l/ocns jcAooC e/ojpeé? 0 890 VOETBALSPORT LANDBOUW 8» (MV B m 4 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 4 Hoe functionneert de Wesi-Duiise ioio DE AARDAPPEL- EN DE ROOIMACHINE. S Wanneer aardappel- en róoi- i machine naast elkaar worden genoemd, zal iedere teler onmid dellijk begrijpen waar het oin gaat: De heschadigingskansen 1 die machinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voorwerp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is im mers als pootgoed een belangrij ke deviezenbron en als volks- voedsel vooral ook in ons land, onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooimachine zich direct 'n grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt^ dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbete- j ring van de machine, die bescha diging vermijden kan. volle aan dacht worden besteed. I Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde I Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zullen, willen wij onze positie bij de levering i van aardappels handhaven, aan deze nieuwe methode een voor- beeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijk heid? Zij schuilt in het voorko men van elke kans op beschadi ging- Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanra king komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing, die zich uitstrekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede ge daan. Bedriegelijk is, dat de bescha digingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog me nen dat deze voorzorg overbodi ge luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaarplaatsen komen, ziet men echter hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten bren gen reeds machines van rubber bekleding voorzien in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadi ging van de aardappel bij machi naal rooien te voorkomen. Voor Uw jongere spruiten brengt onze kinderafdeling voor het nieuwe seizoen een echt leuke sortering manteltjes en jurkjes, waarmee zowel Uw dochter als Uzelf reuze tevreden I*- PAMPA L1ESELOT TINEKE MAR JON LIESELOT en ook op onze jongensafdeling vindt U een mooie sortering practische en degelijke kleding, zoals broekjes, truien, sporthemden, jacks enz.; kortom sportieve kleding zoals UW bengels zo graag dragen. 4-16 laar. iP T; te 6-16 jaar. 4-£ÓU 6-14 Jaar, I25 Al deze aanbiedingen met stijging per maat. DEN BOSCH EINDHOVEN WARENHUIS TILBURG - HELMOND Zal de KNVB deze in haar geheel overnemen? Nu de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond een eventuele voetbalpool-mo gelijkheid beziet, en hiervoor reeds stap pen ondernomen heeft bij regeringsafge vaardigden alsmede contact heeft ge legd bij verschillende sportbonden, is het interessant ééns te bezien hoe de wer king is van de West Duitse Voetbal Toto. Deze West Duitse Voetbal Toto is alleen gewenst in ons land, de vele Bel gische en Engelse pools, waar clande stien in gespeeld wordt, geven nooit eni ge zekerheid. Daarom gaat de afvaardi ging van de KNVB, waarin de heren Brunt, Joosten en Mr Blaisse zitting hebben, naar Keulen om de werking en het systeem van deze Toto te bestu deren. De West Duitse Voetbal Toto G. m. b. H. staat nu vijf jaren in dienst van de sport. De West Duitse Toto Gesellschaft te Keulen begon met haar werkzaamhe den op 16 Januari 1949. In haar vijfjarig bestaan heeft deze Toto werkelijk iets tot stand gebracht behalve natuurlijk de nodige uitkeringen aan de gelukkige prijswinners. De heer Constans Jersch, notaris en advocaat, ere-voorzitter van de Raad van Beheer van deze N.V., komt met een rtikel: Sport- en Voetbal Toto. Deze heer Jersch heeft meer dan 50 jaar de ontwikkeling van de sport mede gemaakt en beschouwt het als een plicht de sport te accepteren. Alle sporten heb ben, aldus de schrijver, dezelfde grond slag: de sport is een levensbehoefte van de moderne mens geworden. Verlangt men hier een bewijs van? In de moderne en beschaafde 'wereld is geen enkele plaats meer, waar niet een of andere tak van sport bedreVen wordt. Het leven