De Ech o vai i l iet Zui den JOYEUS SPORTFESTIJN BESLOOT DE JUBILEUMWEEK VAN „ONS HUIS" DRUMBAND-CONCOURS Sportweek-Wielerwedstrijden. en JOHAN BLOM van Waalwijk. MARINUS VAN BRACHT Biljartkampioenen JUBILERENDE VERENIGING WERD GEHULDIGD. Zilveren legpenning voor heeren van Oostrum en van Drunen. Neem dadelijk Kruschen Belangrijk spelverschil tussen K.N.B.B. en W.B.B. BEZOEKT HET NATIONAAL op Zondag 25 September a.s. te Waalwijk. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955. 78e JAARGANG No. 74. Een joyeus en magnifiek sportfestijn heeft Zondagmiddag de sport" week van de Veteranengymnastiekveren. „Ons Huis" gesloten, toen tal van bekende turnverenigingen op het Raadhuisplein 'n uitstekend georganiseerde demonstratie gaven van deze meest ele mentaire van alle sporten, die de veteranen zelf gedurende vijf- en-twintig jaren in het bijzonder hebben beoefend en gepropageerd Het was een zonnig feest, er werd keurig en met enthousiasme ge werkt en de jeugddrumband „De Scotjes" uit Tilburg zette dit festijn, dat een prachtig besluit was van deze een-weekse feesten, nog meer kleur en luister bij. Aan dit gebeuren waren veteranen—wedstrijden voorafgegaan, waarop speciaal de pas opgerichte Damesafdeling van „Ons Huis" een uitstekende prestatie leverde, door het winnen van een eerste prijs, terwijl er ook in Hotel Verwiel door het feestvierende be stuur een receptie was gehouden, waarop tallozen, vertegenwoor digers van Kerkelijke en wereldlijke overheden en van talloze sportverenigingen uit Waalwijk hun gelukwensen kwamen aan bieden. Deze laatste dag, besloten met een bal champetre, was de kroon op het werk van het ijverige „Ons Huis". Wij achten ons ontslagen van de plicht namen te noemen van al de genen, die ter receptie kwamen. We volstaan met te zeggen, dat het burgerlijk zowel als het kerkelijk gezag van hun waardering voor het weik van „Ons Huis" deden blijken en dat vertegenwoordigers van alle Waal wij kse sport- en tal van an dere verenigingen en veel particu lieren hun gelukwensen kwamen aanbieden. Er was de voorzitter van het Ve- teranenkorps van het KNGV, de heer van de Burg, die namens dit korps en namens het KNGV „Ons Huis" gelukwenste. Het korps was gelukkig met deze vereniging, die de eer te beurt viel een van de twee specifieke veteranenverenigingen in Nederland te zijn. Bijzonder huldigde hij de heer v. Oostrum, die persoonlijk zoveel voor de sport had gedaan en over handigde hem de zilveren legpen ning van het K.N.G.V. Heel bijzonder huldigde hij ook de andere zilveren jubilaris, de heer L. v. Drunen, die door minder pret tige familie-omstandigheden niet aanwezig kon zijn; ook hem wilde hij de legpenning overreiken en dit gebeurde na de receptie te zijnen huize. bij de eerste a&nwijzing van Rheomatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de on zuiverheden af, die nu het bloed veront reinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. O.K.K., Gorinchem, Hoepeloefenin gen T.V., Aalsmeer, Prins Hendrik, ningen korps hartelijke woorden van dank sprak tot het gemeentebestuur dat zo veel had gedaan van Ons Huis en in het algemeen voor de sport in Waalwijk; hij dankte de vereniging Ons Huis met haar ijverig bestuur en ijverige leden en alle veteranen en andere gymnasten die vandaag en de hele week hadden meege werkt om het feest luister bij