „Anno Duysent Seshondert, soo is voor „ons schepenen van Venloen, dat men „noempt Loon op 't Sant gecompareert ende verschenen, den edelen Wel.geboe- „ren heere, heer Dierick van Immerseel, „heer tot Loon, Haveluy etc., heeft door afflijvicheyt van heeren Bartholomeesen „van der Ryt, pastoer in sijn leven van „Loon ende Spranghe, malcanderen an- „nex wesende, als verus collator ratione „Juris Patronatus voor deze reyse de „voerscreven kereken van Loon ende „Sprangh vacerende, geconfereert mits de- „sen, den eersamen heeren Balthasar Pe tersen van Hoeve, met allen haeren „rechten, emolumenten, daertoe staande, „dat in sulcer voegen als de voerscreven „heer Bartholomeus saliger vredelijcken „in volkomen possessie gebruikt ende be- „seten heeft, versueckende daeromme, „mijn Eerweerdighe mijnheer Gisbertum „Masium Biscoep, dat sijn Eerw. gelie- „ven sal den voors. heer Balthasar tot „deselve cueren tadmitteren en te ge- „bruicken de solemiteyten daertoe re- „quirerende. Aldus gepasseert voor Wil- „lem Marthens van Gilssen ende Cornelis „Diericxen als schepenen van Venloon, „die dese giste ter ernstige versuecken „van mijnheer van Loon hebben bese- „gek. Van 16001607 heeft pastoor van den Hoeve (Hove) de kerk. van Loon eu Sprang bediend. Bij het overlijden van deze pastoor was het benoemings recht wederom a ande Abdij van Ton- gerloo. Hoewel de Abt tot benoeming van een pastoor overging, zag hij zich genoodzaakt de benoeming ongedaan te maken. Met het volgende schrijven rich- te hij zich tot de kasteelheer: „Wij Nicolaes Mutsaerts, Bij den ge- „doge Goidts Abt des Godshuys van „Tongerloo, der Orde van Premonstryt, „in den Bisdomme van Tsertogenbosch, „doen te weeten met kennisse der waer- „heyt, dat mits deyen, het recht van te „nomineren, e'enen bequaemen persoon, ,-,tot bedienige der kereke van Venloen „aen ons als abt, voor dese reyse, was „gecomen door afflijvicheyt van weylen Balthasar van den Hove, pastoir was „der voerseyde kereke, hadden dyen vol gende, tot bedieninge der selver kereke, „op den vierden Septembris lestled'en de- „denomineert heere Bernarde Boon, on- „sen mede broeder, prioor ons convents „van Tongerloo voors., maar alsoo wij „middellertijt judiceerden ende geraetsaem „achten, den voors. heere Prioor nochter- „tijt nyet te ablegeren oft licenteeren, „door eecere redenen ende motieVen, ons „gemoveert hebbende, hebben denselven „verwillicht, de denominatie over sijnen „persoon gedaen wederomme resigneren, „ende daer aff te verteyen, dwelcke door „hem deliberate animo gedaen sijnde, „houde ons voor dese reyse geconcen- „teert pro turno nostro, fcnde sijn tevre- „den dat die hqere van Venloen, alsnu „sijnde eenen gequalificeerden persoon „tot bedieninge» derselve. denomieren „naer het goeddunken ende believen des- „selffs. Onder conditie ende met alsulcken „verstande, dat wij oft onse naecomelin- „gen, naert overlijden, resigneren oft ce deren van den gheenen die bij den „voerss. heere van Venloon totter vooras, „kereke sal worden gepresenteert. „Wederom sullen comen inturnum de- „nominationum volgens de contracten „tusschen onsen voorsaeten eertijds aen- „gegaen ende gemaeckt, alles sonder een- „der arch of liste ende sonder prejudicie, „liste ofte verminderinghe des eens oft „des anders goeden rechte ende des 't „oerconde hebben wij onse segelen ten „saecken opt witte van dese'en beneffens de signaturen doen drucken op den eer- „sten Apprillis anno dusent sesse hon- „dert ende acht". Bovengenoemde Bernardus Boon werd kort daarna benoemd tot Pastoor te Ro- zendaal, waar hij op dc 5e November van 't zelfde jaar overleed. 16071627 Gerardus Otten uit Die- sen (seculier) overl. 13 April 1627. 