eist dikwijls zenuwslopende momenten, daarom moet er een regelma tige ontspanning en rust ontstaan. In een passende tak van sport kan deze ont spanning geboden worden. In vele ste den ontbreken echter nog de nodige sport parken, de achterstand moet ook in Duitsland ten spoedigste weggewerkt wordien. Wordt hieraan niet voldaan, dan is het ernstig te betwijfelen, of het Duitse volk aldus de heer Jersch over tien of twintig jaar nog lichamelijk en gees telijk in staat zal zijn, de noodzakelijke en sociale voorzieningen en wat daar mee verder samenhangt, voor het hand haven van zijn levensstandaard te be houden. De Duitse jeugd ligt achter op dit ge bied, met klem verwijst de schrijver naar de in Wuppertal gehouden bondsdag van het Duitse Olympisch Comité, waar Gui- do von Mengden éen referaat gaf. In deze situatie nu ontstond de voet bal-toto. Het werd een instelling om de nodige middelen te verschaffen die aan de gebrekkige toestand op sport- en li chamelijke ontspanningsgebied de onge wenste toestand bestrijden moet. De Toto is populair. Men kan voor- en nadelen aanvoeren van een Toto. Wat het ook zij, de middelen welke de Toto verschaft, zijn de oorzaak dat mén eens iets kan doen. De algemene training van de lichamelijke gesteldheid kan nu in goede banen geleid worden. Over de Staat cn Voetbal-toto, geeft Dr. K. Mittelstaedt, Ministerialdirigent en Regeringsgedelegeerde van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken enige ge dachten. Zoals elders was wedden alleen toege staan op paardenrennen. Een oude wet van April 1922. Tot aan 1945!! was wed den op voetbaluitslagen verboden. Dit was niet het geval in Engeland, Zweden, Frankrijk en Italië. In 1948 werd in Beieren een voetbal pool toegestaan. Dit was het eerste land van de Duitse Statenbond. 'In de zomer van 1948 werden onder handelingen gevoerd in de provincie Westfalen en Noord Rijn, contact werd opgenomen met verschillende sportafde- lingën, om na te gaan of het zou lukken te komen tot een sport-tot-bedrijf. Men zag af van het dee om er een overheidsinstelling van te maken, om de eenvoudige redenen dat het hier een zui vere handelsaangelegenheid betrof. Privaat-ondernemingen werden bij voor baat uitgeschakeld, terwijl het niet wen selijk leek de voetbalbonden de orga nisatie zelf in handen te geven. Zo kwam een Toto tot stand welke een rechtspersoonlijkheid had onder contróle en met mede bestemmingsrecht van de staat. De West-Duitse Voetbalbond ging ac- coord met veertig procent van de winst: op 7 Dec. 1948 werd de licentie verleend, nadat besloten was dat vijftig procent van de gestorte bedragen der pool, zou worden besteed aan prijzen voor de deelnemers. Hier volgt een specificatie: 50 van het gestorte geld voor prij zen aan deelnemers: 40 van de „twee de helft" voor de Sportbonden. De helft kan vrij besteed worden, de andere helft enkel met toestemming van de minister van financiën doch ook voor sportdoeleinden. 60 van de tweede helft komt aan de Staat als „belasting"! Beneden de 18 jaar heeft men geen recht op winstuitkering. Op de onderne mers berust verder de plicht, oorlogsver minkten en sociaal-behoeftigen te steu nen. i I Op 7 Febr. 1949 kwam de West Duit se Voetbal Toto tot stand in Keulen. Stamkapitaal 60.000 mark. Gestort door: West Duitse Voetbal bond 45.000 Mark; Niederrhein Voetbal bond 5000 Mark: Rheinbezirk Voetbal bond 5000 Mark; Westfalen Voetbalbond 5000 Mark. De winst komt aan 1 Herstel van vernietigde sporthallen en terreinen; 2 Aanleg van nieuwe ge bouwen en velden hiervan; 3 Voor ge kwetste medeleden heilgymnastiek; 4 Jeugdtralning. De Toto nam een grote vlucht. Hier volgt de ontwikkeling: Jaar Ontvangen Toto bedragen 1949 D.M. 21.414.597.