te zetten. Hij verklaarde zeer getroffen te zijn door de grote spontaniteit, waarmee men in Waalwijk was ont vangen. In plaats van de Burgemeester sprak de edelachtbare heer Wethou der Smolders namens het gemeen tebestuur; hij verklaarde zich „in valler", maar zijn woorden getuig den van grote enthousiaste waar dering voor wat Ons Huis in deze week had gepresteerd; hij wenste de vereniging geluk met de prach- tige organisatie en het vlot doen verlopen van alles. Van harte wens ik U geluk, zei hij, met deze uit zonderlijk geslaagde Sportweek en hiermee verklaar ik deze officiëel voor gesloten. En terwijl allen het eerste couplet zongen van het lied van 't K.N.G.V., streken de heren Smolders en Van den Burg de vlaggen ten teken dat het sportfeest een einde had geno men. Officiëel althans, want in werke lijkheid ging het feest door met een triomfantelijke mars door Waalwijk van alle aanwezige verenigingen; fier liepen de Scotjes mee in deze stoet en ook de Harmonie St. Cris- pijn ontbrak niet. Tenslotte was er op het verlichte gemeentelijke plancher op 't markt plein een gezellig bal champêtre, waarvoor de muziek verzorgd werd door The Melody-Band o.l.v. P. v. d. Hoven, die al meerdere malen in deze Sportweek van zich had doen horen. We mogen onze reeks verslagen van de Sportweek niet besluiten zonder te hebben gezegd dat we het wel druk hebben gehad, maar dat het heel prettig is het op zo'n ma nier druk te hebben; en zonder on ze weigemeente complimenten te hebben gericht aan het bestuur en de leden van Ons Huis, speciaal tot 't werkcomité, voor de wijze waar op alles, en heel bijzonder de laat ste middag, was georganiseerd tot een werkelijk sportfeest. Moge het vruchten dragen! VREESWIJK MOTOREN. WINT DE WEDSTRIJD ACHTER ZWARE In de uitgebreide reeks van sportevenementen die de Sport week van „Ons Huis wordt genoemd, wordt een voorname plaats ingenomen door de wielerwedstrijden die Zaterdag middag op het criterium van de Burgemeester Smeelelaan verreden werden. Er waren races voor adspiranten en nieuwelingen en de hoofdschotel werd gevormd door wedstrijden voor ama teurs achter zware motoren. Bij de adspiranten won in een sprint Verzijl uit Numans- dorp, bij de nieuwelingen won van Moergestel uit Zeven bergen in een massale sprint, waarin onze uitstekende plaatsgenoot Dré de Vries vierde werd. De finale amateurs achter motoren werd een onbedreigde overwinning voor de sterke Vreeswijk uit Alphen aan de Rijn, die door geen van zijn mededingers ernstig bedreigd kon worden. Voorzitter v. Oostrum sloot zich aan bij deze huldiging van de heer v. Drunen en wilde bovendien nog een andere turnsportpionier in Waalwijk huldigen, namelijk de heer Willem Timmermans, die ook juist ter receptie was en hartelijk werd verwelkomd met applaus. Burgemeester Teijssen feliciteer de de vereniging heel bijzonder met het vijfentwintigjarig bestaan dat voor een sportvereniging een pres tatie op zich was, maar vooral met het feit dat het steeds zo'n vitale, krachtige en vooruitstrevende ver eniging was geweest. Hij betuigde zijn persoonlijk res pect voor de voorzitter en de be stuursleden. De veteranemvereniging uit Venlo bood Ons Huis een turnzaal in het klein aan en zo waren er nog ande re verenigingen en personen, die door middel van bloemen, geschen ken, mondelinge en schriftelijke ui tingen