16271653 Dtr. Benedictus van Kes- sel, 's-Bosch. Ging van Loon naar Am sterdam, wijl hem door de Staten de verblijfsvergunning werd ingetrokken, arbeidde vervolgens met zijn broer Jan v. K. in de Hollandse Zending, stierf te Amsterdam in Oct. 1661. 16531658 Mr. Joannes Penninck. 16581692 Martinus van Rossum (deken). 1692>1740 Frariciscus van Rijcke- vorsel (Breda), deken. 1740—1741 Joannes van Biestraeten, Waalwijk, kapelaan van Loon, volgde zijn pastoor in het pastoraat op, doch stierf reeds 't volgende jaar. 17421773 Anthonius Spierinx 's-Bosch. 17731786 Paulus Dominicus Suys (Cisterwijk). 17861788 Adrianus Huygens (Te- tering'en) stichtte de zelfstandige parochie Kaatsheuvel en werd daarvan de eerste pastoor. Gedurende de tijd van onenig heid tussen de Vicaris van het Bisdom en de kasteelheer over de benoeming van een pastoor, werd de parochie bestuurd door een deservitor. 17881789 Joannes Norb. Groenen- dael, deservitor. 17891796 Adrianus Verantvoort, deservitor. 17961707 Michael de Zeeuw, de servitor. 17071811 Joannes Branten (Mier- Io), deservitor, later pastoor, overleed 22 Jan. 1811. Hield een dagregister bij waaruit zijn activiteit en accuratesse voldoende blijkt. (Bissch. Archief). 18111834 Ludivicus Charles Reb bel. Ontving in 1823 de kerk terug die sinds 1648 in handen van de Hervorm den was. Op het laatst van zijn leven gebrekkig geworden zijnde had hij tot assistent Peter Huibregts Backs uit Til burg, 'n kannunik van Tongerloo, die de door de Fransen verwoeste abdij van Tongerloo in haar oude luister herstelde ën daarvan de eerste abt werd. 18341841 Christiaan Schrijvers (Schijndel). Ging in 1841 als pastoor naar Someren. 18411867 Henricus Sporenberg (Woensel), Pastoor-Deken. 18671877 Gerardus Gysb. v. d. Heuvel (Veghel). Overleed 26 Aug. 1877. 18771900 Petrus Hub. Kley- sen (Tilburg). Overleed 7 Jan. 1900. 1900 Gulielmus v. d. Panhuysen ('s-Bosch). Overleed reeds na een half jaar pastoor te zijn geweest. 19001933 Emilius Anselmus Muré (Utrecht). Overleed 22 April 1933. 1933—1955 Hubertus Schoen makers, Loonopzand. P. A. v. B. Per 1 October gevraagd In gezin van 8 personen voor dag of dag en nacht Was buitenshuis. Mevr. PULLES-HENS Julianastraat 12 Waahvgk Niet ongenegen tevens lichte huishoudelijke be zigheden te verrichten. Telefonisch bereikbaar, Brieven onder nr. 7268 Jongenswinterjas (maatwerk) leeftijd 12 jaar. Jongenswinter jas leeftijd 13 jaar. Meisjes- wintermantel (maatwerk) leeftijd 15 jaar. Damesmantel (maatwerk) maat 42. Herenpak (combinatie). Adres te bevr. bur. van dit blad Fl WA GROTESTR.207 TEL. 2190 voor zetterij en drukkerij Leeftijd 14 15 j. voor binderij en drukkerij. Leeftijd 16 j. Het laatste schoolrapport, met behoorlijke cijfers moet worden overgelegd. Beloning volgens nieuwe C.A.O. Brieven onder nr. 7267 bureau van dit blad. Iedere moderne vrouw zal graag de kleuren van haar kleding aanpassen aan de eisen die de mode stelt. Dat kan een voudig en goed koop zonder Uw garderobe te vernieuwen, want Palthe verft in modetinten ROKKEN JAPONNEN (eenvoudig) MANTELS Agentschap voor WAALWIJK Fa. L. v. Adelberg Stationsstraat 69 - Tel. 3113 biedt plaatsingsmogelijkheid voor Solliciteren kan ieder, die goed gezond is volledig lager onderwijs heeft genoten 20 jaar of ouder, doch nog geen 31 jaar is. Arbeidsvoorwaarden bezoldiging van f 3180.- per jaar na het bereiken van de 23-jarige leeftijd tot f 4164.- per jaar als hoofdconducteur (deze bedragen gelden voor dele loonklasse). Extra beloning voor nacht- en Zondagsdienst voordelige reismogelijkheden kosteloze dienstkleding tegemoetkoming in pensionkosten spoedige aanstelling in pensioengerechtigdedienst. Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van de Exploitat'e der N.S. te Utrecht. Desgewenst wor den door deze Afdeling nadere Inlichtingen verstrekt.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3