— 1950 73.592.486.50 1951 63.184.025 1952 107.691.083.50 1953 179.830.924.50 Totaal D.M. 445.713.116.50 Nu in ons land op vele plaatsen een gebrek aan sporthallen en sportvelden heerst (Breda Tilburg den Bosch Rotterdam Eindhoven) etc., heeft de Regering voor de eerste maal in de geschiedenis op de begroting vijfduizend gulden uitgetrokken voor de sportbeoefe ning. Wat zou het éen oplossing zijn wanneer straks niemand betwijfelt dit daar de KNVB wel ter plaatse goed zal zijn ingelicht en niet haar neus gaat stoten een Toto er is. Een Toto welke geheel gebasseerd wordt op deze West- Duitse voetbal-toto. De Engelse en Bel gische Pools gaan geheel hun structuur wijzigen gelijk aan die van de West- 1 Duitse Toto. Enkel en alleen omdat de West Duitse Toto aan de deelnemers zekerheid ver schaft over het uitkeren der prijzen, ter wijl de binnenkomende gelden bestemd worden voor het algemeen belang. Daarom geeft de Toto uit Keulen de - volgende visie over Sportbeoefening als staatopgave. Het door de Staat te ontvangen geld der Toto (bedoeld als belasting) wordt aangewend om nieuwe terreinen aan te leggen en te laten onderhouden. In een overzicht van turnhallen, zwem baden en sportvelden, krijgt men tot '53 het volgende beeld: Men moet rekening houden met de verwoestingen tijdens de oorlog, toen ei vele sporthallen, -velden etc. verloren gingen. Met de Toto gelden werd heel wat bereikt! velden turnhallen, zwembaden 1939 2969 1241 81 1945 2914 668 39 1953 4117 936 66 In enkele jaren tijds dus, met behulp der Toto-gelden zonder extra belasting dus, heeft West Duitsland een achter stand vrijwel weggewerkt. Deze maatregelen, alsmede bestemming der gelden zal ook de K.N.V.B. overne men. De sportbonden welke steeds met tekorten hebben te kampen, zoals athle- tiek turnen roeien etc., kunnen dus van deze gelden profiteren, zodat bij ver tegenwoordigende ploegen welke afge vaardigd worden, spelers beter kunnen voorbereiden en het allerbeste materiaal J voor hen beschikbaar kan wordien ge steld. J Men hoopt de Nederlandse tot 1 Sep- tember 1956 bij ingang vhn het vol- j gend seizoen dus alleen voor de hoofdklasse in werking te laten treden. i- - it BELEEFD VERZOEK. Wjj mogen normaals een dringend beroep doen op onze adverteerders, corretpondon- ten e.a. hun advertentiee en b|jdrigen ZO TIJDIG MOGELIJK tnaar zo mo«el«k ZONDAG en WOENSDAG In te zenden, In elk gertl vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG Bij voorbant dank REDACTIE zult zijn. Een parmantige jopper, waarvan de kwaliteit geen nadere beschrijving behoeft als U weet, dat het de be kende Aabe duffel is. De capuchon is contrasterend Leeftijd 3 jaar 1875 Een leuk bijpassend geruit plooirokje van fil Colaine, leeftijd 3 jaar zorgt ervoor, dat Uw kleine meisje, ook op de koudste dagen, een blij gezichtje en een warm hartje houdt: een poolvast tinneroy overgooiertje, /IQj maat 50 en een zuiver wollen pullover, maat 50 De schooltijd is iveer begonnen is voor de komende maanden een onont beerlijk vriendinnetje voor Uw meisjes tus sen 6 en 13 jaar. Een verrukkelijk loden mantel tje van eerste kwaliteit, met contrasterende knopen en een contrasterend gevoerde capuchon. Diverse kleuren, ma«n 60-l05 maat 60 Ht En hier zijn TINEKE pji MIEKE beide uit ilion, de een met etagcrok, de ander met vier kante schouderpas. Heer lijke warme jn; jurkjes, maat 60 XX Dit dragen ze graag, zo n velours sweater, verkrijg baar In 6 frisse kleuren, 4-14 jaar. Lange pantalon, van prima poolvaste corduroy. r-mn In 5 mod. kleuren. yW Een leuke combinatiezuiver wollen truitje, met hoge colIin speciaal voor ons ont worpen jacquard dessins, en 6 frisse kleuren, *yc- 3-6 Jaar iaar /JU5 Geruwd flanellen sport* hemd, In frisse moderne ruitdessins. Prachtige, zuiver wollen tweed plusfour, met prima asvorm en afwerking, iverse dessins. Een ideale schooltrui, met rits en hoge coll. In de mod. grove patentsteek, 4-16 jaar, 4 jaar C* Sterke poolvaste corduroy jonsensbroek, in 5 moderne kleuren, Bretelbroekje, van sterke poolvaste corduroy, in diverse kleuren, /j. 3-6 jaar, jaar 3-12 jaar, 4 jaar 6 jaar Sportieve wollen trui, model Tour de France, prachtige zware g\yc kwaliteit, 6-16 |aar, 6 jaar -X Hierbij deze sterke pool vaste corduroy verkrijgbaar in 5 mod. kleuren, 4-16 jaar, 6 jaar rke pc plusfour,

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 4