hun gelukwensen aanboden en voor allen die ter receptie kwa men had de voorzitter van Ons Huis een woord van dank en waardering. VETERANENWEDSTRIJDEN. Om half elf waren in de grote zaal van de Gecroonde Leersse de wed strijden begonnen van het Vetera- nenkorps van het K.N.G.V.; elf ve teranenverenigingen namen aan deze wedstrijden deel. Hun optre den werd beoordeeld door een jury die allerminst soepel was en die niet kwistig rondstrooide met eerste prijzen. Daarom ook is de prestatie van de Dames van Ons Huis zo veel te groter en daarom ook was hun vreugde om het mooie resultaat zo veel te intenser. Een eerste prijs met hun vrije oefeningen, ondanks de korte tijd van hun bestaan, mag een prachtig resultaat heten van hun oefenen en goede voldoening zijn voor de heer Van de Zilver, die deze dames traint. De uitslag van deze wedstrijden was: Heren Ons Huis, Waalwijk, Vrije oefenin gen 56 pnt. 3e prijs. Olympia, Nieuwenhagen, Vrije oe feningen 77 pnt. Ie prijs. K.D.O., Dordrecht, Vrije oefeningen 66% pnt. Ie prijs. Olympia, Tilburg, Vrije oefeningen 58 pnt. 3e prijs. V.T.V., Venlo, Vrije oefeningen 68% pnt. Ie prijs. Dames 62 pnt. Ie prijs. Hoepeloefeningen 57% pnt. 3e prijs. Vught, Knotsoefe- 66% pnt. Ie prijs. Ons Huis, Waalwijk, Vrije oefenin gen 60 pnt. Ie prijs. K.D.O., Dordrecht, Vrije oefenin gen 52% pnt. 3e prijs. Olympia, Tilburg, Vrije oefeningen 65 pnt. Ie prijs. EEN SCHOON BESLUIT. De gymnastiekdemonstraties die om drie uur op het Raadhuisplein begonnen, vormden een schoon be sluit van de Waalwij kse Sportweek. Er bestond een zeer grote belang stelling voor van de zijde van het Langstraatse publiek en terecht, prachtig werd er gewerkt door de deelnemende verenigingen; dat wa ren: Volt en Olympia uit Tilburg, Pr. Hendrik en Adelaar uit Vught, K.D.O. uit Dordrecht, O.K.K. uit Gorinchem en O.W.S. uit Waalwijk en niet te vergeten de leden van de jubilerende vereniging. Men turnde aan de ringen en op de brug, men demonstreerde op de bok en grond- accrobatiek, men maakte keurige vrije oefeningen en rythmische oe feningen, men werkte met knots, hoepel en bal. Men bereikte natuur lijk niet die graad van perfectie die we zagen op de gala-avond van Ons Huis toen de Nederlandse keurtur- ners en turnsters optraden, maar toch waren alle demonstraties een levend bewijs van de hoge graad van geoefendheid, die deze vereni gingen van K.N.G.V. bezitten; OWS niet bij het K.N.G.V. aangesloten, liet ons genieten van prachtige ryth mische oefeningen o.a., die in niets voor het overige dat vertoond werd onder deden. Diverse veteranenver enigingen kregen de onverdeelde bewondering van het publiek, om dat zij lieten zien dat een gevorder de leeftijd geen belemmering hoeft te vormen voor keurig turnen. Het opvallende aan deze keurige demonstraties was, dat alles zo pret tig in elkaar sloot en zo'n vlot ver loop had; het compliment hiervoor komt toe aan de heren Van de Zil ver en Vermeulen, Technische Kringbestuurders van de Kring Brabant-Gelderland. Aan massale demonstraties van Vrije oefeningen door alle turnsters besloot het sportieve gedeelte van deze buitengewoon geslaagde slot- plechtigheid. Toen marcheerde de parmantige Tilburgse Jeugddrumband „De Sootjes" op en zij stalen bij 't eerste moment van hun optreden reeds de harten van de duizenden aanwezi gen; kranig trommelden zij en par mantig marcheerden zij in, veel in gewikkelde figuren over het Raad huisplein en ook hun doedelzakspe lers bliezen op hun vreemde instru menten dat het een lust was. Van tevoren waren de vaandel dragers en de leiders van de ver enigingen uit het gelid getreden om bedankt te worden door de voorzit ter van Ons Huis, die ook 't Waal wij kse publiek zeer bedankte. De Sportweek had een zeer bevredi gend verloop gehad en dat was te danken aan de medewerking die Ons Huis allerweg had genoten. Hij dankte het K.N.G.V. dat zijn keurkorpsen naar Waalwijk had ge stuurd en vestigde de aandacht op het optreden van dit keurkorps in Tilburg in October a.s.; belangstel lenden voor deze demonstratie kon den zich vervoegen bij Ons Huis. Dan verzocht de Ons Huis-voor zitter, de voorzitter van het werk comité, de heer S. Blom, die met de heer Harry v. d. Griendt voor en tijdens de Sportweek zo ontzettend veel werk had verzet, aan de deel nemende verenigingen een herinne ringsvaantje uit te reiken. Een afgevaardigde van de Turn vereniging te Aalsmeer liet alle be stuursleden van Ons Huis delen in een hulde uit de „bloementuin van Nederland". Hij wilde de vereniging eren om haar heel bijzonder karak ter. Ook de Scotjes werden bedankt door de heer v. Oostrum en ook zij kregen een herinnerings vaantje aangeboden. „GROTE SPONTANITEIT". Toen het moment was aangebro ken dat met het strijken der vlag gen de Sportweek officiëel zou wor den gesloten, werd het woord ge voerd door de voorzitter van 't Ve- teranenkorps van het K.N.G.V., de heer Van den Burg, die namens het In het kader van de Sportweek van „Ons Huis" zijn Donderdag- en Vrijdag avond in zaal Thalia biljartwedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Waalwijk. Deze wedstrijden werden iu twee afdelingen gespeeld, namelijk een afdeling waarin spelers speelden van de afdeling Waalwijk van de Koninkl. Nederlandse Biljartbond en een afdeling met spelers vain de Waalwijkse Bil jartbond. Er was een opmerkelijk verschil tuss2n deze twee afdelingen in spelstijl en spel systeem; de biljarters van de K.N.B.B. speelden stuk voor stuk het zgn. kleine spel stukken beter dan de leden van de Waalwijkse Bond, wat wel blijkt uit de gemiddelden. Het gemiddelde van de kampioen van de Waalwijkse Bond ligt immers zeer beduidend lager dan het gemiddelde van de laagst geklas seerde van de K.N.B.B. Speciaal in deze afdeling waren dus de beste wedstrijden te 'bewonderen en werden de grote series gemaakt en de hoge partijgemiddelden gehaald. ■Bij de K.N.B.B. won Marinus van Bracht de titel» na in de mooiste wedstrijd van heel het toumooi een sterk spelen de Cor Verhagen verslagen te hebben; bij de W.B.B. maakte zijn gemiddelde de heer Johan Blom kampioen. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE BILJARTBOND. In deze afdeling werden Donderdag avond verrassende partijen gespeeld, verrassend om hun uitslag. De ongetwij feld sterkste speler van heel het tournooi, Ad van Cromvoirt, moest twee nederla gen lijden, één tegen Cor Verhagen en één tegen Piet v. Huiten die een uitste kende partij speelde en een prachtig op gebouwde serie van 129 technisch zeer knap bij elkaar speelde, waartegen Ad v. Cromvoirt geen verweer had. Van Bracht speelde in de laatste avondpartij Piet van Huiten volkomten kwijt en had eerder van Roomer gewon nen, die Verhagen had verslagen. Na de eerste dag stond v. Bracht bo venaan met 4 punten, Roomer, v. Hui ten en Verhagen hadden ieder 2 punten en v. Cromvoirt 0. Er was de tweede dag echter nog van alles mogelijk, zodat de spanning tot het einde gehandhaafd bleef. De eerste partij tussen v. Bracht en van Cromvoirt bracht een geladen v. Cromvoirt aan de speeltafel. Na de 6e beurt, toen hij op 20 car. stond, maakte hij met een rappe serie van 230 (100 ca ramboles in 6 minuten!) de partij uit, van Bracht bleef op 149 staan. De partij v. HuitenVerhagen, even eens een heel goede partij, werd in 9 beurten beëindigd; v. Huiten won en liet Verhagen op 167. De partij die v. Cromvoirt tegen Ger- rit Roomer te spelen had, was alweer een prachtige partij van 6 beurten, met een hoogste serie van v. Cromvoirt van 130; ook thans had deze vaardige spelei een gemiddelde van 41.60; Roomer bleef op 95 staan. In 11 beurten won Roomer vervolgens van P. v. Huiten, die niet verder kwam dan 149. i Voor idc laatste partij bestond uiter aard e2n grote belangstelling; ze ging tus sen v. Bracht en Verhagen; verloor Van Bi acht, dan zou Ad v. Cromvoirt door zijn uitstekend gemiddelde kampioen zijn. En het zag er aanvankelijk naar uit dat het zo ver zou komen, want Cor Verha gen begon zeer sterk met een serie van 53, waartegenover v. Bracht er maar 4 kon plaatsen. Verhagen antwoordde weer met 35, waarop v. Bracht 24 car. maakte; een serie van 67 van Verhagen bracht hem op 155 van de 175 door hem te spelen caramboles; toen echter toonde v. Bracht zijn sterk moreel, zijn routine en zijn vechtlust, en niet geïmponeerd door het sterke spel van zijn tegenstan der maakte hij een prachtige serie van 119. En ongelukkig 'balletje brak deze af en de ballen bleven liggen in een ge droomde positie voor Verhagen, die nog 20 car. te scoren hacf. Hij stiet te zacht en het was een poedel; de 53 caramboles die v. Bracht nodig had om zich win naar van de partij en van het tournooi te noemen, scoorde hij in uiterste concen tratie en in een goede stijl. Verhagen bleef op 155. In vier beurten was deze partij beslist, de eer van het hoogste partij-gemiddelde, 50 namelijk, kwam toe aan de kampioen. De eindstand was: M. van Bracht hoogste partij gem. pt. 6 car. brt: gem. serie 749 31 24.16 119 59 2 A. van Cromvoirt 946 35 27.02 230 41.66 4 3 P. van Huiten 576 36 16.— 129 22.22 4 4 G. Roomer 689 44 15.65 79 18.18 4 5 C. Verhagen 627 40 15.67 69 12.50 2 WAALWIJKSE BILJARTBOND. In deze afdeling was de stand na de eerste avond: Frans van Helvoirt 4 pt., Johan Blom 3 pt., Jos Maas 3, Jan van Helvoirt 3 en Wouter Pullens 0; ook hier was dus nog alles mogelijk.. De eerste partij ging tussen Frans van Helvoirt en Blom die in 19 beurten door Blom werd gewonnen met 9.47 gemid deld, Frans van Helvoirt die 200 moest spelen bleef op 185. De partij tussen Jos Maas en Jan van Helvoirt was een moeizame partij die zich voortsleepte over 32 beurten, Jan van Helvoirt was het eerst aan zijn 150, zijn gemiddelde was 4.68, Maas bleef op 99 en had 3.09 gemiddeld. Frans van Helvoirt en Wouter Pullens hadden zelfs 35 beurten nodig om de partij tot een goed einde te brengen; van Helvoirt won, Pullens bleef op :134 achter; de gemiddelden van beiden wa ren: 5.71 en 3,82. Ook de Partij BlomMaas was niet van goed gehalte; weer 31 beurten voor dat Blom zijn 180 car. bij elkaar ge speeld had, Maas wist niet iverder te ko men dan 82. Tenslotte de laatste partij tussen Jan van Helvoirt en Wouter Pullens, waar in de jeugdige van Helvoirt goed speel de 'en in 15 beurten zijn 1150 car. had bereikt, Pullens bracht het niet verder dan 50. Bij de adspiranten werd een felle strijd geleverd; al spoedig had zich een sterke kopgroep gevormd van een man of zeven, die gevolgd werd door een groep je van drie, waarin onze plaats genoot de Olympia-renner Jan Wilhelm goed werk deed. Dit groepje liep steeds meer in en wist zich bij de kopgroep te voe gen, waarbij zich nog meer ren ners aansloten; er werd vinnig gestreden en een massale eind sprint moest de beslissing bren gen. De einduitslag was: 1. Verzijl uit Numansdorp; 2. De Vos uit Oosterhout; 3 van der Stappen uit Tilburg; 4. Sola- ro uit Den Bosch; 5. Eindhout uit Rotterdam; 6. de Graaf uit Rotterdam en 7. Embregts uit Tilburg. De nieuwelingen gingen van j start na de drie series voor ama- teurs achter handelsmotoren; zij reden maar 22 ronden, in totaal 30 km., omdat de lijd al ver ge vorderd was. Het werd daarom een fel gevecht; de renners gaven zich voor wat ze waard waren en al spoedig werd de grote groep van meer dan zestig renners to taal uit elkaar gerukt. Dré de Vries, de Waalwijkse favoriet, weerde zich geducht; in de eer ste ronden werkte hij zich prach tig naar voren en was al spoedig bij de voorsten aangeland, waar hij een renner was, waar men terdege rekening mee moest hou den. Ook de nieuweling van Dal uit Vlijmen was een fel strijder in de voorste gelederen. Herhaal delijk werd door renners getracht om uit deze sterke groep weg te komen, hierbij vaak geholpen door premiesprints, maar de con currentie sliep niet en wist de vluchtelingen telkens terug te halen. Ondertussen had de an dere Olympia-man de strijd moe ten staken, omdat hij gedubbeld was. Het was duidelijk dat ook hier een sprint met veel deelne mers de beslissing moest bren gen en die beslissing had dan tot resultaat, dat M- van Moergestel uit Zevenbergen eerste werd. Tweede werd van Lith uit Gel- licum; 3 van Uden uit Oss; 4. Dré de Vries uit Waalwijk; 5 W. v. d. Putten; (i J. v. Poppel uit Tilburg; 7 J. Zijlmans uit Raamsdonk; 8 Meulbroek uit Tilburg; 9 Rekelhof uit Uithoorn en 10 W. van Hatert uit Oss. ACHTER MOTOREN. gesp. J. Blom F. v. Helvoirt J. v. Helvoirt J. Maas W. Pullens gew. 3 3 3 1 0 verl. 1 1 1 3 4 gem. 8.49 7.54 6.80 4.08 4.32 Wanneer men het tournooigemiddelde van de biljarters van de KNBB dat 19.28 was vergelijkt met het tournooi gemiddelde van de WBB, dat 6.24 was, dan blijkt wel heel duidelijk het verschil in sterkte. De spelers van de afdeling Waalwijk van de KNBB hebben een prachtig tournooi gespeeld; het verschil in gemiddelde tussen beide biljartbon den is een verschil in stijl, bij de KNBB blijkt men het werkelijke systeemspel aanmerkelijk beter meester te zijn. De voorzitter van Ons Huis de heer Gerrit van Oostrum reikte tenslotte na de wedstrijden aan de beide winnaars een herinneringsvaantje uit en sprak zijn vreugde over dit tournooi uit, waarin men niet tegten, maar met elkaar had ge streden. En hij wees er op hoe verbroe dering in de sport een van de idealen van Ons Huis was. Aan de winnaars van de serie-prijs, de prijs voor de hoogste serie van heel het tournooi, Ad van Cromvoirt, werd nog een extra-prijs overhandigd. Het was een in alles geslaagd tournooi. ENTREÊ 75 CENT ZITPLAATSEN f 1.00 DONATEURS OP VERTOON VAN DONATEURSKAART 2 verplichte Programme's Sn 25 ct. Zitplaatsen extra 25 ct. VoorverkoopZaterdag 17 September van 3 tot 5 uur en Woensdag 21 Sept. van 7 tot 2 uur K.A.J.-Gebouw, Co de Nfjs Café Smolders en zaal Parochiehuls St. Antonius. De spectaculaire hoofdschotel van het aantrekkelijke wiclerpro- gram werd gevormd door de se riewedstrijden voor amateurs achter handelsmotoren. In de eerste serie reden Schepens uit Moergestel, Wolfs uit Vlijmen, Gerrit Verhoeven uit Tilburg; G. Doeland uit Vreeswijk; B. van Leur uit Utrecht en W. v. Stein uit Made. Wolfs nam meteen de kop, maar werd na enkele ronden be dreigd door Verhoeven die spoe dig bij hem was en het werd een strijd tussen die twee wie win naar zou worden, een strijd die niet zo fel werd gevoerd, omdat de twee eersten zich in de finale zouden plaatsen. Verhoeven, werd 1 en Tiny Wolfs 2, van Leur had een lekke hand gekregen en Stein was gedubbeld. De tweede serie werd een heel gemakkelijke overwinning voor de sterke Vreeswijk, de tweede plaats was hier voor. J. Pol uit Amersfoort; Pieter de Jong, die aanvankelijk fel aanviel, kon echter niet hij de eerste twee ko men en moest zich met de vierde plaats tevreden stellen; Piet de Bruin uit Roosendaal, Piet v. d. Dungen uit Tilburg en M. v. d. Pluijm uit Hank, geplaagd door motorpech, moesten zich met de overige plaatsen tevreden stellen. De derde en laatste serie ten slotte werd een prachtige over winning voor de Olympia-renner Leo van der Pluijm uit Dussen, die eerste werd voor Jantje Kuis uit 's-Bosch, Einmen uit Raams- donksveer, Brouwer uit Utrecht, Rovers uit Etten en Vollebregt konden deze niet bedreigen. De finale tenslotte vertoonde een zeer eenzijdig beeld. Vreeswijk liep al meteen ver weg en zou onbereikbaar blijven voor alle andere finalisten. J. Pol volgde goed en nestelde zich ste vig op de tweede plaats. Martien Wolfs en Jantje Kuis vochten aanhoudend om de derde en vier de plaats, die tenslotte gewonnen zou gaan worden door Wolfs. Was met het ingaan van de voor laatste ronde zijn ketting afgelo pen, op een andere fiets zette hij door, maar hij moest zich met dc zesde en laatste plaats tevreden stellen, lvuis werd derde, van der Pluijm vierde en Verhoeven 3c. Het was een aantrekkelijk wie- Ierprogram, waarvoor een goede belangstelling bestond en die goed werd georganiseerd door de wielerclub Olympia. GROTE BELANGSTELLING VOOR BOKSWEDSTRIJDEN. Voor de boksdemonstraties en wedstrijden, die Zaterdagavond gegeven en gehouden werden in de Gecroonde Leersse, bestond 'n heel goede belangstelling. Boksen is nu eenmaal een spectaculaire sport, maar de motieven van al le belangstelling zullen ongetwij- leld niet altijd even zuiver zijn, en niet altijd gericht zijn op en kel de sport. De heer v. Oostrum opende de ze avond en hij veronderstelde dat er in Waalwijk ook wel daad werkelijke belangstelling voor deze sport zou bestaan; diegenen die er iets voor voelden, konden hun naam hekend maken bij J. Bonman, 2e Zeine Oost 30a. De heer P. Gerdingh, bonds- leraar en examinator van de Ne derlandse Boksbond vertelde hierna het een en ander over „the nobel art of selfdefense" en zijn woorden werden toegelicht door enkele demonstraties van training, stoten enz. Toen begonnen na een demon stratiepartij de eerste wedstrij den. In het lichtweltergewicht won Jos van Poppel uit Breda, een vinnig vechter, van de trage Christ de Bruin uit Breda. Ad Heijdens uil Vlissingen sloeg in 't vedergewicht J. Raaij- makers uit Dordrecht; 'n mooie partij van deze twee junioren, die zich gaven zoals ze zijn. De meest spectaculaire partij van dc avond was ongetwijfeld de strijd in het middengewichl tussen J. Krane uit Dordrecht,en H. Dik uit Vlissingen; nadat in de eerste ronde Krane, die enke le jaren geleden een gevreesd amateur was, het Dik zeer moei lijk had gemaakt, werd hij in de tweede ronde het slachtoffer van zijn weinig gehard zijn, toen hij na een roffel van Dik op z'n rib ben en maag door de knieën ging en niet meer in staat was verder te boksen. Dik won dus door knocked out. Na de pauze zagen wc in het middengewichl Molcma uit Vlis singen vechten tegen Korevaar j uit Dordrecht; Mol'ema, die in de i laatste ronde voor 9 tellen neer 1 ging, had heel weinig kans tegen j de agressieve Korevaar. j In het vrij gewicht werd toen j een demonstrati^partij gebokst I door Lubig uit Vlissingen, de kampioen van Zuid-Holland, en Leenheer uit Dordrecht. Het was een eenzijdig gevecht; Lubig had kunnen doen met Leenheer wat hij wilde, maar hij liet het hij 'n demonstratie van zijn geweldig technisch kunnen. In het Bantamgewicht sloeg Koos van Duuren uit Breda, vin nig en beweeglijk, Hardenbol uit Dordrecht op punten en tenslot te kwam de mooiste partij van de avond, toen Huijsmans uit Breda, de eerste prijswinnaar het vorig jaar van de kampioenswed strijden uit het district Zuid, bokste tegen G. v. d. Gruyter uit Vlissingen, kampioen van Zee land; de Gruyter heeft een groot incasseringsvermogen en is een taaie bokser, maar hij moest on der het technisch overwicht van Huijsmans door en verloor op Het publiek leefde uiteraard zeer gespannen mee met deze verrichtingen, die zeer zeker een goede propaganda zijn geweest voor deze bijzondere tak van sport TOREN VALT BRANDEND ST. SERVAAS. OP Een felle brand heeft de hoofdto ren van de Simt Servaaskerk, het monumentale Maastrichtse bouw werk, totaal vermoest. Aan de gun stige weersomstandigheden en het optreden van de brandweer is het te danken, dat deze kerk voor een catastrofe bewaard bleef. De schade is niet onherstelbaar, terwijl aan cultuurgoederen niets verloren ging. Slechts de neogotische toren, die in 1888 door dr. P. Cuypers gebouwd werd ,is een prooi der vlammen ge worden, terwijl ook het achttiende- eeuwse carillon vernield werd. De schade wordt geraamd op 200 dui zend gulden. Vier moedige brandweermannen, Penders, Cleuren, Krischer en Van de Broek begaven zich omhoog door de prachtige 12e-eeuwse Westbouw waarboven de bramd woedde. Zij klauterden langs steile ladders en houten constuctiewerk, terwijl het gesmolten lood als een vurige regen rond hen neerdruppelde. Zij zoch ten tastend en kuchend een weg langs brandende balken en gloeiend hete oude muren naar de «klokken- kamer, van waaruit zij door de glamgaten met hun brandslangen de omliggende daken van de vele ka pellen konden bestrijken, waarop overal vlammende binten en roken de stukken hout lagen. Ook konden zij van hieruit de brandhaard in de toren in 't vinnige hart aangrijpen.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 13